BUITENLAND. Verspreide Berichten. Ingezonden stukken. Onderwijs. Kerknieuws. TENTOONSTELLING van bloemen, ooft en groenten vanwege de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het kanton Oostburg. „Houdt gij meer van rosé of van rood, mevrouw Barclay?", vroeg zij en hield het De gemeenteraadsverkiezing te Stavenisse. De opbrengst van 's rjjks middelen hield met die noodzakelijke verhooging niet steeds gelpken tred, en indien er in de toekomst weder tijdper ken mochten invallen, waarin handel en nijver heid over de geheel beschaafde wereld kwjjnen, dan zal vooral het beheer van 's lands financiën de grootste behoedzaamheid eischen. Ik eindig mjjne rede met de gebruikelijke machtiging te vragen om in het nadeelig saldo, waarmede deze begrooting sluit, zoo noodig te mogen voorzien door uitgifte van vlottende schuld. Na hetgeen echter door mjj werd opgemerkt, zal het u niet bevreemden indien ik daarbjj de ver wachting durf uitspreken, dat deze machtiging ook ditmaal niet onwaarschijnlijk zal blijken slechts eene grondwettelijke formaliteit te zijn, waarvan geen gebruik zal behoeven te worden gemaakt. Oostburg, 24 September. Onze gemeente is in feestgewaad. Van ide huizen veler ingezetenen, zoo wel als van de openbare gebouwen, wappert de driekleur; en op sommige gedeelten der gemeente zijn eere- bogen verrezen. Heden middag te 3 uur is in het school gebouw bovengenoemde tentoonstelling feestelijk en met muziekuitvoering geopend, nadat eene algemeene vergadering der leden by den heer C. J. Kense in den Eenhoorn bad plaats gehad. Op de Markt is een nette muziektempel opge richt, waarop a. s. Zondag van 4—6 en van 7—8£ uur concert zal gegeven worden door de uitgenoodigde muziekgezelschappen van Oostburg, Groede, IJzendijke en Zuidzaude. Door een nette eerepoort, smaakvol versierd met groen en bloemen en prijkende met verschil lende wapenborden en met het opschriftJP ven Ooft- en Tuinbouw. Welkom treedt da bezoeker de Koepelstraat in, die naar het schoolgebouw leidt, welks ingang aan de speelplaats netjes versierd is. Door eeu allée van groen en bloemen bereikt men de hoofddeur. We willen in de verschillende lokalen een kijkje nemen en, noemen we al niet alles op wat daar het oog streelt, den smaak, wat de rang schikking betreft, bevredigt of ons bij 't zien van zooveel heerlijks doet watertanden, toch hopen wij dat het weinige uit al dien overvloed den indruk zal rechtvaardigen, die dit alles op ous maakte, nl. dezede tentoonstelling is uitstekend geslaagd. Het eerst treden we 't lokaal binnen, waar wij do bloemen aantreffen. Een aangenamen indruk geeft ons dit net getooide lokaal met een raozaïqne perk van keurige bloemen in 't midden. De aanleg is schoon te noemen, en aldus in alle opzichten in overeenstemming met het geheel, ook met de keurige pyramide van bloemen, die ons al dadelijk bij het binnentreden in 't oog valt. Wat verder ontwaren we verzamelingen van heerlijke bloemen, asters in verscheidenheid van kleur, vetplanten, hortensia's en coleussen, zonder nog te gewagen van de pelargoniums en meer andere bloemen, te veel om te noemen. Een fontein zendt hare waterstralen opwaarts; in éen woord men zou zich in oen lusthof wanen, waar alles het oog boeit en streelt. Straks zulllen wij in de gelegenheid zijn nog meer planten en bloemen te bezien. Nn echter richten we onze schreden naar het lokaal, waar de groenten zijn tentoongesteld. Er is nog een oogenblik geweest, dat men aarzelde om tentoonstelling te houden, de tijdsomstandig heden, vooral de groote en langdurige droogte, in aanmerking genomen. Maar waarlijk, hier zien we dat er wel degelijk groente gewassen is van goede qualiteit en blijkt ook hier weer, dat met goede zorg nog wel een en ander kan aangekweekt worden, al ligt nu juist in die opmerking de beschuldiging niet opgesloten, dat zij, die in hunne tuinen nemen, en ik slaakte een zucht van verlichtiog toen ik de deur mijner