BUITENLAND. Laatste Berichten. Mooilip en fópacMlip In Zeelaal. Ingezonden stukken. Handelsberichten f Algemeen Overzicüt. Behalve met Frankrijk en Rusland staat me$ Caveant Consules. Tram SchoondijkeCaprycke. Noteering op 24 Oct. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten, hebben te Chicago een vergadering gehouden en daarop circulaires door het land verspreid, waarin zjj de leiders autocraten noemen en aandringen op een reorganisatie der orde. Bg de beklimming van een bergtop in den Engadin is een Engelscbe dame door de strenge koude om het leven gekomen. Te La-Chaux-de-Fonds in Zwitserland worden tegenwoordig een ontzaglijke hoeveelheid revanche horloges voor Frankrijk gemaakt. Op de achter zijde ziet men een FranBch krjjgsman met de drieklenrige vlag in de hand aan zgn linkerzijde staat een Elsasserings, aan zjjn rechterzijde een Lotharingsch landmeisje. De groep rust op een monument, waarin de letters R. F. gegrapheerd zijn. In de verte ziet men de torens van den Straatsburger munsters en de kathedraal van Mets, terwjjl aan den rand staat geschreven, Francais n'oubliez pas VAlsace et la Lorraine. Tusschen de beide dichters Schack en Heyae en den intendant van het Munchener koninklijke theater is een conflict ontstaan. Beide schrijvers hebben bp een vorige gelegenheid hun ontslag genomen als leden van de Maximiliaansorde. De intendant Perfall heeft in deze daad een belee- diging voor den prins-regent gezien, en heeft zjjn vorst willen wreken door achter elkander een stuk van Schack en van Heyse ter opvoering aan het hoftheater aangeboden te weigeren, hun tevens mededeelend dat ook geen andere nieuwere werken van een van beiden sou aangenomen worden. Deze dienstijver van den hoveling schpnt echter den prins-regent wat te ver te zgn gegaan. Hjj heeft aan den intendant een schrjjven gericht, waarin hjj, onder dankbetuiging voor diens loyale gevoelens ijjnerzjjds, hem uitnoodigt de beide tooneelwerken van Schack en Paul Heyse terug te vragen en ze onmiddellijk voor het hoftheater te laten instudeeren. Te Weenen verschpnt sinds den 15den Oc. tober eene courant, Correspondance de V Est, die in sierlpkheid van uitvoering zjjn wedergade niet heeft. Ochtend- en avondedities zjjn van verschil lend formaat, doch beslaan slechts één bladzijde, en de achterzijde is blank gelaten. Adverten ties ontbreken. De prps van het abonnement op dit blad bedraagt 600 frcs. 's jaars, doch het heet dan ook uitsluitend geschreven voor banken, handelshuizen, consulaten en redactiën van dagbladen. Op den top van den Grooten St. Bernhard, op een geringen afstand van het vermaarde hos pitium aldaar, heeft men de heilige plek, waar de altaren stonden, en aan de heidensche goden werd geofferd, ontdekt. Vijf altaren van graniet en een menigte messen, bijlen en andere voor werpen, alle vervaardigd van steen, vereiBchtom de offerdieren te dooden enz. heeft men in de nabjjheid dier altaren aangetroffen. Deze merkwaardige voorwerpen strekken ten bewpze, dat het kanton Waadland reeds was bewoond in den vroegeren tjjd, toen nog geen metaal was bekend. Volgens de Munck. Allg. Zeitung zullen al de bedoelde voorwerpen in het kantonnaal museum een eereplaats erlangen. Men schrijft ons nit Ylissingen: Hoewel reeds sedert eenigen tijd, door middel van het rijkstelegraafkantoor alhier, telephonische gemeenschap bestond tusschen den vuurtoren te Westkapelle en het Nederlandach loodswezen alhier, om, in geval van strandingen als anderzins, zoo spoedig mogelijk daarvan bericht te kunnen geven, zoo was die gemeenschap toch nog altijd onvolkomen, doordien gedurende den tijd van sluiten van het telegraafkantoor, tusschen 's avonds 10 en 's morgens 7 uur, geene althans moeie- lijk berichten konden overgebracht worden. Wèl had men hierin trachten te voorzien door een seintoestel te plaatsen in het slaapvertrek van den directeur van het telegraafkantoor, doch niettemin bleven aan het verder