Laatste Berichten. BUITENLAND. Rechtszaken. Verspreide berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Algemeen 0verziekt. Ingezonden stukken. HET VEERTIENDE ZUIDER ZEN D IN G SF E E ST, op de hofstede Valcke Slotbij Goes. OPHELDERINGEN, Mgnheer de Redacteur! Het bjjvoegsel van het heden avond verschenen nommer der Midd, Ct lezende, vind ik in het Heden is door de arrondissements-rechtbank alhier rechtsingang verleend met bevel tot in structie tegen C. de J. en A. M. Q. te Tholen, wegens meineed. Den 1 Juli jl. legden deze personen, naar ver moed wordt, onjuiste verklaringen afin dealstoen behandelde zaak omtrent de mishandeling bij het op 30 Mei jl. te Goes gehouden festival. Set Centrumdat het bericht omtrent het .predikanten-bezoek," waardoor volgens verklaring van den dokter eene vrouw in Zuid-Beveland overleden zou zjjn, overnam, noemde dit een „staaltje van welgelukte komkommers.'1'' Onze berichtgever stelt er prijs op te bevestigen dat het feit historisch is; alleen bijzondere redenen weerhouden hem plaats en namen te noemen. Eon hg daartoe verlof krjjgen van de betrokken personen, hij zou niet aarzelen ze openbaar te maken. Sedert Maandagavond wordt te Ylissingen vermist een bejaard persoon, zekere G. die zjjne woning heeft verlaten zonder dat men weet waar heen hg zich begeven geeft. Men vreest voor een ongeluk. Aan den sergeant Willemse van het 4* bataljon 3° regiment infanterie te Vlissingen werd heden de bronzen medaille uitgereikt voor twaalf jarigen dienst. Dinsdag avond werd door den trein van 8.20 te Goes een Bchaap van den stationchef de kop afgereden; het ongeluk had geene nadeelige gevolgen voor de passagiers of den trein. Dat twee honden een vechtpartijtje hebben is niets bjjzonders, maar dat een daarbg het leven laten moet, gebeurt zeker niet eiken dag. Dit had gisteren te Yerseke plaat»; de eene hond beet den ander bg zoo'n gelegenheid dood. Te Colgnsplaat maakt weder een huisgezin» bestaande uit 10 personen, aanstalten om binnen kort naar Amerika te vertrekken. Men schrgft ons uit Biervliet; Bg de jaarlgksche veiling van veldvruchten, erwten en gerst, in den Paulinapolder op Maandag waren bgzonder veel liefhebbers tot koopen aanwezig. De meeste koopers, en velen hunner moeten koopen, klagen over te hooge prjjzen, die voor erwten tot 108 gulden en voor gerst boven de 120 gulden per gemet liepen, zonder de ver- hoogingskosten. Personen, die jaarlijks koopen, spreken van een te wachten opbrengst per gemet van 20 hektoliter erwten en 30 hektoliter gerst, t. w. van de beste partgen. Sir Drummond Wolff hoopt Vrgdag in afecheids-audientie door den sultan ontvangen te worden en vertrekt dan Zaterdag. Door den afgevaardigde Steenackers is bg de Fransche kamer een voorstel ingediend, strekken de om eene belasting te heffen van hen die vreem delingen in hun dienst hebben. Dit voorstel werd in handen van eene commissie gesteld. In Catania is de cholera aan het afnemen Maandag overleden slechts 4 ljjders. De commandant Le Strange, die op zoo wonderbaarlijke wgze verdwenen was van een der schepen van het eskader onder bevel van den hertog van Edinburgh, is te Antwerpen weer opgedaagd. Zgn geestvermogens zgn gekrenkt. Prof. Caro, de bekende philosoof en schrijver, tevens lid der Fransche academie, ligt op het uiterste. Uit Weenen seint men, dat verscheidene Boelgaarsche officieren aan hun regiments-kom- mandanten verklaard hebben den prins van Coburg niet als souverein te zullen erkennen. Tusschen soldaten en bewoners van Philippopel had een hevig gevecht plaats. De deputatie, belast met de opdracht om den prins het besluit der Sobranja mede te deelen, heeft zich op weg naar Weenen begeven. Gisteren is te Brugge het monument van Breidel en De Conine onthuld. Björnsterne Björnson, de Noorsche schrgver die sedert jaren een dichter-bezoldiging van de Storthing ontving, heeft voor zgn toelage bedankt omdat de vertegenwoordiging van Noorwegen weigert ook Alexander Kjelland, ondanks zgn groote schrijverstalenten, dezen dichterprjjs toe te kennen. Kjelland is den wetgevers