130® Jaargang: V ri jdag 9 September. 212. Middelburg 8 September. De tarini m vtoscii te Miieltat Advertentie n 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. MIDDELB11GSCH COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Boeland, te Krniningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. tak Nieuweneuijzen en te Terneuzen: L. yan Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjee Cie., John F. Jones, opvolger. Het blijkt thans meer en meer dat ook in bnrgergezinnen te Middelburg zich dezelfde ziekte-verschijnselen hebben voorgedaan als bij het garnizoenzoodat aangenomen kan worden dat het een met het ander in zeer nauw ver band staat. Voor zoover het onderzoek tot heden heeft plaats gehad een onderzoek dat van ver schillende kanten met ijver is gedaan en wordt voortgezet zou de onaangename gebeurtenis te wijten zijn aan éen beest, dat uit Hein- kenszand te Middelburg is ingevoerd en wel in den nacht van Zaterdag 27 op Zondag 28 Augustus. Dat dit vervoer des nachts plaats had, wordt door hem, die zich daarmee belastte, om tweeërlei redenen verdedigdeerstens was het hem onmogelijk om den Zondag voor dat vervoer een paard en wagen te verkrijgen en ten tweede was het, met het oog gp het weêr, niet gewenscht langer met dat vervoer te wachten. Van de aankomst van dat vleesch het dier was te Heinkenszand geslacht, zoodat het aan stukken in onze gemeente is binnenge bracht werd den keurmeester kennis ge geven deze deed den ochtend daarna zijn werk en keurde het hem voorgelegde vleeseh goed. Tot zoover staan wij voor bewezen feiten wat omtrent hetgeen verder is voorgevallen wordt gezegd, berust op vermoedens waarvoor wel goede gronden schijnen te zijn; maar die men toch nog niet als stellig kan aan nemen. Volgens eene der meest gangbare lezingen zou het dier, waarvan het vleesch afkomstig was, ziek geweest zijn en geneesmiddelen hebben ingekregen, welke bun noodlottigen invloed hebben doen gelden op allen, die van dat vleesch hebben genuttigd. Dat én het garnizoen èn sommigen van de Middelburgsche burgerij daardoor ongesteld zijn geworden, is gemakkelijk verklaarbaar. Het wederkeerig helpen, bij de slagers in gebruik, kan oorzaak zijn geweest, dat van dit vleesch bij collega's van hem, die het oorspronkelijk kocht, is terecht gekomen wat te meer waarschijnlijk is, omdat de Maandag, den dag waarop men begonnen is dat vleesch af te leveren, de lastigste dag is voor de slagers om hunne klanten te bedienen. Wat in deze lezing nu waar is, behoeven wij voor ons betoog niet nader te onderzoeken. Hebben wij in een vorig opstel getracht een antwoord te geven op de vraag of bij de tegen woordige regeling voldoende waarborg bestaat, dat het garnizoen goed vleesch krijgt, thans wenschen wij met enkele regelen na te gaan of de keuring, zooals die Jn onze gemeente geschiedt, zooveel mogelijk zekerheid verschaft dat het daarmee beoogde doel wordt bereikt. Wij hebben daartoe thans in de bekende feiten voldoende aanleiding, maar wij stellen hierbij uitdrukkelijk op den voorgrond dat wij volstrekt niet bij alle personen, die bij het gebeurde zijn betrokken, aan kwade trouw of hoos opzet willen denken. Zoolang nog niet het volle licht over alles is opgegaan, valt niet te beslissen hij wien de schuld is gelegen. Eerst zou moeten uitge maakt zijn of en bij wien, in Middelburg of daarbuiten, hierbij onwetendheid of opzet in het spel is geweest. Zij, die uit onbekendheid dupe werden en alzoo zonder opzet meewerk ten om velen in gevaar te brengen, zullen door het ondervonden nadeel en den geleden schrik al voldoende gestraft zijn, maar tevens een nuttige les ontvangen hebben, die hen voor het vervolg tot omzichtigheid zal aan- ^pojm Onverantwoordelijk handelden daarentegen zij, die, bekend met den toestand van het geslachte dier of het vleesch, daarvan afkom stig, uit vuig winstbejag het leven van zoovelen