N» 176 18871 V rijdag 29 Juli, FEUILLETON. GEEN UITWEG Rsciitszaken, Verspreide Berichten. Middelburg 23 Juli. Onderwijs, Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent? Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /LBO iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? MIDDEL8URGSGHE Agenten te Ylissingen: P. G. de Yey Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van de» Feijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhtjijzen en te Terneuzen: L. van Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger. In de Neue Zürcher Zeitungeen dikwijls niet kwaad ingelicht Zwitsersch blad, dat ons toevallig in handen komt, vinden wjj eenen brief nit Amsterdam, dien wij ook hier te lande bekend willen maken, al ware het slechts om de bewering te logenstraffen, in den laatsten volzin voorkomende. „De gezondheidstoestand van den koning der Nederlanden, schrijft de correspondent geeft bij voortduring tot ernstige bezorgdheid stof. De kiem zijner ziekte is eene sedert jaren verwaar loosde blaaskwaal, die in den laatsten tijd veel verergerd is en den koning hevige pjjn veroor zaakt. Daaraan paart zich nu een hevig zenuw lijden en eene algemeene verzwakking, welke natuurlijk wegens den hoogen ouderdom van den koning een bedenkelijk karakter heeft. Tot dusver zijn de geneesheeren in staat geweest door jaar- ljjksche badkuren te Wildungen en te Karlsbad de kwaal te bedwingen, en op de kuur te Wil- dnngen volgde in den regel eene merkbare betering. Den 30en Juni echter zjjn de koning en de koningin op aanraden der geneesheeren naar Nederland terug gekeerd, waar zjj thans op het slot Soestdijk vertoeven. „De berichten, welke van daar komen, luiden immer meer bedenkelijk. Men weet dat de ko ning nooit toeschietelijk van karakter geweest is. Altijd heeft hjj aan een afgezonderd leven de voorkeur gegevenandere Europeesche hoven bezocht hjj zelden, en aan zjjn volk vertoonde hjj zich slechts hjj buitengewone gelegenheden. Sedert het noodlot beslist heeft dat hij de laatste mannelijke loot van zijnen stam moest zjjn, lijdt de koning aan droefgeestigheid gepaard aan eene nu en dan zorgwekkende overprikkeling der zenuwen, waarvan eene algemeene rfitputting der physieke krachten het gevolg is. De lijder wei gert daarbij de voorschriften zijner artsen te volgen en maakt daardoor hunne taak moeilijk. „In 's konings omgeving koestert men geene illusiën over zjjnen toestand. Het Nederlandsche volk weet zeer goed, dat de dagen van den laat sten Oranjevorst geteld zjjn. Maar geen Hollandsch blad wil zjjne lezers op de hoogte brengen van dingen, die nergens een geheim zijn." Een milicien, te Amsterdam in garnizoen het bericht komt ten minste voor in de Amsl. Crt beklaagt zich over het eten. In veertien dagen kreeg hjj twaalf maal bruineboonen en spek, terwjjl den manschappen de twee overige dagen oneetbare oude aardappels werden voorgezet. Als dit waar is, gaat het in het garnizoen van dien milicien heel anders en veel slechter toe dan b, v. in Middelburg. Sedert veertien dagen eten de soldaten hier aardappelen van 1887. Uit het Dnitsch van J. v. BÖTTGEIt. VIES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. „Ik beminde haar," zoo vervolgde Davenport, „en hoopte haar gelukkig te makenmaar het eerste jaar van mijn huwelijk had ik de vreeselijke waarheid leereu inzien dat ik een wezen aan mij verbonden had dat zich ge heel door lage hartstochten liet beheerschen zonder eenig besef van zedelijke waardigheid. Eens werd zij van diefstal overtuigd, een ander maal werd zij beschonken in mijn rijtuig naar buis gebracht en eindelijk werd de vrouw, in wier handen ik mijn eer en onbevlekten naam had overgegeven, betrapt toen zij op het punt stond om als balletdanseres het tooneel te be treden. Bij de heftige tooneelen, die op dergelijke ontdekkingen volgden, kwam het uit dat haar moeder zelf danseres was geweest, die den ouden Costa tot een huwelijk verleid had. Ik begreep dat ik de dochter eener balletdanseres