N° 232. 130® Jaargang: 1887. Maandag 3 October. Middelburg 1 October. Rscbtssakeu, FEUILLETON. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks» met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /1.5Q iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. fWaarvoor waart gij in de gevangenis „En levenden ook niet", sei Pat met een IIIDDELBURGSGHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. tan der Peul, te Zierikzee: A. C. de Moon,te TholenW. A. tan Weeu wenhuijzen en te Terneuzen: L. van Wijck. Hoofdagenten toot het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John P. Jones, opTolger. Daar in de laatste dagen plaatsgebrek ons voort durend dwong slechts een klein gedeelte van het feuilleton op te nemen, en menige lezeres zich daarover zeker wel beklaagd zal hebben mee- nen wjj heden aan veler wensch te voldoen door daarvan een uitvoeriger stuk dan gewoonlijk plaats te verleenen. Dit is vooral ook noodig omdat dit feuilleton nog al uitgebreid is en zeker menigeen verlangend naar de ontknooping zal uitzien. Door het departement Goes der Maatschappij tot nvt van algemeen is in eene gisterenavond gehouden vergadering met 10 van de 13 uit gebrachte stemmen tot algemeen secretaris gekozen de heer Bruinwold Riedel te Hoorn. Dezelfde heer werd ook gekozen door het departement Noord-Beveland. In den post voor pensioenen op de begroot.ing van waterstaat is 26.500 begrepen voor onder standen aan ambtenaren bp den aanleg van staatsspoorwegen, die met het jaar 1888 zullen worden ontslagen. Deze onderstanden zullen be rusten op een koninklijk besluit, waarhij zij tot wederopzegging worden toegekend, met de volgende beperkingen: a zjj, die minder dan 10 jaren dienst hebben, bljjven buiten aanmerking; b door de overigen wordt de onderstand genoten gedurende hoogstens 2/5 gedeelte van den tjjd, dien zjj in dienst zjjn geweest. Het bedrag van den onder stand zal bedragen de helft der laatst genoten bezoldiging tot een maximum van 1500. Bovendien zal de toekenning alleen bebooren te geschieden aan hen, die daartoe aanvrage doen. Voorts zal nog eenige onderstand worden ver leend voor tjjdeljjk personeel van den waterstaat, dat in de termen valt om wegens ouderdom, lichaamsgebreken enz. ontslagen te worden. De zelfde regelen als voor de straks vermelde categorie van ambtenaren zullen ook yoor deze laatsten gelden. Door de arr. rechtbank te Middelburg zijn naar de openbare terechtzitting dier rechtbank ver wezen: 1. C. C. K. 26 j. oud, geb. te Biervliet, werkman, 2. M. B. 27 j. oud, geb. en beiden wonende te Schoondijke, werkman, beiden in hechtenis alhierter zake dat de le bekl. a tegen genet van loon in 1886 en 1887 in dienst bij den landbouwer J. A. Stoutjesdijk te Schoondijke van de door dezen aan hem verstrekte paardenboonen, Voor het begin zit men het bijvoegsel.) Hij kwam naderbij met de schuwe houding van een huiskat, die een vreemden hond op het haard kleed vindt. „Het is donker", zei hij en zag my aan, als hoopte hg dat ik hem tegen zou spreken. „Ga zitten, Pat", zei Myles gedwongen, „ga zitten en drink wat. Gij zijt zoo verblind als een uil." Die verge]yking was niet gelukkig; want het dikke hoofd en de ronde, blinkende oogen van Pat maakten dat bij eenigszins op bet dier in kwestie geleek. „Geen nieuws, Pat 1" vroeg Myles, toen zijn gast een pijp opgestoken en een slok nit een glas brandewijn met water genomen had. „Niets", was het antwoord met een schuin- schen blik op mij. „Hoa! Het is ook niet waarschijnlijk", zei Myles peinzend. Daarop keerde hij 'zich tot mij en zei»Dit jonge mensch komt zoo uit de gevangenis." „Zoo!" zei ik en deed mijn best om te kijken alsof dat meer het geval was met mijne kennissen. „Gij hebt hen allen beet gehad, niet waar, Pat Zij hebben niet veel uit u gekregen Pat grinnikte en zei op fleren toon: „Dat zouden zij wel willen." „Maar ge zijt een knappe, sluwe vos, Pat dat is hij." erwten en gerst, moetende dienen tot voeder voor bet