Onderwijs. Kerknieuws. Rseïtaaken. Landbouw. Verspreide berichten. lagen. Ongelukkig had hij nog tjjd om zich door de vlucht te redden, doch niet zonder een drietal dooden en eenige wapens in onze handen achter te laten. De berri berri begint, hoewel niet zorgwekkend, weder meer oöers te eischen. Gelukkig wordt het stelsel, spoedige évacueering, in praktjjk gebracht, waardoor er weinig sterfge vallen voorkomen. «mm—mm—mmd Tot onderwijzer te Haamstede is benoemd de heer L. W. de Graaf te Zierikzee, zjjnde no 2 der voordracht. Met den benoemde stonden nog op de voordracht de heeren P. A. van Bloppoel te Zierikzee en P. A. van Gent te Nijmegen. Beroepen bjj de Ned. herv. gemeente te Oostburg ds. D. A. van Haselen, pred. te Zoeter- woude. Yan 18 tot 26 September zal te Amsterdam in het Universiteitsgebouw eene tentoonstelling worden gehouden van al wat in Nederland is vervaardigd, als hulde bjj het jubilé van paus Leo XIII. Kantongerecht te Goes. Heden (Vrijdag) zijn de navolgende personen veroordeeld C. P. Gouda, wegens het buiten noodzaak en zonder daartoe toegelaten te zijn, uitoefenen der geneeskunst als beroep, tot 25 b. s. 8 d.h.; J. de F. Koudekerke, A. M. Ellewoutsdijk, C. de K. Cz. Wissekerke, C. v. B. Yerseke, wegens het in gesloten jachttijd jagen op eens anders grond zonder voorzien te zijn van een buitengewone machtiging of schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, ieder tot 2 maal 6 b. s. 3 d. h. voor iedere boete; H. G. 's Heer Arendskerke, C. de J. Wemeldinge, wegens het in gesloten jachttijd jagen zonder buitengewone machtiging, ieder tot f 6 b., de le s, 3 d. h. de 2e s. 4 d. h.; J. B. Biezelinge, wegens het vis- sehen in eens anders viscbwater zonder acte en zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, tot 2 maal 3 b. s. 2 d. h. Verder P. V. Oudelande, wegens bet aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik, tot b. s. 4 d„ h.; M. B. Ellewoutsdijk, wegens het in gesloten jacht tijd jagen op een anders grond, zonder buiten, gewone machtiging of vergunning, tot 2 X 6 b. s. 4 d. h. voor iedere b.P, B., G. S. Eüe- woutsdijk, wegens als vorea ieder tot 2 X 3 b. s. 2 d. h. voor iedere boeteP. M, Hans- weert, wegens openbare dronkenschap tot 1 b. s. 1 d.h.; P. L. Hansweertwegens het zich tusschen 's avonds 11 uren eu éea uur vóór zonsopgang bevinden in eene herberg te Krui- ningen tot f 1 b. s. 1 d. h.; J. 8. Hansweert wegens het openhouden van zijne herberg na 't sluitings uur, tot f 3 b. s. 2 d. h.L. d. W., Borsseie wegens zonder daartoe gerechtigd te zijn, laten loopen van niet-uitvliegend pluimgedierte, op eens anders bezaaiden grond, tot f 1 b. s. ld. h.A. C. M., Camperland wegens alsvorea tot f 2 b. s. 2 d. h. Allen tevens ia de kosten. Vrijgesproken werd M. v. W., Wolf aartsdijk, beklaagd van strooperij. In een onzer kantonnale hoofdplaatsen werd onlangs eene overtreding van de drankwet ge constateerd, verkoop n. 1. in 't klein, in casu van drie deciliter jenever, door de dochter des huizes, terwijl het hoofd der echtvereeniging geen ver gunning voor dien verkoop meer heeft. Ter terechtzitting verklaarde bekl. dat ze die hoeveelheid had afgeleverd als restant van grootere quantiteit eenige dagen vroeger door hare moeder verkocht aan de echtgenoote van haar naasten bunr, die, evenals hare dienstmaagd gehoord, verklaarde de meid om een halven liter jenever te hebben gezonden, niet wetende dat buurmans vergunning door het niet betalen der rechten was zij en gaf hem de hand tot afscheid. Van haar begaf hij zich regelrecht naar Sally en vertelde haar hoe de zaken stonden. „Gij weet, Sally, dat wij verloren zijn, als gij geen reddingsplan weet te bedenken, dat zijn wij Sally, lust van mijn hart En Sally beloofde een plan te bedenken om hunne verloving te bewerken. Therese had nog maar een week vrijheid. Hoe kostbaar was ieder oogenblik en hoe kortHet was weer Dinsdag toen Therese den volgenden brief van haar vrien dinnetje Goia ontving. Nannie bracht hem en wachtte op antwoord. „Lieve juffrouw