8S FEUILLETON. Iet geheim van Barravoe Burgerlijke stand. Recktssaken. Van Lady VIOLET GREVILLE. Onbevoegd uitoefenen der genees kunde. Een ontrouw ambtenaar. ljjn in de weide graasde. In plaats van het dier, aan de ljjn met de hand te leiden, bond de speelzieke jongen zich het touw om de lenden, en dreef zoo het dier voor zich uit. Op eens zette het beest het op een loopende jongen raakte onder den voet, werd in wilde vaart door het dier medegesleurd en terwijl, het met een forschen sprong over een hek sprong, met zooveel kracht tegen "die afsluiting geslingerd, dat de lijn brak. Men nam hem voor dood op. Gelukkig bestaat er nog eenige hoop op herstel. Het bericht betreffende eene villa, door de directie van het A matei hotel dr Mezger aange boden, wordt ten stelligste tegengesproken. Op de voedingstentoonstelling te Amsterdam verkreeg de Compagnie Kemmerich te Antwerpen een gouden medaille voor haar producten vleesch- extract, bouillon, lunchtongen enz. De kalmte, ten opzichte der goed bewaarde mobilisatie- en concentratiepiannen onder het Fransehe publiek teruggekeerd, werd opnieuw verstoord door het gerucht dat deze plannen niet aan het departement van oorlog ontvreemd zouden zijn maar gecopiëerd werden. De minister Fer- ron laat het bericht tegenspreken. De Lilerté meldt dat men een goed georgani seerd stelsel van spionnage op het spoor is ge komen. De spionnen worden door de politie scherp in het oog gehouden, opdat zij Parijs Diet kunnen verlaten. De raad van onderzoek heeft zich eenstemmig voor het ontslag van generaal Caffarel wegens eerverlies verklaard. De verdediging van den beschuldigde was zeer verward. Generaal D'Andlau is nog niet gevonden. De XIX Siècle verzekert, dat mdme Limouzin in het bezit is gevonden van patronen van het nieuwe geweer Lebel. Het systeem van bet ge weer is bekend, maar de fabricatie van het daar voor bestemde kruit en de patronen is strikt geheim gehouden. De president der Fransehe republiek heeft zijn vertrek van Mont-sons-Vaudrey vervroegd en is reels gisteren te Parijs teruggekeerd. Prins Wilhelm, de zoon van den Duitschen kroonprins, brengt heden zijn vader te Baveno een bezoek. -De Bi/orma deelt mede, dat keizer Wilhelm aan de arme choleralijders te Messina 10.000 Mrk heeft geschonken. Al de bij de jongste verkiezingen voor den rijksdag te Stockholm ingeleverde kiesbiljetlen, op welke naast andere namen ook de naam van den werkman Larsson staat die zijne gemeen telijke belasting is schuldig gebleven zijn van regeeringswege ongeldig verklaard. Hierdoor is de verkiezing van 22 candidaten der vrijhandels- partij te niet gedaan, en zijn nieuwe verkiezingen noodzakelijk geworden. Zestien van deze 22 candidaten bebooren tot de radicalen. De meer gematigde vrijhandeiaars, de eigenlijke aanhangers van het ministerie Themptander, weigerdeu bij de verkiezingen met hen saam te gaan en stelden eigen candidaten, die echter het onderspit moesten delven. Wellicht hopen de vriendeD van het kabinet nu gelukkiger te zijn. De Italiaansche bladen logenstraffen het be richt van de Indépendance, dat er een gevecht heeft plaats gehad tusschen Abyssiniërs en de Italiaansche troepen. Tot gouverneur-generaal van Cuba is benoemd generaal Sabres. Gedurende Augustus stierven in de Noord- Westelijke provincies van Britsch-Indië 30.780 personen. Brand is uitgebroken in hot krankzinnigen gesticht te Cleveland, Ohio. Zes verpleegden kwamen in de vlammen om, drie werden gekwetst, Op zijn geheele reis wordt president Cleveland met groote geestdrift door de bevolking ontvan gen. Hij is gisteren to Kansas City aangekomen, De laatste afstammeling van den held der Amerikaansche onafhankelijkheid, de heer William Washington, is in 87jarigen ouderdom te Ourens- head (Kentucky) overleden. HOOFDSTUK XII. In mijn hart vond ik het echter niet, want er zijn domheden, die tegen ware wijsheid opwegen, en ik hoopte, door eene uitbarsting uit te lok ken, eenig licht te krijgen in eene zaak, die mij zooveel belang inboezemde." „Ik zal nu deze dingen gaan bergen, naar vader gaan zien en trachten hem