Laatste Berichten. BUITENLAND. Verspreide berichten. Vorkoopingen en Aanbestedingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Het Schuttershof alhier, waar dit jaar het internationale variété- en specialiteiten-gezelschap van het theatre Tivoli te Amsterdam optreedt, opende gisteren avond zijne deuren. Het tableau de la troupe bestaat als gewoonlijk uit zangeressen, danseressen, zangers, acrobaten en excentriteiten op verschillend gebied, die door een flink orkest worden terzjjde gestaan. Fraulein Tony Terry en de gezusters Montis, die Duitsche liederen en duetten ten gehoore brengen, mochten zich in een welverdienden by val verheugen, welke niet minder aan de Engelsche zangeressen en danseressen miss Kate en Tynie ten deel viel. De laatsten zingen hunne, voor de meeste Nederlanders onverstaanbare, coupletten aardig en acteeren zoo levendig en guitig dat die liederen daardoor begrypelyk worden. Aller costumes zyn keurig net. Miss Cameleon, danseuse a tranfornsation, doet haar pseudonym eer aan. In onbegrypeljjk korten tyd verwisselt zy van kleedjj, om er toch steeds even chic en keurig uit te zien. Een goede Hollandsche komiek behoort tot de zeldzaamheden; de heer Strous, die in dit genre optreedt, mag zich gerust als zoodanig noemen, evenals de heer H. Kruger den naam van koddige muzikale clown met recht voert. Met verschil lende, mogelijke en onmogelijke, instrumenten amuseert hg het publiek uitstekend. Apropos van eigenaardige instrumenten, wie zou vermoeden dat hettmusiceeren op >Arresleden- bellen" mogelyk is. De heer Arpad Angyal bewijst niet alleen de mogeljjkheid daarvan, maar toont tevens dat daarmee een zeer goede solo is te geven. Wanneer men met kermis in het Schuttershof acrobaten te zien krygt, dan is men ervan ver zekerd dat dit het neusje van de zalm is. Ook dit jaar wordt dat bewezen en ware het niet dat de zekerheid, waarmede les deux bonhairs en Yokolare en Tain hunne toeren verrichten, alle ongerustheid verbant, dan zou men liever derge lijke kunstverrichtingen geschrapt zien. Nu echter kan men niet anders dan ze toejuichen. In plaats van het programma nu nog verder te ontleden, raden wy liever het Middelburgsch publiek aan zich zelf te overtuigenmen zal zich den gang naar den edelen hove St. Sebastiaan en het verbljjf in de ruime, luchtige zaal niet beklagen. Yoor eene op alle rangen zeer goed bezette tent gat Hart's Alcazar heden middag de gean nonceerde kindervoorstelling. De kleinen genoten veelde artisten, die zich met entrain van hunne taak kweten, hadden een daverend succes. De pret werd niet weinig verhoogd door de uitreiking van aardige cadeaux. De jeugdige bezoekers zullen den lof van deze eerste kindervoorstelling voldoende verbreiden; wy kunnen gerust volstaan met op de volgende voorstellingen de aandacht van ouders te vestigen die hun kroost een genoeglijken middag willen bezorgen. Op de Pottenmarkt sprong heden middag om kwart voor drie, met een onzettende knal, de vlampyp van een der locomotieven van de stoomtram. Het gevolg hiervan was dat de hevige stoomuitlating niet alleen de vele passa giers, maar ook ieder die in de omgeving was, uit vrees voor mogelyk verdere gevolgen ylings de vlucht deed nemen. Door spoedige verwijde ring van het vuur werd echter verder onheil voorkomen. Maandagavond ontstond brand in een hooi- klamp van den landbouwer Karelse in den Zuid- kraaiertpolder onder Nieuwdorp. Door gebrek aan water kon weinig aan blussehen worden gedaan* De klamp is dientengevolge grootendeels