Laatste Berichten, FEUILLETON. Kerknieuws. Landbouw. Rselitszaken. GEEN UITWEG 1 Verspreide berichten. Weerkundige waarnemingen. f sriooplnp en YerpMiip in Mal. Wordt vervolgd.) Uit Goes schrijft men ons; Voor de betrekking van organist in de Ned. herv. kerk alhier, uit welke betrekking door den tegenwoordigen titularis om gezondheidsredenen ontslag schijnt te zijn gevraagd, iieeft zich slechts éen sollicitant aangemeld. Naar men verneemt, heeft die sollicitant ten proef afgelegd, die in alle opzichten voldaan heeft; zijn spel bracht velen in bewondering. De weinige openbaarheid aan het vaceeren dier betrekking gegeven zal wel oorzaak zijn van het geringe aantal sollicitanten. In onze ge meente toch zal men wel meer dan één waarlijk geschikten liefhebber voor die betrekking kunnen vinden. Weinig sollicitanten moge gemakkelijk zijn bij het doen eener keuze, over 't algemeen zal een grooter aantal meer gewenscht wezen tenzij, zooals bier thans het geval is, zich een zeer bekwame titularis aanmelde, Ds. M. A. Rouwenhorst van Waarde (Z.- Beveland) heeft het beroep naar Kozen burg, (cl. Rotterdam), aangenomen. Iemand, die een groot gedeelte van Zeeland bezocht heeft, schrjjft ons Wat is het toch verwonderlijk dat men in ons gewest over het algemeen geen vasten wisselbouw in toepassing brengt, vooral daar, waar men vrjjwel overeenkomenden grond aantreft. Dikwijls komt het voor dat een landbouwer het eene jaar veel stroo, het andere weinig heeft tengevolge van meer of minder halmgewassen, waardoor natuurlijk de hoeveelheid mest ook meer of minder isbjj peulvruchten staat dit ook in nauw verband met het voetier voor het vee. Men houdt voorzeker rekening met de markt vraag, hoe veranderlijk die ook zjj, doch ook bjj een vasten wisselbouw, heeft men eene ruime keuze van vruchten, die ongeveer dezelfde voeding eischen van den bodem, bij voorbeeldtarwe, gerst, rogge als halm-, en de in zoovele soorten voorkomende erwten en boonen als peulgewassen, benevens de vele soorten van voeder- en handels gewassen als aardappelen, ujjen, mangels, suiker, penen enz. Bjj eene vrijen wisselbouw komt het zeer dik- wjjls voor dat de opvolgende vruchten verkeerd gekozen zijn voor den bodem, wat natuurljjk van invloed is op 't beschot, dat daardoor altijd lager is. Daarentegen is m. i. de wisselbouw alleen ge schikt om den bodem productief te houdenmaar men dient daarmede natuurlijk niet los om te springen doch te werk te gaan volgens een voor den grond, dien men bebouwt, gejjkten rooster van opvolgende vruchten. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, Heden zijn veroordeeld wegens mishandeling A. R. 23 j., arbeider Schoondijke, tot 5 b. s. 5 d. h.P. van W 42 j., landbouwer Ossenisse, tot ƒ16 b. s. 8 d, h. A. H. 34 j., letterzetter Vlissingen, tot 8 b. s. 6 d. h. en J. dc B' 27 j., koopman Schooudijke, tot 7 d. gev.; slaan van een beambte: J. d. Ie L. 39 j., slachter Cadzand, tot 3 m. gev. en P. de W. 42 j., zonder beroep Ossenisse, tot f 16 b. s. 8 d. h. beleediging van een beambte J.F.R. 23 j., schoenmaker Hulst, tot f 10 b. s. 10 d. h. smaad E. M. 36 j., landbouwer Aardenburg, tot f 20 b. s. 10 d. h. meineed J. v. d. V. 21 j., boerenknecht Aagtekorke, tot 1 jaar gev.; diefstal F. V. 41 j., arbeider Hulst, tot 3 m. gev.; en land 1 ooperij J. F. de S. 54 j., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, thans gede tineerd, tot 12 d. h. en opzending voor 3 jaren naar eene rijkswerkinrichting. Allen in de kosten. Kantongerecht te Middelburg. Heden zijn veroordeeldJ. v. B. wed. K. v. B,, Arnemuiden, wegens het verkoopen van zeevisch niet bij afslag of rondventing, tot /I b. s. 1 d., J. P. C. B.., Middelburg, wegens het laten staan van een trekdier op den openbaren weg, zonder voorzorgsmaatregelen te hebben genomen, tot f 3 Uit het Duitsch van J. v, BÖTTGER. NEGEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Dreu vouwde voorzichtig zijn zakdoek operj waarin hij die voorwerpen gewikkeld had en legde