N° 213. 130® Jaargang; Zaterdag 10 September. BEKENDMAKINGEN. Gemeente-begrooting. Herbenoeming wethouder, Middelburg 9 September, Rscïfeaken. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Benoeming van leden der commission uit den gemeenteraad. Militaire slachterijen. Qnüsrm}%. URGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bodeand, te Kruiningen; F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenkuijzen en te Terneuzen: L. van Wijck. Hoofdagenten voor bet Buitenland te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbb Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester eu wethouders van Middelburg maken bekend: dat de begrootiog der inkomsten en uitgaven der gemeente voor bet dienstjaar 1888 met eene daarbij behoorende memorie van toelichting eu bijlagen, ingevolge art. 203 van de gemeentewet, op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.50 per exemplaar verkrijgbaar is gesteld. Middelburg, den 9en September 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat door den gemeenteraad in zijne zitting van den 6en dezer als wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer W. J. SPRENGER, die zich die herbenoeming heeft laten welgevallen. Middelburg, den 9en September 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat de bij art. 54 der gemeentewet bedoelde commissiën zijn samengesteld als volgt: a. de commissie tot het ontwerpen van ver ordeningen tegen wier overtreding strat is bedreigd, waarvan de burgemeester ingevolge art. 166 der gemeentewet voorzitter is, uit de heerenmr. W. A. van Hoek, mr. A. P. Snouck Hurgronje, mr. J. A. van Hoek, dr. J. P. Berdenis van Berlekom, leden. 5. de commissie van finantiën, uit de heeren F. Ermerins, voorzitter, M. Volkrijk Liebert, J. A. Tak, F. G. Sprenger, mr. G. N. de Stoppelaar, leden. c. de commissie van fabricage uit de heeren W, J. Sprenger, voorzitter, D. Jeras, M, B. G. Hogerwaard, leden. d. de gas-commiesie uit de heeren W. J. Sprenger, voorzitter, J. J. van der Harst, P. M, de Ligny, leden. e. de commissie ten behoeve van de oudheid kundige verzameling en het oud-archief der ge meente: W. J. Sprenger, voorzitter, mr. G. N. de Stoppelaar, mr. W. A. van Hoek, leden. Middelburg, den 9 September 1887. De burgemeester en wethouders van Middelburg SCHORER. De Secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN- Over deze inrichtingen schrjjft men ons Meermalen, eo ook thans weder te Middel burg, is afdoende gebleken, hoe dringend nood zakelijk het is, om de levensmiddelen ten behoeve der soldatenmenages vóór de uitgifte door des kundigen te doen onderzoeken, of wel andere maatregelen te nemen, opdat voldoende zekerheid worde verkregen omtrent de deugdelijkheid der te leveren artikelen. Voorzeker neemt het vleesch daarbij zooals ook dezer dagen in uw hoofdartikel is opgemerkt eene eerste plaats in, te meer omdat de kwaliteit daarvan, zooals het thans door de korpsen wordt bekomen, over het algemeen te wenschen overlaat. In het jaar 1879 werd, om hieraan te geraoet te komen, bij het 5e reg. infant, te 's Bosch eene militaire slachterij opgericht, die, goed bestuurd, sedert dien tjjd heilzaam voor den troep heeft gewerkt. De majoor G. van Nouhujjs, (destijds kapitein bij dat korps) mocht door zijn initiatief en voortdurende toewijding de voldoening smaken, het aanzijn te hebben geschonken aan deze inrichting. Korten tjjd daarna werden ook te Maastricht en Kampen dergeljjke slachtergen inwerking gesteld. Hoe noodzakelijk het was, te 's Bosch tot dezen maatregel over te gaan, bleek onder meer uit de omstandigheid, dat de slager, die met de levering van het vleesch van den troep was belast, in den jjjd van drie maanden, 43 koeien bij do belastingen aangaf beneden de waarde van 40 per stuk, zonder dat eene benadering door de ambtenaren noodzakelijk werd geoordeeld. Eene korte beschouwing omtrent den gang van zaken vinde hier eene plaats. De benoodigde gereedschappen tot het slachten werden