N° 178. 180e Jaargang; 1887, Maandag 1 Augustus. BEKENDMAKINGEN. Oprichting van eene smederij. 1 Middelburg 30 Juli. Rechtszaken. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelyksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent? Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /1.S0 iedere regel meer t 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? Bij deze eourant behoort een BIJVOEGSEL, Brieven uit de Hofstad» MIDDELBURGSCRE COURANT Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen en te Terneuzen: L. van Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parys en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Baube Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat bij hun besluit van heden aan T. J. PETERS en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om in bet te stichten gebouw op het perceel, sectie C n°. 1665 aan de Goesche koren markt eene smederij te mogen oprichten. Middelburg, den 29 Juli 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. ERMERINS L. B. De secretaris, J. W. DE RAAD, L. S. 29 Juli 1887. Het is meermalen beweerd, maar vooral tegen woordig ondervindt menigeen persoonlijk, dat het toch een bijzonder geluk voor Den Haag is de badplaats Scheveningen in zijn onmiddellijke nabijheid te hebben. Afkoelioge n nog eens afkoe ling, zuivere lucht, frissche zeekoeltjes en een ver kwikkend bad, ziedaar waaraan wij dezer dagen meer dan ooit behoefte hebben. En dat alles kan men aan ons zeestrand en op het terras van ons Kurhcms vinden. Als wij ons, eenmaal op weg naar Scheveningen, nog maar een twintig onaangename minuten in de stoomtram getroosten, zijn wij waar we wezen moeten. En dat riilje heeft iedereen wel over voor het genot, dat hem daarna wacht, getuigen de duizenden die van dit vervoermiddel gebruik maken. Die allen zitten dan twintig minuten laDg tegen elkaar gedrukt in den wagen, terwijl de ramen daarvan met geen mogelijkheid een enkel koeltje doorlaten, tenzij de een of ander het voorbeeld van den Engelachen toerist volgt, die het raam van den spoorwegcoupé, tegen de openiDg waarvan zijne medereizigers zich verzet- teden, doodkalm stuk sloeg. Maar dergelijke radicale maatregelen zijn hier niet inheemsch. Een betrekkelijk klein getal is zoo gelukkig een plaatsje op een der balcons te veroveren, maar het ideaal van geluk hebben ook zij nog niet bereikt. Waar officieel plaats is voor tien per sonen staat men met zijn achten, vooral bij zoo'n warmte, al vrij nauw, en wat het zeggen wil om op diezelfde beperkte ruimte met zijn veertienen of zestienen te slaan of liever tegen elkaar te leunen en te hangen, weet ieder, die op de drukke uren van den dag maar eens per stoomtram naar Scheveningen rydt. Maar als men eenmaal dien rij sten brij-berg heeft doorgegeten schenkt het luilekkerland ook des te meer genoegen. Het is een ware verademing als men eindelijk uitstapt en de ledematen wter kan uitstrekken, zich vrij kan bewegen, en dan nog wel terwijl de zilte zeewind o, s tegenwaait als een voorproefje van wat het ruime terras Dij en na het ondergaan der zon belooft. Schril is de tegenstelling tusschen Den Haag, dat tegenwoordig eigenlijk niets anders is dan een groot stembureau, en Scheveningen, waar alleen aan uitspanning en rust wordt gedacht. Hier een gedraaf en geren om onverschillige kiezers op te wekken, om niet met ons eensge zinde kiezers te bewerken en tot ons over te halen, vergaderingen in warme, rookerige lokalen, overal hitte en verhitte lichamen en breinen, valsche voorstellingen en kuiperijen, daar een dolce far niente in een windstoel of onder de muziek van Manstiidt, een verkoelend zeebad en een zuivere atmóspheer. Waarachtig, zonder Scheveningen zouden wij er onder bezwijken. Nu kunnen wij ten minste een paar uren 's avonds uitrusten van de vermoeienissen des daags, en het vuile stof ons uit de kleederen doen waaien, onze rookende hoofden opfrisschen door een duikeling in het zilte nat. Die zuivering is bepaald noodig. Bij de laatste gemeenteraads-verkieziDg ontvingen de ter stembus opgaande ingezetenen bij het bin nentreden van het raadhuis een strooibiljet, niet een