Verspreide berichten. In den Schouwburg. Kerfewerve. K. Cappelle en P. Gaanderse, beiden aftr. leden, respectievelijk met 26 en 18 van de 35 geldige stemmen. 0. van Burg verkreeg 15 en J. van de Velde 10 stemmen. Op 19 Juli verkregen Cappelle en Gaanderse elk 11 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 47. Meliskerke. L. Dekker met 31 van de 57 stemmen. Op A. Janse waren er 26 uitgebracht. Bij de eerste stemming bekwam Dekker 25 en Janse 19 stemmen. Het aantal kiezers is 64. O v e z a n d. M. I. Kijk met 19 stemmen (aftr. lid). Op I. Drjjdyk waren 14 stemmen uitgebracht van de 33. Bjj de vorige stemming namen 34 van de 54 kiezers aan de stemming deel en verkreeg Rijk 17 stemmen en Drjjdijk 15. Scherpenisse. J. Hage Wz. (aftr. lid) met 56 en J. Dujjnhouwer Cz. met 37 van de 83 geldig uitgebrachte stemmen. J, Hage, Q. Hage, J. Duijnhouwer DCz. en M. Vos verkregen respectievelijk 36, 23, 22 en 20 stemmen. De kiezerslijst telt 102 namen, f: O ud-V osmeei. M. K. Stoutjesdijk, aftr. lid met 65 van de 92 geldig uitgebrachte stemmen Den 19 Juli verkregen Stoutjesdijk, Douw en Tichelaar ieder 21 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 107. Het Haagsche Dagblad, deelt mede dat in eene gisteren middag gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur dier gemeente, de vier wet houders zouden besloten hebben, collectief af te treden. A. s. Maandag zou er eene zitting van den raad gehouden worden. Jhr mr W. Six heeft voor de hem aangebodene candidatuur van de kiesvereeciging De Grondwet bedankt. Anderen beweren dat ook de burgemeester zijn ontslag heeft gevraagd. Gisteren avond vergaderde de Vereeniging voor Handel en Nijverheid. De voorzitter wees op de schitterende overwinning, welke de vereeniging met haar candidaten voor den gemeenteraad heeft behaald. Hij en onderscheidene leden kwamen op tegen de bewering, dat Handel en Nijverheid met andere invloeden had saaingewerkt om de wethouders te doen vallen. De samenwerking van verschillende groepen was het gevolg der overtuiging, dat verandering noodzakelijk was. De meerderheid der kiezers heeft dit bevestigd. Tot caudidaat voor de raadsverkiezing op 9 dezer werd gesteld de heer mr W. Stortenbeker, oud directeur van onderwijs, eeredienst en nijver heid in Indië, nadat met overgroote meerderheid verworpen was een voorstel om, tot pacificatie van wat men noemde den biu-gerstrijd, ditmaaj geen candidaat aan te bevelen, jhr mr W. Six, eveneens voorgesteld, verkreeg 10 stemmen. De Nieuwe Gids afl. VI bevat een zang door A. AletrinoEen vracht door Ary PrinsHet einde van een stierengevecht door Jac. van Looy; Het begin van het einde door G. Buitendijk Het hypnotisme en zijn toepassing in de genees kunde do or dr. A. W. van Renterhem Nog iets over dr. Liebéaulst door dr. P. van Eeden; Nederl. politiek. Indrukken van den dag door Van de KleiJ. F. Millet door W. J. van Westervoorde; Een lichtzinnig professor door Ph, Hack van Outheusden; Drie sonnetten door Albert VerwejjLiteraire kroniek De kleine Johannes, Hélene Swart, Julius Vuijlsteke; Varia. Wy woonden gisteren avond de eerste der uit voeringen bij, die de heer Albert de Leur zich voorstelt gedurende de kermis door de Société internationale in de sociëteit dè Vergenoeging alhier te doen geven, en als naar gewoonte deelen wy ons oordeel daarover mede. Dit is, wanneer wij-rekening houden met den roep dien van dit gezelschap uitgaat en in aan merking nemen