ffirtoopiiip en ïerpacmupt ia Zeeland: BUITENLAND. y Gemeenteraad van Middelburg. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Do voorzitter zegt toe dat nauwkeurig zal Vergadering ran heden, Woensdag,'s namiddag8 te een uur. (In bet bij voegsel, waarin de begrooting der gemeente voor 1887 voorkomt met een groot deel der Memorie van toslichting, wordt ten slotte verwezen naar de courant. Overvloed van stof dwong ons die stukken in een tweede bijvoegsel op te nemen). "Voorzitter de heer jhr mr L. Schorer. Afwezig de heeren dr Van Berlekom en Jeras. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. Na heropening der vergadering stellen burg. en weth., naar aanleiding van een schrijven van de commissie van toezicht op het M. O., voor om de besluiten tot benoeming van de assistenten in het hand-en rechtlijnig teekenen aan de burger avondschool W. van Enst en L. Kuiler zoodanig te wijzigen dat daarin de woorden hand- en rechtlijnig teekenen worden weggelaten. Conform dit voorstel wordt besloten. Vervolgens wordt voorlezing gedaan van het rapport der commissie van labricage omtrent de gemeentebegrooting (reeds medegedeeld in ons nommer van 20 dez3r) en het antwoord van burg. en weth. op het rapport der commissie van financien opgenomen in het bijvoegsel tot deze conrant. Alsnu stelt de voorzitter aan de orde de be handeling van de gemeente-begrooting voor 1888. (De begrooting met de memorie van toelichting is, in hoofdzaak, in de Bijvoegsels tot dit nommer opgenomen.) Algemeeue beraadslagingen worden niet gevoerd maar dadelijk overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling, beginnende met de uitgaven. Bij art. 6 van afd. 1 van hoofdst. I, jaarwedden van de boden, den concierge van het raadhuis enz. f 1350 stelt de voorzitter der financieels com missie namens die commissie voor dien post terug te brengen tot hetzelfde bedrag als ten vorigen jare nl. tot 1100, terwijl de beer E. P. Schorer dien post wenseht te verhoogea tot 1400. Op verzoek van den heer Tak wordt het rapport van de commissie vau financiën te dezer zake medegedeeld. Daaruit blijkt dat die commissie de fooieukwestie, waaruit bet voorstel van burg. en weth. voortspruit, niet wenseht te behandelen in den raad air van te ondergeschikt belang en van huislioudelijken aard en daarom de regeling wenseht over te laten aan burg. en weth. De voorzitter geeft eenige inlichtingen. Aangezien de voorzitter van oordeel is dat het amendement der commissie van financiën het mee-.t afwijkt van het voorstel van burg. en weth., geeft hij in overweging dat eerst in stem ming te brengen. Alzoo besloten zijnde, wordt met 9 tegen 5 stemmen het amendement der commissie van financiën aangenomen. Tegen stemden de heeren Ermerins, W. H. Snouck Hnrgionje, E. P. Schorer, F. Gr. Sprenger en Van Berlekom. (De laatste was intassehen ter ver gadering gekomen.) Bij art. 12 afd. II van hetzelfde hoofdstak, kosten van het archief (oudheidkundige verzame ling) zegt de heer De Stoppe'aar het voornemen te hebben de aandacht te vestigen op het toezicht op die oudheidkundige verzameling. Hij zal dit echter nu niet doen maar liever in de commissie van toezicht deze zaak ter sprake brengen, opdat die dan later de aandacht van burg. eu weth. hierop kunne vestigen. Bij art. 1 van afd. II van hoofdst. III, ondei houd van de openbare gebouwen, waaronder de torens enz., zegt de heer mr W. A. van Hoek dat z. i. het publiek eeu grooteu dienst