N° 202. 130® Jaargang: 1887. Maandag 29 Augustus. BUITENLAND. Middelburg 27 Augustus. De aanstaande verkiezing. Algemeen Overzicht. Handelsberichten, Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën 20 vent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /1.80 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze conrant beboeren (vee BIJVOEGSELS. J. P. I. BUTEUX, A. SMIT. Onderwijs, BERICHT. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten, Stanjh. Obl. Buit. Perpet. dit» dit» 1878, m MIDDELBURGSGHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagb Zoon te Goes: A. A. "W. Bolland, te Kruiningen: Ftan der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. tan Nieuwenhtjijzen en te Terneuzen: L. tan Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Pargs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Het kan zijn nut hebben nog eens te wijzen op het bijzonder karakter der aanstaande ver kiezing, waardoor deze zich van gewone ver kiezingen onderscheidt. Wanneer de bij de additioneele artikelen der Grondwet voorgestelde wijzigingen der kieswet worden aangenomen en daaraan valt bij de houding der toongevende organen der beide anti-liberale partijen bijna niet te twijfelen dan worden binnen vier maanden na de afkondiging daarvan de beide kamers der Staten-generaal ontbonden en hebben in bet aanstaande voorjaar andermaal nieuwe verkie zingen plaats. De Staten-generaal, welke in September a. zullen bijeenkomen, hebben dus een veel be perkter mandaat dan gewoonlijk. Buiten de afdoening van enkele dringende zaken, met name van de credietwetten voor de staatsbe- grooting, hebben zij enkel te beslissen over de thans in eerste lezing aangenomen wets ontwerpen tot herziening der Grondwet. Vóór of tegen die herziening is dus de leus, welke thans bij de stembus den doorslag moet geven. Daarna zullen de partijen elkander andermaal onder door de nieuwe kieswet zeer veranderde omstandigheden ontmoeten. Het zou te ver leiden en mag overbodig heeten, hier de Grondwetsherziening in den breede te bespreken. De voornaamste wijzigingen betreffen de troonsopvolging, het kiesstelsel, de defensie, de mogelijkheid van de invoering eener ad ministratieve rechtspraak. Maar ook op tal van andere punten worden veranderingen voorgesteld. Aan de Eerste kamer wordt het recht van enquête toegekend; de uitsluiting van geestelijken en bedienaren van den godsdienst van het lidmaatschap der Staten-generaal vervalthet kiesrecht voor de provinciale staten en de gemeenteraden wordt losgemaakt van dat voor de Tweede kamer de staat van beleg als wettige instel ling erkend en geregeld. De hoofdstukken betreffende de provinciale staten en de ge meentebesturen, betreffende de justitie en den waterstaat, ondergaan talrijke verduidelijking en verbetering. In het geheel omvat de voorgestelde herziening meer dan J/3 van de artikelen der bestaande Grondwet. Na jarenlange voorbereiding is de openbare zitting der staten-generaal in het afgeloopen Zittingjaar bijna geheel aan de Grondwetsher ziening gewijd geweest. Veel meeningsverschil inoèst door gemeenschappelijk overleg opgelost, menige individueele overtuiging aan het alge meen welzijn ten offer gebracht worden, zou het nationale werk tot stand komen. Thans is, dank zij voornamelijk de zelfbe- heersching en bezadigdheid der liberale partij, de groote taak gelukkig volbracht, en ieder die met onze hoogste staatswet vertrouwd is, zal, bij alle meeningsverschil over onder geschikte punten, moeten toegeven, dat de voorgestelde wijzigingen bijna zonder uitzon dering verbeteringen, grootendeels van drin genden aard zijn. Komt de herziening niet tot stand, dan wordt, voor wie weet hoelang, de toestand van malaise bestendigd, welke jaren lang ons politiek leven verlamde en elke ingrijpende hervorming onzer staatsinstellingen onmogelijk