Iet geheim van Barravoe. 10 FEUILLETON. Kerknieuws. EscMsiaken. Verspreide berichten. Yan Lady YIOLET GREVILLE. -waar ook het muziekkorps der schutterij aanwezig was en eenige nommers ten beste gaf. Alvorens den kommandant der schutterij, den heer F. G. Sprenger uit te noodigen als naar gewoonte de prijzen te willen uitreiken, dankte de voorzitter der vereeniging, de heer J. M. Boone, den heer F. G. Sprenger voor de vele bljjken van sympathie, die Medioburgum steeds en ook dit jaar weder van hem mocht ontvangen. Voorts dankte spreker de leden van de schietver- eenigingen te Veere en Oostkapelle voor hunne deelname, die door de leden van de Middelburgsche vereeniging op zeer hoogen prjjs gesteld wordt. Eindeljjk wenschte hij den prjjswinners geluk en troostte de minder gelukkigen, allen aansporende om steeds voort te gaan zich te oefenen. Daarna nam de kommandant het woord, die, wjjzende op het behaalde aantal punten, daaruit het bewjjs putte dat de zomeroefeningen goede vruchten hebben gedragen. Hjj wjjdcle een woord van dank en hulde aan het bestuur, dat zich zoovele moeite en zorg getroostte in het belang van Medioburgum. De spreker herinnerde eraan, hoe deze vereeniging te Helmond en op andere plaatsen den goeden naam der Middelburgsche schutters heeft gehandhaafd en eindigde met de beste wenschen voor haren bloei en vooruitgang uit te spreken. Daarna had de uitreiking der prjjzen plaats. Nadat die afgeloopen wasnam de heer A. A. Haman het woord om dank te brengen aan den president der vereeniging. Hij wees er op dat de heer Boone het voornemen heeft te kennen gegeven den dienst bij de schutterij te gaan verlaten, waardoor hij het voorzittermhap van Medioburgum zou moeten neerleggen, doch sprak de hoop uit dat de heer Boone aan dat voornemen geen gevolg geven zal en nog gerui- men tijd de leiding der vereeniging zal bljjven behouden. Alsnu vereenigden de aanwezigen zich weder in den tuin en genoten nog eenigen tijd van de muziek en het kameraadschappelijk bjjeenzjjn. Aanstaanden Vrijdag en niet zooals eerst bepaald was op Woensdag heeft een schiet wedstrijd plaats van leden der schutterij, die zich daarvoor hebben aangemeld. Die wedstrijd, in twee categorieën verdeeld naarmate van de meerdere of mindere geoefend heid, vangt aan te twaalf uren en voor de win ners zijn onderscheidene fraaie prijzen uitgeloofd. Ook voor heeren officieren is een prijs beschikbaar De muziek der dd. schutterij komt te 3 uren op het terrein van den wedstrijd. Uit Staveniase schrijft men ons In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad werden onderzocht en goedgekeurd de geloofsbrieven van het onlangs gekozen raadslid, den heer M. van Lujjk. Er werd besloten tot eene aanvrage aan Z. M. den koning om verlof tot heffing van haven- en kadegeld, wederom voor een tijd van 3 jaren, daar de vast gestelde termijn van 3 jaren verstreken is. Enkele artikelen, tot dusverre niet aan die belasting onderhevig, wil men daaraan ook onderworpen en nl. heffen vooreiers 1 cent per 100 stuks, siroop 5 cent per 100 K. G., bloem en rijstmeel 1 cent per 50 K. G,, paarden en koeien 10 cent per stuk, veulens, kalvers, schapen, geiten en varkens 5 cent per stuk, glas- en aardewerk 5 cent per mand en stoelen 5 cent per 12 stuks. De le luit. der mariniers E. Berdenis van Ber- lekom zal geplaatst worden aan boord van Zr Ms wachtschip te Hellevoetsluis, ter vervanging van den le luit. der mariniers