205. 130® Jaargang: 1887. Donderdag 1 September. BEKENDMAKINGEN. J. P. I. Buteux Arie Smit. J. J. van Kerkwijk, Jhr J. L. C. Pompe van Meerdervoort Een ongemotheerde uitval. J. P. I, Buteux Arie Smit. BURGERAVONDSCHOOL Middelburg 31 Augustus, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 8/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURG ZIERIKZEE. Plaatsing van een Reservestoomketel MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. tan dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nleuwenhuijzen en te Terneuzen: L. vanWijck. Hoofdagenten voor bet Buitenlandte Paruis en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Een etmaal nadat deze regelen gedrukt zijn, zal de aanstaande gewichtige gebeurtenis in de politieke geschiedenis van ons land tot het verleden behooren. Op het gewicht van deze verkiezing, in verhand met de grondwetsherziening, hebben velen, en ook wij, gewezenin de hoop daar door de belangstelling op te wekken voor een feit, dat van grooten invloed wezen zal op de aanstaande gebeurtenissen op wetgevend gebied in Nederland. Of het gelukt zal zijn de kiezers tot de gewenschte deelneming te bewegen Spoedig zal het blijken, wanneer straks de stembussen worden geopend, en wij zullen weten hoe velen of hoe weinigen van hun kiezersrecht gebruik maakten. Afgescheiden van herstemmingen, zal het ditmaal wel de laatste maal wezen, waarop het bestaande kiezerspersoneel zich van die taak kwijt. Hoog aangeschreven stonden, wat hun ijver betreft, de tegenwoordige kiesgerechtigden niet; en zij zullen nog heel wat goed moeten maken, willen zij met eere het politieke strijd veld verlaten. Toch leverden de kiezers in Zeeland hierop eene zeer gunstige uitzonderingzij gaven aan het overige Nederland een goed voorbeeld; en zelfs in het district Zierikzee, waar van strijd nog niet zoozeer sprake was als in de districten Middelburg en Goes, kwamen in Juni van het vorig jaar 1359 van de 1557 kiezers op. Moge Zeeland morgen, Donderdag, op dat gebied zijn goeden naam-fetndhaven! Mogen alle voorstanders der grondwetsher ziening de vrijzinnigen vooraldien dag zich vereenigen om aan de liberale eandidaten een zeer groot aantal stemmen te verschaffen. In ijver voor de liberale zaak ligt van zelf eenstemmigheid opgeslotenwant wat baat zonder deze de grootste krachtsinspanning? Hoe men ook met schoonklinkende leuzen de Zeeuwsche liberalen tot desertie moge over halen, en tot ontrouw aan het parool, dat zedelijk bindt wij weten uit ervaring dat bij verkiezingen voor 's lands vertegenwoordi ging wijken naar links of rechts bij hen geen instemming vindt. Recht op het doel af is hunne leuze. Daarom hebben wij goeden moed dat gekozen zullen worden in het district en terwijl in het district GOES zeker met eere uit de stembus zal komen. Dan zal men den Zeeuwschen kiezers tot lof Inoeten nageven, dat zij tot het laatste toe met moed hebben gestreden. Het hoofdartikel in dit blad van 29 dezer geeft aan de Standaard aanleiding tot de vol gende ontboezeming, onder het mottoMet weinig tevreden De Midd. Cl. schrjjft ten bate van Buteux en Smit, die ze zoo gaarne herbozen zag: „Er valt hier een daad van piëteit en waar deering te verrichten tegenover de aftredende leden, die, met opoffering van eigen rust en gemak, onder velerlei andere beslommeringen, tjjd en kracht hebben gevonden om ons kiesdistrict in een moeiljjk en inspannend zittingsjaar waardig te vertegenwoordigen. Op deze beide mannen mag Zeeland trotsch pjjn, en „goed rond, goed Zeeuwsch'! papet daar van bij de stembus openljjk getuigenis afgelegd ■worden". Twee vragen naar aanleiding van deze boutade. Toen een vorig maal Keuchenius aftrad, waar bleef toen bp dit blad de piëteit