verbrand.' Gelukkig was de wind van de gebouwen gekeerd. De vereischte hulp werd verleend door buren en de brandweer van Nieuwdorp. Te Kruiningen en Hansweert circuleert een adres aan Z. M. den koning om voor de betrek king van burgemeester een inwoner te willen benoemen. Te Borssele spoelde Dinsdagmorgen een flesch aan met een daarin geborgen stuk papier, waarop geschreven stond: „Shis (of This) cane from. Engeland. G. Haukshaed." Omtrent de veldvruchten in Westelyk- Schouwen kan worden gezegd, dat ze over het algemeen vrjj goed te velde staan. De tarwe, met eene goede hoeveelheid stroo en volwassen halmen, kan een bevredigende opbrengst geven. De rogge is vry lang van stroohiervan wordt ook eene goede opbrengst verwacht; alleen op dé duingronden heeft zy in de laatste weken door de droogte geleden. Gerst is dit jaar vry goed geslaagd. Vooral chevalier beloo ft een flink géschot. Haver is op de zandgronden gedeeltelijk mislukt doek op de zwaardere gronden zal ze een middel matig geschot opleveren. Paardenboonen zyn naar wensch ontwikkeld, doch in de laatste weken heeft de luis daaraan veel kwaad berokkend. Erwten hebben zich tegen de droogte vry goed gehouden, zoodat de opbrengst hiervan ook wordt geraamd op het middelmatige. De aardappelen staan nog zeer frisch te velde de knol is niet groot van stuk, doch de kwaliteit is uitmuntend. Het gewonnen hooi is van goede kwaliteit. De voedergewassen lyden erg door de droogt en voor de weilanden wordt ook zeer naar regen verlangd- Ondanks den min gunstigen toestand der financiën wordt het plan van den Belgischen generaal Brialmont, om de hoofdstad van Rumenië door het oprichten van 18 gedetacheerde fortem met draaiende pantsertorens, van het zwaarste ge schut voorzien, tot een onneembare vesting en een veilige wjjkplaats voor het geheele Bumeensche leger te maken, met byzondere inspanning uitge voerd. De vjjf in het voorjaar aangevangen forten zullen weldra gereed zijn en men houdt zich reeds druk bezig met de kwestie der keuze van het gesehut. Maandag middag ontstond in de sigarenfa briek van de heeren Van Hulst en O. te Kampen brand op de droogkamer. In korten tijd stond alles in lichtelaaie. AI de stadsspuiten, benevens 2 spuiten der militairen van het instr.-bat., gaven zoo spoedig mogelyk water, doch eerst tegen 6 uur des avonds was men den brand meester. De fabriek is geheel uitgebrand. Wel is er een groote hoeveelheid tabak gered, doch met veel water- schade. Het kantoor is behouden gebleven. Alles was verzekerd. Naar aanleiding van het ongeluk op den Delftschen weg, waar een man, die op de Haag- sche tram stond en zyn hoofd even buiten het balcon stak, doodelyk werd getroffen, heeft de Haagsche gemeenteraad besloten eenige hoornen te doen rooien. Ook op andere banen in ons land zyn soort gelijke punten, vooral gevaarlyk voor hen, die met den toestand niet bekend zyn. Al degevaar- lyke boomen te rooien of de baan te verleggen zou tot velerlei moeilijkheden aanleiding geven maar eene krachtige handhaving van dé waar schuwing, om hoofd noch armen buiten het balkon te steken, is daarom wel noodig. Hem, die zich de eerste jaren van de Holland sche IJzeren spoorwegmaatschappij herinnert, staan nog de groote plakkaten in de derde klasse voor 't geheugen, waarby verboden werd hoofd of armen buiten de waggons te steken. Toen waagde het niemand, zelfs maar een hand naar buiten te brengen, ook op het vrye veld. Thans is men op de spoortreinen niet bevreesd meer voor dit ondersteld gevaar en die zorgeloosheid