gedeeltelijk door het korps, gedeeltelijk door den aangenomen slager aangeschaft. De aankoop van het vee geschiedt door een burger, die slachter van beroep, en als vertrouw baar en voor zijne taak geschikt bekend staat. De kooper geniet voor ieder beest dat hp afle vert eene bepaalde som, waarvoor hjj gehouden is te slachten en af te leveren, bijgestaan door een soldaat, slager van beroep. De keuring heeft plaats door een deskundige (een rijksveearts), ten bljjke waarvan het beest op onderscheidene plaatsen van een keuringstempel wordt voorzien. De voedingscommissie neemt in de slachtplaats het nog niet geheel van vel en kop ontdane dier in oog6nschouw en overtuigt zich van de keurings- merken. Het gekeele rund, behalve de afval, is bestemd voor de menage der onderofficieren en soldaten en voor de gehuwde militairen beneden den rang van officier, die zulks tegen betaling verlangen. De huid en afval worden van de hand gedaan. Met het beheer der inrichting en de betaling der gekochte beesten is de voedingscommissie belast, welke daarvoor verantwoordelijk wordt gesteld, en rekening en verantwoording doet. Na deze mededeeling zal het zeker wel onnoodig zijn aan te toonen, dat de werking van dergelijke slachterijen niet anders dan doeltreffend kan zijn. Wel is de prijs van het vleesch hooger dan bij contract, doch daarin ligt juist een bewijs, dat de kwaliteit veel beter is. Zou het nu niet mogelijk zijn om in alle groote garnizoensplaatsen inrichtingen als de hierboven omschrevene in het leven te roepen Wij gelooveD, ja 1 Zouden de bezwaren onoverkomelijk zjjn om de kleine garnizoenen tot dit doel vereenigd te doen werken? Wij meenen, neen! Het valt niet te ontkennen dat de geheele zaak wordt beheerscht door de kwestie of men een vertrouwbaren veekooper kan krijgen, zonder waarborg daarvoor zou men eigenlijk van de eene aan de andere hand zijn overgeleverd, maar ons dunkt, een dergelijk persoon zou zeker overal wel te vinden zijn. Wij zijn van meening dat van de werking eener eigen slachterjj veel goads te verwachten is; en mochten soms meerdere uitgaven voor de menages, de oprichting ervan in den weg staan, welnu, de meerdere voedingswaarde van het vleesch van betere kwaliteit geeft desnoods gelegenheid om de te verstrekken hoeveelheid naar evenredigheid te verminderen. De heer J. Verweij, predikant te Ovezand» verzoekt ons opname van het volgend schrijven: „Vele lezers van de Midd. Courant zullen zich herinneren, dat zij in haar nummer van den laatsten Aug. eenige zinsneden had overgenomen van een stuk, door den ondergeteekende aan de Goesohe Crt. ingezonden en handelende over de candidatuur-Lohman. In dat overgenomen ge deelte kwam ook het volgende voor „En was er geen God, die spreekt: „„tot hiertoe en niet verder'"1, uwe kerk zou verbrijzeld zijn. „En wat kerk zou Kuijper u in de plaats hebben ge geven? De kerk uwer vaderen? 0 neen! Maar de kerk, die hij geteekeud vond in een Engelschen roman, „Dat kan niet zijn I" roept gij uit, „„Dat is onwaar heid'"'. Toch well Volkomene waarheid. Zie maar weer zijne Confidentie, in 'TA te Amsterdam uitgegeven.» Deze woorden zijn ook door de redactie van De Standaard gelezen. Zij verzocht de redactie yan de Midd. Crtden schrjjver uit te noodigen dit uit de Confidentie te bewjjzen. Dit verzoek aan de redactie moest hier met geheel andere woorden ingekleed wordenaan gezien de volzin, waarin dit verzoek vervat is, hoogst gebrekkig is. Als de schrijver van de woorden, die Kuijper's ergernis hebben opgewekt, eenigszins aan de waarheid zijner bewering twijfelde, zou hij er zich heerlijk kunnen afmaken en zeggen: „ik begrijp De Standaard niet." Doch hij twijfelt niet. Wat bi) schreef is reine waarheid. Hp wil dus volgaarne aan 't verzoek van De Standaard voldoen. Hjj zal dit echter niet alleen doen in de richting, door De Standaard aange wezen, niet alleen in de kolommen van de Midd. Cour., maar op de wijze, die hem zeiven het beste dunkt. Hij wenscht n&meljjk, dat