N° 203. 130® Jaargang: 1887. Dinsdag 30 Augustus. 10 FEUILLETON. HET ONGELUK VAN TANTÉ DRSÏÏLE- BEKENDMAKINGEN. VERKIEZING. Middelburg 29 Augustus, Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Veemarkt te Middelburg. pet salon» MIDDELRURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van deb Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moon,te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen en te Temeuzen: L. van Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de inlevering van stembriefjes ter benoe ming van twëe leden van de Tweede Hamer der Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Middelburg zal plaats hebben op Donderdag den 1 September a. s., van des voor middags 9 tot des namiddags «ren, in de benedenachterzaal van het raadhuis (ingang acliterdenr in den Helm), terwijl de ope ning dier stembriefjes zal geschieden op de Hovenvoopzaal van liet raadhuis (toe gang langs den voortnap) op Zaterdag den 3 September daaraanvolgende des voormid dags te 9 uren. Middelburg, den 30 Augustus 1887. Burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Donderdag den 1 September a. s., van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Zooals wjj de vorige week in 't kort meldden, heeft de Nederlandsche juristen-vereeniging zich in beginsel verklaard voor de invoering van verplichte verzekering tegen ongelukken, ten bate der arbeiderB. De vraag, die aanleiding gaf tot bespreking van deze kwestie, luidde als volgt »Is bet wenscbeljjk ten bate der arbeiders dwangverzekering in te voeren, voor zoover be treft de gevolgen van ongelukken, door hen in de uitoefening van hun bedrijf ondervonden?" Aan het beknopt verslag, 't welk o. a. de Haarl. Ct. van de gevoerde beraadslaging geeft, is het volgende ontleend: Het woord werd het eerst gevoerd door mr. Levy uit Amsterdam. Na de verhouding van den werkman tot het arbeiderscontract, de onvrij heid van den werkman om een gevaarljjk bedrjjf te ontwijken, te hebben besproken, nam bij tot uitgangspunt van zjjn betoog dat waar de onvrij - heid van den werkman bestaat, daar het recht degenen moet beschermen, die het zelf niet kunnen. Als middelen tot verbetering wil men1. ver scherping van des werkgevers aansprakelijkheid 2. dwangverzekering of verplichte verzekering. Mr. Levy bestreed die middelen; hjj wilde op het voorbeeld van Duitschland breken met het Uit het Fransch. Yan GEORGE OHNET. XI. Door wanhoop overmeesterd schreide tante bittere tranen, doch onderdrukte baar snikken opdat men baar niet van zwakheid zon verdenken. Eensklaps begaf zij zich naar het altaar van den martelaar en riep op hartstochtelijken toon: „Een soldaat, neen dat is onmogelijk, niet Waar Nooit De avond begon reeds te vallen. Het opengaan der deur deed baar opzien. De kamenier kwam binnen. „Wat is er vroeg zij gemelijk „wat wil men van mij „Daar is een heer, die vraagt oia de juffrouw te spreken." „Een heer Welke heer „Ik ken hem niet." Een onbekende? Er kwam een zweem van hoop bij haar op. Zou het een bloedverwant van Roger zijn Zon er op bet laatste oogenblik nog een stap ter verzoening gedaan worden en alles terechtkomen? Zij beefde van blijdschap. „Heel goed, laat mijnheer binnen. Ik kom." Zij zette baar muts recht en begaf zich naar gansche denkbeeld, als zou deze aangelegenheid burgerrechtelijk te regelen zijn, en drong ten aanzien van dat onderwerp aan op publiekrech terlijke regeling. Alle voorgestelde vragen zou h|j dus verwerpen, als uitgaande van een z. i. verwerpelijke gedachte. Maar op de algemeene vraag, de wenscheljjkheid van dwangverzekering ten bate der arbeiders, antwoordde hjj bevestigend en achtte hjj een regeling urgent. Het lid van den hoogeD raad mr. Eyssell be handelde het onderwerp van zuiver rechtsgeleerden kant. Hg ging nauwkeurig de argumenten na, die voor de verplichte verzekering met of zonder staatstusschenkomst zijn ontwikkeldhjj