ze mijnheer Davenport voor. Het was een dames zakdoek, gemerkt T. G. en een dichtge- lakte brief zonder postmerk, aan E. Ballantyne. „Gij zegt dat deze voorwerpen in de brand kast gevonden zijn, Dreu?'' vroeg Davenport geheel verslagen. „In de brandkast gesloten en zes duizend dollars verdwenen. Een mooi present!" „Hebt gij Ballantijne gesproken „Neen, ik wilde eerst met u overleggen. Gij weet Davenport, dat ik nooit veel met Ballantyne op heb, al is hij uw gunsteling en ik heb nooit geheel aan zijn beterschap geloofd." „Wij zullen hem laten roepen en ik ben overtuigd dat hij een bevredigende verklaring van de aanwezigheid dier voorwerpen zal weten te geven," zei Davenport vol vertrouwen, ofschoon inwendig ongerust. „En ook over de ontbrekende zes duizend dollars?" vroeg Dreu opstaande. Everard kwam terstond met opgeheven hoofd, do pen achter het oor, benieuwd om te hooren b. s. 2 d.; J. D., Koudekerke, wegens idem tet f 3 b. s. 1 d.; A. v. d. G. en L. B. 't B., Vlissin gen, wegens het verwekken van rumoer, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d.; L. B., J. MVlissingen, wegens het des nachts bevisscben van een anders visch- water zonder bewijs, ieder tot 1.50 b. s. 1 d.; L. J. v. F., Veere, wegens het laten loopen van vee op eens anders grond, tot 0.50 b. s. 1 d.; A. d. W., te Ternsche (België), wegens het op een rijkskanaal tusschen zons onder en opgang niet voeren van een lantaarn aan den grooten top door een vaartuig, geen stoom- of zeeechip zijnde, tot ƒ5 b. s. 2 d.; J. de R., Vlissingen, wegens het door aanhouding en aanroeping bemoeielijken van de reizigers, tot 1 b. s. 1 d.; J. v. H., Middelburg, wegens het zich begeven tusschen het plantsoen op gemeentegrond, tot ƒ0.50 b. s. 1 d.; M. J. H., Middelburg, wegens het baden op verboden plaats, tot f 2 b. s. 2 d.; M. A. v. V., B. F. M,, W. G. F. B., wegens het laten losloopen van eea hond, die als trekdier wordt gebruikt, zonder mnilkort, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d.; J. A, v. M., Vlissingen, wegens het als ver vanger van een verkooper van sterken drank in de uitoefening van zijn beroep verkoopen van sterken drank in het klein aan een kind beneden de 16 jaren in een lccaliteit, waarvoor tot den verkoop van sterken drank in het klein niet de vereischte vergunning was verleend, tot 2 b. van ƒ3 s. 1 d. elke b., met bevel tot teruggave van het met sterken drank gevulde flescbje aan C. J. V. Verder wegens dronkenschapA. P., Dom burg, M. G. S., M. B., Middelburg, W. O., K. S., Antwerpen, P. J. D., Vlissingen, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d.; J. F. v. L., Vlissingen tot ƒ10 b. s. 3 d.; J. J. LVlissingen tot f 15 b. s. 3 d. En allen in de kosten van het geding. De bewoner der Walcherache kamer in het Museum Medioburgense, die ruim een jaar geleden met eene gezellin verbljjd werd, mocht zich dezer dagen verheugen in hetgeen den band tus schen man en vrouw versterkteen kind. Parmantig zit de welgeschapen kleine in den gebloemden tafelstoel tusschen vader en moeder in, zonder het in hoogtijdsgewaad gedoschte ouderenpaar met gekrjjt lastig te vallen. Dat is zeker als vergoeding ervoor dat de ouders het vrooljjfe gekraai missen. Voor de kleedij van de kleine werd gezorgd door de echtgenoote van den heer D. L. Broeder alhier, die het meterschap over het kind op zich nam, Op de werf der stoomwasscherij van den heer Maters te Vlissingen- werd gisteren het driejarig kind van de directrice door een trap van een veulen aan het hoofdje verwond, zoodat het inroepen van geneeskundige hulp noodzake lijk was. Maandagmorgen is men zoo schrjjft men ons uit Sluis begonnen met de doorgraving der wallen, zoodat nu nog slechts enkele dagen ons scheiden van 't tjjdstip der voltooiing van de tram binnen onze gemeente. Komt er nu nog eene ljjn SluisBrugge of een stoombarge dienst, dan eerst zal de zjjtak DraaibrugSluis aan de verwachting ook der meeat eischenden voldoen. In de haven van de Kauter is Zondagmiddag