N° 208. 130e Jaargang: 1887. Maandag 5 September. De vtascMeverantie aan liet laraizoea. BEKENDMAKINGEN. Middelburg'3 September, Advertentien 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz,: van 1-7 regels /1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per S/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, GEMEENTERAAD. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Veï Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooiste TholenW. A. van Nieuwenhuijzenen te Terneuzen: L. van Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Farjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe Cie., John F. Jones, opvolger. Als, een droeve parodie op de onlangs geuite lofrede over de voeding der soldaten in het garnizoen Middelburg zal menigeen de mare omtrent de dezer dagen uitgebroken ziekte in de ooren geklonken hebben. En toch zou niets zoo onbillijk zijn als het gebeurde te wijten aan mindere zorg van de daarbij betrokken personen, zoolang het on derzoek nog niet het volle licht heeft doen schijnen op de oorzaken van de ziekte-ver schijnselen. Er kunnen zich omstandigheden hebben voorgedaan, waartegen het meest nauwlettend onderzoek niet heeft kunnen wakenen dit gelooven wij vooral hierbij, omdat wij over tuigd zijn dat zij, aan wie de zorg voor deze belangen zijn toevertrouwd, zich geheel ge houden hebben aan de hun voorgeschreven bepalingen. Men schorte dus zijn oordeel over de houding van bijzondere personen in deze treurige aangelegenheid op, tot tijd en wijle het rapport is verschenen van hen, die met het onderzoek van de zaak zijn belast. Maar dit sluit niet uit dat wij meenen in het algemeen over deze kwestie wel ietè in het midden te mogen brengen, dat de aandacht verdient. Dat de zorg voor de menage hier en daar te wenschen overlaat, bleek nog niet lang geleden uit de bekende bruinen-boonen-kwestie; ook uit de ziekte-verschijnselen, welke zich onder de troepen in het kamp van Zeist voor deden en waarvan de oorzaak nog niet is opgehelderd. En wie op dat gebied eenigs- zins bekend is, weet voldoende dat hij het fourageeren der troepen wel eens misbruiken plaats hebben, die met kracht moesten worden tegengegaan. Het schijnt echter moeilijk om die te fnuikenmaar des te meer dient de aandacht geschonken aan die bezwaren, welke voor de hand liggen en opgelost kunnen worden. En juist omdat nu reeds, al blijft er nog veel onverklaarbaars, kan worden aangenomen dat de oorzaak der ziekte te Middelburg gevonden moet worden in het vleesch, voor de soep gebruikt, valt als vanzelf de aandacht op dit onderdeel der menage, zeker wel een dat het nauwkeurigst toezicht vereischt. Geven de tegenwoordige voorschriften echter wel voldoende waarborgen voor een, dringend noodig, goede levering van dit voorname voe dingsmiddel en voor behoorlijk toezicht daarop Die vraag te beantwoorden is het hoofddoel van ons opstelen daarom wenschen wij even de aandacht te vestigen op de gebruikelijke wijze van keuring en van aanbesteding. In gewone omstandigheden keurt een der leden van de voedingscommissie alleen het levend beest, dat daarna van een gewaarmerkt loodje aan den staart wordt voorzien. Bij het slachten van dat dier is de militair, die het loodje bevestigde, tegenwoordig; hij doet, nadat het beest is opgehangen} aan ieder kwart nog een loodje van hetzelfde merk, en bij het fou rageeren moet op de aanwezigheid van die loodjes worden gelet. Zoo luiden de voor schriften maar of zij överal wel steeds met den noodigen ernst worden nageleefd, en of er toch niet eens knoeierij kan plaats hebben is eene andere kwestie. Het bevestigen van loodjes, zoowel aan levend als aan geslacht vee, levert, dunkt ons, nog geen voldoende waarborgen dat men werkelijk het eenmaal gekeurde vleesch krijgt. Het valt zoo gemak kelijk deze door andere loodjes te vervangen. Doch afgescheiden hiervan rjjst toch de vraagwat weet in 's