N° 236. 130* Jaargang! 1887. Vrijdag 7 October. Set geheim van Barravoe FEUILLETON. Middelburg 6 October. Onderwijs. Rscktszakaa, Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /1.5G iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Van Lady VIOLET GREVILLE. Ma het avondeten ging ik een poos uit, terwijl MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dek. Peul, te Zierikzee: A. C. de MooiJ,te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen en te Terneuzen: L. van Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs eD Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. In zijne beschouwing in de Verzekenngsbode, ■waarin mr J. A. Levy wjjst op de noodzakelijkheid van een»wettelijk geregeld, onverbiddelijk gestreng- onafgebroken, preventief en repressief staatstoe zicht" op levensverzekeringmaatschappijen, schrjjft hjj het volgende De levensverzekering beoogt economisch herstel van voortbrengend vermogen, wanneer men voor ziet, dat eigen krachten beginnen te falen, of een productief leven gesloopt zal zijn. In dit haar karakter ligt het aanriuitingspunt met de door gaande staatsbemoeiing. Zjj raakt de bronnen van nationale welvaart, doordien zij voor onver zwakte kapitaalvorming waakt. Zjj verhoogt het peil van economische zelfstandigheid, doordien zij den blik op eene vooralsnog onzekere, desniette min wisse toekomst richt. Zij opent de gelegenheid om niet te vervallen tot de klasse der volstrekt hulpeloozen. Voor de kapitaalsverdeeling zorgt zjj, door in de bres te springen, waar de steun ontvallen mocht, die de maatschappeljjke plaats deed innemen. In dit alleseen »vrjj contract' te zien, een contract, dat naar de regelen der verzekering" wordt geordend, is louter woordenspel of zelfmisleiding. Langs dien weg zou zjj, een beginsel van zegen, ten vloek kunnen worden. Ontstaan en beloop der levensverzekering moeten nauwlettend gadegeslagen, geregeld en gestadig bespied worden. Alleen de middelen, die het staatsgezag ten dienste staan, kunnen hier baten. Eene eerste plaats daaronder bekleedt de open baarheid, die schoonste uiting van den constitu- tioneelen staat, ook waar hjj het lot der zwakken, zich aantrekt. Maar openbaarheid is niet voldoende, omdat niet enkel de grondslag bewaakt, maar het optreden zelf, de werkzaamheid der instelling gekend en getoetst worden moet. De kunstenarijen zjjn velen, die met voozen achtergrond een schijn baren waarborg aan oningewijden voor oogen goochelen. Dezen te achterhalen is niet ieders zaak, en ijdel is de meening dat het publiek, zelfs belanghebbend, in een doolhof van cjjfers den draad zal weten te Ontdekken. Wat het vindt, of liever waarmede het zich sust, is de klinkende aanprjjzing, het weidsche uithangbord, de waan, dat zooveel openheid toch wel soliditeit doet onderstellen. Ook hier, geljjk allerwege, doet de wet der inertie haar invloed gevoelen. Te geduchter, nu men om haar te overwinnen eene bedrevenheid zou moeten hebben in teehniek en cjjfergroepeering, welke den minsten eigen is. Eerst als het onheil onontwijkbaar big kt, ont waakt men, doch te laat. Zoolang de staat niet stap voor stap de levens verzekering nagaatsterftetafelen, balansen, wjjze van belegging, reserverekening, premiestel sel aan scherp toezicht door bjj uitstek desdundige> onafhankeljjke ambtenaren niet onderwerpt; zoolang kan de beoefenaar der maatschappeljjke HOOFDSTEK X. Ik besloot nu zeer vriendelijk voor Myles Donno- yan te zijn en er mij meer op toe te leggen om hem aangenaam te wezen, dan ik tot nog toe gedaan had. 