zou bewezen worden indien de wijzerplaten op den toren werden voorzien van beweegbare minuutwijzers. Hij geeft dit denkbeeld aan burg. en weth. in overweging. De voorzitter deelt mede dat dit denkbeeld reeds in het college van burg. en weth. is ter sprake gebracht en dat dit dus zeker zijne aan dacht eraan wijden zal. Bij art. 2 van afd. III van hoofdst. III, aankoop van straatklinkers, keien en grint, vraagt de heer F. G. Sprenger inlichtingen of het brengen van grint op straten en pleinen, waarmede eene proef genomen is, voldoet en of met dien maatregel wordt doorgegaan. De heer W. J. Sprenger geeft inlichtingende proef voldoet goed en er wordt mede voortgegaan. By art. 5 van diezelfde afdeeling, voortzetting van den aanleg van het afvoerkanaal voor spoel water tnsachen het Seisplein en de achtergracht, zegt de heer Hogerwaard dat hij het lid is der commissie van fabricage die overlegging heeft gevraagd van het plan dezer werken. Dit plan is door bnrg. en weth. niet overgelegd maar spreker is toch in de gelegenheid geweest kenuis ervan te nemen, en in hoofdzaak heeft hij er geen overwegende bezwaren tegen. De uitvoering van het werk echter geeft hem aanleiding tot eene vraag. Met het maken van het kanaal voor spoelwater gaat gepaard dempen der zgn. achtergracht, en spreker wenseht nu te vernemen of door het dichtmaken dier gracht geen bestaande rechten worden geschonden en of de gemeente niet verplicht worden zal eene inrichting te maken tot het bewaren van faecaliën of voorziening in de afvloeiing ervan. De voorzitter deelt mede dat burg. en weth. zich gronden op het rechtskundig adres, te dezer zake indertpd ingewonnen. Ook de heer Snyders vindt het wenschelyk dat de belangen der personen, die aan de gracht wonen, worden behartigd en nauwkeurig hunne rechten na ge gaan, ten einde te voorkomen dat er onbillijkheden geschieden. worden gewaakt voor de rechten der ingezetenen Bij art. 1 afd. 1 van hoofdst. V, handelende over de politie, vestigt de heer W. H. Snouck Hurgronje de aandacht van het hoofd dtr politie op het weinige toezicht van de gemeente-politie, wat betreft het Hofplein en de aangrenzende buurten. De kastanjeboomen op het Hofplein lokken de jeugd zeer aan, die het de voorbij, gangers echter zeer moeiiyk maakt en zelfs huu leven in gevaar brengt. Evenzeer worden op de Balans door de jeugd gevechten geleverd, die voor de voorbijgangers alleronaangenaamst zijn. De voorzitter wijst op het beperkte aantal politieagenten, doch zegt toe dat op de zaak zal worden gelet. Aan het eind dezer afdeeling wijst de heer E. P. Schorer op het feit dat in de begrooting ont breekt een post voor verpleging van politie- gevangenen, ofschoon eene uitgaaf'daarvoor in 1888 ook mogeiyk is. De voorzitter deelt mede dat, wanneer zoo danige uitgaaf noodig mocht zijn, die te vinden is uit de onvoorziene uitgaven. Bij art. 1 van afd. IV vau hoofdst. V, kosten van straatverlichting, zegt de heer E. P. Schorer geen stemming over dezen post te zullen vragen, omdat de kwestie beslist istoch verklaart hij daarmede uiet in te stemmen. By denzelfden post spreekt de heer W. H. Snouck Hurgronje den wensch uit dat aan den ingang van den Buitentuin op het Molenwater een gaslantaarn zal worden geplaatst, wijl daar somtyds eene Egyptische duisternis heerscht. Bij art. 4 van afd. 1 van hoofdstuk VII, verdere kosten van het gymnasium, 876, komt ter tafel een voorstel van burg. en weth. naar aanleiding