N° 168: 130" Jaargang: 1887'. Woensdag 20 Juli. FEUILLETON. GEEN UITWEG! Middelburg 19 Juli. Onderwijs* Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /l.SG iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBUMME COURAIVT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdag» Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. tan de» Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou,te TholenW. A. tan Nieuwenhuuzen en te Terneuzen: L. van Wuck. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daebe fe Cie., John F. Jones, opvolger. Zooals in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer reeds werd gemeld is de heer M. Schalkwijk benoemd tot burgemeester vanElkerzee en Ellemeet. Na afloop van het festival had gisteren in den Buitentuin de loting om de premiën en de uit reiking der medailles plaats. Oefening kweekt kunst van Wemeldinge viel de premie van 50, St. Cecilia van Maldeghem die van 25 en Constantia van Leur, die van 15 ten deel. De premie voor het verstkomend gezelschap werd eveneens aan laatstgenoemd korps uitgereikt. Nadat de voorzitter van Excelsior de heeren bestuurders en leden der onderscheidene vereeni- gingen geluk gewenscht had met de hun ten deel gevallen premiën en allen dank gebracht had voor hunne komst naar Middelburg en de schetterende fanfares, die in antwoord daarop weerklonken, waren geëindigd, reikte de heer Den Doop aan den heer J. Scholtens, directeur van het Middel- burgsche schutterijkorps, eene zilveren herinnerings- medaille uit voor de compositie van den feeet- marsch. Natuurljjk ontbraken ook toen de toejuichingen niet. Intusschen was het uur van vertrek genaderd en nog steeds musiceerende trokken de verschil lende gezelschappen, begeleid door bestuursleden van Excelsior en vergezeld van een overtalrijk publiek, naar de Loskaai, vanwaar de reis per spoor, barge of boot werd aangenomen. Tot sluiting van het festival gaf gisteren avond het onvermoeide muziekkorps der schutterjj in het Schuttershof een concert dat vrjj goed bezocht was en door een geanimeerd bal gevolgd werd. Ons muziekkorps heeft ook des avonds met onverflauwden jjver zich van zijn taak gekweten en voerde de verschillende nommers van het programma verdienstelijk, enkele zeer goed uit. Tot slot werd de feestmarsch van den heer Scholtens gespeeldwij konden deze nu beter beoordeelen dan 's middags. Deze compositie was voor de gelegenheid, waarvoor zjj dienen moest, uitstekend geschikt, en zij voldoet goed. Wellicht is het mogeljjk haar eenigszins in te kortenhetzelfde motiet wordt wel wat al te dikwjjls herhaald. Ons dunkt, zjj zou dan beter voldoen. Ten slotte, tot wjjziging van het gisteren ge melde, de mededeeling dat niet het muziekkorps der dd. schutterjj de taak van het afwezige gezel schap uit Roosendaal heeft vervuld, maar Constantia uit Leur. De zwemwedstrijd, die morgen (Woensdag) ter viering van het tienjarig bestaan der zwem- en bad-inrichting alhier zal plaats hebben, verdient meer de attentie dan menigeen wel denkt. Wjj 36. Uit het Duitsch van J. v. BÖTTGER. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Naast mevrouw Costa stond een tafeltje, met een bloemenvaas, een zilveren reukfleschje en een boek. Op het kussen aan hare voeten sliep een groote angora kat. Er heerschte een drukkende temperatuur In het vertrek, bloemengeur en Oostersche reuk werken maakten de lucht veel te zwaar en ofschoon het buiten warm was, brandde er een groot vuur aan deu haard. „Gij kunt gaan, Lea. Ik zal schellen, wanneer juffrouw Gaylord naar haar kamer wenscht te gaan. Neem als het u blieft een stoel en ga dicht bij mij zitten, juffrouw Gaylord. Mijn ge zicht is zeer zwak." Therese deed gelijk haar bevolen was, doch keek eenigszins ongeloovig naar de schitterende zwarte oogen harer nieuwe meesteres, die er volstrekt niet zwak uitzagen. „Ik veronderstel dat gij in zoover met de om standigheden bekend zijt, dat gij hier in huis niet op genoegens zult rekenen. Mijn znster schrijft mij althans dat zij n alles meegedeeld heeft, wat gij hier te