Nü 219. 130® Jaargang: 1887. Zaterdag 17 September. Het geheim van Barravoe. FEUILLETON. Middelburg 16 September. Advertentien 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/LBO iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Dit blad verschijnt dagelijks;; met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 8/m. franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Van Lady VIOLET GREVILLE. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, teKruiningen: F. van den Peul,te Zierikzee: A. C. de Mooij,te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen en te Temeuzen: L. tan Wijok. Hoofdagenten voor bet Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dapbe Cie., Jobn F. Jones, opvolger. De uitslag der herstemmingen voor de Tweede kamer, waarbij in Winschoten de heer Drucker is gekozen en in Leiden de heeren Van Wassenaer en Donner, maakt de party verhouding in de kamer aldus: 47 liberalen, 20 anti-revolntionairen, 19 katholieken. Gisteren ia dr. 0. W. Yinkhuyzen, lijfarts van Z. M. den koning, op Soestdjjk ontboden. De dokter kwam des ochtends te 91- uur te Utrecht aan en begaf zich daarop met een hofrjjtuig naar Baarn. Nadere bijzonderheden worden niet gemeld. Ofschoon wij volstrekt niet kunnen en willen beweren, dat de beschouwing over de militaire slachterijen, voorkomende in ons nommer van 10 dezer, eenigen invloed op den gang van zaken kan hebben uitgeoefend, doet het ons, terwille van de zaak zelve, genoegen te kunnen mededeelen, dat door de garnizoens voedingscommissie hier ter stede, (met machtiging van hoogerhand), pogingen in het werk worden gesteld, om in vereeniging met het garnizoen Ylissingen eene dergelijke siachterjj in het leven te roepen. Mochten deze pogingen met een goeden uitslag worden bekroond, dan ware voorzeker een goede schrede op den weg ter verbetering gedaan, en een goede kwaliteit van vleesch althans verzekerd. Wy willen het uitsluitend aan het vergevorderde seizoen en het gure weer toeschrijven, dat Don derdagavond in het Schuttershof alhier zoo treurig weinig menschen aanwezig waren, en zoovelen de beleefde uitnoodiging der commissie van toezicht op het muziekkorps der dd. schutterij louter voor kennisgeving hadden aangenomen. Wy hopen dat die commissie dezelfde meening daaromtrent zal koesteren, en zich door het geringe succes niet zal laten weerhouden om het volgend jaar den contribuanten nog eene zelfde attentie te bewyzen. Dit kan niet anders dan den band versterken tusschen het corps en hen, die het hun steun verleenen, even onmisbaar als welver diend. Middelburg zou zyn schuttersmuziek niet gaarne willen missen en het zou ook een schande voor onze stad wezen als dit het geval was. Daar voor behoeft echter geen vrees te bestaanmaar wel is altijd meerdere steun noodig, wil het corps bloeien en steeds beter worden. Welverdiend is die steun dit bleek gisteren avond. De directeur, de heer J. Scholtens, woekert met de krachten, waarover hy kan beschikken, en biedt tal van bezwaren moedig het hoofd. Hg verdient dat hem hoe langer zoo meer hulp worde verleend, opdat het mogelijk worde zyne hulp middelen nit te breiden. Het concert van Donderdagavond leent zich HOOFDSTUK IV. „Mogelijk, mogelijk", zei Myles, groote rook wolken uitblazende, „maar als de menschen grieven hebben, moeten zij op de een of andere manier geholpen worden." „Wg zullen het over dat punt nooit eens worden", zei ik opstaande en naar het raam gaande, „dus is het onnoodig om er langer over te twisten." Ik begon mijn geduld te verliezen en mijn belangstelling in den moord was zeer afgenomen, sedert ik gemerkt had dat de aanleiding alweer een agrarische kwestie was de uitzetting dier ongelukkige pachters. Een oogenblik had ik gedroomd van een aandoenlijk verhaal van liefde, afgunst of wraak; of een bijna vergeefsche uitbarsting van rechtmatige woede over een doodelijke beleediging. Die Ieren zijn een hope loos volk het is altijd dezelfde historie: laffe moord in koelen bloede, onder bescherming van geheimhouding bedreven, en voor ontdekking gevrijwaard door lauwheid