N" 218. 130® Jaargang; 1887. Vrijdag 16 September. Iet geheim van Barravoe. FEUILLETON. Middelburg 15 September. Kerknieuws. Advsrtentiën 20 Cgnt per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.80 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers ziin verkrijgbaar a 5 Cent. Van Lady VIOLET GREVILLE. Onderwijs. Rechtstate. {Word vervolgd.I MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. "W. Bolland, te Krniningen: Ftan eer Peijl,te Zierikzee: A. C. de Moou,te TholenW. A. tan Nieuwenetjijzen en te Terneuzen: L. tan Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Pnblirité étrangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger. Bjj de herstemming voor een lid der Tweede kamer in het district Winschoten leverden 1110 kiezers geldige stembriefjes in; bjj de eerste stemming bedroeg het aantal geldig uitgebrachte stemmen 1284. Met 606 stommen is prof. Drucker thans geko zen, terwjjl op den heer Winkler Prins 504 stem men zich vereenigden. Bij eerste stemming verkreeg de heer Drucker 475 en de heer Prins 329 stemmen. Beide candidaten zjjn liberaal. In het district Leiden waren 2445 geldige stemmen uitgebracht en zjjn de anti-revolution- naire candidaten gekozen, n. 1. de heeven O. baron van Wassenaer van Gat wijck (afgetreden lid) met 1415 en J. H. Donner met 1393 stemmen. De katholieke candidaten, de heeren J. P. Smeele (afgetreden lid) en J P. Th. van Nunen, verkregen er resp. 1042 en 1029. Bij de eerste stemming waren uitgebracht op baron Van Wassenaer 877, Donner 828, Smeele 994 en Van Nunen 970 van de 2665 stemmen. Naar wij vernemen heeft het scheikundig onder zoek van het vleescb, dat onlangs alhier tot de bewuste vergiftiging aanleiding moet hebben gegeven, aan 't licht gebracht, dat zoowel het rleesch als het braaksel der Ijjders lijkgift of Ptomaïnen bevatten. Het is bekend, dat deze stoffen, in het men- schelijk lichaam gevoerd, ernstige vergiftigings verschijnselen, zelfs den dood kunnen veroorzaken. Van twee »vaderlandslievende dames1' te Mid delburg ontvingen wjj voor de weduwe Boomsma3, Tot deskundigen voor de taxatie van de gasfa briek te Wormerveer zijn benoemd: door burg- en weth. de heer P. Polet, te Middelburg; door de heeren Schretlen en Swaan de heer D. van der Horst, te Leiden; en door beiden de heer J. J. Roelants, te Schiedam. Bestond er tot nogtoe voor de bewoners van Cats (N. B.) slechts éénmaal daags gelegenheid de brieven en couranten te ontvangen en te Verzenden, thans meldt men ons dat de minister van waterstaat besloten heeft een tweeden bodeloop in te voeren. Hoewel de datum van invoering nog niet vastgesteld is, verzekert men dat met de zaak de noodige spoed gemaakt wordt. Uit Bruinisse schrijft men ons Na afloop van een onderzeesche oeververdedi ging met zinkstukken, een onderzoek te doen instellen door eenen bekwamen en vertrouwbaren helmduiker, of het werk geslaagd is, bleek bij een der laatst uitgevoerde zinkwerken, in Zee land lang niet vruchteloos te zjjn. Men ontdekte toen nl. dat een der zinkstukken, aan het boven- HOOFDSTUK IV. „Tut! Gij hebt mjj eens gevraagd naar den Coola-moord. Ik zal u uitleggen hoe dat toegegaan is en dan zult gij zien, dat die man eindelijk zijn verdiende loon heeft gekregen. Luistert gij „Ik luister I" zei ik mijn stoel bijschuivende en mij inspannende om geen woord te missen van het verhaal, dat ia zoo zeer verlangde te hooren. Ik voelde dat er eenig verband bestond tusschen dien moord en dit zonderlinge huishouden. Mis schien kenden zij den moordenaar van nabij en wilden hem niet aan het gerecht uitleveren misschien hadden zij hem een schuilplaats ver leend, of nog erger gedaan, om hem aan den arm der wet te onttrekken. De vreemde terughoudend heid van Catherina op dit punt, haar onmacht en verlegenheid, toen ik op den moord zinspeelde, kwamen mij nu weer voor den geest, en wezen op een schuldige kennis, die zij verborgen wilde houden. Sommige menschen zijn hun geheele leven gelukkig," zei Myles Doanovan langzaam. „Anderen niet; sommigen zijn rusteloos, ongedurig en snakken altijd naar hetgeen