N° 173, 30' 8871 Dinsdag Middelburg 25 Juli. al FEUILLETON. GEEN UITWEG! Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiè'n 20 Cent per regel» Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-? regels ƒ1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, MIDDELBURG Agenten te Ylissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen en te Terneuzen: L. van Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publieité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger. Het is eigenaardig zooals velen met drogre denen trachten een zaak te bestrijden die hun sympathie niet weg draagt. In Leiden hebben eenige kiezers voor den ge meenteraad de flauwiteit gehad van op hun briefje namen te zetten van mr L. Larido, Boulanger, Von Bismarck, dr Kuyper enz. Nu, zulke quasi aardigheden worden ook wel elders, in onze om geving zelfs, uitgehaald. Nu zal een verstandig man beweren dat dit pleit tegen de hedendaagsche kiezers. Neen, zeggen de beetrjjders van het algemeen stemrecht, zulk een ongepast en flauw misbruik, als nu van het beperkte kiesrecht wordt gemaakt, pleit tegen eene uitbreiding. Kan het dwazer! Menschen, die nu nog geen recht van meestem men hebben, worden aansprakelijk gesteld voor de onbetamelijkheden van hen, die, thans in het bezit van zulk een recht, daarvan den ernst en het gewicht niet toonen te begrijpen. Wie zegt zulken bestrijders dat het nieuwe kiezerspersoneel niet veel jjveriger, ernstiger zal wezen en meer zich voor de zaken zal interes seeren dan het tegenwoordige Flauwe grappen makers zal men altjjd vindenmaar laat men toch bjj bestrijding van een zaak die men niet genegen is, zich wachten voor eene kleingeestig heid, waarmee men zijn doel zoo licht voorbijstreeft. Te beginnen met heden, Maandag, zoo meldt men ons, zal ook de derde boot, die van Terneuzen naar Ylissingen gaat, de post meenemen. Wanneer men dus te ongeveer 4 uren een brief ter post bezorgt, dan zal die denzelfden avond nog in Middelburg besteld worden en den anderen morgen vóór acht uur in Amsterdam aankomen, 't Zal dan dus mogeljjk zijn des avonds nog antwoord uit Amsterdam terug te ontvangen. Yoorwaar een groote verbetering! Jammer, dat hierbjj de correspondentie met andere deelen van Zeeland, o. a. met Schouwen-Duiveland, die toch zooveel dichter bjj zjjn, zoo ongunstig afsteekt. Doch men kan niet alles hebben, en zeke r niet alles tegel jjk. En voegen wjj erbjj— men vordere toch niet het onmogelijke. Amsterdam is door het spoor gemakkelijker te bereiken dan Zierikzee. En het ligt voor de hand dat de communicatie met de hoofdsteden van ons land beter is dan die met de verschillende deelen van onze provincie, wier geïsoleerde ligging voor eene goede postver binding ook groote bezwaren oplevert. Op eenigen afstand ten oosten van de onder- zeesche verdedigingswerken aan den calamiteuzen Uit het Dnitsch van J. v. BÖTTGEB TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Therese boog en wilde juist vragen hoe zij mijnheer moest toespreken toen Isidora op haar lichtvaardigen toon zei: „Daar hij niet een ieders neef is, verlangt gij misschien wel iets naders van hem te hooren. Hij heet Karei Westbrooke, miss Gaylord!" dit zeggende wees zij met haar vork naar den nog niet bejaarden man, die boog en eentonig her haalde: Gaylord? „Het spookt hier", zei Isidora op haar voorhoofd wijzende, terwijl Therese een mede lijdenden blik op den knappen, krachtigen man wierp, wiens knap uiterlijk zijn ongelnkkigen toestand nog meer deed uitkomen. Ofschoon Therese beproefde om een gewoon gesprek gaande te houden, slaagde zij hierin slechts zeer gebrekkig. Mevr. Costa scheen het middag maal als een gedwongen plechtigheid te beschouwen, waaraan zij zich dagelijks zoo deftig mogelijk moest onderwerpen. Isidora kwam slechts om te eten en hield daarmede alleen nu en dan op om Therese een complimentje over haar toilet te zeggen en het overige gezelschap steken onder water te geven. Therese zag spoedig dat