Verspreide Berichten. Onderwijs. Kerknieuws, Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Middelburg. Wordt vervolgd.) Provinciale Staten van Zeeland. blanke wapenen. Het behoort sedert 1861 tot de bondgenootschappelijke landen, volgens eene toen gesloten overeenkomst; vóór dien tijd werd het geacht tot het verband te behooren van het Bon- gaisch contract van 1667. De aangrenzende rjjkjes Wadjo, Masenreng-Poeloe en Toradja zjjn geheel onafhankelijk; daar bestaat zelfs geen schyu van ons gezag. Ook als directeur-leeraar der ambachtsschool alhier heeft de heer H. J. Ganderheijden, wegens verandering van woonplaats, tegen 1 Sept. zijn ontslag gevraagd. Yoor die inrichting mag zeker zjjn heengaan wel een verlies genoemd worden. Meermalen is hem in zjjne betrekking hulde ge bracht voor zijn jjver en toewjjding aan de belangen dier school. Volgens een ingezonden stuk in de Standaard is de heer A. Janse, sedert Febr. 1884 aan de Christ, school te Aagtekerke (diakonieschool) werkzaam, tegen 1 October door den kerkeraad ontslagen en wel omdat hij reeds langen tijd door woord en daad getoond heeft, niets meer met de N. H. kerk te willen te doen hebben, en gewei gerd had voor te lezen in de godsdienstoefeningen. Voor ieerares in de Nederland sche taal- en letterkunde en geschiedenis aan de middelbare school voor meisjes te Arnhem worden aanbevolen de dames J. H. E. Gouka te Leeuwarden, M. M. C. Slothouwer te Middelburg en H. M. van Maurik te Amsterdam. De Amsterdamsche gemeenteraad besloot, bij wjjze van proefneming, tot toelating van meisjes op de hoogere burgerschool met vjjfjarigen cursus voor jongens. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Oostburg ds. Flieringa, pred. te Babyloniënbroek. De heer A. J. Kan, pred. te Velp, herdacht gisteren onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij vóór 25 jaren de evangelie bediening te Nieuw- en St. Joosland aanvaardde. Hij was achtereenvolgens werkzaam te Heerjans- dam en Joure, en sedert 27 Juni 1885 op zijne tegenwoordige standplaats, Het gerechtshof te 's Gravenhage deed heden uitspraak in de gisteren door dat hof behandelde 6n toen in 't kort medegedeelde zaken. De eerste zaak was die van een landbouwer uit Zaamslag, die bij herhaling door iemand op straat werd aangesproken om voldoening van eene beweerde schuld. Dit begon hem te vervelen, waarom hij zich naar de moeder van den schuld eiseher begaf en deze waarschuwde dat, wanneer haar zoon het hem daarover op straat weer lastig maakte, hij zich dan van zijn mes bedienen zou, om er een einde aan te maken. De Middelburgsche rechtbank verklaarde hem schuldig aan bedreiging en veroordeelde hem tot 7 dagen gevangenisstraf, Bekl. kwam daarvan in hooger beroep en erkende voor het hof wel gedreigd, maar tegen de moeder van den schuldeischer niet die uitdruk king gebezigd te hebben, welke hem by dag vaarding ten laste werd gelegd. Hij drukte er vooral op, dat hij alleen gewaarschuwd had voor het geval hij weer werd lastig gevallen. Mr. Vaillant wees er, met het oog op de be kentenis van bekl., op, dat deze vervolgd meest zijn geworden wegens bedreiging met voor waarde, Dit was niet geschied en pl. geloofde dat hij nu ontslag van rechtsvervolging had kunnen vragen, omdat het feit, waarvoor bekl. thans terecht stond, zijns inziens niet strafbaar is. Pl. hoopte evenwel dat het hof ook buiten die conclusie gunstig over bekl. beslissen zou. De adv. gen. mr. Telders was van oordeel, dat in deze slechts sprake kon zijn van eenvoudige bedreiging en achtte de schuld van bek. daarom voldoende bewezen, op grond waarvan hij be- - vestiging van het vonnis requireerde. Het hof sprak echter heden den beklaagde wegens gebrek aan bewijs vrij. De tweede zaak was die van een Zierikzeesch koopman, door do rechtbank aldaar wegens op lichting tot 45 dagen gevangenis veroordeeld. Hij had beschikt over een paar schilderijen, die bij een verloting, door hem gehouden, aan iemand uit Bruinisss waren ten deel gevalle^ maar die hij niet had afgegeven, terwijl bij in andere gemeenten voor een