in gevaar brachten. Thans reeds te zeggen wie tot een van beide categorieën behooren, mag niemand; omzich tigheid zij in deze aan te bevelen; wij hopen alleen dat de laatstgenoemden zullen aange wezen en gestraft kunnen worden. Onzerzijds zij nu alleen geconstateerd dat het vleesch oorzaak van de ontstane ziekte in den nacht is ingevoerd'smorgens daarna is gekeurd en goedbevonden. Hij, die het vleesch ontving, en de keur meester hebben dus geheel overeenkomstig de politie-verordening gehandeld. Eerstge noemde heeft de vereischte aangifte gedaan en het gewenschte bewijs van keuring verkre gen laatstgenoemde, die vóór zons opgang of na zons-ondergang geen keuring behoeft te doen art. 148 der verordening zal zeker naar plicht en geweten zich van zijn taak hebben gekweten. En toch is het ingevoerde vleesch oorzaak geweest van veler ellende. Het komt ons daarom voor dat de voorschrif ten, die keuring betreffende, nog verscherpt die nen te worden. Het geldt hierbij een kwes tie van groot belangwaarbij de algemeene gezondheidstoestand is betrokken, men dus niet te streng kan toezien en niet te veel op goed vertrouwen mag afgaan. Welke waarborgen heeft een keurmeester dat het vleesch, hetwelk hem ter keuring wordt aangeboden, het ingevoerde vleesch is, vooral wanneer die invoer 's nachts plaats heeft ge had en er tussehen dien invoeren de keuring eenige uren zijn verloopen Ons dunkt, geene en daardoor juist kunnen zoo licht misbruiken gepleegd worden. Wil men een meer afdoenden maatregel nemen, men bepale dat het invoeren van vleesch des nachts verboden is; en stelle op over treding daarvan eene zeer strenge straf. Maar bovendien wijze men twee of meer plaatsen aan, op verschillende punten der gemeente, o. a. bij het station en de Noordpoort, waar het onderzoek van alle versch, gezouten of gerookt vleesch of spek moet plaats hebben, zooals dit nu met visch geschiedt. Met deze verscherping van de thans gel dende bepalingen, waarvan de uitvoering niet tot de onmogelijkheden behoort, het innen van invoerrechten op gedistilleerd enz. geschiedt wel op dezelfde wijze zal men, dunkt ons, misbruiken kunnen tegengaan, die, zooals dezer dagen is gebleken, ernstige gevolgen kunnen hebben. Dat daardoor alle ontduikingen of fraudes zullen worden vei'hinderd, wie zal het verwachten Wij allerminst. Aan den ijver, de bekwaamheid, de eerlijk heid en de voortvarendheid der met de con trole belaste ambtenaren zal altijd veel moeten worden overgelaten. En bovendien zullen zij dan nog menigmaal verschalkt worden, wat ook tegenwoordig niet tot de zeldzaamheden behoort. Die ambtenaren hebben helaas! vaak te strijden met de geringe betrouwbaarheid van sommige menschen. Eigen belang voert zoo menig betrokken persoon tot ontduiking. En het is dan ook tegenwoordig lang niet zeld zaam dat ook bij het controleeren van visch wel eens te goeder trouw gedwaald wordt. Wij wenschen ons niet te maken tot de echo van allerlei overdreven geruchtenmaar mer ken alleen op, dat, volgens bewering van velen, menigmaal de goede naam van een koopman of koopvrouw al voldoende motief is om hun een doorgang zonder nader onderzoek te ver schaffen; en dit werd ons aangegeven als oplossing van het raadsel dat er wel eens minder goede waar wordt rondgevent. Of voor die bewering grond bestaat kunnen wij niet nagaan, maar hoe het zij, een voort durend scherp toezicht, ook zonder dat men daartoe door eene onaangename gebeurtenis als die welke een onderwerp van den dag uit maakt, wordt aangespoord, bevelen wij ten sieerste hun aan, die met toezicht en keuring op onze eetwaren zijn belast. In de heden gehouden buitengewone vergadering van de provinciale staten van Zeeland, die door den commissaris des konings werd gepresideerd, waren afwezig de heeren Hammacher, Snijders, Heijse en Fransen yan de Putte met kennisgeving en zonder deze de heeren Hennequin, Sipkens en