N° 228. 180" Jaargang: 1887. Woensdag 28 September. FEUILLETON. Iet geheim van Barravoe. Middelburg 27 September Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Van Lady VIOLET GREVILLE, TENTOONSTELLING van bloemen, ooft en groenten vanwege de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het kanton Oostburg. MIDDELBURG IRWT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Eminingen: F. tan dee Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou,te TïiolenW. A. van Nieu wenhuijzen en te Terneuzen: L. van Wijcn. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger. Wij hebben over de zaak Smit voldoende ons gevoelen gezegd en zullen daarover nu niet meer uitwijden. Met voorbij zien van de hoofdzaak onzer be schouwing, zonder zelfs met iets meer dan een paar woorden die nog wel een biizaak en niet de hoofdkwestie raakten hare lezers op de hoogte te brengen van hetgeen wij schreven, merkt de Arnh. Ct. tegenover ons op: dat plicht meer is dan recht. Wij verzekeren de redactie van dit blad dat wjj plichtsvervulling voor ieder een eersten eisch noemen. Zoolang echter dr, Smit naar het bljjkt, niet te kort komt in de vervalling der plichten, die zjjn ambt als leeraar bem oplegt, klinkt ons de redeneering der Arnh. Ct. tegenover hem niet zuiver in de oorenen handhaven wjj onze meening. In de gisteren gehouden zitting der Tweede kamer waarvan het telegram ons te laat in handen kwam om nog in alle edities te worden opgenomen is het adres van antwoord op de troonrede met algemeene stemmen aangenomen. De heer Keuchenius, die in de vorige zitting geruimen tjjd bet stilzwegen bewaarde, was nu weêr aan het woord en wees er op hoe hij onlangs had geschreven, dat de regeering in grondwet schennis middel zocht om tot de herziening te komen, waarvoor zij genade heeft gevonden bij de kamers. Ware zjjne beschuldiging onjuist ge weest, hij had" verdiend te worden vervolgd en gekerkerd. De regeering heeft hem daarvoor ge nade geschonken en hjj dankte daarvoor. Verder maakte hij eenige opmerkingen over de woorden in de troonrede„duideljjke blijken van verknochtheid" en het „drukken van het zegel op de grondwetsherzieningbenevens over veel wat niet in die rede stond. Z. i. had de regeering een woord moeten wijden aan den toestand van handel, nijverheid en scheep vaart hier en in Indië. Het ware noodig geweest ook den oorlog van Atjeh te herdenken en tevens te letten op het adres der 100 en op dat der 700 uit Indië. Vooral had het betaamd dat door de regeering aan onze landgenooten in Indië eenige geruststelling wierd gegeven omtrent het lot, dat hun boven het hoofd hangt. Tot hiertoe is nog niets vernomen van regee- ringsmaatregelen om het gruwelijk onrecht goed te maken, jegens twee landgenooten gepleegd door hen onschuldig uit Indië te verwijderen en den hoofdschuldige met rust te laten. De heer Keuche nius was verlangend van den minister van kolo niën te vernemen, wat geschied is naar aanleiding van den door de kamer uitgesproken wensch ten aanzien der heeren Sol en De Sturler. Ten slotte wees hjj op de vele gevallen van bloedige rustverstoring, die zich in de laatste HOOFDSTUK VII. Ik drukte de arm mijner moeder en zei: „Neen. Ik had u, om u de waarheid te zeggen, uit het oog verloren. Die kamers vol met beelden zjjn zoo verwarrend." „Ja", zei moederj met een smachtenden blik naar de deur. „Gij zijt moede. Laat ons heengaan. Zijt gij voldaan, juffrouw Louise „O ja. Maar weet gij wel dat ik die beel den niet afzichtelijker vind dan de menschen. Zie nu dien man eens aan bijvoorbeeld, is die niet vreemd en afgrijselijk om aan te zien Ik ben zeker dat die in staat zou zijn om een misdaad te begaan." Ik volgde de richting harer oogen en zag Tim. „Komt mede", zeide ik, voelende dat ik het niet langer kon uithouden. „Komt mee naar buiten. Het is hier veel te benauwd." Ik trok moeder mee en Louise moest we^ volgen, maar bleef al voortgaande hare opmer kingen maken. „Ik wilde dat gij hem gezien hadt, mijnheer Barclay; hij was heusch akelig, hij deed uw moeder en mij zoo schrikken want hij beek pna