N® 181= 180® Jaargang; 1887. Ponderdag 4 Augustus. BEKENDMAKINGEN. Nationale Militie. Middelburg 3 Augustus. FEUILLETON. GEEN UITWEG! Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Adverfcentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; OPROEPING VAN VERLOFGANGERS DER LICHTING 1885. Uitslag van de gehouden herstemmingen voor leden van den raad. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te V: :esingen: P. G. de Vet Mbstdagh Zooh te Goes: A. A. W. Boeland, te Krniningen: F. vah der Peijx, te Zierikzee: A. C. de Moon,te TholenW. A. yah Nieuwenhuijzen en te Terneuzen: L. van Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Para's en Londen, de Compagnie générale de Pnblicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester van Middelburg, Ge/.ien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 30 April 1887, A n° 560/1, 3i! afdeeling (Provinciaal blad n°42), roept bi) deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1885, behoorende tot de 10® compagnie van het 1® regiment vesting-artillerie, om op den tijd en plaats als in de aan ben uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te ver trekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Donderdag den 11 Aug" a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ont vangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die om standigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich by hun korps. Middelburg, den 2 Augustus 1887. De burgemeester voornoemd, F. ERMERINS, L. B. Prov. blad no 79 bevat een besluit van gede puteerde staten van Zeeland, waarbp deze, in aanmerking nemende dat verschillende bedenkin gen zijn gerezen tegen de dagen waarop de verkiezing en de eventueele herstemming voor een lid der provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Goes zjjn uitgeschreven, met intrekking van ge noemd besluit, nader bepalen dat de verkiezing van e'en lid der provinciale staten, ter vervanging van jonkheer J. L. de Jonge, in het hoofdkies district Goes zal plaats hebben op Woensdag 24 Augustus 1887 en de herstemming zoo noodig Woensdag 7 September daaraanvolgende. De minister van marine geeft Vrjjdag en de minister van binnenlandsche zaken Zaterdag geen audiëntie. Met ingang van Sept. zjjn o. a. tot cadet bij de kon. milit. academie aangesteld T. Chr. H. Hirsch- manu, A. M. Ph. Krjjger, K. F. E. Gerth van Wjjk en M. van der Vliet. Uit het DvAtsch van J. v. BÓ TT GE 11. ZEVENENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. „Ja, maar weet gij wel dat ik haar wel hebben wil, maar als ik haar niet krijgen kan, kan ik haar niet krijgen en daarmede is het uit en ik zeg vader: een vogel in de hand is beter dan tien in de lucht en Sally Williams weet ge «Loop naar de maan met Sally Williams er bij. Gij jzijt alle beide domooren van de eerste soort". Mijnheer Philips sprong woedend op en liep razend zijn kantoor op en neer. Sallie Williams 1 Die naam was al genoeg Wie was Sally WilliamsEen van de vijf volwassen dochters van een aanspreker 1 't Was wat fraais Men kon niet ontkennen dat zij mooi was en eigenlijk veel te goed voor Josia. Maar mijnheer Philips koesterde nu een maal geen anderen wensch dan denzelfden rang in de maatschappij to bekleeden als de Gordon's en Ballantyne's haar geheele leven bekleed had den, en dat kon alleen door een verbintenis met Tberese bereikt worden. Josia rookte bedaard zijn sigaar. Hij vond het een zeer dwaas denkbeeld dat hij steeds moest jescbten op een jpnge dame die verdwenen was In de Dinsdag te Stavenisse gehouden raads zitting werden de geloofsbrieven van de onlangs gekozen leden onderzocht. In de eerste plaats werden de ingeleverde stembriefjes