niet alleen de bewoners Van Zeeland, maar ook die van andere prqpsciën weten wat 't kerk-ideaal van dr K. is, of liever was. Verder wil hij, als 't noodig is, ook wel aan- toonen, dat de copie bjj 't model jammerlijk afsteekt. Hp zal D. V. een brochure schrijven, waaruit de waarheid van zjjn woorden daghelder zal bunnen blijken. Weet voorloopig, lezers dat de roman, die Kuijper 't model aangaf, geschreven is niet door een man, maar door een vrouw, een lid van 't sohoone geslacht. Als die vrouw wist wat haar roman in ons vaderland heeft uitgewerkt, zou ze zeker haar oogen blind schreien. Dat niemand denke, dat de schrijver in de meening verkeert dat hp tegen dr. Knijper is opgewassen. Daarvan is hij ver verwijderd. Doch hjj weet, dat de waarheid een machtige bondge noot is. Zij stort moed en kracht in. Zjj gordt ons met de beste wapenrusting. Als we wonden in den strijd ontvangen, giet zjj er den balsem der vertroosting in." Mochten andere bladen dit schrijven willen over nemen wjj gelooven dat zij daarmee den beer Verweij een genoegen zullen doen. Wjj vestigen de aandacht op de voorstelling welke Zondag a. in den schouwburg te Middelburg plaats heeft. Het is eene echte volk svoorstelling. Eerstens omdat het bekende stuk van Schimmel wordt opgevoerd, de Joan Woutersz, waarin her innerd wordt aan een der treffendste bladzijden uit de geschiedenis van het Nederlandsche volk en ten tweede omdat de toegangsprijs zeer billijk is gesteld. De hoofdrollen worden vervuld door de dames Ellen berger, als Maria l'uichaver, mej. Grader als Charlotte van Bourbon, en de heeren Potharst als Joan Woutersz, Veltman als Don Alonzo de la Cerda en Hesselink als Willem, Prins van Oranje Het zou ons verwonderen als de schouwburg Zondagavond niet stampvol was. Het Floralia-feeat, dat gisterenavond in den tuin van het Schuttershof werd gevierd, is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Vele honderden verlustigden zich in het be- kjjken van de verlichting en de tentoongestelde plantjes en genoten tevens van het concert, dat ons schutterij muziekkorps op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore bracht. Dit werd blijkbaar gewaardeerd, want na elk nommer klonk eene daverend applaus, Die 1 ürïcische Schaarwache werd op dringend verzoek gebiseerd en tjjdens het concert was bij het orehest steeds een aan dachtig luisterend gehoor te vinden. Ook het vuurwerk gelukte dit jaar bijzonder goed; de knetterende serpentaux., de sissende vuurpijlen, de donderende luchtmoordslagende in een zee van vuur schitterende spiegelmolen, kroon en andere groote stukken, ze kwamen alle tot hun recht. Na afloop daarvan bracht het muziekkorps nog de bekende populaire parade-marsch ten gehoore, zeer ten genoege van het auditorum dat er dadeljjk mee instemde. Op den dertiende jaardag van haar oudste dochteri Floralia, heeft de vereeniging Uit het volk opnieuw bewezen dat waar zjj, haar naam getrouw, „voor het volk" optreedt, het haar niet aan sympathie ontbreekt. Het is nu eenmaal niet anders het volk stelt een feestje als dit hooger dan tentoonstellingen van schilderijen en aquarellen, boven verhande lingen of voorlezingen, waarvan het of de schoon heden niet zien of de gedachte niet volgen kan. Majoor J. 0. T. O. Hackstroh, commandant van het 4e bat. 3e reg. infanterie te Vlissingen, die heeft deelgenomen aan de groote manoeuvres in de omstreken van Bergen op Zoom, is naar zjjn garnizoen teruggekeerd. Aan den le luitenant kwart. B. G. Versewel de Witt Hamer, van het personeel der mil. adm. bjj de landmacht, thans op non-activiteit, is op zjjn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Met ingang van 1 Oct. a. is de luitenant ter zee der 1ste klasse A. G. J. Kroef, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, krachtens 2e van art. 33 der wet van den 28sten Augustus 1851 Staatsblad no. 126,) op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarljjkech pensioen van 797 en eene verhooging van dat pensioen