heerscht nu ook op de tramlynen, waar wel degelyk gevaar bestaat. ArnhCt.) Toen verleden Zaterdag het gezelschap kunst rijders van Blanus Cohen op weg van Akkrum naar Zwolle was, weigerde een der trekpaarden, dat voor een zwaar beladen wagen gespannen was, verder te gaan, waarom bestuurders van een anderen wagen ter hulpe kwamen. Het paard van dBn tweeden wagen achtte deze gelegenheid schoon om een mondje vol gras te pakken, maar door de helling van den weg liep de wagen op het paard en stortte te water. In dien wagen bevonden zich vier dames-artisten, die allen sliepen. Het heeren-personeel slaagde er gelukkig spoedig in, de gevangenen te bevrijdende dek- planken werden van den wagen gerukt en zoo de in nood verkeerende dames gered. Daarna werd het paard uit zyne benauwde positie bevrijd en met den wagen weder op den wal gebracht. Alleen de wagen was gebroken en erg beschadigd, maar de geredden kwamen met een nat pak kleeren en den schrik vry. Ztv. Crt. Ten aanzien van de in het Zjjpe gezonken stoombarkas schrijft men ons nader dat die ramp veroorzaakt moet zijn door de zware golven, tengevolge van den betrekkelijk harden wind. Gemelde barkas sloeg daardoor van achteren vol water en in dien toestand al dieper en dieper zinkend geraakte hjj eindelijk, na eenige rukken en stooten, van zyn verbindingsmiddel met de boot los, waarna hy spoorloos in de diepte verdween. Alles was slechts het werk van enkele minuten. Het is onbegrijpelijk dat de, thans niets doende, schippers van Bruinisee niet beproeven om meer gemeld vaartuig op te visschenvermoedelijk zou, als ze daarin slaagden, hun arbeid ruimschoots beloond worden. Waarin men niet al aanleiding vindt om eens een pretje te hebben. Ettelijke jaren geleden heeft de tooneel-vereeni- ging Vondel te Botterdam met de opvoering van het tooneelstuk Albrecht Beijling ter gelegenheid van een tooneelwedstryd te Hasselt een len pry's gewonnen en in verband daarmede trokken nu 11. Zondag 150 Botterdammers, meerendeels leden van Vondelnaar Schoonhoven a/d Lek om een bedevaart te doen naar de plek waar Beyling zoo het heet levend begraven werd. Da Schoonhovenaars wisten de zoekenden echter niet te recht te helpen, zoodat deze onverrichter zake weder huiswaarts keerden. Het Heilsleger moet ook te Botterdam een veldtocht willen openen. Weder moeten in het Westland, vooral in de omstreken van Naaldwijk, door eenige tuinders oneerlijke handelingen gepleegd zyn bij de afleve ring van aardappelen aan de Engelsche markt, door, in plaats van goede, groote aardappelen, voor het grootste gedeelte de manden te vullen met kleine groene, met enkele groote bovenop. Dat de justitie thans hierin ook een woordje mede heeft te spreken is mogelyk aan velen onbekend. Voor hen, die dit nog niet weten en tevens een ruim geweten hebben, acht de Westl. Ct het niet ondienstig hen bekend te maken met den inhoud van art. 829 van het nieuwe wetboek van strafrecht, hetwelk luidt: „Met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar wordt gestraft de verkooper die den kooper bedriegt: 1° door hem, die een bepaald aangewezen voorwerp kocht, opzettelijk iets anders daarvoor in de plaats te leveren. „2* ten opzichte van den aard, de hoedanig heid of de hoeveelheid van het geleverde, door het aanwenden van listige kunstgrepen." Te Maastricht heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag eene zware verwonding plaats gehad. Zekere W., pakjesdrager, heeft by een twist den werkman Dirix met een mes een diepe snepe door den rug tot in de