L. de Jonge Ondraat. De Vereeniging voor Lijkverbranding hield te Rotterdam hare jaarvergadering onder voorzit ting van prof. Tiele. Het aantal leden bedraagt 680, het kapitaal van het lijkoven-fonds 15.347. In het hoofdbestuur werden gekozen dr J. E. de Yrjj, dr L. C. Levoir en dr C. J. Vaillant. Tot afgevaardigde naar het internationaal congres te Milaan werd benoemd de heer J. J. Perk, tot plaatsvervanger mr A. Beaujon. Bij het toelatingsexamen voor den hoofdcursus is o. a. door de hier na te vermelden onderoffi cieren van het 3e reg' inf. voldaanYan Heeke ren, Rejjers, Phaff, Janssen, bar. van Ittersum, HOOFDSTUK V. Catherina wierp mij deze woorden schielijk toe, als vertrouwde zij zich zelf niet, en eer ik kon antwoorden was zij weg. Hoewel ik piet ver- waand genoeg was om mij te verbeelden, dat zij meer voor mij gevoelde dan voor eiken vreem deling, die een paar dagen bij haar doorbracht, was ik toch overtuigd dat mijn vertrek haar leed deed. Zij was zoo eigenaardig, zoo weinig vormelijk, dat ik haar niet naar den gewonen maatschappelijken maatstaf durfde beoordeelen en ik voelde dat zij iets op het hart had, dat zij mij gaarne wilde zeggen, doch niet over hare lippen kon brongen. Het speet mij ook dat ik haar verlaten moest; zij was zooveel te goed voor baar omgeving, gelijk een diamant, die in valsch zilver gezet is en toch verweet ik mij mijn bezorgdheid, want haar lot en het mijne konden toch nooit samengaan. Dit bezoek was een stukje roman in mijn leven, esa zweempje poëzie, dat de werkelijkheid van een bestaan, gowijd aan den drogen sleur van drukke bezig heden, een weinig verzoette. Ik had geen neiging voor het romaneske mijn verbeelding allen voor de inf.voor de adm. hier te lande door W. de Vries en voor de adm. in Oost-Indië door Blok en Bovene. Aan het mail-overzicht van de Java Bode, loopende tot 20 Aug.,is het volgende ontleend: Volgens de laatste berichten uit Toba, dat tot de residentie Tapanoelie op Sumatra's Westkust behoort, hebben de onlusten daar geen staatkundig karakter, maar heeft men meer te doen met een grooten rooftocht, waarop vier zendingstations met woningen, kerken en scholen in de asch zijn gelegd. Het hoofd van de gewapende benden toch is niet de Singa-Mangaradja, die ons bjj eene vorige gelegenheid zooveel te doen gaf en nog altijd niet is tevreden gesteld, maar een kam ponghoofd, dat indertjjd wegens brandstichting werd afgezet en als dwangarbeider naar Java verbannen van daar teruggekeerd neemt hij thans wraaken niet onmogelijk is het dat hij daarbij rekening hield met de verwikkelingen in Troe- mon Daar is anders alles zeer kalm afgeloopen: de Troomonezen hebben door onze soldaten ge holpen, de vijandeljjke benden verjaagd, en eenige kampongs genomen en verbrand, zonder dat een enkel man werd gewond of gedood, terwjjl van den vijand drie man werden gevangen genomen en vier gekwetst. Uit die cijfers blijkt van hoe weinig belang dergelijke onlusten, beroeringen of hoe men ze ook noemen moge, in werkelijkheid zijn, en eigenlijk zou men erin een koloniaal rijk als het onze in het geheel geen melding van maken, ware 't niet, dat de lieden die er eene eer in stellen tot de oppositie te behooren, er munt uit slaan om te beweeren; dat de regeering in dit en dat opzicht beett gefaald, en dat zij zeiven zoo veel beter wetea hoe gehandeld behoort te worden. Het schijnt dat ook in Toba de rust reeds weder is hersteld tenminste