weer in zijn humeur te brengen", zei Catherina en verliet de kamer. Toen zij een uur later terug kwam, zei zij dat haar vader niet benedeu kwamhij was niet wel en wilde niet eten. „Ik weet hoe het komt: hij heeft zich bcos gemaakt. Gij schijnt hem vreeselijk beleedigd te hebben: het is zoo jammer; juist den laatsten avond!" Ik voud het niet zoo jammer, toen ik merkte dat ik aan die boosheid een avondje met haar alleen te danken had. Biddy bracht allerlei eetwaren naar boven, die echter altemaal gewei gerd werden, ofschoon de brandewijnfleseh wel aangenomen werd, en eindelijk beval Mylos het meisje om weg te gaan en hem niet meer lastig te vallen. „Wat zullen wij doen?" vroeg Catherina, Van 13 en 14 October. Middelbukg. OndertrouwdW. G. Schrek- kenberg, jm. 23 j. met E. Schout, jd, 33 j. J. A. van Houte, jm. 24 j. met A. B. van Reuzel, jd. 22 j. C. Machielse, jm. 33j.metP. Minderhoud, jd. 23 j. Getrouwd: A. P. Holtbuijzen, jm. 26 j. met L. C. Adriaansen, jd. 28 j. P. Pouwer, jm. 20 j. met P. Schout, jd. 20 j. Bevallen: J. Goethals, geb. Van Melle, z. OverledenN. Verhulst, man van J. Gideonse, 27 j. Arrondissements-Rechibanlc te Middelburg. Heden middag werd voor bovengenoemde rechtbank in hooger beroep behandeld de zaak tegen B. Q., 44 jaar oud, manufacturer te Goes, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes, ten einde te worden terechtgesteld ter zake dat hij in den jare 1886, op verschillend^ tijdstippen, zoo ongeveer in den tijd, die verloö- pen is tnsscheu 1 Juni en 1 December 1886, te Goes buiten noodzaak het beroep van geneeskun dige heeft uitgeoefend, terwijl hij niet tot de uitoefening van dat beroep was toegelaten en da wet hiertoe eene toelating vordert en wel duor van verschillende personen, die zijn hulp inriepen, de kwalen door vragen te onderzoeken en hiervoor geneesmiddelen te verstrekken met het oogmerk om die kwalen te genezen en ook door aan hen, die hunne kwalen kwamen mede- deelen, geneesmiddelen te verstrekken met het oogmerk om die kwalen te genezen. Pij het in eersten aanleg gewezen vonnis werd B. Q. tot f 100 boete veroordeeld. Nadat mr Van Voorst Vader rapport in deze zaak had uitgebracht en geconstateerd was, dat de bekl. onbevoegd is tot het uitoefenen der ge neeskunde, werd overgegaan tot het verhoor der getuigen. De eerste getuige, een vrouw uit Heinkenszand, verklaarde dat zij in den loop van 1886 zich bij bekl., die zij wist dat aan sommige menschen ge neesmiddelen verstrekte, heeft vervoegd en hem medegedeeld heeft dat haar dochter, die bij haar was, ongesteld was, welke ongesteldheid zich in hoest openbaarde. Bekl. heeft haar daarvoor meer dan eenmaal een middel verschaft, zonder dat zij wist waaruit dit bestondzij betaalde er niets voor en hare dochter is door de behandeling van bekl. hersteld. De bekl. had op deze verklaring geene aanmer king alleen deelde bij nog mede dat de vrouw, bij hem komende, gezegd had: de doctor kan mijie dochter niet genezeo, waarop hij had aan geboden baar iet3 te geven. Dë verdediger van bekl., de heer mr C. Lueasse, die ook in eersten aanleg voor bekl. optrad, bracht hierop een tweetal doozen met genees middelen ter tafel en stelde de getuige de vraag of de heer Q. uit een dergelijke doos de genees middelen, korreltjes, die in water moesten wor den opgelost, gegeven had. Dit erkende getuige, die zich echter niet kon herinneren of bekl. al vorens een haar vertoond boek had geraadpleegd. De verklaring der tweede getuige, de herstelde zieke, kwam in hoofdzaak overeen met die harer moeder. Een derde getuige verklaarde aan pijn op de borst geleden te hebben en ook de hulp van den heer Q. te hebben ingeroepen. Deze heeft hem ondervraagd en medicijnen, zilveren pilletjes, ver strekt, met aanwijzing voor het gebruik ervan. Ook deze getuige, die niet gezien had dat bekl. een boek had geraadpleegd, had aan dat middel zijn herstel geweten. De vierde getuige was een maaglijder, die ook bij den heer Q. hulp had gezocht. Met bekl. sprekende heeft getuige in het, ter terechtzitting aanwezige, Homëopatisch werk een met zijne ziekte