zoo vreemd aas," vier jaren hebben vertoondhjj zou het zeer betreuren dat de verknochtheid aan het huis van Oranje zou worden gebruikt om die rustverstoring ongestraft te laten. Bij hem laten de handelingen der regeering en de troonrede geen anderen indruk achter dan dat de majesteit van het recht en van de wet door de handelingen der regeering minder bevorderd worden dan wel de majesteit der willekeur. De minister van binnenlandscbe zaken gaf te kennen dat met »duideljjke blijken" bedoeld worden ondubbelzinnige blijken, die de regeering gezien heeft in de spontane uiting van de volks gevoelens in den aanvang des jaars bjj gelegenheid van 's konings jaardag. Met het „drukken van het zegel" wordt een vrij eenvoudige zaak bedoeld. Het is een gewone uitdrukking en met die woorden in de troon rede wordt niets anders bedoeld, dan wat er ge woonlijk onder verstaan wordt. De bedoeling is den wensch uit te drukkendat de noodige overeenstemming bome tusschen de staten-generaal en den koning. Hier mag de koning genoemd worden, waar het de herziening der grondwet betreft. Maar daarom kan er nog geen sprake zjjn van eenige pressie. Het zwijgen over verschillende onderwerpen kan niet worden uitgelegd als gemis van belangstelling, vooral bjj de beteekenis welke in den regel de troonrede bjj ons heeft. Andere zaken, o. a. die van den heer De Sturler, behoefden in de troonrede niet aangeroerd te worden. Op de beschuldigingen van den heer Keuchenius wilde de minister niet antwoordenzij beteekenden, volgens hem, weinig als zjj niet gepaard gaan met eene bepaalde in staat van beschuldiging stelling. De minister van boloniÖD verklaarde dat de regeering het besluit der kamer in de zaak-Sturler ter bennis beeft gebraclit van den gouv.-generaal en zeker zal deze, wanneer de omstandigheden dit oirbaar doen achten, op den maatregel terugkomen. Naar aanleiding van verschillende vragen ant woordde de premier, dat de landbouweommissie een voorstel heeft gedaan omtrent 't landbouw- onderwjjs, nl. betreffende vakscholen, speciaal voor zuivelbereiding. De reg. is voornemens door een post op de begrooting dit onderwjjs te steunen. Het onderwerp van den boterhandel is bjj het ministerie van waterstaat nog in onderzoek en hij meent dat daarvan wel eenig resultaat is te verwachten. Wat de arbeidsenquête aangaat, de reg. heeft daarmee haar ingenomenheid geuit. Het resumé van 't onderzoek is verschenen. Er waren echter geen redenen om ook daarover in de troon rede te spreken. Het rapport is uitgebracht aan de kamer niet aan de reg.. Van 't standpunt der reg. moet dus afgewacht worden wat de kamer beslist over de conclusiën. Of deze kamer daartoe zal overgaan, weet de minister niet. De reg. beschouwt in ieder geval 't rapport niet als tot haar gericht, al heeft zjj met belang stelling kennis ervan genomen. Denegen belangrijke onderwerpen, in 't slot van 't rapport behandeld, zjjn door de reg. ernstig overwogen. Twee daarvan „Hij ia zeker krankzinnig", zei ik kalm» ofschoon mjjn hart onstuimig klopte. „Kijk maar niet naar hem; dat zou gevaar lijk kunnen zijn." „Gevaarlijk Verbeeld u een ontsnapte krankzinnige! Dat noem ik waarlijk een avontuur!" en zij begon zich allerlei mogelijkheden voor te stellen totdat zij J een heelen roman over den armen Tim gesponnen had, dien ik met een woord had kunnen verbreken, maar ik voelde mij niet gezind om dat woord te spreken of Louise in te wijden in mijne Iersche ervaringen. Moeder zei dat zij gaarne nog wat in de lucht wilde blijven, en dus begaven wij ons naar Regentespark en namen op een bank plaats. Zij was stil en ik vond dat zij wat oud werd voor zulke tochten zij werd gauw moede en ik verweet mij dat ik daar niet eerder aan gedacht bad. Louise was gelukkig als altijd en praatte en lachte over de voorbijgangers. Dat voortdurende gerammel was mij hoogst onaangenaam en ik kon mij niets vervelenders voorstellen das voor altijd met Louise opgesloten te zitten. Regentspark is heerlijk op een zomeravond. De boomen zijn grootsch en lommerrijkhet gras was heel frisch. Hier en daar wandelden