N° 237. 130* Jaargang: 1887: Zaterdag 8 October. Iet geheim van Barravoe Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar a 5 Cent Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 7 October, FEUILLETON. Van Lady VIOLET GrREVILLE. IUIDDELBURGSGHË COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Yeï Mestdagh Zoon te GoeB: A. A. W. Bolland, te Krainingen: Fvan deb Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou,te TholenW. A. van Nieuwenhhijzen en te Ternenzen: L. van Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger. De oud-minister van koloniën, de heer Van Bloemen Waauders heeft, onder den titel Neder' land en Indië. Een noodkreeteene brochure uitgegeven, waarin de schrijver de gevolgen in het licht tracht te stellen van de vrijgevige koloniale politiek tegenover de tijden, waarin onder het behoud en beschermend koloniaal stelsel Indië bloeide en Nederland rijke vruchten genoot. De schrijver besluit als volgt „Welke zjjn mijne verwachtingen omtrent de toekomst van Java, van het land, waar ik het grootste en beste gedeelte van mijn leven heb doorgebracht en welks bevolking ik, om hare vele goede eigenschappen, innig genegen ben „Ik ontveins niet, dat te dien aanzien, bjj ernstig nadenken, sombere gedachten bij mjj op rijzen, welke ik van harte hoop, dat blijken mogen vizioenen te zijn eener verhitte verbeelding. Ik zal ze kortelijk formuleeren in eenige stellingen. „Eerste stelling. Ineenstorting van de Dorrepaalsche bank der vorstenlanden. Gevolg: Ketjoe- en Begal-(roof- en moord-)partijen en misschien oproerige bewegingen indeVorstenlanden- „Tweede stelling. Te niet gaan der suikercultuur in sommige gouvernementslanden op Java. Gevolg: Ontevredenheid der ver armde bevolking en misschien jansluiting aan de bewegingen in de Vorstenlandep, „Derde stelling. Ontstemming van de algemeene inlandsche hoofden op Java. Ge volg: Gemis van belangstellende medewerking in het bestrijden en onderdrukken der uitingen van ontevredenheid onder de inlandsche bevolking. „Vierde stelling. Uitputting en ontmoe diging van ons braaf Indisch leger. —Gevolg: Gebrek aan macht tot het dempen van eventueele onlusten. „Algemeen gevolg: Einde der koffie veilingen van de Nederlandsche handelmaat schappij". Het is wel een somber tafereel, dat de oud minister ons ophangt. In de wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen voor 1888 is voor allo provinciën hetzelfde getal opcenten als voor 1887 uitgetrokken. Op de prov. inkomstenbelasting, tot welker invoering de staten van Groningen besloten, zal, nadat de koninkljjke goedkeuring daarop is ver kregen, afzonderlijk de bekrachtiging der wetge vende macht worden gevraagd. De verkiezing voor een lid der tweede kamer in het district Alkmaar vacature-De Bruijn Kops is bepaald op Dinsdag 25 October en eene eventueele herstemming op Dinsdag 8 November. HOOFDSTUK X. Tiin maakte eenige bewegingCatharina ging naar hem toe en klopte hem zacht op het hoofd, zeggende „Wees maar stil, Tim, mijnheer Barclay zal u geen kwaad doen; wees niet bang. Gij hadt u voorgenomen om mijn geheim te doorgronden", vervolgde zij tot mij„nu kent gij het, wat zult gij nu doen „Is het waar?" vroeg ik aarzelend. „Kunt gij het bezweren, of is het slechts een list om mij te misleiden?" „Ik zweer het ik zweer hetriep zij uit. „O, mijn arme Tim, kon ik u maar redden!" Zij boog zich over het ellendige wezen heen en kuste en streelde hemmaar hij scheen er onge voelig voor en bleef mij aanstaren. Die aanblik walgde mij. Onder dergelijke om standigheden vond ik zusterlijke genegenheid afschuwelijk. Eensklaps rees zij op en liet hem ineengehurkt als een dier op het bed liggen. „Gij haat mij en veracht mij", sprak zij tot mij, „maar achwees genadigiaat ons aan onze ellende over. Bekommer u niet over hetgeen er van ons wordt. Vergeet ons, dat is al wat ik vraag," Naar wij tot ons genoegen vernemen heeft het bestuur der Vereeniging tot bevordering van goede voorstellingen op kunstgebied