Onderwijs. Kerknienws. Landbouw. Verspreide berichten. Aan het gymnasium te Middelburg is, na het tweede toelatings-examen, als leerling der derde klasse toegelaten J. J. Homburg. Een aspirant voor de derde klasse heeft zich teruggetrokken en een voor de eerste werd afgewezen. De cursus begint met 43 leerlingen. Zooals nog in een deel der oplaag van gis teren onder Laatste berichten is medegedeeld, is de heer J. J. Garjeanne te Vlissingen, met in gang van 1 October a., benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Utrecht. —De collecte voor de scholen met den bijbel bracht op te: Axel 190.39, Yerseke met Yer- sekedam 130.73, en te Vlissingen 281.11. Het schoolverzuim met alle recht de kanker van het onderwijs genoemd is dit jaar in Stavenisse weder zeer erg. De afgeloopen maand Augustus wees voor de geheele school aldaar niet minder dan ruim 50 verzuim aan, welk verzuim in de beide hoogste klassen steeg tot het bijna ongeloofelijke cijfer van 69 en 78 Met zulke cijfers voor oogen mag men met recht vragen: Wanneer zal de hooge regeering maat regelen nemen om dit buitensporige verzuim tegen te gaan, want om zoo iets van alle gemeente besturen te verwachten, zal wel tot de vrome wenschen blijven behooren. De Globe, aflevering van September, bevat o. a. het volgende over een geschenk voor den paus: De naam van het wilde opperhoofd dér Dakota, Sitting Bull, was langen tijd een schrik voor de blanken in 't westen van de Vereenigde Staten. Dapper en tevens barbaarsch streed hij tegen de troepen der Vereenigde Staten, doch werd ten laatste bedwongen, en thans komt de tijding, dat Sitting Bull zich heeft laten doopen. Hij is katholiek geworden en heeft zijn bijzonderen eer bied jegens den heiligen vader door een hoogst eigenaardig, echt Indiaansch geschenk bewezen, dat kort geleden door monseigneur Martin Merry, den apostolischen vicaris voor Dakota, aan Leo XHI te Rome is overgebracht. Het bestaat uit een Indiaanschen rok van buffelvel, die tevens als getuigenis zijner bekeering tot het katholicisme moet gelden. Deze rok ls namelijk met teeke- ningen naar Iudiaansche wijze bedekt, die con centrisch een middelbeeld omgeven. In den uitersten kring ziet men Sitting Bull nog als opperhoofd der Indianen, voorzien van lans en krijgstooi, terwijl hij een vijand scalpeertde tweede kring vertoont zijn verschillende, in groepen zittende vrouwen, en de derde een oorlogsberaad slaging zijner voornaamste bondgenooten. Eindelijk vertoont het middenstuk de bekeering. Sitting Bull buigt zich neer voor den apostolischen vicaris en reikt hem de vredespijp, terwijl de oude heidensche geneesmeesters verschrikt wegloopen. Wij bebben hier dus een soort van beelden- scbritt, dat licht begrijpelijk de geschiedenis van hot bekeerde opperhoofd der Indianen verhaalt. Volgens de Hann. Cour. is de Colorado kever te Lohe (Kreis Meppen) in Hannoverwaar er trouwens niet meer dan 2 morgen aardappelen door aange tast waren, geheel en al bedwongen. De bjj ministerieels beschikking van 23 Jali er tegen uitgevaardigde maatregelen hebben doel getroffen. Uit Saksen zgn geen nadere beriohten. Landb. Ct. Sommige personen hebben toch een allerzon derlingst idee van het werk aan een dagblad. Zoo kregen wij van middag het verzoek, of wjj eens even den uitslag van de verkiezingen op een papiertje wilden zetten. Wjj hebben ons natuurljjk gehaast aan dien wensch te voldoen. Donderdag tegen den avond viel te Vlissingen een kleine jongen