N° 249. 130| Jaargang: 1887. Zaterdag 22 October Middelburg 21 October. 3 FEUILLETON. Mystiek en gezond verstan Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks; roet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3|m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertenties £0 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 ieders regel meer f 0.20. Groot® letters worden berekend naar plaatsruimte. {Slot vol<jt\ n-tguCTsgaarnv-qi IHIDDËLBURGSGHE COURANT. Agenten te'Vlissingen: P. G. de Yet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek PiNL,te Zierikzee: A. C. de Mooij,te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen en te Terneuzen: L. van Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dalle Cie., John F. Jones, opvolger. In het Hbld. wijst de heer Jules van Hasselt op de Nederlandeehe kustwacht, die zonder twjjlel in eene lang gevoelde behoefte zal voorzien. Otn haar nu zooveel mogeljjk aan het doel te laten beantwoorden ligt het z. i. op den weg der regeering de verschillende stations, die telepho- nisch of telegraphisch verbonden zijn, van het seinboek voor alle natiën International Code of signals], op de wijze als dit in Noord-Amerika met goeden uitslag geschiedt, te voorzien, opdat de kustwachters, die het seinboek dienen te bestudeeren, zoo noodig zich in verbinding bunnen stellen met de gezagvoerders van zeil- en stoom schepen, die de kust te ver genaderd of wel verdwaald zjjn, hun de lengte en breedte of de plaats opgeven, waar zjj zich met hunne vaartuigen bevinden, ten einde stranding te voorkomen. Yoor het inroepen van hulp van sleepboo- t e n is het geven van daarop betrekking hebbende seinen mede zeer dienstig. Ook verdient het z. i. ernstige overweging of het voor de gebeele scheepvaart gewenseht zal zijn op de verschillende stations der Nederl. kustwacht seinen te plaatsen, waarmede de verwacht wordende weerstoestanden aan de gezagvoerders bekend gemaakt worden. Langs de kusten van Noord-Amerika moet elke kustwachter van den reddingsdienst zich bedienen van Boston-signalen. Zoodra hij des nachts een vaartuig gewaar wordt, dat gevaar loopt te stran den, is de kustwachter verplicht telkens het Boston-signaal te ontsteken, dat een schitterende roode vlam verspreidt en gedurende twee minuten helder brandt. Bjj tijdige toepassing ervan is het daar dik wijls gebleken, dat vele schepen gewaarschuwd werden zich van de kuBt te verwijderen, waardoor menigmaal groote onheilen zjjn voorkomen. Het Handelsblad, dat eerst in de zaak Smit partij trok voor de commissie van toezicht te Apeldoorn, erkent nu toch dat de woorden, waarop de Apeldooinsche gemeenteraad zijn hoofdgrief tegen dr Smit als leeraar heeft gegrond, geenszins het geven van ontslag wettigen. Het blad vraagt meer licht. De zaak wordt dus voor de liberale pers langzamerhand iets gewichtiger, zegt het D. v. N. Een berichtgever houdt in de Tijd vol, dat de dood van den als student aan de Groninger hoogeschool ingeschreven jongemensch, indirect wèl moet geweten worden aan het groenloopen. Hij schrijft „'s Avonds was er zoogenaamde „donderjool" hg den heer Fr., student. De overleden groen moest daarheen en zag er vreeselgb tegen op omreden dat ze daar vreeselgk worden geplaagd. Om die plagergen des te beter te kunnen ver- Levensbeschouwingen van een Zuid-Beve- landschen schoenmaker. Door F. NAGTGLAS. „Mijne leer is, zooala ik reeds opmerkte, gegrond op drie woorden, maar steunt ook als levensregel op drie zaken. Men moet namelijk met alle kracht streven om God te leeren kennen uit de natuur en de schriftuur; daarbij dient men oprecht en ongeveinsd te leven, en eindelijk en bovenal do liefde tot den naaste in werkelijkheid te beoe fenen. Ceremoniën zijn onnoodig; ook moet men het hoofd niet laten hangen, maar welwillend en vriendelijk zelfs met wereldsche menschen omgaan, zoowel op een Zondag als op een anderen dag, want wg behoeven niet te vreezen, dat wij daarmede God zeer zullen doen. Gij lezers, zult misschien zeggen, als die leer zoo gemakkelgk is, zouden wij wel tot u over willen komen, maar dan dient gij eerst te overwegen, wie bij ons niet broeien of nestelen kunnen." „Bijvoorbeeld: Ik stel