Hemelsnaam een kapitein of luitenant, die heden of morgen tot de taak van keurmeester van levend vee wordt ge roepen, af -van de hoedanigheden, welke een gezond dier moeten kenmerken? Is voor hen zei ven zulk een taak niet te zwaar; en moeten zij, die het ernstig meenen, niet terugdeinzen voor de verantwoordelijkheid in eene zaak, waarbij zij als een blinde rondtastenen zelfs trots den grootsten ijver en den hesten wil dwaling zoo licht mogelijk is Het gebeurde te Middelburg heeft dit opnieuw bewezen. Het is waar: volgens het voorschrift betref fende de voeding kan, naar wij meenen, de commissie zich bij twijfel doen bijstaan door een militair apotheker of paardenarts en bij gebrek daaraan door een burger deskundige. Maar wanneer zal er bij een niet-deskundige, zooals een kapitein of luitenant, twijfel ontstaan aan de hoedanigheid van een stuk levend vee Ons dunkt alleen in geval de gebreken van het beest al zeer in het oog loopenterwijl tal van dieren worden goedgekeurd, waarvan de slechte hoedanigheid, door allerlei kunst middelen dikwerf verborgen voor het oog van een deskundige niet geheim blijft, maar aan de aandacht van een leek ontsnapt. In Middelburg is het vleesch dat Zondag op de gewone wijze werd gefourageerd, Maandag morgen genuttigden daarop zijn de bekende ziektegevallen gevolgd. Hij, die met de zorg daarover is belast geweest, heeft in deze, naar wij overtuigd zijn, volgens plicht en geweten gehandeldbij hem is geen oogenhlik twijfel ontstaan aan de hoedanigheid van dat vleesch, dat,zooals nu blijkt, toch niet goed geweest is, wat een deskundige misschien niet ontgaan zou zijn. Eerst later, toen voor Dinsdag moest ge fourageerd worden, heeft men de hulp van den rijksveearts te Middelburg ingeroepen, die aan het ziften is gegaan en enkele stukken heeft verwijderd. Wij meenen daarom dat het hoogst gewenscht zou wezen, wanneer er in de wijze van keuring eene verandering werd gebracht; en deze werd opgedragen aan der zake kundige personen. Waarom zou het rpk die keuring van levend en geslacht vee ten dienste van het leger niet opdragen aan de rijks- of provinciale veeartsen Omdat dit meerdere kosten na zich zou sleepen Er wordt voor 'a lands weerbaarheid zooveel geld uitgegeven om niet te zeggen vaak vermorst dat waarlijk in het belang der gezondheid van den soldaat wel wat meer kosten mogen gemaakt worden. En al schijnt men voor het welzijn van 's lands zonen, o. a. door het inrichten van betere woningen, zich liever geen uitgaven te willen getroosten, ons dunkt dat de les, in Middelburg thans opge daan, de oogen wel zal openen voor het gevaar dat uit het tegenwoordige, zeer gebrekkige stelsel van keuring dreigt, en geleerd zal hebben hoe dringend noodig verbetering is. Maar er is nog eene andere kwestie, wellicht nog belangrijker dan deze, die hierbij de aan dacht verdient. Wjj bedoelen die der aanbe steding. Het is van algemeeüe bekendheid, en meer malen werd daarop reeds gewezen, dat het vleesch meestal veel te laag wordt aanbesteed; en er voor den aangenomen prijs onmogelijk goed vleesch geleverd kan worden. Hoe is het b. v. mogelijk dat een slager goed vleesch verschaffen kan tegen een prijs van 62 cent per kilogram, waarvoor aan particulieren 1. wordt berekend. Al nemen wij aan dat aan laatstgenoemden te hooge prijs in rekening wordt gebracht, dan is het verschil tnsschen beide noteeringen toch veel te grooten ligt het voor de hand dat er door de leveranciers, om nog winst te behalen, zoo veel mogelijk getracht zal worden die te verkrijgen door mindere kwaliteit van. beesten te nemen. Aan wie de schuld in deze Aan het ministerie van oorlog waar men steeds geneigd is om het onderste uit de kan te krijgen en eene zeer misplaatste zuinigheid in toepassing brengt. Men lette eens op die aanbestedingen voor de^garnizoenenen men zal bemerken dat er vaafK 'wordt „gescharreld" om het wat minder parlementair maar