maakte. Welke is nu de houding van de anti-liberale partijen tegenover de herziening, met name van de anti-revolutionnaire partij, welke in dit kiesdistrict candidaten stelt? Zonder voorbe houd schijnen nagenoeg alleen de veranderingen betreffende de troonsopvolging en het kiesstelsel bg haar genade te vinden, en zelfs omtrent eerstgenoemd punt verklaarde dezer dagen een van hare leiders zich zijne stem voor te behouden. De candidaten dier partij weigeren in elk geval zich onbewimpeld vóór de her ziening te verklaren. Zoo zij ten slotte daar aan hunne medewerking zullen verleeuen, dan geschiedt dit onwillig en aarzelend, onder den drang van omstandigheden, waaraan zij geen weerstand kunnen bieden. Neemt men hierbij in aanmerking, dat de katholieke afgevaardigden voor een deel prin cipieel tegen alle grondwetsherziening gekant zijn, en dat voor de aanneming in tweede lezing eene stemmenmeerderheid van twee derden vereischt wordt, dan behoeft het geen betoog, dat het de dringende plicht is van ieder, die prijs stelt op het tot stand komen der her ziening, zijne stem te geven aan mannen, van wie besliste medewerking te wachten is, in dit kiesdistrict aan de heeren Buteux en Smit. Het is bekend, dat de weinig welwillende houding der rechterzijde tegenover de grond wetsherziening voornamelijk haar grond vindt in de verwerping van het voorstel-Schaepman, tot wijziging van art. 194, door de Eerste kamereene beslissing, welke ook door schrijver dezes wordt betreurd. Toch is de behandeling van dat voorstel niet onvruchtbaar geweest. Uit de beraad slagingen is zooals ook gisteren in dit blad reeds herinnerd is gebleken, dat bij vele leden der liberale partij neiging bestaat om op grond van het bestaande artikel aan de grieven op het stuk van onderwijs tegemoet te komenen herhaaldelijk is van de zijde der tegenpartij beweerd, dat niet dat artikel zelf, maar enkel de daaraan gegeven uitvoe ring aan eene billijke regeling der onderwijs- quaestie in den weg staat. Er bestaat dus alle uitzicht, dat de proef van zoodanige regeling na de Grondwetsher ziening ter hand zal genomen worden, doch daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat deze zelve haar beslag krijgt. Wanneer zij op de onverzettelijkheid der tegenpartij schip breuk lijdt, dan is dat zeker de minst ge schikte weg, om de liberale partij tot tege moetkoming harerzijds t"e stemmen. Buitendienwanneer straks onder de wer king van het nieuwe kiesstelsel, de meerderheid der kiezers tegen art. 194 partij kiest, dan is eene nadere wijziging der Grondwet op dat punt niet uitgesloten. In geen geval kan aan de sehoolquaestie thans een motief ontleend worden, om de aanhangige Grondwetsherziening te verwerpen. Art. 194 ligt nu eenmaal buiten de herzie ning en blijft, bij verwerping of aanneming, onveranderd. Door de herziening kiest men noch voor, noch tegen het artikel partij. De warmste voorstander van het bijzonder onder wijs kan zijne stem aan de heeren Buteux en Smit geven, zonder zijn beginsel ontrouw te worden, en hij zal in gemoede zijne zaak daar door beter dienen, dan door de afvaardiging- van twee aanhangers van de uiterste richting der tegenpartij. Als niet alle voorteekenen bedriegen, dan bestaat vooruitzicht, dat de heeren Smit en Buteux herkozen zullen worden. L'och de tegenpartij waakt, en daarom moeten alle kiezers op hun post zijn, alle krachten ingespannen worden. Ook afgescheiden van de grondwetsherzie ning is dit plicht. Er valt hier een daad van piëteit en waardeering te verrichten tegenover de aftredende leden, die, met opoffering van eigen rust en gemakonder velerlei andere beslommeringen, tijd en kracht hebben ge vonden om ons kiesdistrict in een moeilijk en inspannend zittingsjaar waardig te vertegen woordigen. Op deze beide mannen mag Zeeland trotsch zijn, en «goed rond, goed Zeeuwsch" moet