V» 171. 130e Jaargang: 18871 Zaterdag 23 Juli. BEKENDMAKINGEN. NATIONALE MILITIE. FEUILLETON. GEEN UITWEG VERKIEZING. Middelburg 22 Juli. Onderwijs. Kerknieuws, Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Oproeping van verlofgangers der lichting 1885. 1 1HIDDELBURGSCHË COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. tan dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. tan Niewenhuijzen en te Temeuzen: L. tan Wijck. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend: dat bij de op den 20 dezer plaats gehad heb bende opening van stembriefjes, voor de benoe ming van vijf leden van den gemeenteraad is gebleken, dat als zoodanig zijn verbozen de heerenJ. J. VAN DER HARST Az., P. M. DE LIGNY, M. B. G. HOGERWAARD en M. VOLKRIJK LIEBERT, terwijl er alsnog eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heerenC. J. J. A. VAN TEIJLINGEN en J. H. SNIJDERS, welke de meeste stemmen op zich vereenigd hebben dat de dag voor deze herstemming door hen is bepaald op Dinsdag den 2 Angnstns a., van des voormiddags 9 tot des namiddagB 5 nren voorts dat de processen-verbaal van stemin- levering en stemopneming van den 19 en 20 Juli jl. aangeplakt en ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn. Middelburg, den 22 Juli 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, J. W. DE RAAD, l. s. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in desa provincie van den 30en April 1887, A no 560/% 3e atdeeling (provinciaal blad no 42), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1885, behoorende tot de 5e compagnie van het 3e regt. vesting artillerie, om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van klee ding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlot medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Maandag den le Aug. a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aan melden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen, en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die om standigheid, onder overlegging van een verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 22 Juli 1887. De burgemeester voornoemd, SCHORER. »OJ Vit het Duitsch van «7. v. BÖTTGER TWINTIGSTE HOOFDSTUK. „Mijnheer Philips", zei Emilie met een zwakke poging om hare vrogere fiere houding te herwinnen, „ik moet n verzoeken a te matigen, Ik ben te ongesteld om dergelijke uitvallen te verduren." „Wilt gij my wijs maken dat nw zuster New-Orleans verlaten heeft en dat gij niet weet waar zij is Het meisje is van haar leven nog niet buiten de stad geweest en houdt gy mij onnoozel genoeg om zulk een tastbare leugen— Mevrouw Ballantyne stond verontwaardigd op en riep uit: „Houd op I mijnheer I Bedenk met wie gij spreekt „Dat doe ik mevrouw", zei de advocaat met een honen den blik op haar neer ziende, toen zij mat in haar leuningstoel gezonken was, en hy vervolgde met spotachtige beleefdheid; „Dat doe ik. Ik vergeet niet dat ik tot een dame spreek, die mij een gelofte gedaan heeft, waaraan zij zich wil onttrekken." - „Onttrekken? Hoe zoo?" „Door do aanstaande van mijn zoon te ver wijderen*'! I Wy ontvingen nog opgaaf van den uitslag der gehouden raadsverkiezingen in de volgende ge meenten Boschkapelle. Van de 40 kiezers leverden er28 geldige biljetten in. Herkozen werd C. F. Vereecken met 23 stemmen. Herstemming tusBchen P. d'Hont, K. J. A. G. Collot d'Escury, P. van Campen en C.L. Stallaert. El k e r z e e. Met resp. 20, 18 en 16 van de 21 geldige stemmen werden herkozen de aftredende leden S. Verjaal, M. T. v. d. Bout en 0. van Wauwe. Het aantal kiezers bedraagt 28. Ellemeet. Aldaar was dit jaar geene ver kiezing noodig. Graauw. Yan de 64 kiezers leverden er 56 geldige biljetten in. Herkozen zyn de aftredende leden P, Verhaegen met 45, J. J. van Gassen met 34 en A. Kouijzer met 31 stemmen. Koewacht. 