overbrengen der berichten gedurende den nacht eigenaardige moeielijkheden verbonden. door mijn brein. Het hielp niet of ik de tanden al op elkaar klemde, de verwenschingGaat er op zitten, gooit hem de deur uit, muilbandt hem ontsnapten mij als van zelf en misschien was niemand bij het hooren meer verwonderd dan ik zelf. Het gezelschap keerde zich om, wierp mij eenige verachtelijke blikken toe, maar antwoordde niet. Die vernedering deed mijn haat nog meer toe nemen, te meer daar ik mij schaamde dat anderen getuigen waren geweest mijner lompheid en ongemanierdheid. Bij het overstappen te Saint-Valery maakte ik mij terstond nit de voeten en verborg mij in den achtersten wagen, waar ik gelukkig alleen bleef en ik mij overgaf aan een zenuwachtige uit barsting, die, omdat zij zoo lang bedwongen was, in hevigheid op een toeval geloek. Dat was waarlijk een fraai begin voor mijn kuur. Aan het station stond een rijtuig uit Veuls-en- Caur voor mij. Ik sprong er in en riep „Rijd, zoo hard als gij kunt." Ik werd nog lang door zenuwachtig beven geschokt. Op de kussens gehurkt, in de kap gedoken, tuurde ik door het achterraampje, meenende vervolgd te worden eu ontwaarde aan den horizont een vurige bol, die zich van liever lede ontwikkelde in de prachtige, heldere, volle maan. Sedert gisteren is er eene directe geleiding tusschen het rijkstelegraafkantoor en de roeiers- wacht tot stand gekomen en blijkens proefneming uitstekend geslaagd, zoodat de lichtwachter op den vuurtoren en de eenvoudigst ontwikkelde sloeproeier met het grootste gemak een gesprek konden voeren. De overige vuurtorens langs de kust van Wal cheren zijn met die van Westkapelle verbonden, zoodat er thans spoedige en geregelde communi catie bestaat tusschen de geheele kustwacht en de loodsdirectie. Het hierbij betrokken personeel zal, alvorens de zaak in werking komt, instructiën omtrent seinen enz. ontvangen. Axel. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 15 paarden, 74 stuks rundvee, 46 varkens, 8 schapen. De handel was gering. Premiën werden behaald door de heeren Abr. Haak, C. de Kraker, Zaamslag, P. de Kraker, A. van Hoornbeke Cluysen, Bruggeman, Koewacht, Van Hoeve, De Feijter en Van Dix hoorn te Axel. Arnhem. Generaal Smits, directeur van Bronbeek, is heden op 76jarigen ouderdom, tenge volge van een longontsteking, overleden. Parijs. De groote meerderheid der kamer is volgens den Gaulois tegen de conversie. Figaro bevat een sensatiebericht omtrent eene alliantie tusschen Rusland, België, Nederland Zweden en Denemarken. Londen. Volgens Daily News schijnt in Boelgarije eene nieuwe poging tot revolutie aan staande. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatien. 26 Oct. Middelburg, Inboedel, Tak. 26 St. Laurens, Hui9 enz., Slegt. 27 Middelburg, Huizen, Verhulst 27 Middelburg, Equipage, Verhulst, 28 Cortgene, Hofstede, Tak Roelof. 28 Nieuwland, Puin enz. Ontv. reg. 28 Middelburg, Beestiaal, De Vos. 31 Cortgene, Beestiaal, Roelof. 31 Goes, (rerp.) visscherij, Bestuur vis- sehec. Tholen (Wordt vervolgd.) Er zijn zaken vooral in de politiek welke men beter doet niet op den keper te beschouwen. Zij winnen bij een nauwkeurig onderzoek niet. Zoo gaat het o. a. met de jongste verkiezingen voor de Boelgaarscbe Sobranjahoe meer men er van verneemt, hoe meer men tot de overtui ging komt, dat zij niet goed bet daglicht knnnen zien. Zelfs in de omgeving der regeering geeft men toe, dat het resultaat der verkiezingen, nu de eerste roes van blijdschap voorbij is, een onheilspellenden indruk maakt en de terugslag zich binnen niet te langen tijd zal doen gevoelen. Men begint te begrijpen, dat men de officieele schroef al te vast heeft aangezet. De gewelddaden, bij de verkiezingen onder de regeering van vorst Ferdinand gepleegd, overtreffen alles, wat men in Boelgarije of in de overige kleine Balkanstaten gewoon is bij dergelijke gelegenheden te aan schouwen en dat zegt veel. Voor het oogenblik houdt