en waardeering'1 voor zooveel opoffering van »rust en gemak" als deze kundige en schrandere afgevaardigde zich nog wat anders dan Smit en Buteux voor de kamer getroost had En voorts, als Middelburg, als Zeeland nu waarlijk trotsch moet zijn op wat van Buteux en Smit in het Bijblad staat, eilieve, zijn dan de Zeeuwen toch niet met al te weinig tevreden Ze hebben, zegt de Midd. Ct., het district „zoo waardig" vertegenwoordigd. Zóo »waardig" ja, dat, bijaldien deze heeren het gansche jaar thuis waren gebleven, men noch op het Binnenhof, noch in het land iets zou hebben verloren, of iets zou hebben gemist. Het antwoord op beide vragen kan kort zijn. De houding van den heer Keuchenius miste alle aanspraak op waardeering, omdat hij steeds het mogelijke heeft gedaan om de Grondwetsherziening te doen mislukken. De non-possumus-politiek vond en vindt in hem haren hardnekkigsten woordvoerder. De rederijkheid des heeren Keuchenius als eene deugd te hooren aanprijzen, klinkt zeker al zeer zonderling. Wellicht brengt niemand er meer toe bij, om het parlementaire stelsel in discrediet te brengen, dan juist die afge vaardigde door het buitensporige gebruik, dat hij van de vrijheid van spreken maakt. Juist tegenover dergelijk misbruik geldt het, dat spreken zilver, doch zwijgen goud is. Het is hekend, dat een der uitstekendste afgevaardig den, welke onze Tweede kamer ooit geteld heeft, mr J. Heemskerk Bz., bij wijze van protest in do openbare zitting nimmer het woord voerde, hoewel de gave daartoe hem zoomin ontbrak, als met de heeren Buteux en Smit het geval is. Zoo de heeren Buteux en Smit dit district niet hadden vertegenwoordigd, zou de Grond wetsherziening groote kans geloopen hebben te mislukken door hunne medewerking kwam zij tot dusver tot stand. Aan de Standaardom daarover den staf te breken. Aan ons, om strenge plichtsbetrach ting, welke op geenerlei effect berekend is en niemand naar de oogen ziet, te eeren. Zeker kan het verwijt van de Standaard tegenover niemand meer misplaatst zijn, dan tegenover de beide mannen, wier geheele leven, ook in andere gewichtige en drukke betrek kingen, voor onze oogen aan de rustelooze behartiging van het openbaar belang gewijd is: en Mr w. p. k. De burgemeester en wethonders van Middelburg: gezien de artikelen 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, maken bekend: dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van den heer M. PROOS, directeur der Middel bnrgsche Kunstboterfabriek, om in genoemde fabriek, gelegen aan de Seisstraat, wijk Q no 8, 9, 10 en 11, kadastraal bekend in sectie D no 1685, een reservestoomketel te mogen plaatsen dat op Dinsdag den 13 September a, s., des namiddags te ljr uur, ten raadhuize dezer ge meente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen die plaatsing bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Middelburg, den 30 Augustus 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De Secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat de inschrijving van leerlingen der burger avondschool voor den aanstaanden cursus zal plaatshebben op Vrijdag den 9 September a. g.3 des avonds te 7 tot 9 uren, in het schoolgebouw^ Middelburg, den 30 Augustas 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De Secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN, i Voor zooveel noodig herinneren wij de kiezers eraan dat morgen (lïonderdag) de stembussen voor het inleveren der biljetten tot vijf uren geopend zijn, dat de kiezers, wier stembiljet is weggeraakt, bij het stembureau een nieuw biljet kunnen bekomen en dat het geoorloofd is namen door te halen en door andere te vervangen. In dit nommer komt wêer, niettegenstaande de verklaring van