N° 201, 180e Jaargang^ 1887. Zaterdag 27 Augustus. Middelburg 26 Augustus. De strijd Tan den Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers ziin verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /1.S0 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. middëlriirgsche courant. w Agenten te Ylissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Xruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen en te Terneuzen: L. van Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. „Na dit kijkje in heide gelederen; na deze schets van het oogenhlik durven wij met ge rustheid aan de kiezers de keuze overlaten", - schreven wij aan het slot van ons vorig opstel- Die schets eischt nog eene korte aanvulling, nu eerst sedert gisteren hekend is geworden het besluit, door den hond van R.-Katholieke kiesvereenigingen betreffende de grondwetsher ziening genomen. Wie van dat hesluit kennis nam, zal bemerkt hebben dat onder het katho lieke deel der anti-liberalen zich hetzelfde verschijnsel voordoet als bij de anti-revolution- nairen. De ultra-partij, aan wier hoofd de Tijd met haar hekenden redacteur, tevens kamerlid staat, heeft in den Bond haar idee van verzet tegen de grondwetsherziening niet zien zege vieren het meer gematigde element, met dr Schaepman als leidsman, heeft de overwinning behaaldmaar toch hood men de hand aan alle afgetreden katholieke leden, zelfs aan hen die zich tot het laatste toe blijven ver zetten. En bovendien liet men aan die zijde, evenals bij de anti-revolutionnairen, in menig opzicht de afgevaardigden vrij ja ging men verder dan dezen door het hoofdstuk der defensie als verwerpelijk te decreteeren. Wij zijn overtuigd dat onder alle partijen thans mannen gevonden worden, die het met deze herziening ernstig meenendie daaraan hunne stem zullen geven, en dat dus de kansen voor dezen gewichtigen arbeid gunstig staan. Maar, zonder vrees voor tegenspraak, dur ven wij toch beweren dat alleen bij de liberale leden der kamers tegenover dit werk thans de gewenschte aaneensluiting te vinden is, dat dezen alleen recht op het doel af gaan goedkeuring der herziening. Bij de andere partijen heeft men verschillende stroomingen, die men getracht heeft saam te brengen op kunstmatige wijze. Een formule, zwak van inhoud, moet dienst doen om zooveel mogelijk de geschilllen te bedekkente waken dat niemand uit het verhand wordt verstooten maar tevens dat niemand's vrijheid te veel aan banden worde gelegd. En daarin schuilt bij ons juist het eenige gevaardaarom zijn wij het volkomen eens met hen, die op de vergadering der liberale kiesvereeniging Goes zich verzetten tegen het niet-stellen van candidaten. Stellig staat ma ken kan men op de houding der Goesche af gevaardigden niet; en zelfs het beroep van jhr. A. F. de Savornin Lohman op het besluit der deputaten-vergadering zoo zwak op zich zelf reeds wordt nog meer verzwakt door zijne eigen verklaring, dat ieder lid vrij blijft tegenover elk ontwerp. Door het schiften, waartoe elk lid nog de vrijheid behoudt en dat de Standaard zoozeer aanbeval, mist men den waarborg dat de grondwets-herziening haar tweede phase zal doorkomen. Over den schoolstrijd kunnen wij kort zijn. Yeel meer dan verleden jaar treedt hij ditmaal op den achtergrond; men schijnt zelfs te be grijpen dat, al viel een voorstel-Schaepman, omdat daarbij te veel gevraagd werdal strijdt de meerderheid der liberale partij voor behoud van art. 194, de naaste toekomst brengen zal eene tegemoetkoming aan de grieven hunner tegenstandersen er getracht zal worden recht te doen weervaren, voor zoover dit mo gelijk is. Dat in de Tweede kamer stemmen daartoe zijn opgegaan, hebben wij meermalen aange toond; maar ook het besprokene in de jongste zitting der Eerste kamer geeft allen grond tot die verwachting. $n dat deze meening niet alleen de onze is, bewijst wel hetgeen de heer mr J. G. de Bruijn, lid van ons hoogerhuis voor