herzien waarbij bleek dat 72 biljetten ingeleverd waren, waarvan 1 in blanco was en 36 de volstrekte meerderheid van stemmen bedroeg. Nu was er onder de briefjes een waarop de naam M. Luijk stond, Den candidaat M. van Luijk waren 36 stemmen toegekend doch aan gezien in de gemeente Stavenisse ook een inge zeten is die M. Luijk heet, besloot de raad dat de bedoelde stem niet aan M. van Lujjk kan worden toegekend, en deze dus de volstrekte meerderheid niet heeft verkregen. Onder nadere goedkeuring van ged. staten is door den raad goedgevonden over te gaan tot een herstemming tusschen het aftredend lid J. de Rijke, die 34 stemmen en M. van Luik, die dus 35 stemmen behaald heeft. De geloofsbrieven van de heeren C. Dorst en C. Steendjjk werden goedgekeurd. Wegens het bedanken van het herkozen raads lid C. J. A. Fercken moest te Terneuzen eene nieuwe verkiezing plaats hebben. Van de 301 kiezers stemden 223. 4 biljetten waren van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 110 was. Op den heer A. Visser (L.) werden 95 en op den heer P. van Wjjck Pz. (A.) 66 stemmen uitgebracht. De heeren A. H. Donze Jz. en K. Wal raven (L.) verkregen respectievelijk 35 en 16 stemmen. Herstemming alzoo tusschen de heeren A. Visser en P. van Wjjck Pz. In de gisteren te Wageningen gehouden alge- meene vergadering der vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en handwerksnijverheid waren alle afdeelingen, met uitzondering van Noord wijk, vertegenwoordigd. De voorzitter, dr Mouton, heette de leden welkom en behandelde in zjjn openingsrede weder, gelijk steeds gebruikeljjk is, een paar punten van actueel belang. Ditmaal gold het de protectio nistische vergadering, onlangs te Utrecht gehouden, en den suikeraccjjns. De vraagnaar welke voorschriften van a'ige- meenen aard dient de aanbesteding en uitvoering van werken te geschieden? werd uitvoerig toe gelicht door den heer R. P. J. Tutein Nolthenius van 's Hertogenbosch. Na levendig debat werd besloten tot benoeming eener commissie tot onderzoek van de bezwaren tegen de algemeene voorwaarden gerezen en nader door de afdeelingen aan te geven. Het voorstel van de afdeeling Amsterdam, om bjj de regeering aan te dringen op mededeeling der uitkomsten van al haar aanbestedingen, werd aangenomen voor zooveel betreft de openbare en verworpen voor de ondershandsche. De vergadering verklaarde zich voor het voor stel om een subsidie te verleenen aan een op te richten proefstation voor de keuring van bouw materialen. Het bedrag zal nader worden bepaald. en die hem altijd meer vrees dan genegenheid ingeboezemd had, terwijl een minder voornaam meisje bereid was om terstond zijn vrouw te worden. Zijn vader had ongetwijfeld ongelijk en als juffrouw Gordon niet spoedig tot een besluit kwam had bjj een eigen plannetje om de zaak in orde te brengen en dat zou bij doen ook. Terwijl hij al dampende over dit plan nadacht, zag zijn vader hem met een ontevreden gelaat aan. «Ik zeg u Josia, laat dat verwenschte roo- ken en luister naar hetgeen ik n te zeggen heb." Josia legde zijn sigaar weg en luisterde met alle aandacht. «De naam Philips," begon de oude heer, «heeft niet veel gewicht in onze samenleving, maar ik heb geld genoeg verdiend om gemakkelijk te bunnen leven en u een aanzienlijk vermogen na te laten, waarvoor gij God op uwe knieën moet danken. Thans heb ik tijd om naar een hoogeren rang te streven en Therese Gordon is de eenige hand die ons die gouden poort kan ontsluiten." „Maar zal zij dat doen Dat is de vraag gij weet wel. „Of zij het doen zal? Zij moet, of de na men Gordon en Ballantyne zijn aan den smaad der geheele wereld prijsgegeven zoodat zelfs een Philips op hen kan