tóooplip ei TtrflacMinpi ia Maiffi Laatste Berichten BUITENLAND. Onderwijs. Verspreide Berichten. ?erköopingen en aanbestedingen. Burgerlijks stand. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. De „Walcheren". Vrjjdag a. zal te Viissingen een tooneelvoor- stelling plaats hebben, te geven door het Rotter- damsche gezelschap, onder directie van den heer Alex. Faassen. Bij die gelegenheid zal worden opgevoerd S. of Z. van Justus van Maurik. Het is de eerste wintervermakelgkheid in dit seizoen, die vanwege de vereening Oefening en genoegen uitgaat. Het jVwisdepartement IJzendjjke koos tot alge meen secretaris der maatschappij den heerBruin- wold Riedel te Hoorn. De heer dr C. A. Pekelharing, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Het laatste nommer van de Tentoonslellings courant, het officieel orgaan van de tentoonstelling van voedingsmiddelen is verschenen en bevat de lijst van de op bedoelde tentoonstelling toegekende bekroningen. Yan dit nommer kunnen door het publiek afzonderlijke afdrukken worden bekomen tegen betaling van 0 25 aan het bureel der courant Spuistraat 162 te Amsterdam, aan de kiosken en op het tentoonstellingsterrein aldaar. Te Leiden is met goed gevolg het eerste natuurkundig examen gedaan door den heer P. Jansen ICzn. van Viissingen. Onder de bemanning van Zr Ms stoomschip Koningin Emma der Nederlanden schijnt eene epidemische desertiekoorts gewoed te hebben. Niet minder dan 29 personen zijn te New-York en te Philadelphia van boord weggeloopen of van passagieren achtergebleven. Zij worden in het laatst verschenen politieblad gesignaleerd. Uit Utrecht schrjjft men aan deArnh, Crt.: Heden morgen om 8 uur was ouze brandweer bezig bet comediegebouw te blusschen, hetwelk niet in brand stond. Tal van menschenlevens (het gebouw was ledig) werden gered; onophoudelijk klauterden de brandweermannen de langste ladders op en af, de geweldige waterstralen niet achtende, die in plassen op het gebouw werden geworpen. Onder de aanwezigen merkte men zeer spoedig het stedeljjk bestuur op, dat door zijn kalmte weldadig op het brandweer-personeel terugwerkte. Binnen het uur was alles afgeloopen; de kom- mandant floot en uit was de brand. De schade is niet te schatten, zjj zal afhangen van de om standigheid of het dak goed waterdicht was of niet. Dit is de eerste brand, waarbjj de nieuwe kommandant dienst deed; hjj bewees goed voor zgn taak berekend te zjjn. De oorzaak van den brand schjjnt aan hem geweten te moeten worden. Over eene vergiftiging van vier pastoors te Soerabaja, schrijft de correspondent van De Loco motief het volgende De pastoors, die hun eten gezonden krggen van de eerwaarde zusters aan den overkant, deden op een avond in Aug. het souper alle eer aan, doch spoedig vertoonden zich bjj de vier aanzit- tenden hevige verschijnselen van bedwelming, gepaard aan herhaalde brakingen, en niet lang daarna vielen ze neer en moest men hen te bed leggen. Al dadeljjk werd geneeskundige hulp ontboden, en spoedig verschenen twee doctoren, die den vier patiënten iets toedienden aan die spoedige hulp voornameljjk ia het te danken dat die vergif tiging want deze moet reeds gebleken zjjn geen ernstige gevolgen na zich sleepte. De adsistent-resident en een schout kwamen in den nacht in de pastoorswoning, en stelden on middellijk een onderzoek in uit dat onderzoek moet gebleken zjjn dat men ketjoeboong in de soep heeft weten te mengeneen tuinjongen, die het restje daarvan verorberde, zou er naar aan toe geweest zjjnhet vermoeden bestaat dat men schreide, zei hij, dat, als ik Tim zoo liefhad, ik die liefde moest toonen. Er was slechts éen persoon behalve hij, die wist wie den moord gepleegd had, dat was Pat Havy en die was bereid om niets te verraden als ik met hem wilde trouwen, en, ofschoon ik niet van Pat Havy hield, zei ik ja." „Dat dacht ik wel", zei ik. „Heeft uw vader u gezegd, hoe de moord bedreven is?" „Ik kon er niet naar hooren, naar al de bijzonderheden", zei