overeenkomend geval opgezocht en bekl. heeft hem het daarvoor aangewezen raiddel, kor reltjes, verstrekt. geheel uit het veld geslagen. „Hij zal zoo flauw worden als hij niets eet tot morgenochtend." „Hij moet het zalf weten. Tob niet over hem een nacht vasten zal hem geen kwaad doen en Catherina, daar we nu toch voor het laatst alleen zijn, wilt gij dan nog eens voor mij zingen Zij stemde toe en ik bracht den gelukkigsten avond door, dien ik sedert maanden gekend had. Ik kon mij geheel overgeven aan de betoovering van haar lieve stem, haar dierbare persoonlijkheid. Schaduwen vervulden bet vertrek, doch het waren slechts de droomerige schaduwen van het verle- dene. De toekomst lag voor mij, gehuld in schitterende kleuren, het leed van het afscheid werd verzacht door het genot van het oogenblik. Zij zoog al mijne lievelingsliederen meer dan eenmaal, terwijl ik met het hoofd achterover en gesloten oogen in verrukking zat te luisteren naar die welluidende melodieën. Muziek is voor mij niets, zonder de herinneringen, die zij mee brengt. Die Iersche liederen vormden een deel mijner liefde voor Catherina, hun hoogdravendheid scheen de uiting van mijn hartstochtelijk gemoed. Ik zou die liederen nooit weer kunnen hooren zonder dat dit geheele tooneel mij voor den geest kwam, het rookerige vertrek, de schamele meu bels en die lieve stem; welke de geheele ruimte vulde met haar klagend, weemoedig geluid. Toen zij ophield, spraken wjj geen van beiden de tonen klonken mij nog altijd in de ooren Getuige bevond zich in deerniswaardigen toestand en heeft bij het middel baat gevonden. Evenmin als de vorige getuigen heeft hij aan bekl. eenig honorarium betaald. Een vijfde, zesde en zevende getuige, die eveneens aan den maag hadden geleden,verklaarden in deczeifden geest met uitzondering evenwel dat zij geen boek hadden geraadpleegd. De vjjfde voud wel baat, de zesde en zevende vonden dat niet bij het gebruikte middel; echter was de ongesteldheid niet erger geworden. De laatste, de achtste getuige, een zenuwachtige patient geweest, was op dezelfde manier behandeld en genezen. Al deze getuigen behoorden tot den werkenden stand en wisten geen van allen wat zij gebruikt balden; zij hadden op eene enkele uitzondering na gevraagd of zij voor de behandeling iets moesten betalen, waarop bekl. ontkennend ant woordde. Zij hadden hem ook niets aangeboden, Bekl. werd daarna verhoord, erkende de te laste gelegde feiten en erkende ook onbevoegd te zijn. Hij was echter van oordeel dat, waar de wet toelaat dat doozen met homöopatische geneesmiddelen in den handel zijn, eveu ais het daarop betrekking hebbend haudboek, hij vol komen gerechtigd was dezelfde middelen aan lijdende mensehen te verstrekken. Zijn streven is alleen geweest het doel en pogen van de leer van Hahnemann, die zoo uitstekend werkt, te bevorderen. De ambtenaar van het openbaar ministerie, jbr mr Schuurbeque Boefje, begon met te zeggen dat hij een groot voorstander is van de homöo- pathische geneeswijze en met genoegen gezien te hebben dat de verdediging ter zitting heeft ge bracht de kistjes met geneesmiddelen die, spreker weet het, veel uitstekende resultaten hebben gehad en die, uit de getuigen voor deze rechtbank blijkt het ook, op de gezondheid van de meesten dezer een gunstige uitwerkng hebben gehad. Langen tijd is spreker onder behandeling ge weest van een homöopatisch arts en deze ver zekerde hem dat de middelen, door homöopaten gebruikt, volstrekt niet zoo onschuldig zijn als velen meenen, maar, gunstig werkende in handen van een deskundige, integendeel zeer gevaarlijk zijn in handen van een leek. Daarna ging spreker na in hoe verre de be klaagde werkelijk de geneeskunst heeft uitge- oefend en beantwoordde die vraag toestemmend, daarbij zich beroepende op verschillende, door andere rechtscolleges gewezen vonnissen. Op grond van een en ander vorderde het O. M. de bevestiging van het vonnis van den Goeschen kantonrechter, met veroordeeling van beklaagde in de kosten, op het hooger beroep gevallen. De verdediger, de heer mr C. Lueasse, wees erop dat