slaapkamer achter mij gesloten had. Daar mocht ik rooken zooveel ik wilde en tot laat in den nacht zat ik bij het venBter kringetjes te blazen. Tiua in Londen Zou zij hem zijn afscheid gegeven hebben !x Mis schien werden al die tranen in het prieel, die ik mij zoo aangetrokken had, vergoten uit verdriet over hun scheiding? Ik herinnerde mij met afgunst, dat zij bij mijn vertrek geen traan vergoten had. Waarom moest ik nu juist dien ellendigen Tim zien Waarom kon ik niet kalm genieten van het gezelschap mijner moeder en de bekoorlijkheden van een lief meisje Ik voelde dat Catherina nooit genade zou vinden in de oogen mjjner moeder en ik wist ook dat zij een ander liefhad en die ander was een ellendig wezenHet was een hopeloos raadsel en het ongelukkigste was dat ik het mij niet nit het hoofd kon zetten. Het vervolgde mij, benam mij mijn nachtrust, vervulde mijne droomen en verontrustte mij op een alleronaan genaamste manier. Louise was verrukt van het denkbeeld om naar madame Tnssaud te gaan en besteedde den heelen morgen .aan het opmaken van haar hoed, waarbij zij gedurig onzen raad inwon. groenten van mindere hoedanigheid hadden, hun best niet zouden hebben gedaan. Maar zie eens die soorten komkommers en augurken, de eerste zelfs van belangwekkende grootte; voorts de frissche kroppeu salade, de ajuin van een omvang die verbaast; de prei, de koolsoorten, roo'le, gele en groene savooie, van een grooten omvang en goed „vast" zeggen de kenners; de kolossale karoten en rapen. Iu dit lokaal treffen we ook tarwe, haver en gerst, alles in verschillende soorten, in de aar aan, terwijl de exposanten voor tuin- en laudbouw- zaden niet achterwege gebleven zijn om den bezoekers te toonen, dat zij in hun artikel goed gesorteerd zijn. Al hebben we niet alles wat daar te zien is vermeld, het is toch genoeg om aan te toonen, dat de afdeeling groenten uitermate goed verte genwoordigd is. Thans willen we eenige oogeublikken vertoeven in het lokaal, waar ooft is tentoongesteld, 't Is een keurig gezicht voor den bezoeker, die bin nentreedt, al dat gave fruit op nette schoteltjes te zien tentoongesteld, terwijl de naam van elke vrucht er bij vermeld staat. Menschen, die ge klaagd hebben, dat er geen fruit zou wezen, waarlijk zij zijn slechte profeten geweest, al is 't waar dat sommige fruitsoorten wat minder van grootte zijn, dan andere jaren 't geval was. Netjes en smaakvol met groen en bloemen versierd maakt ook dit lokaal een prettigen indruk en we willen er een lief ding onder verwedden, dat vele bezoekers bij het zien van al dat heerlijke fruit wel eens zullen watertanden. Frissche appels, sappige peren, geurige perziken, heerlijke druiven, waarondereen partijtje Westlandschejdie uitmunten door grootte, dat alles streelt het oog. Floralials inzending uit IJzendijke trekt ons 't allereest aan in het net getooide lokaal, dat we nu binnentreden, eene verzameling bestaande uit pelargoniums, begonia's en andere bloemsoor ten. Wat verder vinden we een tweetal dubbele petunia's, die, volgens het oordeel ook van ken ners, uitmunten door schoonheid. Hieronder zijn ook keurig bewerkte plans voor buitenplaatsen. Niet oneigenaardig is ook een inzending van tuinbouwwerktuigen en andere dingen, die van nut zijn voor den ooft- en tuinbouw. De nijvere huismoeder leert er inmaakbussen van verschillende soort en grootte kennen, of misschien trekt haar een boonensnijder meer aan. De liefhebber van bloemen maakt kennis met bloemspaden, gieters of spuiten de tuinman met snoeimessen en dito scharen, ot met werktuigen, die hij bij den tuin bouw noodig heeft. Keurige ruikers van levende b'oemen zijn er te bewonderen bonquetten van droge bloemen en grassen dingen mede naar een prijs. Bloemen- staanders en dito tafels munten uit door sierlijk heid en kunstige bewerking. Ook dit lok:, al, op welks einde een handelaar iu zaad zijn étalage opgeslagen en met bloemen getooid heeft, is met groen