N° 234. 130c Jaargang; 1887. 5 October. Woensdag FEUILLETON. Iet geheim van Barravoe Middelburg 4 October, Onderwijs. Zerlmieüws. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers ziin verkrijgbaar a 5 Cent. Adverfcentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /l.BÖ iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Van Lady VIOLET GREVILLE» ï-r „Ik heb beloofd u te vragen om heen te „Stil, vader j dat niet wat de MIDDELBIIRGSCHE COURANT. w Agenten te Vlissingen: p. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek peijl,te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Niedwenhdijzen en te Terneuzen: L. van Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Naar het Vad. verneemt bestaat het plan, zoo mogeljjk Maandag a. s., in de Tweede kamer de openbare behandeling der grondwetsherziening aan te vangen. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de bijvoeging in de advertentie betreffende het Woensdagavond te geven concert-Beumer-Moriamé- De Swert, waaruit blijkt dat morgen tusschen 12 en 2 uur gelegenheid bestaan zal tot het bespreken van plaatsen. Door het muziekkorps der dd. schutterij alhier werd gisteren avond, tijdens de gewone repetitie, zjjn directeur, den heer J. Scholtens, als een bewjjs van erkentelijkheid voor diens jjver en toewijding aan de belangen van het korps en zjjn humanen omgang, een fraaie met zilver gemonteerde dirigeerstok aangeboden. De stok draagt het volgende inschriltSouvenir Muziekkorps D. D. Schutterij Middelburg 1887. Men schrjjft ons uit Biervliet Onze gemeente is eene der belanghebbenden bjj het tot stand komen van een tweede tramlijn. Aan een Ijjn Schoondijke—IJzendjjke—Philip pine geeft natuurlijk elk ingezetene de voorkeur. Zöu Biervliet in de nabjjheid van die lijn lig gen, die verbinding van de beide helften van Zeeuwsch Vlaanderen ware tot stand gebracht. Toch zegt men, dat de lijn SchooDdjjke Caprjjcke meer levensvatbaarheid bezit, omdat hiervoor geld, de ziel der negotie, beschikbaar is, gelijk algemeen verteld wordt. Met al te veel hartstochtelijkheid is er in ver schillende bladen gestreden over de té volgen richtinghet voorloopig tram-comité, waarvan de hoofdzetel te IJzendjjke gevestigd bleef, is eener- zjjds genoegzaam eere bewezen maar ook anderzjjds bespat of gelaakt en zoo doende verloor men de hoofdzaak uit het hoofd. Juist met het oog op inmenging van anderen geeft het comité zoo weinig publiciteit aan zijne bedrijvigheid. Ten stelligste kunnen wjj echter verzekeren, dat het comité ijverig werkzaam blijft, en ook dat er uit zjjn midden stemmen beginnen op te gaan, om zelf de uitvoering van het werk op zich te nemen. Een gunstig verschijnsel is het voorzeker, dat de sympathie voor eene nieuwe tramljjn, hoe ook de richting moge zjjn, in het oostelijk of aan den Braakman grenzende deel van dit kanton steeds toeneemt. De eerste luitenant J. D. Grevinck van het 2e regiment infanterie, thans gedetacheerd bjj de 2e afdeeling van het 3e regiment veldartillerie, is op zjjn verzoek overgeplaatst bij het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom. HOOFDSTUK IX. Wat belette mij voort te gaan, wat drong de woorden terug, die mij op de lippen kwamen woorden van bewondering, medelijden en liefde Ja, want hier in dat sombere vertrek, te midden dier walgelijke omgeving, schenen de eigenschappen van Catherina des te schitterender nit te komen; het kind was zoo jong, zoo schoon, zoo hulpeloos Mijn ridderlijkheid werd veel meer opgewekt dan ooit het geval was geweest tegenover eenige goed beschermde, wel bewaakte jonge dame. Maar zij bezat geen zweem van behaagzucht en wilde mij niet laten voortgaanzoodra mijne woorden warmer werden, werd zij strakker en legde een bij zonderen nadruk op het woord: vriend. Maar Vrienden zijn toch hartelijk, waarom moesten wij dan zoo koel en afgemeten zijn Zij zou het wel het best weten en zoo werd ons gesprek hoe langer hoe onsamenhangerder. „Moet ik morgen weggaan, Catherina „Als gij het verlangt," zei zij aarzelend. „Gij