daarvan bij de stembus openlijk getuigenis afgelegd worden. Niet op de Zeeuwen moge het woord van Palaipedes toepasselijk zijn iiDie zorght, en waeckt, en slaeft, en ploeght, en zwoegt, en zweet) i,Ten oirbaer yan het lant een lastigh ambt bekleet, i/En waent de menschen aan zijn vroomheit te verbinden, nZal zich te jammerlijck in 't eindt bedroghen vinden, wVan 't wispeltuurigh volck, dat, veel te los van hooft, «Genooten dienst vergeet, en 't erghste liefst gelooft." Wie het wèl meent, stemme en Mr W. P. K. Volgens eene berekening van de Standaard zal, wanneer bjj de nieuwe kieswet de beginselen der additionneele artikelen worden toegepast, het aantal Roomsch-katholieke leden in de Tweede Kamer van zeventien op zes- of zeven-en-twintig worden gebracht. Het blad voegt er bij, dat zij ook dan nog onder het proportionneele cjjfer zouden zjjn. Ei genlijk komen hun veertig op de honderd zetels toe. Inderdaad, wanneer een parlement de vertegen woordiging ware van de kerkgenootschappen zou men zóóveel Katholieken, zóóveel Protestanten, zóóveel Israëlieten, zóóveel Lutherschen, zóóveel Remonstranten enz moeten kiezen. Het parle ment echter heeft een ander barakter het behoeft geen staalkaart te zjjn van de berkgenootschappen; het heeft eene hoogere roeping: de zorg voor de staatkundige belangen en rechten van het volk, en die taak kan men naar eisch vervullen, van welke godsdienstige gezindte men ook zij, wanneer, men ervan doordrongen is, dat voor die gezindte de rechten en belangen van het algemeen niet moeten zwichten. ArnhCf). Op den 31en dezer zal door het garnizoen alhier eene groote parade worden gehouden ter gelegen heid van den verjaardag van H. K. H. prinsesWil- helmina. De schutterjj neemt daaraan geen deel. Na de gehouden inspectie over de militaire gebouwen enz., keerde de kolonel bevelhebber in de 3e militaire afdeeling J. H. H. Dommers en diens adjudant heden naar zjjne standplaats Breda terug. Op de voordracht voor conrector aan het gymnasium te Zwolle komt als no. éen voor de heer dr B. H. Steringa Kuiper, van Middelburg. Uit den aard der zaak kon het debat over Glad stone's voorstel betreffende de maatregelen genomen tegen de Iersche Nationale liga niets nieuws ople veren. Het moest begrijpelijkerwijze een herhaling bevatten van hetgeen bij de tweede lezing der Coer cion Bid is gesproken. In het eerste gedeelte van zijn rede beklaagde Gladstone zich over de minachting, waarmede het parlement door de regeering in deze behandeld is. De vertegenwoordiging moest ingelicht zijn over de redenen, waarom de liga voor gevaarlijk verklaard wordt, maar de regeering heeft geweigerd de motieven voor haar procla matie uiteen te zetten en laat alzoo het parlement de rol vervullen van den Chineeschen mandarijn, die geduldig het hoofd buigt. Gevaarlijk in hooge mate noemde de spreker den maatregel, omdat in zijn oog niets tot deze gestrengheid wettigt en de verbittering van het Iersche volk slechts zal doen toenemen. Het aantal leden der liga op een hall millioen ramend beriep Gladstone zich op James Graham's woorden: dat de daad der regeering geleek op een oorlogs verklaring aan het Iersche volk. Z;.l het Iersche volk geduldig de willekeur der regeering verdragen? Gladstone vreesde voor de uitwerking van den maatregel op het minst ontwikkelde, minst gedisciplineerde en minst Christelijk denkend deel der Iersche bevolking, maar bij vestigde zijn hoop op het weldenkend deel der natie. Niet vrees en angst maakt het Iersche volk geduldig en gehoorzaam maar de overtuiging, de levenwekkende gedachte dat het tijdstip komen moet, waarop het Britsche volk de rechtmatige eischen der Ieren zal inwilligen, zal hen aanmoedigen zich ook voortaan van alle misdaden te onthouden en hen de wetten doen eerbiedigen. In zijn antwoord aan den leider der oppositie verweet Balfour hem, met verwijzing