Karei Westbrooke een Nieuwen Neuzenpolder ontdekte men Zondag eene oeverafschuiving, die, boven de laagwaterlijn gemeten, ruim 200 M. lang is. De kortste afstand uit den djjksteen tot de nieuw gevormde laag- waterljjn blijft nog ongeveer 200 M., zoodat er voor den polder volstrekt geen bezwaar bestaat. De afschuiving had plaats tusschen de djjkpalen 50 en 53. De verkiezing van een lid der provinciale staten, ter vervanging van jonkheer J. L. de Jonge, overleden, in het hoofdkiesdistrict Goes zal plaats hebben Dinsdag 23 Augustus 1887 en de herstem ming - zoo noodig Dinsdag 6 September daaraanvolgende. commissie" weerklonk met instemming langs ons strand. De viering van het halve eeuwfeest der badplaats zal ongetwjjfeld bij alle aanwezigen een aangename herinnering achterlaten en misschien zal het sommigen uwer lezers niet onwelkom zjjn te vernemen, dat de heer Bauer, photograaf, erin geslaagd is eenige welgelukte instantanées te nemen van het feestterrein. Tot laat in den nacht duurde het bal, waarmede het jubilé werd besloten en waar de meest aangename toon heerschte, voort. Op den 30ste dezer keert de tweede luitenant G. W. F. Epkema met zijn onderhebben d detache" ment naar Middelburg terug, na sinds 1 Mei jltot bewaking van een buskruitmagazjjn en artillerie- materieel te Terneuzen gedetacheerd te zijn geweest. Bij gelegenheid van den a. s. verjaardag van H. M. de koningin, 2 Aug., zal door het garnizoen om 12 uur eene groote parade worden gehouden op het Molenwater, waaraan ook door de dd, schutterjj zal worden deelgenomen. Uit Domburg schrjjft men ons: Zaterdag was het badpaviljoen in feestgewaad Vijftig jaren geleden gesticht door de vrijwillige bjjdragen van eenige heeren en eene gift van ƒ2000 van koning Willem I, heeft bet met het meeste sucees den tand des tijds weerstand ge boden en maakt het nog steeds op den bezoeker een aangenamen indruk, welke dien dag verhoogd werd idoor de nette versiering met groen en vlaggedoek, waartusschen de "amen van de stich ters: Van der Mieden van Opmeer, Reigersberg Versluijs, J. H. Schorer, Schorer van de Souburgen, Slicher van Domburg en G. J. Sprenger, op schilden waren aangebracht. Het terrein rond het gebpuw leverde met zjjn vele vlaggen en wimpels en de daartusschen hangende honderde giorno's en het aangebracht groen een vroolijk schouwspelop, terwijl de jaartallen 18371887 boven den ingang aan de landzijde des avonds door verlichting beter tot hun recht kwamen. Er heerschte eene opgewekte stemming onder de badgasten, die nog verhoogd werd door de tonen der muziek en het schoone zomerweer. Hot feest liep dan ook tot aller genoegen af; en ieder die maar eenigzins zich bij de feestvie rende menigte kon aansluiten, was op het terrein van het badpaviljoen te vinden. Het afgestoken vuurwerk, de aangebrachte giorno-verlichting, de muziek die men te hooren kreeg, in éen woord, alles werkte mee om de feestelijke stemming te verhoogen. Het gaf den heer Nagtglas aanleiding om in eenige welspre kende woorden ook te herinneren aan de dingen, die men niet zag of gezien hadnl. aan de vele moeiten, die de bad-commissie zich had getroost om dit feest te doen slagen. Het „leve de bad- ongelukkig schepsel was dat geheel van de toe gevendheid van anderen afhing. „Ik brand van nieuwsgierigheid om te weten wat u eigenlijk hierheen zei Isidora haar vork neerleggende. „Isidora 1 Zij zag haar schoonmoeder uitdagend aan. ,lk verlang uitdrukkelijk dat juffrouw Gaylord niet lastig gevallen wordt met vragen. Ik weet 'tgeen gij verlangt te vernemen en ik beschouw het als een gelukkig toeval dat juffrouw Gaylord bij mij gekomen is." „Katsiste Isidora tussohen hare tanden, „gekomen is", herhaalde Karei ernstig. „Yindt gij het niet verschrikkelijk om in tegenwoordigheid van een krankzinnige te moeten eten." „Hij gedraagt zich zoo kalm en fatsoenlijk, dat dit harde woord niet op hem toepasselijk is. Speelt gij gaarne billard, mijnheer Westbrooke", vroeg zij eensklaps