nooit zou doen inzien wat zij aan baar waardigheid als mijn echtgenoot verschuldigd was. Zij zeide dat haar grootste genot voor haar huwelijk geweest was om met harten te spelen, maar daar onze domme, deugdzame mannen een getrouwde vrouw voor ongenaakbaar houden, moest zij toch iets Rebben om zich te verstrooien, Zij wilde geen Het voedingsreglement bepaalt echter ook voor dezen tjjd dat er nog bruineboonen gegeten kunnen worden en wel twee malen per week. Bruineboonen en spek is wel zoo'n kwaad eten niet» en bij den soldaat gewild, maar om daarmee twaalf van de veertien dagen zijn maal te moeten doen ons dunkt, al was het nog zoo lekker, men zou er toch spoedig genoeg van krijgen. En onze soldaten verdienen toch wel wat anders. Wjj hebben nog altijd idee dat die milicien zich aan overdrijving schuldig maakt. Door ds. W. R. Poolman te Haarlem, prof. Pekelharing te Delft mr G. Baggerman, dr P. C. F. Frowein, C. Y. Gerritsen, mr M. G. L. van Log- hem, d' J. P. G. Westhoff, allen te Amsterdam, en 16 anderen is aan Z. M. den koning het verzoek gericht, aan F. Dotnela Nieuwenhuis kwijtschelding van zijn verderen straftijd te ver- leenen, op grond dat de opgelegde straf volgens de meer en meer veldwinnende overtuiging veel te zwaar is voor het door den rechter als bewezen aangenomen misdrjjf en de gelegenheidswet, welke is toegepast en volgens den rechter geen lagere straf toeliet, reeds lang door de openbare meening was veroordeeld en tot hare afschaffing door de wetgevende macht was besloten, toen de vervol ging tegen D. N. -^erd aangevangen. Eerstdaags zal, naar men beweert, vanwege de Unie te Amsterdam eene meeting gehouden worden ten gunste van de invrijheidstelling van den heer E. Domela Nieuwenhuis. De hoogleeraar A. Pierson heeft zich bereid verklaard deze bijeenkomst in te leiden. Wjj hopen dat aan al die roepstemmen einde- ljjk gehoor zal worden gegeven. Wij hebben vroeger over die zaak onze meening gezegd en zjjn overtuigd dat de veroordeelde nu al meer dan genoeg geboet heeft voor hetgeen hij deed. Bij besluit van 25 Juli heeft, naar het Hbdl. verneemt, Z. M. de koning aan allen, zonder onderscheid, die ter zake van het palingoproer nog gevangenisstraf ondergingen, gratie verleend. In den loop der maand Augustus a. s. zal worden overgegaan tot de betonning en bebake- ning van het „Schaar van Waarde," van het Vaarwater benoorden de Molenplaat" en „van het Oude vaarwater van Everingen," tusschen de zwarte tonnen 4a en 5 door, langs den wal. Deze maatregel wordt genomen in het belang der binnen scheepvaart en zal vooral strekken ten gerieve van den eerstdaags in werking tredenden geregelden stoomvaartdienst tusschen Vlissingen en Antwerpen. Door het bevaren van genoemd vaarwater wordt de af te leggen weg aanmerkelijk bekort. Bij het gisteren gehouden concours van Eens gezindheid werden de prijzen behaald als volgt: De zilveren vergulde medaille voor het psleton (6 man) dat de meeste punten schiet door Con- belofte voor de toekomst afleggen en daar zou ik inderdaad ook niet op vertrouwd hebben. Tot nog toe waren hare uitspattingen nog voor het oog der wereld verborgen gebleven. Ik had de keus om óf mijn vrouw te verstooten, óf haar en mijn schande hier ver van de bewoonde wereld te begraven. Dit laatste heb ik gekozen. Mijn moeder, die zich door haar huwelijk met mijnheer Costa eenigermate verantwoordelijk voelde voor het ongeluk dat mij getroffen had, bood vrijwillig aan om hare verbanning te deelen. Het ontbreekt haar aan niets en zoolang zij leeft zal het haar aan niets ontbreken. Dat wil zeggen voegde hij er op bitteren toon bij, „het ontbreekt haar alleen aan de vrijheid om een nieuwen smet te werpen op den naam, die voor het eerst be zoedeld werd omdat ik hem met haar deelde. Die vrijheid zal haar nooit ten deel vallen. Mevr. Davenport is inderdaad een gevangene." Er volgde een diepe stilte. Men hoorde niets dan de zware ademhaling van Leslie, die uitge put achterover lennde. Therese kon geen woorden vinden