zij niet kunnen jmjgen, Zoo was ik, een zwak, drenserig, me en benedeneinde beboorljjk gezonken en belast, over plus minus 15 meter lengte en de volle breedte, tusschen ^gemelde punten, een gewelf vormde van 3 meter hoogte, waarschijnlijk tengevolge van ter plaatse onvoldoende belas ting. Voor belanghebbenden, en belangstellen den tevens, kan dit feit, dunkt mij, eene vin gerwijzing zjjn, hoe noodzakeljjk het is om direct bij de aanbesteding van zinkwerken ook den benoodigden steen voor de onmisbare nabestorting te doen aanbesteden en leveren, ten einde de zekerheid eener goede uitvoering meer te waarborgen en dergeljjke, zoo zonderlinge als gevaarljjke, verscbjjnselen te voorkomen, die waarschjjnijjk zeer nadeelig op het onbezette oevervak moeten werken en tusschen den aannemer en het djjkbestuur wel eens tot zeer onaangename moeilijkheden zouden kunnen leiden. Aanstaanden Zaterdag verleent de minister van binnenlandsche zaken geen audiëntie. Eene dépêche van Eeuter meldt, dat de koning van Pruisen onzen minister van buitenlandsche zaken, jonkheer Van Karnebeek, de ridderorde van den Rooden Adelaar, eerste klasse, heeft verleend. Het iVufsdepartement Amsterdam heeft met 13 van de 25 stemmen zjjne keuze voor algemeenen secretaris gevestigd op den heer I. J. de Bussy, te Bloemendaal. N° 8 van het Algemeen Nederlandsch Familie blad tjjdschrift voor geschiedenis, geslacht-, wapen-, zegelkunde, enz. onder leiding van A. A- Vorsterman van Oyen bevat o. a.: Bjjdragen tot de kerkgeschiedenis in Zeeland, door Ch. C. V. Verreyt; de predikanten bij de Nederduitsch Her vormde, Waalsche- en Engelsch Hervormde ge meente op Walcheren en Noord-Beveland in 1753. De heer dr. C. M. van Deventer, leeraar te Goes, is benoemd tot adsistent bij het scheikundig laboratorium aan de universiteit te Amsterdam. De collecte voor de scholen met den bjjbel bracht te Krabbendijke 5 en te Amsterdam f 3.726.41 op. Niet minder dan 180 onderwijzers er waren primitief 214 sollicitanten namen deel aan het schriftelijk gedeelte van het vergelijkend examen ter benoeming van twee hoofden aan de nieuw te openen openbare lagere scholen der le klasse te Amsterdam. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente albier heeft gisteren avond, ter voor ziening in de bestaande vacaturen in de kerkeraad benoemd: tot ouderlingen de heerenJan Eiikse, P. Sonius, H. de Wagter, J. A. W. Daman en J. B. de Koning; tot diakenen de heeren H. L. Dormaar, W. P. van Pagé, mr A. C. A. Jacobse lankoliek kind en de eeuige vreugde in mijn leven was mijn nichtje Catherina." „De moeder van uwe Catherina „Volstrekt niet; wilt gij mij niet laten uitspreken?" vroeg hij boos. „Zeker wil ik dat." Myles vervolgde „Nu dan, Catherina speelde met mij en ik was baar slaaf; zij kon mjj zenden waarheen zij wilde, ik deed alles wat zij van mij eisehte en toen ik volwassen was, wilde ik met haar trouwen. Ik dacht dat zij mij beminde, mijn lieve Catherina maar daar zat hem de knoop. Zij had haar zinnen gezet op een rijk man, een Engslschman, die zich hier was komen vestigeD, een zekeren Murray en om kort te gaan, zij trouwden en ik was razend van ver driet, Ik liet den boel in het honderd loopen, stak mij in schulden en alsof de drommel er mee speelde, die Murray werd hoe langer hoe rijker, totdat hij van lieverlede al mijn land opkocht; en dan reed hij mij voorbij met zijn vrouw, terwijl ik, met den hel in hef hart, door de modder plaste. Ik werd hoe langer hoe armer en hij al rijker en rijker en op zekeren dag, toen ik hem ontmoette, had ik wat brande wijn op en Catherina, mijn nicht Catherina keerde haar hoofd af en deed alsof zij mij niet zag. Dat was meer dan ik kon verdragen en ik zei bij mij zeiven „Myles mijn jongen, het is met u gedaan. Gjj moet u als een beer in een hok laten sluiten." Toen zonderde ik mij geheel Boudewijnse, J. Pervoost, J. C. A. van der Harst, P. H. J. Vermeulen en J. A. Goethals. - D3. van Hasele.n, pred. te Zoeterwonde, heeft voor Cats bedankt. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den raad van state zijn o. a. behandeld de beroepen van de leden van het burgerlijk arm- bestnur en van A. op 'tHof te Wolfaartsdijk, van een besluit van ged. staten van Zeeland, betref fende eene voordracht van ingelanden van het waterschap Oud-Wolfaartsdijk, ter benoeming van een gezworene van het waterschap. Rapporteur, de staatsraad Des Amorie van der Hoeven. 's Konings beslissing in deze voigt later. In de bekende zaak van den socialist De Roos te Amsterdam, die, zooals wij gisteren meldden, is vrij gesproken, overwoog het hof o. a. dat door verklaringen van den rechercheur Van der Bult en van Ephraim wettig is bewezen, dat beklaagde De Roos met een breekijzer een slag heeft toegebracht aan gemelden rechercheur; dat die getuigen welker verklaringen 't hot aanneemt te goeder trouw gedaan te zijn zich echter kunnen vergissen in den persoon van den dader, vooral als men bedenkt onder welke om standigheden (gedrang, plundering, slechte ver lichting) X feit plaats had en dat mitsdien de schuld van De Roos niet overtuigend is bewezen. Treurige huiselijke toestanden komen er voort durend voor de rechtbanken aan het licht. Zoo stond Dinsdag voor de rechtbank te Rotterdam terecht een elfjarig meisje uit Vlaardingen, be klaagd van in den nacht van 18 op 19 Juli jl. te Vlaardiuger Ambacht opzettelijk het rieten dak der woning van een bouwman te hebben in brand gestoken, terwijl de bewoners zich reeds ter ruste bevonden, en daardoor gevaar te heb ben doen ontstaan voor het leven der bewoners. Het meisje bekende zich aan dit feit te hebben schuldig gemaakt, en zeide dit gepleegd te hebben om zoodoende in een gesricht geplaatst te wor den, daar zij het in de ouderlijke woning niet meer kon uithouden wegens de slechte behande ling, die zij ondervond van hare stiefmoeder. Deze deswege ondervraagd, ontkende het kind ruw behandeld te hebbenintegendeel wilde zij het doen voorkomen zeer veel van het kind te hou den maar zij moest toch toegeven, bet meisje eens geheel naakt in eene ton met water gezet te heb ben. Dit deed den voorzitter opmerken, dat het onderzoek omtrent de behandeling, die het kind thuis genoot, het tegendeel aan bet licht had gebracht van hetgeen de vrouw beweerde. Het meisje had, ioen zij de daad had bedreven, dit dadelijk aan haar stiefmoeder meegedeeld, die zelf daarvan bij de politie aangifte deed. Het O. M. vroeg plaatsing van het meisje ia een rijks opvoedingsgesticht lothaar 18e jaar, en de verdediger sloot zich daarbij geheel aan. Het hof te 's Hertogenbosch zal over weinige af en liet alles iu verval geraken. Murray kocht alles wat hij maehtig kon worden en was een harde, wreede landeigenaar hij gat weinig om de armen. En toen stierf zij." Zijn stem werd onzeker. Ik meende een traan in zijn oog te zien glinsteren, doch hij herstelde zich spoedig. „Men zei dat hij haar mishandeld had en hij werd steeds meer gehaat op zekeren dag zette bjj een troep arme pachters aan den dijk, die jaren lang op de veenderij gewoond hadden en dienzelfden nacht werd bij vermoord in een sloot gevonden. Had hij nu niet zijn verdiende loon, mijnheer Barclay? En was het niet Gods hand, die maakte dat die kogel geraakt heelt?" „Er is zeker een slecht man slecht aan zijn einde gekomen, maar dat kan den moordenaar nooit rechtvaardigen; is hij niet ontdekt?" „Neen," bromde Myles, „hij is niet ontdekt. „Wat is er toch," riep ik, mijn gbwone voorzichtigheid uit het oog verliezende, „in dit ongelukkige land, dat u allen de misdadigers doet beschermen en het gerecht om den tuin leiden? Zijt gij niet bang dat gij zelf ook eens aan de beurt komt?" „Waarschijnlijk wel", zei Myles, die zijn pijp weer aangestoken bad en bedaard door rookte, „maar hoe het zij, die kerel heeft zijn verdiende loon gehad, en niemand huilde bij de begrafenis." „Ik kan mij niet begrijpen", zei ik den asch uit mijn pijp schuddende, „waarom gij elkaar dagen in openbare behandeling nemen het appèl van den heer B„ directeur van het post- en telegraafkantoor te.W., die door de rechtbank te 's Hertogenbosch onlangs veroordeeld werd tot gevangenisstraf gedurende 45 dagen, nadat