zich de oppositie rustig, maar het is als de stilte voor den naderenden storm, want de loyale zoowel als de illoyale oppo sitie, d. w. z. de aanhangers van Radoslavoff als de Zankoffisten, koesteren grooter vijandelijke gezindheid jegens het tegenwoordig bestuur dan vóór de verkiezingen. De slotsom van dit alles kon wel een zijn, dat Stamboeloff het tegendeel bereikte van hetgeen hij oorspronkelijk beoogde. Wie zegt hem, dat de pijlen, welke hij op zijn vijanden afzond, niet ten laatste tot hem zelf terugkeeren? Geweld en onderdrukking hebben nog nimmer op den duur iets goeds uitgewerkt. Hun is de zege voor een oogenblik gewis maar om in een onherstelbare nederlaag te ein digen. Ware een kleinere, minder schitterende maar alleszins vertrouwbare meerderheid voor vorst Ferdinand geen zekerder waarborg geweest dan de door Stamboeloff kunstmatig opgestelde overgroote meerderheid Blijkens een correspon dentie uit Sofia in de Kiln. Ztg. is het zeer twij felachtig, of de regeering ten volle bouwen kan op die steunpilaren, welke zij met zooyeel moeite en schande bijeen bracht. Omstreeks 100 nieuwere elementen zullen tot de Sobranja behooren» Zeer waarschijnlijk is het, dat deze leden te voren den eed van trouw in de handen van den minister president hebben afgelegd, maar is Stamboeloff zoo zeker, dat die eed hun altijd heilig is Bij de Boelgaren gaat de ontwikkeling der politieke denkbeelden en overtuigingen niet langzaam; reeds te dikwijls zag men de laatste jaren de Boelgaren hun politieke gezindheid plotseling verwisselen, om volkomen vertrouwen in hun onveranderlijke staatkundige gevoelens te koes teren. In verband met dezen minder bevredigenden binnenlandschen toestand is het een geluk voor de regeering, dat de buitenlandsche betrekkingen voorloopig althans geen reden tot ongerustheid schenken. Hoewel de mogelijkheid eener verrassing van Ruslands kant een tweede coup d'etat niet buiten gesloten is, dreigt er toch geen onmiddellijk gevaar voor een ongewenschte vreemde inmenging in eigen aangelegenheden. Zeer ten genoege van Boelgarijen hebben de onderhandelingen tusschen Rusland en Turkije tot geenerlei resultaat gevoerd. Wijl Rusland het Berlijnseh tractaat opzeggen, zooals men verze kerd heeft, welnu de Boelgaren zullen er het allerminst om treuren, wanneer deze belemmering voor hun nationale onafhankelijkheid voor goed uit den weg is geruimd. met de overige onderteekenaars van het Berlijnseh tractaat op goeden voetvooral de consuls-generaal van Oostenrijk en Italië beijveren zich der regeering van vorst Ferdinand hun welwillendheid te betoonen. De Oostenrijkseh-Hongaarsche consul- generaal is sedert twee maanden een dagelij ksche gast in de ministerieele bureau's. Of de audiëntie van den Russischen gezant Nelidoff bij den sultan, die Zondag plaats had, eenige directen invloed op den gang der zaken in en betrekkelijk Boelgarije zal hebben, moet door den tijd blijken. Evenmin als de Boelgaarsche regeering, wanneer haar belang het vordert, voor strenge maatregelen terugschrikt, ontziet de Britsche regeering Brit of Ier, wanneer zij politieke redevoeringen in Ierland houden. Op een meeting te Woodford, de een zegt door de Nationale liga belegd, de ander verzekert door Engelsche Home Rulers bijeengeroepen, maar in elk geval door de politie verboden, is Wilfrid Blunt, de bekende advocaat van Arabi pacha, gearresteerd. Het doel der meeting was te protesteeren tegen de uitzettingen op de landgoederen van lord Olanricarde. Behalve Wilfrid Blunt zou de Engelsche afgevaardigde Rowlands spreken. Zoodra Blunt het woord nam, belette de politie hem voort te gaan. Daar hij weigerde aan dit gebod te gehoorzamen dwongen de constables hem met geweld de tribune te verlaten. Een worsteling ontstond, waarin lady Anne Blunt ernstig mishandeld werd. Terwijl de politie Blunt als haar gevangene weg voerde, ontstond tusschen de achtergebleven politie-dienaren en de menigte een hevige