's Middags ging ik een poos bij hem zitten rooken en praten en trachtte zijn belangstelling op te wekken voor dingen buiten Ierland, door hem van mijne ervaringen in Amerika te vertellen en al wat ik op mijne reizen vernomen had. Myles klaarde op en ik merkte dat hij zeer be lezen was en, ofschoon bekrompen en dom op hetgeen hem het naast aan het hart lag, schran der in zijne opmerkingen. Des te meer jammer, dacht ik, dat zulk een man in znlk een somber huis zijne grieven zit te koesteren, zijn hoofd benevelt met brandewijn en zich verlaagt tot de dieren van het veld. Catherina wierp mij een dankbaren blik toe, toen zij zag dat ik bem zoo bezig hield en ik geloof waarlijk dat zij meer gaf om mijne pogingen om dien vervelenden ouden man te behagen, dan om mijne warme liefdes betuigingen voor haar. Maar in mijn nieuwe rol van huichelaar moest ik heel omzichtig te werk gaan. wetenschap hare ontwikkeling niet met gerustheid gadeslaan. Voorzeker en gelukkig: ook thans bestaan er bestuurderen van maatschappijen, die bevroeden welke ontzettende verantwoordelijkheid op hunne schouderen rust en daarnaar hun ge dragslijn inrichten. Zij echter zullen de eersten zjjn om te beamen, dat het waarlijk niet ont brekend kaf uit het koren moet worden gewied. De eersten, omdat zij niets te verliezen, alles te winnen hebben, ook bjj een staatszorg, die den stempel van deugdelijkheid aan hunne eerljjkheid toevoegt. Wie echter stelt de ongelukkigen, door even handige als gewetenlooze avonturiers mis leid, bij ontstentenis van staatstoezicht schadeloos? De St. Ct bevat de statuten der naamlooze vennootschapstoombierbrouwerij en mouterij De Meiboom, te Vlissingen. De vennootschap, die haar zetel te Vlissingen heeft, is aangegaan voor 25 jaren en het kapitaal bedraagt 80.000. Het departement Yerseke der Maatschappij tot nut van t algemeen koos tot algemeen secretaris den heer dr J. Nieuwenhuysen Kruseman. In dezelfde vergadering, waarin die keuze plaats had, werd een reglement vastgesteld van een aan dat departement verbonden rederijkerskameren meegedeeld dat het hoofdbestuur weder 25 heeft geschonken voor de volksbibliotheek. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat in het jaar 1888 kan worden aangesteld éen surnumerair bjj den dienst van 's rijks schatkist. In de maand Januari 1888, op nader te bepalen plaats en tijd, zal worden afgenomen het bjj koninkljjk besluit van 30 October 1886 no. 20 omschreven vergelijkend examen. De verzoeken om tot dat examen te werden toegelaten, met de bjj art. 5 van voormeld koninkljjk besluit bedoelde stukken, moeten vóór of uiterljjk op 7 Januari 1888 bjj het departement van financiën, afdeeling Generale Thesaurie, zjjn ingekomen. De burgerij van Bergen op Zoom bereidde het verdiensteljjk muziekkorps van den heer Bouwman een warme ontvangst bjj zijn terugkomst uit Mechelen. Aan het station bij aankomst met daverende toejuichingen ontvangen, en door het muziekge zelschap Eendracht maakt Macht begroet, werd het door den voorzitter der feestcommissie met een kort woord welkom geheeten en daarna door de met vlaggen versierde straten naar het feest gebouw Thalia geleid. Aldaar hadden zich de militaire en burger autoriteiten vereenigd om de overwinnaars plech tig en feestelijk te ontvangen. In eene sierlijke toespraak heette de burge meester De ftoock de stafmuziek welkom, en bood hjj uit naam der burgerij zijn hartelijke gelukwenschen aan met het behaalde succès, waarna den heer Bouwman door eenige Bergen op Zoomsche schoonen een prachtige lauwerkrans werd overhandigd. Catherina een geheimzinnig gesprek met Biddy hield. Ik was moede van mijne pogingen om den ouden man te amuseeren, verlangde naar de eenzaamheid en begaf mij naar den oever van het meer om over de zonderlinge verandering in mijn lot na te denken. Ik, die altijd gedacht had dat niets den sleur van mijn werkzaam leven kon veranderen, was thans aan deze muffe, duffe plaats gebonden door de liefde voor een vrouw bereid om een half opgevoed Iersch meisje te huwen, van een andere religie dan ik, tot een verarmde, vervallen familie behoorende, een familie, waaraan een geheim, zoo geen misdaad verbonden was een meisje, dat niet het voor recht bezat eener beschaafde moeder of van vrouwelijken invloed, doch tot nogtoe alleen ver keerd had met een verbitterden, brommigen, ouden vader, die aan den drank was, en een zonderling soort van jongelieden, waaruit zij den minst aantrekkelijken gekozen had om mede te trouwen. Dat was zeker een mooi geval voor een man als ik, voor wien fatsoenlijkheid, eer en welvoegelijkheid de eerste vereischten waren voor een onbevlekte loopbaan. Hij was waarlijk ver anderd, Dit bedenkende, zag ik op naar het donkere gebouw voor mij. De