59 van de 66 kiezers leverden geldige biljetten in. Herkozen werden O. P. I. Dierick met 58, A. B. Plasschaert met 46 en Hypt Ysebaert met 45 stemmen. Ossenisse heeft 44 kiezers. Er werden 31 geldige biljetten ingeleverd en herkozen werden J. F. Rosseel met 30, J. Sey met 28 en P. de Waal met 22 stemmen. St. Philipsland. Ook daar had dit jaar geen verkiezing plaats. Stoppeldijk. Aantal kiezers 53 en er waren 54 briefjes ingeleverd, dus 1 meer dan het aantal kiezers bedraagt. Herkozen is het aftredend lid W. P. Staal met 32 en gekozen Victor Boeding met 33 stemmen. Er moet een nieuwe vrjje stemming plaats hebben overeenkomstig de laatste al. van art. 70 der kieswet. Het aftredend lid P. J. Baysrogge verkreeg 27 stemmen. Te Biervliet waren niet, zooals men ons seinde, 42 maar 52 geldige stemmen uitgebracht. En hiermee zjjn wij aan het einde der opgaaf. Dat wij Woensdag reeds den uitslag van een groot deel der gemeenten, in Zeeland konden opnemen en gisteren op een enkele na dien van al de overige gemeenten danken wij, behalve aan de activiteit van onze correspondenten, grootan- deels aan de vriendelijke medewerking van heeren secretarissen der verschillende gemeenten, wien wjj daarvoor bij deze onzen dank betuigen. De oude Bamberg waagt het Zondag nog eens een beroep te doen op het Middelburgsche publiek. Oud als hjj is, spreekt het van zelf dat hy ge hecht blyft aan de traditie en de oude stukken, waarin hy jaren lang zyne triomfen behaalde. Wie hem in zijn kracht wil zien; wie houdt van een volksdrama als De voddenraper van Parijs hy verzuime niet Zondag schouwburgwaarts te gaan. Men doet daarmee tevens een goed werk, „Denkt gij dus dat ik de vlucht myner zuster in de hand gewerkt heb „Ja, dat geloof ik stellig." „En dat de brief dien gij zoo even gelezen „Door n samen opgesteld is." „Hondt gij my in staat tot „Bah!" Die uitroep was zoo barsch dat Emilie rood werd van machteloozen toorn. „Of ik u in staat houd om een onbeduidenden brief te vervalschen? Dat wildet gij mij zeker met dien verontwaardigden blik vragen? Waar is meer driestheid toe noodig, voor zulk een klein bedrog, of om de laatste wilsuiting van een stervende te vernietigen, waardoor een onterfde zoon weer in al zyn rechten hersteld werd, die hem bij het testament van zijn vader ontzegd waren Emilie verbleekte en zei: „Wat moet ik dan doen om te bewijzen dat ik, al ben ik in een ander opzicht schuldig, tegenover u volkomen eerlijk gehandeld heb?" „Wat gij doen moet? Welnu, ons accoord is in het minst niet veranderd door hetgeen er voorgevallen is. Gij hebt nog zes maanden voor u om dit huwelijk tot stand te brengen. Ik wil nu eenmaal dat Therese Gordon mijn schoon dochter zal worden. Een verbintenis met de Gordon's en Ballantyne's zal voor de maatschap pelijke positie der familie Philips een groot voordeel zijn. Daarenboven was het geheel over bodig om my met dien lichtzinnigen streek der want men steunt dan een oud maar in zijn doen en Ja.ter nog altyd jong kunstenaar, die waar- GWiig'* •'crdifctnt uit erkentelijkheid voor hef vele genoegen dat hy jaren lang het publiek verschafte. Uit Goes wordt ons gemeld: Gister avond werd door de zangvereeniging Excelsior in den tuin van de Prins van Oranje alhier een concert gegeven. Hoezeer het weder schoon was, zal de scherpe noordenwind misschien wel oorzaak geweest zijn dat de opkomst van het publiek betrebbelyk niet