Verspreide Berichten. Kerknieuws. Landbouw. Burgerlijke stand. Verkoopingen en Aanbestedingen. Wordt vervolgd.) door aanschouwelijke voorstelling een duidelijk beeld te doen ontstaan van de tegenwoordige aardrijkskundige gesteldheid van ons vaderland. Aan de hand van een door den inleider goed bewerkte toelichting leerden wij de voorstelling van alles wat op de kaart voorkomt, dnidelijk kennen. Na het einde dezer toelichting en de beschouwing der kaart werd door enkelen nog al bezwaar gemaakt dit leermiddel op de lagere school in te voeren. Op normaalscholen zou het echter, naar veler gevoelen, goed op zijn plaats zijn. Hiermede waren de werkzaamheden der ver gadering afgeloopen. De heer van Gorkum had inmiddels ook daar de gelegenheid waargenomen de hoofden van scholen te wijzen op het werkje over nuttige handwerken van mevr. Van Eijk-Hardeman. Na afloop van de vergadering werd per stoom boot een tochtje naar Veere gemaakt, waar men door de welwillendheid van den burgemeester dier plaats alle3 te zien kreeg, wat Veere merk waardigs te aanschouwen geelt. Bij de weder- aankomst te Cortgene vereecigden allen z.chaan een gezelligen disch, waar nog menig hartelijk woord gesproken werd en waarvan men slechts noode scheidde. Eenige zangers lieten nu en dan enkele liederen hooren, wat eene aangename afwisseling bood. De heer Ph, Peter, pred. te Serooskerke, heeft aangenomen het beroep naar Waddings veen. Onder presidium van den vice-voorzitter, den heer J. Riemens de voorzitter was niet tegen woordig werd heden, in het gewone lokaal, eene vergadering gehouden van de afd. Walcheren der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. De opkomst was niet grootwij telden slechts een dertigtal leden. Onder de ingekomen stukken) waarvan aan de leden mededeeling werd gedaan, behoorde eene brochure, getiteld Thomasslakken, hunne beteekenis en toepassing als bemestings- middel, uit het HoogduitBch van dr. P. Wagner, vertaald door P. J. van Pesch. Aan de leden van het afd. bestuur werd daarvan een ex. aan geboden, daartoe van de heeren W. Maingay Co. te Rotterdam ten geschenke ontvangen. Na behandeling van eenige zaken van huishou- deljjken of vertrouwelijken aard kwam ter tafel een voorstel, strekkende tot bet verleenen vaD een bewijs van instemming aan den heer P. Hombach te Hulst met het door hem gesprokene op de laatst gehouden algemeene vergadering, in zake beschermende rechten. De heer Snjjders verklaarde zich tegen de dade- 1 jjke behandeling van het voorstelhjj wenschte den leden alvorens kennis te doen nemen van de gansche rede van den heer Hombach. Dit gaf een ander lid, den heer A. A. Mes Gz., aanleiding om het bestuur in overwoging te geven den heer Hombach uit te (noodigen de door hem te Hulst gehouden rede ook in deze afdeeling uit te spreken. Dit denkbeeld werd door den heer Snijders zeer ondersteund, vooral op grond dat de belangrijke kwestie, door den heer Hombach te Hulst bespro ken, ten gevolge van den weinigen tijd niet met dien ernst is behandeld als zij, van welken kant men haar ook beschouwt, verdient. Nadat het oorspronkelijk voorstel daarop was teruggenomen, werd het voorstel-Mes, om den heer Hombach uit te noodigen ook hier die zaak te behandelen, met applaus aangenomen. Door een der afgevaardigden ter algemeene vergadering, den heer T. J. Yoorbeytel, werd ver volgens een zeer nauwkeurig rapport uitgebracht, zoowel omtrent het ter vergadering van het hoofdbestuur en op de algemeene leden-vergade ring te Hulst verhandelde, als omtrent hetgeeD de tentoonstelling aldaar te zien gaf. Vervolgens werd overgegaan tot de verloting van een viertal stangen van inlandsch fabri- faat en van een Amerikaanschen zeisen-scherper. De eerste zijn naar het oordeel van sommigen lid voor die samenleving dan Karei Westbrooke met zijn stompzinnigheid. Zij beschouwde Isidora al3 een schoon, doch gevaarlijk dier, als het luipaard der menagerie, zooals zij zelf dit vreemdsoortige gezelschap noemde. Er