en onverschilligheid voor de waarde van een mensehenleven. By het venster komende, zag ik dat het weer plotseling veranderd was; de zon was achter de jprylken schuil gegaan. Ik ging de plaats op om niet voor eene bespreking in bijzonderheden. Er was over het geheel veel te prijzenen wij stippen o. a. aan dat de uitvoering van de fantaisie Obtron veel beter was dan vroeger, vooral wat den rhythmus betreft. Als algemeenen indruk merken wy op, dat alle melodie- en basinstrumenten werkelyk vooruitge gaan zyn, maar dat daar tegenover wel wat meer gelet mag worden op de begeleiding- en middel instrumenten. Den pistonnist, die de Alhine-polka zoo verdienstelijk blies, brengen wy gaarne een woord van huldeen met zeer veel genoegen maakten wij kennis met den heer R. Scholten, den hoboist by het lc regiment huzaren te Deventer, wiens spel goed van toon en zeer zuiver was. Hy verdiende ten volle de toejuichingen van het publiek dat, moge het ook al klein in aantal geweoet zyn, door aandacht en toejuiching zijne erkentelijkheid betuigde en veel vergoedde van den slechten indruk, die een tuin met zoovele leege stoelen op de executanten moet gemaakt hebben. Uit Oostburg schrijft men ons Donderdag werd den heer M. Lutejjn Mazure van wege de afdeeling Oostburg der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zee land bet diploma als eerelid der afdeeling, waarvan hij 50 jaar onafgebroken lid geweest is, aangebo den, benevens een verguld zilveren medaille met toepasselijke inscriptie als herinnering aan zyn onlangs gevierd 50jarig jubilé als veearts. Door inwoners van het kanton, 181 in aantal, werd hem gelijkertijd als bljjk van hoogachting aangeboden een prachtig albummet de namen der- deelnemers en een daarbjj passende fraaie albumtafel. Het album is een waar kunststuk. Gebonden in rood fluweel met verguld koperen hoeken en vignet, heeft tiet een oppervlakte van 30 X 40 centimeters. Het is vervaardigd door den hofcalligraaf Grevenstuk te Amsterdam, en draagt op den titel in sierljjke gouden letters, omgeven door een rand, waarin de wapens van al de ge meenten uit het kanton Oostburg in kleuren zyn voorgesteld, het volgende opschrift: „Aan den Heer Marinus Luteijn Mazure wordt, ter gelegenheid van zijn SOjarig jubilé als Bijksveearts der le klasse te Oostbnrg, dit albnm aangeboden uit hoog achting en vriendschap en als een bewijs van erkenning zijner verdiensten in voormelde betrekking, door de hierna genoemde inwoners van het kanton Oostburg." Aan het hoofd der commissie, die zich voor het huldebewys had gevormd, stond de heer Iz. van Houte, burgemeester van Oostburg, die, ook als voorzitter der afdeeling van de landbouw-maat- sehappij, den heer Mazure een en ander overreikte. Getroffen door zooveel blyken van sympathie, bedankte de heer Mazure in hartelijke en flinke taal voor de achting en waardeering, waarvan hy zoo ondubbelzinnige blyken mocht ondervinden, en uitte daarbij den wensch dat het hem nog lang gegeven mocht worden in het belang van het algemeen werkzaam te zijn. er iets meer van te zien en merkte dat er een sterke wind opgestoken was, die de zwaar ge bladerde takken meedoogenloos heen en weder zweepte. Het meer was in een leikleurigen mist gehuld en de witte koppen der golven Btaken dreigend omhoog, „Wij krijgen stórm", zei ik. „De orkanen zijn hier altijd plotseling en hevig", antwoordde Myles, die mij naar buiten gevolgd was. „Ik ben benieuwd wat er van Tim geworden is; tien tegen een wacht hij in de herberg te Ballinafogerty tot de bui over is en durft de vlakte niet over te steken. Alle kin deren zyn daar bang voor. Het is de eenzaamste vlakte in het heele land." „De plek waar de Coola-moord gepleegd is", zei ik peinzend, „Nu ik ben er niet bang voor. Ik ga er langs, welk weer het ook is." „Gij moest het liever niet doen. Gy zult doornat worden. Het zal zoo aanstonds gaan stortregenen." „Nu moet ik in alle geval wachten tot Tim terug isi Ik zou zeker beter gedaan hebben met zelf te gaan." Wij keerden naar de kamer terug, waar het turfvuur, dat een eeuwigdurende instelling scheen te