Laatste Berichten. 31 FEUILLETON. Verspreide berichten. Onderwijs. Rechtszaken. GEEN UITWEG! ferkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen, „Maar dat ia vreeselijk, Therese." Bevorderd tot le luit. bij bet korps mariniers de 2e luit. E. Berdenis van Berlekom, A. de Tim« merman, J. C. Scbraver en W. G. Vennekool. Gymnasium te Middelburg. Bij de op 11,12 en 13 Juli gehouden overgangs examens werden van de 5e naar de 6e klasse bevorderd J. L. Goemans en M. Plejmevan de 4e naar de 5e J.Riemens, A.Schilham, C.F.Th, von Ziegenweidt, Ch. M. van Hoek en J. G. Ph. Voéglervan de 3e naar de 4e P. C. Boutens, K. Ch. Crucq, A. Montagne, A. Moolenburgh, J. H. Polak, Jan Smit, G. C. Nonhebei en F. Snel van de 2e naar de 3e C. J. H. Yerweijs, W. A. van Trigt, B. J. Verheij, A. A. de Veer, A. Knottenbelt, J. W. Pompe van Meerdervoort, afgewezen éenvan de le naar de 2e K. J. de Jong, J. P. Klaarhamer, J. H. Geselschap, J. K. C. Trillaard, J. van den Hoek, G. J. Holster, A. A. Noske, J. A. Goemans, A. J. van Oekenburg, H. Couvée, A. Th. A. Wagtho, J. C. Verheijden en A. S. de Kanter. Bij het op 13 en 14 Juli gehouden eerste toelatings-examen zijn tot de eerste klasse toe gelaten A. J. Werner, J. C. Sohorer, G. A. Alberts, D. G. van Teijlingen, J. K. de Liefde, F. B. Evers, A. J. van Pagé, C. le Nobel en Ch. Was twee werden voorwaardelijk tot de derde klasse toege laten en drie aspiranten voor de eerste klasse afgewezen. Op de gewone wijze had heden namiddag op de bovenzaal van de sociëteit De Vergenoeging op de Markt van wege de Vereeniging tot wering van schoolverzuim te Middelburg de uitreiking plaats van de bekroningen over 1886 aan de leerlingen der school C (hoofd de heer L. de Man). De heer Sibmacher Zijnen, voorzitter der ver. eeniging, sprak de kinderen toe en wenschte hun geluk met de getoonde plichtsbetrachting, die in de eerste plaats tot hun eigen voldoening strek ken zal en in de tweede plaats hen hier bijeen bracht tot het ontvangen van een bewijs van erkentelijkheid. Hp knoopte daaraan vast een opwekking tot voortdurende plichtsbetrachting, zoowel in de school als in het huisgezin en de maatschappij. Wijzende op de groote verplichtingen, die de kleinen hebben aan hunne ouders en onderwijzers, noodigde de heer Sibmacher Zijnen hen ten slotte uit een driewerf hoera voor beiden aan te heffen. Daaraan voldeden de jongelui con amore, terwijl zij met niet minder vuur ook een hoera instelden ter eere van de vereeniging. Hierna hieven zij, onder leiding van den heer Termijn, een paar liedjes aan, die alleraardigst werden gezongen, nl. een Boeiersliedjeeen Mei lied en een lied voor 't Vaderland. Vervolgens werden de belooningen uitgereikt. Het getal leerlingen op deze school bedroeg op 1 Januari 1886: 366, te weten 222 jongens en 144 Meisjes. In den loop van het jaar vertrokken 73 leer lingen, 45 jongens en 28 meisjes. Er bleven dus 293 leerlingen, 177 jongens en 116 meisjes, die voor eene bekroning in aanmerking zouden kunnen komen. Uit de opgemaakte staten van het schoolver zuim blijkt dat 247 leerlingen, 145 jongens en 102 meisjes, zich eene bekroning hebben waardig gemaakt. 61 jongens en 25 meisjes werden verblijd met een vereeiend getuigschrift en met de toezegging deel te zullen nemen aan den, de volgende week te houden rijtoer, terwijl 84 jongens en 77 meisjes met een boekgeschenk werden beloond. De feestelijkheid werd besloten met een lied getiteld Adieu, met het Wilhelmus en ons volks lied, waarna de heer Sibmacher Zijnen den scho lieren een tot wederziens toeriep. Bij het gehouden examen te Arnhem voor de hoofdonderwijzers-acte is geslaagd de heer G. J. Barentsen, onderwijzer te Coiijnsplaat. Bij kon. besluit zijn aan de gemeenten Breskens en Kapelle ter behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs subsidies verleend, respectievelijk van f 550 en f 1250. Gisteren is C. de V., koopman te Heinkenszand, Uit het Duitsch van J. v. BÖTTGER. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Therese dacht daarbij aan hetgeen haar zuster haar over dit punt gezegd had en daar zij atijd gehoopt had dat Emilie haar hardheid tegenover Everard eenmaal zou goed maken, had zij er gaarne in toegestemd om bij de oude mevrouw te blijven, opdat de zelfvernedering harer zuster zonder getuige kon plaats hebben. Fanny was gevloden en had het mandje op tafel laten staan want hoeveel zij ook van The rese hield voor mevrouw Frederik Ballantyne voelde zij een onoverwinnelijken angst. „Therese!" zei de oude dame, „ik vrees dat gij niet zoo gelukkig zijt als gij zijn kondt." „Wie is dat ooit, mamaatje", antwoordde zij met een gedwongen lachje. „Zeker, zeer weinig menschen, mijn kind Maar Therese, weet gij wel heel zeker dat ik u niet helpen kan „Heel zeker." i— „Ook niemand anders „Niemand anders.'! die verdacht werd den vreeselijken moord op zijn zoontje gepleegd te hebben, wegens onvoldoende bewijzen uit de gevangenis te Middel burg ontslagen. Heden morgen is de justitie van hier echter opnieuw vertrokken naar Heinkenszand op verder onderzoek in dezelfde zaak, daar gisterenavond nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen, die sterke vermoedens van schuld tegen de vrouw van C. de V. hebben doen rijzen. Omtrent dezelfde zaak meldt men ons uit Heinkenszand dat aanleiding tot dit nieuwe onderzoek is geweest een gesprek tusschen man en vrouw bij de terugkomst van De V., waarbij deze zich beklaagde dat hij onschuldig in de gevangenis had gezeten, en de vrouw moet erkend hebben zelf de daad te hebben gepleegd. Dit moet gehoord zijn door eenige personen, die rond het huisje van het echtpaar zich bevonden. Te Borssele is een landbouwer in het bezit van eene meekrapplant, bijzonder wegens haar grooten omvang door de lengte harer stengels. De omtrek over dwars gemeten bedraagt gemiddeld 4 meters. Te Goes staat een weduwenaar van'SS jaïen op het punt in 't huweljjk te treden met een meisje van 23 zomers. Het zou reeds voltrokken zijn geweest maar het bruidje is met een Verkeerden naam in het geboorteregister ingeschreven. Als nu de liefde in dien tusschentijd maar niet ver koelt Dat bedelen nog zoo'n slecht aipbacht niet is blijkt uit het feit dat zekere I. uit Breda, die met behulp van twee krukken zijn levenspad bewandelt en op den dag van het zeadingsfeest, nabij het Valclceslot te Goes zich had geposteerd, niet minder dan 26.39 oogste. Heden morgen aldus luidt een bericht uit Yerseke verliet een tweejarig knaapje ongemerkt, nog ongekleed, de ouderljjke woning om bij zjjn grootvader op den Dam te gaan spelen. Niet ver van de woning des laatsten ligt de sluis van de Breede watering en toen men het kind ging zoeken, vond men het in de kreek aan de zeezjjde der sluis. De heer M. Mieras begaf zich te water en haalde het er uitde heer G. Schipper weerde zich ijverig om door toepassing der gewone middelen de levensgeesten weer op te wekken, doch helaas niet met den gunstigen uitslag van vóór enkele weken, toen 2 kinderen bijna verdronken waren. Het kind was dood. Den leerlingen der openbare school te Coljjns- plaat werd gisteren, bij gelegenheid der kermis, een aangename middag verschaft, vooral door de ijverige bemoeiing van het hoofd der school, den heer J. Vermeulen, en den financieelen steun van eenige kindervrienden in die gemeente. Zjj brachten een bezoek aan de tent van den heer H. Hart, en werden zeer aangenaam beziggehouden met pan tomime, gymnastische toeren, balanceeren enz. Uit Stavenisse schrijft men ons We verkeeren hier in eene nijpende behoefte aan drinkwater, zoowel voor menschen als dieren. De laatste vinden ook weinig of geen gras meer in de weiden of langs de dijken. De wintervruchten staan veelbelovend, doch voor de zoogenaamde zomervruchten zou wat regen zeer gewenscht zijn. Het hooi is natuurlijk zeer goed binnengekomen, hoewel de quantiteit niet heel groot is. Nadat enkele ingezetenen hun overtolligen voorraad