zijns vaderlands niet pHriteinsch genoeg. Een deputatie van Engelsche vrouwen over handigde de Lady Mayoress van Dublin van ongeveer 40,000 Engelsche vrouwen een adres waarin zjj beloven al haar invloed te zullen aanwenden, opdat de Coercion Act herroepen worde. Voorts troosten zg de Iersche vrouwen, dat de verdrukking, waaraan Ierland bloot staat, spoedig zal ophouden, dank zg den stemmen der verontwaardigde en rechtlievende massa's onder het Engelsche volk. Morgen wordt in de Schuttershof zaal alhier de 29" jaarlgksche tentoonstelling der Vereeniging tot bevordering van den Tuinbouw in de provincie Zeeland geopend. Het was ons heden vergund een vluchtigen blik op de schoone verzameling planten en bloemen dezer expositie te slaan. Te goeder naam en faam staan de tentoonstellingen der vereeniging reeds lang bekend, maar wij meenen toch dat dit jaar do collectie fraaie en vreemde bloemen en planten èn bg uitstek schoon èn bgzonder groot is. Onder de ingezonden arti kelen vermelden wg met een enkel woord de versohillende collecties bloeiende pelargoniums, «Ie bloeiende dianthus caryophyllus, de bloeiende enkele en dubbele bolbegonia's, aloë's, varens en eenige bouquetten. Behalve de gevraagde artikelen zgn verschil lende ter versiering ingezonden, waaronder vóór alles de aandacht trekken bladbegonia's, Gloxi nia's, ananasplanten, waaronder met de vrucht, en caladinms. Van onzen jongen en kondigen stadgenoot Gilde vindt men op de tentoonstelling eenige zei* bewerkte en net uitgevoerde ijzeren bloemenstan- daards en een bloemenmand, voorwerpen die alleszins een nauwkeurige bezichtiging verdienen, terwgl de heer Kleykamp te Rotterdam een zeer uitgebreide inzending van tuinmeubelen en tuin sieraden te bewonderen geeft. Wg kunnen onzen lezers niet genoeg aansporen deze tentoonstelling een bezoek te brengen. Men zg eraan herinnerd, dat de gelegenheid hiertoe slechts twee dagen openstaat. Wie zich door de warmte zou willen laten terug houden, verzekeren wg met een gerust geweten, dat de temperatuur in de lokalen in het Schuttershof aangenaam is tevens biedt de schaduwrijke tuin heerljjke koelte- Volgens het officieel programma van het Maan dag alhier te houden festival zal de ontvangst der deelnemende muziekgezelschappen te half tien uur aan het station en de barge plaatshebben. Te half elf heeft een wandeling van de schappen door de stad plaats langs de Eonings- brug, Londensche Eaai, Bierkaai, Rouaansche Eaai, Bateauport, Rotterdamsche Kaai, Noordzijde Dam, Dam, Korte Delft, Lange Delft naar de Markt. Te half twaalf aanbieding van den eerewjjn in de kegelbaan der sociëteit de Vergenoeging en te twaalf uur uitvoering op de Markt door alle gezelschappen van den feestmarsch, door den heer Scholtens voor deze gelegenheid gecomponeerd. Daarna wandeling van de Markt en verder Lange Burcht, Korte Burcht, Abdjj, Balans, Wagenaarstraat, Hofplein, waar de korpsen zich splitsen] en de eene helft zich begeven zal naar de Markt en de anderenaarden Buitentuin,waar verschillende gezelschappen uitvoeringen zullen geven. Te vjjf uur heeft de uitreiking der medailles en loting der premiën plaats in den Theetuin. Kaïpo. Abdoellah heeft beslag gelegd op de eigendommen van alle handelaars. De wissels daarvoor afgegeven zgn betaalbaar na inneming yan Kaïro door zjjne troepen. Londen. Engeland heeft aan de belang hebbenden een uitnoodiging voor de conferentie betrekkelijk de suikerpremieB verzonden. Dinsdag avond werd in het slot Ostende te Goes door den notaris Lansen Croin geveild een woonhuis en erve, gelegen aan de kade aldaar aankomende wed. M. de Munck. Het werd ge kocht door den heer W. Pelle voor f 1530, bij komende 12% onkosten. Verder werd nog een woonhuis en erf geveild, gelegen in de voorstad, aankomende J. Pefels. Het hoogste bod f 1010 werd gedaan door dhr. W. de Beste doch daarvoor niet gegund. Van onzen eigen verslaggever). Een heerlijke zomersche dag lokte heden ochtend eene talrijke menigte van heinde en verre naar de uitgestrekte belommerde weide onder Goes, door den heer Soutendam ook dit