vee, zich opzettelijk wederrecbtelgk op verschillende dagen eenige liters heeft toegeëigend, b dat hij in den loop van dit jaar uit de woning van genoemden Stoutjesdijk twee stukken touw aan dezen toebehoorende, heett weggenomen met het oogmerk om zich dat touw wederrechtelijk toe te eigenen dat de 2e bekl. op 19 of 20 Sept. jl. te Schoondijke van den le bekl. opzettelijk als geschenk heeft aangenomen ongeveer 20 liter van de voornoemde door verduistering verkregen paardenboonen. De toestand van den in het gasthuis verpleegden stoker, die gisteren hier in het dok viel, is ofschoon de patient hevige pijn ljjdt, vrjj gunstig. Door de politie te Yeere is Vrijdagavond eene dienstbode, Chr. v. D., woonachtig te Mid delburg, gearresteerd, die bij herhaling haar jongste kind te vondeling legde. Zij is naar het huis van arrest alhier overgebracht. Volgens bericht, te Vlissingen ontvangen, is op de tehuis-reis met het schip Constancegez. Tingley, eenige dagen geleden van New-York te Rotterdam aangekomen, een 17jarig jongmensch uit Vlissingen overboord gevallen en verdronken. Uit Zuid-Beveland schrijft men ons: De landbouwers zijn begonnen met het rooien van suikerbieten. In de volgende week nemen de fabriekswerkzaamheden reeds een aanvang. Contractanten met fabrikanten, die de campagne eerst later openen, zullen zich over dit laatste niet beklagen, vermits vele bieten nog tamelijk groeien en tot voordeel van den landbouwer staan. De prys der aardappelen is nog dalende. Woensdag bedroeg bij hoogstens f 1.40 per heet. Vrees voor zieke knollen moet hieraan niet vreemd zijn. Geleverde partijen uit een ander deel der provincie bleken reeds aangetasten te bevatten, waardoor Sbrteering noodig is geworden. De landbouwers zijn thans reeds in de gele genheid gesteld om vlasland te verhuren voor de teelt van 1888. Met vlasboeren uit Holland zijn reeds een aantal gemeten gecontracteerd. Te Qolijnsplaat waren Vrijdagmiddag twee kinderen in eene woonkamer bjjeenterwjjl het oudste eene kast opende, nam het jongste van twee jaren een kan met petroleum en wierp die op het vuur, waardoor de inhoud ontbrandde, de matten in het vertrek in brand geraakten en de kleertjes van het jongste kind vuur vatten. De kleine stond in een oogenblik in laaie. De heer J. de Rjjke, onderwijzer snelde, op het geschreeuw toe en had het geluk het brandende kind te blusschen. Het heeft belangrijke brandwonden aan handenqarmen en aangezicht, terwijl genoemde onderwijzer zich een paar vingers heeft gebrand. Donderdag is de heer C. C. Welleman als burgemeester van Krabbendjjke geïnstalleerd. vroeg ik met beleefde belangstelling. „Wel, voor een moord", zei Myles, onver droten voortrookende. Pat knikte. „Den Coola-moord, weet gjj." „Dus zijt gy Pat Havy?" vroeg ik. „Dezelfde, mijnheer." „Ik heb over u gelezen, de bladen waren vol over die zaak." „Hoor nu eens aan, Pat! Gy zijt beroemd geworden", zei Myles. Pat glimlachte schaapachtig en zag Catherina aan, maar die zat onbewegelijk en luisterde schijn baar niet naar het gesprek. „Ik begrijp niet, dat gij zoo luchthartig over een moord kunt spreken," zei ik ietwat onvoor zichtig. „Murray was bij iedereen gehaat", zei Myles norsch en wierp mij een achterdochtigen blik toe en Catherina hief bet hoofd op en legde haar vinger op den mond, opdat ik mij zou stilhouden. „Gij begrijpt de Ieren niet, mijnheer Bar clay", zei zij met haar welluidende stem. „Wij zijn trouw in onze liefde, maar even halsstarrig in onzen baat en onze wraakzucht." „Ja", viel Myles hartstochtelijk'in, „laat nie mand ons willens en wetens benadeelen. Wij weten ons te wreken stil, in het geheim maar afdoende. W g morren over ons onrecht, mynheer Barclay, terwgl gij opstuift en iemand in het aangezicht slaat." „Is dat niet beter vroeg ik zacht. „Als wij toeslaan, treffen wg goed. Dooden klikken niet." Ook daar getuigden een eerewacht, een muziek korps, eerepoorten, illuminatie, vuurwerk en eene aangename stemming van de vreugde