bjj de Tonnenbrug in het Dok en verkeerde in levensgevaar, toen spoedig twee gebeurd was dat zijo levenswijze zou veranderen; zijne magere handen beefden een weinig, toen zij zijn doorgerookte pijp stopten en zijn hoofd was erg gebogenalleen zijne oogen keken schichtig rond alsof zij iets verwachtten, waarvoor zij bevreesd waren. De man is zoo versuft door het ongelnk, dacht ik, dat hij niet meer in staat ia om zich te ver heugen. Daarop begon ik my te verwonderen over Catherina. Haar moeder moest een dame geweest zijn, dat was duidelijk, maar een dame in dit huis welk een bestaanEn Catherina zelf welk soort van opvoeding zou zij gehad bebben, daar zij aan het grofste huiswerk scheen gewoon te zijn en als een meid behandeld werd! Ik vreesde bijna om haar terug te zien, uit angst dat de een of andere ruwe uitdrukking of lompe houding dö herinnering aan dat lieve gelaat, dien zonnestraal die te midden der somberheid van het gezelschap van haar vader gevallen was, verdreven zou worden. Doch terstond verweet ik mij mijn argwaan weer. Neen, Catherina kon niet ruw of ongemanierd zijn. Beschaving en welgemanierdheid kunnen zeer goed bestaan te midden van gebrek en armoede. Daarop zag ik haar vader weer aan. Hij zat in zijn armstoel te rooken, met zijne magere handen op de lederen leuningen, stil, geheimzinnig, ongevoelig of mis schien verstomd door de tijding die ik hem gebracht had. Wy bleven in de toenemende duisternis zitten, terwijl de regen tegen de vensters sloeg en het uitzicht op de brandnetels en het passeerende schepelingen van Zr Ms Ceram ter hulpe snelden, en het geluk hadden het jongske te grjjpen en bjj zjjn moeder te brengen, die op korten afstand rustig stond te praten, zonder gemerkt te hebben dat haar kind in 't Dok lag te spartelen. In de maand Augustas bedroeg het aantal passagiers, die met de prov. stoombooten te Bors- sele zjjn aangekomen en vertrokken 390 en inde maanden MeiAugustus 1261 tegenover 749 in hetzelfde tjjdvak van 1886. Deze vermeerderde beweging is voornamelijk te danken aan de in Mei ingevoerde uitgebreide dienstregeling. Donderdag morgen moet bjj een winkelier en herbergier onder 's Heer-Arendskerke door een onbekende een bedrag van 120 uit het kabinet ontvreemd zjjn. De vrouw des huizes was achter in een keetje aan 't werk. Een spoedig ingesteld onderzoek had geen gewenscht resultaat. Aan het Donderdag door de kon. handboog- schutterjj Jacoba van Beijeren te Goes gehouden concours werd deelgenomen door 14 gezelschappen, te zamen 40 schutters, te weten Jacoba van Beijeren Goes met 11, Soranus Heinkenszand met 2, De Pauw Biezelinge met 1, De Drie Koren- bloemkens Kruiningen met 4, St. Sebasüaan Krabbendjjke met 1, Victoria Kwadendamme inet 2, St. Sebastiaan Kwadendamme met 1, St.Andries Wemeldinge met 3, De Kroonprins van CatB met 1, Doel naar hooger Wolfaartsdjjk met 4, Willem Tel Ovezand met 1, Oefening en Uitspanning Hansweert met 5, Vrije Schutters 's Heerenhoek met 1 en Concordia 's Heerenhoek met 3 schuttera. De heer P. van Stee, lid van Soranus te Hein kenszand, behaalde den len prijs 12. De heer P. den Herderlid van Doel naar hooger te Wolfaaradijk, den 2en prjjs 6 en de heer J. van der Reit, lid van Jacoba van Beijeren te Goes, den 3en 4. Ook werden de zjjvogels ieder 6, door de heer P. den Herder voornoemd afgeschoten. Voor de kleine vogels werd 1.50 uitbetaald en toen om 4 uren de prang leegge schoten was, heeft men opnieuw ingelegd en de kleine vogels opgezet waarvoor later 1 uitbetaald werd. Een klein regenbuitje bracht eenige af wisseling teweeg en de wind was nu en dan ook wat sterk; maar dit kon de aangename stemming die er heerschte niet verjagen. Een rjjtoer met ruim 60 boerenwagens, be laden met 750 a. 800 feestvierenden, een zevenjarig prinsesje midden in den stoet, is voorzeker geen alledaag8ch schouwspel. Wissekerke (N.