jaar weder welwillend voor het Zuiderzendingsfeest beschikbaar gesteld. Van heinde en verre zeiden wij en dat is juistwel is waar was Zuid-Beveland het sterkst vertegenwoordigd maar ook de door hare kleedij zoo kenbare Walchersche boerinnetjes en de door haar tooisel niet minder in het oog loopende bewoonsters van het 5® district ontbra ken er niet, evenmin de bewoonsters van Bejjer- land, van Schouwen en Noord-Brabant. Die vrouwen, welke wij èn uit galanterie èn ook omdat zij gemakkelijker kenbaar zijn, het eerst noemden, waren natuurlijk onder geleide van het sterkere geslacht. De menschenmassa te schatten, die op het terrein aanwezig was, willen wij zelfs niet be proeven; wij bepalen ons alleen tot de mede- deeling dat zich een zeer talrijk publiek op de weide bevond. Op den weg naar het terrein waren als altijd eenige bedelaars geposteerd, waarvan een, die de voorbijgangers als „brave christenen" een aalmoes vroeg, geen slechte zaken maakte. Op het terrein komende, werden de feestgan gers verwelkomd met een koraal door een ia uniform gekleed Duitsch muziekkorps, dat ver volgens ook de liederen, die by de versohillende spreekplaatsen gezongen werden, begeleidde. Waarschijnlijk zijn die musici gewoon meer wereldsche muziek ten gehoore te brengen, maar toch kweten zij zich vrij goed van hunnen plicht Het feest werd geopend door den heer dr. F. van Gheel Gildemeester van 's Gravenge die inge leid werd door den heer E. W. Heinecken. De heer Gildemeester wees er op dat de zending een zegen der gemeente, het zendingswerk een liefdewerk voor den Heiland is en het eene dure verplichting voor alle Christenen is aan dat werk mede te arbeiden. Hij schetste verder den moeilijken strijd, dien de zendelingen te strijden hebben in de heiden- sche zoowel als in de zgn. Christelijke maatschappij en sloot met den zegen des heeren over hun arbeid af te smeken. Wij hebben hier, evenmin als bij de volgende sprekers, vermeld dat elke toespraak met gebed en een lied uit den liederenbundel geopend en op dezelfde wgze gesloten werd, wijl dit steeds de gewoonte is. 's Middags kwamen er nog meerdere bezoekers op het terreiner heerschte eene bijna tropische hitte. Geen enkele wanklank verstoorde het feest. Te 11 u. 15 hadden wjj de kens tusschen twee sprekers. Op spreekplaats 2 trad de heer H. G de Jonge van Dordrecht op om te spreken over „het werk der zending, de dure roeping der Christe lijke kerk" en op spreekplaats 3 de heer C. Geel van Amsterdam over „de inwendige zending in de achterbuurten." Dit laatste onderwerp had voor ons de meeste aantrekkelijkheid en wij beklaagden ons dat niet. De heer Geel geleidde zijne hoorders langs de schoone, met paleizen prijkende grachten der hoofdstad, langs de 's avonds door gasvlammen als in holderen dag herschapen winkelstraten om daarna een der smalle steegjes, waaraan Amster dam zoo rijk is, in te slaan en ons bet volk, het arme volk, te toonen in zijn leven en streven. Hij wees erop dat, terwijl de rijke geldvorst in zgne schitterende woning kapitalen verbrast en verzwelgt, de arme gebrek en honger lijdt, op een onoogelijk kamertje in een steegje waar licht en lucht bijna nooit doordringen. Hij leidde zijne hoorders zulk eene kamer binnen en toonde aan, hoe de man, die in zoo'n hol komt om van zijn arbeid uit te rusten, naar de kroeg gedreven wordthoe de vrouw, die nooit iets geniet, in den snoepwinkel zich trakteert Hij bracht de hoorders verder in kennis met den geldschieter die raison van 10 per week de arme drommels nog dieper doet dalen, met het pand jeshuis dat vervolgens redding heet te geven. Hg schetste hoe jongelingen en jongedochters in de danshuizen vertier zoeken en hoe langer hoe dieper zinken. Er bestaat veel ellende in Amsterdam; duizenden loopen zonder werk, honderden vinden geen dak. Spreker verhaalde verder, hoe de zendeling in die achterbuurten zijne taak opvat; hoe hij te Btrijden heeft met de socialistische leiders, die daar welkome hoorders en volgelingen vinden en hoe ook Rome daar een vruchtbaren grond voor proselietenmakerij vindt. Hij