Oatherina met een rilling, „hoe mijnheer Murray getroffen werd en in zijn bloed lag te baden met een wond aan het hoofd en ingeslagen schedel o! het was vreeselgk Zij rilde en verbleekte bij de herinnering. „Maar vader zei, dat zij mijnheer Murray waren tegen gekomen, die ruw en lomp tegen hen was geweest en toen had Tim, die juist een aanval van woede kreeg, hem op het hoofd geslagen. Ziende dat hij zich trachtte te verdedigen, schoot hij hem dood met zijn geweer; toen had vader hem geraden om te vluchten, en hij was wegge loopen." „En wilt gij mij wijs maken dat uw vader, die nog sterk is en het toen zeker nog meer was er bij gestaan en toegezien heeft, hoe zijn zoon een moord beging, zonder een vinger op te heffen om het te beletten „Vader was niet gewapend en kwam achter Tim aan en het ging zoo snel in zijn werk; het was gedaan eer hij het wist." „Wat bracht Tim dan weer hier terug? Ik zou gedacht hebben dat hij zoover mogelijk hier van daan zou gebleven zijn.j' die vergiftiging of bedwelming voor gehad heeft, om in den nanacht den boel uit te plunderen en de brandkast, die verondersteld werd goedgevuld te zijn, open te breken. De officier van justitie zette het onderzoek voort; de soepterrine enz. werden naar het groot militair hospitaal gezonden om scheikundig on derzocht te wordenhet aanwezen van ketjoe boong werd geconstateerd, naar men beweert. Al de bedienden dier geestelijken ondergingen een ernstig verhoor, maar de uitslag is nog niet bekend. Grootvorst Nicolas Michaïlowitch van Rus land heeft volgens sommige Fransche bladen op de stoomboot Uruguay van Teneriffa naar Duin kerken zijn meening over de betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland uiteengezet. Hjj is van oordeel, dat Frankrijk verstandig doet, als het zich niet te zeer verontrust over de Duitsche provocaties, hjj gelooft niet, dat Frankrjjk reeds geheel voor de revanche gereed is. Voorts verze kerde hjj, dat Rusland en vooral de keizerljjke familie Frankrjjk van harte toegedaan is maar dat een groot getal Russische ambtenaren, die sympathie hebben voor Duitschland, een alliantie der beide rijken in den weg staan. De czaar echter arbeidt aan de zuivering der administratie. Voorts hield de grootvorst zich verzekerd, dat in geval van een oorlog vele Russen Dienst zouden ueiaen in de Franscüe armee.- De grootvorst heeft laten tegenspreken, dat deze woorden door hem gebezigd zijn. Hij heeft enkel een dronk uitgebracht op den kapitein en de manschappen der boot en tevens op hun vaderland. De Kötn. Ztg spuwt vuur en vlam over de weinseligen Offenherzigheiten van den neef van den Russischen czaar. Te Lemberg heeft zich een comité gevormd als evenwicht tegen de Duitsche commissie, die de Poolsche landgoederen in de provincie Posen tracht te onteigenen. Een som van 1.200.000 Mrk zal voor dit doel bijeengebracht worden. De steden van Poolsch Gallicië zullen voor 400.000, de Poolsche adel voor 800.000 Mrk inschrjjven. Door het departement van oorlog is de levering van ligstroo voor het garnizoen Middelburg van 1 November 1887 tot en met 31 October 1888 toegewezen aan P. Caijouw alhier tegen den prijs van *25.80 per 1000 kilogrammen. Te Viissingen is de levering daarvan gegund aan den heer P. J. Mortier voor 26.74 de 1000 kilogrammen. Op 11 November a. wordt door den kolonel hoofdintendant aan het departement van oorlog aanbesteed, de levering van rijst, gort, groene erwten, bruineboonen, capucgners, beuoodigd voor het geheele leger. Bij eene heden te Goes door het gemeente bestuur gehouden aanbesteding, is de verlenging van het riool in de Korte Nieuwstraat aangeno men door den heer P. Dronkers voor 1230. Van 1 tot 8 October. Vlissingen. Gehuwd T. H. P. Hoste, jm. 28 j. met S. J. Desitter, jd. 26 j. BevallenE. J. Pjjckevet, geb. Deschuijtter, d. A. van Rijswijk, geb. Van Ginderen, z. P. van der Dussen, geb. Snoodijk, z. A. M. Polderman, geb. Platschart, z. R. Bollen, geb, Siebgens, z. C. Dingemanse, geb. Vogel, d. L. Bostelaar, geb. Stroo, z. P. Luijten, geb. Van Vliet, d. Overleden: J. H. Beenbouwer, wedr van P. J. Labrand, 75 j. 8 Oct., des morgens te 8 uren. Verwacht: verand. wind. Thermometerstand te Middelburg. 