een 18jarige zoon van schipper L., bij het over stappen van eene boot op eene andere, te water geraakt en verdronken. Te Overschie verdronk gisterenmorgen een knaapje van zes jaar, dat al spelende in het water was gevallen. De kapitein der artillerie Vitali van het Italiaansche leger, die dezer dagen ook Leiden bezocht, meldde zich aldaar aan de kazernewacht en gaf in het Fransch zjjn wensch te kennen den kolonel te spreken. Men kan zich de verbazing van den kapitein verbeelden, toen de sergeant der wacht hem in vloeiend Italiaanach mededeelde, dat de kolonel afwezig was en de oefeningen in de nabjjheid van Katwijk bijwoonde. Deze Bergeant is van vaderszijde van ItaliaaD- sche afkomst. Zondag avond wierpen te Amsterdam voor de zaal van het Leger des Heils een aantal jon gens met steenen. Een dier jongens, die de politie in bewaring wilde nemen, werd door het publiek ontzet, waarop het steenen werpen nog harder waarom men hem op zulk een ongewonen tijd geroepen had. Hij zag er veel gezonder en degelijker uit dan toen hij pas op het kantoor kwam. Een geoefend zielkundige zou gezegd hebben dat er iets uit zijn oog, uit zijn hart, misschien uit zijn ziel verdwenen was en die zielkundige zou zich niet vergist hebben. Everard had eens geheel andere verwachtingen gekoesterd, dan om voor zijn dagelij ksch brood te moeten werken. Hij had oorspronkelijk een geniale natuur, maar die genialiteit had hem tot uitspattingen verleid, die hem aan den rand van den afgrond brachten. Therese was het voorwerp zijner ver eering en van zijn streven geweest; hij had nooit aan haar getwijfeld en toen zij verdwenen was had hij nog het vertrouwen op baar doorzicht en gezond oordeel niet verloren. Hij had zijn moeder en Fanny getroost door te zeggen dat hij zedelij k overtuigd was dat zij geldige redenen zou gehad hebben om heen te gaan en wel zou terugkomen als zij het geraden vondEverard was zoo gelukkig met zijn vrouw, als de meeste mannen in het huwelijk zijn. Maar de heldere, levendige blik was uit zijn schoone oogen verdwenen, en thans stond hij voor de heeren Davenport en Dreu met geheel het uiterlijk en in de houding van een gewonen klerk in een katoen zaak. De heer Dren zette hem met een Echerpe, doordringende stem den diefstal uiteen en vroeg begon. Nadat de politie versterking gekregen had en van den wapenstok had gebruik gemaakt, is de rust hersteld. Teneinde het beschadigen van boomen tegen te gaan, had de burgemeester van een kleine Friesche gemeente een groot bord doen aanslaan en daarop laten plaatsen „Ieder boomschender zal gestraft worden met 3 gulden boete, de helft voor den aanbrenger en de helft voor de armen." Er werden wel boomen van takken beroofd en namen er in gesneden maar er werd geen boete betaald. Teneinde raad wendt de burgemeester zich tot zijne vrouw. Deze, die misschien de oud heidskamer op het raadhuis te Middelburg bezocht en zich het daar hangend schilderij herinnerde waar een boomschender wordt gegeeseld,raadde haar edel- achtbaren echtgenoot in plaats van boete die straf op het misdrjjf f® stellen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De drieguldens boete werd nu vervangen door het woord „geeseling" en nu las men„Ieder boom schender zal gestraft worden met geeseling; de helft voor den aanbrenger en de helft voor de armen". Evenals vorige jaren wordt de Haar- lemsche kermis door tal van Amsterdammers bezocht, De treinen van de hoofdstad volgden Zondag elkander op met een tjjdruimte van 5 a 10 mi nuten. Zelfs elk plaatsje in den beesten-^of goede renwagen werd door de kermisbezoekers elkaar betwist. De Haagsche politie heeft vermoedelijk den brutalen inbreker, die vooral by officieren zjjn slag trachtte te slaan, gesnapt. Hoofddader schjjnt te zijn als een heer gekleed persoon, genaamd M., en zjjn medeplichtige een Duitscher, die in het bezit is gevonden van 8 fraaie staatsiegordynen, een waaier, eenen wekker en drie paren hand schoenen, alle welke voorwerpen ontvreemd zijn