nederzien." „Drommels vader Hoe zit dat „Dat gaat u niet aan. Ik zeg u dit maar om o to overtuigen dat bet een kwestie van tijd De Wereldburger verklaart >dat zjj, niettegen staande de ofBcieele tegenspraak, instaat voor de waarheid en vertrouwbaarheid van het in haar jongste nummer gepubliceerde telegram uit Pre toria, ën in haar volgend nummer nog vollediger bjjzonderheden in zake den Trans vaalscben spoor weg zal mededeelen." Prof. Oudemans deelt in het Ulr. Dbid het volgende mede: „Er zal Woensdag avond, den 3en dezer, eene gedeeltelijke maan-eklips plaats hebben, die hier te lande in haar geheel zichtbaar zal zijn. „De maan, die in het sterrebeeld de Steenbok staat, komt op te 7 u. 37 m. Het begin der eklips is te 7 u. 56 m. 2het einde te 10 u. 22 m. 6 middelb. tijd te Utrecht. „De verduistering bedraagt niet meer dan 0.42 voor de middellijn, aan de zuidzjjde." Door den minister van hinnenl. zaken zijn be noemd tot kweekelingen bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg P. Wijdenes van Nibbikswoud, N. J. Yisser van Koudekerke, G. Nijsse van Baarland, A. Uitten- broek van Zoeterwoude, J. J. Vermeulen van Oadzand, C. Posch van Oorthuizen, W. Hofman van Ter Hejjde, J. H. Brouwer van Nieuwerkerk, F. Chr. Immerzeel van Zwgndrecht, A. C. Heijboer van Cats, H. H. van Overbeeke, J. Frelier, M. A. Mazure, alle drie van Groede, J. W. F. Vrielink van Axel, G. Postma van Alfen, P. J, Dellaert van IJzendjjke, P. Minderhoud van Borssele, A. Ris- seeuw van Groede, G. Janssen en D. Dronkers, beiden van Middelburg. Te Utrecht slaagden voor akte Franseh de dames A. P. Mallego van Middelburg en J. de Groot van Terneuzen. miDDELBVRG. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende opening van de gisteren ingeleverde stem briefjes bleek dat het aantal geldig uitgebrachte stemmen 417 bedroegvan onwaarde waren 3 briefjes en de volstrekte meerderheid be droeg dus 209. Gekozen is de heer J„ H. SNIJDERS, met 262 stemmen. Op den heer C. J. J. A. VAN TEIJLINGEN waren 155 stemmen uitgebracht. Bij de stemming op 19 Juli verkreeg de heer Van Teijlingen 194 en de heer Snijders 176 van de 400 geldige stemmen. Per bulletin heden meegedeeld). Vlissingen. Van de 286 ingeleverde briefjes waren 2 van onwaarde en 5 in blanco, zoodat 279 geldige stemmen uitgebracht waren. Gekozen is de heer J. Ie Sage van Hoeve (A.) met 158 stemmen. De heer M. P. Troelstra (L.) verkreeg er 121. is en dat die hooghartige dame wel degelijk uw vrouw zal worden. Ik heb een recher cheur aangenomen van wien ik iederen dag tijding verwacht. Zoodra zij gevonden is, zijn alle hinderpalen uit den weg geruimd. Let nu echter op mijne woorden! Er was een tijd toen Abel Williams en ik vrij gelijk stondenmaar het is met hem even hard achteruit gegaan als met mij vooruit. Gij en Sally hebt elkaar van jongs af gekend en het is nooit in mij opgekomen dat gij u zoo dwaas zondt aanstellen voor een meisje met wie gij op school gestoeid en gevoch ten hebt. Laat die Sally loopen, hoort gij, want ik zeg u, als gij u met haar inlaat, zeg ik aan Abel Williams dat hij twee gekken den kost kan geven in plaats van eenwant eer ik zijn dochter als uw vróuw in huis neem vermaak ik mijn geld nog liever aan een krankzinnigengesticht en zet u op straat. Hebt gij mij begrepen, Josia?" Josia verbleekte, greep krampachtig naar zijn boordje en keek in de kachel. „Hoort gij wat ik zeg?" „Ja natuurlijk vader en ik denk, als gij nu met mp klaar zijt, zal een wandeling en een sigaartje mij goed doen". „Gij hebt gelijk, ga eens wandelen en denk na over hetgeen ik n gezegd heb". Toen bij de smalle trap afging, ontmoette Josia iemand dien hij kende als de eerste rechercheur van New-Orleans, Bp eerste stemming verkreeg de he er Troelstra 109 en de heer Le Sage van Hoeve 64 stemmen. Goes. Van de 440 kiezers leverden 201 geldige stembriefjes in 23 briefjes waren blanco efe 2 van onwaarde. Gekozen is de heer D. Hil- dernisse met 152 stemmen. Op den heer mr N. C. H. van Daaien Wetters waren 49 stemmen uitgebracht. Bp de stemming op 19 Juli vereenigde elk dezer heeren 153 stemmen op zich. Coiynsplaat. Gekozen A. D. Snoep met 55 stemmen. 