dat gij twee of drie ton gouds rgk zijt, en daar komt een burgerman tot n die zes- of zevenhonderd gulden leenen wil tot aankoop van een huis of verbetering zijner affaires. „Als het twintig- of dertigduizend gulden was", antwoord gij, „zou ik u helpen, maar met |olb;e kleinigheden hond ik mij niet op dat heb dragen, heeft dat ongelukkige jongmenseb er wat couvagewater opgezet, dat, zooals ge weet, de doodelijke uitwerking heeft gehad. Dit is de zuivere waarheid, algemeen te Gro ningen bekend en publiek verteld, maar door alle couranten hier verzwegen." Toegevende, zegt de Arnh. Crt., dat de dood van den student geen rechtstreeksch gevolg was van het groenloopen, zal men toch niet beweren, dat deze verouderde instelling glansrijk en smet teloos uit het debat komt. In geen geval wordt de sympathie verhoogd voor deze wijze, waarop de leden worden opgenomen in de kleine maat schappij, die .uit de kern onzer jongelingschap bestaat. Dat in fabriek en werkplaats de nieuw aankomende knapen geplaagd en mishandeld worden is te begrjjpen, maar niet, dat dit ge schiedt door beschaafde jonge mannen, die den leeftijd om te plagen toch gecenseerd worden achter den rug te hebben. Door den minister van oorlog is aan de garni- zoens voedingscommissie te Middelburg machtiging verleend tot het oprichten eener militaire slachterij aldaar ten dienste van de garnizoenen Middelburg en Vlissingen. Zjj zal daartoe een eigen gebouw oprichten. Als veekooper en slager bij deze slachterij zal optreden de heer S. yan Os alhier. Naar men ons meldt zal er a. Maandag alhier in het Schuttershof eene vergadering gehouden worden door He rijks veeartsen in Zeeland, om eene Zeeuwsche afdeeling te constitueeren van de Maatschappij van veeartsenijkunde in Nederland. De beweging te Goes, om een adres te zenden aan de Eerste kamer, waarin aanneming verzocht wordt van hoofdstuk VIII (defensie) der grondwet eene beweging waarvan wij reeds melding maakten gaat uit van de besturen der liberale kiesvereeniging Goes en der anti revolutionnaire kiesvereeniging Voor Nederland en Oranje aldaar. Het adres bevat de bekende gronden en wijst er nl. op dat de thans van kracht zijnde bepalingen der grondwet, gedurende weldra 40 jaar, eene deugdelijke ontwikkeling van het krijgswezen verhinderd, en voortdurend de vermeerdering der oorlogslasten noodzakelijk gemaakt hebben. Door aanneming van het bewuste hoofdstuk moet de e enige weg geopend, waarop in de toekomst, met vermindering der oorlogskosten, de kracht van 's lands weermogen kan worden verhoogd. In de Donderdag avond te Yerseke gehouden raadsvergadering was eene missive ingekomen van het burg. armbestuur, waarbij het gemeentebestuur verzocht werd aan ged. staten machtiging te vragen voor het schenken door het armbest. van eene bijdrage groot 600 voor den geneeskundigen dienst en van 800 voor die kosten van het lager onderwijs, waarvan het rjjk geen 30 ver goedt. Aan 4 veldwachters werd ieder eene gratificatie ik vast besloten." Zulk een besluit moogt gij niet nemendat is goddeloos. Ik kan wel een besluit nemen om goed te doen, maar anders niet, dat is tegen de rede van Gods woord. Vervolgens kunnen bij ons niet overnachten de menschen, die hunne kasten en kisten zoo vol bleeren hebben, dat ze die met de knieën moeten dichtduwen, soms wel dertig of veertig hemden, nog afkomstig van hun grootmoeder. Ontsla u van die overmaat van nietige dingener loopen te veel menschen zonder hemd en zulke zaken zullen ook tegen u getuigen, wanneer God u oordeelen zal. Evenzoo gaat het met overvloedige spijzen, walke sommige menschen liever laten bederven, dan dat zij ze aan noodlijdenden nit- keeren. Al wat gij zoudt willen dat de menschen u doen, doet hun desgelijks moet uwe dage- lijksche les zijn. Dan is er nog een soort van menschen, waarmee wij ons niet kunnen ver eenigen, dat zijn de vloekers en die Gods naam ijdelijk gebruiken, waar ik een gezworen vijand van ben; evenzoo haat ik pluimstrijkerij. Weet gij wat ik daaronder versta Dat zijn de menschen, die als er hooge personen in de gemeente komen, die vloeken of spotten, daar hartelijk om lachen, alleen om dezen grooten te behagen, in plaats van hun ongenoegen