naar de dwangwet van 1881, dat Gladstone niet alleen van politieke overtuiging maar ook van poljtïeke moraliteit veranderd was. Uit een aantal documenten, door hem voorge lezen, trachtte Balfour het huis te overtuigen van het gevaarlijke karakter der Nationale liga, die «niet zoekt de pachters te beschermen maar de eigenaars ten gronde te richten." Vele andere sprekers o.a. sir George Trevelyan, hebben aan de discussiën deelgenomen eerst na een debat van twee dagen is het tot stemming gekomen en Gladstone's voorstel met 272 tegen 194 st -mmen verworpen. Dit resultaat heeft mea verwacht, ook van radicale zijde. Wat nu? Zullen de goede verwachtingen, welke Gladstone beweert van de meerderheid van het Iersche volk te koesteren, bewaarheid wor den, en het niet tot daden van geweld zijn toe vlucht nemen als het redmiddel ter bescherming tegen de willekeur der meerderheid van het En- gelsche parlement? In de Dubliner Nation verzekert mr Healy, dat de winter grootendeels beslissend voor de betrekkingen tussehen Ierland en Engeland zal zijn. Indien de oogst in Ierland zóo slecht ia als de pachters vreezen, zal het in vele districten onmogelijk zijn de pachten te betalen. Dan zal het gouvernement zich te laat de waarschuwingen herinneren. De rampen zullen onbeschrijfelijk zijn. In elke gemeente zal een strijd ontstaan, verschrikkelijker dan die van 1881 en het Engel- sche volk zal de bittere vrucht plukken van de verwerping van Gladstone's Home AwZe-voorstel Nieuws uit Boelgaiije valt heden niet mede te deelen. Prins Ferdinand ondervindt, dat het scheppen van eendracht geen gemakkelijke arbeid is. De Zankoffisten weigeren alle medewerking bj het vormen van een nieuw ministerieop dit punt doen zij waarschijnlijk niets anders dan wat hun uit den vreemde bevolen wordl. Terwijl men te Sofia het nog altijd voor mo gelijk houdt, dat plotseling Artin Effendi verschijnt, verzekert men van andere zijde dat de Porta flink het hoofd biedt aan het onstuimig dringen van Rusland en voorloopig niet wenscht actief op te tredeD, ofschoon zij den prins geraden he'ft tcrwille van den vrede zoo spoedig mogelijk zijn nieuw rijk te verlaten. Het Weener Fremdenblatt beschouwt ec-htor deze passieve houding derPorte als niet gevaarlijk voor Turkije, hoe boos Rusland ook moge zijn, daar alle mogendheden geen anderen wensch koesteren dan langs vredelievenden weg een oplossing der Boelga rsche kwestie te vinden. Met eene volgende post wordt nog een klein bjjblad voor dit nommer verzonden. Axel, 27 Aug. Tarwe oude 8.50nieflwë f 8.50 a 8.60 gerst f 7.75 haver f 6.-; rogge /5; nieuwe erwten ƒ8.50; boter 1 20 en eieren 2.80. Overigens onveranderd. Staatsleeaingen. K?sberx,ai»t>. Cert. N. W. Sch. 21/3 pet. dito dito dito. 8 dito dito dito. 8I/3 dito Obl31/2 f BSX.Q1 S. Obligatien21/g Frankrijk. Origin. Insch. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl 1205 dito Goudleening5 italië. 5e Inschrijv. 1862/81 5 Oostenrijk. Ob i.Mei-Nov,5 dito Jan.-Juli5 dito dito Gond 4 POLEN. Obl. Schatkist 18444 Portugal. Obl. Btl. 1853/84 3 dito dito 18815 b.usland. Obl, Hope C. 17S8/18155 Cert. Insch. 5e Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855. 5 Obligatien 1862 5 dito 1864 1000. dito 1877 dito dito Oostersehe le serie dito dito 2e dito dito 3e dito 1872 geeon. dito dito 1873 gecon. dito dito 1884 gecon. dito dito 1850 le Leeniug dito dito 1860 2e Leening dito dito 1875 gecon, dito dito 1880 gecon. dito Obligatie-Leening 1867/69 Cert, van Bank-Assign. 5 5 5 5 5 a S 5 *Vs 41/3 41/3 4 4 6 4 8 Amsterdam. 26 27 Aug Aug; 883/4 743/s 99 995/lg 995/jg 74 ,1001/a 92 921/a 64% 6413,18 661/g 661/g 888/4 57% 577.8 963/4 O 1 rH 1015/a 851/2 851/2 1 0! 1001/8 529/K 52% 94% 945/8 951/4 953/g 921/g 921/2 891/s 891% 771/8 77 8SI/4 831/3 685/a 633/8 *7«/§

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1