meer verstaanbaar uit te drukken met herbestedingen enz. totdat de minimumprijs overal is gevonden. Bovendien zijn er nog een paar bepalingen, die in deze haar invloed doen gelden. Eerstens heeft de slager leverancier van het garnizoen het recht ook aan burgers te verkoopen van het beest dat voor de soldaten bestemd is en gekeurd. Het ligt voor de hand dat particulieren niet het slechtste deel zullen krijgeneen slager, hoe eerlijk ook, zal natuur lijk zijn burgerklanten wel het best bedienen. In groote garnizoenen nu gaat de levering met een kwart of een half beest gemakkelijk, maar hij weinig gebruik wordt de uitgifte van een kwart wel eens over twee dagen verdeeld en daardoor een goede controle gemist; wat, in verband met bovengenoemde bepaling, een minder gunstigen invloed kan uitoefenen op hetgeen de soldaat krijgt. Het recht van leverantie aan particulieren zooals dit nu bestaat moest daarom in het belang van een goede levering aan het garnizoen den aannemer worden ontnomen, maar evenzeer moest een tweede bepaling Worden opgeheven, waarbij hem een zeker gewicht voor de te leveren beesten is voorgeschreven. De koeien of ossen moeten thans 225 kilogram schoon aan de haak wegenhoe goed een dier ook zijn moge, het wordt niet aangenomen, wanneer het dit gewicht niet haalt. Die bepaling is, dunkt ons, noodeloos belem merend voor den leverancier en strekt niet ter bevordering eener levering van goed vleesch. Haar opheffen of het bepaalde gewicht verminderen zon bepaald nuttig kunnen werken maar daartegenover zon strenger keuring moeten plaats hebben, op de wijze, zooals wij aangaven. Wij twijfelen geen oogenblik of de jongste gebeurtenissen te Middelburg die, naar wij hopen, voor de betrokken personen geen ernstige gevolgen mogen hebben zullen de aandacht opnieuw vestigen op de gebreken, die de leveranties voor de garnizoenen aan kleven. Als dit de hoogere autoriteiten aanspoort om de handen aan het werk te slaan ter verandering van wat dringend verbetering behoeft, dan kan er uit dit kwaad iets goeds voortkomen. De les is, dunkt ons, hard genoeg geweest om gevoeld te worden. De burgemeester van Middelburg maakt békend, dat op Dinsdag den 6 September 1887, des namid dags te drie ureneene openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburgs den 3en September 1887. De burgemeester voornoemd, SCHORER. Kijkjes op de tentoonstelling van Voe dingsmiddelen te Amsterdam. ÏIL Amsterdam, 2 Sept. '87. Verschillende lieden hebben hun afkeuring uitgesproken over het toelaten op deze tentoon stelling van zooveel dat men nu juist niet „voe dingsmiddel" noemen kanm. i. ten onrechte, daar toch vooral op het gebied der voeding, dus ook öp dat van tentoonstellen van voedsel, afwisseling zeer gewenscht is, en het tamelijk eentonig zou zijn niets dan eetbare waren voor zich te zien. Dat voorbeeld der hoofdcommissie wensch ik na te volgen, en na de vele vaste en vloeibare spijzen, die ik u reeds, als tentoongesteld, heb medegedeeld, u iets te doen weten van die geëx poseerde artikelen, welke als onverteerbaar voor het menschelijk digestie-apparaat te beschouwen zijn. Ferko Sipkes te Haarlem zond een reusachtige citroenpers, van eigen vinding; Fredrich Brand alhier heeft, nevens zijn reeds in een vorig schrijven vermelde machines tot vleesch bereiding, een nieuw geconstrueerde vleesch-snijmachine voor stoomworstfabrieken, geheel van ijzer, met zeer gemakkelijk toestel voor het links en rechts draaien der vleeschkom tijdens de' werking, geplaatst. C. W. Pfaffenberger te Brussel zond een uitge breide collectie instrumenten voor bereiding en bewaring van biersoorten, wijn enz., welke artikelen eveneens ;rijn tentoongesteld door Flament Jr. alhier, die daarenboven een nieuw soort capsuber- machine, ter vervanging van het ouderwetsche touw, laat zien. Peck en Co. te Amsterdam heb ben uit hunne ruim voorziene magazijnen inleg- potten, boterpotten