Verspreide berichten. Onderwijs. Kerknieuws. doen van inlagen in de rijkspostspaarbank aan boord der schepen, waarop zjj dienen, en aldns die gelden zoo spoedig mogelijk rentegeyend te maken. De heer Louis Bouwmeester zal in de maand December zjjne vijfentwintigjarige tooneelloopbaan herdenken, vermoedelijk met eene wederopvoering van Delavigne's Lodewijk XI, in de vertaling van Schimmel. Het nieuwe stuk van Justus van Maurik jr., dat dezen winter door Het Ned. Tooneet zal op gevoerd worden, is getiteld Franfoisé's Opstel. De heer Willem van Zuylen is niet meer bed legerig en zal waarschijnlijk in December weder kunnen optreden. De heer mr A. Kerdjjk gaat zich metterwoon te 's Gravenhage vestigen en heeft daarom als lid van den AmBterdamschen gemeenteraad zjjn ontslag genomen. Woensdag avond had in de Concertzaal eene „openbare les" plaats van de Middelburgsche Volkszangschool, kind van de vereeniging Vit het volkVoor het volk, onder leiding van den heer A. Verschuur. Liever zouden wij het noemen eene „Kinderuitvoering", en wij mogen er gerust bij voegen eene goed geslaagde. Aan de uitnoodiging tot bijwoning, gericht tot belangstellenden in die school en de ouders en de betrekkingen der leerlingen, was door zeer velen gevolg gegeven; geen enkele plaats was in de Concertzaal onbezet. Een weinig meer toezicht dat niet zoovelen op stoelen en banken stonden, waardoor anderen noodeloos gehinderd werden, zou wel gewenscht zijn geweest; terwijl de achter in de zaal zittenden zeker zeer dankbaar geweest zonden zijn als men den onuitstaanbsren tocht had weggenomen. De leerlingen waren verdeeld in drie klassen; de jongste klasse opende het programma met het zingen van een zestal liedjes, waarvan vooral Avondbede en het Wijzertje rond van Richard Hol, en Het Kerkklokje van Thiel zeer net werden uitgevoerd. De kinderen zoDgen vrij zuiver, maat vast en met beschaafd geluid; wij bemerkten reeds dadelijk en dit geldt ook voor de volgende klassen dat ook de tegenwoordige onderwijzer er zich op toelegt om de kinderen te leeren zingen, hun stem te beschaven en zoodoende het schreeu wen te vermijdeh, en er reeds dadelijk de ge- wenschte nuanceeringen in te brengen. Ook de uitspraak der woorden was over het algemeen duidelijk en zeer goed verstaanbaar. De tweede klasse zong twee liedjes van Hol, beide zeer goed, en twee liedjes van onzen stad genoot, den heer Lysen, Zeemansliedje en Stuurluid in den rechten vorm zeer lief gecomponeerd en blijkbaar met lust door de kinderen gezongen. Na eene korte pauze zongen de tweede en derde klasse vereenigd een zestal liederen, waar onder ook twee van den heer Lysen, die mede zeer voldeden. De Nacht van Abt liep minder goed van sta pel dit was blijkbaar nog boven de krachten van de jeugdige zangers, die misschien ook, zij hadden reeds veel gezongen, vermoeid werden. Het spreekt van zelf dat er hier en daar vlekjes waren aan te wijzen, doch die werden door het vele goede ruimschoots overschaduwd. Tot slotnummer van deze afdeeling werd de Lofzang van V. d. Bergh, voor koor en solo stemmen, zeer goed voorgedragen. De jonge zangeressen, die de solo's" met zoo zuivere stem, zoo netjes en accuraat, met ge paste vrijmoedigheid zongen, verdienen zeer zeker in het bijzonder geprezen te worden. Vóór dat het laatste nommer van het programma, drie vaderlandsche liederen van de familie Brandts Bugs, door al de kinderen van alle klassen der school werd gezongen, richtte een der leden van de commissie, van toezicht op die school, de heer L. K. v. d. Harst, secretaris, bij afwezigheid van den president, eenige zeer passende woorden tot de aanwezigen, tot de kinderen en de ouders en „Bekommer u daar nn niet om. Wat kan ik voor n doen (Ik wilde de kamer verlaten, maar een angstige blik van Catherina noopte mij te blijven). „Gij hebt zelf gezegd dat gij van daag niet komen zoudt, dus moet gij u niet ergeren dat ik uit was." „Gij zult natuurlijk nog bewijzen dat ik ongelijk heb," zei hij iets zachter gestemd. „Volstrekt niet, Pat. Ik heb van daag nog met mijnheer