en vlaggen versierd. We zijn aan 't einde van onze wandeling. Vatten we het weinige, dat we opmerkten, samen, dan hebben wij o. i. reden te over om te ver klaren, dat de tentoonstelling der Maatschappij van ooft- en tuinbouw uitstekend is geslaagd en om het bestuur dier en de regelingscommissie met den uitslag geluk te wenscben. Zondag zal voorzeker de tram veel bezoekers aanbrengen; en den lezers van dit blad aan gene zijde der Sshelde kannen we gerustelijk aan bevelen een kijkje te komen nemen. We twijfelen niet of ze zullen zich het uitstapje naar onze schoone streek in geenen deele beklagen. De heer mr H. Goeman Borgesius, lid van de tweede kamer, is buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd tot vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering op het zesde internatio naal hygiënisch congres, dat in 1887 te Weenen zal worden gehouden. (In een deel der oplaag van ons vorig nommer gemeld.) Aan mr R. W. D. Heyligers is op verzoek eervol ontslag verleend als auditeur-militair in het le mil. arrond., standplaats 's Gravenhage, terwjjl in zijn plaats is benoemd mr C. P. D. Pape, te 's Gravenhage. zonderlinge gevalletje, dat haar hoofd moest versieren, omhoog. „Ik vind beide heel lief, kind," zei moeder goedig. „Neen, maar zeg het mij, als 'tu blieft, zelf kan ik nooit een keus doen." »Wat zegt gij daar, Louise zei moeder veel beteekenend. „Nu ja," hernam Louise blozende, „ik meen tusschen twee kleuren. Wat vindt gij het mooiste, mijnheer Barclay Ik keek van mijn courant op en zei verstrooid: „Rosé Als ik geen antwoord gegeven had, zou ik een half uur gekweld zijn om heusch te zeggen wat ik er het mooiste van vond. „Dan zal het rosé zijn Wat hebt gij een goeden smaak, mijnheer Barclay „Johan heeft van kind af altijd zoo'n goeden smaak gehad. Weet ge nog wel, Johan", ver volgde moeder, met welgevallen haar stokpaardje bestijgende, „welk een mooien shawl gij voor mij gekocht hebt, toen gij twaalf jaar oud waart, van uwe eerste verdiensten. Het was een plaid. 01 zoo'n mooi patroon! Ik begrijp nog niet hoe gij zulk een goede keus hebt kunnen doen 1" „De winkelier ried mij dien aan. Het kon mij volstrekt niet schelen." „Neen, gij hadt hem zelf uitgepikt. Het was een zeer mooie shawl", vervolgde miju moe» Dinsdag verleent de minister van justitie geen audiëntie. De Indische begrooting voor 1888 bedraagt in uitgaaf 138.876 522 en in ontvang 133.784.060, en sluit dus met een tekort van 5.092.462, zijnde ƒ134.141 meer dan de raming voor 1887. Te Groede met Breskens bracht de collecte voor de scholen met den bijbel 158.89§ op. Op de Zondag gebonden vergadering van het Zuider-departement der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs, zijn gekozen voor den tijd van 3 jaren, de heeren dr. J. J. Couvée, leeraar te Middelburg, tot voor zitter; H. Snijders, leeraar te Middelburg tot seeretpris en A. van de Wij operas directeur der H. B. school te Bergen op Zoom tot pen ningmeester. Door den kerkeraad der Evangelisch Lutheische gemeente te Vlissingen is, ten gevolge van het bedanken van ds. C. A. de Meijere te Schiedam, het navolgend, alphabetisch gestelde, drietal ge formeerd S. F. W. Grebe te Gouda, J. P. de Meijere te Kuilenburg en H. R. Snijder te Me- denblik. Tot vicaris te Veere is benoemd de weleerw* heer F. Th. M. Buhrs van 'sGravenhage. B eroepen te RillandBath de heer I. Z- Sohuurmans Stekhoven, candidaat te Groningen. Dinsdagnacht is te Rijen bjj Breda in de pastorie ingebroken. Op het gerucht snelde de dienstbode naar de slaapkamer van den pastoor, waar zij plotseling door een man in hetgezicht werd geslagen, die zich daarna ijlings verwijderde. Op het hulpgeroep waren dadeljjk ook vele buren toegesneld, die alles onderzochten om den dief of dieven te vinden. Bij onderzoek vond men een raam opgeschoven en een dolkmes op de trap. CJit den broek van den pastoor was een portemon- naie met 7 medegenomen. Tot heden is