buitenlandT Laatste Berichten. 34 FEUILLETON. Iet geheim van Barravoe Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. VAN LADY VIOLET GREVILLE. Zaak Caffarel. laten aan hen, die bg voorkeur zich er op toe leggen de politie verdacht te maken Kleine Karei loopt met zpn moeder langs het strand en ziet in de verte een stoomboot, „Kgk moe!" roept hjj vroolpk „die locomotief baadt ook 1" Te Noordwijk aan zee sloegen gisteren morgen bp het landen eener haringschuit drie zeelieden overboord, die verdronken. De verongelukten zpn: W. van Roon, gehuwd en vader van twee kinderen, J, Vink, mede gehuwd, en J, Korbee, oud 18 jaar. Allen waren zeer oppassende men- schen en goede zeelui. Als door een wonder zpn de overigen gered. De schuit lag geheel op zpde, en er lagen nog drie man overboord, doch deze bonden zich nog aan iets vastklemmen, zoodat xp, na eene poos in zee te hebben gelegen, weder aan boord kwamen. Bjj de binnenkomst van een botter te IJmuiden sloeg de schipper overhoorden verdronk, terwpl zpn zoon een doodelpken slag van het zeil bekwam. Het vaartuig werd door twee nog aan boord zpnde knapen binnengebracht. Te Terschelling is gisteren gestrand een Engelsche kotter; de kapitein werd gered twee ljjken zpn reeds aangespoeldde overige beman ning wordt nog vermist. Drie sleepbooten zpn vertrokken naar eene bark in de buitengronden. De vermoedelijke dader van de jongste brutale inbraken in de residentie is gesnapt. Het is zekere V. W. die reeds meermalen tuchthuis- Btraf onderging en in het bezit werd gevonden van kledingstukken en voorwerpen van bedoelde inbraken afkomstig. Door het afspringen van een in beweging zjjnde tram te Katwjjk aan Zee is een jongetje vreeselpk verwond en aan de gevolgen overleden. De Duitsche regeering zal geen oorlogschepen naar Marokko zenden maar de Engelsche regee ring verzoeken indien noodig zich met do be scherming der Dnitsche onderdanen te belasten. Te New-York en Brooklijn zijn tweeduizend bronswerkers ontslagen, omdat zij weigerden den halven vrijen dag, Zaterdagmiddag te laten vallen. De anarchist Neve, die door het gerechtshof te Leipzig tot 15 jaar tuchthuisstraf is veroordeeld, is naar de gevangenis te Halle overgebracht. Door den Berlijnschea Börsen-Eurier is een nieuwe veldtocht geopend ten gunste van de inlijving van Elsasz-Lotharingen bij Pruisen. De Straatsburger politie legde Zondag beslag op den Gil-Bias, den Voltaire en de Petite Rêpublique franfaise. Bavas publiceert een communiqué van de Russische ambassade te Parijs, waarin nadrukkelijk weerlegd wordt, dat grootvorst Nieolaas aan boord der Uruguay de woorden zou gesproken hebben, hem door de Fransche bladen in den mond gelegd. Op een druk bezochte meeting te Dublin is door de Iersche journalisten geprotesteerd tegen de belemmering van de vrijheid van drukpers. Nabij Castro Giovanni op Sicilië heeft het water van een meer plotseling een roode kleur gekregen, terwijl vele doode visscben aan de oppervlakte dreveD. Eeu dergelijk verschijnsel nam men in het begin van dit jaar bij het meer van Lugano waar. Tooneel en kerk. De heer Friedrich Grillo van Essen, die onlangs zijn woonplaats 500.000 Mrk schonk voor het bouwen van een theater, heeft nu beloofd een nieuwe kerk te laten bouwen te Königsborn, in de nabijheid van Essen. In een der bosschen van Californië is een boom ontdekt, die 450 voet hoog en wiens stam 133 voet in omvang is. Emin Bey heeft troepen gezonden om Stanley tegemoet te gaan, en wel, bij de onzekerheid van welken kant Stanley komt, een detachement naar het Zuiden en een naar het O. van het meer Albert. De regeering der Vereenigde Staten heeft aangekondigd, dat de schepen uit Nederlandsche havens voortaan van tonnengelden zullen zijn vrijgesteld. Het bericht der Kreuzztg., dat de keizer HOOFDSTUK XI. „Ik zal haar geen leugens vertellen", zei ik kalm. „Ik houd niet van leugens, mijnheer Donnovan, en er is niets in mijn leven dat ik verlang te verbergen." Hij ontstelde, zag mij nog doordringender aan, als