Barclay over u gesproken en hem verteld, hoe gedienstig gij waart en dat ik u zou vragen om voor mij naar Dublin te gaan om het zaad te halen dat ik noodig heb." O, die vrouwen, die vrouwendacht ik, „die kleine huichelaarsterHoe gemakkelijk winden zij ons, arme, domme mannen, om haar vinger 1" Pat wierp een schuinschen blik op mij, maar ik deed alsof ik het niet zag. „Wilt gij het doen, Pat zei zij streelend. „Ik zal de namen voor u opschrijven gij doet mijn boodschappen altijd zoo goed." Pat aarzelde. Zelfs hij kon haar innemende manieren niet weerstaan. „Wanneer hebt gij ze noodig?" vroeg hij schoorvoetend. >Dadelijk, zoodra gij ze halen kunt." „Ik zal morgen gaan", zei hij vriendelijk. „Geef mij nu een zoen, Catherina, en zeg iets liefs tegen iemand, die zoo zjjn best doet om u te behagen. „Nu niet, Pat ik heb bousch geen tot den onderwijzer, den heer Verschuur, om hem welverdienden dank te brengen voor al de zorg en moeite die hij zich, blijkbaar met zooveel lust, in het belang der school getroost, en waaraan bet tot dusverre gunstige resultaat grooten- deels te danken is. Het was eene moeilijke keuze om een waardigen opvolger van den heer Thiel te vindenmaar de ervaring heeft de commissie geleerd dat zij in den heer Verschuur zoo iemand heeft gevonden. Met die woorden van lof vereenigen wij ons geheel, maar daarbij willen wij nog een woord van waardeering voegen voor die commissie, welke zich ook zeker een deel van het gunstige resultaat mag toerekenen, en ten slotte eene aanbeveling aan allen, die de toonkunst ook als een krachtig middel tot beschaving van alle klassen der maat schappij beschouwen, om de volkszangsebool voortdurende èn toenemende belangstelling èn ondersteuning te schenken. Moge de opwekking, in dien geest door den secretaris tot allen gericht, niet zonder gunstig gevolg blijven! Gisteren slaagde te Leiden voor bet Ie natuur kundig examen de beer P. C. Johannissen van Goes. Onder de opgaaf van de collecte voor de jicholen met d,en hijhei lezen wij een uniegifé van A. P. te Oud-Vosmeer ad f 10, en een zelfde van ds J. S. te Heinkenszand ad 6.65. Ter voorziening in de nog bestaande vacaturen in de colleges van ouderlingen en diakenen bij de Nederduitsch Hervormde gemeente alhier zijn gisteren avond door het kiescollege gekozen voor ouderlingen de heeren J. Snoep, D. J. Dronkers en P. W. de Kanen voor diakenen de heeren J. Rijkse, Cz., A. C. van Wijck en M. Beun, Bij de verkiezing van zeven leden voor het kiescollege der Herv. gem. te Goes, gisteren gehouden, werien herkozen de heeren A Verburg met 128, J. Piasier Jz. met 120, H. M. Wierts van Coehoorn met 135, M. A. Quist met 112, J. de Graaff met 113 stemmen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. Glerum die 84, P. J. Boone die 57, L. Meijler die 62 en E. Kerkhoven die 53 stemmen bekwamen. Heden vertrok van Vlissingen langs Veere naar Yerseke de aan de kon. maatschappij de Schelde gebouwde stalen raderboot Felix om aldaar proeven met de korinrichting te doen, die uitne mend mochten slagen. De boot werd daarna aan de heeren C. L. de Meulemeester en c° te Bergen op Zoom, voor wie de aanbouw heeft plaats gehad, afgeleverd. De lengte dezer boot is 73§ en de breedte 25^ voet; ze is uitsluitend ingericht om bjj de oester cultuur als werkvaartuig dienst te doen. De boot bezit twee stoommachines, zjjnde twee stuks koppelbare compound oscilleerende, met opper- vlakcondensatie, die te samen 100 Ind. paarden kracht kunnen ontwikkelen. Bovendien heeft dit vaartuig eene stoomkormachine en stoompomp, die geheel afzonderljjk kunnen werken. De stoomketel is van staal en werkt op een stoomdruk van 8 atmosferen. Al het genoemde is op de Schelde vervaardigd. Met ingang van 15 October a. s. wordt de bodeloop CatsCortgene (éénmaal daags) opge heven en daarvoor in de plaats gesteld een bodeloop van Cats naar Coljjnsplaat (2 maal daags). In verband daarmede wordt de postbode B» Ponse een eervol ontslag met aanspraak op pensioen verleend, en is in diens plaats tot postbode be noemd P. Boer te