sfinxen lagen grimmig aan weerszijden van de voordeur en de lange rij van donkere vensters zag er kond en ondoordringbaar uit. Eensklaps verscheen er een spookachtig licht op een der kamers, die, zooals ik wist, onbewoond waren. Het flikkerde een poos, ongestadig alsof men er mede beep en weder Terwjjl de eerewijn gepresenteerd werd, hief het zanggezelschap de Harmonie een Bchoon toe passelijk lied aan, dat, gevolgd door een paar nummers van Eendracht maaki Macht, veel bijdroeg om de feestelijkheid te verhoogen. Ten slotte dankte de kolonel Hardenberg de burgerij van Bergen op Zoom voor de schitterende ovatie. Haar wij vernemen, zal door de officieren van het garnizoen op plechtige wijze hulde worden gebracht aan den verdienstelijken kapelmeester Bouwman en zijn korps, (N. R. Ct.) Gisteren had te 's Gravenhage de teraarde bestelling plaats van den heer mr J. L. de Bruyn Kops, gewezen lid der Tweede kamer. Yele kamerleden, belangstellenden en staatslieden, onder wie jhr mr A. P. C. van Karnebeek, de oud ministers Kappeyne, Tak van Poortvliet, Yan Heeckeren van Keil en Yan der Does, waren daarbjj tegenwoordig. De voormalige gouverneur-generaal van Oost- Indië, mr Loudon, herdacht aan de groeve zijn 46jarige vriendschap met den overledene en legde nadruk op diens edele hoedanigheid, zijn vele begaafdheden, zijn schoonen aanleg en zijn vluggen geest, op zijne verdiensten jegens de maatschappij en op zijne welwillendheid voor anderen en de strenge eischen, die hij zichzelf stelde. Nooit zullen zijne vrienden hem vergeten. De voorzitter der Tweede kamer, de heer Cremers, schetste het werkzaam leven van De Bruyn Kops, zijne getrouwheid aan de studie van de staat huishoudkunde en statistiek, en huldigde hem wegens zjjn degeljjke adviezen als vraagbaak voor vele kamerleden. De overledene zocht zijn kracht in onvermoeide werkzaamheid en was een voor beeld ter navolging voor allen. Als medewerker van De Bruyn Kops in de redactie van Be Economist roemde jhr Quarles van Ufford hom als strijder voor de waarachtige volksbelangen en als uitnemend schrijver, wiens naam lang zal blijven leven. Namens de centrale liberale kiesvereeniging te Alkmaar, betuigde nog de heer De Vries van Heyst zijn hulde aan den thans overleden ver tegenwoordiger van Alkmaar, die steeds het algemeen belang boven het persoonljjke had gesteld. Met eene dankbetuiging voor de betoonde be langstelling eindigde de plechtigheid. De Avondpost spreekt het bericht der A'. R. Ct. tegen dat te 's Gravenhage of fe Scheveningen eene nieuwe R. K. kiesvereeniging zal worden opgericht. De hoofden der openbare scholen in die ge meenten boden den heer jhr mr W. Six, gewezen wethouder van onderwjjs, een bewijs hunner achting aan, bestaande uit een zilveren bokaal in klas sieken stjjl uitgevoerd. Omtrent het onlangs gemelde bericht, dat de kon. vereeniging Het Nederlandsch Tooneel de diploma's van toegang tot den schouwburg had ingetrokken voor sommige verslaggevers, meldt de liep, daarop bleef het op dezelfde plaats en brandde helder. Ik dacht dat Catherina naar boven was gegaan om iets te halen, doch begreep niet waarvoorwant zij had mij eens verteld, dat al die ramen behoorden tot een rij leêge kamers, erbij voegende dat de mijne bijna de eenig bewoonbare was, behalve die van haar vader en de hare. Zou dit de kamer zijn, waarin ik eens doorgedrongen was Naar de ligging te oordeelen moest het zoo zijn en wat deed Catherina daar dan? Zou zij weten van den met bloed bevlekten zakdoek? En zou zij er te vergeefs naar gezocht hebben? Ik spoedde mij in hais terug en vond Myles waar ik hem verlaten had, dommelende naast het bijna uitgebrande vuur, terwijl Catherina kalm zat te breien. „Waar zijt gij geweest?" vroeg zij, vrien delijk opziende. „Ik heb u reeds een half uur gewacht." Ik antwoordde niet en dacht„dan moest ik Biddy met het licht gezien hebbenzij was behalve ik zelf de eenige persoon in huis." „Ik heb mijn jas gescheurd en moet Biddy vragen om het voor mij te naaien," zei ik vrij linksch. Ik zag dat Catherina naar een schaar greep, alsof zij mij wilde helpen maar ik duwde de tochtdeur open en liep de