om uit te vorschen of ik hier iets mee be doelde. Ik staarde hem strak aan en sloeg elk zijner bewegingen gade. „Neen, neennatuurlijk"; sprak hij gejaagd. „Wij zpn hier altemaal achterdochtig." „Dat weet ik en toch begrijp ik niet waarom. Maar het is waar, wanneer er een moord kan gep'eegd worden, zooals die van Coola, zonder dat iemand er voor uit komt als hij er iets van af weet dat maakt iemand een weinig achter dochtig." „Zijt gij staat gij in verband met de politie?" vroeg hij. „Wel neen, volstrekt niet, ofschoon ik wel eens uit liefhebberij op eigen hand voor rechercheur gespeeld heb. Gij begrijpt bij het reizen voorde firma in allerlei afgelegen oorden gebeurt het wel eens dat men ook op zonderlinge ge vallen stuit. Ik heb merkwaardige dingen gezien. Eu dat geval van dien onontdekteu moord vind van Brazilië zal abdiqueeren wordt heden tegen gesproken. De Italiaansche gedelegeerden, die naar Parijs waren gekomen om te onderhandelen over het sluiten van een nieuw bandelstractaat zijn weder naar Rome vertrokken. Hun zending naar Frankrijk heet mislukt. Alvorens naar Amerika te vertrekken heeft Chamberlain gevolg gegeven aan zijn lang be raamd reisplan naar Ierland. Hij is daarheen Maandag nacht vertrokken. Aan het station te Birmingham hield hij een korte rede over het belang, dat de wenschen der minderheid in Ierland zullen geëerbiedigd worden. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de vereeni- ging van de Transvaal met de nieuwe republiek in Zoeloeland thans beklonken is, behoudens Engeland's bekrachtiging overeenkomstig de con ventie. Volgens het tractaat blpft Pretoria hoofdstad en Kruger staatspresident der vereenigde gemeene- besten. Kruger en Brand onderhandelen thans over de ineensmelting van de Transvaal en den Oranje-Vrpataat. De regent van Begeren schenkt den pans bjj diens priesterjubilé twee kostbare geschilderde glasvensters voor de Scala regia op het Vaticaan, met de beeltenissen van de pausen Gregorius en Leo den Groote. De vroegere Russische diplomaat Tatischt- scheff heeft een werk geschreven over de Russische diplomatie gedurende deze eeuw. De schrjjver richt zijn pijlen tegen de Russische diplomaten van Duitschen oorsprong uit dien tjjd, die het belang van Rusland niet genoeg op het oog hadden. De minister van onderwijs heeft het boek voor de bibliotheken der hooge en middelbare scholen aanbevolen. Dezer dagen zpn te Petersburg welgeslaagde proeven genomen met een door den ingenieur Yon Hartmann uitgevonden reddingssloep met stoomvermogen, die geheel uitgerust 100 pad weegt, en die, zelfs geheel met water gevuld, niet zinkt, maar juist, voorwaarts stoomende, zichzelf leegpompt. Een New-Yorksch correspondent van een Duitsch blad meldt nog omtrent de feesten te Philadelphia, ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan der constitutie, hoe het algemeen zeer de aandacht trok, dat aan het hoofd van den grooten optocht de vertegenwoordigers der nieuwe Amerikaansche part ij met hun zinnebeelden gingen. Deze partij heeft ten doel de bestrijding van al wat niet Amerikaansch is. Haar oogmerk is niet nieuw en is niet veel meer dan dat der Encwnothing-beweging in de helft dezer eeuw, maar opmerkelijk is het, dat juist op dit tijdstip het spook van den vreemdelingenhaat en de frontvorming tegen de immigranten het hcofd opsteekt. De nationale conventie heeft het streven der nieuwe party als volgt omschreven. Het door do vereeniging opgestelde programma verklaart het tegenwoordig systeem van immigratie en natura liseering voor een gevaar en bedreiging der welvaart van de Vereenigde staten en verlangt de oprichting van een bijzonder immigratie-depar tement met een lid van bet kabinet aan het hoofd. Verder verlangt de vereeniging, luidens haar programma, een wijziging in de wetgeving op de naturalisatie ia dien geest, dat het burgerrecht alleen geschonken wordt aan hem, die onafge broken veertien jaar lang in het land verblijf houdt en dat voorts aan alle communisten, socia