den gestelden entreeprijs, niet zoo gunstig als wij verwacht hadden. Ofschoon het waardeering verdient dat de direc teur zang op den voorgrond plaatst, waardoor kunstenmakerij nevenzaak wordt, en niettegen staande eene aardige operette velen meer zal boeien dan de potsen van een paar gillende en stampende Engelsche clowns, kan slechts een en ander bekoren wanneer het gezelschap niet alleen uit goede krachten bestaat, maar tevens ook over een voldoend aantal artisten beschikken kan. Eu dit laatste was gisterenavond niet het geval; daardoor had de uitvoering geen gang en duurden de pauzen, als natuurlijk gevolg van de soberheid van het programm, veel te lang. De begeleiding bestond uit eene piano. Hetgeen Fraul. Bertha' en Herr Lipp, Fraul. Schrülow en Herr Schüblar als duettisten ten gehoore brachten werd flink gezongen. Vooral beide dames verdienen een compliment. Daarop heeft ook Fraul. Behrens rechtmatige aanspraak, zoowel voor haar optreden als Ungarische Sangerin als voor de wijze waarop zij in de operette Giroflé Girofla acteerde en zong. Ook de andere dames en heeren, die in deze operette, was zij niet wat al te veel besnoeid medewerkten, kweten zich zeer goed van hunne taak. Dat deed ook de heer Leroy, wiens kunstver richtingen op een ijzerdraad welverdiende toe juichingen uitlokten. Overal waar de heer A. de Winter optreedt kan hij zeker zijn van succes. Ook gisteren avond ontbrak het hem daaraan niet toen hij zijne geestige, met pikante zetten gekruide, liedjes ten beste gaf. De tot slot der voorstelling vertoonde Kalospin- thecromoTcrene was fraai, doch wij zagen die vroeger veel schooner. Alles resumeerende gelooven wij dat de heer De Leur, wanneer bij zijne voorstellingen door een talrijker publiek wenscbt bezocht te zien dan gisteren avond het geval was, zijn programma belangrjjk moet uitbreiden; doet hij dit niet dan betwjjfelen wij of het Middelburgsche publiek zal wezen wat de heer Da Wiuter als Oirschotsche Mie er van hooptedo hen die gouden eieren voor dit gezelschap leggen zal De schippersknecht, die Zaterdagavond alhier bij een vechtpartij verwond werd, heeft gisteren het Gasthuis hersteld verlaten. Men verneemt dat door den heer J. E. van Andel in het MuseumMedioburgen-.e zijn tentoon gesteld de vroeger door hem in earton vervaar digde modellen van het oude en nieuwe weeshuis. In het eerste, thans gasthuis, werden in den ouden tijd meer dan 500 weezen verpleegd. Het Engelsche driemastschip Habitant heeft te Yiissingan zijne lading petroleum gelost én is thans bezig eene lading cement en ledige vaten voor New-York in te nemen. De cement is met lichters van Niel, boven Antwerpen, aangebracht, terw|jl de ledige petroleumvaten van Duitschland per spoor en per rijnschip gekomen zijn, Een lichter bracht 5400 vaten van Mannheim aan, waarvan alléén 3000 op dek geladen waren. Maandag avond werd te Ylissingen bij het droogdok een politie-agent door een aldaar thuis behoorenden matroos D., aangevallen en in het gelaat gewond. De agent trok zijn sabel, maar deze werd hem ontnomen en in het dok geworpen. Nadat spoedig hulp opgedaagd was, gelukte het den brutalen aanvaller geboeid naar het politie» bureau te brengen hij is thans echter wêer op vrjje voeten. Dinsdag hielden de aandeelhouders in de meestoof De Eensgezindheid te St Annaland hunne jaarvergadering. De boekhouder, de heer W. Pape deed rekening en verantwoording over het gehou den beheer gedurende de teelt 