Eet geheim van Barravos Kerknieuws. Onderwijs. 38 FEUILLETON. Rscfttszaksa, Verspreide berichten. Van Lady YIOLET GREVILLE. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh, loopende van 5 t/m. 16 Augustus, is het volgende ontleend Verschillende posten in de versterkte linie werden in mindere of meerdere mate beschoten, tengevolge waarvan den 7en Aug. binnen Lamreng een Europeesch tamboer, den volgenden dag binnen Dampeneroet een Europeesch fuselier en den 12en d. a. v. binnen Lambaroe een Inlandsch korporaal licht gewond werden. Volgens ingekomen berichten kwam de bevol king in de bovenstreken meer en meer tot rust. In den nacht van 16 op 17 dezer trachtte een zevental Atjehers onze schildwachten te Oleh-leh oost te bekruipen, hetgeen echter door de waak zaamheid dier posten werd beleteen der schild wachten werd daarbjj door een lanssteek licht verwond. De verwikkelingen in het Giegiensche namen toe. De versterking te Segli werd nog dikwjjls beschoten. Gedurende den verslagtijd maakten hunne op wachting bg den civielen en militairen gouver neur: T. Hoessin, jongere broeder van T. Pakih van Pedir; T. Bin Pakan, zoon van T. Tjoet Moeda Latif, de ons tot nogtoe steeds vijandig gezinde broeder van den radja van Merdoe, en T. Inam van Gigieng, welke hoofden op hunne reis naar Kota Radja vergezeld werden door den controleur van Edi. Deze ambtenaar, die Passagan bezocht had, rapporteerde dat het hoofd van het landschap afzag van her plegen van vijandelijk heden tegen Salamanga en gaarne in eene min nelijke schikking zou treden. De beri-beri buiten beschouwing gelaten, was de gezondheidstoestand gunstigde stand der ziekte was iets ongunstiger dan gedurende den vorigen verslagtjjd. Het ziektecjjfer was hooger, doch het sterfte cijfer laag. Aan een Atjeh-correspondentie, gedateerd 18 Augustus, aan het N. Pad. Hbld., is het volgende ontleend Toekoe di Tiroe is nu ziek en houdt zich op in Moeroé. Welke uitwerking het wel op den zieken, onder hartzeer gebukten man zal hebben, wanneer hjj verneemt dat Toekoe Mahomad, broeder van Toekoe Hakim Banda Moeda, zjjne onderwerping aan het gouvernement reeds doet voorbereiden Voor de zekerheid van dat bericht kan ik instaan, eveneens weet ik dat die onderwerping op aannemelijke voorwaarde zal worden aange nomen. Toekoe Mahomad bevindt zich thans, in afwachting van andere schikkingen, in de IV moekims bjj zijnen schoonvader Toekoe Tjoet Banta, hoeloebalang van de IV moekims. Het civiel bestuur te Atjeh zal worden uitge breid met éen assistent-resident voor de Noord- Jrust en éen adsistent-resident voor de Oostkust. Zaterdag werd het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. P. de Groot, hoofd der school te Ellewoutsdijk, ter aarde besteld. De begra fenis werd mede bijgewoond door den burgemeester, de gemeenteraadsleden, de onderwijzers en ver schillende kerkelijke autoriteiten van genoemde gemeentedoor den heer Verwey, predikant te Ovezaud, en de heeren J. Agterberg, J. Kouse maker en P. Steuvoer, hoofden van scholen te Oudelande, Nisse en Driewegen, welke vier laatste waardeerende en troostende woorden bij het graf spraken. De overledene, een Zuid-Hollander van geboorte, van 18441853 hoofd der school te Cats, was op zijn sterfdag juist vijftig jaar als onderwijzer werkzaam geweestzeker een treffend toeval. De heer G. Beneker, onderwijzer te Oudelande. is als zoodanig benoemd aan de school voor M. U. L. O. te Hoogeveen, op een jaarwedde van f 650. Te Utrecht zijn geslaagd voor het eerste natuurk. examen de heeren Y. A. van Popta en P. Ruijsch van Dugteren. HOOFDSTUK XI. De eenvoud van Catharina's aandoenlijk verhaal had mij diep getroffen; de liefde van die twee ongelukkige schepsels de vrouw, zooals aan haar aard eigen is, te meer gehecht aan den man, naarmate hij verlatener en ellendiger is bijna verheven in baar trouw en zelfverloochening en in die vraag van Catherina „wat kon ik anders