Noord- Brabant, in diezelfde zitting sprak. „Ik neem'' aldus sprak bij „acte va11 vier stellingen, in deze kamer uitgesproken, stel" lingen, aan welke ik gewicht hecht, die niet werden weersproken, en die later zullen dienst doen. „De eerste stelling is van mijn geachten vriend, den heer Roëllhij heeft herhaald hetgeen hij in 1886 gezegd heeftdat naar zijn gevoelen subsidie aan vormscholen tot opleiding voor onderwijzers van bjjzonder onderwijs onder de bestaande grond wet mogeljjk zou zijn. „In de tweede plaats, dat de letter van art. 194 het subsidieeren van het bijzonder onderwijs niet verbiedt, daargelaten of het met den geest van het artikel zou strooken. „In de derde plaats constateer ik (en juist omdat deze stelling uit den mond van den geachten heer Van Naamen van Eemnes komt, hecht ik er dubbele waarde aan), dat de wet van 1878 aan niemand voldoet en niemand bevredigt. „En in de vierde plaats wijs ik op de belangrijk ste stelling, die van den minister van binnenland- eche zaken, die zeide„Ik hel er toe over, om de meening aan te nemen, dat de grondwet niet verbiedt het bjjzonder onderwjjs te subsidieeren. „Dit zijn voor mij de vruchten van dit ernstige debat en ik hoop, naar aanleiding van die stel lingen, dat een gunstige terugwerking op het wetgevend gebied van het lager onderwjjs niet zal uitblijven, en dat door ons zal kunnen worden tegemoet gezien een spoedige herziening der ge wijzigde wet van 1878". Zich beroepend op erkende liberalen, heeft deze voorstander van het voorstelSchaepman tot wijziging van art. 194 zelf geconstateerd, dat er aan liberale zijde meer en meer een streven ontstaat om binnen de grenzen van dat artikel te beproeven den schoolstrijd op te lossen. Bij die verklaring behoeven wij niets te voegen, dan de opmerking dat ook uit dit oogpunt bet tot stand komen der grondwets herziening gewenscht is. Eenmaal die afgeloopen, zal men tijd hebben om, met andere vraagstukken, ook deze kwestie tot eene oplossing te brengen. Of de strijd op Donderdag 1 Sept. hevig wezen zal Sommige teekenen deden aan lauwheid en onverschilligheid denken maar gelukkig ont waakt in de laatste dagen de belangstelling meer en meer. Alleen onverschilligheid en mindere waak zaamheid zouden dan ook gevaar kunnen op leveren voor de herkiezing van de heeren Buteux en Smit, in het district Middelburg. Van hen is bekend dat zij zullen helpen de grondwetsherziening tot stand te brengen en nu verwondert het ons dat door een deel der anti-revolutionnairen juist voor de korte zitting, die voor de deur staat, nog candidaten worden gesteld tegenover deze beide mannen, van wie zij tóch weten dat zij zullen meewerken aan het in het leven roepen van de door ben ook zoo zeer gewenschte kiesrechthervorming. Van liberalen kant is in sommige districten wel degelijk een ander standpunt ingenomen, wanneer men den vasten waarborg had, dat de anti-revolutionnaire afgetreden leden zich tegen eene aanneming van alle ontwerpen niet zouden verzetten. In hoever dat standpunt juist is, willen wij hier niet hesprekenvoor ons blijft er om de aangegeven redenen altijd eenig gevaar schuilen. Wij wijzen er slechts even op, omdat wij nog altijd te vergeefs wachten op degelijke ar gumenten waarom juist ditmaal de heeren Buteux en Smit door andere moeten worden vervangen, nu het eenvoudig te doen is om de goedkeuring van ontwerpen, waarmee men zegt in hoofdzaak in te stemmen. Dat men later, wanneer een nieuw kies stelsel van kracht is, nieuwe districten zijn geformeerd, weer strijdt voor zijne beginselen wij kunnen het ons voorstellen. Dan zullen er ook nieuwe partijvormingen ontstaanen kan elke partij beter haar macht doen gelden. Maar als men van anti-revolutionnaire zijde, zooals men zegt, het eerlijk meent met deze grondwetsherziening, dan weten wij niet waar om men onverdachte voorstanders daarvan als de heeren Buteux en Smit zijn, niet den ar beid zoude doen