1886/87. De ont vangsten goed slot over 1885/86, verkoop van den aardhoop en reedhuur 1886/87 beliepen 4743.60§. Ondar de uitgaven, ten bedrage van ƒ2535.94, komen o. a. voorbelastingen 103.57; brandstoften 553 werkloonen vau het stoofvolk (drager, maler, onderman, vierdetnan, drie op- en afdoer.ers, machinist) 1101.31ambachtslui 531.90enz. Aan de aandeelhouders kon ook weder eenig dividend uitgekeerd worden. Inkom sten en uitgaven waren minder dan over de teelt 1885/86. De aftredende boekhouder werd ver vangen door den heer J. Elenbaas Jbz. Gereed werden in do teelt 1886/87 32199 K. G. hartgoed, 8523 K, G. racine en 3342 K. G. muilen. Over gewerkt werden 22351 E. G. hartgoed en 2000 E. G. muilen. Ter gelegenheid van den jaardag der koningin hielden Dinsdag de gewone- en buitengewone leden dar schepschutters-vereeniging Voor Vader land en Koning te Terneuzen den eersten huis- houdelijken wedstrijd op een afstand van 100 M. Nadat de le luitenant commandant te 3 uren den wedstrjjd met eene korte toespraak tot de aanwezigen had geopend, nam deze een aanvang. Met veel animo werd die voortgezet tot onge veer 8 uren. De uitslag was als volgtDe le prijs werd behaald door den hoornblazer F. Daelman, wien tevens ook de rozenprijs ten deel viel; de 2eprijs aan schutter A. den Exterde 3e sergeant Daelmande 4e het buitengewoon lid Slagboom; de 5e sergeant van Gelderende 6e het buiten gewoon lid J. van Doeselaarde 7e schutter D. de Cooker; de 8e schutter E. de Meijer; de 9e het buitengewoon lid Th, Acke de 10e schutter Joljjtde 11e het buitengewoon lid J. Riemens; de 12e sergeant majoor instructeur De Cooker; de 13e schutter P. de Ruijter, de 14e korporaal V. v. d. Hoofd de 15e korporaal De Leeuw; de 16e korporaal hoornblazer De Smidtde 17e schutter Hamelinkde 18a korporaal Oostdjjk de 19a schutter P. de Cooker de 20e korporaal Dekker; de 21e het buitengewoon lid F. Suzjjn en de 22e korporaal Hamelink, terwijl een eonso- latieprjjs ton deel viel aan het buitengewoon lid Dauwe. Te 9 uren werden in het' lokaal der vereeni ging, na eene toespraak van den commandant, de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt door diens eohtgeaoote, die bjj het overhandigen van elk voorwerp eenige zeer gepaste woorden en wenschen tot de overwinnaars richtte. Na dien tijd bleef men nog lang en gezellig bijeen. De prijzen in dezen wedstrjjd, die volkomen geslaagd mag heeten, bestonden allen uit ge schenken van den commandant, de eere-, buiten gewone- en gewone leden der vereeniging. Aan den huishoudeljjken wedstrjjd was ook nog verbonden een wedstrijd op de vrjje baan, waarop het mede zeer druk was. Aan den Noordwal te 's Hage is eene vrouw, die door haren man mishandeld was, in het water gesprongen en voor dood opgehaald. Zij werd naar hst gasthuis gebracht. Te Foxwolde is Zaterdag een drjjfjacht ge houden op een wild zwijn. Niet minder dan een 70tal personen, allen gewapend met vorken, pieken en allerhande moordtuig, nam daaraan deel. Mat trompetgeschal en een geschreeuw alsof de geheela wereld vergaan zoude, trok de expeditie uit, maar 't scheen alsof het dier begreep dat het op zijn leven gemunt was; het liet zich niet zien, hoewel het overal zijn spoor had nagelaten. Te Tilburg hebben samenscholingen plaats gehad. Toen de politie er een einde aan wilde maken, wierp men met steenen, waarbij een der agenten vrij erg aan het hoofd werd verwond. Wie in aanmerking neemt dat de rol van Noorman