alhier zich de moeite getroost om te zorgen dat wij in het a. seizoen drie goede tooneelvoorstellingen zullen krijgen, te geven door het ftotterdamsehe tooneelgezelsehap, onder directie der heeren Legras en Haspels. Deze opvoeringen zullen plaats hebben 1 Dec., 26 Jan. en 23 Febr. Wjj verheugen ons daarover zeer, en wij hopen dat de belangstelling van het publiek zoo groot moge zjjn, dat de vereeniging daarin een spoorslag moge vinden om haar opnieuw aanvaarde taak voort te zetten. Tevens hebben wij voor het kunstminnend publiek een nog belangrijker tjjding. Dank zjj den bemoeiingen van enkele tooneel- liefhebbers, die zelfs in deze tegen geene opoffe ring opzien, hebben wjj hoogstwaarschijnlijk binnen kort in Middelburg bet optreden te wachten van den Duitschen tooneelspeler Possart. De dag der voorstelling en het stuk, waarin hij optreedt, is echter nog niet bepaald. Werkzaam als aan het Nut past waren gisteren avond de ter vergadering opgekomen leden van het departement Middelburg. In de eerste plaats kozen zjj nadat de candidaten besproken waren als algemeen secretaris, met 21 van de 29 «uitgebrachte stemmen, den heer dr J. Nieuwen- huyzen Kruseman. In de tweede plaats stelden zij de rekening over het afgeloopen en de begrooting voor het komend jaar vast; de laatste in ontvang en uit gaaf op 1437.20. Vervolgens bracht de heer Herm. Snijders, die als afgevaardigde de algemeene vergadering der maatschappij had bijgewoond, verslag uitof liever hij bepaalde er zich toe zijne indrukken van die bijeenkomst weer te geven op eene wijze, die hem den hartelijken dank van den voorzitter en de vergadering deed verwerven. Tot leden der spaarbankcommissie werden ge kozen de heeren mr S. Gratama Hz» en mr F. N. v. d. Bilt. Eerstgenoemde, die gekozen werd ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Woutersen, verkreeg 15 van de 17 stemmen. De heer mr D. van der Yliet, met hem op de aanbeveling geplaatst, verkreeg 1 stem, terwjjl 1 briefje blanco was. De heer mr F. N. van der Bilt, wiens benoe ming voorzien moest in de vacature volgens art. 34 al. 2 van het huishoudelijk reglement, werd met 12 stemmen benoemd. De heer P. de Maret Tak, met hem aanbevolen, verkreeg er 4. De voorzitter deelde mee dat in het a. seizoen als sprekers zullen optreden de heeren M. J. Mees, predikant te Haarlem, op 21 December, en Jan C. de Vos, letterkundige te's Gravenhage, in Februari of Maart. Ten laatste werd besloten de behandeling van een circulaire van het departement Amsterdam, waarin de wenacheljjkheid werd uitgedrukt om denafge- Zij vouwde de handen en knielde voor mij neder. Tim sloeg haar ter sluiks gade, ik zag hoe zijn gelaat verwrongen werd, en verwachtte een nieuwen aanval. Bovenmate ontroerd stak ik haar de hand toe. „Kniel niet voor mij, Catherina, gij zijt ten minste onschuldig. Maar die ellendeling, al is hij uw broeder, verdient ten volle gestraft te worden. Voor het oogenblik zal ik echter niets doenik moet nadenken. Ik moet overleggen hoe te handelen. In alle geval beklaag ik u uit den grond van mijn hart. Gij hebt uw broeder tot heden toe gered, houd hem dan nu ook. Laat hem niet ontsnappen morgen zal ik met u spreken." „Zult gij genadig zijn? De arme Tim is gewoonlijk zeer rustig!" „Catherina, ik maak slechts éen voorwaarde. Gij moet mij de geheele waarheid zeggen, alles wat uw ongelukkigen broeder betreft." „Dat zal ik. Dat beloof ik u." „Kan hij veilig alleen gelaten worden vroeg ik de kamer rondziende. „Zal hij niet trachten te ontsnappen zal hij zich zelf niet te kort doen „O, neen", zei zij, en naar Tim toegaande praatte zij met hem als met een kind. „Zoo Tim, ga nu liggen, ga slapen. Niemand zal u kwaad doen. Morgen ochtend kom ik bij u." Hij scheen haar te begrijpen en minder achter dochtig te worden. Hij ging rustig liggen. Zij nam de kaars weg en wierp hem een kushand vaardigden ter algemeene vergadering geen mandat imptratif op te dragen, tot later uit te Lellen. In de Donderdag te Kruiningen