kwam tot de conclusie, dat het gemeene recht op zjjde wordt gezet en daarvoor in de plaats gesteld een verplichting om te verzekeren door middel van de strafwet. De strafwet echter noemde spreker het uiterste middel om in te grijpen in de burger maatschappij. Vooral had hij bezwaar tegen de opdracht van de organisatie der verzekering aan den staat, omdat dit moest voeren tot socialisee ring van den staat, waaraan hij niet wenschte mede te doen. De werklieden zouden langzamer hand gaan denken, dat de staat voor hen moet zorgen. Men ging zoodoende naar den normalen arbeidsdag, terugkeer van het protectionisme, zonder dat men weet, tot hoever men zal gaan altjjd maar immer durch. Ook de vice-president van den hoogen raad mr Coninck Liefsting, erkende de verplichting van den ondernemer om schadevergoeding te geven voor ongelukken, die het gevolg zijn van gebrek aan voorzorgen in den ruimsten zin, dus niet alleen wegens het verzuim van wettelijke voorzorg. Tegenover het geringe besef, dat de werkgever van zjjn verplichtingen heeft, moet de werkman weten, wat zijn recht is. Zoowel in het belang van den werkgever als in dat van den werkman, betoonde hjj zich dus voorstander van de verze kering der werklieden tegen ongevallen, omdat het verzekeringsstelsel hoogst gunstige resultaten zal leveren ook voor den wetgever. Hjj was met den heer Levy voor een algemeene, door de wet geregelde verplichting der verzekering. Dergelijke regeling moest echter aansluiten aan den bestaan- den rechtstoestand. In een goede rechtskundige regeling zag hjj een waarborg tegen socialistische beroeringen. De heer De Marez Oyens bestreed krachtig de verplichte verzekering in zonderheid den ver- zekeringsdwang van staatswege, maar betoogde, dat de privaatrechte lij ke aansprakelijkheid inder daad verbetering behoeft, wil men werkeljjk iets doen in het belang van de arbeiders. Wat hjj wilde kwam hierop neder, dat in het wetboek een behoorlijke omschrijving werd gegeven van de bedingen van het arbeiderscontract. Billjjk noemde hij het, dat niet de werkman het bewjjs van Bchuld moest leveren, doch de onderneming haar onschuld behoorde te bewjjzen, m. a. w. dat ten bate van den arbeider de bewijslast ver plaatst worde. Daar stand een groote man, met een roode kleur, zware bakkebaarden en gekruld haar, als een vreemdeling gekleed, met een burgerlijk, gemeen uiterlijk bij den schoorsteen. „Wien heb ik de eer te spreken?" De groote man richtte zich in zijn volle lengte op, trad op haar toe en zei op ruwen toon „Ben ik dan zoo veranderd, nicht, dat gij mij niet meer herkent?" Nicht? Ursule nam die grove gestalte, die haar aan niets herinnerde, wat nauwkeuriger op ea zei bedremmeld: „Mijnheer ik begrijp niet goed. Neem mij niet kwalijk. Gij zeidet? „Nicht Natuurlijk. Wat Ursule, kent ge mij niet meer Bij dien gemeenzamen toon, dien naam Ursule werd zij doodsbleek, hare oogen namen een ver wilderde uitdrukking aan en zij stamelde Is het mogelijk „Ja zeker. Ik ben Louis 1" Zij stond versteld, onbewegelijk als in een beeld herschapen. „Dat is een verrassing hé?" riep Louis Silvain-Exupère op een luchthartigen toon, dio haar deed huiveren. „Ik zag dadelijk dat gij mij niet herken det. Maar gij zijt niets veranderd. O goede Ursule, welk een genot om elkaar na zu k een langen tijd terug te zien Zij luisterde niet: zij droomde. -—„Verrijzen de dooden uit hunne graven of staat daar levend voor mij de man, dien ik zoozeer De principieels vraag wordt door het bestuur nader aldus gesteld »Is het wenscheljjk ten bate der arbeiders ver plichte verzekering in te voeren voor zoover be treft de gevolgen van ongelukken, door hen in de uitoefening van hun bedrijf ondervonden Nadat over deze vraag nog een langdurige discussie gevoerd werd, werd zij toestemmend beantwoord met 32 tegen 16 stemmen. Wij merken de redactie der Landbouwcourant even op dat er in