Dinsdag 23 Augustus. FEUILLETON. HET ONGELUK VAN TANTE URSÜLE. 'N° 197. 130 1887. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 22 Augustus. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen^ Prijs per 8/m, franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kniiningen: F. tan dek Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. tan Nieuwenhuijzen en te Terneuzen: L. tan Wijck. Hoofdagenten Toor het Buitenland te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dattbe Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat wegens herstelling van de Spijker-brug de passage van voertuigen hierover is gesloten gedurende Dinsdag den 23en dezer. Middelburg, den 22 Augustus 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VÜLDER VAN NOORDEN. De Standaard geeft de anti-rev. kiezers van Delft en van Almelo den raad, om zich met anderen" te combineeren en om dus naast een anti-rev. candidaat een R.-K. te stellen. Doen de anti-rev. dat niet, dan zou het gevolg zijn, dat èn te Delft èn te Almelo éen anti-liberaal gekozen werd en er op beide plaatsen herstemming zou plaats hebben tusschen de liberale candidaten. Voor Leiden wil het blad echter een ernstig gemeenden strijd aanbinden, om daar den zetel te herwinnen, die daar een vorig jaar door de R. K. aan de anti-rev. ontnomen we'd. Voor Leiden zjjn de omstandigheden zoo exceptioneel, dat men daar niet uit den weg kan treden, ook al moest een zetel aan de liberalen komen. Volgens de Amst. is de Iandbouwcomissie zeer geneigd voorstellen te doen ter bevordering van het landbouw-onderwjjs. Zij zou zelfs willen aanbevelen dat de staat de helft der kosten van het landbouw-onderwjjs zal dragen van scholen door particulieren daarvoor opgericht, en onder zjjn toezicht werkzaam. Volgens het door den minister van binnenland- sche zaken aan 'den koning ingediende verslag, was de sterkte van den eersten ban der scbutterjjen, op 1 Januari met inbegrip van de reserve: bjj de dienstdoende 41.217 man, bjj de rustende 76.476 man. Van bet eerstgenoemde getal hadden 1188 man vroeger als onderofficier en 9450 man als soldaat of milicien in het leger gediend, totaal alzoo 10.638 man, van het laatstvermelde respectieveljjk 626 en 17.207, totaal 17.833 man. Aangezien zich onder de 41.217 dienstdoende Bchutters 19.407 man bevinden, die tot de reserve zijn overgegaan, waaronder 451 oud-onderoffieieren en 3482 oud-korporaals en soldaten, totaal 3938 man, blijkt dat de eerste ban der schutterjj feitelijk niet meer bevat dan 21.910 gedeelteljjk gekleede schutters, waarvan slechts 6705 in het leger ge oefend zjjn geworden. Als burgemeester van s1 Gravenhage wordt ook genoemd de heer mr C. A. van der Kemp, lid van ged. staten van Zuid-Holland. 4. Uit het Fransch. VAN GEORGE" OHNET. III. Het begon reeda duister te worden en zjj kon den eikaars gezichten te nauwernood meer onder scheiden. In die schemering leek Ursule niet zoo mager en Louis voelde zich meer dan ooit tot haar aangetrokken. Hg vatte haar bij de hand en fluisterde: „Zult gij aan mij denken als ik weg ben Zij anwoordde met een snik. „En ala ik niet terugkom Zij stond huiverend op. „Nooit, dat zweer ik u. Nooit een ander!' Zij kon er niets meer bijvoegen. Hij had haar in zijne armen gesloten en sloot baar den mond met een kus. Ursula zag het salon met alles wat er in was in de rondte draaien en gelukkig voor haar kwam toen juist de kamenier met de lamp binnen. Den volgenden dag vertrok Louis. Van dien dag af bracht Ursule haar leven door met het lezen der verslagen van de krijgsver richtingen, met het steken van blauwe en roode spelden op een kaart van het oorlogstooneel. Zij zeilde in gedachten op de zee van Azof, stapte te Eupatoria aan wal, vocht bij de Alma, bij de fhernaïa, te Traktir en schreef pan haar minnaar De tweede kamer hield in het afgeloopen zit tingjaar niet minder dan 123 zittingen en. hare handelingen over dat jaar beslaan 2160 bladzijden, waarvan ongeveer 