longen toe gebracht, waardoor diens leven in gevaar verkeert. De dader, die aanvankelijk was gevlucht, heeft zich later vrijwillig by de justitie aangemeld. Te Briggeton (eene afdeeling van Glasgow) is tot parlementslid gekozen sir George Trevelyan (Gladstoniaan) met 4654 stemmen, tegen 3253, welke werden uitgebracht op den heer Evelyn Ashley, candidaat der conservatieven. Op de Schelde voor Antwerpen is een vreeselyk ongeluk gebeurd. Acht personen, waarby een weduwnaar, vader van 7 kinderen, namen plaats in een roeibootje, veel te licht gebouwd voor zoodanige vracht. Te midden van de Schelde sloeg het bootje om en alle opvarenden geraakten te water. De weduwnaar, die zich met zyn oudste dochter in het bootje bevond, wendde alles aan om die te redden, doch beiden verdronken, evenals 4 andere der schipbreukelingen. Slechts 2 personen, die zich aan de riemen vastklemden, zyn gered. Dit drama moet, naar men zegt, gebeurd zjjn onder de oogen van talrijke toeschouwers, die zich op de oevers der Schelde bevonden. Buim 24 uren zonder water. In dezen aangenamen toestand verkeerde in de vorige week, de buurt West Ham (185.000 zielen). De water leiding van de East London Waterworks staakte het werk, nadat de toevoer een poos reeds onge regeld en spaarzaam was geweest. Het lyk van wylen den minister Depretis zal te Eome op een katafalk voor iedereen zicht baar zjjn. De gemeenteraad van de hoofdstad verzcoht der weduwe dat het stoffelijk overschot van den eerlyken staatsman te Rome moge worden bjjgezet. De weduwe heeft daarin toegestemd. Prins Amadeus en de hertog van Genes zullen aan de lykplechtigheia deelnemen. Te Schönbuch in Wurtemberg werden Don derdag, en by Mittelstadt Vrjjdag telkens 3 per sonen door het onweder gedood. Laatstgenoemde waren eene moeder en dochter met een knecht, die by een hevig onweder samen eene schuilplaats hadden gezocht onder een boom. Weder een ongeluk uit Zwitserland. Giste ren zyn twee Berner jongelui zonder gids de Morgenhorn bestegen. Zjj betaalden hunne on voorzichtigheid met hun leven. Als geschenk voor het jubilé van den Paus wordt te Weenen een massief gouden kruis met edelgesteenten vervaardigd, waarvan de prjjs 100.000 gulden bedragen zal. Keizer Erans Jozeph schonk daarvan 20.000 gulden en de Oostenrijk-che aristocratie de rest. Dinsdag werden te Axel, ten overstaan van de notarissen Fercken en Dregmans, verkocht: een woonhuis, schuur en erf in de Lange Noordstraat te Axel, groot 4 aren 70 cent. voor ƒ1950 aan de weduwe J. P. de Kraker te Axeleen schuur en erf in de Oude Stad te Axel, groot 2 aren 5 cent. voor 730 aan Joz. Verpoorte te Axel een stuk bouwland in den Noordpolder te Axel, groot 1 heet 37 a. 40 cent. voor f 1050 per 44 ar. 56 cent. aan P. van Hoeve te Axel. Na afloop van deze verkooping werd ten over staan van den notaris Fercken, verkocht e<n partij bouwland en dijk in den Noordpolder, ge meente Axel, groot 4 hectaren 42 aren 40 cen tiaren, iu massa voor f 890 per 44 aren 56 cen tiaren aan H. de Moor, landman te Boschkapelle. Ten overstaan van den notaris D. Verhulst werd gisteren te Domburg, in de herberg bewoond door de wed. Baart, in het openbaar verkocht een bofsteedje genaamd Bloemendale, groot 14 aren en 40 centiaren, in de gemeente Domburg nabij het bad-hotelbenevens 3 6620 hectare bouw- en weiland, in de gemeente Aagtekerke, zulks in 8 kavels. De opbrengst bedroeg van het le perc. 751, van het 2e 1010, van het 3e ƒ650, van het 4e ƒ901, van het 5e en 6e/1290 en van het 7e en 8e f 2198. Van 2 en 