water hadden weggeschonken of verkocht, is dezer dagen door een schipper alhier reeds een lading Hollandsch water gehaald. In de tuinen ziet het er recht treurig uit. De provinciale staten van Limburg hebben aan de Zuiderzee-vereeniging een subsidie toege kend van 600. Woensdag te twee uren wees te 's Graven- hage de thermometer in de schaduw 88 gr. Fahrenheit, nog 2 graden warmer dan te Amster dam, terwijl op het strand van Scheveningen en den waterspiegel de temperatuur steeg tot 110 gr. Fahrenheit of 43 Celsius. Deze ongewone hitte gaf den baddokter van Scheveningen, den heer Mess, aanleiding hun die zich wilden baden dit te doen ontraden, omdat reeds twee personen in zee door de warmte ongesteld waren geworden. Met het oog op het gevaar, waaraan de baders in zulk een hitte blootstaan, is voortaan te „Wat is vreeselijk, mevrouw Ballantyne?" „Dat gjj, die nog zoo jong zijt en vroeger zoo gelukkig waart, een treurig geheim voor ons verbergt." „Lieve vriendin", antwoordde Therese met een heftigheid, die haar geheel vreemd was, „denkt gij niet dat gij genoeg verdriet hebt en het mijne niet behoeft te verdragen. Maar ge loof mij, niemand kan mij helpen. Laat ons nu over u zelve of over Everard, of Fanny of als gij wilt, over alle drie praten." Want hoe kon Therese zelfs met die oude vriendin over de dagelijks terugkeerende kwel ling praten, welke de hulde va n Jósia Philips en de onbegrijpelijke hardnekkigheid, waarmede Emilie hem en zijne pogingen steunde, haar be reidden Daarom bracht zij zeer behendig het gesprek op het leed van mevrouw Ballantyne zelf', en terwijl deze uitwijdde over Everard, zijn zwakte, zijn wenschen en verdienste, met die volharding, welke men slechts aan den ouderdom en de moederliefde kan vergeven, reed het voorwerp harer liefde door de heerlijke lanen der Crixent- city en verkwikte zich aan de koele lucht, terwijl zijn schoonzuster voorzichtig hare batte< rijen opzette, r- „Ik ben 2oe blij," zei Bij, terwijl zij dea Scheveningen bjj een warmte als die van gisteren, het baden tusschen 2 en 5 uur verboden. Te Scheveningen is een jongen, die zich te ver in zee waagde, verdronken en te Sommeren heeft een 17jarige arbeider zjjn 21jarigen broeder zoo aan het hoofd verwond dat deze aan de ge volgen overleed. Om verschillende redenen maken slechts een zeventiental van de 200 werklieden derlandswerf te Amsterdam, die onlangs werden bedankt, ge bruik van het aanbod om aan de marinewerf te Nieuwediep, tjjdeljjk, althans tot 31 Dec. te arbei den, waarvoor ongeveer 60 personen konden in aanmerking komen. De locomotief Claudius Civilis, aan het Centraal-station te Rotterdam, is gelicht en op de rails teruggebracht. De goederen in de wagens hebben weinig geleden. In de goederenloods, waar de locomotief kwam binnenstuiven, zjjn een tiental koffers, meestal van handelsreizigers, geheel verloren. Op Goenoeng Kendeng de helft van de Soerabaiasche inlanders gelooft er stellig aan heeft een meisje van twaalf jaar een ei gelegd, ter grootte van een krokodil-ei; bjj het vertrek van de mail was zij bezig het uit te broeden. Honderden gaan derwaartshoofden, onder wie met de reputatie valn verlichte", köinen er kijken. De abnormale weersgesteldheid wordt aan die abnormale productie ook al toegeschreven. Men weet dus nu, waarom het in Indië ditmaal meer regende dan in andere jaren in Juni. Ten plattelande is men in vele staten van Europa niet wjjzerwjj behoeven de lichtgeloovige inlanders dus niet harder te vallen dan de heksen en duivelbanners van eigen landaard, zegt het Soerab. RU. Te Helder heeft men in den nacht van Woensdag op Donderdag de houten schouwburg tent van het tooneelgezelschap Van Lier in brand willen steken. Door voorbijgangers werd het begin van brand gelukkig ontdekt, zoodat men met behulp der buren spoedig het vuur meester was. Onder den vloer trof men zorgvuldig verzamelde brandbare stoffen aan. De nationale feestdag te Parjjs is volgens alle berichtenzonder rustverstoring atgeloopen. 