1250 aan de Grondwetsher ziening zjjn gewijd. Donderdag geen audiëntie bjj den minister van oorlog. Wegens het ontbreken van sollicitanten voor het opengevallen kantoor Amstenrade kunnen ontvangers en andere ambtenaren der directe be lastingen, invoerrechten en aecjjnsen, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zjj overigens bevoegd zjjn tot mededinging naar genoemd kantoor, zieh daarvoor nog tot 10 September e. k. bjj het departement van financiën aanmelden. Prof. J. A. Alberdingk Thijtn te Amsterdam zal de Nederlandsche regeering vertegenwoordigen op het 20e Nederlandsch taal- en letterkundig congres, dat van 14—17 September e. k. te Am sterdam zal gehouden worden. De generaal-majoor A. J. W. van der Schriecb, commandant der 3e divisie infanterie, vergezeld van zijn adjudant de luitenant kolonel van den generalen staf J. A. H. Verschoor, arriveerde Zondagmiddag te 2 uren te Vlissingen; zjj namen hunnen intrek in het Grand Hotel des Bains. De generaal inspecteerde heden het 4e bataljon 8e regiment infanterie aldaar. Het N. v. d. D. noomt het jongste bericht der Köln. Zeitung omtrent dr. Mezger en het sana torium te Wiesbaden, volstrekt onwaar. De zuster der koningin, de hertogin van Albany, kwam Zaterdag met het koninkljjk jacht Victoria and Albert te Rotterdam aan en is thans te Baarn. Naar wjj vernemen zal mr Th Heemskerk, op uitnoodiging van de Kiesvereeniging Nederland en Oranje alhier, Donderdag avond eene voor kiezers toegankelijke voordracht over de beteekenis der aanstaande verkiezing en betrekking tot de grond wetsherziening houden. Gelegenheid tot debat zal niet gegeven worden. Uit Goes schrjjft men ons Van jhr. mr. A, F. de Savornin Lohman, is op de vraag, door de liberale kiesvereeniging Goes gedaan omtrent zjjn houding tegenover de grond wetsherziening aan te nemen, een antwoord ontvangen, verklarende dat hjj zieh houdt aan en haar wijst op het verhandelde in de deputa- ten-vergadering, te Utrecht gehouden. Door de kiesvereeniging zal Woensdagavond in de Prins van Oranje alhier eene vergadering worden ge houden tot het stellen van candidaten voor de Tweede kamer-verkiezing. De voorloopige candidaten-ljjst bestaat nu nog uit de heerenjhr. J, L. C. Pompe van Meer- dervoort te Bergen op Zoom en jhr. mr. L. Michiels de eer toe van al de veroverde kanonnen en vaandels. Er was voor haar geen St. Armand, geen Pelissier, geen lord Raglan, er waren Fran- schen, noch Engelschen, noch Turken; er was niets dan Louis, die alleen, gelijk Achilles voor Troje den geduchten Mirmidon, Todtleben en al de Russen het hoofd bood. Hij schreef dikwijls en klaagde veel over de koude. Ursule stookte niet meer in haar kamer; want zij wilde hetzelfde lijden als baar geliefde. Waarom mocht zij zich niet aan zijne zijde aan de vijandelijke kogels blootstellen! Zij droomde van die heldhaftige amazones, die hare minnaars naar de kruistochten volgden en die zich in 92 lieten inlijven en mee uittrokken, met het leger der republiek, Zij zou Louis verdedigd hebben, zij zou hem gered en den slag opgevangen heb ben, die een reusachtigen kozak hem wilde toe brengen, dien zij eiken nacht voor zich zag, met zijn rooden baard en woesten glimlach. Zij sloot verschrikt de oogen en prevelde „Neen, het is niet mogelijk God zal hem bijstaan." Zij bad met groote innigheid voor zijn behoud. Het beleg van Sebastopol had al zes maanden geduurd en Louis leefde nog. Hij was aan de verschrikkelijke bestorming van den Mamelon- vest en aan nog eenige bloedige gevechten ont komen doch eensklaps hield hij op met schrijven. Dat was voor Ursule een vreeselijke angst. Zij wachtte allen morgen en eikei) avond den brje- van Kessenich te Roermond, die een eventueele candidatuur zullen aanvaarden. Er zal een voorstel gedaan worden om slechts éen candidaat te stellen. Met het oog op deze belangrijke bespreking, is een getrouwe opkomst zeer gewenscht. Uit achterstaande advertentie blijkt dat de loo- pende geruchten