der inge zetenen. Ook binnen de kom der gemeente Sluis, is zoo schrjjft men ons de tramweg gereed en zal deze in 't begin der volgende week waar schijnlijk in dienst worden gesteld. Vele moeielijkheden waren te overwinnen vóór men in ae nabijheid was Van den waterweg naar Brugge, maar tusschen de deelen van een gedeelte lijk weggebroken gebouw en door de wallen been baant de tram zich een weg om door middel van een kleine zijtak langs 't kanaal te komen en zoodoende 't vervoer van vrachtgoederen gemak kelijk te maken. Een klein, maar net wachthuisje beschermt reeds nu velen tegen regen en wind die er een toevluchtsoord vinden, hoewel de tram nog niet tot daar komt en zij ook niet denken aan mëe- ijjden. In den stal van een logementhouder te Assen ontdekte men in het hooi verscholen een persoon, naar zjjn zeggen van Amsterdam afkom stig, die zich daar reeds meer dan acht dagen had opgehouden. Het is thans een feit een gerucht daar omtrent liep al geruimen tjjd dat de notaris S., te Waardenburg zjjne betalingen heeft ge staakt. Het passief wordt op ruim ƒ300,000 geschat. De doleerende gemeente in een der steden van de noordelijke provinciën heeft een oud ge bouw aangekocht, om tot kerk iu te richten. Daar er eenige herstellingen noodig bleken, werd een timmerman ontboden, die verklaarde dat tot steun eenige palen moesten worden geheid, waarop een der hoofden van de gemeente op zalvenden toon aanmerkte: „Des heeren goedheid kent geen palen". Dit herinnert, zegt de Tijdaan het vrouwtje, dat haar mangel verkocht en met de handen in de schoot bleef zitten, gedachtig aan de spreuk„Wie op den Heere vertrouwt, dien mangelt niet". Wat wist het goede mensch ook van naamvallen Prins Ferdinand is uit Sofia vertrokken voor eene korte reis; het doel is volgens sommigen onbekend. Anderen vernemen dat de prins de spoor weg werken aan den Dragomanpas bezichtigt. Aan de Daily News seint men uit St Peters burg, dat de Turksche gezant Chakir pacha na zijn terugkomst uit de Krim een langdurig onder houd met den heer Von Giers had. In goed ingerichte kringen twgfelt men aan eenig praktisch resultaat van de onderhandelingen daar de Porte uitdrukkelijk verklaard heett niet in Boelgarge handelend te willen optreden zonder toestemming van alle mogendheden. Te Weenen concludeert men tot een vredelie vende stemming van den czaar, daar bjj keizerlgk besluit de matrozen der vloot in de Oostzee en veelbeteekenenden knik. „Het is onder alle omstandigheden onver- geefelijk om iemand het leven te benemen", vervolgde ik, „en ik mag dit gerust zeggen tegen iemand, die valsch beschuldigd was en zooeven de gevangenis verlaten beeft," „Valschelgk ja; dat was de rechtvaardig heid van de wet", zei Myles met een grijns. „Maar wg begaan zulke vergissingen niet. De doode werd billijk gestrafthg kreeg wat hem toekwam. Gg zuit zeggen dat wij woestelingen zgn. Misschien is het zoo; maar wij hebben onze haardsteden, onze gezinnen lief en hechten aan onze overleveringenwg voelen het onrecht dat on3 aangedaan wordt en wreken ons als mannen. Maar toch zijn wg een vroolijk geslacht, niet waar, Catherina? wij tobben en klagen niet altijd; geef de flesch nog eens aan, kind. Ziende dat het gesprek overging in dronken- manspraat en voelende dat de tegenwoordigheid van Catherina als een soort van demper op haar vader werkte, schoof ik een weinig achteruit en sloeg Pat Havy nauwkeuriger gade. Hg was geen boer, maar zag er toch ook niet uit als een heer. Zgn kleeren waren netjes, zoo goed als nieuw, maar pasten hem niet, zooals de kleeren van een wel opgevoed man. Zijn gezicht was breed, leelijk en gemeen. Hij had zandkleurig haar en een mopaeus ea was zeker niet de man om een mooi meisje te betooveren, en toch ver moedde ik dat er een goede verstandhouding tusschen hem en Catherina bestond. Kwam het door haar ongedurigheid, haar haast om de deur voor hem te openen, de openlijke wijze waarop Zwarte zee, wier diensttjjd eerst in Januari