te toonen, of dadelijk weg te gaan. Daardoor steunt gij die menschen in bun boosheid gij maakt u met hen schuldig, en de geest Gods zal van u wijken. Tegenwoordig acht gij deze dingen misschien vau weinig boteekenis, maar zij zullen tegen n getuigen, als gij gaat groot 10 toegekend voor buitengewone diensten gedurende de kermis. Van ged. staten was ingekomen bericht van onthouding hunner goedkeuring aan het raadsbe- B'iff'if, «aarbjj aan 3 onderwijzers eene gratificatie van ƒ25 voor ieder vol jaar verblijf wordt ontno men. Volgens de bewoordingen van het raads besluit, waarbjj hun indertijd die gratificatie werd verleend, waren die 25 gulden geen gratificatie maar werden zij een deel van hun traktement- Ged. staten vinden de terugname niet billijk en willen de ouderwijzers tegen willekeurige trakte mentsverlaging vrijwaren. De voorzitter merkte daartegen aan, dat de redactie van laatstbedoeld raadsbesluit foutief is, en betoogde dat de 25 niet als traktement mogen worden beschouwd. Diensvolgens vereenigden zich burg. en weth. niet met de zienswijze van ged. st. en stelden zij den raad voor van hunne uitspraak bij den koning in hooger beroep te komen, waartoe algemeen werd besloten. Gisteren herdacht prof. mr. T. M. C. Asser te Amsterdam zijn 25jarig professoraat aan de universiteit aldaar. Hij ontving zeer vele blijken van hoogachting en waardeering. Te Leiden is het eerste natuurkundig examen met goed gevolg afgelegd door jhr N. J. F. Pompe van Meerdervoort van Goes. Beroepen te Willemsoord (Maatschappij van Weldadigheid) de heer J. Dommisse, pred. te Gapinge. Met genoegen melden wij dat bjj eene op de maatschappjj de Schelde te Vlissingen gehouden proef met buitenlandsche gloeilampen en die uit de fabriek der heeren Boudewijnse alhier de uit slag voor laatstgenoemde zoo gunstig was, dat onmiddelijk een partij dier lampen aan de jeugdige inrichting werd besteld. Per stoomboot Zeeland zullen Zondagmorgen naar Amsterdam worden vervoerd twee kolossale omgebogen (in de geijkte term gewalste) ketelplaten, geadresseerd aan de Koninklijke fabriek v an stoom- en andere werktuigen. Deze platen, zegt men, wegen per stuk ruim 3000 kilo, zijn van staal en hebben eene dikte van ljj Eng. duim, gelijk staande aan 35 mM. Ze zijn bestemd voor stoom ketels van eene boot, die op voornoemde fabriek gebouw wordt. Er waren echter in Amsterdam geene werktuigen om deze platen in den vorm, die ze thans hebben, te brengen en dit moest nu geschieden met een werktuig, zoogenaamde wals, op de Kon. M" de Schelde te Vlissingen. Vroeger werden reeds zes zulke platen op dezelfde wjjze verzonden. stervendan zal uw bed te kort zijn en uw deken te smaldan begint gij aan de wol te trekken en uwe vrienden staan voor uwe bedstede en zeggen „Ach, broeder, wat hebt ge bet be nauwd „Zij weten echter niet wat er in uw binnenste omgaathet zweet breekt u uit, en ge valt, om zoo te zeggen, van de eene bel in de andere. „Wat geven betreft, hoor ik, dunkt mij, menig een zeggen, de rijken moeten maar gevende armen kunnen het niet missen, maar het is niet moeilijk om een brief altijd bij een ander te be zorgen. Ieder is verplicht te geven die wat meer heeft dan een ander, maar als ge een aalmoes uitreikt, hoe klein ook, behoeft gij die niet door garren van deuren ot ramen als ter slinks uit te reiken, maar men moet de menschen vriendelijk toespreken dat verdubbelt de gift, want een arm mensch is net zoo blij met een vriendelijk woord als met een paar centen." Het ligt buiten mijn bestek om deu schrijver te volgen in zijne meer afgetrokken bespiegelingen over het Heelal, de Schepping en den Middelaar> waarin bij betoogt, dat de zoo genoemde val der menschen enkel liefde was, om door erkentenis van het kwaad tot het goede te brengen, daar God niemand tot eeuwige rampzaligheid heeft geschapen, evenmin als bij het allervolmaakste wezen, toorn en wraakzucht, dat werkelijk zonden zijn, plaats kunnen vinden. Verder spreekt hij over de volharding der heiligen en hemel eu hel, meer toestanden dan plaatsen. Daar ik den Uit Vlissingen schrijft men ons Sedert eenigen tjjd wordt vanwege de Maat- schappij tot Exploitatie van gronden alhier, het overtollige zand