andere loterij diezelfde schilderijen, onder het onware voorgeven, dat hij ze van den winner weder had overgenomen, als prijzen aan de deelnemers vertoonde. Tegen hem requireerde mr/ Telders eveneens bevestiging van het vonnis, waarmede het hof zich heden vereenigde. Een matroos van de mailboot Willem Prins van Oranje had gisteren het ongeluk, by het verwen van den schoorsteen, van de stelling te vallen, waardoor hij een arm brak en verwon dingen aan het hoofd kreeg. Een matroos van de Duitschland geraakte te water, maar werd ge-ic lukkig door een hem naspringenden collega van een wissen dood gered. Aldus meldt men ons uit Vlissingen. Door de Onderl. Brandwb. Maatsclfl te Mid delburg en de Maatsclfl van Brandverzekering te Zierikzee is aan de brandweer te Arnemuiden elk 25 premie toegekend voor het blusschen van den brand op 30 Juni jl., waardoor de 2 belendende perceelen, bij genoemde maatschappijen verzekerd, zijn bewaard gebleven. Geen geld geen dak. Op den weg van Groenlo naar Zwilbroek staat een overigens flink boerenhuis, bewoond door een horlogemaker en diens familie, zonder dak. Men leeft dus in de open lucht, alleen zyn op éen der hoeken van het huis eenige plaggen, waaronder de familie slaapt. De niet onaardige oorzaak hiervan moet zyn dat de bewoner te groote bouwplannen heeft gehad en toen hy aan het dak was genaderd» geen geld genoeg bezat om dat onmisbare gedeelte er op te plaatsen. De vrouw, die Dinsdag te 's Gravenhage tengevolge van het springen van een petroleum- toestel, brandwonden ontving en naar het gasthuis werd vervoerd, is denzelfden dag aan de gevolgen overleden. Een ander feit met een dergelijke kookinstrument had te Amsterdam plaats. Daar wierp een juf vrouw zulk een toestel, dat in brand was geraakt, op straat doch ongelukkigerwijze viel het op een voorbijgangster, die daardoor zulke ernstige braud- wonden bekwam, dat zij per rijtuig naar het Binnengasthuis moest vervoerd worden. De navolgende heeren hebben zich bereid verklaard als lid der jury op te treden bij tie vanwege de FriescTie Tuinbouwvereeniging den 11, 12, 13 en 14 Augustus te houden, nationale tuinbouwtentoonstelling nl. J. F. van den Bergj* te Jutphaas, U. Boomkamp te Watergraafsmeer, K. Bosman te Leeuwarden, dr H. van Hall te Paterswolde, A, M. C. Jongkindt Coninck te Dedemsvaart, C. Optem te Groningen, K. J. U. Ottolander te Boskoop, A. G. G. Sutherland Royaards te Assen, L. A. Springer te Amsterdam, H. C. Swart te Amsterdam, A. Glijm de Vos te Utrecht en H. Wigman Jz te Zutphen. Te Balk viel een knaapje van vijf jaar, dat zat te hengelen, te water en werd kort daarna door zijn vader levenloos opgehaald. Drie jaar geleden overkwam den vader het ongeluk van op dezelfde wijze een kind te verliezen. Te Groningen kreeg iemand op straat een aanval van delirium tremenshij wilde zjjn be geleiders te lijf; liep een slagerswinkel in, greep een hakmes en maakte daarmee allerlei manoeu vres. Drie agenten konden hem niet in handen krijgentotdat een sergeant hem met veel beleid naderde en het hakmes ontnam. Toen was de man spoedig binnen. hoofdigheid. Zoek tusschen het doek en den houten achterwand van mijn portret, dat in de woonkamer van „Het verloren Paradijs" hangt; daar zult gij het pakje vinden dat vele menschen zoo duur te staan is gekomen en my het duurste van allen. J. Davenport" „Zelfzuchtige zondares!" zei de koopman bitter en stak het welriekende briefje weer in het couvert. Haar duurder te staan gekomen dan alleen anderenZij doet zich voor als de lijdende partij wat weet zij van lijden? Zij die echt zedelijk gevoel mist, zooals de bonte vogels van haar schoon vaderland. Lijden! Ja zij ljjdt, omdat zij door haar verwonderlijke schoonheid de afgunst en den nijd van andere vrouwen niet meer kan prikkelen. Zij lijdt, omdat zij geen bewonderende blikken meer op zich gevestigd ziet. Te weten dat die lichtzinnige, groote wereld, die baar hemel was, kalm voortleeft en haar vergeet, dat ie voor haar de grootste smart, welke zij ooit ondervonden heeft. En wat spreekt er uit die teruggave