viel niet met haar te redeneeren men kon haar met vleierijen tot bedaren brengen of, zonder het te willen, tot den hevigsten tegen stand prikkelen waarbij zij in haar blinde woede niets ontzag wat haar in den weg kwam. Intus- schen was het Therese gelukt om een, wel is waar weinig betrouwbaar vredestractaat met haar te sluiten door zooveel mogelijk aan haarkinder- achtigen aard toe te geven. Voor Karei Westbrooke voelde Therese innige deelneming en daar kegelen zijn grootste genot scheen te zijn, maakte zij daarvan gebruik om hem af en toe genoegen te doen, waarvoor hij ten hoogste dankbaar scheen te zijn. Al was zij nog zoo afkeerig van het maken van gevolgtrekkingen uit de geheimen die haar omringden, op den duur werd dit toch onvermij delijk en dus kreeg zij van lieverlede een verza meling van onsamenhangende gegevens, feiten en onvoldoende keunis, welke zij, indien zij gewild had, tot een ongeloofelijk geheel had kunnen uitwerken. Zoo had zij opgemerkt dat, ofschoon er in den omtrek meer dan twaalf plantages lagen, wier eigenaren allen tot den kring behoorden, waarin mevr. Costa vroeger verkeerd had, nu niemand hunner ooit den drempel van Elmawood overschreed zeer eenvoudig en zeer practisch, terwijl zij ook tot billijken prjjs voor de landbouwers verkrijgbaar zjjn. De laatste heeft ten doel de zeisen eene meer geljjkmatige scherpte te geven dan volgens de hier te lande gebruikelijke manier wordt ver kregen. Daarna vestigde de heer Snijders de aandacht der vergadering op het bepaalde bij de wet tot herziening van de belastbare opbrengst op de ongebouwde eigendommen en wel in het bjjzonder op 5, van de polderlasten, waar, onder meer, in art. 33 wordt geschreven „Het bedrag van de vermindering voor eiken polder of voor elk waterschap wordt bepaald door de afdeeling of door de afdeelingen gezamen lijk onder wier ressort zjj gelegen zijn, en voor de eigendommen, naarmate zjj in de lasten bjjdragen, per hektare, in geheele guldens berekend." „Bij die berekening worden gedeelten van gul dens, bedragende 0.50 of meer, voor een geheel genomen en gedeelten minder dan 0.50 bljjven buiten aanmerking." „Het totaal bedrag dier vermindering en dat per hectare worden tezelfder tjjd door den voor zitter schriftelijk opgegeven aan de burgemeesters der gemeente, waaronder de polder of het water schap is gelegen, die daaromtrent handelen op den voet van de 2e zinsnede van art. 19." In de 2e zinsnede van dat artikel leest men „De burgemeester legt die stukken dadelijk na ontvangst, onder bijvoeging van de kadastrale leggers en plans, op de secretarie der gemeente voor ieder ter inzage gedurende 30 dagen, hetgeen hjj tegelijkertijd afkondigt en in een der dag bladen der provincie bekend maakt." De heer Snijders wekte de leden op om gebruik te maken van hunne bevoegdheid om die inzage te nemen en den termijn van 30 dagen niet te laten voorbjjgaan. Naar hem is medegedeeld is wel "voldaan aan de afkondiging en wel ter visie gelegd het totaal bedrag der vermindering, maar moet de schrifte lijke opgave van de vermindering per hectare daarbjj ontbreken. De volksvoorstelling, gisterenavond in den schouw burg gegeven door het gezelschap van den heer Ed. Bamberg, was zeer druk bezocht. Van de hoogste rangen moest men de bezoekers in parterre en loges doen jplaats nemen. De Voddenraper van Parijs maakte op de bezoekers den gewonen indruk en zeer luide werden de spelers toegejuicht. In eene Zeeuwsche gemeente heeft zich het feit voorgedaan, dat al de 24 ingeleverde stem biljetten, waaronder ook een van een der aftre dende leden, den naam van dat lid bevatten. Toen men hem gekscheerende onder het oog bracht dat hjj zichzelven had gestemd verklaarde de man het niet te gelooven. Dit laatste is sterker dan het eerste feitde man hield zich zeker maar onnoozel. Dat iemand zichzelven stemt gebeurt meeren vindt hjj velen verdediging. In sommige punten, o. a. bij her stemmingen, waar het vaak op een stem aankomt, is