en ander keukengereedschap, gaskookfornuizen en gaskomforen, waterfilters, systeem Cheavin, ingezonden; J. Wolterbeek, mede alhier heeft talrijke Boorten van den Maignen's filter in werking gesteld waarvan het gefiltreerde w&ter door Budenberg uit Dortmund gebruikt wordt in zijn in volle werking zijnde spuit- waterfabriek, waar vloeibaar koolzuur wordt gebezigd. Daar naast ziet gij een stapel leege vaten; het zijn botertonnen door C. A. W. de Groot te Apeldoorn, in twee modellen, éeu voor natuur- en éen voor kunstboter, vervaardigd. Een eindweegs verder treffen wij de, als hoofd prijs voor de verloting aangekochte, kostbare expositie van Vos en Legrand alhier aan, een volle dig gemeubelde eetkamer, waarvan de couverts door de Societê des Alfénides te Parijs, het servies en kristal door Herman te Parijs, het tafelgoed door de wed. L. F. S. Muller te Amsterdam verstrekt zijn. William Povel étaleert „gezond- heidsblik" ter vervaardiging van inlegbussen, blik dat aan de binnenzijde met cellulose bedekt is en waar dus het metaal niet met den inhoud in aanraking komt. Een ander soort omhulsel maakt W. F. van Vliet te 's Gravenhage, nl. vlecht- en mandwerk van bout, vischmanden, vieeschmanden, groenten- manden, broodmanden, siermanden en vele andere manden. Neitzert en Co (Dusseldorfer Emaillewerk) zonden geëmailleerd ijzeren keukengereedschappen en de wed. J. F. Huncki en Zoon alhier vele modellen van haarden, kachels en fornuizen, waaronder die, eenmaal gevuld, 24 uren branden* De Emmeriksche machinefabriek en ijzergieterij te Emmerik toont de sedert kort gebruikelijke bolvormige kofiiebranders, welk systeem echter reeds weder door C. E. Hoff en Co te Straats- burg verbeterd is, wier „sterbrander" geheel automatisch de koifie tot op het verlangde gehalte inbrandt. Bijzonder uitgebreid en sierlijk is de expositie van Möhlman en Drieman te Amsterdam, die, behalve een zeer groote verscheidenheid in keuken en koksgereedschappen, een geheel complete keuken hebben ingericht. Het ministerie van financiën zond de toestellen die gebezigd worden tot het onderzoek van suiker, gedistilleerd, bier en azijn; en A. Muller alhier toonen een schoone collectie glas en kristal io verschillende qualiteiten, Becker en Buddingh te Arnhem weegwerktuigen, waaronder een van 500 KG, vermogen, voor de algemeëne slachtplaats alhier bestemd. D. Justus, reeder te Amsterdam, fabriceert alles wat het koper- en blikslagerawerk betreft, Boers en Co te Delft vervaardigen flesschen met en zonder beugelslui ting. Iets geheel anders kan men bezichtigen bij B. Fadderjahn te Berlijn en S. Som- merlatte te Dresden, nl. fijne papieren voor koks, confiseurs enz. en bjj Jos. van Diks Go alhier die steendrukwerk voor etiquetten enz. hebben uitgestald, naast de fraaie vitrine met tafelzilver van C. J. Begeer te Utrecht, en naast de beziens waardige verzameling bierglazen, bierkannen enz. met tin beslagen, die L. Bauernfreund en Co te München hebben ingezonden. Van Gelder Co alhier hebben groote verscheidenheid in aardewerk, porselein, glas enz. geëtaleerdW. G. Muyderman en zoon te Zutphen kachels en fornuizen; I. B. Deluis en Co alhier stopflesschen en andere glas waren, waarbij die tot onderzoek van voedings middelen bestemd De Nesuaher Eisenhütte und Emaülirwerk te Neusalz zond hak-, snij- en worststopma chinespapiniaansche potten, presen teerbladen enz.; Sampson Bridgewood te Londen aardewerkW. Reyerga Tz. alhier winkelbnssen, presenteerbladen enz., in zijn kunstlakwerkfabrlek gemaakt; B. J. van Assen te Amsterdam stelt houten vormen voor St. Nicolaasgebak, benevens suikervormen ten toon J. W. Haalmeijer, mede aldaar, fornuizen, waaronder-van zeer sierlijke en practische inrichtingI. I. Fliegel te Schwedt a/d. Oder broodsnijmachines; de maatschappij voor weldadigheid te Frederiksoord rieten tuinmeubelen,

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1