vóór of tegen de wethouders, niet een ter aanbeveling van dezen of genen candidaat, zooals dit in de laatste jaren in Den Haag gebruikelijk is geworden, maar een van zeer bijzonderen phond. De lezer werd daarin gewezen op de werken tot verversching van het water onzer nu nog door bun stank beruchte grachten, maar tevens er opmerkzaam op gemaakt, dat die zui vering, die trouwens nog maar in worditfg 'fi, niets vermag tegen de besmetting met allerlei vuil, waaraan de kiezers bloot staan, die soms een half nur eu langer noodig hadden om voetje voor voetje, schouder aan schouder, uit den gang van het stadhuis tot de stembus te komen. Als middel daartegen werd hun aangeraden, het stadhuis verlatende bij zekeren winkelier aan te loopen en daar, tot reiniging ook ter wille van hunne huisgenootên, te koopen de wereldberoemde Pears zeep! Voorwaar eene aardige reclameWij zullen het adres ont- onthouden om er zoo noodig Dinsdag a. gebruik van te maken, maar in deze dagen, die aan de herstemming voorafgaan, hebben wij behoefte aan een andere zuivering, en daarvoor biedt onze badplaats de beste gelegenheid. Hoe die herstemming zal afloopen Wie het weet, zegge het. Ik voor mij durf geen voor spelling wagen. De strijd zal hevig zijn, en aan den horizon - gelukkig niet den Scheveningschen doemen weer nieuwe verkiezingen op. Eerstens die van 9 Augustus ter voorziening iu de vaca ture, die na do uitwerping van den heer Six is blij ven voortbestaan tengevolge van het bedanken van den in zijn plaats gekozen heer Calkoen. Deze laatste is wel tot dat bedanken gedwongen door de strenge afkeuring, die zijne handelwijze ondervindt. Zelf lid van het bestuur der kies- vereeniging Vaderland en Koningdie al de aftre denden aanbeval, onderteekent hg de daartoe strekkende advertentiën en aanvaardt tevens eene candidatuur daartegenover. Eindelijk, al is het dan eerst na zyne verkiezing, heeft hij het dwaze en ongepaste van die dubbelzinnige handelwijze ingezien, nadat het hem door tal van mannen van invloed was onder het oog gebracht. Waarom hij zulks niet dadeiyk, toen het nog tyd was om zijn candidatuur iu te trekken, heeft gevoeld Door de liberale kiesvereenigiag zal ongetwijfeld jhr Six opnieuw candidaat worden gesteld. Hy heeft zich reeds bereid verklaard daarin te be rusten, naar men zegt op dringend verzoek van den burgemeester. Het is anders een vraagstuk van belang, en het moge erg christelyk zyu als men een slag op den eenen wang heeft gehad óok den anderen aan de slaande hand voor te houden, ik vrees, dat die tweede slag nog meer pijn zou doen dan de eerste. En dat do tweede niet zal gegeven worden staat lang niet vast) vooral niet als het waar is, dat van con servatieve zyde thans een ander zal worden aanbevolen misschien wel een andere wethou der, als die soms aanstaanden Dinsdag vallen mocht. Allicht toch zullen de conservatieven den hear Vaillaut of den heer Van Stralen de voorkeur geven boven jhr. Six. Door de vereeni- ging Handel en Nijverheid zal, zegt men, tot candidaat worden geproclameerd een lid van de Haagsche baiie, die nog slechts een paar jaren daartoe behoort, maar reeds een heele carrière in Indie achter den rug heelt. Te zijnen nadeele pleit de korte tijd van zijn verblijf in Den Haag, maar in zyn voordeel heeft hij, dat hy den titel draagt van oud-directeur van ondeiwys in Indie. Hij treedt alzoo reeds bij de stembus op als aanstaand wethouder van onderwys, waarvoor juist een nieuwe titularis noodig zal zijn. Als onderwys-specialiteit zal hy worden aanbevolen en misschien zyn de kiezers licbtgeloovig genoeg om te meenen, dat hij, verkozen wordende, onmiddellyk ook door zyn mede-leden van den gemeenteraad met het ambt van wethouder zal worden bekleed. Ik voor mij betwijfel het zeer. Verder zal weer een verkiezing noodig zijn als Dinsdag a, soms de heer Pabst of mr. Van Idsinga gekozen mochten worden, die toch beiden verklaard hebben geen zitting te zullen nemen, maar wier candidatuur gehandhaafd wordt alleen met het doel om tot een nieuwe, vrije verkiezing te geraken. Omtrent het lot van hoofdstuk X der grond wetsvoorstellen is nog niets met zekerheid te zeggen. Het