gehouden raads vergadering werd met algemeene stemmen, de heer J. H. O. Dominicus tot secretaris dezer gemeente benoemd, en staande de vergadering als zoodanig beëedigd. Door het fanfarenmuziekgezelschap Eendracht maakt Macht aldaar werd des avonds den benoemde eene serenade gebracht. Nog werd in dezelfde vergadering tot wethouder en ambtenaar van den burgerleken stand benoemd de heer J. Vereeke. In verband met de openstelling der kunstsein posten o. a. te Westerschouwen en Westkapelle, wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat, ofschoon de afzender voor telegrammen naar schepen in zee de Nederlandsche taal kan gebrui ken, het bezigen der seinteekens van het alge meen seinboek ten dienste van alle natiën, voor die telegrammen, in het belang hunner goede overkomst, nochtans de voorkeur verdient. Het departement 's Gravenhage van 't Nuf koos gisteravond voor algemeen secretaris dr Nieuwen- huijzen Kruseman. Bij de tweede kamer is ingekomen eene aan" vulling van de begrooting van waterstaat. Van de begrooting vervalt de som van 10.000 als subsidie voor een sleepdienst op het kanaal door Zuid-Beveland. De minister wenscht, met 1 Januari 1888, den jaag- en sleepdienst op dat kanaal, evenals op de andere rijkskanalen, over te laten aan de particuliere nijverheid, die slechts zal hebben op te volgen de daaromtrent in de politie-reglemen- ten voorkomende bepalingen. Zooals reeds in <le zitting van de tweede kamer der staten-generaal van 26 Sept. jl. werd mede gedeeld, heeft de regeering met belangstelling kennis genomen van de voorloopige uitkomsten van de enquête betreffende de werking en uit breiding van de wet van 19 Sept. 1874 [Stbl. no. 130) en van het naar aanleiding daarvan door de commissie voor die enquête uitgebrachte rap port. Harerzijds is dan ook aanstonds overwogen hetgeen zou kunnen worden verricht, om de voort zetting van dat onderzoek in de hand te werken en de grondslagen te leggen voor eene deugdelijke nijverheidsstatistiek. Die overweging heeft haar tot het besluit geleid eene poging in die richting te beproeven, in de hoop dat het daarbjj van de zijde der nijverheid Diet aan medewerking zal ontbreken. Tot dusver nog tot geen eindbesluit gekomen omtrent de beste wjjze, waarop dit zou kunnen geschieden, meent zjj toch dat ook de te dezen aanzien door de commissie gegeven wenken alleszins behartiging verdienen, met name voor zooveel aangaat haren raad, om dien arbeid niet uitsluitend op te dragen aan de gewestelijke en plaatselijke besturen, maar onder hunne medewerking aan enkele speciaal toe. (Dat was afschuwelijk om aan te zien). Toen raapte zij het mandje op dat gevallen was en toen zij het deksel sloot, meende ik een stuk brood en vleesch te zien. Arm kind I Hield zij zooveel van dien ellendeling dat zij in stilte den last en den angst verdroeg om hem te verbergen en te verzorgen I Wij gingen samen heen zij sloot de deur van buiten en luisterde door het sleutelgat. Tim ver roerde zich niet en zij zei met een zucht „Nu is hij bedaard! Dank u, mijnheer Barclay Zij lichtte mij voor tot aan mijn kamer en begaf zich toen naar de hare. Ik wachtte totdat ik hare voetstappen niet meer hoorde en toen ik mij op het bed wierp, zag ik steeds baar lief, wanhopig gezichtje voor mij. Nu wist ik het geheim. Zij was de zuster van een moordenaar, die te avond of morgen in handen der justitie moest vallenen dat was de vrouw, die ik beminde en hartstochtelijk, vurig begeerde tot mijn vrouw te maken! Een meisje vertrouwd met de misdaad, dat weken lang een boosdoener met liefde geherbergd en verborgen had HOOFDSTUK XI. Ik ontbeet den volgenden morgen alleen en vroeg mij af, wanneer ik Catherina zou zien en wat ik tegen haar zou zeggen. Lang bleef ik niet in zekerheid, want toen ik het buis verliet om eeu sigaar te gaan rooken, wie zag ik daar daartoe aan te wijzen personen van technische kennis en ervaring. Vermits de op te nemen fabrieken en werk plaatsen nagenoeg over het geheele land verspreid