voleinden, waaraan zij reeds hebben meegewerkt. l'e liberalen zelve zullen zeker niet achter blijven bun krachten in te spannen in bet belang eener herkiezing van die twee can didaten, In het district Zierikzee zal de strijd niet hevig zijn maar het kan den voorstan ders van den heer Van Kerkwijk en van deze grondwetsherziening niet onverschillig wezen op welke wijze men het mandaat van dezen veteraan op parlementair gebied ver nieuwt. Voor zijn ijver en zijne toewijding aan de liberale zaak verdient hij zeker wel een bewijs van waardeering van de zijde zijner kiezers. En bovendien, nergens staat men zoo zeer aan verrassingen bloot als juist bij verkiezingen; en wat de tegenpartij in dezé in haar schild voert, valt moeilijk te zeggen. Ook in dat district zijn dus waakzaamheid en ijver plicht. In het distriet Goes zal men den strijd aanbinden met éen candidaat, maar met een, voor wien men met goeden moed ter stembus gaan kan. Reeds bij eene vorige verkiezing verwierf jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, te Bergen op Zoom, een aanzienlijk aantal stem men. Zeer bekwaam en ijverig man, heeft zijn naam in het district een goeden klank. Weten de leiders der liberale beweging aldaar hunne partijgenooten tot belangstelling in den strijd op te wekkendan geven wij den moed niet op dat het hun gelukken zal een zetel te winnen, waardoor de kansen voor het wel slagen der grondwets-herziening zeker zouden stijgen. Een tegenstelling. De anti-revolutionnairen meenen het recht te hebben van den katholieken heer Van Berckel een antwoord te vordere* op de vraag, hoe hij denkt over de grondwetsherziening. De anti-revolutionnaire heer A. Schimmelpen- ninck weigert de liberalen te antwoorden op hun vraag, hoe hp denkt over de Grondwetsherziening. Vaderland Voor een weinig talrjjk publiek, waaronder zich bovendien nog vrij wat politieke tegenstan ders van den heer mr Th Heemskerk bevondeD, trad deze, daartoe uitgenoodigd door de anti- revolutionnaire kiesvereeniginglVederhiMd en Oranje gisteren avond in de Concertzaal alhier in het openbaar op. Nadat de heer C. Verhage, waarnemend voor zitter van Nederland en Oranjeden spreker aan zijne hoorders had voorgesteld, schetste deze den politieken toestand van het oogenblik en zette het streven der antirevolutionnaire partij uiteen, wat betreft de grondwetsherziening en daarmee ver wante kwesties. Hij verklaarde dat de grondwet, zooals die nu gewjjzigd is, op de hoofdpunten voor de antirevolutionnaire partij aannemelijk is. Ook de uitbreiding van het kiesrecht vindt bjj de antirevolutionnairen steunal zjju zjj tegen bet behoud van dubbele kiesdistricten als Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Dat bjj een lezing van een antirevolutionnairen candidaat voor de tweede kamer de openbare school buiten bespreking bljjven zou, is wel niet te verwachten. Ook de heer Heemskerk liet niet na in het licht te stellen dat de openbare school, de zg. aan alle partijen voldoende openbare school, onverdedigbaar en onrechtvaardig is. Een eigenaardigen indruk maakte aan het eind zjjner rede de verklaring van den Bpreker, dat hij, die thans hier als een der woordvoerders der anti-revolutionnaire partij optrad, nog niet zooveel jaren geleden de stelling verkondigde en verdedigde „de partij van dr Kuyper is gevaarljjk voor den staat," doch van tegenstander der anti- revolutionnaire partp tot haar voorstander was bekeerd. Ten slotte wees spreker erop dat der anti- revolutionnaire party ten onrechte wordt verweten dat zp geloofsdwang uitoefenen wil, terwpl het integendeel haar streven is de geloofsvrp heid te bevorderen. In de gisteravond gehouden vergadering der R. Kath, kiesvereeniging te (xoea is besloten by de verkiezing voor de 2e kamer de anti-revoluti onnaire candidaten te steunen. De bevelhebber in de IIIe militaire afdeeling J. H. H. Dommers arriveerde heden middag, ver gezeld van den kapitein Van