doen lag haar geheele onschuldige wijsbegeerte opgesloten. „Gjj hebt wel gedaan", zei ik, „gij hadt niet anders kunnen handelen. Arm kind! wat moet gij geleden hebben. Zeg mij nu eens, weet niemand dat Tim hier is?" „Niemand, behalve gij." „Denkt gij dat Pat Havy geen vermoedens heeft „Daar ben ik zeker van." „En, het is zonderling maar het schijnt dat er tot nogtoe geen verdenking op Tim gevallen is. Pat is u trouw geweest, Catherina." „Dat is by en dus begrijpt gij nu, dat ik hem trouwen moet." „Als wjj Tim veilig naar Amerika konden krijgen, behoofdet gij niets te vreezen en dan was het ook niet noodzakelijk om Pat te huwen." Aangenomen het beroep naar Oostkapelle door den heer C. Piug, cand. te Amsterdam, die bedankt heeft voor de beroepen naar Zuiderwoude, Vroomshoop, Buurse, Biggekerke en Aagtekerke. Beroepen tot predikant te Cats, ds. B. M. Mantz predikant te Breskens. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Voor de openbare terechtzitting dezer recht bank zal op Vrijdag 2L October 1887 terecht staan J. van W. 31 jaar, timmerman, geb. en won. te Kapelle, ter zake dat hij, koopman zijnde en bij vonnis dezer rechtbank van 25 Februari 11. in staat van faillissement verklaard, ter bedriege- lijke verkorting van de rechten zijner schuld- eischers, bij zijne opgaaf aan den curator van de tot zijn boedel behoorende baten en goederen heeft verzwegen, dat bij nog eigenaar was van een paar gouden vrouwenhoofdstukken, een regu- lateurklok, een derde aandeel in 7030 paonen, eenige zeef ten met jonge oesters, een partij jonge oesters en eenige aandeelen in de te Yerseke ge vestigde oestermaatsehappij de Nij-erheid en de goederen alzoo aan den boedel heeft onttrokken. De Deensche schooner Caroline is zooals vroeger gemeld werd Vrijdag met eene lading zemelen van Vlissingen naar Denemarken ver trokken. Het schip kon de met lichters van Antwerpen aangebrachte lading 10 ton niet ladendeze moesten per spoor teruggezonden worden, wat voor de verzenders zeker niet aange naam is. De Deensche schooner, Odin heeft zijne van Nerva aangebrachte lading hout te Vlissingen gelost en zal in ballast naar eene Engelsche kolenhaven zeilen, om aldaar steenkolen voor Denemarken te laden. Het Nederl. brikschip Abraham zal na lossing alhier overwinteren, terwjjl de in lossing liggende Nederl. bark Jan Pieterzoon Koen naar Pensacola (Golf van Mexico) zeilen zal, om hout voor hier te iaden. Het Nederl. barkschip Lucie, van hier in bal last naar Riga bestemd, passeerde volgens bericht op 4 dezer Elseneur. De dagmailboot Engeland werd Zaterdag jl. uit het droogdok te Middelhurg in de eerste binnenhaven te Vlissingen gelegd, en is thans weder in de geregelde vaart gesteld. Alle in vaart zijnde stoomschepen der maatschapppij Zeeland zijn nu in den laatsten tijd in het droogdok geweest, goed nagezien, schoongemaakt en geverfd, zoodat wel vooreerst het droogdok weder in rust verkeeren zal. Wegens ziekte van den kom- mandant Joha van de Nederland varen thans de kommandanten Stasse en Brouwer afwisselend op de drie dagbooten, en wel zoodat ze iederea dag dienst doen. De in Juni 11. aanbestede verzwaring van den zeedjjk van het calamiteuze waterschap Ellewouts- djjk is verleden week voltooid. Over eene lengte van 1050 M. beoosten de haven onderging de zeewe ring door bedoeld werk eene belangrijke verbete ring, Zij reikt thans tot 3.50 M. boven H. W., overeenkomende met 5.50 M. -(- A. P. Onder Driewegen ontving Zaterdag een jon gen een zoo hevigen slag van een paard, dat zjjn gelaat ernstig werd gewond en spoedig heelkun dige hulp moest worden ingeroepen. Vrijdagavond hield de muziekvereeniging Accelerando te St. Annaland haar jaarvergadering. De penningmeester, de heer E. J. Gunst, deed verslag over de inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1886/87. Hieruit bleek, dat de toestand der financiën niet ongunstig was. Er was een batig saldo, hoewel