den heer Van Tejjlingen gisteren afgelegd, een advertentie voor ter aan beveling van dien heer en den heer J. A. Tak. Wij waarschuwen daartegen. Wjj vermoeden, en hebben daarvoor goede rede nen, dat wij hier met eene zeer laakbare poging te doen hebben om verdeeldheid te zaaien onder de liberalen. Dit zal wel niet gelukken, maar men zij op zijne hoede. Hoe de steller der advertentie ook trachten moge onder schoonklinkende woorden zjjne be doeling te verbergen, wjj houden ons over tuigd, dat het geen belangstelling in de liberale zaak is, die hem tot het plaatsen dezer annonce dreef, maar dat louter vijandschap tegenover de liberalen hem daartoe aanzette. Naar aanleiding der door onzen Haagschen briefschrijver gemaakte opmerking omtrent het zwijgen der bladen over hetgeen op Seinpost ge beurde, excuseeren zich twee Amsterdamsche bladen, o. a. de Tijd. Wij meenen dat onze briefschrijver alleen de Haagsche bladen op het oog haddie hjj dan ook in zijn jongsten brief bjj name noemde. Ofschoon de toestand der gisteren ziek gewor den soldaten in dit garnizoen aanmerkelijk beter is geworden, doet zich voortdurend het onverklaar bare verschijnsel voor dat velen ongesteld worden; het getal verpleegden bedraagt thans een 150. Mee- rendeels openbaart zich de ongesteldheid door bra kingen en hoofdpijn, gepaard met hevige koorts. Met ijver en nauwgezetheid wordt door den commandant en den geneeskundigen dienst steeds het onderzoek naar de oorzaak van deze onver klaarbare ziekte voortgezet. Naar wjj vernemen werden niet alleen personen aangetast, die Maandag soep gebruikten, maar ook militairen, die daarvan niet aten, terwijl onder degenen die niet ongesteld geworden zijn er velen voorkomen die wel soep en vleesch gebruikt hebben. Op verzoek van onzen correspondent te Oost- kapelle melden wjj, dat het verslag van den schietwedstrijd op Vrijdag j. 1. niet van hem af komstig is. Volgens hem blijkt uit het slot daarvan, dat de steller niet best op de hoogte is geweest. Er was volstrekt geen grond voor de minder aangename verzuchting aan het adres van den eigenaar der schietbaan, over wiens medewerking de vereeniging Nuttig en Aangenaam zich zeker niet zal hebben te beklagen. Zooals wij vroeger meldden zal er in het volgende jaar te 's Gravenhage eene nationale tentoonstel ling worden gehouden van oude en nieuwe kunstnijverheid. Wij wenschen hieraan nog even te herinneren, vooral in verband met het feit dat in onze gemeente eene sub-commissie zich gevormd heeft en het houden der tentoonstelling nu zoo goed als verzekerd is, daar het waarborgfonds wel als volteekend beschouwd kan worden. Het programma der tentoonstelling omvat: lo voortbiengselen van nieuwe Nederlandsche kunst nijverheid 2o voortbrengelen van Nederlandsche kunstnij verheid uit vroegere tijden3o tot opluistering: schildergen van oude en,hedendaag- sche meesters. Deze tentoonstelling is de eerste van dien aard in ons land en kan tevens als een eerste schrede worden aangemerkt op den weg tot de herleving onzer vaderlandsehe kunstnijverheid. Aan het groote nut er van zal wel door niemand getwijfeld worden, vooral wanneer men daar bjj denkt aan het groot aantal voorwerpen, die op do binnenyersiering onzer woonhuizen betrekking hebben en die meest alle uit het buitenland worden ingevoerd. Waarom zouden al die zaken, bij eene krachtige ontwikkeling onzer kunstindustrie, hier niet kunnen worden voortgebracht Wil deze tentoonstelling aan het beoogde doel beantwoorden, dan is in de eerste plaats de medewerking van velen noodig. Waar in vorige tjjden onze kunstnijverheid eene hoogte heeft bereikt, die thans de rechtmatige bewondering opwekt van landgenoot en vreemde, zoo kunnen wij helaas het tegenwoordige