geheel buiten het emplooi van den heer Yeltman ligt, zal bij de vervulling daarvan het veelzijdig talent van dien acteur moeten bewonderen; al was hij, dunkt ons, in den aanvang beter op dreef dan in het lastige vierde tafereel, bij zijne ont moeting met Jozef na den diefstal. Wat Jczef betreft, de heer Potbarst had te worstelen tegen het onmogelijke van die rol, waarop wij zooeven wezen. In tegenstelling met zijne moeder was hij ons al te fatsoenlijk; maar dit ligt sneer aan de rol dan aan hem. Zooals gewoonlijk was hij in de krachtigste tooneelec, vooral in het voorlaatste, toen hij Zwarte Griet verweet dat zij hem tot een slecht menseh had opgevoed, het best. .De heeren Jurgens en Farber speelden als Jan de Kreyler en Cornells uitmuntend. De eerste kon ons Poolman van de Rotterdammers wel niet doen vergeten, omdat deze die rol geestiger ver vulde, maar de heer Jurgens gaf toch ook andere trekjes, en wij zouden haast zeggen een voor een persoontje als Jan de Kreyter, natuurlijker figuur te zien. Niet het minst, zij het ook ten slotte, brengen wij lof aan dc-n heer Kok, een voor ons tot nu toe onbekend acteur, die de kleine rol van Baron van den Naegd zoo keurig, zoo eenvoudig en zoo als naar het leven geteekend speelde, dat wij betreurden hem na het eerste bedrijf niet meer te kunnen zien. Wij hoorden dat dezelfde heer Woensdagavond in Bote Michel op even voor treffelijke manier de kleine vol van den baron De Grandchamp vervulde. Wij kunnen het ons voorstellen; ons ontbrak de lust de penne- vruckt van E. Blura nog eens te zien. Eenige jaren geleden zagen wij te Amsterdam in het zomevtkeater-Van Lier door de Vereenigtfe Too- In het voorjaar van 1888 zal te Rotterdam een tentoonstelling van rundvee gehouden worden. De Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen besloot tot een voortreffelijken maatregelzij zal op 10 Augustus a. s., ter gelegenheid van de opkomst der miliciens der lichting 1884, extra militietreinen laten loopen, die overal stoppen. Het gewone vervoer kan nu niet gestoord worden en het reizend publiek zal in de warme dagen van plotselinge ophooping van medereizigers ver schoond blijven. Bij een sigarenfabrikant te Breda vervoegde zich dezer dagen een Duitscher, een net jong- mensch van 25 a, 28 jaar, gekleed in lichtbruin phantaeiepak en ronden zwarten hoed, die zich noemde John Wesler uit Londen. Hij bestelde een 10.000 sigaren, te bezorgen in een hotel, maar beweerde te moeten telegrafeeren, terwjjl hij niets dan Engelsch geld had. Hierop volgde het verzoek om guldons ter leenwat dadelijk den sigarenfabrikant op de hoogte bracht van mijnheer's bedoeling. Men zij op zjjn hoede. Als een staaltje van een veel bewogen le ven meldt men het volgende Bij het Leger des Heils heeft een man dienst genomen, die toen hij van school kwam, eerst eourantecjongen was, daarna nam hij dienst by het vreemden legioen in A'giërs, vervolgens streed hij onder de vanen van Garibaldi; daarna ging hij weer in Franschen dienst over. Uit Franschen dienst ontslagen, ging hjj als koloniaal naar onze Indien. Toen hij uit de Oost terug keerde, zeide hij het militaire leveu vaarwel en werd hij eerst loop knecht bij een apotheker, daarna colporteur voor een uitgeversfirma. Toen dit een poosje geduurd had begon hjj een kruidenierswinkeltje. Dit duurde niet langweldra werd hij ziekenoppasser later knecht in een gekkenhuis, vervolgens op passer bij een oud hear, daarna weer