niet zoo groot als verleden jaar, tengevolge van meerdere uitgaven voor de instrumenten. Het bestuur, dat voor 1887/88 bestaat uit de heeren Chr. Bergers, E. J. Gunst, D. Goedegebuure 'Abz., M. C. van E hacker en J. Lanooij en den directeur, den heer L. J. Soeters, „Maar ik heb het beloofdgij wilt toch niet dat ik hem b drieg „Nu drijft gjj, geloof ik, de hooghartigheid te ver, maar dat doet er niet toe. Luister eens wat zoudt gij er van zeggen als ik mij met de zorg voor Tim belastte en hem meenam naar Amerika ,01', zei zij met een onbeschrijfelijk blijde uitdrukking, „zoudt gij hem waarlijk willen redden, zoudt gij hem willen meenemen en in veiligheid brengen, dat hij nog eens gelukkig kan worden Mijnheer Barclay, gij zijt een trouw vriend! Hoe zal ik u danken? Wat kan ik zeggen Moge God u zegenen en behoeden. Mijn geheele leven zal ik voor u bidden „Wilt gij mij lief hebben en mijn vrouw worden, Catherina?" „O, mijnheer Barclay 1" riep zij uit, terwijl de tranen haar uit de oogen sprongen, „breDg mij niet in verzoeking, maak niet dat ik mijn woord moet breken. Denk aan mijn ouden vader ik zou hem nooit kunnen verlatenmaar wees goed, wees edelmoedig, red den armen Tim." „Heel goed, ik zal hem redden, maar gij moet allc3 in orde maken. Gij moet hem over reden om met mij mede te gaan en zich als een verstandig mensch te gedragenhij moet mij niet meer naar de keel vliegen, bedenk dat, an ders word ik ook een moordenaaren hij moet fatsoenlijke kleeren hebben en reizen als mijn bediende". „Dat begrijp ik, wat zijt gij knap". vermeldde met dankbaarheid, dat een eld.ers wonend kunstvriend door een aanzienlijke gift de vereeniging zeer aan zich heeft verplicht. Deze gift zal besteed worden om de leden van het onderwjja van een bekend componist en criticus te doen profiteeren. Te Breskens werden Vrijdag velen verontrust door h6t gerucht, dat er een dolle hond rond zwierf, die te Nummer Een een jongetje had ge beten. Zoo spoedig mogeljjk werd het dier dan ook afgemaakt. Uit een onderzoek, ingesteld door den heer Mazure, veearts te Oostburg, is evenwel gebleken, dat de hond niet aan dolheid leed. Van heden af is het rijkstelcgraafkantoor te Oostburg op werkdagen openvan 8 tot 12 uur voor- en van 1§ tot 3§ en 6§ tot 8 uur namid dags. De diensturen op zon- en feestdagen blijven onveranderd. Een achttal dagen geleden zoo schrjjft men ons uit IJzendjjke maakte een jonge man zich schuldig aan het wegnemen van nagenoeg vjjf gulden uit de toonbanklade in de herberg hot Veldzicht (Hollandsch grenskantoor). Zaterdag werd hjj door de politie in verzekerde bewaring genomen. Zaterdagmorgen vroeg is te Cadzand brand uitgebroken in de schuur van den molenaar A. de Hullu; de schuur is geheel verbrand en was verzekerd. Eene partij ongedorscht graan, die mede verbrandde, was niet verzekerd. Oorzaak onbekend. Volgens de Maasbode is de levering van 6700 helmhoeden, op 26 Sept. 11. te Amsterdam aanbesteed, door de regeering gegund aan de firma J. F. Segers Zoon, te Breda, tot den prijs van 2 ,59 per stuk. De firma Pauwels te 's-Hage had niet ingeschreven. Op het thans nog onbebouwd terrein vóór de Seinpost te Scheveningen, aan de landzijde, zal, naar gemeld wordt, een groot hotel verrijzen met 120 kamers van wege een Engelsche maatschappij reeds in het volgend badseizoen te exploiteeren. De commissie tot oprichting van een vak school voor bakkers is weder vergaderd geweest. De besprekingen zijn zoo ver gevorderd, dat men niet alleen reeds gelooft aan de mogelijkheid eener vakschool, maar er alle waarschijnlijkheid bestaat, dat binnen niet te lang tijdsverloop ons land met zoodanige inrichting op bescheiden wjj ze zal verrjjkt worden. (Ned. Balck, Cri De burgemeester van Amsterdam heeft op grond van de Zondagswet, zjju toestemming ge weigerd tot het houden van een volksfeest, waar- mêe men gisteren de genoegens van het Markt plein wilde besluiten. Hoe komt de