beleefd. „Billart hm billartzei hij opgewekt en zag haar vriendelijk aan. „Gij hebt een verovering gemaakt", zet Isidora spottend. „Dit is de eerste verstandige blik, dien ik in lang niet van hem gezien heb." „Gij hebt een zonnestraal in een verduis terd leven geworpen", zei mevr. Costa. „Mijn ongelukkige neef is een slachtoffer van den oorlog. Mijn zoon, met wien hij opgegroeid is, houdt zooveel vau hem dat hij er niet toe kan beslui ten om hem naar een gesticht te zenden. Bovep- Omtrent de raadsverkiezing te Hulst schrijft men aan de Tijd dat de strjjd daar gericht was tegen de tram. De heer Hombach, voorstander van dit zoo gewenschte middel van vervoer, is niet herkozen, doch komt met 44 stemmen in herstem ming met den heer Fassaert, die 46 stemmen verwierf. De strijd zal zeker hevig zjjn. Hoe het mogelijk is, dat een stad als Hulst, die zooveel belang bjj een stoomtram Hulst-Walsoorden heelt, een dusdanig plan vijandig is, begrijp ik niet. Dat men den kiezers een rad voor de oogen gedraaid heeft, is zeker. Yooral de valsche stel ling, dat de tram de passagiers door, maar niet in Hulst zal voeren, doet veel dienst. Toch moet de opinie reeds veel verbeterd zijn. 'tlsdanook te hopen dat bedoeld rad deD Hulstenaren spoedig voor de oogen worde weggenomen. Naar aanleiding van het geopperde idee om den heer mr A. Kerdjjk als secretaris van de Maatschappij tot nut van 't algemeen te herkiezen, deelt genoemde heer meê dat hjj tot zijn leedwezen geen vrijheid zal vinden zjjn, na rijp beraad ge nomen, besluit te herroepen. Het centraal bestuur van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond de hh. Heldt, De Rot Weelink e. a heeft in een adres den koning om gratie verzocht ten behoeve van den heer F. Domela Nieuwenhuis. Indertijd is door de kamer van koophandel en fabrieken te Hoogezand en Sappemeer aan den minister van waterstaat verzocht, de spoor wegmaatschappijen uit te noodigen dat zij de kamers van koophandel hooren over de dienst regelingen, alvorens deze in werking treden. Dit verzoek werd door andere kamers ondersteund. De minister heeft geantwoord, dat aan dit denkbeeld geen uitvoering kan worden gegeven. Het komt hem beter voor, dat de regeering, gelijk tot heden is geschied, zich er toe bepale om over speciale punten, de dienstregeling be treffende, het advies van de betrokken kamers in te winnen, wanneer de voorlichting omtrent de bijzondere verkeersbelangen van een bepaalde streek gewenscht wordt geacht. De bij naam algemeen bekende veldwachter en onbezoldigd rijks-veldwachter A. A. Heinhuisvan Oostzaan is aangesteld tot rijks-veldwachter 3e kl. er standplaats Schoonhoven. dien is hij geheel onschadelijk „Onschadelijk I" herhaalde Karei met nadruk „Zulk een gevoel doet uw zoon alle eer aan, mevr. Costa", zei Therese in de hoop van in den loop van het gesprek den naam van dien zoon te vernemen. „De zoon mijner schoonmoeder doet nooit iets onbetamelijks", viel Isidora scherp in. „Hij is een van die weinige stervelingen zonder gebreken die de Goden op aarde laten wandelen." Haar gelaat drukte den grootsten wrok uit, terwijf zij die woorden uitstiet, eu Therese zag de oude dame verschrikt aan om te zien welken indruk die woorden op haar gemaakt hadden. Maar de oude dame scheen er niet op te letten. Eindelijk was de maaltijd afgeloopen en The rese was zeer blij toen mevr. Costa opstond, zeggende „Om vier uren gaan wij uitrijden, juffrouw Gaylord." „Gaylord!" herhaal Karei haar vriendelijk toeknikkende. „Bij welke gelegenheid", voegde Isidora er bij, „wij zullen aantoonen hoe gij u vrijwillig geheel buiten het bereik der samenleving begeven hebt. Of was het niet vrijwillig?" „Als gij vraagt of ik vrijwillig hier ben gekomen dan kan ik u volmondig „ja" ant woorden." »Dan moet ik zeggen dat „Lea, uw meesteres heeft u noodig." Bij eze woorden, welke mevr, Costa op strengen In plaats van den heer mr H. J. Carsten, wien op verzoek eervol ontslag is verleend, is tot lid der landbouweommissie