8 Oct. *s morgens 8 uren 54 gr. 's middags 12 aar 57 gr. 's avonds 4 u. 56 gr. >Ja, dat hoopte ik ook; maar de arme Tim heett een goed hart. Hij wilde het land niet verlaten zonder mij vaarwel te zeggen en liep dagen lang rond tot hij bijna van honger omkwam; op zekeren nacht kwam hij hier en ik ging naar buiten om met hem te spreken," „Ik heb u gezien", zei ik onvoorzichtig, „het was maneschijn en ik dacht dat hij uw minnaar was." „O, mijnheer Barclay 1" riep zij blozend, „zoo slecht ben ik niet." „Neen, nn weet ik het. Ga voort." „Welnu, ik gaf hem eenig geld, al wat ik had, maar het was niet veel, en smeekte hem om naar Liverpool te gaan en een neef van ons, die daar een zaak heelt, te vragen dat hij hem naar Amerika zou helpen. Hij ging, maar de arme jongen had het hart niet om het te vragenhij ging naar Londen om werk te zoeken en doolde door de straten." Nn waren mijne twee ontmoetingen met Tim in Londen opgehelderd. Ik begon de ongedurig heid vau den armen moordenaar te begrijpen. „Eindelijk ontzonk hem de moedhg voelde zich meer en meer verlaten onder al de vreem delingen, waar hij geen enkel bekend gelaat zag, en bedelde langs den weg, totdat hij weer thuis was, en zei tot mij„Neem mij in Gods naam op, Catheriua!" „Het overige weet gij wat kon ik andere doen Zij zweeg, vouwde de handen in haar schoot en wachtte af dat ik zou spreken. Wordt vervolgt. Datum. 10 Oct. 12 - 12 13 - 14 17 17 1819 19 19 Plaats. V oorwerpen. 's H. Arendak. Bouwland, "Wemeldinge, Hout, Oostburg, Oostburg, "Viissingen, Middelburg, Middelburg, Middelburg, Kapelle, Middelburg, Woonhuis, Land, Eikenhout, Huizen, Manufacturen, Inboedel, Wagenmakerjj, Boomkweekerrj, Information. Pilaar. De Vos. Le Nobel. Le Nobel. Hendrikse. Tak. Balans D 4. Notarishuis Gallis Mer ens. Verbuist. Akte-examens in Zeeland. Er waren 5 mann. candidaten." Bij 't mondeling examen was 1 niet opgekomen. Toegelaten zijn er 4, t. w. de heeren W. P. Markusse van Colijnsplaat, M. van Sprongen van 's Graveczande, C. J. de Steur van Riithem en S. van der Weijde van Zierikzee. De examens zijn hiermee afgeloopen. Viissingen. Op verzoek van de Rotter - damsche justitie is zekere J. H., alhier woonachtig, heden gevankelijk getransporteerd naar Rotterdam als verdacht van oplichting. Amsterdam. De stemmingen der depar tementen voor Nwts-secretaris zijn heden gesloten. Dé heer Brninwold Riedel te Hoorn bekwam verre weg de meeste stemmen. Heden avond wordt beslist of er eene herstemming moet plaats hebben tusschen hem en den heer Nieuwenhuijzen Kruseman. Amsterdam. Op de voedingstentoonstel- ling is de heer De Crane te Zierikzee bekroond met do bronzen medaille voor zout in stopflesscb en. ®s f-ravenïiage. In zijne heden gehou den zitting bevestigde het hof het vönnis der Middelburgsche rechtbank in zake mishandeling van een marechaussée door eeD arbeider te Groede. Petersburg1. Het Journal de St. Petershourg zegt, naar aanleiding van een artikel in de Bord- üeutsche. dat alle regeèringen den vrede willen Volgens nadere verzekering moet de vrede uit sluitend gezocht worden in de handhaving, of waar dit geschonden is, in herstel van het pu bliek reebt. Men schrijft ons uit Viissingen Met gunstig gevolg had heden op de reede van Viissingen de proefvaart plaats van het nieuwe, bjj de kon. maatschappij de Schelde gebouwde rader stoomschip Walcheren, bestemd voor den provin cialen stoombootdienst op de Wesler-Schelde. Daarbij waren tegenwoordig de commissaris des konings jhr mr W. M. de Brauw, de leden der gedeputeerde staten van Zeeland, de heeren mr N. J. C. Snouck Hurgronje, mr D. A. Berdenis van Berlekom, J. H. Bybau, I. H. C. Hejjse, de griffier mr E. Fokker, de heeren J. Spanjaard, inspecteur van het loodswezen, Arie Smit, burge