omtrent vervalsching van meel reeds dit gunstig resultaat gehad hebben, dat de Middelburgsche broodfabriek haar meel heeft doen onderzoeken. Reeds dadeljjk nadat de berichten omtrent vervalsching van meel door aluin in omloop waren gebracht, had de Middelburgsche fabriek dit on derzoek reeds willen doen plaats hebben maar dit kon toen niet geschieden, omdat twee leden van het scheikundig bureau alhier afwezig waren- Het gunstig resultaat van dit onderzoek blijkt voldoende uit die aankondiging; en het zou zeker niet kwaad zjjn wanneer dit goede voorbeeld door meerdere werd gevolgd. Commissarissen voor het ontwerp-tram Schoon- dijkeCaprijcke hebben eene vergadering gehouden waarin o. m. een bestuur is geformeerd bestaande uit de heeren C. de Vos voorzitter, C. A. Car- préau secretaris en J. A. Bekaar ontvanger. Met ijver wordt door de ontwerpers aan de tot stand koming van deze lijn gearbeid. Van de zijde der heeren Gerritsen c. s. bemerkt men geen voortgang. De heer mr P. B. wjjst in de Locomotief op de schaduwzijden die een reis van den gouverneur- generaal in de vorstenlanden met zieh brengt en schrjjft daarover het volgende, «el je aandaVt verdient: »Hoezeer men het tegendeel moge beweren, financieel leggen deze bezoeken menigeen, en vooral den kleinen man, een zeer zwaren last op. Verscheidene der inlandsche hooge heeren zelve wjj noemen geen namen hebben zich, om tegenover Z. E. een goed figuur te maken, nog dieper in de schuld gestoken, dan zij reeds zaten, en dat zegt veel. Op wien moet dat weder verhaald worden Een van beide, op de credi teuren of op de bevolking, en het een zoowel als het ander is verwerpeljjk. Bovendien echter wordt de kleine man door het bezoek van Z. E. ook rechtstreeks gedrukt. Wij spreken niet eens van de lakensehe of andere mooie baadjes en broekjes, die inlandsche hoofden zich, hier en daar zelfs op printah van hooger hand, hebben moeten aanschaffen, noch van de noodzakelijkheid om met sierljjk opgetuigde paardjes voor den dag te komen. Neen, de zwaarste druk is geweest de belasting in arbeid, waarmede bij dergeljjke gelegenheden zoo luchtig wordt omge sprongen, alsof niet iedere dag arbeid eene geldswaarde vertegenwoordigde. Er is zwaar in heerendienst gewerkt. Dit enkele bezoek heeft aan gedwongen arbeid meer gekost, dan anders in vele maanden wordt geëiscbt. „Men meent wellicht, dat wij overdrijven, dat venbe8teller op, als een verlossermaar hij bracht niets dan onbeduidende brieven. Er verliepen drie weken. De heer Prevot zelf werd ongerust en dachtzou die deugniet nu waarlijk als een man gesneuveld zijn Het ministerie van oorlog kreeg staten van het leger. De voogd begaf zich naar de bureau's, doolde uren lang in de gangen rond, en kwam uitgeput bij een referendaris, die een lijst naziende het volgende lakonieke antwoord gaf. „Louis Silvoin Exuvére de Mirieux opgegeven als ver dwenen sedert den nacht van 14 De voogd stond verslagen. Hij zag als in een nevel een bleek gelaat met strakke oogen, die hem verwijtend aanzagen en zijn geweten sprak: „Gij hebt hem daartoe gebracht 1" maar hij her stelde zich én dacht „hij zou mijn dochter toch ongelukkig gemaakt hebbenHij kwam even wel zeer ontdaan thuis en Ursula behoefde niets te vragen om haar ongeluk te vernemen. Zij had hem slechts aan te zien en slaakte een doordringenden kreet„Louis is dood Zij luisterde niet naar baar vader, die haar toeriep „Neen verdwenen Hij wordt misschien nog gevonden. Wie weet of hij geen krijgsge vangene is?" en viel in zwijm. Daarna zweefde zij een geruimen tijd tusschen leven en dood. Zij was aan de beterhand toen het bericht van de inneming van Sebastopol door het geschut van de Invalides aange kondigd werd. Zij kreeg een zweem van hoop dat Louis nu bericht zon zenden. de hoofden van bestuur hun best hebben gedaan om het oproepen der bevolking tot de hoogst noodige te beperken Het volgend staaltje moge dan bewjjzen, dat niet alleen het overvloedige, maar