gang in naar de keuken. Daar was Biddy bezig om een konijn te villen, waarbij zij zoo vroolijk mogelijk zong. Ik zei iets heel onbeduidends en liep weer naar de voorzijde van bet buis. Ja daar brandde bet Portefeuille thans nader dat de raai van beheer op 15 Aug. jl. besloot, de te verstrekken diplo ma's ta beperken tot de drie hoofdbladen, die te Amsterdam verschijnen. ™De aanleiding tot dit besluit was eensdeels de vermeerderde aanvrage om kosteloozen toegang voor redactiën en verslaggevers van dag-, week en maandbladen, zoo te Amsterdam als elders uitkomende, anderdeels het schandelijk misbruik, dat van zoogenaamde „Perskaarten" werd gemaakt. Vele bladen en blaadjes, die nooit of bijna nooit een verslag gaven (en ook niet konden geven), hoogstens jiu en dan een berichtje, lieten avond aan avond de kaart gebruiken door twee personen, gewoonlijk geheel vreemd aan de redactie. De overwegingen van het besluit, waarbij de heer dr. J. M. Smit uit zijne betrekking van leeraar te Apeldoorn is ontslagen, luiden „dat het optreden van den leeraar en gemeente ambtenaar dr. J. M. Smit als politiek agitator, met zijne roeping als leeraar niet is overeen te brengen en nadeelig is voor de school waaraan hij is verbonden „dat bet inderdaad te vreezen is, dat ouders bezwaar zullen maken hunne kinderen eene inrichting van onderwijs te doen bezoeken, waar aan een leeraar is verbonden, die door de wijze, waarop hij in het openbaar propaganda maakt voor zijne staatkundige meeningen, aanstoot geeft; „dat van een leeraar en gemeenteambtenaar in billijkheid mag verlangd worden dat hij zal nalaten door zijnö handelingen, ook buiten de school, de inrichting, waaraan hij is verbonden, in gevaar te brengen en zijne vrijheid zal be perken waar dit door het belang van die inrich ting wordt gevorderd; „dat hij zoowel door de commissie van toezicht als door den heer inspecteur hierover ernstig is onderhouden en nadrukkelijk gewaarschuwd voor de gevolgen, wanneer hij op den ingeslagen weg voortging „dat hij, niettegenstaande deze waarschuwing, daarmede blijft voortgaan". In het gansche besluit wordt met geen enkel woord gerept van de minder goede verhouding tussehen den heer Smit en den directeur der school of van tekortkomingen in zijn verplich tingen als leeraar. De opbrengst der Unie-collecte, scholen met den Bijbel bedraagt te Scboondijke met Sasput, Slikplaat en Nummer Een f 37.89, Nieuwvliet met Cadzand f 14.65, Vrouwepolder ƒ8.15, Oost en West-Souburg met de Groote Abeele f 53 en Genderen met Doeveren f 104.40. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, werd mededeeling gedaan van 's konings besluit in zake bet beroep van den licht nog en ik meende dat ik een schaduw langs het gordijn zag glijden. Dus was er toch nog iemand in huis, van wien ik niets afwist, iemand wiens bestaan voor mij verborgen gehouden werd. Ik herinnerde mij de verhalen van Catherina over spoken, en de geluiden die zij hoorde en begreep dat zij die met opzet opgedischt had, om mij niet op mijne hoede te doen zijn en mijn natuur lijke nieuwsgierigheid met bijgeloovigen onzin te bevredigen. Ik keerde langzaam naar de kamer terug. „Wat zijt gij van avond ongedurig, het is bijna bedtijd en gij hebt na het eten niets gedaan dan in- en uitloopen" zei Catherina haar werk opvouwende. Ik maakte een nederige verontschuldiging en stelde voor om te dammenzij had mij eens gezegd dat zij daar veel van hield. „Ja, als gij wilt," zei zij met een blik op haar vader, die in slaap gevallen was. Zij haalde het bord en wij gingen stil zitten spelen bij het licht eener flikkerende kaars. Ik hoorde de ratten schter bet beschot krijgertje spelen het eenige vroolijke in dit sombere huis het gesnork van den ouden man was er de begeleiding voor en ik sloeg, de bewegingen der slanke vingers van Ca therina over het bord gade en bewonderde hare lange wimpels als zij over een zet nadacht. Wij speelden door totdat ik het gewonuen had en Myles zich begon uit te rekken. Ik gaf Catherina een veel beteekenenden handdruk bij bef goeden nacht zeggen en zjj bloosde »I» een

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1