Amsterdam. Den brievengaarder J. Sturm is wegens de uitbreiding van den postdienst eene tractements- verhooging ad 50 verleend. Ook op Noord-Beveland wekt het bezorgd heid, dat de aardappels, al naar de grondsoort waarin ze gewonnen werden, meer of minder door tijd ik moet naar vader gaan zien en wat zou mijnheer Barclay wel zeggen?" „De drommel hale mijnheer Barclay", zei Pat en keerde zich nijdig om. „Kom, kom Patals gij met het zaad terug komt zult gij eens zien, hoe lief ik voor u zal zijn, dan zal ik al uwe lievelingsliedjes zingen." „Zult gij dat, Catherina? Beloot het mij." „Ik beloof het u maar dan moet gij nu ook dadelijk heen gaan en beleefd tegen mijnheer Barclay zijn." Pat zei mij knorrig goeden avond (wij hadden veel van twee keffende honden, wier meesteres verlangt dat zij vrede zullen maken over een kluifje) en Catherina bleef met mij alleen. Zoodra de deur dicht was, viel zij uitgeput op een stoel neer. Ik dacht dat zij een flauwte kreeg en ging een glas water halen, dat naast de onvermijdelijke brandewijnflesch stond. „Neen, neen, het is niets, ik beb geen water noodig. Alleen de schrik en het lange roeien en mijn haast. Toen ik de stem van Pat hoorde, begreep ik dat er onraad was." „Ik geloof dat ik mij bedaard gehouden heb hij was heel lomp." „Hij is razend jaloersch dat zag ik terstondwoorden zouden tot daden kunnen leiden. Ik verzeker u, dat ik doodsbang was. En nu, mijnheer Barclay, er is geen tjjd te ver liezen. Ik weet hoe Pat is. Hij vertrouwt u niet en het is hoogstwaarschijnlijk dat hij morgen weerom komt en al onze plannen in duigen het zoogenaamde droge kwaad" zjjn aangetast. De handel is uiterst flauw. Yóor 8 a 14 dagen wisselde de prjjs af van 1.20 tot f 1.50 per HL., thans wordt geen markt meer genoemd. Volgens bericht uit Zuid-Beveland staat daar de handel in aardappels zoo goed als stil, wegens het voorkomen van de bekende ziekte en de onze kerheid of het kwaad zich al of niet zal uitbreiden in de gerooide. De prijs bedraagt nog ongeveer 1 p8r hectoliter maar voor dit weinige bedrag heeft de verkooper geen genegenheid. Mocht de markt niet rjjzen, dan zal er veel gekuild worden. Te Nieuwerkerk bjj Zierikzee is brand ontstaan in den toren van de meestoot. 15 voer hooi is verbrand. De oorzaak is onbekend en de schade op 200 te schatten. De Bakkers Courant bericht aan hare inteeke- naren dat tusschen de courant en het Scheikundig Laboratorium van den heer dr. P. P. van Hamel Roos, in beginsel een belangrjjke overeenkomst is getroffen. Uitsluitend voor de heeren bakkers, inteekena- ren op de Nederlandsche Bakkers Courant, zal binnen kort de gelegenheid opengesteld worden om scheikundig onderzoek voor hunne waren te verkrjjgen. Een onderzoek bjj het genoemd Scheikundig Laboratorium kost minstens f 3, terwijl voor de inteekenaars op het blad een onderzoek niet|meer zal kosten dan vjjftig cents. Volgens hetzelfde blad is de internationale bakker jj-tentoonstelling te Amsterdam in 1889 zoo zeker, dat tjjd en plaats reeds zijn vastgesteld. Als een stoffeljjk blijk van dankbaarheid aan dr Mezger heeft de directie van 't Amstel- hotel hem een villa aangeboden. Het is een perceel in de nabjjheid van het hotel, bewoond door den heer Krasnapolski. Te Zandvoort is de geheele visschersvloot onder vliegend weer gelandhoewel er eenige ongelukken hebben plaats gehad zjjn er echter geene menschenlevens te betreuren. Nabjj Schoorl is de Noorsche brik de Lofoten, gestrand. De equipage heeft zich met eigen boot gered. Onder Tessel is een tjalk gezonken, doch ook daarvan zjjn de opvarenden gered. De Engelsche kotter, die, zooals wjj gisteren mededeelden, te Terschelling strandde, is de Louise no 551, van Yarmouth, kapt. James Jacman. Daar volgens het verhaal van den kapitein het schip gebroken was en het volk, zjjnde vijf man, zich in het want hadden vastgebonden, sprong hij met eene reddingsboei over boord, om zwemmende het strand te bereiken en zoo doende hulp voor de achtergeblevenen te gaan zoeken. Die stoute tocht gelukte hem, en toen het gerucht zich