let geheim van Barravoe. 8 FEUILLETON. Verspreide Berichten. Onderwijs- Kerknieuws. Van Lady VIOLET GREVILLE. en al hetgeen met die exploitatie in een onmid dellijk verband staat. De vennootschap wordt aangegaan voor den tjjd van dertig jaren. Het kapitaal bedraagt/156.000, verdeeld in aandeelen van 500. Het bestuur der vennootschap in de kolonie Suriname wordt opgedragen aan een directeur- administrateur, die zich op de plantage Spie- ringshoek moet vestigenhjj wordt bjjgestaan door een mede-administrateur, die met het financieel beheer in Suriname is belast en in Paramaribo is gevestigd deze wordt benoemd en ontslagen door de aandeelhouders, na den direc- recteur-administrateur te hebben gehoord. De aandeelhouders stellen, in overleg met den directeur-administrateur, de instructiën van den mede-administrateur vast. De aandeelhouders stellen eveneens vast de instructiën van den agent voor Nederland. Deze agent wordt door de aandeelhouders gekozen en moet zjjne woonplaats en zijn kantoor binnen Vlissingen hebben en gevestigd houden. Tot directeur-administrateur is voor een tijd vak van negen jaren benoemd de heer Auguste Bray. De directeur-administrateur zal minstens veertig aandeelen in deze vennootschap moeten bezitten, die tjjdens den duur zijner functie onvervreemd baar zjjn. De directeur-administrateur is terstond herkies baar. Voor een gelijk tijdvak van negen jaren zijn be noemd tot mede-administrateur de heer Rudolph Hendrik Leysner, en tot agent voor Nederland de heer Charles de Groef. Zjj zjjn terstond herkiesbaar. Op de vraag, wanneer de invoering zal plaats vinden der grondbelastingwet, gegrond op de thans in werking zjjnde herziening der waarde van belastbare eigendommen, antwoordt mr. H. P. de Kanter te Brielle, het volgende: Dat dit niet eerlang te wachten is, zullen zij het best weten, die in de herziening werken. Het is en blijft een mooi werk, doch een reuzen werk. Doordien de wetgever en volkomen te recht de contröle van het publiek zoo ruim mogelijk heelt willen maken, zoo kost het werk eene collectie papier die verbazend is. En daar al dat papier moet worden bewerkt in den vorm van staten met kolommen en cijfers, die alle weer moeten worden gecontroleerd, en op ieder waar van reclame kan vallen, zoo komt het mij twij felachtig voor, of ook met den besten wil van de sehattingscommissiëu het plan van de hoofdcommissie zal kunnen worden uitgevoerd om in 1888 gereed te komen, en de belasting op de herziening gegrond in 1889 te heffen. De prins en de prinses Von Wied brachten gisteren een bezoek aan de koninklijke familie op Soestdjjk. De liberale kiesvereeniging te Leiden heeft met 44 tegen 11 stemmen besloten, bjj de herstemming voor de tweede kamer de antirevolutionnaire candid aten, baron Van Wassenaar Catwjjck en ds. J. H. Donner, te steunen. De Vereeniging van Kadaster en Landmeetkunde telt thans 188 leden. De voorziening in de re dactie van haar tjjdsehrift is overgelaten aan het bestuur. In de Maandag te Arnhem gehouden jaarvergadering werd nu door den voorzitter aan den heer J. Boer Hzn. hulde gebracht voor de uitstekende wjjze, waarop hjj zich van die taak heeft gekweten, en hem opnieuw de redactie over 1888 aangeboden, wat werd aangenomen meteen beroep op de medewerking der leden. Als plaats der algemeene vergadering in 1888 werd Utrecht aangewezen. Een van de leden der firma J. Daendels Co. heelt ter griffie van den raad van justitie te Batavia aangifte gedaan, dat zijn firma heeft opgehouden te betalen. De raad heeft haar echter nog niet failliet verklaard, maar zijn beslissing opgeschort op verzoek van een der vennooten, te Soerabaja gevestigd, totdat deze te Batavia zal zijn aangekomen. De voorloopige aanhouding van den HOOFDSTUK II. Zoo praatten Catherina en ik wel een uur door. Catherina werd vroolijk en opgewekt en lachte even vrijmoedig als 'smorgens; maar zij deelde mij de reden van haar verdriet niet mede en kwam er ook niet