het, zeggen enkelen, te verdedigen. Vlissingeu en Middelburg werden Zondag weder druk bezocht door onze Belgische baren. Behalve met de stoomboot Telegraaf kwamen er vele mot de provinciale stoomboot en met drie sleepbooten uit Brussel, Gent en Antwerpen. Door den Cercle Musical uit Brussel werd 's middags in het Grand'jHotel te Vlissingen eene matinée gegeven, die tamelijk bezocht was. Van af morgen (Dinsdag) zullen gedurende deze week op de reede van Vlissingen verschil lende ofScieële proeven worden gemaakt met de machines van Zr. Ms. 4e klasse schroefstoomschip Ceram, bestemd voor de Indische Marine en in aanbouw op de fabriek de Schelde te Vlisingen. Na afloop zullen de verkregen uitkomsten daar van geheel worden medegedeeld. Tot tjjdeljjk secretaris der gemeente Krui- ningen is door burgemeester en wethouders be noemd de beer J. H. V. Dominious, administrateur aldaar. Zaterdag had op de zagerjj van den heer Alleen de dokter werd toegelaten. Ook merkte zij dat Isidora steeds bewaakt werd en nooit alleen mocht zijn, zoodat zij in letterlijken zin een gevangene was. Behalve bij de eerste voorstelling, „mijn schoondochter", had Therese niet de minste aanwijzing gekregen of zij een getrouwde vrouw of een weduwe was. Er lag iets in den aard dier menschen, dat alle nieuwsgierigheid uitsloot en ondanks haar onophoudelijk gebabbel had Isidora nog nooit over haar man gesproken 'tzij dia leefde of dood was. Op zekeren morgen zat Therese in de rijk voorziene bibliotheek te lezen toen Isidora bin nen kwam en haar spottend toevoegde? „Gij neemt den schijn aan van u uitstekend te vermaken „Dat doe ik ookmaar mijn genoegen is van morgen eenigszins vergaldwant ik zie dat dit mooie boek van Béranger zeer beschadigd is. Er zijn wel twintig bladen uitgescheurd1'. „Dat heb ik gedaan", zei Isidora onver schillig. „Gij vroeg Therese verbaasd. „Ja, en gij zult nog meer boeken in dien- zeifden toestand vinden" vervolgde Isidora en ging op de leuning van de canapé zitten. „Maar waarom hebt gij dat gedaan „Om er een naam uit te scheuren, een naam die mij woedend maakt, als ik hem maar zie. Een naam dien ik verafschuw" riep Isidora en knarste op hare tanden. V. d. Peijl te Goes zekere R. de onvoorzich tigheid een blokje, waaraan zich een wankant bevond, bjj het zagen op den smallen kant te zetten. Het kantelde en de zaag liep door den wijsvinger van de rechterhand, waardoor dit lichaamsdeel tot achter het tweede lid afgezet moest worden. Zondagavond ontstond er in een koffiehuis te 's Heer Hendribskinderen, bij het schommelen, een twist tusschen twee personen. Een kameraad van een der twistenden, zekere R., trok voor hem partp, waarop de andere zoo driftig werd dat hjj R. met een mes een diepe wonde toebracht. Hoewel hjj veel bloedverlies leed, kon R. toch Goes nog bereiken, waar hem geneeskundige hulp werd verleend en hjj per brancard naar huis werd vervoerd. Zjjn toestand is niet zonder zorg. Heden morgen sloegen op den weg van Wolfaartsdjjk naar Goes, door het afschieten van een streng, de paarden van een rijtuig op hol en kwamen tegen een boom terecht. Door dien schok viel iemand, die naast den koetsier zat, van den bok af en werd aan het hoofd verwond. De passagiers kwamen, hoewel een ervan een kleine schram aan den neus bekwam, met den schrik vrjj, evenals de koetsier. Het rijtuig leed eenige schade. De veldvruchten van 92 gemeten land, behoorende bij de „hooge hoeve" gem. Wissekerke, brachten op ƒ5594.25, d. i. gemiddeld ƒ60.50 per gemet. De wintertarwe gold gemiddeld ƒ105. Tegen zulke prjjzen berekend hebben, zoo schrjjft men ons, onze landbouwers hoofd voor hoofd een aardig kapitaaltje uitstaan. Vrijdag viel te St. Annaland een knaapje van twee jaar achterover in een pot met kokend water, waardoor het zulke hevige brandwonden bekwam, dat het den volgenden dag reeds overleed. Tot adsistent op het post- en telegraafkan toor te Tholen is benoemd de heer P. J. Aerts te Waalwijk. Aan het centraal station te