verliefde paartjes in den gelukkigen waan dat zij niet opgemerkt werdenaf en toe riep een kindermeisje luid een spelend kind toede zonnestralen vergulden het water van den kunst- matigen vijver. Het heeft zooveel van een buiten, en de stilte, de koelte en de frissohe lucht doen maken 't onderwerp van een onderzoek bjj de betrokken departementen uit, want de regeering heeft plan ontwerpen aan te bieden nopens den kinderarbeid, ter volmaking van de wet-Van Houten, en nopens de Zondagswet. Verder is in overweging wat gedaan kan worden ter tegemoet koming "San de wenschen tot het maken eener fabrieks-statistiek. In eene gisteren gehouden vergadering van het alhier gevestigd comité van het Roode Kruis is o. a. de rekening over het jaar 1886 goedgekeurd. Uit die rekening bleek, dat het comité in het afgeloopen jaar weder nuttig werkzaam is geweest, door van zijne fondsen,, die in tijd van vrede minder noodig zijn, een gedeelte voor andere doeleinden hier ter stede te bestemmen, o. a. tot geldelijke ondersteuning van de commissie tot ziekenverpleging en voor den verderen aankoop van voorwerpen, bestemd ten gebruike bij ziek bedden, waardoor die verzameling weder belang rijk is uitgebreid. Deze voorwerpen, bestaande uit ziekenstoelen, ringkussens, windkussens, veldbedden, ijszakken, enz., enz., die in het gasthuis worden bewaard, zijn voor iederen zieke, van welken rang of stand ook, op een door zijn geneesheer af te geven bewijs, kosteloos tijdelijk verkrjjgbaar. Volgens het daarvan uitgebracht verslag wordt hiervan veel gebruik gemaaktvoor zoover dit nog niet algemeen bekend mocht zijn, zijn wij verzocht daarop de aandacht der ingezetenen te vestigen. Verder zijn in bovengenoemde vergadering de aftredende leden van het bestuur de heeren F. Ermerins en C. J. J. A. van Teijlingen, herkozen. Eindelijk is voor de algemeene vergadering, die in de volgende maand te 's Gravenhage wordt gehouden, waarin o. a. plannen zullen worden overgelegd tot opleiding van ziekenverplegers en verpleegsters, tot afgevaardigde benoemd de heer J. W. de Raad, secretaris van dit comité. De heer Pieterse, sedert langen tijd in dienst bjj de stoom vaart-maatschappij Zeeland als purser op eene der mailbooten, verlaat met October zjjne betrekking, en treedt in dienst van de Deli-Spoorwegen op Sumatra. De 2e luitenant P. E. Pichal, yan het 3e regi ment vesting-artillerie, is opgetreden als garnizoens commandant te Loevestein en Woudrichem. Tegen 18 Oct. a. kunnen weder pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst. Voor de vereischten tot toelating en verdere inlichtingen verwijzen wjj naar de St. Ct. van heden. In het kiesdistrict Winschoten zjjn candidaat gesteld de heeren mr H. J. Smidt, gouverneur van Suriname, A. Winkler Prins, dr J. M. Smit te Apeldoorn en J. Ebels. Er is dus veel verscheidenheid maar weinig overeenstemming. den moeden werkman vergeten dat hij in Londen is. Wij waren wel geen vermoeide werklieden, maar wjj genoten er toch van, totdat moeder opstond en zei, dat zij naar buis wilde wij richtten dns onze schreden daarheen. Dit uitstapje bad zeer ongewenschte gevolgen voor mijhet had bij Louise een zucht naar meer opgewekt, die moeilijk te bevredigen was- Bijna eiken dag bedacht zij weer een nieuw pretje en moeder drong er in haar onergdenkende goedheid steeds op aan, dat ik haar zin zou doen. Somtijds bedacht zij op het laatste oogenblik dat zij te moede was om mee te gaan, dan moest ik met Lonise alleen gaan, en deze nam al heel spoedig een gemeenzamen toon tegen mij aan, die even moeielijk te weerstaan als te gedoogen was. De paar dagen, welke zij blijven zou, strekten zich uit tot weken en ik dacht met weerzin aan al hare koffers en doozen. Zij had echter altijd een zeer geldige reden om haar vertrek uit te stellen. Eens was moeder ongesteldeen andere maal was er besmettelijke ziekte bij Louise in huis en toen smeekte zij zoo dringend om niet weggezonden en aan gevaar blootgesteld te wor den dat moeder natuurlijk zei dat zij blijven moest; een derden keer was haar moeder voor een paar dagen van