anders dan een stille hoop op vrijheid? Van berouw of gewe tenswroeging kan bij zulk een laat achterna komende daad van rechtvaardigheid geen sprake zijn. Ik, ik, ik Van de wieg tot aan het graf zal haar eigen ik het eenige voorwerp harer ver eering, de eenige beweegreden voor haar denken en handelen zijn. Bij een landbouwer te Purmerend bracht een koe drie gezonde "kalveren ter wereld. In het Engelsche lagerhuis heeft de minister van binnenlandsche zaken gisteren, naar aanlei ding van de Dinsdag genomenj beslissing tot verdaging der zitting, te kennen gegeven dat hy aan den uitgedrukten wensch zal gehoor geven en een onderzoek doen instellen naar het voor gevallene met miss Cass. Niettegenstaande deze verklaring houdt men het er voor dat door het voorgevallene de minister onmogelyk is geworden en hij zijn ontslag zal moeten nemen. In het handelstractaat van Spanje met Ne derland is bepaald, dat in ons land op Spaanschen wijn naar den maatstaf van 21 graden alcohol gehalte een recht geheven wordt van 33 pet. Bovendien belooft Nederland het recht op de wjjnen niet te zullen veranderen en het recht op Malaga rozjjnen met 50 pet. te verminderen. In de voorstad van Zug zyn plotseling vele huizen ingestort, eerst Dinsdag in den loop van den dag 17; en den daaropvolgenden nacht onder gingen een veertigtal huizen hetzelfde lot. Men gelooft dat een honderd personen vermist worden. De voorstad is geheel en al ontruimd. Het ge kraak als van invallende huizen houdt aan. In een kruitmolen nabij Bordeaux zijn bij een ontploffing drie mannen om het leven gekomen en verscheidene ernstig gewond. Clarendon, een dorp in het petroleum-district van Pensylvanië, is Maandagnacht geheel in de asch gelegd. De brand ontstond tengevolge van vuurwerk. De schade beloopt 100.000 pd. st. Persoonlyke ongelukken worden niet gemeld. De keizerin van Oostenrijk bracht Zondag een bezoek aan Charlotte Emden, een zuster van Heinrich Heine. Zij bekeek verscheidene brieven en reliquieën in het bezit der verwanten van den grooten dichter. Parnell wordt te Karlsbad verwacht. »De oudste nog levende mensch" is er De ijzerworm en de zeeslang mogen spoedig in gezondheid verwacht worden. Die oudste mensch is een Hongaar, geboren in 1757 en, wat nog het natuurlijkste is, 130 jaren oud. Zijne ouders waren lijfeigenen en tot zijn 20e jaar was hij herder; toen werd hij soldaat en in 1813 nam hjj aan den slag by Leipzig deel als huzaar van 56 jaren. Thans leeft hy van liefdegaven zjjner dorpsgenooten in Csokna (Somogyer comitaat). Hy herinnert zich niet, ooit ziek geweest te zyn tot 1842 rookte hij daarna niet meer, uit zuinigheid. Hy was nooit gehuwd en had, naar hij zegt, ook nooit daar naar verlangd. Zjjne gezondheid is nog vry wel, zijne geestvermogens zyn nog uitstekend. Hy eet niet meer dan eens per dag en kan nog goed loopen. De welbekende luchtreiziger Lhoste is aan een groot gevaar ontsnapt. Hij waB Zondagmiddag te Duinkerken opgestegen en dreef te middernacht op een hoogte van ongeveer 2800 meter boven de Theemsmonding, toen er een lek ontstond en hy ondanks het overboord werpen van de ballast, in zee viel. De heer Lhoste dankte het leven aan een stoomboot, die juist de Theems uitstoomde, hem opnam en naar Havre bracht. Bij de voortzetting van het proces wegens landverraad voor het ryksgerechtshof te Leipzig wees de advocaat-generaal Treplin erop dat het hof voor de eerste maal in de gelegenheid was arrest te wyzen over mannen, die in dienst van de Fransche regeering aan het Duitsche rijk ver raad plegen, terwijl het vorige proces mannen betrof, die uit eigen beweging spionnendienst in Frankrijke belang deden. Het thans in behandeling zynde proces had vooral in zoover beteekenis, dat het over den Franschen spionnendienst en zijne organisatie helder licht verspreidt. In het ryksland zyn Fransche ambtenaren in de plaats gelreden van particuliere agenten, en in Klein hebben zy een gewillig werktuig gevonden. De eisch was tegen Klein 9 jaar tuchthuisstraf en 10 jaar verlies der eererechten; tegenGrebert 5 jaar