van een adres van H, Koolwijk om verhooging zijner jaarwedde, in verband met het advies van curatoren van het gymnasium. Burg. en weth. stellen voor om de jaarwedde van den amanuensis bij het onderwijs in de natuur- en scheikunde aan het gymnasium voor elk uur boven de vier dat er eventueel onderwijs in die vakken in de Ve en Vie klasse wekelijks zal moeten gegeven worden, met 10 te verhoogen, met dien ver stande dat die verhoogde jaarwedde niet hooger dan tot ƒ100 kan stijgen. De heer Tak merkt op dat adressant een trak tement van 60 geniet en vraagt welk werk hij daarvoor verricht. De spreker wijst erop dat steeds door alle onderwijzers, zoo spoedig zij eenige meerdere werkzaamheden verrichten dan gewoonlijk, dade lijk vermeerdering van traktement gevraagd wordt, en wenseht gaarne te vernemen of de verhooging, die thans wordt voorgesteld, werkelijk noodig is. De voorzitter geeft inlichtingen. Natuurlijk is de werkkring van adressant niet zoo precies te omschryven, maar, aangezien het advies van curatoren strekt tot inwilliging van het verzoek, meent hij dat het wenschelijk is daaraan te vol doen. Deze post wordt nu zonder hoofdelijke stemming tot ƒ916 verhoogd. Bij art. 1 van aid. Ill van hooidst. VIII, jaar wedden der onderwijzers, deelt de voorzitter mede dat deze post van 43694.98 behoort te worden gebracht op ƒ44069.98, in verband met de ver hooging van jaarwedden van verschillende onder- wyzers, tengevolge van door deze afgelegde examens. Bij afd. IV art. 2 van datzelfde hoofdst., overige kosten der bezwaarscholen, wijst de heer mr. J. A. van Hoek erop dat herhaalde malen reeds de verbetering van het voorbereidend onder was is besproken en dat ook thans in de memorie van toelichting daarop wordt geduid. Spreker acht de zaak van het voorbereidend onderwys eene zeer gewichtige. De arbeidende klasse ontvangt in den regel slechts onderwys op den leeftijd van 6 tot 12 jarenin dien tijd moeten zij opdoen hetgeen voor hen is het eenig beschikbare kapitaal om zich in den strijd des levens t9 begeven, dus moet dit ondirwys zoo goed mogelijk zyn en kan naar sprekers meening niet genoeg daarop worden gelet. Nu bezit de gemeente slechts éene bewaarschool die veel te klein is en door 180 leerlingen be zocht wordt. Dit aaDtal zou belangrijk grooter zijn spreker berekent p. m. 340 indien er plaats was, zoodat hij het wenschelijk acht dat met eene vergrooting der school niet te lang worde gewacht. Natuurlijk zal dit uitgaven eischen en natuuriyk zullen de financieele specialiteiten in den raad daartegen bezaar hebben, maar toch meent spreker dat die bezwaren wel te ontzenuwen zijn. Wan neer men nagaat dat voor het gymnasium en voor de meisjesschool belangrijke offers worden gebracht, is het alleszins billijk ook voor het voorbereidend onderwys dat ten bate komt van den arbeidenden stand eveneens iets te doen. Spreker raamt de kosten van verbouwing op 3500 ODgeveer en de jaarlijksche uitgaven aan onderwijzeressen enz, op ƒ2000, en [meent dat dit bedrag wel kan gevonden worden. Het is hem bekend dat burg. en weth. ijverig bezig zgn met het ontwerpen van plannen te dezer zake en hy uit den wensch dat het niet te lang zal dnren eer die plannen den raad bereiken. De voorzitter deelt mede dat dit spoedig het geval zal zijn. De overige posten van de uitgaven geven geen aanleiding tot discussie. De beslissing over den post voor onvoorziene uitgaven wordt aangehouden tot na de behande ling