N° 2291 130 1887] Donderdag 29 September. Het geheim van Barravoe. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelfjksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /l.BO iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 23 September* Van Lady VIOLET GREVILLE, Onderwijs. Rechtszaken. DDELBllRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. tan de» Peul,te Zierikzee: A. C. de Moou.te Tholen: W. A. tan Notjwenhuijzen en te Terneuzen: L. van Wijok. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John F. Jones, opvolger. De Arnh. Ct. wjjst erop, dat, hoe de rekenkamer ook op de vele kleintjes lette, en dit zeer terecht doet, omdat daardoor ieder binnen de wettelijke grenzen bljjft, toch op het gebied van reis- en verblijfkosten nog zeer kwade gewoonten aan haar scherpziend oog ontsnappen: „De goeden niet te na gesproken", zegt dit blad, „zjjn er in den lande nog tal van ambtenaren en leden van commission, die in hunne kwaliteit van burge meester een armen drommel zullen doen straffen voor het stelen van een wortel, doch voor zich zelf er hoegenaamd geen bezwaar in zien, hunne declaratie voor 't bjjwonen van militieraad-zittingen of eind-examens der hoogere burgerschool tot een hooger bedrag op te voeren dan hun in werke lijkheid toekomt. En zulks ondanks de pertinente verklaring, aan den voet hunner declaratie ver meld, dat zjj op de dagen, waarvoor verblijfkosten in rekening worden gebracht, „zich werkelijk ter plaatse hebben opgehouden en hebben moeten ophouden". Tot staving van dit beweren slechts éen voorbeeld uit vele: Tot het bijwonen eener zitting van den militieraad moesten de leden der commissie eene reis maken van ongeveer zes nren afstand (heen en terug) en zonder aan den te presteeren dienst iets te kort te doen, kon men binnen een half etmaal uit en thuis zjjn. In plaats daarvan werd en wordt echter steeds gedeclareerd: een dag voor de heenreis, een dag voor verbljjf en een dag voor terugkomst. Na op deze wjjze jaren deze algemeene gewoonte te hebben gevolgd, kreeg een der leden eener zoo danige commissie gewetenswroeging en wenschte hjj voortaan zjjne declaratie naar waarheid te maken. Hoe dit echter te doen, zonder zjjne medeleden aan de kaak te stellen Na rijp beraad kwam hjj op eene gelukkige gedachte: hjj vulde zjjne nota op de gewone wjjze in, doch liet de som voor verblijfkosten open, aan den voet der declaratie vermeldende, dat hjj deze niet verlangde. Op deze wjjze waren zijne collega's gered, terwijl hjj zelf zich voor 't vervolg niet weder benoem baar stelde. Had de rekenkamer destijds een weinig nagedacht en inlichting gevraagd, waarom geen verbljjfkosten werden gedeclareerd, dan duurde dat misbruik thans niet nog yoort." Door den heer K. A. J. F. Pliester, een der directeuren van de Arnh. Bankvereeniging te Arnhem, is weder het plan ter sprake gebracht van eene voor ons land veel voordeeliger dienst regeling aangaande de mailtreinen van Berlijn naar Amsterdam en Berljjn naar Ylissingen. De reis gaat thans over Rheine, Zutfen en Amersfoort, de nienwe ronte zou gaan over Zutfen, Arnhem, Den Bosch en Tilburg. In de Donderdag gehouden zitting der Arnh, kamer van koophandel en fabrieken heeft de heer Pliester, ofschoon geen HOOFDSTUK VHI. Mijne moeder hield maar volverkwisting ia zonde, Johan. Waarom moet gij een rijtuig betalen als er een omnibus rijdt of plaatsen in de stalles van de comedie nemen als gij op bet amphitheater ook goed zit?" Het einde was altijd dat ik toegaf en mij ge droeg alsof ik geen cent op de wereld bezat. Toen wij naar zee gingen drong moeder er natuurlijk ook op aan om een klein huisje in een zijstraat te nemen, omdat het uitzicht op zee zoo daar was. „Wij kunnen immers den heelen dag buiten zijn en het uitzicht genieten en als wij slapen doet het er niets toe waar het huis ligt." Maar Louise had geen vrede met die Bchikking. Zij wilde zien en gezien worden. Zij wilde den pier op en neer wandelen om het orkest te hooren; zij wilde voor het raam zitten en de beau-monde zien voorbijgaan. Bovendien hield zij van lekker eten