sedert myn voilgen briel verschenen verslag heeft het gerucht bevestigd, dat de meer derheid in de afdeelingen zich er tegen heeft verklaard. Maar kon ik voor veeitien dagen reeds schrijven, dat het ook van liberale zijde toch niet aan verdedigers ontbreken zou, hun aantal schijnt nog te klimmen; eenige leden, die in de afdeeliDgen tot de twyièlaars en zelfs tot de zwakke tegenstanders behoorden, hellen allengs meer er toe over om het ontwerp aan te nemen, en daaronder zyn er, die in de eerste kamer vrij wat invloed bezitten. Blijven er eenige tegen standers tehuis éen, de heer Wertheim, zal wegens ziekte zeker niet tegenwoordig zijn dan is een kleine meerderheid vóór het ontwerp lang niet onmogelijk. Door eene onjuiste opgaaf werd in het verslag omtrent de vergadering van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Z. en N.-Beveland melding gemaakt van eene poging van het bestuur om een provinciale vereeniging voor administratief recht op te richten. Die poging is, zooals onze berichtgever nu nader meldt, wel vroeger gedaan doch thans niet weder ter spake gebracht. Met ingang van 2 Aug. a. zyn o. a. benoemd tot adelborst le kl. de adelborst, 2e kl. J. P. F. van der Mieden van Opmeer en jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort. De le luit. R. H. Driessens, van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, heeft, volgens het N.'v. d. D., non-act. aangevraagd. De kiesvereenigingen Scheveningen en Be Grondwet te 's Gravenhage hebben den heer jhr mr Six met algemeene stemmen als haar candidaat geproclameerd. De Augustus-aflevering van De Globe bevat In Thuringen Schetsen uit Zuid-AfrikaDora d'Istria; Een nacht op den vuurtoren. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld wegens overtreding der wet op do directe (personeele) belasting C. J., vrachtrij der te Overslag, tot 24.60 boete; diefstal: A. M. 12 j., Domburg, tot 14 dagen gev. straf; 1 a n d 1 o o p e r ij K. P. F. van R. 23 j zee varende, zonder vaste woonplaats, thans gedeti neerd, tot 12 dagen hechtenis beleediging: J. M. v. d. P. h/v van J. C. 33 j., arbeider Cadzand, tot 3 b. sub. 3 d. h., en J. N. 55 j., b/v van J. de W., arbeider Bres- kens, tot 1 b. s. 1 d. h.; beschadiging van eens anders goed: D. de K. 14 j., slachter Vrouwepolder, tot 15 b. s. 15 d. h. mishandeling: B. v. C. 27 j., J. v. F. 22 j., F. van L. 20 j., werklieden, allen Clinge, ieder tot f 8 b. s.8 d. h, huisvredebreuk: J. B. 23 j., werkman, Schoondijke, tot 1 b. s. 1 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: M. V. 36 j. koopman, zon der bekende woonplaats en P. M. 17 j., winkel bediende Terneuzen, beide beklaagd van schennis der eerbaarheid. Het praatje dat de kindermoordenares van Heinkenszand krankzinnig zou zyn welk ge rucht het eerst door de G. Crt in de wereld is gebracht, maar in een volgend nommer weer sproken werd doet nu de ronde in een paar groote bladen. Mogen wy het Dbld en het N. v. d. D. eens opmerken dat er niets van aan is- Gisteren morgen is een landbouwersknecht, die in de stad een groot vat met water gevuld had, een ongeluk overkomen. Door het schrikken der paarden geraakte het vat in beweging en viel op den voerman, die daardoor gekwetst werd. Hij is onder geneeskundige behandeling. Uit Vlissingen schrijft men ons Met de mailboot Prins Hendrik kwamen heden morgen alhier aan 7 Oosterlingen, in nationaal kostuum, op reis van Londen naar Berlijn. Het was, zegt men, een vorst uit Achter-Indië met zijn gevolg; een Engelsohman vergezelde hen als tolk. Hun eten maakten zy eigenhandig op een meegebracht kooktoestel in den tuin by het havenstation gereed, en het was eigenaardig te zien hoe die lieden in een kring gehurkt op den grond zatenook in den coupé zaten zy in dezelfde houding op de banken. Het water uit glazen te drinken versmaadden zy; zy dronken het direct uit de pomp. Verder kwamen heden morgen met den goede rentrein van Ryssel alhier aan eenige rijtuigen, o. a. de salonwagen, slaapwagen en keukenwagen, voor de keizerin van Qostenrjjk. H, M, zal Zondag ochtend te 8 uur per extra-trein naar Kretb, eene badplaats in Beieren, waar hare moeder vertoeft, en