N° 192; 1308 Jaargang! 1887. Woensdag 17 Augustus. Middelburg 16 Augustus. Öa&erwijs. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m, franco 2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentïën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, ene.: van 1-7 regels ƒ1.80 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. J. J. VAN KERKWIJK Maar de reBt zijner woorden verliest zich in het MIDDELBGRGSGHE COURANT. w Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der peijl,te Zierikzee: A. C. de Moou,te Tkolen: W. A. van Nieuwenhuijzen en te Terneuzen: L, van Wijck. Hoofdagenten voor kei Buitenland te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publieité étrangère G. L. Daubs Cie., John F. Jones, opvolger. Volgens koninklijk besluit van 13 Aug., zullen de Eerste en de Tweede kamer der staten-generaal worden ontbonden met 17 Aug. 1887, gelijktijdig met de sluiting der tegenwoordige vergadering. De verkiezingen der leden van de Eerste kamer zullen plaats hebben op Donderdag 8 Sept. a. s. en die voor de Tweede kamer op Donderdag 1 Sept. a. s.eventueele herstemmingen moeten geschieden op Woensdag 14 Sept. a. s. De nieuwe kamers komen te zamen op 19 Sept. a.s. Zooals men weet was vroeger bepaald dat de verkiezingen Dinsdag 30 Aug. zouden plaats hebben. Zjj zjjn dus nu slechts een paar dagen later gesteld. De Sociéle anonyme Anversoire des Moulins a Merxem heeft bjj het gerecht eensklacht ingediend tegen het bestuur der Nederlandsche vereeniging van Meelfabrikanten wegens de volgens haar „beleedigende en lasterlijke aantijging," dat het meel dier maatschappij aluin zou bevatten in zoo groote hoeveelheid, dat het der openbare ge zondheid nadeelig zou zijn. Aan P. de Kok, brievengaarder te Nieuwvliet, is een pensioen verleend van 121aan L. van de Peppel, postbode te Eede, een van 163 en aan J. J. Boogaert, zich schrijvende J. J. Boogaartst brieven-en telegrambesteller te Hulst, een van ƒ147. De 2e luit. van het 3e reg. vesting-artillerie H. J. Hannink wordt met 1 Sept. geplaatst aan de le afd. der krijgsschool te Breda ter bijwoning van den cursus. Uit Goes schrijft men aan de N. R. Ct. Nevens den bestaanden strijd op sehoolwetgebied schijnt hier een andere strijd te zullen ontbranden, en wel op het gebied der chemie. De heer dr. Callenfels heeft in zjjne bezittingen twee water putten liggen, waaruit hij welwillend het onmis bare vocht aan minvermogenden gratis verstrekt) zelfs zoo, dat deze, putten steeds begrepen worden in de openbare gelegenheden, die van tjjd tot tijd door of vanwege de gezondheidscommissie worden onderzocht. En terwijl de chemische sub commissie, de heeren Adam, apotheker, en dr. Hooman, geneeskundige, met dat onderzoek belast, voortdurend eenen achteruitgang in het gehalte van het water uit de stadspompen constateert) wordt het water uit de putten van dr. Callenfels steeds als opperbest gesignaleerd, zelfs in deze dagen, nu, door de langdurige droogte, de water stand zeer laag is. Twee andere scheikundigen, de heerenVan Kalmt- hout, apotheker, enHartman, candidaat-arts, stelden onlangs ook een onderzoek in, en bevonden dat het water uit gemelde putten o. a. bevatte 51 milli gram organische stoffen. Zjj maakten de resultaten van hun onderzoek bekend en dr Callenfels hield voorloopig op met leveren, maar verzocht, als president der gezondheidscommissie, een nader onderzoek aan de chemische sub-commiBsie. Deze voldeed daaraan, en bleef hare analyse handhaven, doch weigerde, zelfs op uitnoodiging van den president, hare analyse bekend te maken, daarvoor De geestige pen teekenaar van de Portretten uit de Tweede kamer in de Lantaarn, W. v. d. F., geeft in het jongste nommer van dat blad de volgende karakteristieke beschrijving van den Zierikzeeschen afgevaardigde. Er schijnt een verwarring te heerschen op het bureau van den president. De griffier is opge staan, en gebukt over eenige papieren, waarop hij met den vinger aanwijzingen doet, onderhoudt hij zich met den voorzitter, die nog in onzeker heid verkeert en tegenwerpingen maakt. Ondertusschen is er een verschrikkelijk gesna ter en gebabbel in de vergaderzaal ontstaan; de leden