groot was. Het programma bevatte een negental nummers, vier voor gemengd koor, twee voor vrouwen- en twee voor mannenstemmen en bovendien een paar qnartetten. Het progamma was goed gekozen en bestond nii kleine koren die beter dan groote werken voer het zingen in de buitenlucht geschikt zyn. De aanwezigen waren goed voldaan en schonken menigmaal bijvalsbetuigingen. Niet het minst was dit het geval bij de uitvoering van den lofzang van A. Br. van den Bergh, door vrouwenstemmen. De uitvoering van Beim Son- nenuniergang van Niels W. Gade voor gemengd koor liet veel te wenschen over; het ontbrak daarby aan de noodige bezieling. Het concert werd besloten met het eerste couplet van het volkslied. De tuin was, toen het donker werd, a giorno en met gas verlicht en maakte eenaan- genamen indruk. Het is te hopen dat de zangver eeniging dit eerste zomerconcert door meerdere zal laten volgen. Men schryft ons uit Biervliet Yan hier vertrekken twee posten per dag. Een voetbode verlaat, richting IJzendyke, met het middaguur onze gemeente, en diezelfde bode doet dat, richting Hoofdplaat, des avonds 7 uur. De eerste verzending passeert denzelfden dag do Scj^Jde, is na 6 uur te Midde'bfirg.t De latere vérzending logeert te Hoofdplaat en trekt den anderen morgen de Schelde over. Daardoor mist Biervliet de verbinding met de middagpost boot, en kunnen geene brieven uit deze gemeente denzelfden dag nog tijdig Middelburg enz. bereiken. Zonder groote kosten van postkar of meerdere boden zalle p ostverbinding met Biervliet altijd wel te wenschen overlaten. Geïsoleerde ligging, eene brievenbus halfweg Hoofdplaat, rekening met de Belgische pOst enz. zyn voor de post administratie ook al bezwaren, die alleen door geldelyke uitgaven opgeheven kunnen worden. Toch zon verandering niet ongewenscht zyn. Omtrent den uitslag der gemeenteraadsverkiezing te 's Gravenhage zegt hel Vad. o. a. Dat de wethouder van onderwys, jhr Six, niet herkozen is, doet ons van harte leed, omdat wij zyn arbeid voor het lager onderwys in onze ge meente zeer hebben leeren waardeeren. Dat de kiezers den beer Calkoen in zyn plaats naar den raad afvaardigden willen wy niet beschouwen als een aanwijzing van dit nieuw gekozen lid als toekomstig wethouder van onderwys. Maar wie ook den heer Six zal hebben te vervangen, wy gelooven niet, dat men een titularis zal vinden, jonge dame te willen verschrikken. Als zij eenmaal de vrouw van Josia is, zal ze wel voorzichtiger moeten zijn." Emilie huiverdezij was gebonden en kon niet terug. „Wat moet ik in deze doen, mijnheer Philips? Help mij toch; ik ben ten einde raad!" „Gij moet nitvorschen waar Therese zich bevindt; dat is al wat gij te doen hebt." „Ik heb niet het minste begrip waar zij zijn kan." „Zij moet niettemin gevonden worden." „Maar hoe „Wat zegt uw man van die raadselachtige verdwijning „Die is buiten zich zelf en zal heden de zaak aan een rechercheur in handen geven." „Dat is toch geheel doelloosgy hebt im mers den brief waarin zij verklaart dat zij vrij- willig nw huis verlaat." „Gij vergeet dat mijn man niets van onze overeenkomst weet. Hy weet alleen dat mijn zuster gevlucht is." „Hij denkt zeker dat zij ontvoerd is Mis schien wel dat zij zich het leven benomen heeft, omdat Everard Ballantyne haar liefde versmaadt Dat volk zal natuuriyk alle medeplichtigheid ontkennen." »Zij zijn er ook volstrekt niet in betrokken." „Er is nog een andere in de stad, van wien die onvergelijkelijke jonge dame niet afkeerig was," in wiens handen de belangen jranVt onderwys beter gewaarborgd zyn tegen fyrwaarloej&ing eenerzyüs en overdreven uitbreiding van den