verwachten hebt." „Zoo is het, mevrouw," antwoordde Therese ^orlaf, wenschen daarom hierop even de aandacht te vestigen. De wedstrjjd zal bestaan uit vier af deelingen, nl. snelzwemmen op den buiksnelzwemmen op den rug; fraai zwemmen en tobbenwedstrjjd. Yoor elke afdeeling zjjn ruim 20 deelnemers. Liefhebbers en bewonderaars der edele zwem kunst zullen dus ruimschoots gelegenheid hebben het hart op te halen. Het nuttige, aangename en vroolijke schouwspel zal worden opgeluisterd door de muziek der dd. schutterjj, wat zeker ook wel eenige aantrekkingskracht zal uitoefenen. De wedstrijd begint te twee uur en voor vjjf en twintig cents kan ieder daarvan getuige zijn. De ex-keizerin Eugenie van Frankrijk kwam gisteren avond, begeleid door den heer Piétri, en nog een heer, met den mailtrein te Vlissingen aan. Zjj begaf zieh met een rijtuig in de stad en ver volgens naar het badhotel, alwaar zij overnachtte. Heden middag zette zjj hare reis naar Engeland per dagmailboot Duitschland voort. Zjj was als altijd in rouw gekleed. Gisteren kwam zjj van Den Haag en Delft, waar zjjden koninkljjken grafkelder bezocht. In 't bjjzonder gold haar bezoek het stoffeljjk overschot van wjjlen koningin Sophia. De keizerin heeft o ok nog het Huis ten Bosch bezocht. Uit Arnemuiden schrijft men ons Maandagmiddag bracht de commissaris des konings, jhr mr W. M. de Brauw, een bezoek aan deze gemeente. Van de openbare gebouwen en uit de woningen der ingezetenen wapperde de nationale driekleur. Zoodra de commissaris met zijn rijtuig op het grondgebied der gemeente was aangekomen werden, volgens ouder gewoonte, de klokken geluid. Aan het raadhuis werd jhr De Brauw door den burgemeester en de leden van den gemeenteraad verwelkomd en, na aldaar eenigen tjjd vertoefd ët\ het raadhuis bezichtigd te hebben, werd een bezoek gebracht aan de openbare school, het kerkgebouw en de christeljjke bewaarschool. Te vjjf uren vertrok de commissaris uit de gemeente en bracht op zjjne terugreis nog een bezoek aan de hofstede van het raadslid A. Boogert. Uit IJzendjjke schrjjft men ons De gemeenteraadszitting van Maandag, die door vele belangstellenden werd bijgewoond, was uitslui tend gewjjd aan het bespreken van een stoomtram- dienst CaprjjckWatervlietIJzendijkeSchoon- djjke, in verband met den dienst Breskens Maldeghem. De heeren C. de Vos, burgemeester van IJzen djjke, P. van Houte, burgemeester van Schoondjjke, en C. A. Carpreau, civiel-ingenieur te IJzendjjke, hebben zich tot een voorloopig comité gevormd, bereids onderhandelingen aangeknoopt met de maatschappjj van buurtspoorwegen in België over het op Belgisch grondgebied te leggen gedeelte en verzochten nu den raad hun een crediet van ƒ400 toe te staan voor kosten van voorbereiding, die „Maar ik wil niet dat gij u als gebonden beschouwt. Uwe plichten zullen licht zijn, doch ik meen mij niet te vergissen, wanneer ik aan neem dat gij tot nog toe in een heel andere sfeer geleefd hebt dan gij hier zult vinden. Gij zijt een jonge dame uit de groote wereld." „Atzondering, rust en stilte is alles waar naar ik verlang", antwoordde Therese ontwijkend. „Ik geloof dat ik u lief zal krijgen", zei mevr. Costa, nadat zij een halt uur gepraat had den. „Ik heb veel verdriet gehad, maar ik hoop dat mijn hart er niet door verhard is. In de eerste maand moet gij u door geen belofte binden. Misschien zult gij iets ontdekken dat uw belang stelling opwekt. Morgen praten wij verder. Ik was zeer benieuwd om te zien hoe de eerste vreemde, die ik als huisgenoot opneem, er uitziet. Gij staat mij wel aanwant gij boezemt ver trouwen in. Het spijt mij dat gij zoo jong en schoon zijt," met die woorden schelde zij en oogen- blikkelfik verscheen Lea weer. „Lea, breng juffrouw Gaylord naar haar kamer en zorg dat het haar aan niets ontbreke. Goeden nacht, juffrouw" dit zeggende reikte zij haar de hand, trok haar omlaag en drukte hare lippen op het voorhoofd van het jonge meisje. Lea bracht haar langs den weg, dien zij geko men waren, naar haar kamer. „Heerlijk!" zei Therese, toen Lea haar