zijn van hunne plaatsen geloopen, praten, vragen, spreken elkander tegen, bevestigen en ontkennen, met eene groote, opgewonden drukte vau gebaren. En de minister Heemskerk, ineen gedoken tegen de leuning van zijn stoel, het lange, groote hoofd dwars op de schoudertjes, achter een breede uitspreiding vau papieren vóór zieh op tafel, bljjft met een lijdzaam geduld den loop der zaken op de bureaux afwachten. Er is iets ia apne houding alBof bjj zeggen wilde„Laten aanvoerende „c!at het beneden hare waardigheid was, op het gesehrjjf van twee jeugdige menschen te antwoorden." (N.B De heer Van Kalmthout is sedert Januari 1875 gepromoveerd en vader van vjjf kinderen.) De heer dr. Callenfels lichtte echter in de jongste raadsvergadering een tip van het gordjjn op en verhaalde, dat de chemische sub-commissie het water had onderzocht, toen het 24 uren in rust was geweest en de heeren v. K. en H. water hadden geschept uit eeuen emmer, waarin wellicht eenig vuil, een blad of stukjes hout, aanwezig waren, en dat daardoor het ver schil was teweeggebracht. Maar de heeren Van K. en H. bewaarden daarop het stilzwijgen niet, en deelden in het publiek mede1° dat het water expresselijk voor het onderzoek was gehaald in schoone emmers2o dat in die emmers geen houf of bladeren enz. dreven 3o dat zij het water 14 uren hadden laten bezinken4o dat toen het water voor het onderzoek van de oppervlakte was genomen 5o dat het water ten overvloede, om alle zwevende onreinheden terug te houden, was gefiltreerd door filtreerpapier. Op deze wijze beweren zjj een water verkregen te hebben, dat, zoo niet beter, minstens even goed was als dat, wat zij zouden verkregen hebben, indien zij het water hadden genomen, op de wijze als de che mische subcommissie opgaf. Ook maakten zjj de opmerking „Stel, wat niet waar is, dat in den emmer water stukjes hout, bladeren enz. dreven, kan het dan, dat daardoor in den tijd van 14 uren het gehalte aan organische stof merkbaar zou vermeerderen Zij gelooven dit niet, tenzij wellicht het water bezwangerd was met veel rotting9-bacteriën. De president der openbare gezondheidscommissie heeft nu opnieuw bij de chemische subcommissie aangedrongen op open baarmaking harer analyse, maar deze bljjft vol standig weigeren. De heer mr J. G. Patjjn moet in het verzoek, door den heer De Jonge in den gemeenteraad tot hem gericht, geen aanleiding hebben gevonden om op zijn aanvrage om ontslag als burgemeester van 's Gravenhage, terug te komen. No. 19 van de Portefeuille, kunst- en letterbode bevat een schets van de hand van H. A. C. Dekker, over den schilder A. Mauve. Daarbij is gevoegd een autotypie naar een van diens schilderijen. Het ets album, dat alleen voor de geabonneerden op de Portefeuille tegen 5 per twaalf etsen verkrijgbaar is, bevat een keurige ets Op de heide. Van den derden druk der Wandelingen door Nederland door J. Craandijb is een nieuw deel verschenen, dat eene beschrijving bevat van Friesland, Groningen en Drenthe. Van de Nieuwe wandelingen door Nederland verscheen de zesde aflevering. Een en ander munt uit door netheid en smaak. Mej. J. M. Jansen te Middelburg verwierf te Utrecht akte voor het Fransch (L. O.) De heer M. Overweel, onderwijzer te Goes, verwierf te Arnhem de hoofdakte. De voordracht voor hoofd der school te Sluis bestaat uit de heeren Wit te Alkmaar, ze dat maar in orde brengen 1 Ik heb den tijd 1" Plotseling ziet men dan iemand van het voorste bankje links, terzijde van de voorzitterstatel, haastig opstaan. Hij baant zich een weg langs en door de groepen van leden, als een persoon, die op straat door een menigte moet dringen om zijn huis te bereiken j met de ellebogen en handen duwt hij eenige leden op zij, werkt zieh door de pratende, oneens zijnde groepen heen, om dwars over de vlakte, die uitgespreid ligt tusschen de regeeringstafel en de bureaux, en thans bezaaid is met mannefiguren, het groene spreekgestoelte van den voorzitter te naderen. Dan heft hij zich op de teenen, slaat de vingers om den rand der tafel, en rekt den hals uit, om zoo hoog mogelij K boven het vlak te kunnen uitkijken. „Zeg, Cremers,1' zou men bem kunnen hooren roepen, indien