's Morgens werd de revue der schoolbataljons voor het Hotel de Ville bjjgewoond door den minister van onderwjjs Spulier, den prefect der Seine en den voorzitter van den Parjjsehen gemeenteraad. Er waren vele toeschouwers, onophoudelijk hoorde men „Leve de republiek" roepen. Onder toevloed van een ontzaglijke volksmenigte had de indrukwekkende demonstratie der patri otten-liga voor het monument van Straatsburg plaats. Tallooze gymnastiek- en zangvereenigingen met vaandels en trompetten defileerden rond het gedenkteeken en legden er groote kransen op neer. Slechts enkele kreten hoorde men van „Leve de republiek!" »Leve Frankrjjk!" en »Leve Bou- langer Den geheelen dag bewoog zich een talrijke menigte door de straten, maar overal heerschte rust en orde. De veiligheidsdienst was geor ganiseerd en de strengste orders waren ge geven. Om drie uur verliet Grévy, vergezeld door den minister-president Rouvier en de officieren van zjjn militair huis, het Elysée. Hjj werd met een „Leve Grévy!" begroet. Zonder dat er eenig ernstig incident plaats had is de president der republiek van de revue terug gekomen. |Bjj zjjne komst aan de Cascade werd er eenige malen „Leve Boulanger!" geroepen. Tjjdens de revue, die lj uur duurde, werd er geroepen: „Leve Boulanger!" maar ook „Leve Grévyen „Weg met BoulangerDe regi menten werden door het volk toegejuicht. De revue te Clermont-Ferrand werd, tengevolge van ongesteldheid van generaal Boulanger, door generaal Demoy gehouden. Er had geen enkele manifestatie plaats. Te Rijssel en te Marseille is de revue eveneens zonder bjj zonder voorval voorbjjgegaan. In den strijd tusschen de Coburger Ztg. en andere Duitsche bladen: of prins Ferdinand voor het aannemen van de Boelgaarsche kroon de toe stemming van den Duitschen keizer behoeft, heeft zich nu ook de Nordd. Allg. Ztg. gemengd, die in tegenstelling met het Coburger blad verklaart, dat in de rjjksgrondwet geene bepaling te vinden plaid dichter om hem h een trok, „dat gij die zaak met miss Marsden tot zulk oen goed einde gebracht hebt. Het is een allerliefst, natuurlijk meisje. Ook wel mooi en naar ik hoor, zeer rijk." „Al wat gij over miss Marsden zegt, is waar; maar ik wist niet dat er ooit eenig misverstand tusschen haar en mij bestaan had." „Gij begrijpt mij niet; ik meen dat het mij genoegen doet dat gij plan hebt haar te trouwen. Het tooneeltje zooals zij u die aardbei in den mond stak was allerliefst. Jammer dat Therese en ik u door ons binnenkomen stoorden." „Ik verzoek u niet op die manier over juffrouw Marsden te spreken. Zij heeft al genoeg moeten lijden voor haar natuurlijke, ongekunstelde deelneming jegens mij." „Ongekunsteld of niet, alleen een openlijk engagement kan de vrijheid van uwen omgang met haar rechtvaardigen." „Spreek dan eens met haar, Emilie. Ik begrijp niet wat ik in deze doen kan.'! „Gij kunt haar trouwen." „Maar dat wil ik niet." „Zij bemint u." „Heeft zij u opgedragen mij dat te zeggen.'' „Neen, maar Therese heeft het mij gezegd." „Dat verwondert mij van Therese," zei Everard gemelijk, „zij is toch anders niet zoo is, krachtens welke de keizer verlof te geven zou hebben. Volgens het tractaat van Berlijn heeft keizer Wilhelm tot de goedkeuring der keuze van eenen Boelgaarschen vorst alleen mede te werken evenals alle andere onderteekenaars. Die mede werking volgt alleen uit de positie van het Duitsche rjjk als groote mogendheid, maar uit geen enkel ander motief. Heden wordt de deputatie der Sobranja door prins Ferdinand ontvangen. Gisteren meldde de Weener Allgemeine Zeitung dat de prins van Saksen-Coburg tengevolge van incidenten in den familieraad definitief van het aanvaarden van den Boelgaarschen troon afzag. Dit bericht is nog niet verder bevestigd. Door de Porte is een circulaire betrekkelijk de verkiezing van den Coburger aan de mogend heden gezonden. Revolutionnaire proclamaties zjjn te Madrid en in de provincies van Spanje