zelfs het volkomen onnoodige van den kleinen man is geëiscbt. Het plan zou nl. hebben bestaan, om zjjne excellentie in Djokdja nog een tweede suikerfabriek behalve Rewoeloe te doen bezoeken. Alleen om den toch reeds tameljjk breeden weg, die van de spoorhalte daarheen loopt, breed genoeg te maken voor een rjjtuig met vier paarden, met de noodige inlandsche hoofden omstuwd, beeft men duizenden doen uitkomen. De beheerder van een aangrenzend land heeft alleen 9000 dagdiensten moeten leveren, nl. 300 man gedurende 30 dagen. Over een zekere lengte loopt de weg door de kampong, en daar zjjn vruchtdragende boomen voor de verbreeding een voudig weggenomen. „Dit alles zou reeds bezwaar hebben, wanneer het inderdaad gestrekt had, om Z. E. met de noodige statie te doen rjjden. Maar wat gebeurt? Toen de weg voltooid was, bleek plotseling dat de gouv.-gen. deze fabriek niet zou bezoeken! „Zulk lichtvaardig omspringen met de werk krachten der bevolking verdient afkeuring. De resident had zich, alvorens dergelijke bevelen te geven, wel en deugdelijk moeten overtuigen, dat deze weg inderdaad verbreed moest worden voor de komst van Z. E. Wjj willen niet aannemen, wat gefluisterd wordt, dat de verbreeding eigenljjk moest dienen voor een ander doel, en dus het bezoek van den landvoogd slechts een voorwendsel zou zjjn geweest. Ook zonder een dergeljjk motief is de zaak reeds erg genoeg. Het feit vele duizenden heerendiensten van de bevolking zjjn gevorderd, zonder dat hat noodig was". De Landbouw courant waarschuwt tegen de berichten in de groote buitenlandscbe bladen over den Coloradokever, die in Pruisen gevonden zou zjjn. Die berichten worden vrjj onvoorzichtig verspreid en moeten later weer tegengesproken worden. Zoo is de tjjding dat dit dier te Roesdorf gevonden zou zijn onjuist gebleken. Uit Hannover waar onder Meppen deze kever zou aangetroffen zjjn, vernam men tot heden niets naders. Evenmin uit Saksen, 't Laatste nr. (34, 18 Aug.) van de III. Landw. Zeitungdie te Leipzig verschijnt, behelst er niets van. In de vorige maand werd namens regenten van de Louisastichting te s'Gravenhage aanbesteed het maken van een gebouw voor die inrichting aan het Alexandereplein. Het werk werd echter aan geen der inschrjjvers gegund, omdat de aanemings- sommen de raming van kosten verre overtroffen. Thans is, naar een gewjjzigd plan, de bouw onderhands opgedragen aan de heeren Muller en Drooglever Fortuyn te Rotterdam, die niet hebben ingeschreven bij de aanbesteding? voor 63.080, na aftrek van de aanlegkosten van den tuin, welke in eigen beheer zal worden gemaakt. Vad Maar er kwam niets. Er werd niets meet van hem vernomeD, Het was dus uitgemaakt dat Louis gesneuveld was, in een onbekend graf bijgezet aan den voet van een fort, met kogels doorboord. IV. Van dat oogenblik af beschouwde Ursule zieh als weduwe en ging in de rouw. Haar vader zocht te vergeefs haar afleiding te bezorgenzij beantwoordde al zijne pogingen met een ijskoude gestrengheid, die hem deed verstommen. Hg voelde in zgn hart eerbied en bewondering voor die droefheid, die niet jjte lenigen was. Zijn dochter werd in zijn oogen grooter en hg be schouwde haar als een soort van heilige. Hij sprak nooit over wat men in de famile „Het ongeluk van Ursule" noemde, zonder zijn toon te dempen, als vreesde hij dat men het zou hooren. Het huis was stil en somber geworden, alsof er een schaduw overging. Eiken dag ging Ursule naar de kerk om voor den overledene te bidden. Zij had in haar kamer een altaar opgericht met zijn portret, waaronder het laatste ruikertje dat Louis haar gebracht had, verwelkt hingzij lag daar veel te bidden en beweende haar liefde, die in den knop gedood was. Voor haar vader was zij heel lief en paste hem op tot aan zijn laatsten ademtocht. Zij kende slechts een baat en die was bitter, onverzoenlijkvoor het leger, dat zg verantwoordelijk stelde voor het verlies van hasj

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1