-B.) had op den jaardag onzer prinses het voorrecht dat schouwspel te genieten. De schooljeugd nl. vierde feest en bereidde door een wandelrit door de uitgestrekte gemeente den inwendigen mensch voor op de ontvangst van het in rjjk versierde seholen wachtende onthaal. Te Tholen werd ter eere van den jaardag van prinses Wilhelmina door het fanfarengezel- schap Concordia eene muziekuitvoering gegeven; tjjdena de pauze werd Bengaalscb. vuur ontstoken. Dezer dagen is de ambachtsheerlijkheid van Yerseke, waaraan verbonden is het recht van overzetveer op Gorishoek en van het uitbrengen van 2 stemmen i>jj het beroepen van den Ned. Herv. predikant, aangekocht door den heer J. J. van den Broeke voor buitenlandscbe rekening. Ter waarschuwing. De gemeente-politie van Yerseke heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 15jarigen knaap, die eenige schade heeft aan gebracht aan een schoolgebouw en zedekwetsende woorden op een deur heeft geschreven. Benoemd tot brievengaarder te Oud-Vosmeer de heer M. Westmaas te St. Maartensdijk, in plaats van den heer G. de Graaff, aan wien tegen 1 October eervol ontslag is verleend. Uit Bruinisse wordt ons geschreven Door het bestuur der viascherjjen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen werd vóór eenige dagen bekend gemaakt dat den 1 September, des namid dags te drie uren, de mosselzaad banken op de Grevelingen, voor Bruinisse, en in den Hals, onder Ouddorp, zouden geopend worden om gemeld mosselzaad aldaar te mogen opvisschen. Een groot aantal visschers was daartoe met hnnne vaartuigen aangekomenmet de Bruinisser vaartuigen mede onkruid, zoowel als op den grooten vijgenboom, wiens takken over den met klimop begroeiden muur hingen, benam. Juist toen de stilte bijna ondragelijk werd, keerde Catherina terug en verzocht ons om te komen eten. De meid, een lompe boerendeern, was blijkbaar van het melken thuisgekomen en bediende ons in een kamer met witte muren, waar de tafel gedekt was. Het was zeker iu vroegeren tijd de dienst bodenkamer geweestnu diende zij voor eetkamer en was het kaalste, kilste, ongezelligste vertrek dat men zich kon voorstellen. Een vermolmd eikenbouten bureau aan de eene zijde en een nieuwerwetsch mahoniehouten buffet aan de andere; daar tusschen in zaten wij als drie spookgestalten op drie oude leeren stoelen rondom een schamel bezetten disch. Het tafellaken was grof maar zindelijk, het glas enj aardewerk van het gemeenste soort en ouderwetsch en toch stond er als een kleinood ;n de hand van een boer, to midden van al dat alledaagsche goed, een keurige oude zilveren vaas, waarin iemand een bos prachtige roode rozen gestoken had, met de dauw nog op de bladeren, en een heeriyken geur verspreidende. Die iemand was natuurlijk Catherina eu door dit bewijs van beschaving en goeden smaak ver gat ik het eenvoudige maal en de liuksehheid der deern, die mij met een deksel in de hand stond aan te kijken en met veel geraas de borden en schalen tegen elkaar sloeg. Catherina dronk waterhaar vader en ik deden er brandewijn in, gerekend wordt hun aantal op rnim 