ter somma van 450 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën tusschen de keerkringen. De hec-r mr H. Ph. de Kanter te Brielle heeft zijne aanvrage om ontslag als lid van den raad ingetrokken. Professor Pekelharing is den 6 Augustus per Prinses Amalia naar Europa teruggekeerd, na voor zijn wetenschappelijk onderzoek omtrent de beri beri een tiental maanden in Indië te hebben vertoefd. De cursus 1887S8 aan de rijks hoogere bur gerschool alhier is aangevangen met 97 leerlingen, verdeeld als volgt le klasse 23 leerlingen vol. onderwijs en 2 voor enkele vakken 2e kl. 28 vol. en 3 e. v, 3e kl. 17 vol. en 2 e. v.4e k!. 10 vol. en 3 e. v. en 5e kl. 7 vol. en 2 e. v. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, In de heden gehouden zitting der recht bank alhier stond o. a. terecht de 24jarige F. v. D., bakker te Brussel, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, beklaagd dat hij in den voormiddag van 19 Juli 11. uit d woning van A. de Zeeuw te Terneuzen heeft weggenomen, met het oogmerk om ze zich wederrechtelijk to8 te eigenen, de navolgende, aan genoemden De Zeeuw toebehoorende goederen, te weten een koperen horloge, een paar schoenen, veertig muntstukken van 2£ cent, twee munt stukken van 1 penny, een muntstuk van tien centimes, een muntstuk van vijf centimes, een muntstuk van twee centimes alsmede een paar gouden strikken, toebehoorende aan de klein dochter van genoemden A. de Zeeuw, welke stukken hij onder zijn bereik heeft gebracht door het slot van het gesloten kabinet waarin zij lagen, te verbreken. Uit de verklaringen van De Zeeuw en zijne vrouw bleek dat zij zich in den vroegen morgen van 19 Juli van huis begeven hebben om buiten te gaan werken zonder iemand in hunne woning achter te laten en na de deur gesloten te hebben. Tijdens hun afwezigheid is de deur opengebroken even als het gesloten kabinet en is het boven genoemde ontvreemd. Aan de voordeur waren echter geen teekenen van braak te zien. Verder bleek dat bekl., die onder Terneuzen rondzwierf, door de marechaussée, die bij hem de ontvreemde voorwerpen vonden en aan wien hij zijn misdrijf bekende, is gearresteerd. De beklaagde erkende ook ter terechtzitting het hem ten laste gelegd wat betreft den diefstal on het openbreken van het kabinet, doch hij beweerde de voordeur niet gesloten maar open gevonden te hebben. Hij voegde daaraan nog toe dat hij, ofschoon meerder grof zilvergeld in het kabinet ontdekkende, dit niet heeft genomen maar zich tevreden gesteld met het klein geld. Hij gaf als roden op dat hij, zonder betrekking en zonder voedsel zijnde de woning binnengegaan was om brood te zoeken, dat bij, die in het kabinet niet vindende, de eenten wegnam en later ook een stuk brood ontdekte. Dit laatste was ook ontvreemd en een gedeelte ervan werd door de marechaussee in zijn bezit gevonden. De ambtenaar van bet O. M. merkte op dat de inbraak van de woning niet is te laste gelegd en toonde aan dat de overige feiten uit de ge tuigenverklaringen en de bekentenis wettig en overtuigend bewezen zijn. Met aanneming van verzachtende omstandig» heden vorderde de ambtenaar veroordeeling van beklaagde tot 6 maanden gevangenisstraf met bepaling dat de tijd van preventieve hechtenis in rekening zal worden gebracht. In verband met de bekentenis van bekl. en de reeds in aanmerking genomen verzachtende om* standigheden, meende de verdediger van bekl., mr. Van der Vliet, te kunnen volstaan met zijn cliënt in de clementie van de rechtbank aan te bevelen. In dezelfde zitting zjjn veroordeeld wegens s b e 1 e e d i g i n gG. S., 40 jaar h/v. van C.V., Wolfaartsdljk, tot 7 dagen h., M. van P. 60 j,, zeilmaker en winkelier Haosweert, tot 8 b. s» 6 d. b. beleediging van een beambte: G. S., 45 j. oesteikweeker, Krabbendijke tot f 12 b. s. 6 d. h.; vernieling van eens anders eigen dom: A. R., 27 j. arbeider Goes, tot f 12 b. s. 8 d. b.; verwonding door on vooraioh tiff*

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1