meer op terug. En toen de zon. begon te dalen en de raven boven onze hoofden begonnen te krassen, bedacht zij zich dat het etenstijd werd en wij keerden langzaam naar huis terug. De heer Donnovan bevond zich in de zitkamer en was nog koorriger en stiller dan den vorigen avond. Hij vroeg mij echter of ik pleizier had gehad op mijn tochtje op het meer en of ik iets gevangen had. Ik dankte hem voor zijn beleefdheid om mij te laten blij ven en vertelde hem hoe gelukkig ik geweest was, waarop hij gemelijk antwoordde: „Niet te danken gij zijt welkom Na het eten, waarbij de forel zeer geprezen werd, (ik had inderdaad nooit lekkerder viseh gegeten) vroeg de heer Donnovan zijn dochter, die weer in de vensterbank zat, om iets te zingen. „Dat zal mijnheer Barclay gaarne hooren", zei hij, „kom Catherina, laat ons hooren: Cruis keen Laeon. derden vennoot is geschied op bevelschrift van den officier van justitie, dat binnen zes dagen door den raad moet worden bekrachtigd, zal het zijn kracht blijven behouden. Deze vennoot moet door speculaties op eigen hand buiten zjjn vak om veel geld verloren hebben en zijn medevennoot in 't ongeluk hebben mee gesleept. Voor het 2e toelatingsexamen aan de R. H. B. school alhier, hadden zich aangegeven voor de le kl., v o 11 e d i g o n d e r w ij s, zes candidaten. Ge slaagd zijn A. J. Doekheer, F. Buiterijs, mej. M. de Haas, mej. A. A. A. van Bekum en mej. J. C. Broeder. Voor de le kl., enkele vakken, slaagde de eenige candidaat, die zich aangegeven had, A. Littooy. Bij herexamen zijn geplaatst in de 5e kl. J. D. Leunis en in de 2e S. C. van Pienbroek. Een candidaat voor het volledig onderwijs in de 3e k'asse slaagde niet. Voor enkele vakken werden nog toegelaten Troelstra in de 5e en J. C. Kerkmeijer in de le kl. Te Westkapelle met Poppekerke werd voor de scholen met den bijbel 13 en te Nisae /4.33£ gecollecteerd. Door den heer J. Dommisse, pred. te Gapinge, is toezegging van beroep ontvangen naar Vroomshoop, (Overijsel.) FLQRALIA. Gisterenavond had in de groote Schuttershof zaal alhier op de gewone wjjze de uitreiking plaats van de prijzen en premiën, door de inzenders ter tentoonstelling behaald. Bekende gezichten waren het die wij er ont moetten en bekende namen die wij er hoorden, want de heer Doorenbos herinnerde er in zjjne toespraak aan het ïb met de bloemenkweek als met zooveel andere zaken: dooi' oefening wordt de kunst verkregen. Al doende leert men zeide de heer Doorenbos, nadat de muziek de aanwezigen in eene opgewekte stemming had gebracht en de spreker de belang hebbenden en belangstellenden welkom geheeten had en deze dertiende tentoonstelling toont dat weder aan. Vele oude kweekers gaan met prijzen en premiën strijkenechter niet zonder strijd want de jongere kweekers maken hun de overwinning niet gemakkeijjk. Wanneer de heer Doorenbos dan ook den winners in dezen wedstrjjd geluk wenschte met den verkregen uitslag, wees bjj de minder gelukkigen erop dat hier, even als in de maatschappij, moet gestreden worden, dat de overwinning van sommigen voor anderen een prikkel zjjn moet om ook de hand aan den ploeg te slaan en in de bloemenkweek, zooals in alle andere zaken, steeds gedaan worden moet hetgeen gedaan worden kan. Wordt niet Bteeds het werk door een prjjs be loond, velen zijn er ook die hoe gaarne zij zich ook bekroond zien kweeken om het genot van kweeken; die elke verandering na gaan, zich wjjden aan Flora's kinderen en zich in de ontwikkeling hunner plantjes verheugen. Dank brengende aan de juryleden, wees de heer Doorenbos op hunne moeiljjke taak en stelde hij in het licht hoeveel zorg zjj daaraan wijden, hoeveel tjjd zij daaraan opofferen en hoeveel moeite zjj daarvoor zich getroostenwant telken jare wordt hunne taak zwaarder. Men vergete toch niet dat het dit jaar de toekenning gold van 100 prijzen en premiën aan kweekers van nieuwe en van 3 prijzen en premiën aan inzenders van overjarige planten. Op de vier