listen, nihilisten, anarchisten, armen en misdadigers de toegang tot het rijk geweigerd wordt. Een andere eisch betreft het iandbezit; de partij vordert dat alleen Amerikaansche burgers Ame rikaansche grond in eigendom kunnen verwerven en dat vreemdelingen of zoodanige personen, die niet in het land wonen, van het verwerven van grondeigendom buitengesloten worden. Ten slotte verlangt men, dat ook in de buitenlandsche politek meer gewicht op de waardigheid der unie gelegd worde dan tot heden geschiedde. Aan de baldadigheden der anarchisten en socialisten gedurende de laatste j ren schrijven de meer gematigde immigranten de oorzaak van deze beweging tegen de vreemdelingen toe, maar ik verbazend interessant. Bij voorbeeld de ma nier waarop de moordenaar de schuld op een ander tracht te werpende moeite welke hij zich geeft om getuigenissen tegen iedereen behalve tegen zich zeiven te verkrijgen, zijn overdreven vrees, waardoor hjj een kleine voorzorg over het hoofd ziet, of de bewijzen zijner onschuld zoodanig overdrijft dat zij zpn schuld bewijzen, de manier waarop hij bij de plaats der misdaad ronddoolt en er zelfs met vreemden over spreekt, zijne beweeg redenen de gemoedsstemming die hem tot het plegen van den moord bracht dat zijn altemaal onderwerpen voor zielkundige nasporingen." Ik hield plotseling op. Myles zat wezenloos op mijne handen te staren, zijn onderkaak viel neer, en zijne lippen trilden zoo, dat hij geen woord kon uitbrengen. Wat was er Wat had ik gedaan Ik zag omlaag; in mijn ijver had ik den blauw katoenen zakdoek met bloed doortrok ken uit mijn borstzak, waar ik hem altijd be waarde, gehaald en rolde hem onbewust tusschen mijne vingers. „Dat waar hebt gij dat van daan bracht Myles eindelijk uit en wees er met zijn bevenden vinger naar. „Die, die blauwe zakdoek die lijkt wel wat op den uwen, niet waar zei ik en hield hem den doek kalm voor. Hij ontstelde, richtte zich in zpn volle lengte op, uitte een verwensching en verliet de kamer. zij gelooven niet, dat dit streven meer vrucht zal dragen dan de vroegere poging ter bestrijding van het vreemde element inde Vereenigde staten In L'Intransigeant komt de volgende reclame voor over het eerstdaags te koop uitstallen van een ledepop, welke den vriend van Rochefort voorstelt: Generaal Boutanger steeds overeind „Door het mechanisme van zijne samenstelling heft zich dit beeldje met kracht op, hoe men ook trachten zou het omver te werpen. Elke patriot zal dit populaire zinnebeeld van het geëerbiedigd Frankrpk en van den beschermer der republiek willen bezitten. Om dit beeld franco en zorgvuldig ingepakt te ontvangen zende men fr. 1.50" enz. enz. Omtrent het schandaal aan het Fransche ministerie van oorlog, brengen de Parijsche bladen allerlei nienwe bedriegerpen aan het licht, terwpl het getal deelnemers steeds stijgt De brigade-generaal Caffarel is 58 jaren ond Hp was door den minister van oorlog Boulanger den 20 Dec. 1886 tot kommandeur van het Legioen van Eer bevorderd en den 12 Maart 1887 tot onderchef van den generaleD staf aan het minis terie van oorlog benoemd. Zijne financiën verkeerden sedert lang in deso- laten toestand; wissels bleven onbetaald, hij trachtte op allerlei manieren geld te verkrijgen en schuwde geen oplichterijen. Voor het hernieu wen van zijne wissels en tot het sluiten van leeningen diende mdma Limouzin, in wier salon hij allerlei lieden van verdacht allooi ontmoette. Zij dreef handel in ridlerkruisen. Zij en hare omgeving werden in het oog ge- honden en om werkelijke bewijzen in handen te krijgen bezigde de politie het volgende middel Een agent wist zich toegang tot de salons van mdme Limonzin te verschaffen en zich voor een onbekende uitgevende, die verlangend was naar een lintje, liet hij doorschemeren dat hij daarvoor niet op geld zou zien. Door hare tusschenkomst kwam de agent toen in kennis met generaal Caffarel, nog wel op het min. van oorlog zelf, die kern beloofde zijnen wensch te zullen ver vullen. Door den minister van oorlog