is afgeloopen, reeds nu den dienst zullen verlaten. Ingevolge een verzoek om gratie, tot den keizer voor den veroordeelden jongen SchnSbele gericht, is per telegraaf het bevel ontvangen hem terstond in vrgbeid te stellen. Schnabele is daarop dadelgk uit Metz vertrokken. Chamberlain heeft in een rede voor zijn kiezers te Birmingham op Gladstone alle schuld geworpen van de onafgewerkte wetten in het parlement tengevolge van de langdurige debatten over Ierland. De spreker was van oordeel, dat de Iersche beweging op 't laatst liep. wat naar zijn meening bljjkt uit de verbittering der leiders, een bewijs van hun wanhoop en ontmoediging. Tot opvolger van sir Redvers Buller als onder-secretaris voor Ierland is benoemd sir West Ridgeway, die deel uitmaakte van de Afghaanscha grenscommissie. De Matin verzekert uit goede bron vernomen te hebben, dat de Italiaansche minister-president Crispi zich, op uitnoodiging van vorst Bismarck, naar Friedrichsruh zal begeven om met den rijks kanselier te beraadslagenlo over de Oosterscha kwestie, in het bijzonder Boelgarge betreffend en 2o over een verzoening van het Quirinaal met het Vaticaan. Het bericht klinkt in verband met Crispi's politieke ideeën ongeloofelijk en verdient nadere bevestiging. De aandacht verdient een telegram uit Rome aan den Temps, meldend dat Crispi overhaast Rome heeft verlaten onder voorgeven naar Monza te gaan. De aanhangers van Ayoeb Khan hebben te Herat een opstand beproefd maar zijn niet geslaagd. Op raad der Ghilzais heeft Ayoeb Khan zich in de richting naar Kandahar begeven. De einduitslag der verkiezingen voor de Servische Skoepschtina is, dat verkozen zijn 65 radicalen en 51 liberalen. Twintig verkie zingen zgn ongeldig verklaard. Geen enkele progressist werd gekozen. Deze party heeft geeu deel aan de stemming genomen. Tot lord-mayor van Londen voor 1887—88 is gekozen de alderman Polydore de Keyser. By deze verkiezing doet zich het zeldzame geval voor, dat de benoemde van origine is een Belg bovendien katholiek en vrijmetselaar. Het uit nationale giften opgericht monument van Frans Deak is te Pest in het byzijn vau ke;zer Frans Joseph, den aartshertog Joseph en aartshertogin Clotilde gisteren plechtig onthuld. Sedert Vrgdag wordt een toehoorder van de Berg-AJcademie van Leoben, die te Kirschen- theiner in Karnten bij een vriend logeerde, ver mist men vreest dat hij bg een uitstapje in de hergen is verongelukt. Uit St. Petersburg meldt men over de veel besproken leening, dat de minister van oorlog in staat zal zijn het deficit op het budget te dekken met de jongste 4 binnenlandsche leening en er geen buitenlandsche noodig is. hij haar goedkeuring zocht, of de gemeenzame manier, waarop hij haar als Catherina toesprak, of bracht dit alles te zamen mij tot de overtui ging dat hij in betrekking stond tot het geheim van Barravoe en zichzelf beschouwde als de minnaar van Catherina? Maar Tim? wie was Tim dan en wat voerde hij uit Dat raadsel werd ondoorgrondelijker dan ooit. De mannen hielden nu op met praten. Myles zat op de uitgebrande kolen te starenPat keerde zich naar Catherina en volgde hare be drijvige vingers, die de breinaalden zoo vlug hanteerden. Ik had mij in de schaduw terug getrokken. Eensklaps ruimde Catherina haar werk weg, stond op zei „Vader, het wordt laat, Mgnheer Barclay zal moede zijn". „Ja, ja, ga naar bed, mgnheer Barclay. Ik ga ook naar boven. Ik houd niet meer van laat opblijven. Zooals vroeger," zei Myles langzaam opstaande. Ik ging naar hem toe om hem le helpen en zag dat Pat, die zich onopgemerkt waande, de hand van Catherina aanraakte en haar iets in het oor fluisterde. Zij knikte, maar gaf mij tege lijkertijd mijn blaker aan. „Kom mee, mijnheer Barclay" zei Myles waggelend voorbijgaande, „kom mee, ik zal u den weg wijzen, goeden nacht Pat. Altijd wel kom, blij van u te zien, dat weet gij. Altgd gereed om te rooken en te drinken." Wordt vervolgt

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1