ten nadeele van een luitenantbij wien Zaterdag ingebroken is en van eene dame in welker woning ook inbraak plaats had. Men klaagt nog al eens over de onbezonnen heid, waarmede tegenwoordig sommige onderne mingen op 't getouw gezet worden, onberadenheid van 't opkomend geslacht, niet het minst bij het sluiten van den huwelijksband. Van dit laatste is zeker niet te beschuldigen een Rotterdamsch paartje dat, als er niets in den weg komt, zich in het laatst dezer maand in ondertrouw zal doen opnemen, na bjjna 49 jaar geëngageerd te zjjn geweest. Door generaal Boulanger is het volgende schrijven aan zjjn getuigen gericht: „Ik heb den brief gelezen door den heer Jules Ferry aan zijn getuigen geschreven. Deze brief wekt by my de volgende gedachteDiep door den heer Ferry beleedigd, heb ik een ernstig tweegevecht gewild; geen tweegevecht, waaraan schier geen gevaar verbonden is. De openbare meening zal oordeelen tusschen hem, die op eenen atstand eenen generaal beleedigt en die slechts eene bespottelijke voldoening wil geven, en my die het leven heb willen wagen om mjjne eer als soldaat te wreken." Met dit schrijven van den ex-minister van oorlog schjjnt een eind aan deze onverkwikkelijke zaak gekomen te zjjn. De universiteit van Göttingen viert haar 150 jarig bestaan. Een eskadron Boelgaarsche cavallerie heeft zich als vorstelijke eeregarde naar Roestsjoek begeven. Op verlangen der regenten vertrokken eveneens de ministers naar Roestsjoek. Naar de Straszburger Post verneemt is de fabriek Weiszbach te Embermenil voorloopig heropend. De koning van Servië is met den kroonprins naar Schmecks, Hongarije, vertrokken. Pester bladen zjjn gemachtigd te verklaren, dat het verschil van gevoelen tusschen koning Milan en zjjn gemalin alleen zijn oorsprong vindt in de politiek; van een echtscheiding zou nimmer sprake zjjn geweest. Zondag werd een hevige schok van aard beving waargenomen op het eiland Cyprus. Een uitstapje van Belfaster nationale hout vesters naar Portrush had zeer treurige gevolgen. of hij de firma opheldering kon geven OTer den brief en den zakdoek, die in de brandkast ge vonden waren. „Een brief aan mij vroeg hij verbaasd en stak de hand naar die voorwerpen uit. Eerst bekeek bij den zakdoek. Hij kende geen naam, die met die letters begon, behalve Therese Gordon, bloosde sterk en streek met de hand over het voorhoofd. „Gij schijnt zeer ontroerd, mynheer Ballan tyne", merkte de heer Dren honend aan. „Ga zitten, Everard, ik ben overtuigd dat gij ons voldoende ophelderingen znlt kannen geven" zei Davenport. „Dank u mijnheer", zei Everard met een dankbaren blik. „Met nw toestemming zal ik dien brief lezen, misschien brengt die eenig licht in de zaak". Hij brak den brief open en las „Lieve Everard, daar mama Balantyne wellicht ongerust over mij is, verzoek ik u haar te zeggen dat ik het hnis mijner zuster verlaten hebomdat Emili mije tot een huwelijk wil dwingen, waarin ik nooit kan toestemmen. Ik zou dit liever aan ieder ander schrijven dan aan n, maar daar er sprake is van geldzaken kan het niet anders. Mijn verblijf hier zal slechts korten tijd duren, want over twee jaar ben ik mondig en dan kan ik mijn vermogen opeischen en doen wat ik wil. Tot zoo lang ben ik echter zonder eenig geld en ik heb een paar honderd dollars In laatstgenoemde plaats werden zy door een troep Oranjemannen opgewacht; beide partjjen werden spoedig slaags, verscheidene personen werden gewond. Op de terugreis herhaalde zich hetzelfde tafreel op verschillende stations. Een geesteljjke en twee andere personen zjjn door revol verschoten gewond Een duel had Zondag te Alexandria plaats tusschen Tigrane pacha, onder-secretaris van staat, en den heer Minghetti. Drie schoten werden gewisseld bjj het vierde sprong het pistool van Tigrane en verwondde dezen aan de hand. Hier mede was het duel afgeloopen. Een troepenafdeeling van 3000 Russen is in het district Koerga-Tapa, nabjj de zuid-ooste- ljjke grens van Bokhara aangekomen. Baron