tuchthuisstraf en 5 jaar verlies dier rechten. Voor Erhardt werd vryspraak gevraagd. Morgen (Vrydag) uitspraak. Ten overstaan van den notaris A. M. Tak is gisteren te Vrouwepolder op de Oranjezon in het openbaar te koop aangeboden eene hofstede staande en liggende in de ge meente Vrouwepolder bij de Oranjezon, groot 4 hectaren 19 aren 60 centiaren, verkocht voor f 50351 h. 82 a. 2 ca. weiland en sprink aldaar, verkocht voor f 16671 h. 79 a. 80 ca. weiland aldaar, verkocht voor ƒ1451; 2 h. 22 a. 78 ca. weiland en sprink aldaar, verkocht voor ƒ1810; 1 h. 53 a. weiland aldaar, verkocht voor /1160; 81 a. 9 ca. bouwland in de gemeente Serooskerke in den Goede polder, verkocht voor ƒ711; 1 h. 22 a. 12 ca. bouwland en sprink aldaar, verkocht voor 10351 h. 1 a. 15 ca. bouwland en sprink aldaar, verkocht voor f 85053 a. 17 ca. bouw land en sprink aldaar, verkocht voor f 481.50 75 a. 9 c. bouwland en sprink aldaar, verkocht voor ƒ805; 88 a. 46 ca. bouwlaud en sprink aldaar, verkocht voor 75197 a. 26 ca. bouw land en sprink aldaar, verkocht voor f 743 67 a. 64 ca. bouwland en sprink aldaar, verkocht voor ƒ506 en 5 h. 49 a. 51 ca. bouwland en sprink aldaar, verkocht voor f 3279.50. Zitting van Woensdag 6 Juli, 's namiddags te 2Vj uur. Ter aanvulling van ons verslag van gisteren laten wij hier eenigszins meer uitvoerig het debat volgen, dat in den raad gevoerd is naar aanleiding van het voorstel van burg. en weth., betrekkelijk advies omtrent het verzoek van da firma Van Uije Zonen. De heer mr W. A. van Hoek zegt dat hij zich met dat voorstel niet kan vereenigen en geeft in overweging burg. en weth. te verzoeken aan den ontvanger der registratie en domeinen te advi- seeren, dat worde gehandhaafd de bijzondere voorwaarde neergelegd in art. 23 van het koop contract. Om zijne meening toe te lichten herinnert de spreker aan de geschiedenis dezer zaak. Indertijd is de grond door het rijk en de gemeente verkocht onder de bijzondere voorwaarde dat het terrein binnen 4 jaren zal bebouwd worden. Nu zijn de vier jaren verstreken en er is niet gebouwd en in het belang van de fraaie entree van de stad is het wenschelyk dat ook dit stukje grond worde volgebouwd. De firma Van Uije vraagt nu uitstel op grond dat zij hoopt dat over vier jaren de toestand der gemeente Miudelburg zoo gunstig zijn zal, dat zij daar kunne laten verrijzen om de woorden van adressanten te gebruiken „een der stad waardig gebouw." Maar spreker is van meening dat het niet direct noodig is dat op het bedoeld terrein een zeer groot gebouw wordt opgericht; hy zou het reeds voldoende achten als er bijv. een winkelhuis, zij het ook klein, doch met een riant, fraai uitzicht werd geplaatst en zou de bepaling willen handhaven. De boete toch, ook al wordt ze toegepast, verzekert der gemeente geen huis, terwijl ook al wordt nu aangenomen later eene boete te heffen hoogstwaarschijnlijk, wanneer over 4 jaren een verzoek om kwijtschelding inkomt, het goede hart der gemeenteraadsleden wel tot verleenen dier kwijtschelding leiden zal. De heer Jeras wijst op antecedenten die ten deze bestaanop de verlenging die indertijd aan de heeren Fokker en Wibaut is toegestaan en deze spreker heett zich, het voorstel van burg. en weth. lezende, afgevraagd waarom burg. en weth. toen ter tijd zoo en nu anders handelden. Het voorstel van den heer Van Hoek acht de heer Jeras eveneens onbillijk ook op grond van de boven aangevoerde antecedenten. De heer Snijders verklaart zich tegen het voor stel van den heer Van Hoek en zal een amende ment indienen tot het doen vervallen van de boeten, op grond van de billijkheid en ook op grond van het belang van de gemeente. Spreker is van oordeel dat de gemeente niet te streng moet zijn tegen eene firma als deze die, hij is ervan overtuigd, waarachtig voornemens is op het terrein een gebouw te stichten. Spreker kan dit met zekerheid zeggen, wijl hij eenigen tijd geleden in eene andere betrekking te dezer zake in over leg getreden is met de firma Van Uije. De reden, waarom de firma tot heden toe niet gebouwd heeft, is