300 geschat. Met ongeduld en slagvaardig werd het bewuste oogenblik afgewachtzoodra de tgd dan ook waB aangebroken stevenden allen naar gemelde banken. Ruim 200 vaartuigen bleven op de Grevelingen om het aldaar aanwezige terrein te bemachtigen, terwgl de rest zich in het Djjkwater had genesteld om den Hals in beslag te nemen. Het was een prachtig en zeldzaam schouwspel die 200 vaar tuigen voor Bruinisse op eene uitgestrektheid van plus minus 3000 meter heen en weder, door elkander, te zien kruisen. Van het resultaat der vangst kan thans nog niets worden bericht. By uitzondering komt de gemeente Westdorpe met nihil voor wegens aandeel in de kwade poBten op de grond- en personeele belasting in de opgaaf van 1887 betrekkelijk de dienstjaren 1884 en 1884'85. De in vrijheid gestelde heer Domela Nieu- wenhuis ziet er gezond uithjj was alleen moeilijk herkenbaar, zelfs voor zijne verwanten, daar baard en hoofdhaar afgesneden waren. Trots de geruchten omtrent zjjn gezondheids toestand, die er geloopen hebben, schijnt, het verblijf in de gevangenis hem dus niet te hebben benadeeld. Toen hjj Woensdagavond in Walhalla te 's Gra- venhage verscheen, drong hij er op aan dat zjjn terugkeer niet tot luidruchtig betoon aanleiding zou geven, aan welk verlangen voldaan werd. Het waarborgfonds voor de nationale ten toonstelling van kunstnijverheid, in 1888 te 's Gra- venhage te houden, is ruim volteekend. 4 Als een niet dikwjjls voorkomend geval deelt men aan het Vad. mede, dat zich onder de mili ciens der lichting 1884 bjj de jagers éen bevindt uit Zegwaart, die kiezer is voor de 2e kamer. Hem werd gisteren door den kolonel van het regiment een dag verlof verleend, om zjjnen kie zersplicht te kunnen waarnemen. Terwjjl men Dinsdag bjj de bewerking van projectielen in het laboratorium van het rjjksbus- kruitmagazjjn te Helder een der voor het revolver kanon bestemde granaten vulde, wat nogaleenig bezwaar scheen op te leveren, sprong deze met een hevigen knal uiteen. Drie personen, die zich in het laboratorium bevonden, werden gekwetst; De rechter (tot de vrouw van een beschul digde). Gjj behoeft in deze zaak geen getuigenis af te leggen, vrouwtje. Vrouw. Neen, maar mijnheer, de gelegenheid, om hem eens goed de waarheid te zeggen, laat ik zoo maar niet voorbjjgaan. Te Yaals heeft zich een geval a la Schnabek voorgedaan. Een gebrekkige orgeldraaaier, op een kruk steunende, passeerde even de grens, maar zag een Pruisisch gendarme, die hem zeker om een bjjzondere reden niet welkom was, op hem afkomen. Haastig trok hjj zich op Nederlandsch grondgebied terug, maar de Pruisische beambte ontzag zich niet op ons terrein te komen en daar den delinquent, met wien hjj nog een appeltje te schillen had, beet te pakken om aldus hem naar zjjn Heimath mee te voeren. Er ontstond eene worsteling; inwoners van Vaals trokken party voor den orgelman, wat zg trouwens altjjd zouden gedaan hebben, al had hy het ook met de Neder- landsohe politie te kwaad gehad en dwongen den Pruis heen te gaan. Thans is men nieuwsgierig of dat muisje ook een staartje hebben zal. In Breda heeft men al zeer weinig gestemd van de 974 kwamen er slechts 228 op. Te Achttienhoven kreeg een veehouder, een slag van een paard tegen het onderiyf, tengevolge waarvan hg overleed. Nabg Haren werd Dinsdag door een post omnibus een man overreden, die eenige oogenblikken later stierf. Dman moet in beschonken toestand geweest zgn, toen bem het ongeluk overkwam. Onder