inzenders dus een prijs of premiewinner. Dat groot aantal bekroningen kon alleen plaats vinden door de vrijgevigheid van Middel burg's ingezetenen, die, zoo in geld als in cadeau's, bljjk gaven van sympathie in het streven van de Floralia van Uit tiet volkvoor tiet volk. Dit deden niet alleen personen maar ook corporaties o. a. de vrjjmetselaars-loge La Compagnie durable, die, Catherina zag mij aarzelend aan. „Als het u blieft, mejuffrouw Donnevan", zei ik, Iereche liederen hebben altijd iets zeer aantrekkelijks voor mij." „Ik versta eigenlijk niets van muziek", zei zij, „ik heb nooit leeren pianospelen en wat ik zing heb ik opgevangen van het volk, ik geloof niet dat ik het goed zing." „Dat doet er niet toevoor mij is boven dien alles nieuw, dus kan ik er niet over oordeelen." Zij begon zonder verdere inleidinghaar stem was niet sterk, maar zeer liefelijk en zij zong verscheidene aandoenlijke en hartstochtelijke liederen met de juiste uitdrukking. Ik luisterde, terwijl haar vader zich herhaal delijk inschonk. Ik zag het fraaie profiel van Catherina tegen het maanlicht afgeteekend, want er waren geen luiken, en achter haar de takken van den vijgenboom, die gedurig op en neer zweepten boven de spookachtige gedaanten der brandnetels en distels op de plaats. In de kamer zat de oude man in zijn stoel bij het Rembrandachtige schijnsel eener kaars te knikkebollen op de maat van het gezang, of met zijne vingers te knippen, wanneer de wijs iets vroolijker wasterwijl hij een donkere schaduw op den witten muur wierp. Eensklaps zweeg de muziek en hij stond waggelend op. „Catherina kind Catherina, dat is goed geweest. Kom mee, mijnheer Barclay, kom mede". een tweetal spaarbankboekjes beschikbaar stellende, ook toonde een warm hart te hebben voor den arbeidenden stand. Allen bracht spreker daar voor dank. Nadat het strijkorchest, dat voor dezen avond geëngageerd was en zich goed van zijne taak kweet, eenige populaire nommers had ten gehoore gebracht, werden de prjjzen en premiën uitgereikt. Daarby bleek dat onze opgave van gisteren nog moet aangevuld worden, wjjl A. S. van Zaaien ook eene eerste premie voor Zonale pelargonium verkreeg. Wij zullen niet uitwijden over die uitreiking; wjj deden dat reeds zóóveel malen dat wjj nood zakelijk in herhalingen zouden moeten vervallen. Wilden wij het doen dan zouden wjj b. v. kunnen aanstippen dat een kleine dreumes, weinig hooger dan een stoof, met een air, als ware hjj de over winnaar in minstens tien veldslagen, op de oproe ping met een „dat ben ik" antwoordde; dat het toeval een jonge juffrouw een tabakspot toebe deelde, of een jong maatje met een hengsel mandje naar huis ging. Wjj spinnen dat echter niet uit maar eindigen liever met den wensch, dien de heer Doorenbos ten slotte, aan het adres der kweekers en belangstellenden uitte: Vaartwel, t°t wederziens. Morgen zal door de troepen uit dit garnizoen eene oefening in het vuur worden gehoudenj onder leiding van den majoor G. van Nouhujja in den omtrek van Arnemuiden. De onderstelling is, dat Nederlandsche troepen, tengevolge van een gevecht ten Noordwesten van Middelburg, genoodzaakt zjjn, de overgangen van het kanaal te passeeren, en Arnemuiden nog zwak bezet honden. De tegeupartjj moet trachten onze troepen tot den verderen terugtocht te noodzaken en de be zette stelling te vermeesteren. Een heer alhier heeft in zjjne veranda een aantal Winde Pylstaart vlinders Sphinx convolvuli) gevangen. Deze vlinder, meestal zeldzaam in Walcheren, komt dit jaar zeer veelvuldig voor. Het heden nacht Vlissingen gepasseerde Eng. ss. Warktoorth, gez. Goundry, van New-Castle met kolen naar Gent, is op de oosteljjken berm van het havenhoofd te Terneuzen geloopen en, in weerwil van de pogingen door het Eng. ss. Achilles aangewend om het af te sleepen, bljjven zitten. Daar het hoog water was, toen het ongeval gebeurde, is de toestand van het stoomschip, aan boord waarvan een Belgische binnenloods dienst