bek!., manufacturier te Goes, zich den titel van geneeskundige niet aanmatigde en geen honorarium ontving of aannam. Wat bekl. deed bestond alleen uit het aan personen, die hem hun lijden mededeelden, ver schaffen van middelen uit eene homoöpatische huisapotheek, middelen die voor ieder te koop zjjn. Bekl. vervaardigt de geneesmiddelen niet, maar geeft door een ander vervaardigde bij gaf ook niet de gebruiksaanwijzing van zich zelf maar die van den schrijver der handleiding. Bekl. betaste of onderzocht de patiënten niet en bezocht ze evenmin. Welk verschil is er in, vroeg pleiter, of bekl. de doos met homoöpatische geneesmiddelen en het handboek voor de ramen van zijn winkel te koop stelt ot aan sommige personen een deel der middelen geelt? En toch, het een wordt niet strafbaar geacht en het audere wel. Pleiter wees daarna op onderscheidene vonnissen van andere rechtscolleges, waarbij personen werden veroordeeld die patiënten hadden betast of ge wreven of betaling voor geneesmiddelen hadden ontvangen, maar ook op verscheidene vonnissen, waarbij bekl., die geen belooning ontvingen en evenals deze bekl. alleen uit menschlievendheid handelden, werden vrijgesproken. Verder stelde pleiter nog in het licht dat de homöopatische geneeswijze geen kwakzalverij is, maar een geneeswijze die berust op de wetenschap en sprak de bewering van het O. M. tegen als totdat de stilte eensklaps verbroken werd door een rauwen, angstigen kreet, die zich eenige malen, als iets spookachtigs, iets afgrijselijks herhaalde. „Mijn vader!" riep Catherina uit en duwde de tochtdeur open, „mijn vader Wat zou er gebeurd zijn Ik volgde haar op den voet, de gang door, de houten trap op, naar een vleugel dien ik nog nooit betreden had. Voor de deur hielden wij stil. „Laat mij binnen gaan", zei ik, want ik hoorde in de kamer een vervaarlijk gekerm. „Neen, neen, ik moet zelf gaanZij duwde mij op zijde en trad moedig binnen. Daar lag Myles op zijn bed, ineengedoken als een wild dier, te gillen en te rillen van angst; terwijl hg met zijn vingers naar een hoek van de kamer wees. „Daar, daar komen zij, een geheel heirleger Zie, daar zijn zij. Zij kruipen en loopen over mij heen hier overal. Zij komen mij het hart uit het lichaam scheuren. Ored mij, red my Dood hen, dood hen Hij greep zijn stok en begon verwoed op het bed te slaan. Ik zag terstond wat het geval was: eindeiyk had het vloeibaar vergif, 't welk hij zoo lang ingezogen had, zijn werk gedaan. Hij had een aanval van delirium tremens. „Het is hier geen plaats voor u, Catherina" zei ik, haar bij den arm vattende. „Laat mij voor hem zorgen, zend Biddy hier''. zouden de homöopatische middelen in handen van leeken gevaarlijk zijn. Op grond van een en ander concludeerde pleiter tot vernietiging van het vonnis des Goeschen kantonrechters en ontslag van rechtsvervolging voor beklaagde. Na eene korte repliek van het O, M. en dupliek van den verdediger, waarbij beiden bij hunne conclusie volharden, sloot de voorzitter der recht bank het onderzoek en bepaalde do uitspraak op heden over 8 dagen. In dezelfde zitting deed de rechtbank nog uitspraak in de, vorige week uitvoerig medege deelde zaak tegen K. J. v. d. B., arbeider te Sluis (Heille) thans alhier gedetineerd, en ver oordeelde hem wegens diefstal van tarwe en verzet jegens de marechaussée tot eene gevange nisstraf van drie jaren. De eisch van het open baar ministerie luidde, zooals onze lezers zich zullen herinneren, veroordeeling tot zes jaar gevangenisstraf. Tevens werd L. P. 18 j., dientmeid te Ter- neuzen, gedetineerd te Middelburg, van wier zaak wij eveneens uitvoerig melding maakten, schuldigverklaard aan diefstal en, overeenkomstig den eisch van het O. M,, veroordeeld tot een jaar -v gov. straf, benevens in de kosten. Nog zijn veroordeeld wegens diefstal C. F. 29 j. werkman Grijp3keike, gedetineerd te Goes, tot 18 maanden gev.P. F. H. R., 53 j. koopman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, gedetineerd te Middelburg, tot 3 weken gev b e d e 1 a r ij P. J. A. D., 34 j. schoenmaker, Arnhem, gedetineerd te