van de brutale dieven geen spoor ontdekt. Op het terrein van de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam in het gebouw, waar op dit oogenblik de tentoonstelling van pluimgedierte enz. geopend is, zal Maandag eerst komende (26 September) eene tentoonstelling zjjn van visschen, schaal- en schelpdieren. Dit is de tweede tentoonstelling van dien aard. Par ij s en Londen. In de voorrede van een nog onuitgegeven boek („Angleterre et France1,1) geeft Felix Pyat, die als politiek banneling nagenoeg dertig jaar iu Engeland doorbracht, verscheidene punten van ver schil in de sociale gewoonten der twee natiën waarvan wij hier eenige laten volgen Parijs is rechtsch, Londen linksch. De Parijsche koetsier haalt rechts uit, de Londenscbe links. De eerste zit vóór het rijtuig, de andere er achter. Parijs is beknopt, Londen ruim uiteen gebouwd. Het hart van Parijs is het Hotel de Ville dat van Londen is de Bank Parijs beeft zijne fortificaties en een octrooi-, Londen heeft noch het een noch het ander. Parijs vermeerdert door opeengepakt te wonenLonden breidt zich uit. Parijs heeft hooge huizen en nauwe straten, Londen breede straten en lage huizen. De huizen te Parijs hebben wijde deuren voor het inrijden der rijtuigen, in Londen zijn de deuren smal. Ja te Parijs zijn de deuren breeder dan de ramen, terwijl het in Londen juist het tegenovergestelde is. Parijs heelt zijn blinden aan den buitenkant, Londen aan den binnenkant. Parijs is collectivis tisch, Londen individualistisch. Te Parijs woont men bijeen in kazernes en in kloosterste Lon den heeft iedere familie een afzonderlijk huis. Parijs heeft zijn portier, Londen zijn sleutel. Parijs der peinzend, als zag zij het voorwerp nog voor zicb. „Hoe laat zullen wij gaan? Voor of na twaalven vroeg ik eensklaps. „Voor", viel Louise dadelijk in, „dan kunnen wij in de bazar ontbijten. Dat is de helft van de pret. Ik eet zoo gaarne buitenshuis!" Ik kwam tot de ontdekking dat er veel dingen waren, die Louise gaarne deed. „Men ontmoet zulke rare menschen op die vreemde plaatsen en dan hebben wij misschien het een of ander avontuur. Ik houd veel van een avontuur „Ik niet", zei ik kortaf, „vooral niet als ik met dames ben." „Pas op, mijnheer Barclay, nu komt de bullebak weer boven", zei zij, met haar vinger dreigend. „Dat hoop ik niet", zei ik ernstig. Alles werd volgens den wensch van Louise geschikt. Zij wipte naar boven om zich gereed te maken en toen zij de kamer nit was, zei moeder „Wel Johan, beken nu eens is zij niet lief en beminnelijk? Het is zoo'n ontwikkeld, prettig meisje. Ik heb haar nog nooit zoo op haar dreef gezien als sedert gij hier aijt." „Zoo waarlijkJa, zij ia heel levendig." Wordt vervolgd.) heeft zijne publieke cafés, Londen zijn clubs, in Parijs zet men zijn ledikant tegen den muur, te Londen midden in de kamer. Parijs staat vroeg op, Londen laat. Parijs zegt cacao, Londen cocoa. Parijs is groot, Londen onmetelijk. Parijs dineert, Londen eet. Parijs gebruikt twee maaltijden per dag Londen vier. Londen, zegt Voltaire, heeft een honderd godsdiensten en éen saus, Parijs heeft een honderd sausen en geea godsdienst. Londen heelt vorken met drie tanden, Parijs met vier. Parijs gebruikt een servet, Londen een tafelkleed Parijs eet het graan, Londen drinkt het. Parijs eet gekookt vleesch, Londen gebraden. Parijs eet gebakken aardappels, Londen gekookte. De brooden te Parijs zijn lang, te London vierkant. Parijs eet knollen, Londen het groen van de knollen. Parijs doet boter in zijne brioches, Londen op zijn brood. Parijs drinkt wijn, Londen bier. Parijs drinkt koffie, Londen thee. Parijs is gezellig aan tafel, Londen stijf. Parijs is vroolijk, Londen saai. Parijs slaat zijn paarden, Londen slaat zijn misdadigers. Parijs luiert, Londen heeft altijd haast. Parijs maakt zijne wetten over dag, Londen 's nachts. Pargs heeft voorjaarsbuien in Maart, Londen in April. Londen heeft maar weinig soldaten, Parijs