en drinken en dat was het eenige punt waarop ik het met haar eens was want ik begreep het voordeel niet van jaren lang te werken om geld te verdienen, als men niet het vooruitzicht had om het later aangenaam te 'in. lid dier kamer, zjjn plan toegelicht, waaraan de volgende bijzonderheden zjjn ontleend De gewjjzigde maildienst geeft ten eerste hei voordeel Van 17 kilometers weg uit te sparen, ten tweede den duur der reis vrjj aanzienlek te ver korten, ten derde het traject, dat over ons land langs den staatsspoorweg wordt afgelegd, zeer aanzienlek te vergrooten, en ten vierde een groot gedeelte van ons land te doen deelen in het nut der snellere gemeenschap. Het doel is alzoo eene betere snellere verbinding te verkrijgen voor Berljjn, Bremen en Hamburg over Rheine ZutfenArnhemNjjmegen en Tilburg naar Ylis singen en voor Berljjn, Bremen en Hamburg over Zutfen en Amersfoort naar Amsterdam. Ook voor Rotterdam en voor het noorden des lands, in het bjjzonder voor Twente, zou de nieuwe regeling groote voordeelen opleveren. De Arnh. kamer van koophandel besloot het plan aan eenige zuster-kamers mede te deelen, alsmede aan de directiën der betrokken spoorweg en stoomvaartmaatschappijen, met verzoek om advies. Tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Hulst zjjn herbenoemd H. A. A. baron Collot d'Escury en L. J. M. van Waesberghe. Tot adjunct controleur der directe belastingen, invoerrechten en accjjnzen te Dordrecht is be noemd G. B. Wendel, thans ontvanger der dir. bel. en acc. te Breskens c. a. en tot ontvanger der registratie en domeinen te Tholen J. A. P. Levenkamp thans surnumerair. Reeds in een deel der oplaag van ons vorig nommer gemeld. Benoemd tot eerste luitenant bjj het 3e reg. inf. T. L. van Wagtendonk van het korps, gede tacheerd bjj het koloniaal werfdepot. Na voldaan te hebben aan het officiers-examen zal de onderofficier J. van Pienbroek van het 3e reg. infanterieopgeleid voor de administratie in Oost-Indië, naar Kampen teiugkeeren om op het bureau der adm. bjj het instr. bataljon te worden werkzaam gesteld. A. Donderdag verleent de minister van water staat enz. geen audiëntie. Het bericht dat de heer De Yos van Steenwijk zich bereid verklaarde in het district Winschoten weder een candidatuur te aanvaarden wordt be vestigd. Donderdag zal definitief een candidaat worden gesteld en het is nu niet twijfelachtig meer wie dat zijn zal. De afdeelingen der tweede kamer hebben gis teren het onderzoek over de grondwetsvoorstellen reeds geëindigd. Tot rapporteurs over deze ont werpen zjjn benoemd de heeren Yan der Schrieck, Van Osenbruggen, Gleichman, De Beaufort en Schaepman. Op de voordracht voor leerares in de Ned. taal- en letterkunde aan de middelbare school voor Wij spraken wel eens samen over die eigen aardigheid van moeder, en om haar schadeloos te stellen voor de kleine ontberingen, die zij zich moest getroosten, maakte ik mij bijzonder aange naam op onze wandelingen. Ik wist dat zij van chocolade-room en koekjes hield en er verliep geen dag zonder dat ik met haar naar den suikerbakker ging, waar ik, nadat zij zooveel gegeten had als zij kou, hare zakken met lekkers vulde. Op zekeren dag, toen wjj van zulk een boodschap terugkeerden, zei zij, met haar mond vol bonbons „Wat zijt gij toch goed, mijnheer Barclay. Ik neem mijn gezegde dat gij een bullebak waart, geheel terug." „Zoo. Dank u wel 1" „Ja, gij zijt waarlijk niét zoo kwaad als gij er uit ziet 5 ik heb gemerkt dat het alles schijn is en begin te gelooven dat gij zeer goedhartig zijt." „Een lummel bedoelt gij zeker," „Neen, neen, maar het is zeer lief van u om zooveel lekkers voor mij te koopenhebt gij zoo iets wel eens meer gedaan vroeg zij met groot genot op haar chocolaadjes knabbelende. „Nooit. Ik heb u immers gezegd dat ik nooit met jonge dames heb omgegaan." „Nu, gij hebt zeer aardig de maniereD van een oudsten broeder over n. Het is verbazend, daar gij nooit zusters hebt gehad." „Zoo?" zei ik verwonderd over dezen nieuwen vorm run meisjes te Leeuwarden, komt als nommer éên voor mej. M, G. Slothouwer to