niet als eerst gemeld is naar Ischl, vertrekken. De Cambridge wordt te 7 uur in de buitenhaven verwacht. Hedën morgen had op de lijn Roosendaal— Vlissingen een ernstig ongeluk plaats. Door den goederen trein 584 werd bij waehtpost 27 eene wachteres overreden. Dit 'ongeluk is hieraan te wijten dat de overledene, die vertraging had onder vonden, zich haastte op haar post te zijn en door den trein werd gegrepen. Nadat het onheil ge beurd was werd de vrouw, wier levensgeesten noch niet geheel waren uitgebluscht, met denzelfden trein naar Krabbe ndijke gevoerd teneinde genees kundige hulp in te roepen. Tydens het vervoer bezweek de vrouw echter, wier verlies door een man en 6 kinderen betreurd wordt. Niet alleen Terneuzen maar ook 'sHeeren- hoek heeft een raadslid dat zyn 25jarig jubilé als zoodanig kan vieren. Het is de heer P. C. de Jonge, die dezer dagen als raadslid werd herkozen. Twee der hoofdpryzen in de Haarlemsche paardenverloting zyn weer te Zierikzee gevallen. Of de bekende winner van paarden de gelukkige is, vermeldt de Z. N. er niet by. Door den dykraad van den cal. polder Burgh en Westland is het weghalen van mossel zaad, onder nadere goedkeuring, gegund aan P. Landegent te Burgh. Het moet niet waar zyn dat door de firma G. A. Heineken in de bekende vergunningskwestie een eisch tot schadevergoeding is ingesteld tegen het comité der voedingstentoonstelling. Op het 17e eeuwsch Marktplein dier ten toonstelling wil men een optocht organiseeren van de oude Rederijkerskamer »In lief d'bloeiende." Deze-zal daar dan ontvangen de burgemeesteren, schepenen en raden, de dichters, schilders, bouw meesters, kooplieden, reeders, veldheeren en vloot voogden enz. uit den ouden tyd, om gezamentlyk in optocht het Marktplein te verlaten ten einde het nieuw Amsterdam te bezichtigen. De heer Hofdijk heeft reeds zijne medewerking toegezegd. Een ander heeft het plan geopperd om de huisjes op dat plein ondoordringbaar te maken, en ze dezen winter te laten staan. Verder wil men dan een gracht graven, teneinde gelegenheid te hebben op de bevroren watéren ook een jjsfeesfc te organiseeren. Het leger des heils telt in Amsterdam reeds, naar men zegt, 500 soldaten. By de modeeling omtrent het optreden van dr. Mezger als directeur van een Sanatorium te Wiesbaden spreekt het Hbld. het vertrouwen nit, dat dr, Mezger de leiding van die inrichting zal kunnen voeren, zonder dat hy aan zyn werkkring te Amsterdam een einde behoeft te maken. Uit Amsterdam wordt een verfoeilyke mis daad gemeld. Aldaar werd in eenen modderput, welke met een deksel was gesloten, een pasgebo ren kind gevonden, dat nog teekenen van leven gaf. De kleine werd in het Stadsbestedelingen huis opgenomenwaar het, na goede verzorging^ weder geheel herstelde. Doordien in den tuin geschreeuw werd gehoordj en de bewoners hulp van buiten af riepen, oni te zien wat er gaande was kwam men tot de ontdekking. Door het geluid van gesmoord ge* krijt uit den put vond men het kind. De politie slaagde er in do moeder van het kind, eene 22jarige dienstbode, te ontdekken. Zjj was toen in gezelschap van haren verloofde. Beide personen werden in arrest genomen, ©si de moeder naar het gasthuis gebracht, waar zy bekende het kind met eenen emmer in den put te hebben geworpen. Het verlaten van de echtelijke woning schijnt aan de orde van den dag te zyn. Thans is te Breda een getrouwde man, vader van zes kinderen, met eene vrouw, die eveneens kinderen heeft, naar elders vertrokken. De vrouw heeft haar zevenjarig dochtertje met zich genomen. De dame uit' Boxtel, die vóór eenige weken met [een huisvriend de echtelijke woning verliet, een van hare drie kinderen en 60.000 mede nemende, is bij aankomst der stoomboot te Nieuw-1 York aangehouden. Op hunne goederen werd beslag gelegd. De echtgenoot, die met een advocaat uit den Boech haar was nagereisd, is met zyn kind naar Nederland teruggekeerd. Op den avond vóór haar huwelyk vroeg een bruidje aan hare moeder hoe lang gewoonlijk de wittebroodsweken duurden. Het antwoord van de praktische mama luidde; „Totdat gy uw man om geld vraagt.'?

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1