Oosterhout, nabg de Dongerbrug, sprong iemand, die per tram van Geertruiden berg huiswaarts keerde, van dit voertuig af om zgn afgevallen hoed op te rapen. Hg viel, met het noodlottig gevolg dat de tram hem over het hoofd ging en hg op de plaats dood bleef. Hg laat eene weduwe na met tien zeer jeugdige kinderen. die van lieverlede de tong van mijn gastheer losmaakte en hem vertrouwelijker deed worden. - „Gij ziet hoe wij leven," zei hij, toen wij weer in de zitkamer zaten en onze pijpen aan gestoken hadden. Catherina was verdwenen en het vertrek was somberder dan ooit. „Wij zijn zeer arm en gij zijt de eerste, die sedert jaren bg ons logeert." „Ik vrees dat ik u overlast aan doe." „Dat is onmogelgk. Gij moet tevreden zijn met hetgeen gy krijgt en wy met hetgeen wg geven kunnen. Bedelaars mogen niet kieskenrig zijn", voegde hy er met een onaangenamen lach bij. „Ik heb uw dochter moeite gegeven." «GekheidMijn dochter is een goed kind. Zy ziet niet tegen moeite op; bovendien komen er niet alle dagen jongelieden hier. Ik denk dat de vrouwen overal hetzelfde zgn." Hij zag er niet beminnelijk uit, toen hg die woorden op een sarcastischen toon uitsprak; ik begreep dat ook hij de roode rozen opgemerkt had en dat die ongewone poging tot versiering hem ergerde. Ik zei vergoelijkend „Uw dochter is zeer schoon." „Zoo Vindt gij dat Dat zeggen anderen ook. Hebt gij geen mooie meisjes in Engeland, mijnheer Barclay „Ja, natuurlgk", zei ik verlegen, vreezende dat mijn poging tot verzoening als een beleedi- ging werd opgenomen. „Maar ik weet niet veel van Engeland af. De laatste tien jaren ben ik in Amerika geweest." Men schrgft uit Katwgfe aan Zee, dd. 1 Sept. aan het L. D. De heer C. Bleekman, jnr. student te Leiden, heeft Woensdag, zwemmende een zeetochtje ge maakt van hier naar Noordwgk aan Zee. Genoemde heer had reeds voor een dag of zes zgn voornemen daartoe aan Kees, onzen badknecht, te kennen gegeven. Deze had hem aangeraden te wachten, tot er een flinke Zuidwestenwind zou waaien. En Woensdag woei er een, bgna te flink voor zulk eene onderneming. Ook had Kees den zeer verstandigen raad ge geven, niet te wachten tot het geheel vloed was, doch den tocht vóór dien tgd te doen afloopen, ten einde alzoo niet te veel water over het hoofd te krijgen, en tusschen de binnen- en buitenbank te kunnen doorzwemmen. De zwemmer begaf zich nu om halfelf te water. Het dochtertje van Kees ging gelgktgdig met zgne kleeren langs het strand naar Noordwgk. Hg was te ver in zee, en de golven waren te hoog, dan dat zy hem met het oog had kunnen volgen. Zg vertelde dus het geval aan Piet, den badknecht aldaar, en vroeg of die heer misschien reeds aan. gekomen was. In weerwil van het onheilspellend antwoord, nl. dat ze daar niet op behoefde te wachten, kwam de heer Bleekmann echter om halftwaalf goed en wel voor het badhuis aan. Het Weekblad van het Recht (no. 5446) brengt in herinnering, voorspeld te hebben, dat uit den boezem der staats-commissie ter herziening van het burgerlgk wetboek eene nnmeriek-kleinere maar juist daardoor intrinsiek-sterkere en nauwer vereende commissie zou te voorschgn treden, die, van den arbeid harer voorgangster gebruik makende, den waren grond zal leggen voor eene systema tische herziening. Na een tgdsverloop van zeven jaren is deze voorspelling vervuld. De vroegere, reeds ingekrompen staats-commissie is ontbonden en de voltooiing der herziening aan eene uit minder leden bestaande en dus eenvoudiger