verspreid. Het publiek hecht er echter weinig waarde aan. Twee personen met valsche wissels op Lon den, ten bedrage van 10.000 dollars, zijn te Victoria in Spanje gearresteerd. Er bestaat weinig hoop op het herstel van Katkoff. In een geveeht tusschen Montenegrjjnen en Albanen op de Mcntenegrijnsche grenzen zjjn 2 Montenegrjjnen en 10 Albanen gedood. Op zijn villa Hugel nabij Essen is overleden de heer Alfred Krupp, de eigenaar der bekende groote ijzerfabriek en kanongieterjj. Koningin Victoria heeft aan lord^Salisbury op diens kasteel Hatfield een bezoek gebracht. Booze tongen fluisteren, dat deze vriendelijkheid der koningin jegens haar eersten minister uit zeer zelfzuchtige beweegreden ontspruit. De ont vangst harer gasten ter gelegenheid van haar vijftigjarig kroonfeest heeft der koningin 200.000 pd. st. gekost. Volgens sommigen zou het H. M. zeer aangenaam zijn deze onkosten op de schou ders harer jubileerende onderdanen te werpen. Lord Salisbury moet al een wenk hebben ge kregen, dat een votum in dezen geest, door het parlement uitgebracht, door de koningin zeer „op prijs1' zou worden gesteld, doch de Engelsche premier schjjnt aan dat oor doof te zjjn gebleven. Thans brengt men het bezoek in verband met den koninklijken wensch om op deze wjjze den minister-president in deze flnancieele kwestie gunstiger te stemmen. Een belangrjjk bericht voor kaalhoofdigen komt uit Amerika tot ons. Een arts aldaar ver klaart kaalhoofdigheid als het eindresultaat der menschelijke ontwikkelingde mensch der toe komst, de volkomen, bjjna ideale mensch zal geheel kaal zjjn en ook het laatste overschot van haar; dat hem van zijn dierlijke afkomst is overgebleven, verliezen. Deze kaalheid zal dan ook als een nieuw sieraad beschouwd worden en den man in de oogen der, insgelijks kale, vrouwen nog schooner maken. Wat- er dan van de kappers worden moet, voegt de geleerde dokter er niet bjj. Donderdag middag werden te Zaamslag, ten overstaan van den notaris Fercken, drie hofsteden verkocht in den Grooten- en Kleinen Eendrachts- polder en Kleinen Huissenspolder, aankomende aan den heer J. Scheele en kinderen. De hofstede in den Grooten Eendrachtspolder, bewoond door J. Scheele Jr., groot 12 hectaren 69 aren en 15 centiaren, werd- gekocht door W. de Koeijer voor f430 het Gentsoh geniet (44 aren 56 centiaren). Van die in den Kleinen Huissenspolder, be woond door Jac. Scheele Jz., werden eigenaar J. Jac. en W. Scheele voor f 375 het gemet, ter wijl die in den Kleinen Eendrachtspolder, be woond door A. Scheele Jz., gekocht werd door J. Scheele Sr. voor ƒ450 het gemet. Van 14 en 15 Juli. Middelburg. OndertrouwdA. Schut, jm. 24 j. met J. C. Steketee, jd. 18 j. A. de Broekert, wedr 30 j. met A. A. Gjjssen, jd. 26 j. GetrouwdJ. Wattez, wedr 33 j. met J. H. Jonk, wede 38 j. D. A, Alewjjnse, jm. 20 j. met J. W. van der Venne, jd. 22 j. BevallenC. J. Joosse, geb. Van Eenennaam, d. M. Boudewjjnse, geb. Van Wjjk, d. E. Maas, geb. Willeboordse, d. OverledenN. L. Kelderman, wed® van N. Heijt, 89 j. F. J. N. M. Jolmers, d. 2 w. 15 Juli, des morgens te 8 uren- Verwacht: verand. wind. Thermometerstand te Middelburg. 15 Juli 's morgens 8 uren 66 gr. 's middags 13 uur 75 gr. 's avonds 4- u. 72 gr. F. Als vervolg op het onder Rechtszaken mee gedeelde, vernemen wij dat heden namiddag C. van de P., vrouw van C. de V. van Heinkenszand, alhier gevankelijk is binnengebracht als verdacht dat zij in den nacht van den 14 op den 15 Juni 1887 moedwillig en met voorbedachten rade haar achtjarig zoontje van het leven heeft beroofd door het met een scheermes den strot door te snijden, en zulks in hare woning gelegen onder de ge meente Heinkenszand. Zij heeft reeds haar misdaad bekend. b abbelachtig." „Everard," begon nu Emilie op den toon der grootste oprechtheid, „ik wilde dat gij trouw- det, ook ter wille van Therese." „Ter wille van Therese vroeg hij met een kloppend hart. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2