Amsterdam zijn eenige zakkenrollers aan het werk. Een Indische dame werd een tasch ontstolen, waarin zich een wissel van 1800 op de Ned. Handelmaatschappij bevond. Toen deze gepresenteerd werd en de dief lont begon te ruiken, zette hij het op een loopen. Te Westervoort woont een arbeider, die vrouw en zes kinderen heeft en jaarlijks ƒ270 op eenen steenoven verdient. Hij betaalt jaar lijks aan huur 70 en houdt dus 200, of nog geen 4 per week, over. Die man wordt vervolgd voor zijne gemeentelijke belasting 1.30. De burgemeester beweert, dat de man wel kan betalen, maar onwillig is. Het O. M. eisebte 5 of 10 dagen hechtenis. Te Kralingen geraakte een meiBje in brand doordien het boenwas, gemengd met terpentijn, dat zij bjj een brandende kachel bereidde, in vlam vloog. Zij bekwam aan hoofd en handen deerlijke brandwonden. Haar toestand is echter niet hopeloos. Op een landbouwtentoonstelling. »Nu, in uw geval bad ik die beestjes maar thuis gelaten daarvoor krijg je zeker geen prjjs." „Dat kun je niet wetener zgn wel eens meer vergissingen voorgekomen." In Opsterland komt een sociaal-democraat in herstemming voor eene plaats in den gemeente raad. Hij heeft echter voor de eer van eene ver kiezing bedankt. De groote schouwburg aan den Coolsibgel te Rotterdam heeft in veiling opgebracht de som van 107,694, nl. de zes perceelen grond aan den Coolsingel 76,174, de 7 perceelen grond aan de Nieuwe Kerkstraat 21,920, de schouw burg met loodsen voor afbraak 8100 en de koffiekamer voor afbraak 1500. De volgende week heeft de afslag plaats. In de nieuwe zweminrichting te Rotter dam is een der baders, een 25jarig jonkman, verdronken. Vermoedelijk heeft hij een toeval gekregen. Zijn vader en broeder, die met hem in het bad waren, hadden niets van zijn verdwij nen bemerkt voor het te laat was. „Wiens naam vroeg Therese bijna onwillekeurig. —-„Den naam van den zoon mijner schoonmoeder van den heer des huizes Onder het spre ken sprong Isidora van de canapé op en vloog bevend van woede de kamer uit. „Onbegrijpelijk! dacht Therese en staarde haar verbaasd na. Door die stoornis was haar lust tot lezen bedorven en zij stond op om te zien of het waar was dat er zoovele boeken vernield waren. Zij nam het eene deel na het andere van de plaats enjvond^de woorden van Isidora beves tigd. „Welk een vandalismeWat ter wereld zou die man bedreven hebben om zulk een bitte ren haat in te boezemen Wat moet dat een tiran zijn riep zij uit. „MogelijkEn toch zouden er verzachtende omstandigheden kunnen bestaan, die juffrouw Gaylord eerst moest aanhooren eer zij een vonnis uitspreekt." Bij het woord, „mogelijk!" bad zij zich snel omgedraaidwant zij had die stem herkend. Met het laatste boek, dat zij van de plank had genomen, in de hand geklemd stond zij als aan den grond genageld en vestigde hare groote, trouwe oogen smeekend op Davenport. Hjj zag haar meer medeljjdend dan toornig aan „Gelooft gij dat ik het met opzet gedaan heb zei Therese het stilzwijgen verbrekende, in de hoop van hem tot een verklaring te dwingen. ■- «Dat gij wat met opzet gedaan hebt Volgens den Londenschen correspondent van de Indépendance heeft er bij de revue te Spithead men zie het bijvoegsel toch nog een ongeval plaats gebad, en wel aan boord der kanonneerboot Kite. Bij het laden van de kanon nen, bij aankomst van het koninklijk jacht, sprong een der stukken uit elkaar. Twee mariniers werden ernstig gekwetst. Een bericht uit Konstantinopel meldt dat de provinciën Kurdestan en Armenië sedert eenigen tjjd het tooneel zjjn van bloedige gevechten tus schen de stammen der Kurden onderling. Troepen zijn derwaarts gezonden om de orde te herstellen, Naar aanleiding van de weigering van den sultan om de Engelseh-Turksche conventie te teekenen hebben de groot visier en de minister van buitenlandsche zaken hun portefeuilles ter beschikking van den sultan gesteld. Deze heeft het ontslag aangenomen. In Sicilië vermindert de cholera. De Amerikaansche bladen deelen