wer kende commissie opgedragen. Het is dus, zegt het blad, ongetwijfeld eene uitste kende gedachte van den minister Modderman ge weest, aan de herziening van het burgerlgk wetboek de hand te slaan, maar die gedachte zoa spoediger vruchten voor de maatscbappg hebben kunnen dragen, indien hg onmiddellgk een vjjftal „uit stekendsten" onder de „uitstekende" civilisten met deze taak had belast. Zoo zgn in denjongaten tgd de meeste wetboeken in den vreemde tot stand gekomen, en ook de in zgn tgd zeer ge roemde Code Napoleon kwam eerst na langdurige voorbereiding tot stand na het decreet van 24 Thermidor an VIH, waarby eene commissie uit vier uitstekende rechtsgeleerden werd benoemd, die, onder de leiding van Tronchet, onafgebroken samenkwam en samenwerkte, met dit gevolg, dat het ontwerp van den Code Civil in vier maanden tgd gereed was. Het W. v. h. R. zou niet wen schen, dat de commissie van 22 Aug. 1887 met overhaasting arbeiddezg heeft ons tegenwoordig burgerlgk wetboek met de beste voortbrengselen van wetgeving in andere landen te vergelijken en bovendien te letten op de leemten en onnauw keurigheden, die langdurige praktgk in ons wet boek deed ontdekken. Maar indien het blad thans nog eene voorspelling mocht wagen, zou het deze zgn, dat het, in geval van geregeld voortgezetten arbeid, niet andermaal zeven jaren zal duren om ons een nieuw burgerlgk wetboek omtrent de zakelgke rechten, de rechten, uit verbintenissen voortspruitende, en bewgs en verjaring aan te bieden. Volgens het Bat. Hand. zal binnenkort in de reëngagementspremiën van mindere militairen eene zeer nuttige en noodige verandering worden gebracht. Thans toch wordt aan elk Europeesch militair, die zich na expiratie van dienst ander maal voor zes jaren verbindt, een bedrag van ƒ600 uitgekeerd. Deze voor eenen soldaat be paald aanzienlyke som wordt echter door de belanghebbenden bgna nooit aangewend om na terugkeer in het vaderland als een appeltje voor den dorst te dienen, doch, treurig genoeg ge- woonlyk tot den laatsten cent verbrast en verspild. Er zgn dan ook compagnies-kommandanten, die eenen gereëngageerde ongevraagd vier dagen verlof schenken, met de uitdrukkelgke conditie, dat de man zonder een cent in het kwartier terugkeert, en zulks om te vermyden, dat met de uitbetaalde 600 alle manschappenin in de provoost terecht komen. Om aan dezen immoreelen toestand een einde te maken, zal nn in den vervolge bij reëngagement aan Europeanen slechts 300 worden geschonken, doch daarentegen aan ieder in Indië of te Harderwyk gepasporteerd militair 50 gegeven worden voor elk jaar, dat hg in kolonialen dienst heeft doorgebracht. Komt „Amerika is zeker een goed land", vroeg hg, „ik meen voor een jong mensch, die de wereld voor zich heeft." „Zeker, als hij schrander is en wil werken." „Hier is geen vooruitzicht voor een man. Zeg nu eens ronduit, wat zou iemand kunnen doen, die in een huis woonde zooals dit, bij voorbeeld Ik zweeg; dit probleem scheen onoplosbaar. „Een man die niet te oud is om eerzuchtig te zijn, die van wat beters droomt, die zyn vrijheid bemint en trotsch is." Ik begreep dat hij van zich zelf sprak. „Dit is zeer moeielijk te zeggen", zei ik weifelend. „O, mijnheer Barclay, gij hebt geen betere dagen gekend en geleerd alles te ontberen wat gy noodig hebtgij hebt niet geleerd om iedereen te haten, die het beter heeft dan gij en aan awe kinderen gedacht en (Word vtrvolgd.)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2