GordonMoeder komt zoo even uit het groote huis, waar zij zooals elk weet stol afgeveegd heeftzonder mij te zeggen waarom, heeft zij mij gelast u te schrijven en te vragen of gij terstond bij ons wilt komen. Gij zult haar die vrijpostigheid vergeven, zegt zij, als gij vernomen hebt, waarom zij het vraagt en ik hoop dat gij komeu zult; want ik heb u in zoo lang niet gezien en ik ben zoo bij) dat ik een reden heb om mijn lieve leermeesteres te verzoeken, het arme kreupele meisje in het tuin- man8bnisje nog eens te bezoeken". Het antwoord op dien brief was dat Therese terstond hoed en shawl greep en met Nannie naar haar hnis ging. Onderweg spraken zij niet. Therese voelde instinktmatig dat deze boodschap op de eene of andere manier met Isidora in verband stond. De moeder liet haar nauwelijks den tijd om Cora goeden dag te zeg- vervallen; die hoeveelheid was echter niet voor handen, reden waarom de vrouw des huizes slechts twee deciliter aan de meid mee gaf, die eenige dagen later de overige drie deciliter van de dochter in ontvangst nam op welke aflevering bekeuring en aanklacht volgde, 't Openb. min. eischte tegen de jeugdige overtreedster de gewone geldboete van 50 gl. of sub. gevangenisstraf, doch de rechter sprak haar vrij op grond, dat niet zij, maar, zooals uit het get. verhoor onomwonden was gebleken, hare moeder in 't klein had verkocht, nl. een halven liter, waarvan direct een deel was afgeleverd en een paar dagen later door de dochter het restant; niet de dochter dus, maar de moeder had de wet overtreden, maar tegen haar was niet geverbaliseerd. (N. Gr. Ct De heer H. M. Hartog, te Barneveld, wjjst in de Landb. Ct op het nut van coöperatie voor den landbouw. Wanneer men ziet, dat de beste boter op de markt voor 80 tot 90 centen verkocht wordt, op denzelfden dag, dat de stedeling voor precies dezelfde kwaliteit 1.50 a ƒ1.60 betaalt; dat de landbouwer thans 30 a 32 cent per kilo ruw 54 centen schoon, voor zjjn gemeste kalveren ontvangt, terwjjl de stedeling f la 1.20 en voor de fijnste stukken nog duurder per kilo kalfsvieeBch betaalt, dan mag gevraagd worden, of het belang van den landbouwer niet medebrengt, dat hp tracht, zich zonder een massa tusschenhaadelaars, regelrecht met de consumenten in verbinding te stellen Om hierin te slagen is iets noodig, wat veelal ontbreekt, nl. vertrouwen. Dit nu kan opgewekt worden, hetzjj door het oprichten van coöperatieve vereenigingen onder het be stuur van bekende achtenswaardige personen, hetzij door rechtstreeksehe tusschenkomst der landbouwmaatschappjjen en vooral der afdee- lingen. Van het eerste zien wij een voor beeld in de vereenigingen tot verkoop van tafelboter zooals men die in Duitschland o. a, te Oldenburg aantreft, waar de boter door de ver- eeniging gekeurd, in drie kwaliteiten verdeeld en onder haar vlag aan particulieren verkocht wordt, met eene maandelijksche afrekening aan de boeren. Van de tussctienkomst der landbouw maatschapp jjen zien wij een voorbeeld in het aannemen van een handelsmerk door de Friesche maatschappij van landbouw. Ditzelfde kan in eenigszins anderen vorm door de landbouwafdeelingen op veelgrooter schaal uitgebreid worden, door als het ware het patronaat over de eerlijkheid en de goede trouw van eenige landbouwers te aanvaarden. In nog veel grooter mate dan bp den verkoop van producten, kan de landbouwer zich bp inkoop van de benoodigdegrondstoffen,als voedermiddelen, meststoffen enz. beyoordeelen, wanneer hij van het coöperatieve stelsel gebruik maakt. Van groote beteekenis zijn voorts de coöperatieve vereenigingen voor den landbouw, als grondslag voor een doelmatig landbouw-crediet. Zondagavond te 7 uren geeft het muziekkorps der dd. schutterij weder eene openbare uitvoering op het Molenwater. Het programma bestaat uit Neêrlands schutterij officieren-marsch, J. Scholtens; Ouverture Leichte Cavalerie, Suppé; Wals, Strauss; Fantaisie Un Jour de Fête, M. KreinPolka, voor piston solo, J. ScholtensPavane Eodolphe, CzibulkaFantaisieFledermausJoh. Strauss; en