wees op het vele dat gedaan wordt om het evangelie daar bekend te maken en ver haalde ook van de gunstige resultaten daar verkregen. Van 12 tot 1 uur werd pauze gehouden en verspreidde zich de saamgestroomde menigte over de weide, waar men zich in groepjes onder het lommer van de boomen neervleide en den mede- gebrachten proviand verorberde of wel zich in de goed ingerichte restauratietent verkwikte. Iu die pauze vooral leverde de weide een schilderachtig gezicht op. Na dien rusttgd traden nog onderscheidene sprekers opeerstens de heer W L. Jens van Utrecht, die mededeelingen deed over „de Hol- landsche zending op Nieuw Guinea"; verder de heer P. van Wijk Jr. van Rotterdam die een overzicht gaf over de zending in de koloniën de heer H. J. L. Poort van Hendrik Ido Am bacht die de inwendige zending en het socialisme besprak. Die spreker zag in het socialisme een ernstig gevaar en meent dat het een verderfelijken in vloed uitoefent op het Christendom. Het socia lisme predikt gelgk recht op aardsch genot, acht het aardsch genot het hoogste goed en belooft zijn aanhangers een hemel op aarde. Waar het zoo driest optreedt moet de inwendige zending er tegen opkomen daar waar de kerk dit niet doet. Deze lauwheid van de kerk moet de in wendige zending aanvuren om het Evangelie te brengen onder het volk, opdat tegenover de eischen der socialisten de gebeden komen. De menBch heeft geen rechten. Al wat zgn Sohep- per hem toestaat is louter goodertierendheid. De heer Pierson sprak over „het getuigenis dat van de Heldringgestichten uitgaat," de heer J. Ossewaarde van Sluis over „om niet ontvangen, om niet geven." In plaats van den heer A. C. W. Bart sprak de heer dr J. H. Kropff over Joh. 14, terwijl de heer C. B. Oorthuis van Katwijk aan Zee het anker der hoop als onderwerp zijner rede nam. De eerste afscheidsrede voor de reizigers in de richtiDg van Roozendaal naar Zierikzee werd uitgesproken door den heer P. Riesterveld van Gorinchem, die als onderwerp daarvoor gekozen had „De grootheid van den dag der kleine dingen.' De heer J. Montagne Az. van Vlissingen sprak eindelijk te 5 uren de slotrede uit. Het feest werd, naar schatting van een onzer Goescbe berichtgevers, bezocht door 4000 personen. De van Holland komende feesttrein bracht p. m. 1200 personen aan doch van Middelburg was de opkomjs gering; slechts 350 personen kwamen van dien kant. Van 12 en 13 Juli. Middelburg. GetrouwdG. Dekker, wed* 26 j. met J. C. du Bois, jd. 33 j. BevallenS. de Voogd, geb. Maas, d. C. J. van Vlaanderen, geb. Meskeerns, z. De laatste gebeurtenissen te Parijs, zoowel de manifestatiën bij het vertreit van generaal Bou- langer als de woelige kamerzitting naar aanleiding van de interpellatie der extréme gauche, maakt de vrienden van rust en orde bevreesd, of niet nog ernstiger voorvallen zullen volgen. Het is heden, 13 Juli, juist de dag dat zeventien jaar geleden Beuedetti zijn onheilbrengend onderhoud met keizer Wilhelm had. Ziet het er op <nt oogenblik aan den Europeeschen politieken hemel lichter uit dan toen? Velen zeggen neen en achten meer en meer een grooten Europeescben oorlog aanstaande.Rusland en Dnitschland schijnen, wat men ook te Berlijn voor verzoenende pogin gen moge aanwenden, gescheiden vrienden. De betrekkingen tusschen Dnitschland en Frankrijk zijn meer dan ooit sedert 1871 gespannen. Wat erger is, de zaken in Frankrijk zelf beginnen zulk een wending te nemen, dat meent men een binnenlandsche revolutie of een buitenland- sche oorlog bijna het einde zal zgn. Met angstige bezorgdheid maakt het verstandige en bezadigde deel der republiek zich gereed morgen het nationale feeBt te vieren. De woede van het Parijsche volk tegen Jules Grevy en zijn ministers is van dien aard, dat men morgen ernstige vijandelijke demonstraties tegen den president der republiek tegemoet ziet. Onmogelijk acht men het niet, dat Jules Grevy in dat geval moedeloos zijn betrekking neerlegt, want waar een volhardend en bedrgvig man als Floquet afgemat zijn post ontvlucht kan daar niet ook de zeventigjarige president der