anderen kant, als by den heer Six, den loyalen uitvoerder der schoolwet. Met oprecht leedgevoel zien wy dezen wethouder uit het college van dagelyksch bestuur treden Wij zijn overtuigd, dat zijn niet-herkiezing een groot verlies is voor de gemeente. En als de coalitie verder zegeviert, zal het by dit verlies niet blyven. Onze gansche gemeente lijke administratie wordt ernstig bedreigd. Aan de kiezers staat het om althans nog grooter nadeel voor onze gemeente te voorkomen. Behalve dat ze lichamelijk nauwkeurig onder zocht en goed bevonden waren, werden de leer lingen van een bekend instituut in een der groote steden van ons land gedurende een half jaar voor den aanvang der toelatings-examens voor marine en militaire academie wekelijks gekeurd en zoo noodig behandeld, door eene specialiteit voor oogziekten. Daar allen volkomen goed bevonden waren, ook by een voorafgaand particulier onder zoek door den president der keuringscommissie, koesterden ze omtrent den uitslag der beuring niet de minste zorg. Wie schetst dus de teleur stelling dier jongelieden, toen bleek dat van de 9 adspiranten 7 ongeschikt werden bevonden, waaronder éen met aanleg voor een bandbreuk. Een ander adspirant derzelfde groep werd door den voorzitter goed bevonden; de tweede dokter meende echter een nauwlyks merkbaar wit streepje op een der oogen te ontdekken, waarna een derde beslist een wit streepje zag en verzekerde dat deze jongeling in zeer lichten graad lydende was aan granulatie. De twee eenig overblyvendea van de 9 adspiranten slaagden in hun examen voor adelborst! terwyl JvrèfB der f afgekefiïderi, de overige 5 waren te jong, goed bevonden Werden voor de militaire academie en ook daar slaagden. (Arnh. Crt De heer I. J. de Groote te Schooüdijke, verwierf te Breda akte van hoofdonderwijzer. Te Arnhem is o. a. geslaagd voor hoofdakte lager onderwijs de heer J. G. den Exter van den Brink van Krabbendyke, onderwijzer te Bergen op Zoom. Voor de aanstaande verkiezing van 42 leden van het kiescollege der Nederlandsche Hervormde gemeente alhier hebben 310 stemgerechtigde lid maten biljetten afgehaald. Dhr F. W. I. Wolf van Odijk (prov. Utrecht) heeft het beroep naar de Hervgemeente te Axel aangenomen. Uit Bath schrijft men ons In Juni jl. werd in eene vergadering van kerk voogden en notabelen der Herv. kerk alhier, inzake de overplaatsing der kerk, de wenschelijkheid uitgesproken, dat er ook te Rilland gelegenheid „Wien meent gij „Dien lompert in de C&rondeletstraat. Leslie Davenport." Bij het hooren van dien naam klopten hare polsen sneller. In haar eersten schrik had zij ook aan Davenport gedachtmaar zij antwoordde scherp „Hoe kunt gy een onschuldig meisje zoo belasteren? Hoe zou mijnheer Davenport iets van het verblijf mijner zuster afweten „Ik heb van morgen tijd noch lust om u het waarom en hoe van mijn argwaan te ver klaren. In het algemeen is die zeer gegrond, want ik heb het lange gesprek tusschen uw zub- ter en den bekenden vrouwenhater Davenport op Therese's verjaardag niet vergeten. Buitendien heb ik op zeker avond, om elt uur toen ik toevallig hier voorbij kwam, gezien dat Daven port aan de deur afscheid van haar cam." „Mijnheer Davenport is een vriend van mijn man, die nooit iéts doen zou wat schande over zijn naam kon brengen." „Laat nu uw mooie praatjes maar rusten ik ben die moede en zeg alleen ditTherese Gordon wordt binnen zes maanden de vrouw van myn zoon, of Everard Ballantyne en zyn broeder uw man krijgen de schriftelijke bewijzen in handen dat de onfeilbare mevrouw Ballantyne een bedriegster is." Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1