0. J. Huvers (A.) verkreeg er 47. Den 19en Juli waren op eerstgenoemde 39 en op den laatste 35 stemmen uitgebracht. Hulst. Van de 113 kiezers stemden er 108, waarvan 2 onwaardige briefjes inleverden. Het aftredend lid A. G. V. Hombaeh werd met 61 stemmen herkozen. Op H. J. F. Fassaert waren er 45 uitgebracht. Den 19en Juli verkreeg Hombaeh 44 en Fassaert 46 stemmen. St Laurens. Van de 48 kiezers leverden 33 geldige biljetten in. In de vacature L. Louwerse werd gekozen J. Looise met 17 stemmen. Op J. Marinissen waren 16 stemmen uitgebracht. Den 19 Juli verkreeg Looise 7 en Marinissen 8 stemmen. Y e r s e k e. 117 kiezers van de 167 leverden geldige biljetten in. Gekozen is D. Schipper met 71 stemmen, terwijl J. Sandee Jz. er 46 verkreeg. Bp de vorige stemming werden op Schipper 63 en op Sandee 49 stemmen uitgebracht. Kattendijke. Getal kiezers 47, ingeleverde geldige biljetten 23. Gekozen werd L. Boshoff met 16 stemmenJ. Nieuwenhuyze verkreeg er 7. By de vorige stemming verkreeg eerstgenoemde 5, de laatste eveneens 7 stemmen. KI o e t i nge. Tan de 70 kiezers namen 59 met geldige briefjes aan de stemming deel. M. Burger werd gekozen met 37 stemmen, terwpl C. Caboort 22 stemmen op zich vereenigde. Op 19 Juli waren op M. Burger 29 en 0. Caboort (aftr. lid) 28 stemmen uitgebracht. Rit them. Van de 52 kiezers kwamen 31 met geldige biljetten ter stembus. Gekozen is A, Breel met 19 stemmen. Het aftredend lid M. Breel verkreeg 12 stemmen. Bg de vorige verkiezing werden op M. Breel 15 en op A. Breel 12 stemmen uitgebracht. Sluis. Het aftredend lid J. F. Maenhout is met 41 stemmen herkozen. Van de 101 kiezers brachten 63 geldige stemmen uit. J. du Burck verkreeg 22 stemmen. Bp de eerste stemming verkregen Maenhout en Du Burck respectievelpk 29 en 8 stemmen. Tholen. 136 van de 172 kiezers namen aan de herstemming deel en 75 hunner kozen dr. J, B. Boom. Op W. F. J. Wagtho waren 58 stemmen uit gebracht. Den 19» Juli verkreeg laats tgenoemde 68 en dr Boom 56 stemmen. „Drommels", dacht hij vol schuldbewustzijn, „hij heeft baar gevonden nu gaan de poppen aan het dansen tusschen Sally en mij. Ik wou dat ik nooit geboren was. Ja dat wou ik. Alles is zoo ingewikkeld in de wereld, zoo verward". Onder die bespiegelingen had hij de straat bereikt, terwijl de rechercheur bij mijnheer Philips binnenging. „Nu, wat hebt gij ontdekt?" vroeg de advocaat met onverholen belangstelling. „Ik heb ontdekt dat de tante van den heer Davenport een jonge dame, op wie het signalement past, voor een betrekking ergens buiten aange nomen heeft. Verder heb ik gehoord dat de heer Davenport onlangs naar zijn plantage is geweest op een zeer buitengewonen tijd van hot jaar en ik heb den naam van die plantage nitgevorscht. „GoedDat is alles wat ik noodig heb te weten. Nu ben ik in staat om mevrouw Ballantyne uit de onzekerheid te helpen aangaande het lot harer zuster. De reden voor dien dwazen stap behoeven wij niet ver te zoeken. Zij heeft neiging tot verkwisting en daar haar zuster en ik als voogden niet mogen toegeven dat zij haar vermogen verspilt, begrepen wij dat zij een betrekking gezocht had om zich aan onzen invloed te onttrekken." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1