republiek vertwijfelen? Aan haar voorzitter heeft de kamer een schit terende voldoening geschonken voor hetgeen zij Maandag door haar bandeloosheid aan hem mis dreef. De schreeuwende, joelende, twistende hoop mannen te presideeren, die dien dag de kamer van afgevaardigden der Fransche republiek vormden, bleek zelfs boren de krachten te gaan van Floquet, die anders reeds gedurende zijn voorzitterschap zjjn bijzondere talenten voor deze moeilijke taak aan den dag legde. Maar de kamer heeft het verzoek om ontslag van haar president niet aangenomen. Nadat de brief van Floquet aan den vicepresident Anatole de la Forge, waarin hij zijn besluit kenbaar maakte, was voorgelezen, stelde Ricard een motie voor, waarbij de kamer, het ontslag weigerend, ver klaarde over te gaan tot de orde van den dag. Ondanks het protest van een paar leden der rechterzijde werd onmiddellijk tot stemming over de motie overgegaan, die met algemsene stem men 485 werd aangenomen. Over de zitting van Maandag zal de extrSme gauche, de oorzaak van alles, weinig bevredigd zijn, maar de meeste teleurstelling moet generaal Bonlanger gevoelen. Wanneer de veelbesproken krijgsman voor zich zelf iets gehoopt heeft van de interpellatie, ziet hij zich deerlijk bedrogen. De totaal indruk der discussiën is, dat deze een vijandig karakter tegen den ex-minister van oorlog droegen, zelfs Clemenceau veroordeelde openlijk van de tribune het optreden van zijn gunsteling. Clemenceau begrijpt, hoezeer de manifestaties ten gunste van den generaal zijn eigen zaak, d. w. z. van de uiterste linkerzijde benadeelt. Ofschoon een aanzienlijk contingent Fransohen nog niet hun dwaze voorliefde voor het Cesarisme hebben afgelegd, vergetend waartoe het militaire dictatorschap leidt, hetzij hun afgod Napoleon III of Bonlanger heet, is het verstan dige deel niet blind voor de gevaren dezer volks- neigingen. Intnsschen is het plan de campagne van Cle menceau mislukt; het ministerie, dat gevonnisd zou worden wegens zjjn meerderheid uit de rechterzijde, vereenigde op zich 212 republikein- sche stemmen, terwgl slechts 111 republikeinen tegen de regeering stemden. Wanneer men de nooden en angsten der regeerende machten in het algemeen en die der Fransche bestnurslieden in het bijzonder aan schouwt, vraagt men zich wellicht verbaasd af, hoe er toch liefhebbers voor een troon of een plaats aan de ministerstafel gevonden worden. In ieder geval schijnt prins Ferdinand van Coburg, of de Coburger, zooals hij algemeen genoemd wordt, nog niet afgeschrikt te zijn om eens de proef van het regeeren te nemen. Aan zijn nieuwe onderdanen heeft prins Fer dinand voorloopig door tusschenkomst van den heer Tontcheff, president der Sobranja, zgn dank betuigd voor de hem door de verschillende Boel gaarsche gemeenten gezonden gelukwenschen. De verwezelgking van de wenschen der Boel garen verklaart de vorst afhankelijk van Europa's wil en voegt bij er voorzichtig aan toe van het verstandig gedrag der natie. Het de vorming van een nieuw ministerie is Stoïloff niet zoo spoedig gereed gekomen, als men aanvankelijk dacht, maar hij heeft thans zijn stel ministers bijeen. Het nieuwe kabinet is aldus samengesteld: minister-president Stoïloff met de portefeuille van justitie en ad interim minister van financiën; buitenlandache zaken Natohevics; openbaar onderwijs dr Tchoma- koff; binnenlandsche zaken dr Stransky, tegen woordig diplomatiek agent van Boelgarije te Belgrado; oorlog majoor Petroff, chef van den staf in den Servisch-Buelgaarschen oorlog. Dit kabinet zou een gematigd liberaal karakter dragen. Van de olficieuse Duitsche bladen heeft althans de Kreuzztg eindelijk het stilzwijgen over de verkiezing gebroken. Het blad meent te weten, dat Duitschlaad, zoodra de benoeming van den Coburger door de Porte is erkend en door Oostenrijk en Engeland is goedgekeurd, zich by deze mogendheden zal aansluiten. Het Kanzier m blatt vergenoegt zich tot heden tot het mededee- len der telegrammen over de gebeurtenissen in Boelgarye zonder meer.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 5