3 Augustus. Middelbubg. GetrouwdJ. A. Julianus, wed' 62 j. met H. A. van Hees, jd. 62 j. Bevallen: N. Post, geb. De Buck, z. F. J. Diesch, geb. Bouff, d. OverledenJ. I. Wolf, d. 3£ m. T. Beisinger, wed' van J. Kanaar, 65 j, A. Pouwer, z. 14 j. Vlissingen. In de heden morgen gehouden buitengewone zitting van den gemeenteraad, die gepresideerd werd door den heer A.Smit, waren afwezig de heeren J. Verkuijl Quakkelaar en A. Koppejan. De voorlezing der notulen werd aangehouden tot de volgende vergadering. Aan de orde was een verzoek van denconces- sionnaris van de stoomtram Vlissingen-Middel- burg om de ritten van de Zeilmarkt naar het Badhotel af te schaffen en daartegen alle treinen van 8 uren des morgens tot 10 u. 15 m. des avonds van Middelburg naar het Badhuis en om gekeerd te doen loopen, (zoodat de thans loopende trein van 11 uren van Middelburg rechtstreeks door naar de Zeilmarkt behouden blijft.) Het dagelij ksch bestuur stelde voor het verzoek in te willigen, op grond dat gebleken is hoe van de lijn ZeilmarktBadhuis by na geen gebruik wordt gemaakt; terwijl het bezoek aan de bad plaats minder is dan ten vorigen jare; dat vermoedelijk een gevolg is van de mindere treinen die thans van Middelburg daar heen loopen. Ook acht dit bestuur het niet billijk den con- cessionnaris te dwingen een dienst aan te houden, dien het publiek blijkbaar overtollig oordeelt. Verschillende discussiën voor en tegen dat voor stel deden den voorzitter besluiten het te splitsen als volgt: a de afschaffing vau de rit Zeilmarkt—-Mid delburg; b het verzoek om alle freinen te doen rijden naar en van het Badhotel en niet meer naar de Zeilmarkt. Het eerste onderdeel werd met algemeens stemmen op éen na, die van den heer Delvoye, aangenomen. Het tweede deel gaf nog aanleiding tot verschillende besprekingen aangaande het o. gerief voor de ingeze'enen om, vooral des avonds, naar of van het Betje Wolfsplein te loopen om de tram te bereiken of die te ver laten terwijl daariegen werd aangevoerd het belang van de badplaats die een rechtstreeksch gemeentebelang is de groote opofferingen door de gemeente reeds gebracht voor de badplaats, welke voortdurende medewei king noodig maakt en waarvoor de tramreizigers wel een vijftig passen loopens mogen over hebben. Tevens werd er aan herinnerd dat de stoom barge gemakkelijk bereikbaar is in het centrum der stad. Verschillende bedenkingen werden nog aan gevoerd doch zij konden de voorstanders niet overtuigen, zoodat ook dit deel van hot voo. stel met acht tegen drie stemmen aangeno men werd. Tegen Btemden de heoren Loois, Delvoye en Mortier. Aan de toestemming is de voorwaatde verbon den dat het vertrek van de Nieuwe Kolvenier- straat en van het Betje Wolfplem op aangegeven tijdstippen plaats zal hebben en in het volgend jaar aldaar wachtkamers gesteld zullen worden. Na afloop van het badseizoen geschiedt de dienst weder van en naar de Zeilmarkt. Na eene korte zitting met gesloten deuren werd de vergadering weder geopend en aan den raad overgelegd de gemeente-rekening over 1886, in ontvang 188591.38J en in uitgaaf 193197.77 bedragende, zoodat zij sluit met een kwaadslot van 4606.38J. Hierbij werd opgemerkt dat dit tekort alleenlijk veroorzaakt is doordien eene geraamde en ook verwachtte verkoop van bouw terreinen ad 8000 door onvoorziene oorzaken niet plaats heeft gehad terwijl bij het doen der uit aven daarop gerekend was. 