benoemd de heer mr J. Lint hout Homan, lid van Ged. staten van Drenthe te Assen. De laatste berichten uit Indië loopende tot 17 Juni bevatten geen nieuws uit Atjeh. In de Zaterdag te Kruiningen gehouden ver gadering van het onderwijzersgezelsehap Krab- bendijke is, in de plaats van den heer P. Janse te Schore, tot president van het gezelschap gekozen de heer M. de Korte te Yerseke. De altredende voorzitter is, volgens het reglement, niet onmiddelijk herkiesbaar. Vrijdag werd te Cortgene de 7e algemeene vergadering gehouden van de onderwijzers-ver- eeniging in het arrondissement Tholen. De vergadering, geleid door den heer mr L. A. Bijbau» werd bijgewoond door 49 personen, onder wie de districts-schoolopziener, de heer W. J. van Gorkum, de burgemeester van Stavenisse en die van St. Annaland, benevens nog enkele andere beeren, die, ofschoon geen onderwijzer, de belangen van het openbaar onderwijs steeds trouw behartigen. Als plaats voor de volgende algemeene verga dering werd gekozen de gemeente Stavenisse. Door den heer L. van Rooijen van Poortvliet werd eene lezing gehouden over den tendenz- roman. Spreker wees er vooreerst op, dat het doel van den tendenz-roman is, bet in 't licht stellen van verkeerde toestanden in de maat schappij. Neemt de schrijver bij den behan deling zijner stof een goed standpunt in en stelt hij de bestaande toestanden niet scheef voor, dau voorzeker zal zijn arbeid niet vruchteloos wezett maar door tijdgenoot en nakomelingschap gezegend worden. Als Nederlaasch schrijver van tendenz- romans werd door spreker in de eerste plaats genoemd J. J. Cremer, die in zijn Manna de Freule, Fabriekskinderen, Daniël Sils, enz. eene of andere maatschappelijke kwaal onder de aan dacht van het publiek tracht te brengen. Verder werden door hem nog genoemd: G. H. van der Hoeven, Jan Holland, Muüatuli e. a, en onder de vreemde schrijvers vooral Ch. Dickens, die in onderscheidene werken als bestrijder van eene of andere maatschappelijke kwaal optrad. De schrijver gat van enkele der door hem ge noemde werken den korten inhoud. Door den heer J. Vermeulen, van Colijnsplaat werd ver volgens ingeleid het puntEen nieuw leermiddel voor het aardrijkskundig onderioijs van Nederland Dit middel bestaat in etme figuratieve voorstelling en relief bewerkt, van in Nederland voorkomende duinen, veenplassen, drooggemaakte meren, enz. enz. De heer Vermeulen merkte op, dat zoovelen zich nog eene verkeerde voorste ling maken van den loop en de uitwatering van sommige rivieren en stroomenen acht dit leer middel bij uitstek geschikt om bij den leerling toon uitsprak, naderde de lijfmeid Isidora, nam haar zakdoek en waaier van de tafel en gaf haaf ernstig en eerbiedig te kennen dat zij bereid was haar te vergezellen. Doch Isidora praatte door „dat gij nooit in uw leven een grooter dwaas* heid hadt kunnen begaan. Miss Gaylord, mijii opzichtster Lea. Ik ben ook een van die on*3 Bchadelijk<?n, Vaarwel! Zoolang, tot dat dö menagerie weer voor de voedering bijeenkomt." „Bijeenkomt!" zuchtte Karei en volgde zijne tante. Een rit met mevr. Costa door de onmetelijke suikerriet- en katoenvelden was voor Therese dien dag de aangenaamste afwisseling. En toen zij 's avonds na de thee op haar kamer zat en het verledene overdacht, voelde zij een stille bevre diging over de schuilplaats, die zij gekozen had. „Als ik maar eerst zekerheid had, dat mijne veronderstellingen omtrent den „heer des huizes" ongegrond waren." DRIEËNTWINTIGSTE HOOFDSTUK. Therese was nog geen drie weken in dit zon derlinge huishouden geweest,toen zij reeds gemerkt had dat er van haar kant groote omzichtigheid vereischt werd om het evenwicht te bewaren tusschen de vrouw van den huize en hare ontoe rekenbare schoondochter. Want zij, zoo kalm. zoo bezadigd, vond Isidora, die voortdurend onder toezicht van Lea stond, met hare hartstochtelijke uitvallen en dwaze praatjes een veel gevaarlijker t

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1