het een weinig stiller ware in de zaal. Thans ziet men alleen den president zich naar den spreker vooroverbuigen, om na eene kleine, vluchtige woordenwisselingin korte haastige zinnetjes, met den hamer om orde te kloppen. Eene lnisterende afwachting doet de woelige leden houdingen van stilte aannemen, en allen leenen het oor, wanneer de voorzitter mede deel Bosman te Vlissingen, De Boer te Hengelo» en Mieras te Beesd. In plaats van dr. W. A. Heeker, wien met 20 Sept. e. k., eervol ontslag is verleend, is be noemd tot hoogleeraar in de faculiteit der let teren en wijsbegeerte aan de rij as-universiteit te Groningen, tot het geven van onderwijs in de oude geschiedenis, dr. U. P. Boissevain, praeceptor aan het gymnasium te Rotterdam. De collecte voor den gewapenden dienst bracht dit jaar op teMiddelburg 125.54, Arnemuiden 6.26, Nieuw- en St Joosland 8, Ritthem 5.37£, Oost en West-Souburg ƒ15.70, Vlissingen 33.11^-, Koudekerke 23.56, Bigge- kerke, f 2.69^-, Meliskerke ƒ3.41, Zoutelande 6.53jr, Westkapelle 5.16£, Domburg 9.43, Aagtekerke 7.98, Oostkapeile 26.34^, Grjjps- kerke 8.15^, St Laurens 3.91, Serooskerke 13.35, Vrouwepolder f 5.43J en Veere 4.03. Maandag namiddag te zes uur had in het middenkroonwerk te Vlissingen het gewone jaar- lijkeche prijsschieten plaats van de eerste com pagnie der dd. schutterij aldaar. Voor het kader onderofficieren en korporaals waren 2 prijzen uitgeloofd de eerste prjjs, een paar gouden manchetknoopen, werd behaald met 46 punten door sergeant B. van Eesteren en de tweede, een Berlijnsch zilveren theedoos, door sergeant Q. Brand met 43 punten. Vijf prijzen waren beschikbaar gesteld voor de manschappen en werden behaald als volgt le prijs, een paar kristallen karaffen, floor schutter F. van den Burger met 49 punten 2e prijs, een palisander houten sigarendoos, door J. J. van Aken met 47 punten3e prijs, twee ver lakte presenteerdoosjes, door W. J. G. Moeliker met 44 punten 4e prijs, eene portemonnaie, door tamboer Smit met 38 punten en de 5e prijs, een sigarenkoker, door A. F. N. Essenberg, mede met 38 punten. Voorts was een prijsje, bestaande uit een horloge ketting, gesteld voor hen die zich met flaubert- patronen oefenendit werd verkregen door schutter O. Bakker met 32 punten. In tegenwoordigheid van dea majoor comman dant, Jos. van Raalte en eenige buitenlandsche heeren werden deze prjjzen door den compagnies commandant, den kapitein W. S. Winkelman met eene toepasselijke aanspraak overhandigd. Ofschoon het weder allergunstigst was, werd toch, wat het aantal behaalde punten betreft, niet het resultaat verkregen dat men met grond had kunnen verwachten. Men wijt het hieraan dat, terwijl volgens het oude schiet-reglement veelal geschoten is op verschillende afstanden, knielend of liggend, nu de afstand bepaald was op 150 meter (200 pas) staande uit de vrjjehand en op den concours-schijf. Uit Vlissingen schrjjft men ons: Sedert Zaterdagavond, toen Zr. Ms. ss. Ceram, thans geheel gereed, voor het voormalige Admi raalshuis eene plaats had ingenomen, heerschte aan de Dokkade eene groote levendigheid. Ontel bare toeschouwers wisselden elkander voortdurend af en gaven hunne bewondering over het prachtig opgetuigde schip op ongeveinsde manier te kennen. „Door den heer Van Kerkwijk wordt thans voorgesteld om art. 125 vóór art. 124 te behandelen. Ik geloot ook, dat daardoor vele der bestaande moeilijkheden uit den weg zullen geruimd worden; ik kan er mij dus wel mee vereenigen. En zoo er van de zijde der regeering geen bezwaren bestaan, stel ik voor dienovereenkomstig te besluiten!" De afgevaardigde van Zierikzee is in dien tussèhentijd reeds op zijn plaats teruggekeerd, naast den heer Verniers van derLoeff, die,ineen onverschillige houding achter in zijn bankje ge leund, van de gebeele zaak geen notitie neemt, en, met zijn veêren pennehouder spelend, den uitslag geduldig afwacht. Maar eenige afgevaar digden opperen bezwaar tegen bet voorstel van den heer Van Kerkwijk en deze spreekt tegen, zendt woorden naar links en rechts in een ge prikkelde kregeligheiden eindelijk verlaat hij zijn bankje weêr, en ziet men hem ineens op een zijner collega's afstuiven, die