's Ciravenliage. By de gehouden herstem ming zjjn de twee aftredende wethouders, de heeren Vaillant en Van Stralen, benevens het raadslid baron Van Hardenbroek gevallen. Zij zyn ver vangen door de heeren mr J. W. H. M. van Id- singa, met 1569, C. F. Pabst met 1529 en mr A. F. A, Leesberg met 1558 vau de 2815 geldige stemmen. Een jager van het vyfde bataljon heeft zich in de Oranje-kazerne uit vrees voor straf met een revolverschot van het leven beroofd. Heden is verschenen het verslag der commissie van enquete. Zij komt daarin tot het resultaat dat dringend noodig zyn: herziening der wet op den kinderarbeidonderzoek naar de moge ljjkheid van verbod of beperking van den arbeid van jongelingen beneden de 16 jaar; verbod van jongelingen boven 18 en van vrouwen van nach- teljjken en Zondagsarbeidminstens 2 uren rusttijd voor jongelingen boven de 18 jaar en van vrouwenen verplichte vierweeksche rust voor kraamvrouwen. Verder algemeene opneming der fabrieken en werkplaatsén door deskundige ambtenaren, en voortzetting van de enquête. Inmiddels zijn noodig wettelijke bepalingen in het belang der veiligheid en der gezondheid van de werklieden en aanstelling van fabrieksinspec- teurs. 's Cravenliage. By harddraverjjen voor driejarige Nederl. hengsten won N. N. Cronjir, met Spadille. Parijs. Generaal Boulanger schijnt te be rusten in het nie t doorgaan van het duel met Jules Ferry. Boelgarije zal dus eindelijk weer een vorst krijgenWanneer men ten minste het telegram, door ons gisteren meegedeeld, maggelooven, dan zou prins Ferdinand van Coburg op weg zijn naar Sofia en daardoor voldoen aan den wensch der bevolking van dat land; maar wel het meest aan het verlangen van zijn mama, die hem hoogst waarschijnlijk wel al de moeilijkheden, die anderen hem voorspiegelen, minder zwaar zal hebben voorgesteld. Voor de Porte is zyn besluit wêer een lastig vraagstuk te meer. Prins Ferdi nand gaat toch geheel tegen deu zin der Porte., die hem geraden heeft daarmede te wachten totdat er in dit opzicht overeenstemming tusschen de mogendheden verkregen is. Als de prins daarop had moeten wachten, zou het de vraag zijn of hij wel ooit aan de roep stem der Sobranja had kunnen voldoen. Hij zal nu zeker beproeven hoever hij het zonder die toestemming kau sturen; maar wij vreezen dat, altijd afgaande op de loopende geruchten omtrent zijne persoonlijkheid, hij het niet zoolang zal uit houden als vorst Alexander, die zooveel blijken gaf van persoonlijken moed. Een telegram uit Weenen spreekt echter bepaald het bericht van het vertrek van prins Ferdinand tegen. Hij moet vt r/.ekerd hebben dat bij zich naar Sofia zal begeven wanneer hij het geschikte oogenblik daartoe gekomen acht. De vorst zal daarmee zeker wel het e;rst het oog hebben op Busland, en czaar Alexander, den man die nog voortdurend in zijne dubbelzinnige houding tegenover Boelgarije volhardt. Met een enkel woord meldden wij gisteren het overlijden van Katkof, de rechterhand van den beheerscher aller Russen. In 1820 te Moskou geboren, werd Katkof, Da zijn studiën te Ko ningsbergen en Berlijn voltooid te hebben, in zijn geboortestad tot hoogleeraar in de philosophic b.noemd. Weldra echter legde hij deze betrekking neder en trad in 1856 als uitgever der Russkij Wjestnik op, waarin hij de moderne ideeën van het liberalisme en het Engelsche „selfgovernment" verdedigde, doch tevens ijverig te velde trok tegen de radicalen en het socialisme. De opstand in Polen en de algemeene omwentelingskoorts brachten Katkof, dia sedert 1861 ook de redactie der Moskatter Zeitung op zich genomen had,

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2