der inkomsten. Bij art. 7 van hoofdst. II bespreekt de heer Snijders opnieuw de kwestie van de saldo's van de wisselbank. Na breedvoerige uiteenzetting dezer zaak stelt de heer Snijders voor te doen vervalle de in geheime zitting van 9 Juli aangenomen bepaling, dat de leden vau den raad, die ouder geheimhouding kennis kunnen nemen van de lijst der saldohouders, daarvan geene schriftelijke aanteekening mogen honden. Met 13 tegen 3 stemmèn wordt alzoo besloten. Bij art. 9 van ditzelfde hoofdstak, batig slot der exploitatie van de gasfabriek, komt de heer E. P. Schorer nog eens terug op de in de vorige zitting behandelde zaak van de administratie der gasfabriek. De heer Schorer spreekt den wensch uit dat de verdeeling van het goed slot in rente en afdoening van schuld voortaan, nu dit niet meer uit de begrooting der gascommissie blijkt, biyke nit de gemeenterekening. Hierover wordt nog eene breede discussie ge voerd, die echter tot geen resultaat leidt. Bij art. 1 van afd. IV van hoofdst. III, weg, straat en andere gelden, vraagt de heer De Stoppelaar of hij mag verwachten dat spoedig gevolg zal worden gegeven aan zijn voorstel be trekkelijk het betalen van havengeld door tydelijk aan de Loskaai aanleggende schippers. De voor zitter geeft hierop een bevestigend antwoord. De heer dr Van Berlekom vraagt of de bel, die vroeger by het pontveer aan de Koepoort werd gebruikt, niet kan worden overgebracht naar het pontveer aan den Vüssingschen weg, waarop de heer W. J. Sprenger antwoordt dat die bel in eigendom is overgegaan aan den aannemer van de brug. Overigens worden de inkomsten goedgekeurd, met dien verstande dat, evenals in de uitgaven, daarin de wijzigingen zijn aangebracht door de commissie van financiën aangegeven en door burg. en weth. overgenomen. De inkomsten worden vastgesteld op ƒ326.371,22£ eu de uitgaven op hetzelfde bedrag, met eeu post voor onvoorziene uitgaven ten bedrage van 10710.61 h Vervolgens worden de gewone beslniten tot af- en overschrijving en abonnement genomen. De begrooting, alsnu nu in stemming gebracht, wordt aangenomen met algemeene stemmen. De zitting is daarna gesloten. Te Vlissingen had heden de aanbesteding plaats voor de levering van levensmiddelen, brand stoffen, manufacturen en verdere behoeften voor het jaar 1888, ten behoeve van bet gast- en wees huis. Voor hot gasthuis werd ingeschreven voor de volgende artikelen door de daarachter ge noemde personen en pry zen: Rnndvleesch M. Hakker, 0.45; spek (Amerikaansch) J. Andries- seD, 0.50; spek (inlandsch gerookt) C. J. Rekkers, 0.58reuzel C. M. Dommisse, 0.45 versche boter J. G. H. Dommisse, f 1.17vatbofer J. Andriessen, 0.53, alles per kilogr. Gort P. J. Mortier, 8.30 per heet.rijst C. M. Dommisse, O.lOfzout C. M. Dommisse 0.12|, beide per kilog.groene erwten P. J. Mortier 8.15; bruine boonen P. J. Mortier, 10.65 beide per heet.; suiker G. M. Dommisse, 0.43 per kiloaard appelen C. P. Sebus, 2 24 per heet.; koffie J. Andriessen, 1.25 per kil.brandhout V. Grave- stein, ƒ5.65 per stère; steenkolen (Engelsche) A. F. C. Timmermans, f0.66è steenkolen (rhur) A. F. C. Timmermans, 0.51J, beide per heet. korte turf H. L. Luitwieler, 5.50 per 1000 patent olie C. J. Rekkers, 0.30 per liter zeep J. G. H. Dommisse, 0.26fstijfsel J. Andriessen, 0.23 stoo (tarwe gesneden) P. I. Mortier, ƒ0.05, alle drie per kilog,; manufacturen en schoeisel tot diverse prijzen door verschillende inschry vers. De levering van