weder eene nieuwe uitvinding van Edison mede, die, zoo zij werkelijk gedaan is, zeer groote diensten aan de scheepvaart kan bewijzen. Edison heeft een zeer eenvoudig toestel ver vaardigd waarmede het mogelijk is op zee, zonder geleidraden of andere voorbereidingen, met het water als geleider tot op een afstand van zeven mjjlen te correspcndeeren. Om een denkbeeld te geven van de ver schrikkelijke hitte, die de vorige week Zondag in Noord-Amerika heerschte, volge hier eene officieele statistiek, vermeldende het aantal graden Fahrenheit» alsook het aantal dooden Pittsburg 101 gr., zes doodenWashington 99 gr., twee doodenBaltimore 99 gr., zes dooden Peking (Illinois) 103 gr., vier dooden St Louis 107 gr., honderd gevallen van zonnesteek, waarvan zeventien met dood el jj ken afloop Louisville 99) gr,, acht doodenChicago 102 gr., achttien dooden; Cincinnatie 104 gr., achtenveertig gevallen en achttien dooden. Te Philadelphia was het Zater dag de warmste dag sinds 30 jaren, met een uit zondering in 1876de thermometer stond op 100) gr., vjjftig gevallen van zonnesteek kwamen voor, waarvan vijfendertig met noodlottigen afloop. Een echte komkommer. Een Amerikaansche correspondent van the Daily News vermeldt het volgende als een gevolg van de buitengewone hitte. Een paar weken geleden was voor een koopman te Indiapolis een kist eieren aangekomen, welke in het entrepót opgeslagen werd. Toen de kist na eenige dagen open gezet werd, keken de werk lieden niet weinig op, toen zjj tjiep tjiep 1 hoorden. De eieren waren door de hitte uitgebroeid en een paar honderd stuks kiekens schreeuwden om de moeder. Van 22 tot 25 Juli. Middelbuhg. Ondertrouwd: J. Plujjmers, jm. 22 j. met A. Joosse, jd. 22 j. J. P. Meertens, jm. 23 j. met H. de Koek, jd. 23 j. G. J. van der Weel, jm. 30 j. met A. M. Schoonacker, jd. 21 j. BevallenS. Moens, gab. Broeke, d. M. W. van de Poll, geb. Van Holthujjsen, d. M, Geljon, geb. De Voogd, d. M. Bassi, geb. Stroo, d.M.J. Bolle, geb. Mulock Houwer, z. Overleden: J. Simonse, z. 6 j. J. Merison, wed* van J. Fourdraine, 82 j. Van 16 tot 23 Juli. Goes. GehuwdG. N. Nonnekes, jm. 24 j. met J. de Windt, jd. 24 j. Bevallen J. H. van Zweden, geb. Verkerke, d A. Schrjjver, geb. Cornelisse, d. J. C. de Bad,geb. Moerman, z. J. den Boer, geb. Boer, z. A. Melse, geb. Boer, z. P. Arnoldi, geb. De Dreu, z. D. van Sluis, geb. Koster, z. J. v. d. Wjjngaert, geb. Polejj, z. J. Labeur, geb. Gelok, z. A. Bodmann, geb. Muller, d. J. L. Sloover, geb. V. d. Berge, z Overleden: R. P. M. Gilles, z. 3 j. P. Loobeek, ongeh. z. 21 j. A. M. de Schutter, vrouw van A. J. Mulder, 81 j. Ziekikzee. Bevallen: P. van Maanen, geb. Duson, d. J. P. Verhage, geb. Van Loo, d. C. J. Boone, geb. Kalis, z. Overleden: A. de Glopper, vrouw van B. Bookelaar, 59 j. Door het dagelijksch bestuur der visseherjjen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen werd heden namiddag, in het Café Neufaan de Loskade alhier, ten overstaan van den notaris A. M. Tak, in het openbaar verpacht3 perceelen visscherij, gelegen véor de Spiering- en Soelekerkepolders (Noord-Beveland). Het waren de perceelen 49, 50 en 51, gelegen in het veergat en de Zandkreek. Het eerste perceel, no 49, wordt begrensd door de havengeul van Camperland en de lijn getrok ken van het benedeneinde van genoemde geul naar het zuidelijk havenlicht van het kanaal door Walcheren te Veere ten NO. door de schorren langs de Soelekerke- en Spieringpolders, ten ZO. door de lijn uit den Abdijtoren te Middelburg vroeg bij haar de hand toestekende. „Dat ik in uw huis gedrongen ben," ant woordde zij met een haperende stem. „In mijn huis gedrongen Arm kindhoe ongelukkig kiest gij uwe woordenIk heb geen gelegenheid gebad om daarover te denken. Maar ik kan niet gedoogen dat gij staat. Zoo, ga weer hier zitten, terwijl ik, de heer des hnizes, een noodzakelijk onderhoud heb met juffrouw Gaylord, de gezelschapsdame mijner moeder."

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2