twist, die eindigde door een charge der politie op de manifesteerenden. Opnieuw wierp bij deze bot sing tusschen het volk en de volvoerders van den wil der regeering een policeman zijn geweer weg en weigerde op de menigte te schieten. Blunt, die niet wilde beloven geen verdere meetings bij te wonen, bevindt zich in den kerker te Woodford. Zijn vronw deeltzijn gevangenschap. Naarmate de sympathieën maar de Home Rulers of de tory-regeering overslaan, is de indruk over de arrestatie van een Engelsehman in I ar land verschillend. Regeeringsbladen, als de Irish Times, beschouwen de daad der regeering als een bewijs harer onpartijdigheid, die algemeene toejuiching ver dient. Anders oordeelen bladen als Freemans Journal of Pall Mall Gazette. Zij verklaren de handelwijze van het gouvernement voor een daad van de grootste willekeur, waarmede het niets anders beoogt dan de Home Rule beweging den kop in te drnkken. In Engeland ontbreekt der regeering de macht Home Rule meetings te verbieden, in Ierland maakt zij misbruik van de haar geschonken macht. Waarschijnlijk zal de Engelsche regeering zich weinig over de klachten harer tegenstanders bekommeren, zoolang het parlement niet bijeen is om haar op de vingers te tikken. „(Mogen de vroeden Ons daarvoor behoeden)". „Middelburg, 1 April 1895. „Naar wij vernemen hebben de moeilijkheden, die over verschillende zaken sedert langen tijd hangende waren tusschen het gemeentebestuur van Middelburg en den polder Walcheren, tot een ernstig feit geleid. „Door het polderbestuur is aan het gemeente bestuur opzegging gedaan van de concessie tot het leggen en laten liggen van de buis der waterleiding in den straatweg naar Serooskerke. „Binnen 2 jaren na den dag der opzegging zal derhalve de gemeente de buizen te verleggen hebben. „Ook moet van het gemeentebestuur van Seroos kerke een schrijven zijn ontvangen, waarin wordt verzocht de 500 kub. meters per jaar die thans kosteloos worden verstrekt, te vermeerderen tot 500 kub. meters per week van 1 Mei tot 1 Sep tember, onder mededeeling dat bij niet voldoening aan het verzoek opzegging der concessie zal in overweging genomen worden." Wie staat er voor in dat dergelijke eventualiteit de gemeente niet te wachten staat, wanneer onverhoopt de waterleiding mocht zijn tot stand gebracht met vergunningen, tot wederopzegg ens toe verleend, en onder beding dat de buizen moeten opgeruimd worden wanneer dit „om wélke redenen ookdoor het polderbestuur wenschelijkwordt geacht Zal de gemeenteraad een op f 240.000 begroote inrichting onder zoodanige voorwaarden durven tot stand brengen 1 Ik verwacht dat het antwoord ontkennend zal luiden en ik hoop dit in 't belang der gemeente hoewel groot voorstander van een drinkwaterlei ding, vertrouw ik dat de raad op deze plannen niet zal willen ingaan. M., 24 Oct. '87. Mr E. F. Biervliet 24 Oct. '87. Geachte redactie 1 Uit de bestrijding door den redacteur van het Weekblad v. Z. V. van den „Inwoner van Bier vliet", is opnieuw gebleken hoe moeilijk het is met den heer Van Oyen in gedachtenwisseling te treden, wijl hij telkens van de hoofdzaak afwijkt, of door aanvallen en kwinkslagen zich er van afmaakt. Om de lachers op zjjne zijde te krijgen? Mijnerzijds bepaal ik mij daarom slechts tot enkele opmerkingen. Geheel Biervliet heeft belang b\j het tot stand komen van de tram, 't zij in de eene of andere richting. Ik doe een beroep op alle ingezetenen (ook op ;hen die in het zuidelijk deel der ge meente wonen, ja op hen die 't is mij bekend in de laatste dagen den heer Van Oyen spra ken en van instemming hem blijk gaven) of een tramlijn naar Philippine mogelijk is volgens het plan van H Weekblad. De weg ia voor een groot gedeelte zoo smal dat geen twee wagens elkaar knnnen voorbij rijden. Is het den heer Van Oyen bekend, dat een weg onteigend, een weg gemaakt zou dienen te worden Van staatswege zal het werk niet uitgevoerd worden. Daarvoor bezit men zekerheid. De