aardappelen geschiedt over bet tijdvak van 1 Nov. '87 tot 15 Juli 1888 en van de koffie slechts voor het eerste halfjaar 1888. Voor het weeshuis geschiedde de inschrijving door dezelfde personen tegen deze 1 fd e prijzen voor de artikelen rundvleesch, spek, (inlandsch), reuzel, versche boter, vat boter, gort, rijst, groene erwten, bruineboonen, suiker, zeep, stijfsel en gesneden tarwe stroo. Verder werd ingeschreven voor: zout door C. J. Rekkers ad 12J, stroop J. Andriessen voor f.10, beide per kilogr.; aardappelen C. P. Sebus voor ƒ2.19 per heet.; brandhout V. Gra- vravesteiu ad f 5.75 per stèresteenkolen Engel- schen, A. F. C. Timmerman ad 68 en Bulir- J. G. H. Dommisse ad ölf per heet,, korte turf H. L. Luitwieler ad 6 per 1000 en patent olie J. Andriessen ad .30 per liter. ®s fclravenltage. Door den heer C. de Vos, voorzitter van het tram-comité te IJzendijke, is concessie aangevraagd voor een tram-Schoondyke, IJzendyke, Belgische grenzen (richting Caprycke.) Ton rs. Op de vergadering, waarin Wilson zich verdedigde, ging het zeer rumoerig toe. Zy was zonder duidelijk resultaat. Turin. Omtrent de rede, door Crispi, by het feestmaal gehouden, wordt gemeld dat by daarbij gesproken heeft over de innigheid van het verbond met Duitschland en Oostenrijk. Frankrijk's gevoeligheid over dat verbond noemde hij ongegrond. 26 Oct., des morgens te 8 uren. Verwacht: Z.W. wind. ^Thermometerstsnd te Middelburg. 26 Oct. *s morgens 8 uren 42 gr. middags 18 aar 47 's BTonds 4 n. 42 gr. P. gr. Van 25 en 26 October. Middelburg. Getrouwd: J. A. vanHoute,jm, 24 j. met A. B. van Reuzel, jd. 22 j. Bevallen: N. P. Barentsen, geb. Adriaanse, z M. Adriaanse, geb. De Fouchier, z. OverledenF. Baljeu, z. 17 m. S. N. Maas, z. 5 j Datum. 27 Oct. 27 28 28 28 31 - 31 - 31 1 Nov. 1 2 4 8 ir 9 9 Plaats. Middelburg, Middelburg, Cortgene, Nieuwland, Middelburg, Cortgene, Goes, Groede, Middelburg, Serooskerke, Middelburg, Middelburg, Middelburg, Oostburg, Biggekerke, Voorwerpen. Huizen, Equipage, Hofstede, Puin enz. Beestiaal, Beestiaal, (rerp.) visscberij, Huis enz., Meubels, Meubels, Inboedel, Land, Meubels, Keien, Meubelen, Informatiën. Verhulst Verhulst, Tak Roelof. Ontv. reg. De Vos. Roelof. Bestuur vis- scher. Tholen. Hammacher. Notarishuis. Slegt. Notarishuis. Tak. Balans D 4. Reg. Oostburg Tak. Even of oneven Conferentie of uiet conferentie over Marokko Ziehier het nieuwste vragen- en antwoordenspel onder de politieke tinnengieters, alias Europeesche dagbladpers. Terwijl uit Madrid gemeld wordt, wat meestentijds vertrouwbare Fransche bladen bevestigen, dat Spanje geen uituoodiging aan de belanghebbende mogendheden voor een conferentie over Marokko heeft gezonden verzekert de Times met nadruk dat de conferentie wordt voorbereid. Welke ook de juiste dezer beide voorstellingen zij, vroeger of later zal men tot een betere regeling der toestanden in Marokko moeten overgaan. Het schijnt in de eerste plaats Engeland wellicht door Duittchland gesteund dat een conferentie wenseht. Beide staten toch vreezen, dat zij als de minst direct betrok kenen by de toestanden in het rijk van Muley Hassan, na diens overlyden gevaar loopen door de overige stemmen uit het Europeesch concert overschreeuwd te wordeD. De naast belanghebben den z;jn Spanje en Frankryk. Aanvankelijk meldden Fransche bladen, zoodra de berichten over de zware ziekte van den sultan in omloop kwamen, dat Frankryk en Spanje het ten opzichte van hun