ondervraagd, bekende de generaal alles, onder verontschuldiging met zpn bedreigde positie. Bij een onderzoek in het huis dezer vrouw zjjn verscheidene brieven van hooggeplaatste personen gevonden, o. a. van Wilson, schoonzoon van Grévy, van Mackau, invloedrijk lid der rechterzijde, Thibaudin, oud-minister van oorlog, generaal Boulanger, waardoor op deze zaak een eigenaardig licht geworpen wordt. Toen mdme Limouzin door de agenteD in een rijtuig werd weggevoerd riep eene groote menigte, welke zich voor hare deur verzameld had „Dood aan de spionWeg met de Pruisische Vele personen worden nog als medeplichtigen genoemd, o. a. een oud Beierseh officier, baron Von Kreitmayer, de dames Ratazzi en Veron of Courteuil, een zekere Bayle, de drie laatsten gearresteerd en verder een md1" De Boissy, van zeer verdachte zeden. De beschuldigingen tegen generaal Caffarel ingebracht zijn aldus geformuleerd: Men verwijt hem primo zijue verwarde gelde lijke aangelegenhedenzijue geprotesteerde wissels en biljetten zijn alle onderteekend met bijvoeging van zpn titel „onderchef van den generalen staf van het leger," een titel welken hij niet mocht gebruiken in stukken handelszaken betreffende. De tweede beschuldiging is, dat hij zijne waardigheid bezoedeld heeft door zijne hulp te verzekeren in aanvragen om decoraties en die hulp afhankelijk te maken van geldelijke belooning; en de derde dat hp verscheidene oplichterijen, bij de wet voorzien, zou hebben gepleegd. De naam van een anderen generaal tevens senator, den heer D'Aodlau, wordt, zooals uit een telegram in ons vorig nommer bleek, even eens in de zaak betrokken. De man van Limouzin, eveneens gearresteerd, noemde niet minder dan de namen van 20 personen. Men vreest, dat door het schandaal verscheidene personen van hooge positie zullen gecompromit teerd worden. HOOFDSTUK XII. Ik zat alleen in de toenemende dnisternis te denkenals Tim nn eens onschuldig was. Zon de heele geschiedenis een verdichtsel van den vader zijn, die de misdaad alleen gepleegd had? En als zij het nu eens geen van beiden gedaan hadden en het slechts een verzinsel was om van een zoon af te komen, die nooit gaarne in huis gezien was, omdat hij een eenwig verwijt was voor den vader, die hem verwaarloosd had De toorn van Myles bewees nietszijn schrik bij het zien van den zakdoek bewees niets dat kon ergernis zijn over mijn nieuwsgierigheid en over de zekerheid dat ik in zij a geheimen gedrongen was. Hoe zou ik achter de waarheid komen als ik Barravoe verliet en mij met Tim belastte? En hoe kon ik zonder de waarheid te weten met Catherina trouwen of haar huwelijk met Pat verhinderen? Welk gezag had die eigenlijk over Myles En als ik hem mij eens tot vijand gemaakt had, wat zou dan een onher roepelijke scheiding tusschen mij en Catherina voorkomen Ik kon haar, dat onschnldige schepsel, toch niet alleen achterlaten met die twee woestelingen, die zich geheel aan hun hartstochten overgaven. Wat moest ik doen? en hoe moest ik het doen dien eenen dag, dien ik nog voor mij had? In die overpeinzingen verdiept, trachtte ik te vergeefs een plan te vormen, toen een zacht gedruis mij kwam storen. Ik zat met het hoofd De onbeschaamdheid dezer dame Limonzin grenst aan het ongeloofelijke. Om het te laten voorko men alsof zij de maUresse van den oud-minister Thibaudin was, bevond zich op haar schrijftafel diens portret. De oud minister echter verklaart in geenerlei betrekking tot haar te staan, haar gedurende zijn ministerschap den toegang tot de bureau's van oorlog verboden en zijn opvolger voor de „sp-on" gewaarschuwd te hebben. Boulanger, wiens naam eveneens in de zaak gemengd is, heeft mdme Limouzin slechts een maal gesproken en haar op beleefde wijze buiten de deur gezet na haar vier uur te hebben laten wachten. Generaal Caffarel zal voor een raad van onder zoek verschijnen, uit vijf generaals bestaande. Men heeft verzekert, dat zich een tweehonderd brieven van Wilson onder de correspondentie van rndme Limonzin bevonden. Heden