van het duin voor het Grand Hotel »aar fie gracht van hét voormalige fort „de Nolle" gevoerd. Wij verheugen ons over dat werkwant vierderlei belang wordt daardoor ge baat: 1° dat van een tiental mannen die daaraan den gansehen winter werk kunnen vinden2° dat der ingelanden die een goeden rijweg terug krij gen, waarvan zij reeds een paar jaren verstoken waren; 3» dat der gemeente die, tot onderhoud der wegen verplicht, het zand kosteloos wegge ruimd krijgt en 4° dat der maatschappij zelve, die op weinig kostbare wijze een aanplemping verkrijgt welke, hoewel op dit oogenblik nog niet direct noodig, doch den eenen of anderen tijd komen moest. In het belang van de ontwikkeling der badplaats Vlissingen vestigen wjj er de aandacht op, hoe door welbegrepen samenwerking en welwillendheid, op gemakkeljjke wijze belangrijke zaken kunnen uitgevoerd worden, zonder iemand's schade en tot algemeen voordeel. Zal Vlissingen ooit iets worden dan zal het alleen door zulke coöperatie mogeljjk zÖn. Gisteren avond is van het, van Antwerpen afkomende Belgische stoomschip Scheldebestemd naar Hamburg, op de reede van Vlissingen een matroos over boord gesprongen en, in weerwil van de door de Belgische loodssloep aangewende pogingen verdronken. De man laat te Antwerpen eene vrouw met drie kinderen na. Gisteren avond had te Goes voor dezen winter de eerste openbare uitvoering plaats der gym- nastiek-vereeniging Hercules. Behalve de gewone oefeningen in het springen, aan het rek, op de brug en met den sabel, werden twee blijspelen vertoond, nl. het Spreekuur van den dokter en Dirk Nergens- thuis of de gewaande Baron. Het een zoowel als het ander liep vlug van stapel. De onderwijzer in de gymnastiek, de heer P. v. d. Meulen, en de heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe, die de vereeniging in ander opzicht aan zich verplicht had, ontvingen een, door den heer J. J. Quist al daar. prachtig uitgevoerde, photographie, voorstellende de werkende leden der vereeniging. Dezer dagen ontvingen de diaconiën der Herv. gemeenten in Zuidbeveland bij vernieuwing haar aandeel in de renten van een legaat van wijlen mej. Agatha Porrenaer. Om de twee jaar wordt een bedrag van plus minus 12 uitge keerd. In dit voorrecht deelen ook alle overigs Herv. diaconiën in Zeeland. Genoemde mej. werd omstreeks het einde der 15e eeuw geboren te Vlissingen, waar zjj, volgens de overlevering in December 1661 overleed, na op 28 Augustus 1058 haar testament te hebben gemaakt voor den notaris Abraham Hujjssen te Vlissingen. Te Heinkenszand is dezer dagen 1 H. aardappelen per 4 Blooische roeden (52,32 c. A.) gerooid van gewas, dat eerst den 24 Juli gepoot merkwaardigen man meer op maatschappelijk gebied wensch te beschouwen, zal ik hier niet verder over uitwijden, maar mij bepalen bij de opmerking, dat, moge in deze redeneeringen de logica soms te wenschen overlaten, het gezond verstand er in schittert als goudkorrels tusschen grauwe erts. Om de ontwikkeling op geestelijk gebied dui delijk te maken, kiest de schrijver het volgende voorbeeld. „Twee heeren van gelijke kunde en beschaving gaan op reis om de wereld te zien. Na eeuige dagen blijft de een staan en vestigt zijne woonstede op de plaats waar hij gekomen 13. De ander reist door, ziet niet weinig tn teekent veel op. Na een tijd laug keert hij terug eu vindt zijn vriend op de plaats waar hij hem verlaten heeft, maar die oude bekenden kunnen niet meer als vroeger met elkander verkoeren. Waarom niet zult ge vragen. Wel, dia door gereisd is, heeft veel ondervonden, en de ander weinig of niets. Nu zoo gaat het ook met de leer en den geest der kerk van 1618 eu 1619, toen men de gereformee rde kerk door geloofs artikelen en formulieren vastgeklonken heeft. De predikanten mochten niets anders leeren of zij werden verketterd eu gesuspendeerd. Nu is er een tijdvak van twee en een halve eeuw voorbij gegaan, en kan menigeen zich mtt die leer niet meer vereenigenzoodat, naar mijn bescheiden inzien, sommige van die art kelen eene kleine verandering moesten ondergaan. God herstelt, ot brengt deu meusch nooit in den ouden weg, uiaar altijd in een nieuwen",

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1