de compagnie in fanterie, die uit Magelang daarheen zou vertrek ken, heeft tegenbevel ontvangen. Hoe het zij, de regeering zal in die streken haar dadelijk gezag meer moeten uitbreiden, dan in hare bedoeling lagdit is de vloek die op elk koloniaal bezit rust. Naar men ons meldt zal aanstaanden Zondag, des namiddags te 2 uren, ds. Ph. Peter te Seroos- kerke zjjue afscheidspredicatie houden. Den 13 Aug. heeft de raad van justitie te Samarang uitspraak gedaan in de bekende zaak- Swavicg. Mevr. Swaving en haar moeder, mevr. Vogel zijn veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Als verzachtendo omstandigheid voor de eerste is aangemerkt, dat Swaving er eene bijzit op na hield en zijne vrouw mishandelde, en voor de laat te dat zij niet kon dulden, dat haar kind veronachtzaamd en mishandeld werd. Geen verzachtende omstandigheden zijn aange nomen voor de beide Javanen Pak Walang en Soerosmito, die voor f 150 den heer Swaving vermuord hebben. Deze beiden zijn ter dood veroordeeld. Setrowikromo, die op last van mevr. Swaving de moordenaars gezocht heeft, kreeg tien jaren dwangarbeid. Ten opzichte van de inlandsche vrouw Mbok Kertomito is het bewijs niet geleverd, dat zij vergif in het eten, voor Swaving bestemd, gemengd heeft. Zij werd vrijgesproken. De commissaris van politie alhier waarschuwt het publiek op zijn hoede te zijn bij het koopen vaneen aan de deur ieurenden vreemden koopman, vrij groot en gezet, vergezeld van een wat kleiner, maar tenger persoon. Door allerlei mooie praatjes weten ze hunnen goederen, linnen, katoen, enz, aan den man te brengen, terwijl de kooper eerst later ontdekt, veel te duur te hebben gekocht. Door een onbekende oorzaak is in den afgeloopen nacht, omstreeks 12 uren, in een der winkelkasten van de woning van mej. de wed. T. in de Lan- gedelft alhier brand ontstaan, die echter, dank zij de zeer spoedige hulp van de omwonenden, weidra was vrij traag kasboeken en rekeningen waren niet geschikt om haar te prikkelen en de gewaarwordingen, die ik thans gevoelde, waren geheel nieuw voor mij. Doch dit was een voorbij gaande phase; als mijn verlof om was zou Barravoe naar het verste hoekje van mijn ge heugen verbannen worden en ik zou weer op mijn kantoor verschijnen als de eenvoudige, practische man van zaken, voor wien de beurs en de effecten van vrij wat meer gewicht waren dan de mooiste oogen of de liefelijkste glimlachjes van een nukkig, grillig meisje. Hierover naden kende, ging ik naar boven, pakte mijn handkoffer, zocht Biddy op, om het voor mij naar beneden te brengen, duwde haar een kleine beloouing voor hare goede diensten in de hand, die haar, naar hare dienaressen en den lach op haar gelaat te oordeelen, erg scheen mee te vallen en begaf mij eindelijk naar Myles, die als gewoonlijk op de plaats liep te rooken. „Mijn dochter zei dat gij van nacht niet goed geslapen hebt, hoe kwam dat?" vroeg hij achterdochtig. „Ik weet het niet," antwoordde ik, voelende dat ik een onwaarheid zei en dat Myles mij met zijn sluwheid doorzag. „Gij begrijpt, ik ben niet aan zoo'n lui leven gewoon; ik moet werken om slaap te krijgen." „Ongetwijfeld," zei hij en zag mij doorbo rend aan. „Gij hebt het zeker thuis altijd heel gebluscht was. Bij dia blussching heeft vooral de heer J. van Page goede diensten bewezen. Ofschoon het bestuur der brandweer korten tijd, nadat de brand ontdekt, werd vertegenwoordigd vras, behoefden de spuiten niet