Middelburg. Naar wij vernemen heeft mej. Slothouwer den wensch te kennen gegeven voor eene eventueele benoeming niet in aanmerking te komen. Dr B. H. Steringa Kuyper, leeraar aan het gymnasium te Middelburg, heeft bedankt voor zijne benoeming tot conrector aan het gymnasium te Zwolle. Men schrijft ons uit Westelijk Zuid-Beveland Wie meent, dat de veldarbeid de scholen in deze omgeving niet schrikbarend ontvolkt, moest er dezer dagen eens een kijkje komen nemen. De hoogste klassen zijn bijna geheel ledigaan de middelste klassen ontbreken een aantal leer lingen en zelfs zijn er scholen, waar kinderen, pas met Mei ter school gekomen, reeds in Ang en Sept. de school verzuimen. Wel hangt dit samen met de sociale toestanden ten plattelande, maar veel is ook te wijten aan de onverschilligheid der ouders, die, zelf geen goed onderwijs genoten hebbende, dit ook niet voor hunne kinderen be- geeren. Ontwikkeling komt er hoegenaamd niet opaanals de kinderen „zich zeiven maar kannen helpen", d. w. z. als zij werktuigelijk een wei- nigje kunnen lezen en schrijven, zijn de ouders tevreden. En bepaalde dit bedroevend feit zich enkel tot de arbeiders, 'tzou reeds meer dan erg zijn, maar zelfs de kinderen van landbouwers moeten, velen reeds op hun 8e of 9e jaar, koeien hoeden enz., 'twelk ben maanden aan de school onttrekt. Zijn er toevallig geen kinderen van burgemees ter, secretaris, geneesheer, predikant, enz. of van den onderwijzer zelf ter school, dan zijn in den regel de hoogere klassen maanden aaneen geheel, de middelste klassen gedeeltelijk ontvolkt. Met Oct. kan men de ontbrekende leerlingen nog geenszins wachten, neen, aardappelen rooien en suikerbieten uitdoen en schoonmaken ligt nog aan de beurt en eerst met Dec. komen de meesten terug, half verwilderd of weinig geschikt om het onderwijs te ontvangen. Zóo gaat het jaar in jaar uit. Geen wonder dat, toen eenige jaren geleden, een pas benoemde burgemeester de openbare school in zijne gemeente in 't midden van den zomer bezocht, hij van verbazing de handen ineensloeg en tot den onderwijzer zeide: „'t heeft hier veel van een bewaarschool, ik zie niets dan kleine kinderen l" Laat ons hopen dat de oogen van den wetgever mogen opengaan en hij ons een flinke verbetering van de wet op den kinderarbeid schenke. Weinig gemeenteraden toch zullen geneigd zijn Nisse na te volgen, welke gemeente zich in dat opzicht eervol onderscheidt en door een plaatse lijke verordening zooveel mogelijk tegen het schoolverzuim waakt. Volgens art. 10 der verordening tot regeling van de universiteit te Amsterdam kunnen zes beurzen van gemeentewege worden verleend, ieder van f 800, ter ondersteuning van onvermogende studenten vau buitengewonen aanleg. De beurzen - „O! ja zeg nu eens ronduit, hebt gij nooit een meisje gezien van wien gij meer hieldt dan van wie gij zeer veel hieldt?" „Nooit!" zei ik, doch dacht eensklaps met wroegiDg aan Catherina. „Wel dat is vreemdwant ziet ge, ik ben precies in hetzelfde geval." „Wat met meisjes?" „Neen, mijnheer Weetniet met heeren. Ik heb nog nooit iemand gezien, waar ik een oortje om gaf." „Is dat geen bewijs hoe verstandig of liever hoe ingebeeld wij beiden zijn „Zeg verstandig, dam hebt gij gelijk. Mijn heer Barclay, het is heel aardig om te zien hoe gij voor uw moeder zijtgij doet zoo van harte uw best om haar genoegen te doen." „Waarl|jk, mejuffrouw, ik kan niet langer naar uw complimenten luisteren. Als gij zoo zoetsappig blijft praten, krijgt gij geen chocolade meer van mij." „Het is geen compliment, het is de zuivere waarheid en gij houdt van de waarheid." „Ik houd van alles op zijn tijd. Zie eens die zeemeeuwen j wat hebben zij een pret en wat vliegen zij mooi, hoe bevallig duiken zij in het blauwe water 1" „Zeer poëtisch, dat moet ik bekennen. Gij begint u te beteren", zei Lonise lachend. Mijn goedhartigheid scheen moeder ook opge vallen te zijn en zij onderhield er mij dien avond over. worden toegekend door burgemeester en wethou ders, curatoren gehoord. Dit jaar is e6ne zoodanige beurs beschikbaar voor een student in de god geleerdheid, en belanghebbenden worden uitge- noodigd zich bij verzoekschrift op zegel te richten tot burg. en wetb. vóór of op 15 October. Dr W. Koster vierde Maandag gedachtenis van zijn 25jarig professoraat in de anatomie aan de Utrechtsche universiteit. Zijne leerlingen ver eerden hem met zijn portret in olieverf. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd gis teren een kwartjesvinders-proces gevoerd. Daar stonden nl. in hooger beroep terecht Salomon Fransman en Barend Vet, die, door de rechtbank wegens diefstal respectievelijk tot 2 en 2£ jaar gevangenisstraf waren veroordeeld. In den morgen van 11 Juli kwamen nl. twee boeren lieden met de Zwolsche boot in de hoofdstad aan. Zij liepen de Prins Hendrikkade langs en ont moetten daar Vet, die hun mededeelde dat hij een Fries was en in boter en kaas handelde. Men knoopte dus gereedelijk kennis aan en samen wandelde men voort. Plotseling bukte Vet zich en raapte hij klaarblijkelijk iets van den grond ophij had een kwartje gevondenGul als hij was, stelt hij voor dat men 't gevonden geld samen zon verteeren, door een glas bier te drinken en een sigaar te rooken. Zoo gezegd zoo gedaan. Regelrecht ging ons drietal naar een herberg (van zeer verdacht allooi, gelijk men wel begrij pen kan), nam er aan een tafeltje plaats en dronk een glas bier. Aan een ander tafeltje zat ook iemand, een vreemde heer, dien men niet kende en die later bleek Fransman te heeten. De vreemde heer maakte heel gauw kennis met de drie nienwe gasten eh haalde even gauw kaarten uit den zak. Wat er daarop gebeurde, is nog tamelijk duister. Een der boerenlieden, zekere Van Laer uit Olst, verklaart dat hij niet gespeeld heeft, maar dat hem de inhoud van zijn buideltje (pl. m. ƒ30, waarvan f 10 aan zijn vriend Oldenhoff behoorden) op raadselachtige wijze door Fransman is ontno men. Heel helder was hij niethij had een teugje bier gedronken en was daardoor „dol in den kop." Ook Oldenhoff „gelooft" niet dat Van Laer gespeeld heeft. De beide beklaagden stellen de zaak anders voor. Volgens hen hebben de boeren gespeeld en verloren, vandaar dat Fransman de rijksdaalders van Van Laer opnam. De bekl. Fransman trof het niet gunstig op de zitting van het hof. Voor de rechtbank had hij vroeger verklaard dat hij nimmer met de justitie in aanraking was geweest; of ja, toch een kleinig* heid eenige jaren geleden was hij tot een heel geringe straf veroordeeld wegens „vechten". Maar ziet, toen hij dezen morgen de zaal van het hof binnentrad, werd hjj met een streng oog door den adv.-gen. mr Op ten Noort gemonsterd. Deze ambtenaar, met een bijzonder scherp herkennings vermogen begaafd, herkende in Fransman terstond een ouden bekende uit den tijd der crimineele „Ik ben zoo big, Johan, dat gij en Louisë het zoo goed samen knnt vindenhet is aardig om te zien hoe gij haar smaak bestudeert." „Haar smaak bestudeert, moederlief, ik verzeker u „Ja, mijn jongen, ik weet het weljongö- lieden willen dat nooit bekennenmaar Louise heeft u geheel ingepakt, al ben ik oud, dat zié ik toch wel." „Gij kunt niet zien wat niet bestaat", zei ik driftig. „Ik ben alleen beleefd voor juffrouw Louise, omdat zij uw logée is en Moeder schudde veelbeteekenend het hoofdj, veegde haar bril af, zette hem op en keek mij er door aan. Ik geloof dat Ik bloosde 5 want nog nooit was er zulk een ontleding op mijne woorden en blikken toegepast en ik vond het natuurlijk zeer onaangenaam. „Moederlief" begon ik. „Nu, Johan, ik wil uwe geheimen niet doorgronden, ik zal u geen lastige vragen doen 3 maar ik kan wel zeggen dat ik het, nn ik oud word, alleraardigst zou vinden om eenige klein kinderen om mij heen te zien spelen, en dat gij lang kunt zoeken, eer gij zulk een lief meisje vindt als Louise, of iemand die ik zoo gaarne tot schoondochter zou hebben." Dat was een mooi geval. Louise vroeg mg als het ware door tusschenkomst mijner moeder ten huwelijk. Het zou natuurlijk hoogst onbeleefd zijn om dat aanzoek af te wijzen, vooral daar zij p jviet dat vrjj Alleen m toeval k00 mjt

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1