ver breidde dat er een schip gestrand was, begaf de reddingsboot van het station Midsland zich naar het strand. Dicht daarbjj gekomen, werd men geen schip meer gewaar en moest de reddings boot onverrichter zake terugkeeren. Eenigen tjjd daarna werden aan het strand gevonden twee' Ijjken van schepelingen, die aan eene ra waren vastgebonden. Beide Ijjken, die naar het Surieper ljjkenhuis werden gevoerd om daar geschouwd te worden, werden door den kapi tein herkend als het ljjfc van zijnen gewezen stuurman en van éenen der bemanning. De kotter is zeer waarschjjnljjk weg, en dan zjjn er nog drie man meer in de golven omgekomen, waar onder ook de broeder van den kapitein. Het Deensche driemast schoenerschip Valdemar, kapt. Baager, met cokes van Londen naar Kopen hagen, is uit de buitengronden door sleepboot Adsistent voor de haven gesleept. Op het strand bjj Oosterend ligt een stuk'wrak, gemerkt Y. H. 146. In de Waal onder Zaltbommel is het voor anker liggende Duitsche aakschip De vier Gebroeders, geladen met steenkolen, gezonken. Op de Noordzee is een Urker vischschuit door het stormachtige weder omgeslagen, waarbjj de 3 opvarenden in de golven zjjn omgekomen. Het op 20 Sept. door den burgemeester van Nijkerk uitgevaardigd verbod van samenscholingen iB ingetrokken. De burgemeester vertrouwt dat rust en orde in de gemeente zjjn hersteld, en doet in de bekendmaking nogmaals een beroep op de goede gezindheid der ingezetenen. De Asser Ct. vermeldt een curieus opschrift, behelzende: „Jan Stort slacht varkens als zjjn vader". Op het adres van een pakje, dat portretten inhield van het hoofd eener familie en hem door zjjn zoon uit de stad, waar de portretten gemaakt werden, was gezonden, stond te gelezen„Monsters zonder waarde". Het eene is al even vleiend als het andere. Het volgende Amsterdamsche straattooneeltje is aan de Amst. Crt ontleend Drie jonge dames wandelden Maandag avond werpt en dan weet ik niet wat er van ons worden moet." „Hebt gij alles gekregen „Alles, en morgen moet gij weg. Ik zal wel voor een voertuig zorgen." „Morgen 1" riep ik verschrikt uit. „Dus snijdt gij vier en twintig uur van mijn verblijf af, Catherina. Gij zijt wreed." „O, mijnheer Barclay, bedenk hoe ernstig de zaak is 1 Waar is vader „Die is een poos geleden de kamer uitge gaan. Ik geloof dat hij zich een beetje boos maakte over iets, wat ik zeide. Hij liep eens klaps weg." „O, mijnheer Barclay, van avond zijt gij niet handig geweest. Gij hebt met twee menschen twist gehad. Gij hadt beter moeten oppassen." „Ja, ik ben inderdaad zeer dom geweest." [Wordt vervolgt.) rustig op den Nieuwendjjk in de richting van den Dam. Zjj gedroegen zich volstrekt niet onbe- hoorljjk, praatten zachtjes, zjj gesticuleerden niet, maar trokken toch algemeen de aandacht; eenig- zins verklaarbaar omdat twee van het drietal niet blank maar zwart waren, 't Waren Mulattinnen, zangeressen uit een café chantant. Plotseling kwamen eenige opgewonden Maan daghouders de dames achteropeen dronken jongen omhelst de dames, die daar echter niet van gediend zjjn. Er ontstaat een kleine wor steling en een der zwarte schooneq krijgt een klap in haar halsje. Zjj gaat op den loop, de vriendinnetjes gillen haar na, maar worden door de Maandaghouders omsingeld en in optocht ver gezeld naar den Dam. Dezelfde handtasteljjke jonkman van zooeven houdt middelerwjjl een ge sprek in een taal, die iets van Duitsch wegheeft, en wordt beantwoord door de zwarte juffrouw, die een soort Engelsch spreekt. Intusschen loopen de nieuwsgierigen te hoop, zoodat men in een grooten drom op den dam aankomt. Een heer, dia getuige was van het geval, spreekt bjj het monument een agent aan, die we mogen wel zeggen, o wonder de goedheid heeft eens te komen kjjken en zjjn jjver zelfs zoover drjjft, dat hjj den dronken jongeling vriendelijk meeneemt naar „'t bero" op de Oudebrug, natuurljjk in optocht, vergezeld door de zwarte dames, de blonde dame, twee heeren „die getuigen zullen", plus het gewone publiek van meeloopers. De hoofdpersonen gaan allen de trap