uit te rukken. De schade is nog al aanzienlijk, omdat de in de winkelkast tentoongestelde artikelen grooten- deels beschadigd zijn en ook aan de winkelkast en het plafond veel is vernield. Zoowel de inboedel als het huis zijn geassureerd; de eerste bij de assurantie-compagnie te Amster dam, het laatste bij de Zeenwsche brandwaarborg- maatschappij alhier. De Nederlandsche bark Lucie, die thans alhier eene lading hout van Riga lost, zal na lossing wederom naar de Oostzee vertrekken, terwijl de Zweedsche schooner Mathilde, in lossing te Vlis- singen, naar Warkworth (Engeland) zal vertrekken, om aldaar steenkolen voor Gothenburg te laden. Het Deensche Bchoonerschip Caroline, eene lading duigen van Oscarshamm alhier lossende, zal zemelen uit België naar Zweden laden. Binnen kort zjjn mot hout alhier te wachten het Nederl. barkschip Jan Pieterszoon Koen, op 16 dezer van Riga gezeild, en de Nederl. brik Abraham op dienzelfden datum van Gefle vertrokken. Het Nederl. barkschip Jean Baptiste uit Vlissirigen met steenkolen van Grangemouth naar Demerary, arriveerde aldaar op 17 Augustus jl. na eene vlugge reis. Ook Maandag had de kinder-Floralia te Vlissingen een tameljjk druk bezoek. Terwjjl Zondag door 590 personen entrée was betaald, waarvan de donateurs en leden vrijstelling hebben, werd toen de expositie door bjjna 300 betalende personen bezocht. De kinderen die voor het inleveren van planten vrjjen toegang hadden, maakten er mede een druk gebruik van. Blijkens de controle bedroeg hun aantal gisteren en heden ruim 1400. De tentoonstelling werd op algemeen verlangen nog een dag verlengd en de teruggave der plan ten zal Donderdag en Vrjjdag e. k. plaats hebben. De groote dag van het feest is morgen Woensdag; naar wij vernemen zal het muziekkorps der schut terij te Middelburg zijn medewerking verleenen. De rangeermacbine aan het station Vlissin genHaven derailleerde gisteren voormiddag in de nabijheid van het havenstation, en wel op een punt, waar de wissel voor de rails naar de bui tenhaven en eene sterke bocht zich bevinden. Tengevolge hiervan moest de om 12 uur 's mid dags aankomenden mailtrein de reizigers aan het havenstation uitlaten en niet, zooals gewoonlijk, aan het perron in de zoogen. „hal." Om 2 uur ongeveer was de belemmering uit den weg ge ruimd, zoodat de latere treinen nit de hal konden vertrekken en resp. aankomen. Dezen voormiddag gebeurde hetzelfde met de rangeermachine, men bon ze echter nog tjjdig genoeg op de rails bren gen en de 12 uur trein, zy het ook met vermin derde snelheid, de hal laten binnenrjjden. Te Nieuw- en St. Joosland werd heden, onder algemeene instemming der bevolking het vijftig jarig huwelijksfeest gevierd van G. Klap en C. Rjjkse. De jubilaris, die op zjjn 14e jaar als koewachter in dienst trad bij A. Polderdijk, is tot heden toe als arbeider bjj dezelfde familie en op dezelfde hofstede in dienst. De buren van het feestvierend echtpaar richtten voor de woning eene kleurige eerepoort op en gaven door het uitsteken der driekleur van in stemming blijk. Heden avond brengt de zangvereeniging tot Nut en Uitspanning den oudjes, die zich nog steeds in goeden gezondheid verheugen, eene serenade. In de Maandagavond te Yerseke gehouden raadszitting is, na eene geheime beraadslaging van ruim een uur, besloten tot aankoop van een nieuw torenuurwerk eene som te leenen ƒ900 niet te bovengaande. Na deze mededeeling aan het publiek werd de