zijn, kalm voortbranddeen het duurde niet lang of de voorspelling van mijn gastheer werd bewaarheidde storm brak met geweld los. De wind bulderde in den schoorsteen de regen kletterde tegen de ruiten en stroomde door de gotenM oude huis daverde Qp z|jne gro»d- De heer Van Kerkwijk, lid van de Tweede kamer der staten-generaal, is gisteren naar Milaan vertrokken, teneinde als vertegenwoordiger der Nederlandache regeering het internationale spoor wegcongres by te wonen, dat den 174e* September te Milaan zal geopend worden en ongeveer 10 dagen duren zal. De Belgische dagbladen wyzen eenparig met ingenomenheid op den spoed waarmee er gewerkt wordt aan de gebouwen van den grooten inter nationalen pryskamp, die toekomend jaar te Brussel zal plaats hebben. De wer&en zyn reeds zoover gevorderd dat de opening van de groote ten toonstelling op den geetelden tyd is verzekerd. Het uitvoerend comité houdt zich gedurig bezig met de inrichting van de wedstrydenhet heeft het voorstel aangenomen om in de lokalen der ten toonstelling eene groote toonbank van internati onale dranken te stellen. De bezoekers zullen, tegen een zeer geringen prjjs, de dranken van alle landen kunnen proeven. Verder bestaat er plan een zeer groot aquarium te doen bouwen, met zeewater gevuld en waarin levende visschen van verscheidene meters lengte. De schikking der planten en schelpen, evenals de vrije beweging der zeemonsters zullen een schilderachtig schouw spel opleveren. Als deskundigen bij de aanstaande akte examens in de prov. Zeeland zijn benoemd voor lezen en Ned. taal: de heeren P. G. de Jager en A. R. Breetvelt, onderwijzers bij de R. normaallessen te Middelburg en te Goes voor onderwijs en opvoedkunde: de heer J. Bevelander Schoo t« Groede, directeur der R. hormaallessen te Oostburg; voor rekenen: de heer Ph. Rank Lz., onder wijzer aan de R. kweekschool voor onderwijzers te Middelburg; voor vormleer: de beer A. Cense, onder wijzer bij de R. normaallessen te Middelburg; voor kennis der natuur: de heer dr L. W. F. Wigroan, leeraar aan de hoogere burger school en onderwijzer by de R. normaallessen te Zierikzee voor aardrijkskunde: de heer L. A. E. vau de Ley, onderwijzer aan de R. kweekschool van onderwijzers te Middelburg; voor vade rlan dsche geschiedenis: de heer A. van Schelven, onderwijzer bij de R. normaallessen te Goes voor zingen: de heer A. Lijsen, eonderwijzer aan de R. kweekschool van onderwijzers te Mid delburg voor de handwerken voor meisjes mej. S. H. W. Klaar, hoofd der openbare school D. te Middelburg, en mej. J. Barends, onderwijzeres aan de R. leerschool aldaar. Op de voordracht voor onderwijzer aan een school voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. vesten. Een losse pan viel met veel geraas van het dak en spatte in honderde splinters uiteen op het plaveisel van de plaats. „Gelukkig dat wij daar niet meer stonden," zei Myles, „bij dergelijke stormen komen er vaak stukken van het oude dak naar benedenmaar het huis zit toch nog verbazend goed in elkaar." „Ik hoop dat juffrouw Donnovau niet meer buiten is," zei ik eensklaps met schrik „ik ver liet haar bij de bouwvallen." „OCatherina kent de voorteekens van het weer. Zij is zeker ergens in huis misschien in de kenken. Ik mag haar wel gaan zeggen dat gij van nacht blijft, want nu komt Tim zeker niet terug." Hij ging naar de tochtdeur, die naar het andere gedeelte van het huis leidde en hield die open. Er gierde een koude luchtstroom door die lange gang en zijn stem klonk hol door het gewelf, toen hy riep: „Catherina!" Geen antwoord. „CatherinaCatherina J" herhaalde de echo. Eensklaps sloeg er een deur, wij hoorden iemand op bloote voeten naderen en Biddy ver scheen,- hare vuile handen aan haar boezelaar afvegende. „Biddy, waar is de juffrouw „Ik heb haar sedert van morgen niet gezien, mijnheer. Misschien is zij in den tuin." „Onmogelijk met dien regen." Myles liet met een zwaren slag de tochtdeur dichtvallen. Biddy ging weer aan haar werk en wij staarden elkaar radeloos aan, Setzelfde denkbeeld was te Rotterdam, staat als no 3 de heer G. Beneker te