weet dat ik het niet verlang; maar hoe is het met dien man, dien dwingeland, dien gij meer schijnt te vertrouwen dan mij. Wat hebt gij hem beloofd Door de vereeniging Algemeen Kies- en Stemrecht te Amsterdam is Zaterdag eene bijeenkomst ge houden, naar aanleiding van het ontslag van den leeraar bjj het middelbaar onderwjjs te Apeldoorn*, dr. J. M, Smit. De beer Paap hield eene rede. In den loop daarvan uitte hij den wensch, dat de nieuwe wetsbepaling betreffende beleediging zou vervallen, dat geen drukpersdilicten werden erkend en de vervolging wegens opruiing werd afgeschaft. Eene motie werd aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het besluit van den gemeenteraad van Apeldoorn op geen enkele wettelijke bepaling berust en in strijd is met de wetgeving en het algemeen belang. Er werd besloten zich met een motie tot de Tweede kamer te wenden. Ten slotte werd een motie van sympathie voor dr Smit aangenomen. Aan het slot der Zondag gehouden vergadering van den Ned, Journalistenkring werd, naar aanleiding van het feit, dat de heer B. Blok» redacteur van het Dagblad van Zuidholland en 's Gfravenhage, in het afgeloopen vereenigingsjaar het 25jarig jubileum van zjjn werkzaamheid aan de journalistiek had herdacht, bjj acclamatie een motie aangenomen, waarin hem hulde wordt gebracht en de wensch wordt geuit, dat zjjn medewerking aan de pers nog vele jaren moge voortduren. Juist op dienzelfden dag werd door een der bladen een bericht medegedeeld dat de heer Blok met 1 Jan. uit zjjne betrekking eervol ontslagen is, welk bericht thans in andere bladen de ronde doet. Het Dagblad zelf meldde tot heden nog niets te dezer zake. Aanleiding tot dit ontslag moet zijn een ver schil met den nieuwen hoofdredacteur. Bjj het eerste verslag over den toestand en de werkzaamheid der Zuiderzee-vereenigingwaaraan wij gisteren een korte mededeeling ontleenden is als bjjlage gevoegd een overzicht van hetgeen door de ingenieurs der vereeniging is verricht. Zjj hebben een onderzoekingstocht op de Zuiderzee ondernomen, die voorloopig beperkt moest worden tot het noordelijk gedeelte, dat ten zuiden van de ontworpen afsluitljjn NoordhollandWieringen Friesland is gelegen. Ofschoon dit bodem onderzoek nog geheel onvoldoende geacht moet worden, om op genoegzaam juiste gronden daarop nu reeds een bepaald en afgerond ontwerp te kunnen opmaken en daartoe een meer volledig onderzoek van den bodem, door het verrichten van grond boringen en peilingen in meer uitgebreiden zin, wordt vereischt, kan toch in hoofdtrekken aan dat verslag nu reeds het volgende worden ontleend: Dat het eiland Wieringen zeer geschikt is om het als deel van de ontworpen afsluiting tusschen Noordholland en Friesland op te nemen; dat het aan de noordwestzjjde over groote lengte bestaat uit vrjj hooge. gronden en dat, wanneer enkele der bedjjkingen aan de noordoostzjjde gaan", zei zij door hare tranen heen glimlachende, „maar ik heb niet voor u ingestaanals gij onaangenaam wilt zijn, kan ik het n niet beletten." Ik kon niet nalaten te lachen over die vrouwe lijke schranderheid, die zelfs in zulk een hachelijk geval den geest der wet wist te ontduiken, door zich aan den letter te houden. Ik begon te den ken dat Catherina beter tegen baar heer en meester was opgewassen dan ik vermoed had. „Morgen komt hij niet hier", vervolgde zij, „als gij wilt blijven kan hij u niets doen." „Denkt gij dan dat ik bang voor hem ben riep ik uit, „voor u ben ik bezorgd, dat hij u éen haar op het hoofd zal krenken." „Stil, wat is dat?" riep zij plotseling en drong in haar angst dicht tegen mij aan „wat is dat voor een leven? Zou er iemand staan luisteren? Hoor!" Wij spanden ons beiden in, maar hoorden niets dan de wind, die door de vensters gierde. „Wat zijt gij zenuwachtig!" zei ik gerust stellend. „Er ia niets; gij moet u zulke dingen niet verbeelden. Waar zijt gij bang voor voor dieven „Neen, want er is hier niets te stelen. Maar het is heel laatwij moeten elkaar goeden nacht zeggen." „Nacht, lieveling", zei