Goes geen boterzetting bestaat. Zjj was tot die meening gekomen door het be richt uit die gemeente omtrent den weinigen handel, die er in de laatste weken op de boter markt werd gedreven, „waardoor zoo luidde het bericht zij, die den prijs van de boter vaststellen, moeilijk een marktprijs konden geven." Dat vaststellen van den prijs slaat op de com missie voor de markt die, na afloop daarvan, den marktprijs vaststelt, waartoe zij, naar wij meenen^ het gemiddelde neemt van de besteede prijzen. Er wordt dus hoegenaamd geen dwang op den prijs uitgeoefendalleen is een vaste plaats aangewezen, waar men vrij handel drijven kan in boter. In het district Zierikzee is van anti-revolution- naire zijde tot candidaat gesteld jhr mr A. F. de Savornin Lohman. In de kiesvereeniging Burgerplicht te Groningen, ondervond de candidatuur van den heer Yan Houten ook ditmaal weêr ernstige tegenkanting. Eerst was zelfs, na drie stemmingen, tot can didaat gekozen prof. A. P. Fokker, met 12 tegen 7 op mr S. van Houten en éen blanco biljet. Aan de verkiezing was eene discussie voorafgegaan, waarin geprotesteerd werd, o. a. door prof. Fokker, tegen de politieke gedragslijn, door den heer Yan Houten aangenomen in den laatsten tjjd, vooral zijne ondersteuning aan het voorstel- Schaepman verleend. Daar prof. Fokker verklaarde, de candidatuur niet te kunnen aanvaarden, werd voorgesteld ditmaal zich van aanbeveling te onthouden. Dit voorstel werd bjj staking van stemmen verworpen. Daarna werd overgegaan tot verkiezing van een nieuwen candidaat, waarbjj, bij derde stemming, de heer Van Houten gekozen werd, met 10 stem men, tegen 4 op prof. Drucker en 6 blanco biljetten. In eene vergadering van burg. en weth. van Amsterdam is besloten, na de vacantia drMezger het ambt van hoogleeraar aan te bieden. Komt dit besluit tot uitvoering, dan heeft men alle kans, merkt de Amst. Ct op. dat dr Mezger zegt: „Ik dank u, mijne heeren!" De Amst. Ct heeft alle kans, dat zij het raadt, want hetzij hjj aanneemt of afwijst, kunnen deze woorden door hem worden gebezigd. {Tijd). DoDderdag geen audiëntie bjj den minister van o orlog. De kroonprins en kroonprinses van Duitschland .met hunne dochters Victoria, Sophie en Margretha beweend heb?" Een stortvloed van gedachten overweldigde haar en het was alsof haar hoofd zou barsten. Zij vroeg zich af of zij zich in zijne armen zou werpen, of hem verworgen. Zij had lust om met de tanden te knarsen, te gillen, te schelden maar had nog kracht genoeg om te zwijgen. Zij werd beheerscht door een vreeselijke nieuwsgierigheid. Eerst moet zij het geheim dier wederopstandig doorgronden. „Hoe komt dat?" stamelde zij. „Ja, dat is een ware roman." In dat donker salon, tegenover dien man, aan wien zij haar leven gewijd had, kreeg Ursule een hallucinatie. Het was alsof die twintig jaar er niet tusBchen lagen, alsof haar verdriet slechts een droom was geweestalsof Louis nooit vertrokken was, eu thans haar hand aan haar vader kwam vragen, die weldra zou binnen komen en zeggen: „Kinderen, gij bemint elkaar, weest gelukkig De verrezene echter, meenende dat Ursule slechts zweeg om naar hem te luisteren, bleef door praten met een ietwat vreemden tongval, waardoor slechts brokstukken van volzinnen de oude vrij ster in de ooren gonsden. Ja, het leven was raar, in die forten waar het kogels hagelde. Men hakte schuilplaatsen in de sneeuw en moest den heelen nacht op den loer liggen; want de Russen deden gedurig uitvallen, overrompelden de schildwachten en vermoordden de voorposten. Bijna niets te eten, nog minder te drinken en een kou, dat de han en aan^de geweren vastvrorenEindelijk op worden Donderdag a. met het koninklijk Engelsche jacht Victoria and Albert, en niet zooala eerst het voornemen was, met het Duitsche adviesjacht Falke, te Vlissingen verwacht. De reis van Vlis singen naar Tirol, via Munchen, zal op den vol genden dag