het O. M. een straftijd van 3 jaren had geëischt. Het vreemdsoortige der overtreding, waaraan de heer B. zich heeft schuldig gemaakt, is aanleiding dat wij er voorloopig iets van mededeeien. De zaak is deze. Somtijds is door den heer B. bij de behandeling van brieven, die daarvoor in aanmerking komen, verzuimd geworden een portzegel te ge bruiken. Zooals men weet geeft bet portzegel het bedrag aan, dat door den ontvanger van den brief moet worden voldaan. Portzegels, die weinig gebruikt worden, zijn dus wei te onderscheiden van postzegels. De heer B. heeft, in plaats van een portzegel te gebruiken, gelijk zijn instructie nadrukkelijk voorschrijft, zich nu en dan de vrijheid veroorloofd om het ver.chuidigde port op den brief te schrijven. Hij deed dit inderhaast en zag voor zichzelven weinig kwaad in deze afwijking van hetgeen, volgens d e postvoorschrif ten, van hem verlangd wordt, omdat hij, naar hij met de meeste stelligheid verklaard heeft, later, als de drukte voorbij was, een overeenkomstig aantal portzegels uit de lade nam en verscheurde. De kas zijner administratie had er dan geen schade bij. Maar disputen op zijn kantoor hebben tot wraakneming aanleiding gegeven, en zoo is de heer B. beschuldigd geworden van oneerlijke handelingen, die der justitie ter ooren gekomen en door haar in ernstig onderzoek genomen zijn. Da einduitslag van dat onderzoek was, dat de heer B. veroordeeld werd wegens het niet opplak ken van portzegels, waardoor de kas der posterijen voor elf of twaalf stuivers, gedurende een tijdvak van verscheidene jaren, kan zijn tekortgedaan, daar de verklaring omtrent bet later vernietigen der zegeltjes niet is bewezen kunnen worden. De heer B. heeft als ambtenaar steeds gunstig bekend gestaan. Gedurende de laatste jaron was de omvang der werkzaamheded op zijn kantoor in die mate toegenomen, dat hij zeer dikwijls bij zijn chef over te veel drukte heeft geklaagde Doch te vergeefs. En toen er volstrekt geen adsistentie kwam opdagen, heeft hij verzocht ons verplaatsing. Te vergsefs. Om ontslag met be-* houd van pensioen. Ook te vergeefs. Door drukte overstelpt, is hij gaan overtreden beeft soms vergeten het vereischte portzegel aan een brief te hechten en eindigde met als een oneerlijke veroordeeld te worden. De rechtbank besliste naar haar beste weten we houden ons er van overtuigd het waö echter baar beste weten en daarom zou het nog kunnen gebeuren dat het hof, naar beter weten uit nader overleg geboren, tot een mildere be slissing kwam. De ongelukkige man, die sedert zijne schorsing in Maart, reeds buiten genot van traktement is, kan geene aanspraak op pensioen doen gelden, bijaldien het reeds gevelde vonnis bevestigd wordt. altemaal moet haten, alleen omdat de een rijk is en de ander arm. Ik ben vroeger öok arm ge weest, maar in plaats van mij zei ven te gaan zifc-s ten opeten van nijd en afgunst, heb ik mij aangegord; ik ben naar Amerika gegaan en heb gewerkt tot dat ik mij een bestaan verworven had." Ja, maar ziet ge, gij hadt geen oud familie*» goed en geen naam om in eere te houden. Zulke diDgen kan men niet in den steek laten." „Hm!" antwoordde ik. Yan zijn standpunt was zijne redeneering onweerstaanbaar. Ik voor mij zou liever als een sjouwer gewerkt hebben dan te leven zooals hij. Hij was ook een vreemde mengeling van onontwikkeld vooroordeel, slim, gezond verstand en dwazen trots. Ik ben overtuigd dat hij in zijn grove, kale kieedij, voor zijn armzaligen haard, in een versleten stoel gezeten, op mij neerzag, met mijn steedeehe jas, mijn onafhankelijkheidsgevoel en mijn achting voor mij zeiven. Het is onmogelijk om te redeneeren met een man, wiens uitgangspunt zoo geheel verschillend is van het onze en ik had reeds gemerkt dat ik, met het te beproeven, geheel vruchteloos mijn adem verspilde. „Dus vindt gij den moord op mijnheer Murray zeer billijk „Zeker; en dat is de algemeene opinie» anders zou de moordenaar reeds lang ontdekt zijn* „De Ieren," zei ik ongeduldig, „kiezen altijd partij voor de onruststokers."

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1