meester van Viissingen, E. M. Chevalier, directeur van den provincialen stoomvaartdienst, alsmede de heer Jos van Raalte, directeur, en de ingenieurs der fabriek de Schelde. Er werd eene gemiddelde vaart langs de gemeten mjjl behouden van 13.27 mijl, dat is 1.27 mijl boven de gecontracteerde snelheid van 12 knoopen. Door de machine werden gemiddeld 54 omwentelingen per minuut gemaakt, terwijl een stoomdruk in den ketel werd behouden van 10 atmospheren en een luchtledig in den condensor van 25 duim. Na afloop van het stoomen langs de gemeten mijl werd voor stroom de reis naar Terneuzen in drie kwartier volbracht. Eene korte beschrijving van schip en machine laten wij hieronder volgen. Het schip, lang 41.15 M, breed 6.10 M, heeft e'éne holte van 2.90 M, met .een gemiddelden diepgang van 1.70 Mhet is geheel van staal vervaardigd en voorzien van stoomstuur inrichting, Btoomankerspil en stoomverwarming in beide kajuiten. Het schip heeft een voorroer om bjj achteruit varen te kunnen sturen, wat vooral in het kanaal van Terneuzen noodig is. De machine is triple compound met 3 oscilee- rende cylinders en 3 krukken en is de eerste van dit type, hier te lande vervaardigd. De afmetin gen der cylinders zjjn 19, 30 en 45 Eng. duimen met een slaglengte van 39 dm. De stoomschuif- beweging is volgens Martin's Patent met een vaste exentriek op de as. De stoomschuiven zjjn vlak en volkomen van stoomdruk ontlast. Er is geene luchtpomp doch door eene eigenaardige inrichting dient de circulatiepomp voor beide doeleinden. Hierdoor wordt eene pomp met toe- behooren bespaard. Het aanzetten der machine geschiedt met stoom, zoodat in 2 seconden van vol vooruit, op vol achteruit kan gewerkt worden, Behalve de cylinders, die van gegoten jjzer zjjn is de geheele machine uit gegoten en gesmeed staal en brons vervaardigd en is de oppervlak condensor van roodkoper, waardoor een aanmer- keljjke gewichtsbesparing verkregen wordt. De ketel is van staal vervaardigd en gecon strueerd om op eene drukking van 10 atmospheren te werken met een verwarmingsoppervlak van 130 M2. Er is een ventilateur met afzonderljjke stoommachine aangebracht, waardoor ten allen tjjde, onafhankeljjk van weersgesteldheid of minder goede steenkolen, voldoende stoom kan worden behouden. Het kolenverbruik, dat nauwkeurig gemeten werd, bleek mede beneden het gegarandeerde cjjfer te zjjn. Bjj een indicateur-vermogen van 580 paardekraebten werd een kolenverbruik geconsta teerd van 460 kilogram of 0.8. kg. per paarde- kracht per uur, terwijl gecontracteerd was 0.9 kg. per uur, Gedurende den geheelen tocht, die te Terneuzen voor korten tijd werd afgebroken tot het nuttigen van eenige ververschingen, werkte alles naar volkomene tevredenheid der aanwezigen, waarna de boot aan de provincie Zeeland werd afgeleverd Het belachelijke is doodelijk. Welk een echec heeft de tory-regeering in Ierland geleden De lord-mayor van Dublin, door haar vervolgd, voor de rechtbank gedaagd, wordt van rechts vervolging ontslagen door haar eigen ambtenaren zwakke werktuigen van een sterk gouvernement, zooals de conservatieven zeggen. Welk een vreugd, welk eeu leedvermaak heerscht er in het kamp harer vijanden, maar ook welk een spijt en teleurstelling en ergernis over dezen uitslag in de rijen harer vrienden 1 Enkel in Ierland, het land der buitensporigste paradoxen, zegt een verslaggever, is zulk een tafreel mogelijk, als men Donderdag in Dublins straten aanschouwde. De lord-mayor, in zijn hoog ambtsgewaad met de insignen zijner waardigheid, trotsch als een doge van Venetië, begeeft zich, voorafgegaan en gevolgd door de overige bestuursleden der suil, den staf- en den zwaarddrager, in zijn staatskaros, bestuurd door sierlijke, gepoederde lakeien naar het gerechtshof ter verantwoording van oproerige daden, waarvan hij beschuldigd wordt. Wist men niet wat deze optocht beteekende, men zou hem voor een feeststoet houden. De politie baant een weg en groet eerbiedig den