om haar deelneming uit te drukken. Eindelijk hernam hij. „Ik hoop morgen van u te vernemen of gij er toe kunt besluiten om onder hetzelfde dak met mijn vrouw te wonen." Therese stond op, reikte hem de hand en zei „Ik heb niet zooveel bedenktijd noodig. Ik blijf." In zijn hart zegende hij haar voor dat woord en toch zei hij oordia, van 's Heerenhoek, met 245 punten in 10 ga;W Iies zilveren eerekruis voor de meeste punten door J. Westdorp van 'sHeerenhoek met 57 punten. De verguld zilveren medaille voor de meeste rozen door D. Maes van Vlissingen. De verguld zilveren medaille voor de meeste vieren door A. H. van Agten van Middelburg, met 8. De verguld zilveren medaille voor de meeste drieën door J. Knuijt van 's Heerenhoek, met 9. De zilveren medaille voor de meeste tweeën door I. de Rijk van Middelburg, met 8. De zilveren medaille voor de meeste eenen door B. Verheij Pols van Yerseke, met 6. Na aflorp vau het concours werden de korpsen, dieper spoor vertrekken moesten, in optocht, en voorafgegaan door het muziekgezelschap Ons genoegen, naar het station geleid. Toen de trein vertrokken was werd nog eene muziekale wandeling door de stad gemaakt en eene serenade gebracht bij den president van Eensgezindheidden heer J. C. van Miert, en bij den directeur van het muziekgezelschap den heer A. Geisen. 's Middags had men ook den sehutter- keizer alhier, den heer C. Boer, eene aubade gebracht. Ter vervulling eener vacature in het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap EllewoutsdjjkBorssele werden Woensdag door den dijkraad op de voordracht geplaatst de heeren J. Bruinooge te Ellewoutsdijk, J. Rottier Lz. te Borssele en G. Njjsse Az. te Driewegen. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van leeraar in 't timmeren en teekenen aan de am bachtsschool alhier, bedraagt reeds 85. Wel een bewijs dat er meer handen zijn dan werk. Maandag, Dinsdag en Woensdag is aan de rijkskweekschool voor onderwijzers alhier het toelatingsexamen gehouden. Yan de 38 jongelieden, die zich hadden aangemeld, waren 34 opgekomen, van wie éen werd afgekeurd. Het examen ving dus aan met 33 aspiranten, en werd den tweeden dag met 26 hunner voortgezet. Twintig kwee- kelingen zijn ter benoeming voorgedragen. Yoor de verkiezing van 42 leden van het kiescollege der Nederlandsche Hervormde gemeente alhier hebben gisteren 264 stemgerechtigde leden biljetten ingeleverd. Bij de opening op heden is gebleken dat op de eandidaten der kiesvereeni- ging Trouw aan Evangelie en Belijdenis zijn uitgebracht 204 tot 249 stemmen, zoodat die gekozen zijn. J. B. te Oostzaan, die bij de bekende ge beurtenis met Hottentot het volk opruide tegen „Neen, dat antwoord wil ik nog niet als afdoende beschouwen. Uw medelijden is opgewekt en uw hart noopt u om een besluit te nemen, waarvan gij bij rijper overleg berouw zoudt kunnen hebben. Voor van daag heb ik echter nog een verzoek aan u. Ik geloof dat ik mijn sigaar lekkerder zal vinden, indien gij iets voor mij wilt zingeD of spelen, terwijl ik op de veranda rook." „Zeer gaarne", zei Therese en ging naar de piano, „Dit is mijn liefste uur om te studee- ren. Ik speel hier dikwijls 's avonds als de andere huisgenooten slapen. Dan speel ik zoo lang tot ik mij zelf en mijn gebeele omgeving vergeet en zelfs „En wat kind? Bedenk dat gij, zoolang gij hier zijt, eenigszins onder mijne voogdij staat en dat ik het voorrecht heb te moeten zorgen dat gij zoo gelukkig mogelijk zijt." „Ik wilde er bijvoegen: en zelfs mijn leed" zeide zij, „maar in uw tegenwoordigheid en wetende hoeveel gij lijdt en geleden hebt, meen ik onrecht te plegen met dat woord voor mijne kleine moeilijkheden te bezigen. Maar zeg mij nu wat ik spelen moet." „Wat gij wilt. Let niet op mij, vergeet mijn tegenwoordigheid." Hij ging door de glazen deur naar de veranda, terwijl Theresa de vingers over de toetsen liet glijden, zonder te weten wat zij spelen zou. Eindelijk ging zij na eenig preludeeren tot de serenade van Schubert over; muziek was een