knecht in een café chUntant, vervolgens koffiehuisbediende, om eindelijk een ondergeschikte betrekking bij het Leger des Heils te aanvaarden. Te Dordrecht werd, naar de Dord. Ct meldt, in het gasthuis aan een jongedochter een been afgezet. In plaats van dit behoorlijk te begraven is het in de vuilnis geworpen en kwam het op die wjjze in de vuilnisbelt terecht. Ter weerlegging van de onrustbarende ge ruchten meldt men dat Zaterdag Z. M. geruimen tjjd met prinses Wilhelmina in den tuin van het paleis te Soestdijk speelde. Een knaap van twaalf jaren uit Sneek heeft het ouderlijk huis verlaten en vertoeft waarschiju» lijk in Nederland. Men vond op zijne school reisnoteeringen op een Hollandsche landkaart en een brief aan een kameraad, waaruit het is op te maken, dat hij Nederland is ingewandeld, waar schijnlijk naar eene zeehaven, want het zeeleven scheen, volgens gemelden brief, zijn wensch te zijn. Doch het is niet uitgesloten, dat hem, door g8brek en kommer, een ongeluk kan overkomen zijn, want hjj had geen geld medegenomen. De politie doet alle mogelijke nasporingen te Amster dam en Rotterdam, doch tot nogtoe gaf dit geen resultaat. De weggeloopene is voor zijn leeftijd tamelijk groot, spreekt zuiver Duitsch, is gekleed in grijs jasje met broek, schoenen met gespen van wit metaal, en draagt een lichtkleurigen strooien hoed. Het Engelsche lagerhuis verwierp gisteren, met 153 tegen 107 st., de door de regeering bestreden bill strekkende tot het nemen van nieuwe proeven met het bouwen vau een tunnel onder het En gelsche kanaal. Hetzelfde buis heeft, na eene beraadslaging van acht dagen, al de artikelen der Iersehe landwet aangenomen. Het artikel, krachtens hetwelk de insolvente pachters bankroet verklaard konden worden, is door de regeering ingetrokken. Op Malta zijn twee gevallen van cholera voorgekomen. In een café chanlant te Parijs treedt eene zangeres op die allerliefst zingt ais zij slaapt neelisten spelen, met mevrouw Kleine in de hoofd en titelrol en Veltman ook als Pierre Michel.' Wij rilden van zoo'n draak; ten onrechte een tormeeispel betiteld. En wij herinnerden ons nog duidelijk een gesprek dat wij vóór den aanvang der voorstelliug hadden met mevrouw Kleine, waarbij zij ons verzekerde zelf te huiveren van de rol die zij in Bose Michel moest vervullen. Toen wij het stak hadden gezien, konden wij ons dit best begrijpen. Het is hetzelfde drama, waaraan nog eene, voor wijlen die begaafde vrouw, treurige bijzonderheid verbonden is. Bij een der volgende voorstellingen viel zij, in het tweede bedrijf, bij het alklimmen van de trap; bezeerde zich zeer ernstig aan de hand, doch speelde den ganschen avond door. Van dat oogen- blik af bleef, naar men beweert, haar gezondheids- toesland zeer wankelend. Dat de hoofdpersonen Woensdag avond hunne rollen in Bcse Michel goed vervulden, gelooven wij gaarne. Wij geven echter de voorkeur eraan hen hunne talenten te zien wijden aan een stuk a's Vriend Fritz, dat ons steeds bekoorde door zijn een voud en ydillisch karakter. En toch is het ook een vrucht van Franschen bodem, maar het levert een gunstig contrast op met al die andere pro ducten, waarin moorden, diefstallen en echtbreuk schering en inslag zijn. De lucht, die uit Vriend Frilz ons tegenwaait, is zuiver en gezond; geen moeder behoeft te aarzelen met hare dochters naar eene opvoering van dat stuk heen te gaan. En egoistische celibataires kunnen van David Sichtl een lesje