tijdperk niet schit terend noemen. Toch kan onze kunstnijverheid uit haar verval worden opgebeurd, uitgaande van de stelling dat in het verledene ongetwjjfeld een toekomst ligt voor het tegenwoordige. Daarom verdient de tentoonstelling van 1888 de medewerking van allen, die er belang in stellen dat de vader landsehe kunstnijverheid niet langer door de buitenlandsche behoeft verdrongen te worden. De subcommissie, die zich hier, in navolging van vele andere plaatsen, heeft gevormd, bestaat uit de heeren jhr mr L. Schorer, eere voorzittermr G. N. de Stoppelaar, voorzitter J. C. Lantsheer, ondervoorzitter; J. A. Frederiks, secretaris; J. van der Leijé en J. F. Fak Brouwer. Wjj hopen dat het comité ook hier vruchtbaar werkzaam zal kunnen zijn en Middelburg een goed figuur op deze hoogst belangrjjke, tentoon stelling zal maken. Het is dezer dagen, zoowel te Vlissingen als te Middelburg, weer gebleken welk een aantrek kingskracht het muziekkorps van het 3e regiment infanterie, onder leiding van zijn bekwamen di recteur, den heer N. A. Bouwman, uitoefent. Niettegenstaande het min gunstige weer waren de drie door dit korps gegeven concerten druk bezocht. Van dat te Vlissingen werd in ons blad reeds melding gemaakt. In het Schuttershof werd Maandag voor een aandachtig publiek een keurig programma op uitstekende wijze uitgevoerd. De ouverture van Weber's Oberon, de fantasie uit Les dragons de Villars, Beethoven's Marche Turgue en de al tjjd bekoorlijke fantaisie pastorale Un jour d'été en Norvège vielen zeer in den smaak. Niet minder verdiensteljjk was de Uitvoering in onzen llieetuin, Dinsdagavond. Uétoile du Nord la JuiveWilhelm Tell en Faust vormden de hoofdschotelsen die ouvertures en phantasieën be hooren tot de dankbaarste nommers van het repertoire. Niet minder bekoorde vooral ook om de zeer fijne uitvoeringLa caravane van Aech, dat, op aanhoudend en dringend verzoek, herhaald werd. Het publiek toonde zich erkenteljjk en tevreden tegenover den heer Bouwman. Of hij dit ook zal geweest zjjn jegens hef publiek valt, wat den avond van Dinsdag betreft; te betwijfelen. Niet weinigen beschouwen zulk een concert alé de beste gelegenheid om eens gezellig te bab^ beien; alsof er niet dagen en, tusschen de ver schillende nommers, oogenblikken genoeg zjjtó waarop men aan die lust kan botvieren, zonder dat men hen stoort die genieten willen van eea muziek, welke men helaaste zelden hoort, of een talentvol man als den heer Bouwman ala het ware beleedigt door het werk van zjjn korps met kenneljjke minachting te bejegenen. Anderen schjjnen bjj voorkeur onder het spelen zoo'n dringende behoefte te gevoelen aan ver- frissching, dat het geen uitstel kan gedongen om daaraan te voldoen. En dan de lieve jeugd Wij gunnen haar zeer gaarne hare vroolijkheid en dartelheidmaar op een concert zien wjj haar liever niet. Als speelplaats is onze theetuin iederen dag tot hare beschikking. Natuur gaf een beschamend voorbeeld aan velen. Zij was onstuimig en buiig geweest, den ganschen Maandag en Dinsdag, maar onder het concert was zij beide avonden rustig en kalm, om dadeljjk na afloop daarvan weer als 't ware haar onstuimig karakter te toonen. Over hetgeen bjj zulke concerten vaak voorvalt schreven wjj al meermalen, en wjj bepalen ons daarom nu nog tot de vraag is het zoo onmogeljjk dat het bestuur der Nijverheidsvereeniging eene bepaling make dat bjj dergelijke gelegenheden geen kinderen b. v. beneden de vijftien jaar worden toegelaten; en dat het verboden wordt om tjjdens de uitvoering der verschillende nommera te bedienen? Den heer L. P. W. van der Wal, onlangs bei noernd tot adelborst der Ie klasse werd Pipsdagj

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1