den burgemeester, is door de rechtbank te Haar lem veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Als vervolg op een vorig bericht vernemen wjj thans nader dat a. Zondag, 's morgens te 8 uren, de stoomboot Cambridge van de Harwichljjn, met de keizerin van Oostenrijk, reizende incognito onder den naam van gravin van Hohenembs aan boord, in de buitenhaven te Vlissingen aankomen zal. H. M. zal per extra-trein naar Ischl vertrekken. Per stoomboot Zeeland werden heden hier aangevoerd een elftal Poland China varkens, aan gekocht bjj de firma Yan Wiersum te Kanten (Groningen) en bestemd voor eenige landbouwers te Nieuw- en St. Joosland. Het zijn 10 zeugen en een beer de laatste is aangekocht door de Landbouwvereeniging Nieuw- en St. Joosland. De Engelsche stoomboot Watlington, van Antwerpen naar Shields in ballast bestemd, liep heden morgen te Vlissingen binnen om aan de kolenbergplaats van de heeren F. Wibaut en Zoon 40 ton Westfaalsche kolen in te nemen. Het schip had te Antwerpen bunkerboten genomen, maar de qualiteit was zoo slecht, dat men daar mede geen stoom kon houden. Dit is zoo schrjjft men ons te Antwerpen al meermalen gebeurden de eigenaars van Engelsche mijnen hebben dit toen hun Duitschen concurrenten verweten. Daartegen kwamen die uit Westfalen destjjds open, naar het schjjnt, met recht. Zij beweerden dat sommige kolen-leveran ciers in Antwerpen, om grootere winBten te behalen, slechte Ruhr- of Belgische kolen van minder gehalte en ongeschikt voor stoomschepen leverden. Dit is, naar men beweert, waarheid gebleken. Woensdag middag omstreeks 5 uur ontstond te Westkapelle brand in etn schuurtje van Jan Louwerse, landbouwer aldaar. De schuur is tot den grond toe afgebrand met het hooi en enkele kleinigheden die er zich in bevonden. Het vee en de landbouwwerktuigen werden gered' Hoewel de spuit spoedig op de plaats van den brand aanwezig was, kon men door gebrek aan water daarmee niets uitrichten. Door enkele akers water, hier en daar gehaald, heeft xnen nog eenigszins het vuur gebluschtterwijl voor het overige het gevaar werd gekeerd doordien men da schuur omverhaalde. Men vermoedt dat de brand ontstaan is door het vuur in de oven. Met zeker-* heid valt hieromtrent echter niets te zeggen maar onwaarschijnlijk is het lang niet, want het stroo* dak van het schuurtje sloot tegen den schoorsteen aanen het is te verwonderen dat niet reeds vroeger brand ontstond. Alles was verzekerd. Op de Yersche bank is gisteren, door den wind, een vaartuig waarin o. a. twee heeren zaten omgeslagen. Gelukkig gebeurde dit op eene ondiepe plaats zoodat de drenkelingen met een frisch bad en den schrik vrijkwamen. hartstocht bij haar en zij wist dat zij Davenport een groot genot daarmede verschafte. Weldra had zy zijne tegenwoordigheid vergeten en na het eerste half uur speelde zij met een vuurj alsof haar geheele ziel slechts met welluidendheid en harmonie vervuld ware. Davenport staakte zijn wandelÏDg, juist toen zij in een woeste, betooverende melodie verdiept was, om haar beter te beschouwen. Zij had haar profiel naar hem toegekeerd dat zoo zuiver vau omtrek was, dat degenen, die haar voor het eerst alleen zoo zagen, eenigszins teleurgesteld waren als zij haar vlak iu het gelaat kekeu, tot dat hun de glans harer oogen trof want dan moesten zij volmondig bekennen dat zij schoon was. „Zoo jong, zoo teer, zoo moedig, zoo trouw en zoo sterkEen vrouw die men blindelings mag vertrouweD. Misschien eenmaal een gade, die den uitverkorene haars harten baar geheele leven niets dan goeds zal brengen en nooit eenig leed berokkenen 1" Die gedachten drongen zich onwillekeurig aa,ü hem op. Een diepe zucht op het grasperk vlak achter hem deed Davenport schielijk omkeeren en in de duisternis turen. „Wie is daar?" „Karei maar," antwoordde een bedeesde stem. „Kom hier, Karei," zei Leslie hem de hand reikende. „Bevalt u dat?" „Ja hm, bevalt mij." „Maakt het u niet boos, of treurig, of vw<'

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1