verlaten had en zij het ruime, rijk gemeubelde vertrek overzag, dat zij voortaan bewonen zou. Een tafeltje met een wit servet bedekt trok haar op 600 begroot worden, doch waarin Schoondjjke 7„ dragen zal. Met eenparige stemmen betuigde de raad zjjne ingenomenheid met een stoomtramdienst Sehocn- dijkeCapijjck en opende hjj het uitzicht op eene jaarlijksche subsidie, doch tegen eene tege moetkoming in de kosten maakten sommige leden, bij gebrek aan de noodige zekerheid, bezwaar. Zij vonden de gegevens nog te vaag en waren van oordeel dat elk ondernemer, „zelfs een boer die eene hofstede betrekt" (het was een landbouwer die dit zeide) een zeker kapitaal wagen moet, zoodat ook het comité wel iets wagen kon. Nadat de voorzitter, als medeonderteekenaar van de aanvrage om subsidie, had te kennen gegeven dat het comité geheel belangeloos optreedt en aan de eerste maatschappij de beste, wien het ernst met de zaak is, zijne rechten zal overdoen, besloot de raad met 6 tegen 5 stemmen de gevraagde subsidie te verleenen. Alzoo is een eerste stap gedaan om ook langs de zuidzijde van het district de voornaamste ge meenten van het kanton door eene internationale lijn aan het groote Belgische spoorwegnet te verbinden en de eigenlijke hoofdlijn want een hoofdljjn zal het al spoedig blijken te zijn daar te stellen. Jammer misschien voor een beter welslagen dat de stoomtrammaatschappjj Bres kensMaldeghem de taak niet op zich heeft genomen; maar des te meer juicht men dan ook de baanbrekers in deze toe. De cadet J. J. Verkuyl Quakkelaar, van het 2e studiejaar inf, hier te lande, is overgeplaatst bij de cavalerie hier te lande. In plaats van den msjoor C. L. van Pesch, is de kapitein J. Bueno de Mesquita aangewezen als hoofd van onderwijs in de artillerie-wetenschap aan de kon. mil. academie te Breda. Aan het gehouden examen voor plaatsing aan die. academie werd deelgenomen door 196 adspi ranten. Hiervan voldeden aan de eischen van het examen 82 en werden geplaatst 74. De ver deeling der 74 geplaatsten is als volgtvoor het leger hier te lande19 infanterie, 7 cavalerie, 11 artillerie, 2 genie, te zamen 39; voor het leger in Oost-Indië25 infanterie, 3 cavalerie, 4 artillerie, 3 genie, te zamen 35. Lantaarn no 14 bevat een plaatDe zeven Martelarenen verder Duitsche gedachten ver- dietscht, door H. J. Schimmel Portretten uit de Tweede kamer, VIII, mr R. J. Corver Hooft, door W. v. d. F. II libro delV amore, door Verax. Een brief van H. de Veer, en eene briefwisseling binnenshuis, door Jan C. de Vos. Geheel in denzelfden geest als dit Vrijdag plaats had met de leerlingen van de school C werden heden de trouwe schoolbezoekers van school B (hoofd de heer Nierse) door het bestuur der Vereeniging tot wering van schoolverzuim alhier beloond. aandacht, zij tilde het servet op en zag een smakelijk avondeten staan. „In dit tooverslot schijnt men waarlijk ook te eten," zei zij lachend. „Het zou een geluk voor mij zijn, indien de geheimen van dit zonder linge huishouden zóo belangwekkend bleken te zijn, dat ik daardoor kon vergeten dat ik geen thui3 meer heb. O zusterGeen tehuis tot dat gij door dezen beslisten stap van mijn kant, inziet hoe onuitvoerbaar uwe zonderlinge plannen zijn, en gij die vrijwillig opgeeft, zoodat ik in vrede tot u kan terugkeeren. Hoe lang zal dat duren en hoe zal ik het vernemen Zij weet immers niet, waar ik ben. Ik had ook niemand wien ik raad kon vragen, niemand behalve neen tot hem kon ik niet gaan NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Den volgenden morgen maakte Therese zich voor een wandeling gereed alles zag er buiten zoo frisch, zoo uitlokkend uit. Voor haar venster strekte zich een groot grasperk uit tot aan het rasterwerk dat het bosch omsloot, waar zij giste ren avond doorgereden was. Onder het aaukleeden had zij zich zelf uitgelachen over de zorg, die zij aan haar toilet besteedde. Alles voor een oude dame, die daarenboven half blind is," dacht zij, toen er geklopt werd en Lea verscheen, die op haar afgemeten toon zei „Juffrouw Gaylord ik moet u de