heer Van Tienhoven plotseling aan zoo'n bui Vrjjdag avond viel te Schoonhoven een lOja- rige knaap bjj een stalhouder uit het venster van den hooizolder voorover op straat, met het gevolg dat het kind vreeseljjke verwondingen, vooral aan het hoofd, bekwam en denzelfden avond overleed. Terwjjl te Beesd eene familie het middag maal gebruikte, kreeg een der huisgenooten een stukje vleesch in de keel, met het gevolg, dat hjj bjjna onmiddellijk overleed. Te Arnhem werden door een trein de beide beenen van een lampenist afgereden. Na een kort doch hevig ljjden overleed de ongelukkige. Het gezamenlijk bedrag der inschrijvingen op de ƒ6 millioen 5 obligatiën der Neder- landsch-Zuid-Afrikaansche Sp.-MU. beloopt onge veer 60 millioen gulden. Te Amsterdam wordt circa tien procent toegewezen. Omtrent het socialisten congres te Sanet Gallen gehouden verneemt men nog, dat de uiterste richting in 't algemeen over de gematigde gezegevierd heeft. De coryphaön der Duitsche socialisten waren tjgenwoordig, Bebel, Liebknecht, Hasenelever, Singer enz. Verschillende besluiten werden genomen ter veroordeeling van een be lasting op de levensmiddelen, de monopolies en den toestand der werklieden, en vervolgens werd Bebels voorstel aangenomen, „dat partij ge- nooten, die zich door de vlucht aan dreigende processen onttrekken, elke aanspraak op onder- „En daar ieder mensch zijn loon waard is, zal ik mijn belooning afwachteu. Waarom zou ik niet terugkeeren en u opeischen Wsarom zou uw vader u niet aan mij geven Zou hij niet blij zijn dat Tim veilig uit den weggeholpen is? „Hij zou natuurlijk blij zijn, maar „Er mogen geen maren zijn, Catherina. Bedenk dat ik volkomen gehoorzaamheid vorder, of als gij weigert laat ik Tim hier en dan wordt hij zeker gevat en moet zijn straf ondergaan". Zij bedekte haar gelaat met de handen. „01 dat niet dat niet. Ik droom er s nachts van. Ik zie hem altijd hangen, hangen tot hij den laatsten adem heeft uitgeblazen, en de beulen staan er onverschillig bij en er is niemand om hem te troosten of te bemcedigeu. Neen, mijnheer Barclay, red hem en stel zelf uw voorwaarden. Maar, wat ik u bidden mag, denk een weinig aan mij en dat ik mijn woord aan den armen Pat Havy gegeven heb, die tot nogtoe zjjn leven gespaard heeftwij mogen hem niet vergeten" „O, neen, wij zullen iedereen recht laten wedervaren". Zg keek een weinig verlegen Catherina was verbazend onergdenkenden toen besprakeu wij de plannen. Zij moest onder het een of ander voorwendsel Pat Havy morgen van huis verwijderd houden en in dien tijd het uitzet van Tim gereed maken en hem zelf verzoenen met zijn nieuwe betrekking. Den volgenden morgen zou er voor het aan- steuning verbeuren." Ten strengste werd alle opportunisme, alle sameDgaan met de bourgeois veioordeeld. Er werd besloten op te roepen tot een internationaal arbeiderscongres in 1888voorts verklaarde men het-anarchisme anti-socialistisch en verwierp alle theorie van het geweld. Don derdag werd het congres gesloten. Het was tal rijker bezocht dan het vorige te Kopenhagen. De meeste socialisten kwamen uit Duitsehland, maar ook waren enkele vertegenwoordigers uit Oostenrijk en Engeland aanwezig. Alle beraadslagingen werden diep geheim ge houden. Alleen partij genooten en geestverwanten was de toegang tot de vergaderzaal geopend, zelfs geen bedienden met spijzen en dranken mochten binnenkomen. Sedert de laatste socia listische bijeenkomst zijn 170.000 Mark uitgegeven, waarvan 100.000 Mark voor üe verkiezingen en 50.000 voor de vervolgde leden der party. Door een wijnkooper te Frankfort is onlangs een restant Johannisberger van 1861 (200 fles- scben) verkocht voor den nog nooit bereikten prijs van 63 per fiesch. Da Duitsche pers levert allerlei commen taren op het door den Russischen grootvorst Nicolas Michaelowiteh aan boord der Uruguay gesprokene. Aan de tegenspraak van den groot vorst slaat men weinig geloof. De Nordd. Ally. Ztg