Middelburg, tot 3 maal 3 dagen hechtenis. Allen in de kosten. Bij bevelschrift van dezelfde rechtbank dt. 12 October 11. is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen J. F. van V., 24 jaar, geboren te Vlissiogen, wonende te Terneuzen, van beroep postbode, thans iu hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg, ter zake dat hij: 1* in het jaar 1887 op na te melden tijdstippén in zijne betrekking van postbode tusschen de gemeenten Terneuzen en Spui, gemeente Axel, le een brief, waarin zich twee papieren dollars bevonden, hem in de maand Januari 1887 ter hand gesteld door Johanna van der Wege, huis vrouw van Cornelis Noussen, te Driewegen, ge meente Terneuzen, geadresseerd aan J. Noussen, Leogan, Grand-Rapids, staat Michigan, Noord- Amerika, om dien op het postkantoor te Ter neuzen te bezorgen, opzettelijk zich heeft toege- eigend 2e a op 26 Januari 1887 eenen postwissel, groot f 20, die hem met dat bedrag door genoemden C. Noussen ter bezorging aan het postkantoor te Terneuzen was ter hand gesteld en die bestemd was voor bovengenoemden J. Noussen, niet aan dat kantoor heeft afgegeven, maar de ƒ20 op zettelijk heeft verduisterd en den postwissel opzettelijk heeft vernietigd; dat bij, om te doen gelooven dat die postwissel werkelijk was ver zonden, aan meergenoemdeu C. Noussen heeft ter band gesteld een bewijs van storting eener som van f 20, luidende „no 582, door den houder van dit bewijs is alhier voor een postwissel, gestort eene som van 20", welk bewijs afkomstig was van eenen postwissel groot 12 door hem gezonden aan Louisa van Vöoren te IJzendijke, en welk bewijs door hem opzettelijk is vervalscht door achter het cyfer ƒ2, het cijfer 0 te stelleD, en om dit alzoo als een echt en ouveranderd bewijs van storting van f 20 te doen doorgaan; b opzettelijk heeft gebruik gemaakt van dat ver valscht geschrift, door het den dikwerf genoemden G. Nonssen ter hand te stellen, om het te doen doorgaan voor bewijs van storting, door dezen gedaan; c op den 30n April 1887 van het post kantoor te Terneuzen ter bezorging van Jan Pieter Scheele, landbouwer te Driewegen, ge meente Terneuzen, een postwissel heeft ontvangen, groot ƒ10.50, welke postwissel, - als volgt luidende: Nederlandscho posterijen. „Binnenlandsche post wissel, groot ƒ10 gulden 50 cent. Tien gulden „50 ct. Aan den heer J. P. Scheele of order, Ter Neuzen", en aan de ommezijde„Het bedrag, aan de ommezijde vermeld, aan mij voldaan, teden188 (Get.) JP. Scheele"; door hem niet aan het adres is bezorgd, maar waarop door hem aan de achterzijde val- schelijk de handteekening van J. P. Scheele ia gesteld, met het oogmerk om dien als echt en onvervalscht te doen doorgaan d opzettelijk heeft gebruik gemaakt van dat vervalscht geschrift, door op den 4en April 1887 op het kantoor te Terneuzen aan zichzelven het bedrag van dien postwissel, groot ƒ10.50, te laten uitbetalen, welke gelden hij opzettelijk heeft verduisterd; 3e op den 4,[1 November 1886 eenen brief, hem op het postkantoor te Terneuzen ter hand gesteld, ter bezorging aan Cornelis de Zeeuw, Hoogendijk, gemeente Terneuzen, niet aan dat adres heeft bezorgd, maar zich heeft toegeeigend. Alsmede ter zake dat hij 1® in het jaar 1887 op na te melden tijdstippen „Hij zal u vermoorden. Neen, ik kan u niet verlaten". „Hij zal mij niet vermoorden. Ik ben sterker dan hij. Ik weet wat mij te doen staat. Ik zal hem een kalmeer end middel geven, totdat de dokter komt, dien gij onmiddellijk moet laten balenen zend mij intusschen Biddy. Gi) kunt niet hier blijven". „Hij zal naar mij vragen en wat zal hij van mij denken als hij ziet dat ik niet aan zijn bed sta, terwijl hij zoo ziek is Hij zal toch niet sterven fluisterde zij, mij krampachtig beet pakkende. „Er is immers geen gevaar?" „Neen, neen, hij zal misschien morgen wel weer beter zijn. Ga nu, bedenk dat gij om den dokter moet zenden". Een te vervullen plicht was de beste prikkel voor haar. Met een huive- rigen en een angstigen blik op het bed, verliet zij de kamer. Wordt vervolgt

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2