ik aangedaan. Ik zou haar zoo gaarne in mijne armen gesloten hebben om haar te beveiligen. „Goeden nacht, en dank voor al uw goed heid voor mij, beste vriend." eenigszins versterkt worden, het eiland een vol komen veilige waterkeering zal zjjn voor het daarachter gelegen gedeelte der af te sluiten j' kwzee, en eindelijk dat nabij hef noordoost einde van het eiland gelegenheid bestaat, om de noodige sluizen tot loozing der af te sluiten Zui derzee te maken, terwjjl de grond, die voor de sluizen en daarbjj behoorende toeleidingskanalen ontgraven zal moeten worden, een betrekkelijk belangrijk gedeelte zal opleveren van den grond, die voor het maken van den afsluitdijk tusschen Wieringen en Friesland wordt vereischt. b. Dat de bodem der Zuiderzee in de richting van den ontworpen afsluitdijk Wieringen—Friesland over het algemeen bleek te bestaan nit vrij har den grond en dus een vasten grondslag voor dien djjk zal kunnen opleveren. c. Dat volgens door hen gedane onderzoekingen met den peilstok in dat gedeelte der Zuiderzee, ten zuiden van de ljjn Noord-Holland-Wieringen- Friesland, waar de aard van den bodem niet door grondboringen was onderzocht, over een betrek- keljjk groote oppervlakte kleilagen voorkomen ter dikte van 0.501.00 tot 1 50 meterwaar onder het gedeelte tusschen de ljjn van de Lem mer naar de oostpunt van Urk en de Friesche en Overijselsche kusten. d. Dat er evenwel in dat gedeelte over grooter oppervlakte zandgronden worden aangetroffen; doch dat deze hoofdzakelijk zullen komen ter plaatse van het voorgestelde binnenmeerzoodat de bodem daarvan uit zandgrond zal bestaan. Tot onderwijzer aan do rijks-normaallessen te Middelburg is benoemd de heer A. Lysen alhier. Benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Amsterdam de heer M. C. Keulemans 'te Middelburg. Te Monnikendam wordt een strijd gevoerd over de Christelijke school. Daar vechten twee besturen om de macht. Het oude bestuur, dat den voorzitter heeft geschorst, en wil, dat het hoofd der school zich aan het bestuur onderwerpen zal, wordt door een nieuw bestuur,dat dooreen zeker deel der leden is gekozen, in het uitoefenen zijner functiën sterk gedwarsboomd, terwijl de hoofd onderwijzer zich aan de zijde van het nieuwe bestuur scbaait en het oude niet wil erkennen. Zaterdagmorgen begaf zich een lid van het oude bestuur naar de school om den hoofdonderwijzer te verzoeken hem den sleutel te geven, ten einde de school te laten schoonmaken, wat hem echter werd geweigerd. Met die weigering niet tevreden, ging dat lid bij het uitgaan der schooi naar binnen en gaf last de school schoon te maken. De hoofdonderwijzer, daarover zeer verontwaar digd, stelde het nieuwe bestuur daarvan onmid- delijk in kennis, wat ten gevolge had, dat het nieuwe bestuur met den hoofdonderwijzer, het lid met de schoonmakers opsloot. Die gevangen schap duurde gelukkig slechts kort. De rechter Wij scheidden: ik ging mijnsweegs en zij den haren naar de andere zijde van het huis; maar ik had geen rust. Ik liet mijn deur op een kier, uit vrees dat er iets zou gebeuren waarbij mijn tegenwoordigheid vereischt werd en was het een droom, of verbeelding maar ik zon gezworen hebben dat ik een paar uur later voetstappen in de gang hoorde en dat iemand de deur dei- kamer, waar ik Myles eens had zien binnengaan, ontsloot. De kamer, waar ik dien met bloed bevlekten zakdoek gevonden had „Verbeeldingzei ik tot mijzelven, toen ik rondkeek en niets zag of hoorde, „vizioenen, spoken, geestverschijningen, ontstaan door een verhit brein; en ga ik nu zelf aan dergelijke dwaze dingen gelooven HOOFDSTUK X. Na een onrustigen nacht, die aan dit vreemde huishonden eigen scheen te zijn, vond ik, tot mijn teleurstelling, Myles den volgenden morgen kitteloorig en prikkelbaar, in de ontbijtkamer. Even voor het aanbreken van den dag ingeslapen zijnde, versliep ik mij en kwam beneden, toen Catherina aan het thee zetten was. Zij begroette mij met de gewone hartelg kheid, ofschoon haar 3tem eenigszins bedeesder klonk dan den vorigen