Grande marsch finale, J. Scholtens. Gisterenavond omstreeks half tien kwam een rjjtuig op den hoek vau de Korte Delft en de St. Pieterstraatal hier in botsing met een ander vervoermiddel, met het gevolg dat het eerste omviel en de zich er in bevindende personen eenige kneuzingen bekwamen. Ook het rijtuig werd beschadigd. Bp de verkooping van een boeren inspan onder Colpnsplaat waren de prjjzen van het vee vrp laag, daar het duurste paard slechts 230 en de duurste koe maar 122 gold. Voor land bouwwerktuigen weiden goede prjjzen besteed, gen, trok haar dadelijk mee naar de beuken en eerst nadat zij zich vergewist had dat niemand luisterde begon zij haar wonderbaarlijk verbaal, dat voor Therese geheel onverstaanbaar zou ge weest zijn, indien zij er niet een sleutel op gehad had. De tuinmans vrouw was 's morgens, als naar gewoonte naar het groote huis gegaan om te luchten en te stoffen en had toen gemerkt dat de blauwe kamer, aau den tuinkant geopend was„de verroeste grendels van de luiken waren zoo gemakkelijk open te krijgen," zei de vrouw. „Toen ik ona het huis heen liep, zag ik dat het eene iuik aan stond en vreezende dat er ia gebroken was, snelde ik dadelijk naar die kamer. Daar lag een vrouw, zoo schoon als ik er nog nooit een gezien heb met wijd geopende oogen op het blauwe bed Haar gelaat was als van was, hare wangen gloeiden en hare oogen blon ken als vurige kolen. Zij zag mij smeekend aan en zei„Ik ben thuis gekomen om te sterven. Dit ia mijn kamer, maar zeg aan niemand dat ik hier ben. Ik zai u niet lang lastig vallen. Ais ik dood ben, zend dan om den heer Daven port. Hij is mijn man en als ik dood ben kan hij mij niets meer verwijten." „Nu ligt zij daar, juffrouw Gordon en ik wist geen raad. Daarom liet ik u vragen om hier te komen." „Zij is toch nog niet dood?" „Neeu en ik geloof ook nog niet, dat zij den dood nabij is. Zij is ziek en misschien is hetgeen zij zegt ook niet waar. Maar gij weet wel, terwpl een 150 voer mest 400 opbracht. Redenen, waarom het vee niet meer opbracht, moeten gezocht worden in het algemeen gebrek aan voer en in de tweede plaats, in het feit dat er voor de hoeve nog geen nieuwe pachter is. Een landbouwer onder Tholen heeft al zjjn vee op stal moeten halen wegens totaal gebrek aan voedsel in de weiden tengevolge van de langdurige droogte. Het is trouwens op dit punt overal treurig gesteld. Op de hofstede van den landbouwer P. Kooman onder Nieuwerkerk is Donderdagnamiddag (11 Aug.) brand ontstaan in den stal, die voor een groot gedeelte is afgebrand. Oorzaak tot dusverre onbekend. Ook in de plaatseljjke verordening te Utrecht komt de volgende bepaling voor, betreffende het uitwpken of halt houden bjj het ontmoeten van marcheerende troepen. „Men mag marcheerende troepen binnen de kom der gemeente niet voorbij rpden, tenzp deze vooraf de helft van de breedte der straat of van den weg daartoe geheel vrjjgelaten mochten hebben. Marcheerende troepen ontmoetende, moet men de noodige ruimte open laten en stapvoets rjjden. Dit artikel is niet toepasselijk op tramwagens." Een arbeider, bjj de werken voor de water ver versching te 's Hage werkzaam, werd gisteren door een aankomenden zandtrein aangereden en tusschen de sporen geworpen. De man bleef onbe wegelijk liggen en de trein ging over hem heen- zonder hem te dooden. Alleen kwam de rem met zpn lichaam in aanraking, waardoor hjj eene ernstige verwonding aan de zijde bekwam. Bij het korps genietroepen in het kamp van Soesterberg moeten zich, tengevolge van het gebruik van verduurzaamde levensmiddelen uit bussen, bjj een groot aantal officieren, onderoffi cieren en minderen, verschijnselen van vergiftiging voorgedaan hebben. Een onderzoek door intendance en geneesk. dienst is op last van het ministerie van oorlog bevolen. Te Rotterdam viel een jongen, die op een sleeperswagen wilde klimmen, daar af en kreeg de achterwielen tegen het hoofd. De knaap werd naar het ziekenhuis gebracht en overleed daar aan de gevolgen. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen daalden de aandeelen Amstel-Hotel-Maat schappij in veertien dagen tjjds, dus sedert de zekerheid dat dr Mezger het hötel verlaat, van 110 tot 90 pet. 1 Te Haarlem maakten vier kinderen, waarvan de oudste 7 en de jongste slechts 1 jaar was, gebruik van de afwezigheid der moeder om een flesch met bessen op brandewjjn te bemachtigen. Zjj peuzelden de bessen op en dronken daarna met hun vieren van het vocht. Men kan denken wat het gevolg was. De oudste, die stellig het meest had gedronken, was boven in huis ge klommen, had zich in zpn benauwdheid bjjna geheel ontkleed en zou uit het dakvenster getui meld zijn, zoo de buren niet met een ladder waren gekomen en den jongen hadden gegrepen. Een ander der kinderen lag volslagen bewusteloos onder een tafel. De jongste kinderen vond men voor de deur liggeneenige buurvrouwen verzorg den de arme schepsels zoo goed het ging. Dat de zorgelooze moeder, die wel wat lang haar huis en haar kroost in den steek had gela ten, bp haar terugkomst niet vriendelijk door de buren werd ontvangen, laat zich begrjjpen. Zjj kreeg het nog erger te kwaad, toen haar man thuis kwam. Deze wist niets van de aanwezigheid der heillooze flesch, hetgeen hem aanleiding gaf, zjjne wettige wederhelft eens ernstig onderhanden te nemen. Prins Ferdinand van Coburg is Woensdag te Orsova aangekomen, waar hij door Natchewitch aan het spoorwegstation werd ontvangen. De prins begaf zich met de personen van zijn gevolg naar de voor hem bestelde vertrekken. Den vol genden morgen vroeg is de prins aan boord gegaan van eene kleine boot om zich naar Giurgevo, op Roemeensch grondgebied, te begeven, waar eene juffrouw,er lag altijd iets geheimzinnigs over de vrouw van onzen mijnheer." „Missehien is het een oplichtster", zei Therese hierop ingaande, in de hoop van het geheim van haar vriend te bewaren. „Maar mijnheer Davenport zou het nooit goedkeuren dat gij een zieke, wie het ook zij, dedeurweest. Gij hebt er den kinderen toch niets van gezegd „Zeker nietdie zouden doodsbang worden. „Ik zal naar de zieke gaan en als Ik in de stad terugkom zal ik mijnbeer Davenport kennis geven van het geval." Door de tuinmansvrouw vergezeld, begaf zij zich naar het huis. Op deu drempel der blauwe kamer bleef zp aarzelend staan en zei „Het zou beter zijn zoo gij buiten bleeft twee vreemde gezichten te gelijk zullen de zieke te veel doen ontstellen, ik zal wel voor haar zorgen." Zij vond Isidora met gesloten oogen liggen, terwijl haar hand koortsachtig aan de blauw zijden deken plukte. Therese keek naar de kleeren die zij gedragen had en die wanordelijk door de kamer verspreid lagen. Het was het korte rokje der balletdanseres geheel met pail letten overdekt. Voor het bed stonden een paar beslijkte rosekleurige satijnen schoenen. Met schaamte en smart, ter wille van Davenport, zocht Therese die zichtbare bewijzen der onge- neeselijke dwaasheid zijner vronw bijeen, wikkelde ze in deu shawl, dien zij blijkbaar over dit boot der Donau-stoomvaartmaatschappp voor hem gereed ligt. Een jacht der Boelgaarsche regeering, met de ministers en de regenten aan boord, zal deze boot tegemoet komen. Te Widdin aan wal gestapt, zal de prins eene verklaring doen afkondigen. In Pester bladen vindt men een circulaire afgedrukt van den nieuwen vorst van Boelgarjje aan de mogendheden, een oproeping van den vorst aan het Boelgaarsche volk en ten slotte een depeche van den vorst aan den sultan. De echt heid van deze drie schrifturen wordt in twjjfel getrokken. Aan de Daily Telegraph seint men uit Weenen, dat de onafhankelijkheidsverklaring van Boelgarjje met of zonder den prins van Coburg vaststaat. Te Sofia bereidt men een demonstratie op 21 Aug. voor. Zwarte vaandels zullen aan het verraad der armee en der ministers herinneren, als wier offer vorst Alexander viel. Naar de correspondent der Köln. Zlg. verzekert heeft men echter in deze demonstratie niet de minste vjjan- deljjke gezindheid der Boelgaren tegen prins Ferdinand te zoeken. Riza-Bey is van Sofia teruggeroepen naar