Billing, voorheen Fransch gezant in Zweden, is uit den Elsasz gezet, waar hjj vrienden bezocht. De brand in Whiteley's ma gazjjnen te Londen heeft deze voor het grootste deel vernield. De eigenaar raamt zjjue schade op 500.000 p. st. Dit is de vjjfde maal sedert 1882 dat er in Whiteley's magazjjnen brand is uitgebroken, en de verzeke- ringmaatschappjjen hebben daarom geweigerd de gebouwen en de goederen te assureeren. Whiteley houdt ten stelligste staande, dat de brand aange stoken ishjj schrjjft dit misdrjjf toe aan najjver van concurrenten. Hjj was juist te Ostende aangekomen om een reis op het vasteland te maken, toen hjj het bericht van den brand ontving. Onmiddellyk is hjj.naar Londen teruggekeerd. Uit Yerviers seint men, dat het uitgestrekte bosch (Hertogenwoud) tusschen Verviers en de Duitsche grenzen over eene uitgestrektheid van verscheidene kilometer in brand staat. Te Parjjs is overleden Alfred Hennequin, de bekende schrijver van verscheidene dramatische werken. Luidens besluit van den Khédive wordt in Egypte het metrieke stelsel ingevoerd. In de Btad Napels zjjn op 5 en 6 Aug. 7 gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 4 met doodelyken afloop. Te Regina werden 12 personen aangetast en zijn 8 overleden. Te Munchen is, onder voorzitterschap van prof. Kirchhof uit Halle een internationaal,Volapük- congres geopend. In Zwitserland zjjn weer een tweetal onge lukken gebeurd, als gevolg van roekeloosheid. Twee leden van den voetreizigerselub te Weenen beklommen, niettegenstaande herhaalde waar schuwing, den Matterhorn zonder gids. Zjj ver dwenen in de diepte en werden eerst den vol genden ochtend! zwaar gekwetst gevonden. Ook een jong Engelschman waagde zich zonder gids op de rotsen van den Zwartkop en boette zjjne vermetelheid met den dood. 9 Aug., des morgens te 8 uren. Verwacht: N.W. wind. Thermometerstand te Middelburg. 9 Aug. 's morgens 8 oren 70 gr. 's middags 1 uur 75 gr. 's avonds 5 u. 70 gr. 5. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. Angs. Boomkweekerij, Verbuist. 11 0 Middelburg, Huizen, Verhulst. 11 0 Middelburg, Tienden, De Vos. 12 0 V lissingen, Meubelen, De Wolff. 17 0 Middelburg, Meubels enz., Notarishuis. 18 0 Middelburg, Paard, Stalge- Notarishuis. reedechap enz. 19 0 Oostburg, Hofstede, Le Nobel. 19 tr Vlissingen, Huis, De Wolff. 23 0 Vlissingen, Timmerhout enz. De Wolff. In eene heden namiddag gehouden bestuursver gadering van het departement Middelburg der noodig. Kunt gij raden waarvoor Ik ben zoo onwetend en heb zoo weinig van de wereld gezien, dat ik, toen ik van een zieke dame hoorde die een reis naar Enropa gaat doen, besloot, om mjj bij die dame aan te slniten als ik iets van mijn geld kon krijgen, zonder dat de heer Philips te weten komt waar ik my bevind. Ik veizoek u dns dit geld voor mij op te nemenik most het hebben, schrijf my aan het nevensgaande adres en zeg mij of gij uw oud speelnootje helpen wilt en kunt." Die brief waB door Therese Gordon oudertee- kend en het opgegeven adres was: „de plantage van mevrouw Costa." Op zekeren avond onder den indruk eener heerlijke reisbeschrijving, welke Therese haar voorlas, had mevr. Costa zich laten ontvallen dat zjj samen eens een uitstapje naar Europa moesten maken. Gedurende eenige dagen was er veel over dit plan gesproken en in dien tijd had Therese dien brief geschreven, die eenvoudig niet verzonden was, omdat het plan om allerlei redenen weer opgegeven werd. Dezen ouden brief had Isidora met den zakdoek in den zak der japon van Therese gevonden, dien zij gesio- len had. Isidora, die de inrichting van het kantoor precies kende, omdat zij er vroeger gedurig kwam om geld te halen, was daar den vorigen avond binnen geslopen, had 's nachts gebrnik gemaakt van den sleutel, dien zij uit den zak van haar man gestolen had, en den brief met den zakdoek in de brandkast gelegd om zoo mogelijk de hier boven vermelde vergissing in het leven te roepen.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2