staat legt geene tramlijnen. De staat heeft geen paar ton liggen (die subsidie zou nog te min zijn voor dat werk) en particulieren doen het evenmin. Wil nu de heer Van Oyen toch blijven strijden voor eene onmogelijke verbinding, hg doe het; des noods met aanvallen op volksvertegenwoor digers. Door het bestuur van het voorloopige comité stoomtram SchoondijkeCaprycke is besloten geene der aanvallen van den heer Van Oyea te beantwoorden of geene verkeerde voorstellingen te weerleggen. Daarom geen publiciteit. Zonder mg er op te beroemen, dat ik ingewijd zon zpn in alle handelingen van het comité, meen ik toch mededeelingen te moeten geven, ten bewgze dat ik niet in den blinde sla, dat Donderdag a. s. het tramcomité vergadert; dat reeds vóór 14 dagen maar hierover geen woord. Dit zal spoedig genoeg big ken. Onder dankzegging voor de opname, De berichtgever der Midd. courant te Biervliet. Naschrift. Mocht eenig Biervlietenaar nog in het onzekere verkeeren, wie die correspondent voor Biervliet is, 'tzij u, geachte redactie, ver gund mijn naam te noemen op daartoe gedaan verzoek. Koffie. Havre dalende. Oct. fres. 104.25,Dec. frcs 104.25, Jan. frcs. 104.25. New-York prgs- houdend, loco 19£. Nov. 16.80, Jan. 16.80. Londen flauw. Hamburg flauw. Antwerpen gesouteneerd. Amsterdam goed ord. Java 52 ct. Rotterdam dito 52 ct. Suiker, geraffineerd. New-York prijshoudend» Londen vast. Parijs kalm. Antwerpen onzeker. Amsterdam vast. Rotterdam prQs- houdend. M o u t w ij n per 100 L. 7.50. Meel, New-York prgshoudend. Vlissingen, 25 October. Boter f 1.20 a 1.10. Eieren f 6.per 104 stuks. Gobs, 25 October. Tarwe 10 cent lager; win- tergerst 10 cents hooger; anders onveranderd. Boter ƒ1.22 a ƒ1.28 per kilo. Eieren ƒ4.60 a ƒ4.80 per 100 stuks. Rotterdam, 25 Oct. Ter markt van heden waren aangevoerd: 1672 runderen; 524 vette 16 nuchtere kalveren1876 schapen 505 varkens; 204 biggen; runderen 1® qual. 62, 2® qual. 58, 3® qual. 54; kalveren 1® qual. 92j, 2® qual. 85; schapen 1® qual. 80, 2® 46, 3" qual. 42 cent; varkens 1® qual. 22, 2® qual. 20 3» qual. 18. Amsterdam. 34 25 Oct. 74 Staatsleeningen. Oct. Kisnun). Cert. N. W. Sch. 2% pet. 733/* dito dito dito. 3 881/4 dito dito dito. 31 /j 983/j 983 4 dito Obl31/a 8816/jj 99 Bmsil. Obligaties21/j frankrijk. Origin. Insch. .3 Hongarije. Obl. Leeningl867 fl 1205 r dito Gondieening5 91 it al. ib. 5e Inschrijy. 1862/81 5 921/g Oostenrijk. Ob j.Mei-Nov. 5 641/4 64s/1# dito Jan.-Juli 6 665/g 66&/g dito dito Good4 poxbn. Obl. Schatkist 1844. 4 831/g Portugal. Obl. Btl. 1853/84 3 563/4 53S/4 dito dito 18815 96 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 IOII/4 101»/W Cert. Insch. 5e Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855. 5 64 837/g Obligatien 1862 5 96I/4 dito 1864 1000 5 1003/8 IOOI/4 dito 1877 dito6 r 971/4 97Vs dito OoBtersche le serie 5 5OS/4 501/a dito dito 2e 5 513/g 511'g dito dito Se r 5 505/g 608/4 dito 1872 gecon. dito 5 923/4 927/g dito 1873 gecon. dito 5 937/g 933/4 dito 1884 gecon. dito 5 927/g dito 1850 le Leening dito 41/j dito 1860 2e Leening dito 41/j 921'4 dito 1875 gecon. dito 41/g 886/g dito 1880 gecon. dito 4 753/4 75S/4 Obligatie-Leening 1867/69 4 823/g 829/ig Cert. Tan Bank-Assign. 6 35 Spanje. Obl. Buit. Perpet. 4 643/g 641/4 dito dito 1876. S dito Bin. Amort4 - w w Perpet4 TuRKXJB. Gepriviligeerde5 67 °7 Geconverteerde serie D. O.5 1S9/lS 186/g dito Geregistreerde 1869. 6 Egypte. Obl. Leening 1876.4 dito spoorweg dito 18766 Verbbn.-Statbn. Obl. 18774 dito dito 187641/j 11 bkaeilib. Obl. Londen 1865. 5 1001/g dito Leening 18755 dito 1863 10041/j IOOI/4 dito 1879 41/a 97S/4 Venezuela. 1881 4 1 397/g 3 913'j,; Isdustrieele en Flnancleele ondernemingen. kjmdbhl. Afr. Hand.-V. aand. pot. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 1071'4 1071/4 Ned.-Ind. Handelsb. Aand.. 38 dito Zeeland Aand., dito dito Prefer, dito. dito dito Obl,3 3

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 3