gedragslyn in Marokko geheel eens waren, wat echter van uit Madrid nadrukkelijk is tegen gesproken, want Spanje wantrouwt Frankryk op dit punt. Het ziet in de Fransche republiek niets anders dan den wolf in de schapenvacht, waarvoor het op zyn hoede moet zijn. Getuigen de over haaste militaire voorzorgsmaatregelen, door Spanje genomDn, toen de eerste geruchten over den dood van den sultan van Marokko de belangstellenden wakker schudden. Reeds eenmaal in 1880 is over Marokko een conferentie te Madrid gehouden, waar Duitsch land, Frankryk, Engeland, Oostenryk, Italië, Spanje, Portugal, België, Holland, Zweden en Noorwegen en de Vereenigde Staten van Amerika vertegenwoordigd waren. Doel der conferentie was Marokko's betrekkingen met andere staten te regelen, het te bewegen zijn grenzen open te stellen voor alle volkeren en door bescherming te verleenen aan vreemdelingen binnen zyn gebied in de rij der beschaafde staten te treden. Gunstige resultaten wierp deze bespreking niet af, daar men weigerde Frankrijka eischen in te willigen. Sedert dien hebben de Franschen zich den tijd te nutte gemaakt hun Algiersche grenzen aan de zijde van Marokko beter te bevestigen, wat èn door Spanje, dat in Marokko zelf eenige versterkte plaatsen bezit, èn door Engeland, dat van de rots van Gibraltar in het geheimzinnige rijk der Mooi en blikt, met leede oogen werd aaDgezieD. Engeland zou niets liever dan een grondige regeling der Marokkoaansche toestanden wensehen, waarby John Buil en Spanje en Frankryk als de naast belanghebbende mogendheden werden enkend. Voor zoover meu eenige waarheid uit de tegen- strijdige berichten kan putten, aan de hand van de meest vertrouwbare bladen, berusten de berich ten over de conferentie op een verwarring van begrippen. Sedert geruiuien tijd zijn er tusschen de mogendheden geheime ondei handelingen over Marokko hangende. Het was de sultan zelf, die ze aanknoopte. Mnley Hassan beklaagde zich herhaaldelijk over den wassenden vloed van per sonen in zijn rijk, die zich zonder eenig rechtop deze of gene mogendheid beriepen, om zich aan zijn autoriteit te onttrekken, waardoor ten laatste de sultan over een rijk zal heerschen zonder onderdanen. Ter tegemoetkoming aan dessnltans klachten heeft de Spaansche regeering voor eenige maanden het denkbeeld opgevat deze aangelegen heid door de gedelegeerden der mogendheden te laten regelen. Een desbetreffend voorstel had bij eenige mogendheden een goede ontvangst gevon den, maar sedert de jongste gebeurtenissen is aan de onderhandelingen geen verder gevolg gegeven en is geen ander voorstel betrekkelyk een inter* nationaale conierentie door Spanje gedaan. Uit Marokko zelf luiden de berichten iets gun stiger. De toenemende beterschap van den sultan doet haar invloed op den algemeenen toestand gelden. De bezorgdheid en opgewondenheid ver minderen, de handel herleeft, terwyl de veiligheid op de wegen is hersteld, waar reeds roovers en moordenaars ongehinderd huishielden. Voorloopig zal de Marokkaansche kwestie waarschyniyk naast de Boelgaarsche de aandacht van Europa bezig honden. Aan belangrijke viaag- stukken, redevoeringen en gebeurtenissen is overi gens geen gebrek, al cijfert men er de geruchten af van het soort als de Figaro omtrent een te Fredensborg gesloten verbond tusschen Rusland, België, Nederland, Zweden en Denemarken de wereld heeft ingezonden. Daar dit „monsterver-

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2