hoofdzakelijk gelegen in de onmogelijkheid om de materialen, die door haar in de naast het terrein staande loods worden geborgen, eene andere plaats te geven. Bouwen toch zonder de loods at te breken is als men ten minste een eenigszins flink gebouw stichten wil niet doenlijk. Op grond van dien kan spreker niet medegaan met het voorstel van den heer Van Hoek en dient hij een amendement in om uit het voorstel van burg. en weth. de boeten weg te nemen. De heer mr. W. A, van Hoek vraagt, wan neer de meening van de heeren Jeras en Snijders juist is, waartoe men dan een contract maken moet Wanneer de kracht van antecedenten zoo groot is dat zij een contract krachteloos maken dan zou spreker het maken van overeenkomsten liever nalaten. Het belang der gemeente is in deze zake echter een ander dan by de stichting van de alleen staande gebouwen op de Loskaai. Was het op de Loskaai van minder belang dat er spoedig gebouwd werd, hier is het juist een tegenovergesteld geval. Spreker herhaalt dat geen groot gebouw noodig is maar een beetje riant geveltje al voldoende. De heer Snijders wijst nog op de leelijke loods die, ging het idee van den heer Van Hoek door, zou blijven staan en het gansche aangezicht van den bouw bederven, terwijl, is men der firma Van Uije eenigszins ter wille, er kans bestaat dat een flink gebouw verrijzen zal. Nadat de heer Jeras nog opgemerkt heeft dat de boeten, door burg. en weth. voorgesteld, in geen de minste verhouding staan tot de koopsom eu de voorzitter nog eenige nadere inlichtingen heeft gegeven, wordt het denkbeeld van den heer Van Hoek in stemming gebracht en met 14 tegen 2 stemmen verworpen. Er voor stemden de heer De Stoppelaar en de voorsteller. Het amendement van den heer Snijders wordt daarop aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Schorer, Hogerwaard, F. J. Sprenger, W. J. Sprenger, Ermerins en W. A. van Hoek. Het alzoo gewijzigd voorstel van burg. en weth. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Vergadering van heden, Donderdag, middag te een uur. Voorzitter de commissaris des konings. Tegenwoordig 35 leden, benevens de griffier. De voorzitter opent de bijeenkomst, waarna de notulen van het behandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Hierna doet de voorzitter mededeeling dat door de afdeelingen als voorzitters en ondervoorzitters benoemd zijn van de eerste afdeeling: voorzitter de heer Hoogenboom, ondervoorzitter de heerKake- beeke van de tweede afdeeling: voorzitter de heer D. A. Dronkers, ondervoorzitter de heer A. Smit; aangenaam is; want de heale omgeving droeg er toe bij om elke liefelijke gedachte te verjagen- Het groote leege kantoor, met die lange tafels en gesloten luiken, dat slechts door een traliehek van zijn kamer gescheiden was, zag er somber ongezellig uit. Het was zeker geen aangenaam verblijf maar de man die voor zijn schrijftafel zat, met een bedrukt gelaat en bekommerden blik, was niet in een stemming om zich aan zijn om geving te storen. Hij had onder de brieven, die de post hem heden bracht, er een gevonden, dien hij nog niet had durven openen, ofschoon het sierlijke bandschrift hem maar al te bekend was. Hij wist dat die brief niet zonder gewich tige beweegredenen geschreven was, en was overtuigd, nog vóór dat hij het zegel verbreken had, dat de inhoud van dien brief zijn gemoeds rust in gevaar zou brengen. Hij had het van zich verkregen om tegenover andereu altijd elke gemoedsaandoening te onderdrukken en wenschte zijne eens aangenomen kalmte niet te laten verstorendaarom had hij dien brief den gehee- ]en dag ongeopend gelatea, steeds naar het oogenblik verlangend dat iedereen zou zijn heen gegaan om eindelijk te vernemen, waarom zy hem toch geschreven had. De brief begon kortaf, zonder inleiding„Niets dan de hoop dat een openhartige bekentenis een einde zal maken aan mijn vernederende opsluiting noopt mij, om mijn lang gehouden gelofte tot zwijgen te verbreken. Ik beken dat ik mijn meester gevonden heb in hardnekkigheid en stijf-

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2