deed, niet zonder gevaar. Op de landbouwtentoonstelling te Hoorn is o. a. bekroond de wed. J. C. Massee Zoon te Goes, voor verzamelingen van werktuigen voor akkerbouw. De onder Laatste berichten in ons vorig nommer uitgesproken verwachting dat de komst van den heer Domela Nieuwenhuis te Rotterdam tot anti-socialistische manifestaties aanleiding geven zou is bewaarheid. De N. R. Ct meldt omtrent Woensdagavond voorgevallen ernstige wanordelijkheden het vol gende. In het zoogenaamde Volkskoffiehuis aan de Gedempte Binnen-Rotte, waar gewoonlijk de sociaal-democraten vergaderen, had men alles ingericht om den partij-leider op feesteljjke wjjze te ontvangen. Het lokaal was versierd, en de roode vlag uitgehangen. Omstreeks 81 uur dien avond kwam Domela Nieuwenhuis, vergezeld van eenige partjjmakkers, in twee rjjtuigen voor dat Volkskoffiehuis aan. Op dat oogenblik had zich daar reeds eene zeer talrjjke volksmenigte op de straat verzameld, met de kenneljjke bedoeling om den man eene minder aangename ontvangst te bereiden, dan hem daar binnen wachtte. De politie, met eene talrjjke macht aanwezig, had groote moeite om hem te beschermen. Zjj moest een sterk cordon rondom zjjn rjjtuig vormen, teneinde het hem mogeljjkte maken uit het rjjtuig en in het gebouw te komen. Nauwelijks waren hjj en zjjn escorte het gebouw binnengegaan, toen de volksmenigte daarbuiten Hij herhaalde hikkende de laatste regels van het lied. „Geef ons nu iets, dat ons het bloed verwarmtgij zijt van avond zoo stil als ik weet niet wat. Nog een glas, mijnheer Barclay. Het is echte." Catherina stond recht op met een bleek, be trokken ge'aat en strekte haar hand met een smeekend gebaar naar mij uit. Ik begreep haar. De heer Donnovan was beschonken HOOFDSTUK III. Ik kon dien nacht niet slapen en dacht slechts aan Catherina. Het stond vast dat ik haar moest verlaten. Ik had geen recht om langer te blijven en mij in de geheimen dezer ongelukkige tamilie in te dringen. Catherina had blijkbaar gegronde redenen om bedroefd te zijn, doch ik kon die niet alleen toeschrijven aan het gebrek van haar vader, ofschoon ik zag hoe diep het haar krenkte dat ik bet ontdekt had; want het was blijkbaar een gebrek dat hij reeds lang had, maar zelfs een gevoelig, beschaafd meisje in Ierland kon daar moeielijk al de schande en ellende van doorgronden. Misschien was hij in zijn dronkenschap wel eens ruw misschien sloeg hij haar somtijds! Mijn bloed kookte bij die gedachte. Een Engelschman mishandelt zijn dochter nooit en zij was zoo lief, zoo bemin nelijk Ik keerde mjj om en om op de harde matras, totdat ik, voelende dat ik onmogelijk den het huis met steenen begon te bombardeeren. Jaloezieën en ruiten werden verbrijzeld. De roode vlag werd afgerukt en later voor bet politiebureau op de Kaasmarkt onder een hoeratje verbrand. Met geweld wilde het volk het gebouw der socialisten binnendringen, en onophoudelijk moest de politie charges maken, ten einde dit te ver hinderen en alzoo ernstiger ongelukken te voor komen. De socialisten daarbinnen trachtten inmiddels de deur te barricadeeren, doch achtten het weldra meer geraden hunne vergaderzaal te ontruimen. Onder bescherming van de politie gelakte het han, het gebouw aan de achter zjj de te ontkomen. Zjj waren een honderdtal mannen en vrouwen sterk en voor het meerendeel van knuppels voor zien, die hun echter door de politie afgenomen werden. Terwjjl zjj door de achterdeur de vlucht namen drong de volksmenigte aan de voorzjjde het ge bouw binnen. Daar werd eene algemeene ver woesting aangericht. De versieringen werden van de wanden gerukt, de vlaggen verscheurd, stoelen en tafels en al wat er zich verder in het gebouw bevond, stnk geslagen. Binnen een uur tjjds was alles tot eene ruïne gemaakt. De overblijfselen van het vernielde ameublement van het volkskoffiehuis werden later door zingende en joelenden volkshoopen in triomf door de stad gedragen. Aan de politie in de bureaux op