meldt de Temps dat er slechts een brief gevonden is, onderteekend door den schoonzoon van den president der re publiek. De beer Wilson zoekt in een brief aan Havas zijn gedrag in de zaak van mevr. Limouzin te rechtvaardigen. Hij brengt verscheidene brie ven bij tot staving van hetgeen hij zegt. Ten slotte geeft hij te kennen, dat bet pijnlijk is in het licht te moeten stellen, dat zekere lieden, om aan persoonlijken wrok en staatkundige vij andschap te voldoen, toevlucht nemen tot zulk eenen lagen laster. Men heeft velerlei bewijzen, dat de intrigante brieven van de aanzienlijkste politieke personen, over welk onderwerp ook, in handen zocht te krijgen, teneinde zich met deze handteekeningen invloed te verschaffen. De handel in ridderkruisen was slecht3 een enkele tak van industrie dezer avonturiers. Bayle en mdme De Boissy wilden een model melkerij oprichten; verder dreef Bayle voor rekening van dezelfde dame handel in tand- en baarmiddelen. Mdm0 Limonzin van haar kant wilde het leger een nieuw systeem kookketels schenken, maar zij vond geen goed gehoor bij de intendantuur. Zij is een Duitsche van geboorte. Haar gedrag heeft steeds reden tot aanstoot gegeven. Met de officieren van het garnizoen te Vincennes stond zij altijd op vertrouwelijken voet. Gedurende het beleg vau Parijs bleef zij te Fontenay, waar zij baar levenswijze ongestoord voortzette, met deze wijziging dat Pruisische en Beiersche officieren de plaats hunner Fransche kameraden vervulden. Van 11 en 12 October. Middelburg. GetrouwdT. L. van Wagtendonk, jm. 32 j. met C. S. van den Broecbe, jd. 22 j. F. van Wijckhupzen, jm. 28 j. met S. M. Schuil- werve, jd. 37 j. J. Tramper, jm. 26 j. met J. de Trope, jd. 23 j. BevallenB. Boasson, geb. De Jonge, z. M. Wiessner, geb. Hengst, z N. de Steur, geb. Van Veen, d. OverledenJ. de Plaa, z. 3J j. J. E. Drioel, d. 6 w. A. Pouwer, z. 6 j. A. C. Frederiks, z. 9 m. J. M. de Lange Boom, z. 5 j. J. M. Timmer man, vrouw van S de Vogel, 74 j. Gravenltage. Tweede kamer. Bij de heden voortgezette algemeene beschouwingen over de grondwetsontwerpen bleven de heeren Reuther en Brouwer deze bestrijden, omdat daaruit alle waarborgen, dat aan de grieven der rechter zijde zal worden tegemoetgekomen, vooal inzake het onderwps, zpn weggevallen, terwpl de argu menten der antirevolutionnairen niet steekhou dend zpn. De heer Kenchenius handhaafde zpn standpunt omtrent de onbevoegdheid der kamer in deze en stelde eene motie in dien geest voor. De heer Van Baar protesteerde tegen het onaf scheidelijk verband, door den minister Heemskerk tusschen de verschillende ontwerpen gelegd. Ditzelfde deden ook de heeren Lohman en Van Houten, terwpl de minister Heemskerk dit ver band bleet volhouden. De motie Keuchenius werd verworpen met 78 tegen 1 stem. Hierop is hoofdstuk I aangenomen met 69 tegen 13 stemmen en het debat begonnen over hoofdstak II troonsopvolging Parijs. Bewijzen van de schuld van gene raal D'Andlau zpn gevonden en zijne arrestatie is bevolen. BTew-York. Bij North-Jackson zijn bij een botsing tusschen twee treinen 17 personen gedood en 25 gekwetst. Do Engelschman ijvert voor zijn rechten, de Ier voor zpn onafhankelijkheid, de Hollander voor zijn vrpheid of.... koffieveilingen, de Duitscher roemt zijn trouw, de Rns bezit zijn czaar, de Italiaan zijn nationale eenheid, de Spanjaard zijn geloof en de Franschman zijn eer en zijn leger. Welk een vernedering, welk een smaad voor de Franschen het aan het ministtrie van oorlog ontdekte schandaal, waarbij de eer der armee zoo in de handen voor het vuurmaar mijn gehoor was, sedert ik in dit huis vertoefde, bijzonder scherp geworden, daar ik voortdurend op mijne hoede moest zijn. Ik nam mijne handen weg en hief snel het hoofd opdaar stond een gestalte in de deur, in wie ik ondanks de duisternis Pat herkende. Een schakel in de keten onzer plannen was dus reeds verbroken. Hij zou met zijn tegen woordigheid alles bederven. Wordt vervolgt

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2