huis en vreesde dat Louise het zoo eenzaam zon hebben als zij dan j uist terugkwam. Om kort te gaan, er waren vele redenen waarom zij steeds onze logé bleef; en behalve mijn toenemende afkeer was er geen enkele om Uit Veendam wordt aan het Hbld echter gemeld dat baron De Vos van Steenwijk zich weder candidaat heeft gesteld. Dit zou misschien de beste oplossing wezen om de eendracht onder de liberalen te herstellen. Men weet mee te deelen dat tegen de begrooting van marine, gelijk die voor den dienst 1888 bij den raad van state ingediend was, in dat college ernstige bezwaren gerezen zjjn wegens de ver meerdering van het eindcijfer. Omtrent deze tentoonstelling, schrijft men ons nog het volgende: De voorzitter der Mu, de heer P. Steenhart, sprak bij de opening, nadat de fanfare van Oostburg het volkslied ten gehoore had gebracht, ongeveer het volgende: „M. H. Aan fmjj is de vereerende taak opgedragen deze 4e tentoonstelling van bloemen, ooft- en groenten te openen. Met ingenomenheid kwjjt ik mij van dezen plicht en roep u allen een hartelijk welkom toe. Waren de tijdsomstan digheden ongunstig, men zou bijna niet vermoed hebben dat nog zulk een krachtige inzending van bloemen, ooft- en groenten zou plaats gehad hebben. Mochten we, wat hét artikel groenten betreft, meer verlangd hebben, ook hier is weder gebleken dat tuinbouw ook een kunst is, die geleerd moet worden. Vaak worden zonder ge noegzame ontwikkeling resultaten verkregen, waartoe men veel meer moeite en tjjd moest aanwenden, dan men zou hebben noodig geacht, indien men met theoretische kennis ware toege rust. Ontwikkeling, streven naar beter, staat ook hier op den voorgrond. Die ontwikkeling meer en meer aan te kweeken, is het doel en de strek king van de Mij van Ooft- en Tuinbouw, welk doel zij tracht te bereiken door het doen houden van voordrachten en het houden van tentoon stellingen. Ik breng mijnen dank aan het gemeentebestuur, dat zoo bereidwillig het schoollokaal en zooveel meer beschikbaar steldeaan de leden der rege lingscommissie voor de moeiten en zorgen, die zjj zich hebben getroost. Dank ook aan de leden van de jury, die hunne moeiljjke taak op zoo onpartijdige wijze hebben ten uitvoer gebracht. Ook u, mijnheer Lutejjn, als voorzitter van de Mij van Tuinbouw in Walcheren, u dank ik voor uwe hooggewaardeerde tegenwoordigheid. Een woord van dank eindeljjk ook aan onze begunstigers, aan de inzenders, aan allen, die hebben bijgedragen om deze tentoonstelling te doen slagen. Ik heb de eer deze vierde tentoonstelling vaö bloemen, ooft en groenten te openen." Daarop nam de burgemeester der gemeente es eere-voorz. der regelingscommissie het woord, B—WWWI Mil I I II Ill I WUUif Hfl BMill haar verblijf te bekorten. Moeder zei vaak, dat zij niet wist, wat zij zou beginnen zonder haaf en herhaalde gedurig dat Louise haar jong op« nieuw maakte. „Want, Joban'V'zei zij, „gij zijt zoo ernstig, weet ge, en ik word oud; en een jong meisje met haar grapjes en vroolijkheid doet ons beiden goed." Ik schikte mij dus zoo goed mogelijk in mijn lot en besloot moeder niet tegen te spreken. HOOFDSTUK VIII. De dagen snelden voorbij en mijn verlof liep ten einde. In vele opzichten had het mij onvol daan gelaten en toch had ik geen reden om mij bepaald te beklagen. Augustus met zijn hitte en droogte was voorbij en September was aan gebroken. Moeder had een klein uitstapje naar de zee beraamd, teneinde te bekomen van de zonnehitte, en ik had natuurlijk voorgesteld om haar te vergezellen; en de onvermijdelijke Louise bedacht om haar jaailijksche vacantia ook in dien tijd te nemen, zoodat wij minstens nog een maand samen zouden moeten doorbrengen, nog dichter opeengedrongen in een badplaats. Moeder had van hare vroegere bekrompen omstandigheden de gewoonte behouden van zeer zuinig te zijn en verweet mij gedurig dat ik verkwistend was en het geld weggooide, niettegenstaande ik haar herhaaldelijk voorhield dat ik het zelf eerlijk verdiend bad en dus meester was om bet uit |g geven. Wordt vtrvolgd-}

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1