wacht een rectificatie of den authentieken tekst van het gesprokene af. In den toestand van den ongelukkigen koning Otto van Beieren valt de laatste dagen een on gunstige verandering waar te nemen. Mengeloofl, dat het einde nabij is. De bekende impressario Maurice Strakosch is Zaterdag nacht te Parijs overleden. Op de laatste nommers van CIllustration en het Journal illustré, die voorstellingen van het gebeurde nabij Raon-sur-Plaine bevatten, is door de politie te Straatsburg beslag gelegd. Op Trafalgar Square te Londen bad Zaterdag een manifestatie van werkeloozen plaats. Een vierhonderdtal trok daarop door de voornaamste straten van het West-End met banieren, waarop stond„Wij willen werk of brood." Op Trafalgar-Square teruggekeerd, voerden verscheidene sprekers het woord en besloot men heden een nog grooter manifestatie te houden. De orde werd niet verstoord. De anarchisten te Londen hielden Vrijdag een bijeenkomst om te proteateeren tegen de aan staande terechtstelling der anarchisten te Chicago. Te Messina is de cholera zeer aan het afnemen. Vrijdag kwamen slechts acht nieuwe gevallen voor, waarvan drie met doodelijkeu afloop. Door tusschenkomat van den Franschen zaakgelastigde te Berlijn, den heer Raindre, heeft graaf Herbert von Bismarck de Fransche regee ring verzocht het tweede slachtoffer van Kauf- mann's ijver, den heer Von Wangen en diens familie, het leedwezen van het Duitsche gouver nement over het gebeurde te betuigen. Het gerechtshof van Brabant heeft den socialist Moreau veioordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf, wegens het houden van opruiende redevoeringen. De betooging der arbeiders bleef achterwege. Volgens de Kreuzzeitung zal keizer Dom Pedro de legeering over Brazilië niet weder op zich nemen. Zijne abdicatie ten gunste zijner dochter, de gravin van Eu, zal in het laatst van dit jaar volgen. Keizerin Augusta is ongesteld. Zij houdt sedert eenige dagen haar kamer. Reden tot be zorgdheid beslaat er volgens de verzekering der geneesheeren niet. Generaal Caffarel, een der sous-cliefs van den Franschen generalen staf, is ontslagen en later gearresteerd wegens oneerlijke praktijken in zijn betrekking gepleegd. Hij dreef handel met het Legioen van eer. Men brengt zijn ontslag tevens in verband met de ontvreemding van het mobili satieplan. Later werden nog gearresteerd MB' LimouziD, vertrouwde van den generaal en dr. Lorentz het factotum dezer dame. Het internationaal letterkundig congres te Madrid is Zaterdag door den minister van bui- tenlandsche zaken geopend. Tal van buitenlandsche letterkundigen wonen het congres bij. De reis van Crispi naar Friedrichsruh heeft Zondagavond, 2 October, den verjaardag van het plebisciet te Rome, aanleiding gegeven tot een breken van den dag een kar gereed zijn om Tim en mij weg te brengen op weg naar Amerika. Ik beken dat ik mij niet op die reis in dat gezelschap verheugde, maar ik had er dat wel voor over om den dankbaren blik in hare blauwe oogen en den glimlach op hare lippen te zien, en de woorden van dank en zegening te hooren, dien zij, de inspraak van haar Iersch gemoed vol gende, niet kon nalaten over mij uit te storten* „Ik weet wat ik zal doen ik zal Pat laten weten, dat ik bloemzaad noodig heb, hetwelk ik alleen in Dublin kan krijgen, en hem vragen het voor mij te gaan uitzoeken. Hij zal het stellig doen en dan blijft hij ten minste een paar dagen weg." „Uwe aanbidders hebben veel voor uover", zei ik veelbeteekenend. Zij bloosde en zei: „Pat is zeer goedhartig." „En zeer jaloersch. Ik voelde een wanho- pigen lust om hem den hals om te draaien, dien dag, toen hij u deed schreien." „Ik geloof, dat iemand die bemint, altijd jaloersch is. Ik kan het mij begrijpen", zei Catherina. „Ik begrijp niet, hoe iemand lomp tegen een vrouw kan zijn, en Pat was dien avond bepaald lomp tegen u." Wordt vervolgt

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2