de Kaasmarkt en in de Pauwensteeg werden herhaaldelijk ovaties gebracht. »Leve de politie 1" was een algemeene kreet, als volbsprotest tegen de „so cialen." Waar Domela Nieuwenhuis gebleven was, wist niemand te zeggen. De opgewonden volksmenigte deed al het mogeljjke om hem in handen te krjjgen, doeh zocht hem te vergeefs. Hg schijnt goede voorzorgen gebruikt te hebben om aan het hem dreigende gevaar te ontsnappen. Later op den avond werden bij een paar socia listen in de Prinsenstraat en op de Delftsche vaart, de ruiten stukgeslagen. Men zeide, dat uit die woningen de versieringen waren gekomen, in de vergaderzaal der socialisten aangebracht, en dat daarom ook deze woningen tot mikpunten van de volkswoede waren gekozen. De stad bleef tot in den voornacht zeer woelig, want voortdurend bewogen de anti-soeialisten zich in talrjjke troepen en onder het zingen van de bekende, tegen Domela Nieuwenhuis en zjjne aan hangers gerichte liederen door de straten. De politie heeft eene zeer zware taak gehad, om ernstiger wanordeljjkheden, en vooral om geweld pleging aan, de personen der socialisten tegen te gaan. De stemming onder het volk gaf alle reden om het ergste te vreezen, wanneer Domela Nieu wenhuis of een der zijnen in hare handen mocht gevallen zjjn. Wij zjjn nieuwsgierig wie als verdedigers van dit ruw en ongeoorloofd geweld zullen optreden? Bjj de inwijding van den nieuwen Rotter- damschen schouwburg, zal o. a. worden opgevoerd een nieuwe dramatische schets van Rosier Faassen, getiteld Oude Vrijsters. Volgens bericht uit Groenlo, is Maandag ochtend bij de manoeuvres een huzaar van het paard gevallen en daarna door de andere paarden doodelijk gekwetst, zoodat hjj kort daarna over leed. Te Bedum is een kind, dat zich tusschen twee aaneengekoppelde wagens begaf, overreden. Het was terstond dood. Een jongmensch te Arnhem, wiens broeder sergeant-majoor is bjj de dd. scbutterjj, kreeg van dezen les in het pistoolschieten. Zaterdagmorgen, bjj afwezigheid zjj na broeders, wilde hjj den huis bediende de deugdeljjkheid van een pas ten geschenke gekregen Flobert-pistool aantoonen, doch schoot, in plaats van op de schijf, door den tuinschutting, met dit gevolg, dat het kogeltje rakelings langs het oor vloog van eenen der daarnaast bezig zjjnde timmerlieden. Het verhaal, als zou de serg.-majoor v. E., uit wraak, met een geweer van uit het venster op eenen voorbijgaanden collega hebben geschoten, is dus geheel uit de lucht gegrepen. Van een onderzoek door de justitie is dan ook in het geheel geen sprake en wanneer dat al het geval was, zou het zjjn naar den inzender van het valsche bericht. ArnhCt.) Te Amsterdam is een vergadering gehouden van militieverzekeraars. Besloten werd tot vor ming van een bond tot wering der nadeelen van Blaap kon vatten, opstond en uit het raam ging kijken. Het was een mooie nacht; het meer blonk als zilver in den maneschijn en de aarde wasemde gsurige dampen uit. Eensklaps hoorde ik in de duisternis stemmen fluisteren. „Dieven", dacht ik en mijn hand strekte zich uit naar het pistool dat ik, dank zij mijne Amerikaansche ervaringen, op reis altijd bij mij had. Doch toen de stemmen naderbij kwamen onderscheidde ik duidelijk die van een man en van een vrouw. „Gelievenwat zijn die nog laat buiten", was mijn tweede gedachte, „zeker Biddy met haar vrijer" Ik legde het pistool weer op tafel en luisterde. Het was zoo stil dat zelfs het gefluister hoorbaar wasals ik uit het raam leunde kon ik het woord voor woord verstaan. Zij stonden bijna onder mijn venster, maar de gedaanten kon ik niet onderscheiden; tot mijn schrik herkende ik echter duidelijk de stem van Catherina, die haar metgezel scheen te smeeken om voorzorgsmaatregelen te nemen, waar hij niet van wilde hooren. „O, Tim", fluisterde zij, „hoe kunt gij zoo zijn Hoe kunt gij zoo onverstandig wezenhoe kunt gij zoo alles op het spel zetten (Word vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2