op en zullen verhoord worden. Een der getuigende heeren neemt het woord en spreekt„Meheer 1 ik verzoek als dat u deze persoon eens goed onderhanden zult nemen, want als hjj de dames meer als gemeen het gemollestreed en der een 'n opstopper het gegeven als dat ze als zoodoende op de loop het gezet. Da wou 'k maar zeggen". De dader wordt in verhoor genomen maar is door gemoedsbeweging en vergunning onverstaan baar. De dames verstaan niets van al wat er gezegd wordt, zjj beginnen telkens hun verhaal weer„My sister maar worden het zwjjgen opgelegd door den eersten getuige, die haar„MamseP noemt. Hetzelfde voortvarende heerschap vraagt of de dames thans tevreden zjjn en bedankt de politie hoogst vriendelijk voor de bestraffing, die den beklaagde thans zal toegediend worden, be staande in eene korte opsluiting wegens dronken schap. In de zaak-Caffarel is ook de naam van een Duitsehen prins genoemd, die tot de intiemen van madame Limouzin behoorde. Het is de prins van Hanau, in de Parijsche kringen sedert vijf jaren zéér bekend. Nog is gearresteerd een dame, Despreaux de Saint Sauveur. Voor baar zeer compromitteerende papieren zijn gevonden in de woning van generaal D'Andlau. De laatste is nog niet in zijn woning teruggekeerd, zoodat zijn arrestatie nog niet kon plaats vinden. In een onderhoud met den reporter van de Nation verklaarde generaal Boulanger dat de zaak-Caffiirel door den tegenwoordigen minister van oorlog met geen ander doel op touw is gezet dan hem te vernietigen, waartoe Ferron in een particulier gesprek zijn voornemen zou te kennen hebben gegeven. De Spaansche cortes znllen 15 November bijeenkomen. In den ministerraad heeft Sagasta aangedrongen op onmiddelijke behandeling in de aanstaande zitting van de militaire hervormingen, de wet op de justitie, die op het burgerlijk huwe lijk en op de herziening van den Cede pénal. In den volgenden kabinetsraad zal men een beslissing nemen omtrent den eisch der schade vergoeding, door de Vereenigde Staten ingesteld wegens mishandeling van protestantsche zende lingen op de Karolina-eilanden. Chamberlain is met groote geestdrift door de bevolking van Ulster ontvangen. Te Belfast heeft men de paarden van zijn rijtuig gespannen. Een afdeeling der Ierscbe nationale liga heeft Zondagavond een bijeenkomst op het water gehouden. Op de plaats, waar de rivieren Suir en Barrow samenvloeien, zag men een aanzienlijk getal groote en kleine booten. Rede voeringen werden gehouden en resoluties geno men, terwijl de politie geen enkele poging heeft gedaan om de wat er meeting te verhinderen. De Engelsche kauoneerboot Wasp is opreis naar China met man en muis vergaan. Het onderzoek aangaande den dood van drie personen bij de jongste onlusten te Mitchel- stown is afgeloopen. De jury verklaarde dat een plaatselijke chef der politie en vijf constables, die op de volksmenigte vuurden, zich aan doodslag met voorbedachten rade hebben schuldig gemaakt. Volgens bericht uit Kaboel zijn driehonderd Russische onderdanen onder bevel van Olyed Yakob Ali Herat binnengetrokken. Zij beweren kooplieden te zijn. De gouverneur van Herat stelde den emir hiervan in kennis, die hem naar den Russischen gouverneur van Moerghab verwees. Op Trafalgar Square te Londen zetten de werkeloozen gisteren hun demonstraties voort» Ongeveer duizend waren aanwezig, EeDe deputatie begaf zich naar den magistraat der politie rechtbank in Bowstreet om hem brood of werk te vragen. De magistraat verwees ben naar het openbaar armbestuur ujorklmisemaar de werklieden we zen deze hulp van de hand, verklarende dat zij geen liefdadigheid wilden inroepen, maar recht vroegen. Er werden vervolgens op Trafalgar Square verscheidene redevoeringen gehouden. De demonstratie eindigde met eenen optocht vanaf de plaats der bijeenkomst naar de City. De werklieden hadden eene zwarte banier, waarop de woorden Brood 1 Werk te lezen stonden. Do optocht werd op den voet gevolgd door een groot aantal politie-agenten. De orde werd niet gestoord»

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2