den Oudendpk Pieterse, hier t9 stede met het doel eene inspectie te houden over de militaire gebouwen en terreinen- De eerste luitenant H. J. von BruckeD Fock van het 2 bataljon 3 regiment infanterie alhier, is, krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 {Staatsblad no. 28), op nonactiyiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Aanstaanden Maandag wordt in het Schuttershof de Edele Handboog alhier het vyfde, voor dit jaar laatste zomerconcert gegeven, ditmaal door het stafmuziekkorps van hei 3e regiment infanterie» directeur de heer N. A. Bouwman. Het programma bestaat uit: Cadetten marech uit Capriccioza, Raida; Ouverture Oberon (arr. Bouwman), Weber; Valse Caprice (arr. Bouwman), RubinsteinGroote Fantaisie uit Les Dragons de Villars, opéra van Maillart, BouwmanOuverture Carneval Romain (arr. Bouwman), Hector-Berlioz; Barcarolle du Trio (oboe solo), Fesca; a. Marche Turque, Beethoven; b. Andante uit de Suite, Ries; Un jour dféié en Norvège, Grande Fantaisie pasto rale d'après Willmers, Bouwman. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den raad van Wolfaartsdyk is besloten den ligger der wegen en voetpaden in die gemeente zoo te wyzigen, dat nu iedere polder of elk waterschap zyn eigen wegen zal moeten onderhouden tot heden waren haast alle wegen in onderhoud bjj de gezameniyke polders. Aan den heer W. P. K. Lenshoek is op zpn verzoek met ingang van 1 September a. s. eervol ontslag verleend uit zgne betrekking als gemeente secretaris, terwpl ter voorziening in die vacature met algemeene stemmen is benoemd tot waar nemend secretaris de heer P. van der Voorde^ die als zoodanig dadeiyk is beëedigd. Donderdag werd te Bergen op Zoom eene tweede vergadering van de te Yerseke gevestigde coöperatieve vereeniging voor den oesterhandel ge houden, hoofdzakelpk tot vaststelling van een huishoudeiyk reglement en tot verkiezing van een bestuur. In het laatste werden gekozen de heeren dr Leo F. de Leeuw te Wemeldinge als pres., C. Schipper te Ierseke als viee-pres., en P. A. de Jong Az. als waarnemend seeretaris-penningm. terwyi tot commissarissen benoemd werden de heeren W. F. J. Wagtho en B. A. Overman te Tholen, C. Lindenbergh te Wemeldinge, baron Clifford te Bergen1 op Zoom en J. J. Ochtman en G. H. Kakebeeke te Goes. Het salaris van den secretaris-penningmeester werd bepaald op hoogstens ƒ1800 met eene toe lage van 10 tot f 25 voor iedere 1000 geleverde oesters. De prys der consumabele oesters voor de a. campagne werd bepaald op 45—50 gulden naar kwaliteit. De Staatscourant van heden, Vrydag, bevat het volgende verslag cmtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland, over 1887. Van het wintergraan is de verwachting gunstig. Tarwe, rogge en gerst beloven over het algemeen een ruimen oogst, ofschoon hier en daar de nadee- lige invloed van het koude voorjaar en van de daarop gevolgde langdurige droogte merkbaar is. Dit laatste geldt vooral de lichtere en zand gronden. Op de zware kleigronden, waaruit dit gewest grootendeels bestaat, heeft de droogte niet ongunstig gewerkt. Van de zomergerst is de vroeg gezaaide vrij voldoende; over het geheel zal de opbrengst echter niet meer dan middelmatig zgn. De haver belooft meestal slechts een matig beschot. De erwten zyn goed inet peulen bezet. Met enkele uitzonderingen, waar de plant door St. Jansbrand is geteisterd, wordt een zeer bevredi gende opbrengst verwacht. De witte en bruineboonen vertoonen meestal slechts een middelmatig gewas, dat echter, bjj een gunstigen nazomer, nog bevredigend kan zpn. De paardenboonen staan goed op de zware, schraal op de lichte gronden. De luisplaag kwam slechts by uitzondering voor. Het beschot wordt over het geheel als middelmatig beschouwd. By het vlas was de opkomst meestal te dun, en menig stuk moest na het koude voorjaar worden uitgereden. Overigens is het gewas redes

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1