Pierssens. Nadat de voorzitter de vergadering in naam des konings had geopend werd mededealing gedaan van een brief ran den minister van binnenland- sehe zaken, houdende mededeeling van het kon. besluit tot ontbinding van de beide kamers der staten-generaal en tot bepaling der verkiezing van leden van de Eerste kamer op 8 September. Daarna hield de voorzitter de volgende toespraak „Mjjne heeren! Weder rust op mij de taak een woord van herinnering te wijden aan een lid der staten, dat door den dood aan uwe vergadering is ontvallen. De heer I. L. de Jonge overleed korten tijd na de zomervergadering. Wjj betreuren het allen dat wij dien achtingswaardigen en beminneljjken man niet meer in ons midden zullen zien. Onwrikbaar vasthoudend aan zjjne beginselen, deinsde hjj nimmer terug voor moeite en strijd, waar het er op aankwam zijne meening te verde digen en zijne overtuiging ingang te doen vinden. Maar bij al zjjn ijveren voor hetgeen hij goed en waar achtte, bleef hij steeds zacht van vormen, en nimmer verloochende zich zijne aangeboren welwillendheid jegens zijne tegenstanders zoomin als jegens zjjne vrienden. Als volksvertegenwoordiger had hjj de groote voldoening eene belangrijke overwinning te be halen in een strijd. dien hjj vele jaren had gevoerd. Het tot stand komen van de wet tot beteugeling van het misbruik van sterken drank is voor een groot deel aan zjjn invloed en werkzaamheid te danken. Herhaaldelijk verkozen tot lid der staten, behartigde hjj met grooten jj ver de belangen onzer provincie. Zijn dood is zoowel voor onze verga dering als voor het waterschap Schouwen, waarbjj hjj de gewichtige betrekking van voorzitter be kleedde, een zeer gevoelig verlies. De nagedach tenis van jhr. De Jonge zal in Zeeland en in uwe vergadering steeds in eere worden gehouden." De leden gaven van hunne instemming met het gesprokene bljjk. Alsnu was aan de orde de verkiezing van twee leden der eerste kamer. Als leden van het stembureau werden door den voorzitter uitgenoodigd de heeren Yan der Have Walter, Yan Lijnden en Yan der Beke Callenfels' Ingeleverd werden 32 briefjesmet 24 stemmen werd als eerste lid gekozen de heer mr J. Moo- lenburgh; op den heer I. W. Vader waren 5 stem men uitgebracht en 3 briefjes waren blanco. Bjj de verkiezing van het tweede lid waren 34 leden tegenwoordig en werden 34 briefjes ingele verd. Jhr mr I. Boëll werd met 28 stemmen herkozen; op den heer J. W*. Vader waren ook nu 5 stemmen uitgebracht en een briefje was blanco. Nadat de goedkeuring der notulen en de resumtie der genomen besluiten aan ged. staten was opgedragen, werd de vergadering door den voorzitter in naam des konings gesloten. Tot lid der Provinciale staten in het district Goes, vacature-De-Jonge, is bjj herstemming, zooals heden bjj de opening der stembussen bleek, gekozen de heer S, HM VERS, anti-revolu- tionnair met 574 van de 1027 stemmen. Op den heer Z. D. van der Bilt La Motthe> candidaat der liberalen, waren 427 stemmen uit gebracht. 16 briefjes waren blanco en 9 bovendien van onwaarde. Den 24ea Aug., bjj de eerste stemming, waren 952 kiezers opgekomen. Toen waren 10 briefjes van onwaarde en verkregen de heeren C. J. Huvers 407 en Z, D. van der Bilt la Motthe 307 stemmen- Verder waren op de heeren J. G. P. Timans en J. Vereeke respectievelijk 76 en 128 stemmen uitgebracht, terwjjl o. a. de heer W. J. Vader 20 stemmen bekwam. Door het polderbestuur van Walcheren werden heden middag in het openbaar aan het polder huis in de Abdjj alhier uitgeloot de volgende obligatiën, laste den polder: a Acht stuks, elk van 1000 volgens art. 7 van het conversieplan van 3 Maart 1856, de nos 298, 167, 584, 669, 384, 685, 150 en 758, 5 Vijf stuks, elk van 1000, volgens art. 9 van het plan der geldleening van 300.000 van 28 Februari 1863, de nos 20, 260, 55, 230 en 257. c Vier stuks, elk van 1000 volgens art 9 van het plan der