krijgen. Mogen wij nog eens herinneren dat dit stuk morgen (Vrijdag avond) wordt gegeven I Over Zwarte Griet, een der beste stukken van Faassen, dat nooit nalaat indruk te maken, be hoeven wij niet uit te weiden. Bij de eerste opvoering te Middelburg door de Rotterdammers, schreveD wij daarover uitvoerig, en wel ia ons nommer van 9 Febr. 1883. Wij wezen op enkele zwakke zijden van het stukdoch vroegen bij de opvoering van Dinsdag ons zeiven af ot daarbij nog niet gevoegd zou moeten worden het ietwat onmogelijke dat het karakter van Jozef, den zoon van Zwarte Griet, kenmerkt. Die jongen is, dacht ons, wat al te fatsoenlyk voor den kring, waarin hij zich beweegt. Maar dat bezwaar verviel by nader inzien wij dachten aan bet recht dat elk schrijver heeft om zijne figuren in een romantisch kleed te steken. Had Faassen zijn Jozef niet geteekend zooals hij deed, diens neiging tot het goede zou onverklaarbaarder zijn geweest. Wat ons bij de voorstelling van Zwarte Griet vooral aangenaam trol was de natuurlijke taal die gesproken werd. Al klonk zij vaak ruw, toch stak zij in ieder geval gunstig af bij de boeken taal die men ons in stukken als Jan de Huur koetsier laat hooren. Over de opvoering kunnen wij niet dan met den grootsten lof gewagen. Een Zwhrte Griet zooals mevrouw Eilenberger ons die te aanschouwen gaf, kenmerkte zich door eene zuiver realistische opvatting, waardoor zij in natuurlijkheid en waarheid wou boven de figuur, door mevrouw Baersmans gecreëerd, Dat er trekken van overeenkomst tusschen beider scheppingen waren, ligt voor de hand. Me vrouw Beersmans speelde de hare onder toezicht van den schrijver, die haar zeker wel op de hoogte zijner becloeliüg zal hebben gebracht en die ook aan mevr. Ellenberger zijne wenken niet zal hebben onthouden. Maar toch was er in beider opvatting verschil en, moesten wij kiezen, wij gelooven dat wij aan mevr. Ellenberger in deze rol den eerepalm zouden uitreiken. De klip der overdrijving, van .het al te théa trale, waarop mevr. Beersmans nog al eens strandt, wist mevr. Ellenberger te ontzeilenen de figuur van Zwarte Griet, hoe verschrikkelijk zij ook was, werd daardoor menschelijker, Ook de sterveoscène werd bedaard en sober gespeeld. Mej. Grader had trouw een kopie genomen van mej. Jeanne de Groot in de rol van Anna. Als wij de oogen sloten, meenden wij zelfs spre kend de stem van mej. De Groet te hooren. Nu, een gced voorbeeld te volgen is niet slecht, en de figuur vau Anna, de dochter van Noorman, behield bij mej. Grader al hare bekoorlijkheid. Mevr. Coerdes-La Bay gaf Catharina, zuster van Noorman, zeer goed weer, in menig opzicht verdienstelijker en beschaafder dsn zij, die bij de Rotterdammers deze rol vervulde. De mannen-rollen waren niet minder in goede banden. Die van den pastoor, de meest sympathieke persoonlijkheid uit het gansche stuk, vond in den heer Hesselink, dank zij diens figuur en stem, een beter vertolker dau indertijd ia den verdien stelijken schrijver van het stuk. Onze Faassen, hoe goed acteur ook, mist voor enkele rollen eenige onmisbare eigenschappenen een pastoor, zooals de heer Ilesseiink ons te zien gaf, kunnen wij ons voorstellen, dat meer invloed uitoefent, daa zooals Faassen die speeldemet zijne gewone manier van kortaf te spreken. Het juweelig tooneeltje aan het dambord in het tweede bedrijf kwam geheel tot zijn recht en bekoorde ieder door zijn eenvoud.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2