beschuldigde, want het is de hoogste magistraat der stad, de hoogste civiele ambtenaar van het land, en voor hem uit gaan de sherifs, de staf en het zwaard, de symbolen van recht en macht: Langs den geheelen weg juicht de menigte hem luide toe. En de rechter Hij verklaart de zaak niet-ontvankelijk en de onder de Crimes Act door de regeering aangeklaagde oproerige magistraat verlaat het gerechtshof op dezelfde wijze als hij er zich heen begaf; alleen zijn de toejuichingen nog storm achtiger en de regeeringsbeambten vernemen duidelijk hoe een spotlach zich tusschen de vreugdekreten mengt. Het is waar, de heer Sullivan is slechts voor een oogecblik aan het gevaar ontsnapt achter slot en grendel gezet te worden, de regeering zal een volgende maal over don weerspannigen lord- mayor zegevieren, maar het voor het gouvernement ergerlijke feit blijft bestaan de tragedie, door haar ontworpen, eindigde als een blijspel, dat de Ieren in een Homerisch gelach deed uitbarsten. De strijd tusschen de openbare macht en de nationale partij in Ierland neemt van dag tot dag een onverzoenlijker karakter aande afdeelingen der liga worden ontbonden; de meetings ver boden; de leiders William O'Brien en Sullivan rechterlijk vervolgd, de eerste veroordeeld de uitzettingen met de gewone barbaarschhe'd voort gezet botsingen tusschen de politie en het Iersche volk vinden herhaaldelijk plaats. Wel hebben de vijanden van Ierland de macht in handen, docb zij verkeeren tot heden in de gunstigste omstan digheden, zij zijn van hun zege gewis? Er doen zich verschijnselen voor, onheilspellend voor de conservatieven. De ontevredenheid in Engeland zelt wordt groot, omdat de regeering op de Home Rulers in Engeland dezelfde politie-maatregeden begint toe te passen ais op die in Ierland. Bg het onderzoek in de zaak der Moonlighters van Lisdoonvarna, waar een hoofdconstable werd ge dood, is gebleken, dat zij zich niet ontziet gebruik te maken van agents provocateurs, wat het rechts gevoel der Engelschen kwetst. Maar wat veel beteekenend isbg een der jongste uitzettingen, toen de politie bevel ontving haar wapenen gereed te houden, wierp eeu der policemen zijn geweer weg en weigerde op de ellendige bewoners der even ellendige hutten te schieten. Dit teit bevat voor de regeering de waarschuwing, dat zij niet op haar agenten kan vertrouwen, wanneer zij haar strenge maatregelen ter onderdrukking van de nationale beweging tot het uiterste wil toe passen. Misschien heeft de voor de regeering zoo benar de toestand in Ierland een spotvogel hg schijnt van Fransehen oorsprong aanleiding gegeven tot het verspreiden van het gerucht, dat ook lord Sa lisbury zich reisvaardig maakt om vorst Bismarck op Friedrichsrnh een bezoek te brengen. Zou lord Salisbury raad gaan inwinnen bij den „eerlyken makelaar Maar diens pogingen om het socialisme in Duitschland uit te roeien hebben geen beter resultaat dan de stryd der couservaiieve Britten tegen de nationale Ieren. Zou het bericht waar heid bevatten Waarom niet Waarom zou Engelands eerste minister niet het voorbeeld van Itaüë's minister-president kunnen volgen en met vorst Bismarck beraadslagen over de vele kwestiën, welke de Europeesehe mogendheden verbinden en verdoelen? Aan de vele onderwerpen, door Crispi en den Duitschen rijkskanselier behandeld, voegt het Berliner Tagehlatt nog een nieuw toe: deMarok- kaansche aanstaande moeilijkheden. Het eerste resultaat van deze daarop betrekkeigke bespre - kingen zouden reeds onderhandelingen zijn, door Italië en Spanje aangeknoopt over een gemeen schappelijk optreden in Marokko. Het is niet onverklaarbaar, dat Fransche pessimisten zelfs geloot slaan aan een overeenkomst van Spanje met Duitschland en Italië te zamon ten einde de toekomstige verwikkelingen in het rgk van Muley Hassan te regeleD. Wat er van al deze geruchten waar is, kan men moeilijk gissen en of alle voorzorgsmaatregelen hier en daar boven-

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2