vergadering gesloten. De duiven-soeïetoit Ark van Noë te Terneuzen hield Maandag een wedvlucht van uit Audenaerde, in Oost-Ylaanderen, alwaar de duiven te 10 uren voormiddag werden losgelaten. De eerste duif, van den heer J. Hejjens. arriveerde voormiddag 11.56.45; de tweede, van denzelfde, 11.58.30 en de derde, van den heer A. van der Bilt, namiddag drukgij zijt zeker ook heel knap en vertrouwt uwe buren niet verder dan gij heu ziet. Dat is de manier om vooruit te komen dat is de manier. Wij zijn hier in Ierland veel te zeer geneigd om de zaken maar op haar beloop te laten." „Ronduit gezegd geloof ik dat ook. Maar mijnheer Donnovan, zoudt gij u nu niet eens aangorden, die erfenis aanvaarden en uw plaats een weinig opknappen, of haar verhuren en zelf een gezellig huis in een mooier streek huren Gij zijt het aan uw dochter verplicht om haar niet zoo te begraven." „Catherina zal hier zoo lang niet blijven en ik verlang niet naar verandering, dank u, mijnheer Barclay. Gij, Saksen, begrijpt niet wat vaderlandsliefde is. Ik woon hier veel liever dan in het fraaiste paleis in Amerika." „Nu, dan heb ik u niets meer te zeggen dan u te danken voor uwe gastvrijheid, die ik stellig nooit vergeten zal, on u gezondheid en voorspoed te wenschen. Ik heb juffrouw Don novan beloofd nog even bij haar in den tuin te komendan zal het rijtuig spoedig gereed zij n en behoef ik u niet langer op te houden." Ik voelde dat mijn afscheid koud en afgemeten was en verbeeldde mij dat Myles dat gebrek aan hartelijkheid opmerktemaar ik vond dien man zoo halsstarrig en zoo koppig om zijn dochter op te offeren en zich zelf in geen enkel opzicht te 12.37.30 unr. De wedvluchten van die sociëteit zijn hiermede voor dit seizoen geëindigd. Een bakker te 's Gravenzande bezat een lot in een buitenlandsche loterjj, waarop een prjjs van 10.000 frank was gevallen, die eerst over 10 jaren zou worden uitbetaald. Daar hjj evenwel behoefte aan geld had en niet zoo lang wilde wachten, was hjj bereid, dat lot onder de waarde te verkoopen. Bjj verscheiden personen meldde hjj zich daarvoor aan, vertoonde hun het lot en liet hun tevens de trekkingeljjst zien, waaruit werkeljjk bleek, dat de zaak geheel in orde was. Eindeljjk vond hjj iemand, die hem 100 ter hand stelde in ruil voor het lot en de lyet, terwjjl men overeenkwam dat hjj een week later het overige van de vastgestelde som zou ontvangen. Maar toen twee dagen verloopen waren, was O. nergens te vinden en had de kooper de overtui ging verkregen, dat de trekkingslijst op een zeer slimme wijze was vervalscht. En wéder een paar dagen later kwam hjj tot de ontdekking, dat de bakker de hem ontfutselde f 100 gebruikt had, om voortaan in het land, waar het Amerikaansche koren groeit, zjjn beroep te gaan uitoefenen. (Maasl.) Het scheelde weinig of op de Maandagmorgen te Utrecht gehouden paardenmarkt ontstond eene ernstige botsing tusschen een grooten trein van de oefening terugkeerende veldartillerie en eenige boeren. Een boer wilde door den trein heen- rjjden, wat hem door eenen kapitein werd belet, welke zjjn paard dwars voor dat van den boer, gespannen voor eene tilbury, stelde. De boer legde de zweep over het paard en, daar de kapitein zijne standplaats behield, ook over 's kapiteins rug. De officier trok de sabel en diende den boer met het plat een paar slagen toe. Andere boeren schoten toe en daarna ook andere veld-artilleristen, en zeker ware er eene