avond en zij de oogen neergeslagen hield, alsof zjj het erg druk had met den trekpot. Myles scheen nog niet ontbeten te hebben en verwachtte blijkbaar dat ik hem gezelschap zou houden. Ziende dat ik weinig at, daar mijn gemoeds- zal nu hebben te beslissen, welk bestuur het wettige is. De heer A. Littooy, pred. te Middelburg, is beroepen bij de Chr. geref. gemeente te Franeker. Door den bisschop van Breda, zijn benoemd: tot pastoor te Sas van Gent, de heer A. G. Blankers; tot kapelaan te IJzendijke, de heer A. Vissenbergen tot kapelaan te Eede, de heer J. M. Stoffelen, priester van het Seminarie. Uit Sas van Gsnt schrijft men aan de Tijd Donderdag hadden de parochianen een treurigen plicht te vervullen. Zij zouden het stoffelijk overschot van hun overleden herder, den zeer- eerw. heer A. Weterings, naar zijn laatste rust plaats brengen. Ongeveer 9§ uur verliet de stoet, bestaande nit de heeren geestelijken, de leden van den gemeen teraad, het kerk- en armbestuur en de congregatie van O L. V., de pastorie en begaf zich naar de in rouwgewaad gehulde kerk. Onder de H. Mis, opgedragen door den hoogeerw. heer deken van Hulst, geassisteerd door deeerw. heeren kapelaans van hier en Westdorpe, beklom zijn hoogeerw. den predikstoel en schetste in goed gekozen woorden het werkzame leven van den dierbaren ontslapene. ZijnEerw. wees ero. a. op, hoe hij den overleden herder reeds zeer jong had gekend, hoe een hart vol godsvrucht en geloof in hem schuilde. Ook verklaarde hij dat geen priester ooit meer liefde voor zijn ambt had aan den dag gelegd dan de overledene, en dat geen enkele zoo geacht was bij zijn meerderen, wegens zijn voortreffelijke hoedanigheden als hjj. Na het H. Misoffer vertrok de stoet naar het kerkhof en werd het lijk ter aarde besteld. Patentpliehtigen herinneren wij eraan, dat tot 15 October a., des Zaterdags ten raadhuize gele genheid bestaat tot het afhalen hunner patent bladen. Naar wjj vernemen is Chr. J. v. D., 25 j4 zonder beroep, wonende te Middelburg, verdacht van het te vondeling leggen van een kind op de stoep eener woning te Veere, weder in vrjjheid gesteld. Vlugge postexpeditie. Twee brieven, Zon dag uit Zaamslag aan ons adres verzonden en ten postkantore aldaar afgestempeld tusschen 4 en 8 uur, kwamen Maandag avond te Middelburg aan en droegen het stempel van ontvangst tusschen 57 uur. Zij hadden dus een twaalf uur noodig voor zjj hun bestemming bereikten. Gisteren vierde Hansweert's schooljeugd feest. De nieuw benoemde burgemeester bezocht in den namiddag, vergezeld van de leden van den raad, de leden der school- en feestcommissie, dé openbare school. Toespraken werden gehouden^ stemming mij allen eetlust benam, plaagde hij mij met mijn ongesteldheid. „Kunt gij niet eten Wel, dat komt van het Londensche leven en uwe fijne manieren. Blijf hier een beetje, sta vroeg op, ga voor het ontbijt rijden of roeien, dan zal het wel beter gaan. Toen ik jong was, at ik meer dan eenig ander," voegde hij er met een zucht bij. „Het is heel kostbaar om veel honger te hebben," zei ik met een wanhopende poging om te schertsen. „Dat is het ergste", zei hij en verviel weer in somber gepeins. „Als de leege magen slechts hadden wat de volgepropte dwazen verkwisten, zon iedereen er beter aan toe zijn". „In alle geval is iedereen in Ierland er nu beter aan toe dan vroeger," zei ik los weg, ziende dat ik een verkeerd onderwerp aangeraakt had. „De prikkel der armoede ligt in het geluk der anderen", zei Myles bitter. Niemand zou morren al s we allen gelijk waren; maar dat een kerel die nooit iets goeds voor iemand gedaan heeft, al de zegeningen moet hebben en anderen, die even knap, even braaf, even schrander zijn, gebrek moeten lijdendat ergert mij. Waarom zou de Voorzienigheid uit verkoren hebben? Dat begrijp ik niet. Het is geen verdienste, want meer dan de helft verdient het nieten do besten mogen van honger omkomen, of opgehangen worden de Voorzienig heid bemoeit er zich niet mee,

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1