op een kleinen afstand zijn voorstel tegen andere leden blij it afkeuren. Hoor nu eens, Sanders, zegt hij, kijk 's, je begrijpt toch wel De drukte vermeerderde nog, toen Maandagavond omstreeks 7 uren de transportschoener Coerton van Helvoet binnen kwam met transportschepe lingen aan boord voor de Ceram bestemd, ten getale van 62 man. Intusschen werd voortdurend uit de Trékvogel eene kostbare lading voor de uitrusting gelost. Janmaat moest natuurlijk reeds denzelfden avond aan boord logies nemen, terwijl aan de belft der manschappen verlof werd gegeven zich aan wal te begeven. Heden (Dinsdag) morgen te 8 uren werd de Ceram op de geb uikelijke wijze in dienst gesteld. Terwijl de geheele bemanning op 't achterschip stond opgesteld werd door den kommandant J. J. de Brujjne eene korte toespraak gehouden, welke met een driewerf boerah werd beantwoord en waarna de Nederlandsche vlag en de wimpel in top werd geheschen. Het oorlam voor de schepelingen bleef daarbij niet achterwege. Aan het gisteren door de sociëteit de Paauw te Biezelinge gehouden concours naar den vasten vogel, werd door 16 gezelschappen tellende 62 schutters, deelgenomen. De hooidvogel, prjjs 25 werd geschoten door J. Lindenbergh Czn., lid van de sociëteit 's Andries van Wemeldinge, en een zijvogel door N. van Stee, lid van Concordia van 's Heerenhoek, terwijl de rechterzjjvogel met de Linberkal in aandeelen van één gulden is verloot* Het feest liep in de beste orde af. Een bakker moest aan het station voor een paar rondreis-biljetten 105 betalen. In plaats van een bankbiljet ad 100 gat hjj er een van 1000, dat de spoorwegbeambte eerst be merkte, toen de bakker reeds weg was. Hjj haastte zich den bakker het te veel betaalde terug te brengen en werd daarvoor beloond met een krentenbol. Men zegt dat dit in Amster dam is gebeurd. Te Tiel viel een twaalfjarig meisje van den deelzolder, en kwam met het hoofd op den harden vloer terecht, tengevolge waarvan zjj den volgenden dag overleed. De rivier de Waal is aldoor aan 't vallen; verandert de toestand niet spoedig, dan zal de scheepvaart eerstdaags zeer belemmerd worden, evenals dit sinds eenige dagen het geval is op de Maas, Over 't midden der rivier is in de nabijheid van Tiel slechts een diepte van 8 Amsterd. voet 2 duim, en langs de stad 5 voet en 7 duim. De berichten van den boven-Rjjn melden voortdurendeu val. Den 6en Aug. liep te Milwaukee een stoomer van stapel, een schouwspel dat natuurlijk door vele belangstellenden werd bjjgewoond. Plotseling werd door een vloedgolf de palen omvergeworpen, waarop een met toeschouwers gevulde steiger rustte. Negen personen vonden den dood, en een aantal andere werden minder of meer zwaar gekwetBt. Te Renkum ving dezer dagen iemand een stekelvarken, dat thans, in zjjn woning, zes jongen heelt geworpen, welke met de meeste zorg doof de moeder worden verpleegd, De aandeelen in het Amslelhotei Zpa giste» ren weêr tot 100 pet. gestegen. De vorige week steeg te Amsterdam de luchtballon Prinses Wilhelmina wêer op. Dit- algeineen rumoer. Ën de afgevaardigde van Zie-' rikzee houdt den heer Sanders bij den omslag zijner jas vast, hem woorden töeduwend, vlak tegen hem aan, als boos van tegengewerkt te worden. Maar het advies van den voorzitter wordt onderwijl aangenomen, en de heer Van Kerkwijk verlaat zijn tegenstander, de schouders ophalend, met een bevredigd ongeduld, er niet meer over willende spreken nu de zaak is afgeloopen. Zoo ziet men dezea afgevaardigde herhaalde malen in den loop van een parlementair zittings jaar den president of zijne medeleden in deu nood bijspringen. Vrij van alle offioieele deftigheid, het keurslijt der parlementaire vormen uittrekkend, beweegt hij zich vrij en op zijn gemak in de vergadering van dit hooge staatscollege. Hij is er „thuis", intiem met de meest invloedrijke leden, heeft den schroom der nieuwelingen lang vergeten (zoo hij dien ooit gekend heeft); en met een non chalance, hem alleen eigen, weet hij een familiaren toon en huiselijke gewoonten ter afwisseling der deftige beslommeringen het gebouw binnen te smokkelen. (Slot volgt.)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1