Ondelande. Te Kruiningsn met HanBweert collecteerde men voor de scholen met den bijbel ƒ118.95. SX8ta Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres. In de gisteren middag gehouden algemeene vergadering bood mevrouw Lina Schneider aan het congres hare Geschichte der Niederlandischen Litteratur met een toespraak, waarin zy herinnert aan het deel dat de gebroeders Yon Hellwaldt aan dezen arbeid hébben gehad. Zy schonk het boek als een gave voor dea. s. herdenking van Vondels geboortedag, en verheugde zich aan de vergadering te kunnen mededeelen, dat de metrische vertaling van Vondels Jephta op dien dag te Keulen zal worden opgevoerd. Zy noodigde allen uit, zoowel de leden van het congres, als de mannen van het tbéater en van de pers om deze voorstelling te komen bywonen, opdat het in Keulen blyke, dat allen in Neder land den grooten dichter eeren. »Neem", mynheer de president, aldus eindigde mevr. Schneider, »dit boek, aan den dienst der Nederl. natie gewijd, als een blijk van hulde aan." In dezelfde algemeene vergadering besprak dr Max Rooses de wenschelykheid dat tusschen Noord- en Zuid-Nederlandsche letterkundigen een verbond worde gesticht ter bestendige behartiging onzer taal en letteren. In de breedvoerige toelichting tot dit plan deed bij uitkomen dat van de jaarlijksctie vergadering een dergelijk verbond zou kunnen komen in plaats van het congres, met of zonder de gebrui kelijke feestelijkheden en plechtstatigheden, waar minder zou worden „geredevoerd" dan op de congressen, maar meer gewerkt met beter wezenlijk resultaat. Door de vereeniging en samenwerking van twee thans bestaande maatschappijen, gelyk reeds wordt voorbereid, is zulk een verbond al dadeljjk te scheppen. Van de indeeling en werking gaf spreker een uitgebreide schets. Het voorstel werd aan de bestendige commissie voor de congressen verzonden. Een voorstel van den heer Brouwers om namens het congres hulde te betuigen aan het bestuur van de Transvaal, werd door prof. Spruyt bestreden. Er is al zoo veel sympathie betuigd, zeide deze, al zoo veel champagne gedronken, zooveel ;in optochten gegaan ter eere van de Transvaalnu alweer een votum van sympathie Men wacht daar nu op wat anders. Den congresleden werd gisterenavond in deB stads-schouwburg eene voorstelling aangebodes door het Nederlandsch iooneel. Opgevoerd werd Shakespeare's Macbeth, vertaald door Burgersdjjk. De voorstelling duurde van 8 tot ruim 12 uren, maar de belangstelling verflauwde niet, zegt het Hbld. Tooneelinrichtingdecoratief, schikkingi samenspel en groepeering getuigden van uitste kende voorbereiding en nauwkeurige instudeering- tegelijk bij ons opgekomen het weer i Catherina zou toch niet zoo roekeloos zynMaar haar vader wist nief, wat ik wist, dat ik haar boos en ongelukkig verlaten had. Wie weet waar zulk een onontwikkeld schepseltje onder die omstandig* heden toe komt Ik verwenschte het uur dat ik te Barravoe gekomen was, om mij te steken in zaken, die mij niet aangingen. In ieder geval kon ik nu niet weg voor dat Catherina veilig te huis was. „Zullen wij eens gaan zien," zei ik naar mijn hoed grijpende. Myles volgde mij half versuft tot voor het huis, waar wy onze oogen uitkeken over de grasvlakte, die zich tot aan het meer uitstrekte. Op het grijze water was niets te zien, maar de boot was losgemaakt en het bouwvallige schuitenhuis ledig. De regen sloeg mij in het gelaat en verblindde mij, terwijl ik naar den waterkant liep, en toen ik mij even bukte, rukte de wind mijn hoed af en joeg hom in het water, waar bij nog een oogenblik buiten mijn bereik op en neer danste tot dat een golf hem meevoerde. Ik hoorde, hoe Myles mij met een zwakke stem iets toeriep, maar door het geraas van den wind kon ik hem niet verstaan» Over de geheele oppervlakte van het meer kou ik niets onderscheiden dat den vorm eener boot had. Toen ik weer schoorvoetend bij Myles terug kwam, was mijn haar geheel verwilderd door den wind en hing nat en sluik over mijne oogen» Myne pafte kleeyon kleefden my stap bel Jjjf;

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1