heeft er te veel. In Parijs is de soldaat eene macht, in Londen heeft bij niets te beteekecen. De Parijsche soldaat draagt een rooden broek en een blauwen rok, terwijl de Loadensche soldaat een rooden rok en een blauwen broek draagt. De Parijsche soldaat is loteling, de Londeusehe vrijwilliger. In Parijs zegenen de priesters de huwelijken in, in Londen trouwen ze zelf. In Parijs genieten do jonge meisjes weinig vrijheid, in Londen daaren tegen zijn ze vrij. In Parijs zijn de getrouwde vrouwen vrij, in Londen niet. Parijs opent zijne museums op Zondagen, Londen iu de week. Iu Parijs zijn de kerken altijd open, in Londen zijn ze bijna altijd gesloten. Pargs verwarmt zich met hout, Londen met kolen. Parijs begra.ft zjja dooden te vroeg, Londen te laat. Parijs werpt zijn afval op straat, Londen houdt het iu huis. Parijs heeft meer krankzinnigen, Londen meer idioten. Parijs heeft meer zelfmoordenaars, Londen meer moordenaars. Pargs is meer artist, London meer koopman. Io Parijs ziju de menschen levendiger dan de paarden, in Londen zijn de paarden levendiger dan de menschen. Parijs werkt, Londen drijft handel. Londen is godsdienstig, Parijs is menschlievend. Parijs is democratisch, Londen aristocratisch. In Parijs noemen de arbeiders elkaar burgers, in Londen handwerks lieden. De eerste werken in hunne blouses, de laatste met j tssen aan. Een Parijsch werkman draagt een pet, een Londensch werkman een hoed. Canaille Parijs vecht met de voeten, het Londensch gepeupel met de vuisten. Het werkende Parijs noemt den lombardhouder „mgne tante," het werkende Londen zegt „mijn oom". Het werkende Londen zegt, evenals zijne koningin Dieu et mon Droit, Bule Britannia, het werkende Parijs zegt evenals de republiekRechten van den menscb, Vrijheid, Gelijkheid Broederschap. Mijnheer de redacteur! Om verder schrijven en verkeerde toepassingen omtrent het gebeurde bij de raadsverkiezing alhier te voorkomen, wil ik, hoe ongaarne ook, op deze zaak terngkomeu en het volgende mededeelen, hopende dit het laatste zal zijn dat daarover in uwe courant wordt opgenomen. Toen in de maand Februari de kiezerslijst door burgemeester en wethouders werd vastgesteld, van welk college de ondergeteekende alstoen lid was, heeft het niet onze aandacht getrokken, dat daarop een persoon voorkwam die den bij de wet gevorderden tijd nog niet in de gemeente zich gevestigd had. Nadat deze lijst ter inzage had gelegen werd deze, zonder dat daarop bezwaren zijn ingediend, gesloten. Bij het uitzetten der stembiljetten voor de verkiezing van den gemeenteraad in Juli, tenge volge der peripdieke aftreding, werden wij opmerkzaam gemaakt op het door ons begaan abuis. Er werd toen besloten om dien persoon een biljet te doen bezorgen, doch hem te verzoeken niet te komen stemmen, hetwelk alzoo ia geschied. Bij de tweede of laatste stemming, toen de onder geteekende niet meer tot bovengenoemd college behoorde, werd besloten bedoelden persoon geen biljet te verstrekken, om op di8 wijze zijne deelneming aan de stemming te voorkomen. De ondergeteekende verklaart echter dat deze handelingen, al mogen zij dan ook niet volgens de wet geschied zijn, in geen geval met opzet of kwade bedoeling hebben plaats gehad, maar dat hier alleen aan een abuis te denken is, waarvau de schuld ook voor een gedeelte op hem berust. Mocht alzoo dit feit, dat in dit geval dan van invloed had kunnen zijn op den uitslag der stem ming, de aandacht van HH. gedeputeerde staten getrokken hebben, don zullen wij afwachten welk een gevolg door dit geacht collegie daaraan ge geven zal worden. Door deze mededeeling hoopt de ondergetee kende bevrijd te zijn van de beschuldiging deze zaak reeds vroeger te hebben kenbaar gemaakt. Met de opname hiervan zult UEd. ten zeerste verplichten, Uw dienaar J. de Rijke Jr. Stavenisse, 23 Sept. 1887. gedrukx bij de gebroeders abrahams, se middelburg.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 6