voortgezet worden. Uit Colijnsplaat wordt ons geschreven In de Zaterdag gehouden raadsvergadering werd de gemeente-rekening over 1886, sluitende met een batig saldo van 104.74§, goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd tot secretaris- ontvanger vag het burgerlijk armbestuur benoemd de heer L. A. Vink en na onderzoek der geloofs brieven van het nieuwbenoemde raadslid, den beer A. D. Snoep, tot diens toelating besloten. In die zitting kwam ter tafel een voorstel van burg. en weth. om, evenals vroeger, wederom, schoolgeldhefflng in te voeren. De voorzitter deelde mede, dat men slechts noode tot dezen stap wilde overgaan, maar de financieele toestand der gemeente was van dien aard, dat nieuwe bronnen van inkomsten moesten worden gezocht. Hjj wees er op, dat alleen langs dien weg de mogelijkheid bestond, eene rijkssubsidie te verkrijgen. Het schoolgeld zou zoo draagljjk mogelijk wor den gemaakt on- en minvermogenden zouden worden vrijgesteld, ook het bezoek der avond- en herhalingsschool zou kosteloos zjjn. In alle leer jaren zou per kind evenveel worden betaald, t. w» 25 cent per leerling per halve maand, voor 2 kinderen uit een huisgezin. 20 cent per kind, voor 3 kinderen idem 15 cent en verder voor elk kind meer 15 cent. Een paar leden hadden tegen het voorstel ern stige bezwaren zij meenden dat door die beffing het schoolverzuim in de hand zou gewerkt wor den dat het zeer moeilijk is eene grens te trek ken tusschen gegoeden en minvermogenden en zulk eene heffing vaak aanleiding geven sou tot grove onbillijkheid, daar de grootste levenmakers en de brutaalsten daarvan vrij zouden komen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten dit punt aan te houden tot eene volgende verga dering. Met ingang van 1 October a. s. wordt de tele grafist 2e klasse, mej. F. Gauw te Verseke, op haar verzoek, overgeplaatst naar Nieuwediep. In hare plaats komt te Yerseke de tijdelijke buiten dienst zijnde adBistent der posterjjen W. Olree, van Bruinisse, met ingang van dien datum weder aangesteld tot tijdelijk rijkstelegraafklerk. Jl. Zaterdag hebben een drietal ingenieurs der nationale maatschappij van buurtspoorwegen in België den weg van Brugge haar Sluis opgenomen. Het plan bestaat een stoomtraml jjn aan te leggen over Dudzeele en Westcapelle in verband met de stoomtram HejjstKnockeWesteapelle. Hierdoor zou Sluis de meed bevoorrechte gemeente van het district worden, hetwelk het ouwe trouwe zeer te stade zou komen. De ljjn SluisDraaibrug is mede door de ingenieurs ia oogenschouw genomen. Kolonel Domtners, bevelhebber in de IIP mili taire afdeeling, die op zijn inspectiereis, de vorige week, na Vlissingen en Middelburg, ook Bergen. een mistigcn, kouden morgen lag hij in zijn mantel gehuld te droomen van zijnen dierbaren in Frank rijk. Hij zag als in een vizioen het huis, verlicht en warm, een weldadige warmte doortintelde hem ea van lieverlede voelde hij een heerlijke verdooving over zich komen, toen er op eens woedende kreten weerklonken. Hij wilde ook roepen: „Te wapen 1" Maar een geweldige slag op het voorhootd deed het vuur uit zijne oogen spatten, hij had een vreeselijke pijn .en alles was gedaan. Hij was tot zich zelt geko men in een zacht bed, in een warme kamer, bij een porceleinen kachel. Er zaten twee vrouwen bij hem, die een taal spraken welke hij niet ver stond, doch die zacht en zangerig klonk. Hij bevond zich te Ehatarinoslow, waar de Russen hem met een convooi gewonden heen gezonden hadden, toen ze hem met gespleten schedel opnamen. Daar het hospitaal vol was werd hij bij bur gers ingebracht en sedert eenige weken door moeder en dochter verpleegd. Tante maakte een gebaar. Er drong een ge dachte tot haar verward brein door er zon liefde ontstaan zijn tusschen dat meisje en den gewonde. Zij trilde van jaloezie en toorn. (Word vervolgd.}

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1