geldleening van ƒ100.000 van 2 Maart 1876, de nos 42 en 8 van de eerste en 68 en 69 van de tweede serie, en d Vjjf stuks, elk van 1000 volgens art, 10 van het plan der geldleening van 165.000 van van 22 September 1877, de nos 87, 7, 21,107 en 36. Deze obligatiën zullen worden afgelost na 1 Januari 1888. Naar wjj vernemen zijn door wjjlen mejuffrouw de weduwe RejjnoudtVerhage alhier de volgende legaten gemaaktaan de diaeonie-armen der Nederduitsche hervormde gemeente te Middelburg 1000; aan de algemeene armen te Middelburg 1000; en aan het gesticht Burgerweeshuis te Middelburg 1000. De schietvereeniging Medioburgwn houdt Zondag 18 en Maandag 19 September een huishoudeljjken wedstrijd. Bjj ongunstig weder telkens 8 dagen laterop de gewone wijze bekend te maken. De wedstrjjd zal zjjn verdeeld in 4 klassen. A personeel (uitsluitend voor de leden)B vrjje baan (3 schoten)G vrjje baan (5 schoten) en een eereprjjskamp (15 schoten) voor allen op 150 meter afstand. De prjjzen worden uitgereikt op den tweeden dag, des avonds te 8 uren, in het Schuttershof tijdens de muziekuitvoering. De vereenigingen van Vlissingen, Veere en Oostkapelle zijn tot deelneming aan de vrije banen en eereprjjskamp uitgenoodigd. De eereprjjskamp gaat alleen hjj genoegzame deelneming door; er moet van de deelneming voor Donderdag 15 September a. kennis worden gegeven aan den president of secretaris. Voor personeel en vrije baan wordt door elkander geschoten. Personeele kaarten zjjn echter preferent. In wedstrijd A wordt geschoten met rjjksam» munitie; in wedstrjjd B en C en eereprjjskamp is dit niet verplichtend. Voor wedstrijd A wordt des verkiezend een proefschot toegestaan. Aan dezen wedstrjjd wordt deelgenomen; Zondags in burgerkleeding en 's Maandags in uniform, (klein tenue) buitengewone leden uitgezonderd. Heden overleed alhier na een korte ongesteld heid de gepensioneerde sergeant G. Boomsma in den ouderdom van 78 jaren. Bij de 8e afdeeling infanterie in 1828 in dienst getreden, maakte hij als soldaat den tiendaagsehen veldtocht mede, werd 1 November 1831 tot kor poraal bevorderd, en was als zoodanig bjj het beleg der citadel van Antwerpen tegenwoordig. Op 29 December 1832 met de bezetting der citadel als krjjgsgevangene naar St. Omer over gebracht, werd hjj op 16 Juni 1838 uit die ge vangenschap ontslagen. Voor zijne bljjken van meer dan gewonen moed bij het beleg der Citadel verwierf hjj van Z. M. den koning eene eervolle vermelding; verder was hij gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis. In 1835 tot onderofficier bevorderd, diende hjj den lande tot 1856, en genoot sedert dien tjjd een jaarljjksch pensioen van 180. De brave Boomsma mocht zich niet in Velef belangstelling verheugen, en stierf in behoeftige omstandigheden, zjjne weduwe van 78 jaren in diepe armoede achterlatende. Zonder andere mid delen van bestaan dan het karig pensioen en geringen onderstand uit enkele fondsen, leefden deze brave oudjes op bekrompen wijze, en is de hoogbejaarde vrouw dooi den dood van haren man geheel broodeloos. Wjj meenen dus een goed werk te doen, door deze grjjze weduwe van een braat soldaat in de liefdadigheid onzer stadgenooten aan te bevelen. Zouden eenige gegoede ingezetenen zich het lot dezer vrouw niet willen aantrekken, door b. v. als commissie een beroep te doen op veler wel dadigheidszin? Te Grijpskerke is als wethouder benoemd da heer F. Louws en te Veere zjjn als zoodanig ge-» kozen de heeren J de Nood en M. van Beveren. De St. Crt. bevat de akte van oprichting der naamlooze vennootschap West-Indische Landbouw- maatschappij Spieringshoekwier zetel is gevestigd te Vlissingen, Het doel der maatschappij is de exploitatie vaE onroerende goederen, in de kolonie Suriname gelegen, speciaal die der plantages Spieringshoek, Stolkersvljjt en Buyslust en den grond TbyronnOj

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1