flinke vechtpartjj ontstaan, als niet de politie tusschenbeide ware gekomen en den boer in hechtenis had genomen. Aan de hoop der tabaksplanters te Zevenaar en Elten is eensklaps, door de zware hagelbuien, de bodem ingeslagen. Het gewas stond prachtig maar thans is. vooral onder Elten, de schade groot; bjjna geen blad is ongeschonden. Te Deventer is een man in drift plotseling dood gebleven. Hjj had zich boos gemaakt tegen een buurman, die zich bemoeide met een twist tusschen zijne kinderen. Te 's Gravenhage is in een koffiehuis gear resteerd een horlogemakersbediende uit Amster dam, die ten nadeele van zijnen patroon aldaar had ontvreemd eene som gelds, een gouden horloge met dito ketting, ter waarde van ongeveer ƒ200, en een zilveren zakuurwerk. De zaak kwam uit, omdat de bediende het zil veren horloge aan eene juffrouw trachtte te ver koopen, voor den billijken prijs van 50 cents. Zaterdagnacht is op de stoomboot van Am sterdam naar Lemmer op de Zuiderzee een passagier over boord gevallen. Niettegenstaande de onge lukkige dadeljjk werd gered, overleed hjj na enkele oogenblikken. De man moet te Nieuwer-Amstel wonen en was op reis naar Sneek. Feudale en afkeurenswaardige toestanden Te Nieuwe Pekela bestaat aldus meldt ten minste de Werkmansbode eene gemeentever ordening, krachtens welke arme en mingegoede ingezetenen gedwongen worden, nachtwachtdien sten te verrichten, zonder dat daar eenige ver goeding voor betaald wordt. Volgens den be richtgever schijnen meergegoeden van die diensten te zjjn vrijgesteld en worden de anderen zelfs met straf bedreigd, voor het geval zjj weiger achtig of onwillig zjjn. Zoo kan het gebeuren, dat iemand, die des daags hard moet werken voor een sober loon, in éen winter drie nachten op straat moet doorbrengen. Hoensbroek doet meer en meer van zich spre ken, vooral door het opgewonden karakter van den daar wonenden kapelaan. Zooals vroeger gemeld werd hadden daar onlangs opstootjes plaats tengevolge van minder passende daden van dien geestelijke; o. a. schoot hij op eenige personen, waarvoor proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Thans is er een ander zaakje hangende waar uit bljjkt dat het daar niet richtig toegaat, en zooals meer gebeurt in zulke gemeenten, als men verbeteren, dat mijn geduld eindelijk te kort schoot. Myles stond schijnbaar verdiept in de beschou wing van een kip, die om zjjn voeten liep te pikken, en ik begaf mij naar den tuin. De zonneschijn, die bij mijn laatste bezoek deze wil dernis opgevroolijkt had, ontbrak thanser hing een vochtige nevel en de bloemen waren door den storm en den regen neergeslagen en verwoest. Ik volgde langzaam de doorweekte paden, waarin bij eiken stap mijn voeten met een sijpelend geluid wegzakten de slakken kropen met wellust voor mjj uit door de natte aarde en het onkruid scheen met frisschen moed weliger dan ooit opgeschoten te zijn. Catherina was nergens te zien, doch toen ik het prieeltje naderde, waarheen een gelukkig voorgevoel mij gedreven had, kwam zij mij met een vriendelijken lach, tusschen het groen tegemoet. „Het is lief van u dat gij komt." „Denkt gij dan dat ik weg zou gaan zonder u goeden dag te zeggen?" „Sommige mensGhen houden 'niet van een deftig afscheid. Dus wist ik het niet zeker", zei zij zacht. „Catherina, ik wilde u dank zeggen voor de gelukkige dagen, die ik hier doorgebracht heb." Word vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2