ontbijt kamer wijzen. Mevrouw Costa hoopt dat de Op deze school bedroeg bet aantal leerlingen op 1 Januari 1886 353, nl. 197 jongens en 156 meisjes. In den loop van het jaar werden afgeschreven 42 leerlingen, nl. 30 jongens en 12 meisjes. Van de 311 kinderen, die het geheele jaar leerling op school B bleven, kwamen er 286 in aanmerking voor eene geldelijke belooning en wel 10 kinderen, die ieder 1.25; 39 die ƒ1; 187 die f 0.75 en nog 50, die f 0.50 ontvtngen. Van de 286 leerlingen zijn er 212 die gedurende het geheele jaar geen enkelen keer willekeurig de school hebben verzuimd, d, i. nagenoeg 75 De overige verzuimden 1 tot 5 schooltijden. Behalve de geldelijke belooning wordt morgen (Woensdag) nog aan 44 leerlingen met nog 46 kinderen van school C aangevuld een rijtoer over de Oranjezon naar Domburg gedaan onder de leiding der hoofden van de scholen A en B met het noodige onderwijzersp°rsoneel. Natuurlijk werden zoowel de prijzen als de toezegging voor den rijtoer met van vreugd stralende gezichten ontvangen ea, al werden al da verschillende liedjes, die onder leiding van den heer Romijn gezongen werdeD, opgewekt uitge voerd, bovenal vond het „dankbaar lied" instem ming, waarinde vriendenhand, dis geld aanbiedt en die een rijtoer in het naast verschiet stelt» werd geroemd. Het volgende oordeel wordt door een stu dent van de Vrije universiteitden heer T. de Vries, geveld over de „ellendelingen" en hunne aanhangs ers, die de hervormde kerk vormen buiten de doleerenden „Ik zal ze u aanwijzen en ik zal u zeggen wie ze zijn. Ga henen, gij en uwe medeleidslieden dr Vos en dr Bronsveld, langs de honderden pastoriën, zie en aanschouw de loome gestalten der traktementachtige dominee's die sedert jaar en dag in hunne pastorietuinen wandelen, hun leven in luiheid en vadsigheid doorbrengen eu zelf niet weten waarvoor ze in de wereld zija (wat mij ook 'n raadsel is), die geene roeping kennen dan des Zondags eenige even trage en matte toehoorders te amuseeren of in slaap te wawtslen. Ellendelingen zijn het, die sinds lang zich het vertrouwen der gemeenten onwaardig maakten en slechts deze éene verdienste hebben, dat ze kunnen fungeeren als zoovele bakens in zee. „Eu het getal derzulken is legio 1 „Doch de leiders der Ethisch-Ireuische partij hebben meer aanhangers. Ik bedoel de sentimen teel (ziekelijk teergevoelige) vrome dametjes in Den Haag en andere steden, die onder de senti- menteale preekjes van zeer sentimenteele Ethische domineetjes met hare zakdoekjes in de vooral sentimenteele oogjes wrijven, wanneer ze gevoelen dat er zoo iets van een sentimenteel traantje iu de predikatie voorkomt. „En dan heb ik ook alles genoemd.". vroege uren, waaraan men buiten gewoon is, u niet onaangenaam zullen zijn. Zij zal u gaarne om tien uur in haar kamer zien. „Dus ontbijt zij niet met mij." „De meesteres ontbijt nooit met de familie", antwoordde Lea dood bedaard! Brandend van nieuwsgierigheid om te weten uit welke leden die geheimzinnige familie bestond, volgde Therese Lea naar de gioote ontbijtzaal, waar een menigte schotels op een ronde tafei stonden, doch er was slechts voor een persoon gedekt. Achter den eenzamen stoel stond een knecht, die een waardig pendant van Lea mocht heeten. „Andries, dit is juffrouw Gaylord, gij moet haar bedienen." Met die woorden werd Therese aan de zorg van Andries toevertrouwd en de andere vertrok. Therese naam plaats, ontvouwde haar servet en onderwierp zich aan de stille doch aandachtige zorg van Andries. Na afloop van het maal vroeg zij „Andries! zijn er hier in de nabijheid van het huis mooie wandelingen? Ik zou van morgen niet ver willen gaan, maar ik heb behoefte aau beweging in de frissche lucht." „De meesteres, noch madame, noch mijnheer gaan ooit wandelen, die rij den alleen. Maar wan delingen zijn er genoeg." „De meesteres, madame en mijnheer een geheimzinnig drietalherhaalde Therese bij zich zelf. „Ik bad geen beter plekje kunnen vinden, om mij aan de oogen mijner familie te onttrekken''}

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1