Konstantinopel. Vorst Bismarck ia gisteren te Berljjn aan gekomen. Hjj zal een onderhoud hebben met den keizer en daarop naar Kissingen vertrekken, waar graaf Kalnoky eveneens in de volgende week verwacht wordt. Door Labouchère is in het Engelsche lager huis een voorstel gedaan om de zitting te verdagen ten behoeve van een onderzoek naar Engelands verstandhouding met de regeeringen van Turkije, Egypte, Rusland en Frankrjjk ten aanzien van de onlangs voorgenomen conventie nopens Egypte. Na het antwoord van Fergusson, die de regeering verdedigde, trok Labouchère zpn voorstel in. Bjj de beraadslaging van het hoogerhuis over de wjjzigingen door het lagerhuis bjj amende ment gebracht in de Iersche agrarische wet, verklaarde lord Salisbury dat de regeering de voorkeur zou hebben gegeven aan de oor spronkelijke redactie maar dat het een groot kwaad zou geweest zpn het ontwerp terug te nemen, daar dit licht vroeger of later tot eene ontbinding van het parlement had kunnen leiden, en de loyale kiezers van Ulster zich hadden kunnen stellen aan eene zjjde, welke de regeering absoluut gevaarljjk houdt voor het bestaan van het rjjk. Naar de Times verneemt, bereiden de Portu- geezen zich voor de zuidzjjde van de Delagoa- baai te bezetten. Het gevolg van dezen maatregel zou zpn, indien Engeland hem niet verhindert, dat Tongoiand onder Portugeesch beheer komt. In de Zweedsche vesting Vaxholm werden, door het springen van granaten, 19 soldaten gedood en velen gekwetst, onder dezen drie officieren. In de Servische steden PoBharewtz en Pizot zjjn enkele luitenants der gendarmerie in hechtenis genomen, onder verdenking van medeplichtigheid aan verscheidene moordaanslagen, welke in die steden sedert het optreden van het nieuwe Servi sche ministerie hebben plaats gehad. Men spreekt van een veertigtal personen die verdwenen zonden zpn. In een jjzersmelterjj te Toulouse is een buis gesprongen, waarbjj twee arbeiders zpn gekwetst. De eene verkeert in levensgevaar. De bekende Zweedsche romancière Emilie Flygare-Carlén vierde Maandag haar tachtigsten verjaardag. Van talrjjke vrienden en bewonder aars ontving zjj bewjjzen van deelneming. Te Boulogne-sur-Mer zal 21 September een internationale tentoonstelling van hygiène en van hetgeen op de openbare gezondheid betrekking heeft geopend worden, onder eere-voorzitterschap van Pasteur. Niet alleen geneesmiddelen, heel kundige instrumenten, kruiden, verbanden, mine rale wateren en wat dies meer zjj, zullen op de tentoonstelling toegelaten worden, ook apothe- kersfleschjes, corsetten, meubelen dienstig voor zieken, .rjjtuigen tot vervoer van zwakke lieden, verwarmingstoestellen, brandstoffen, parfumerieën en zeepen tot verzorging van het haar, de huid, de tanden, de nagels; wjjn- en melkwegers, waterdichte kleedingstoffen, hygiënische schoenen, reddingstoesteilen, enz. Zondag a. en volgende dagen zullen te Brugge groote feesten plaats hebben bjj gelegenheid der inhuldiging van het gedenkteeken van Jan Breidel en Philip de Conine. Des avonds wordt in den schouwburg de eerste opvoering gegeven van het „vaderlandsch drama 1302" van Camille Marichal; des anderen daags bezoek van de koninkljjke familie en uitvoering op de Groote Markt, door 600 zangers en muzikanten van de feestcantate, gedicht van dr E. van Oye, getoonzet door A. Reynstot slot wordt „het Breidelgedenkstuk" ingehuldigd. Daarna begint de groote historische praalstoet den omgang. Op den 21» is vastgesteld de »huldebetooging ter nagedachtenis van Hendrik Conscience," en op den 22* de opening van het Congres van Oud heidkunde." costuum gedragen had en sloot alles in een kast. Het openeu en sluiten daarvan wekte de slui merende. „Gij hier?" vroeg zij dof. „IsidoraGij zijt ziek. Ik hoorde het toevallig en dacht dat gij een vriendin noodig kondt hebben." - „Ja", zei zij met moeite adem halend, „hij heeft mij eindelijk gedood. En gij zult gelukkig met hem zijn." Hare trekken werden verwrongen door hevige jalozie. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2