zjjn en de verzamelde gegevens bewerking en controle zullen vorderen, zullen reis- en verblijf kosten en bureelkosten te vergoeden zjjn, alsmede, hetzjj ambtenaren of anderen tot het werk zullen worden geroepen, ook belooningen en toelagen zijn toe te kennen, weshalve in de omschrijving van den post de woorden „alle andere uitgaven" niet mogen ontbreken. Op grond van een en ander wordt het bedrag op 10.000 geraamd. De regeering wenscht verder gevolg te geven aan den aandrang van het college voor de zee visseherjjen om de noodige gelden aan te vragen voor de oprichting van een zoölogisch station. Blijkens het verslag van het college voor de zeevisseherjjen, werd door een zijner leden het denkbeeld aan de hand gedaan, om over te gaan tot de aanstelling van een wetenschappeljjkea adviseur, die zich voortdurend en uitsluitend bezig hield met de onderzoekingen, welke hem door de regeering of van harentwege zouden worden opgedragen. Aanvankeljjk daarmede minder ingenomen, heeft het college voor de zeevisseherjjen echter bjj nadere overweging gemeend er zich onverdeeld bjj te moeten aansluiten. Ook de Nederlandsche dierkundige vereeniging, met dit gewjjzigd plan in kennis gesteld, heeft daarmede hare ingenomenheid betuigd, ten bljjke waarvan zjj zich bereid heeft verklaard, ten behoeve van den eventueel te benoemen adviseur hare bibliotheek en geheelen inventaris van in strumenten en benoodigdheden kosteloos ter beschikking van de regeering te stellen. Op deze wijze zon in de behoefte aan inventaris van den adviseur kunnen worden voorzien, zonder dat het noodig was daarvoor nieuwe gelden aan te vragen, daar uit den pest van ƒ3000 voor onderzoek en navorsehingen, jaarlijks op de begrooting voor komende, het verder benoodigde zou kunnen worden aangeschaft, en ook voor zooveel den dienst het toelaat, gebruik kan worden gemaakt van de politievaartuigen, waarover de regeering beschikt. Het is aan te nemen dat tegen eene jaarwedde van 3000 een alleszins1 bevoegd adviseur kan verkregen worden. Hem zal geen andere vergoe ding behoeven te worden toegelegd, dan voor de, vooral in deze betrekking onvermijdelijke reis en verbljjfkosten, welke op geen lager bedrag dan op 1500 per jaar kunnen worden geraamd. Met dit denkbeeld van het college en de voorgestelde wjjze om er uitvoering aan te geven heeft de minister zich zeer goed kunnen ver-> eenigen. Het is hem voorgekomen vrjj te zjjn van de hoofdbezwaren, in de Tweede kamer tegen het voorstel van den minister Klerck aangevoerd, namelijk van een groota uitgave te vorderen en middelen van de schatkist ter beschikking te stel-» len van eene particuliere vereeniging. Toch is hij overtuigd, dat, al is zijn voorstel van beperkte strekking, de te benoemen adviseur in het schuitenhuis bezig met de riemen en heDgels in orde te brengen Catherina. Zij zag bleek en zei zonder mij aan te zien „Gaat roeien, mijnheer Barelay? Het is van daag zoe ieél'lijk op het water". Ik stemda«|6e en stapte in de boot, die spoe dig midden op het meer, dat zoo glad was als een spiegel, dreef. De grijze lucht vertoonde zich af en toe tusschen de zwarte lijDen der bladerlooze boomen aan den oever het weer was zacht maar vochtig. Een menigte wilde vogels zaten in dichte zwermen op de oppervlakte van het water, waar het bootje zachtkens overheen gleed. Na een poos legde Catherina de riemen neder en kwam dichter bij mij zitten. Zij scheen zich op dit onderhoud voorbereid te hebben, want zij sprak op koelen, afgemeten toon en ontweek mijn blik, terwijl zij zoo bedaard moge lijk zei „Gij voelt u gekrenkt over mijn geheim zinnigheid. Gij denkt dat ik n bedrogen heb, gij zijt boos op mijmaar, mijnheer Barclay, als gij een oogenblik nadenkt, zult gij zien dat dit niet het geval is. Gij hebt mij nooit gevraagd of ik een broeder had. Ik heb het u nooit uit mij zelve gezegd waarom zou ik dat gedaan hebben „De waarheid verbergen is ook liegen". vervolgt.J

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1