MIBDELBURGSCHE COUMNT BEKENDMAKINGEN. NATIONALE MILITIE. Middelburg 2 Juli. Kerknieuws. Maandag 4 Juli 1887. N° 154. Oproeping van verlofgangers der lichting 1884. Kijkjes op de tentoonstelling van "Voe dingsmiddelen te Amsterdam. Om der verscheidenheid wille begeven wij ons hospitalen b evattende 40 porties a L. havermeelsoep 20 a L. gerste 20 a|L, gort VAN DE VAN De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 30® April 1887, A no 560/1, 3e afdeeling (provinciaal blad no 42), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1884, behoorende tot de 2e compagnie van het corps pontonniers, om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zpn, voorzien van al de voorwerpen van klee ding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlot medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Maandag den llfn Juli a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aan melden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen, en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die om standigheid, onder overlegging van een verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 1 Juli 1887. De burgemeester voornoemd, SCHOEEB. Amsterdam, 30 Juni 1887. V. dezen keer eens bij avond naar de tentoonstelling, 't Is Zaterdag 25 Juni, en al vinden wij, daar het reeds gernime tijd na vijf uur is, het hoofd gebouw gesloten, toch is de toevloed van bezoekers zeer groot. En geen wonder. Immers de commissie heett bekend gemaakt dat de weke- lijksche Zaterdagavond-markt, die gewoonlijk op de Nieuwe markt plaats vindt, heden naar het oud-Hollandsche plein zal worden overgebracht. Zijt gij wel eens 's Zaterdags avonds op de Nieuwe markt geweest, of hebt gij daarvan wel eens eene beschrijving gelezen? Zoo niet, dan zal ik trachten u eenig denkbeeld te geven hoe het er daar uitziet. Hier vindt gij in een geïmproviseerde hal eerste kwaliteit ossen- kalfs- en vooral schapénvleeschginds prijst een koopman met bewonderenswaardig redenaarstalent echte Hava na's aan daar naast vertelt eene jonge dame u wonderen van de vlekken-zeep die zij u te koop biedt, enz. enz. Dit alies, en nog veel meer, geschiedt bij het flauwe lioht van walmende petroleumlampen zonder glazen, terwijl op den achtergrond de donkere lijnen van de St Anthonies waag (thans brandweerkazerne) aan het geheel een fantastische aanblik verleenen. Dit tooneel dan was overgeplant naar het marktterrein op de tentoonstelling, en al ontbrak de waag, daar bevinden zich schilderachtige gevels genoeg om haar plaats ia te nemen. Voegt daar bij dat vele der kooplieden zich in eene buiten gewone (ik durf niet zeggen 17e eeuwsche) kleeding hadden gestoken dat zij, terwille van het voor hen vreemde publiek, zoo mogelijk nog woordenrijker dan anders waren, en gij zult be grijpen dat de meeste bezoekers zeer voldaan huiswaarts keerden. Na deze kleine afwijking wil ik den lezer verder wijzen op hetgeen nog op de tentoonstelling zijne opmerkzaamheid verdient. Na eenige der voornaamste soorten van planten- voedsel beschouwd te hebben, vraag ik thans uw aandacht voor de door mij als tweede groep van voor het levensonderhoud noodzakelijke spijzen de eiwitstoffen. Is er groote verscheidenheid in den vorm, waarin wij koolhydraten nuttigen, ook dierlijk voedsel wordt door ons in vele variëteiten verorberd, zoo b. v. als vleesch, visch, schaaldieren, eieren enz. enz. De hoeveelheid eiwitstoffen, die de gezonde mensch voor zijn dagelijksch onderhoud behoeft, verschillend naar leeftijd, geslacht, beroep enz., wisselt van 117137 gr. (gemiddeld volgens Forster 131.2 gr.) en wordt door hen vooral onder den vorm van vleesch tot zich genomen. Het behoort helaas nog altijd tot de vrome wenschen, dat een ieder dagelijks een behoor lijke portie vleesch eet, en nog steeds is het doel van den Franschen koning Hendrik IV niet be reikt, die het daarheen zocht te leiden, dat In ieder gezin des Zondags een hoentje op tafel zou verschijnen. Het meeste vleesch dat wij gebruiken komt ongetwijfeld van koeien, dikwijls echter onder het pseudoniem„ossenvleesch". Daarnaast moeten ontelbare kalveren, schapen, lammeren en varkens het leven laten. Daarenboven heeft bet slachten van paarden een bijzonder hooge vlucht genomen, bewijze de inzending der Amsterdamsche paardenslachterij van G. Sinek en c» dié, keurig gerangschikt, velerlei paardenvleesch gerookt, ge zouten en gebraden bevat. Van algemeene bekendheid ïb het feit, dat men in 1871 tijdens het beleg van Parijs zich met muizen voedde, terwijl honden, katten, bokken en wie weet wat niet al eveneens dikwijls tot spijs verstrekt hebben. Voegt daarbij het wild, zooals herten, hazen, konijnen; bedenkt dat men in het noorden ren dieren en ijsberen, in andere gewesten buffels, ja kameelen eet en gij zult mij toestemmen, dat iemand, die een vleeschmaal wenscht aan te richten, nog al eenige verscheidenheid kan aan bieden. Niemand zal echter verwachten dat zóóvele soorten op de tentoonstelling te vinden zijn, en hetgeen ik daar aantrof bepaalde zich hoofdza kelijk tot de voor ons gewone soorten. Zoo zond bv. Bernard J. Güntter alhier vleesch in bussen, rolpens, worst en spek, met verduurzaamd vleesch voor scheepsgebruik en export. Een zeer fraaie collectieve inzending, fraai vooral door de uitgebreidheid en sierlijke étalage, en uitmuntend van qualiteit, is die van G. A. Dop en zoon, en I. W. Kempff en zoon te Am sterdam, van verduurzaamde vleeschwaren in blikken en flesschen, gerookt en gezouten in vaten, enz. Ook de heeren A. J. Frankemöhle, H.;F. Fran- kemöhle en Rack, allen te Amsterdam, hebben, gedachtig aan het „eendracht maakt macht," met elkander een vitrine met hunne artikelen, spek, vleesch enz. gevuld. Daarnaast is G. W. van Heusden, eveneens te Amsterdam, te noemen, met vooral, rookvleesch- waren, terwijl I. H. Glashorster tal van worst soorten u toont. Niet minder belangrijk is de buitengewoon hooge toren van bussen eorned beef, Lunchtonge, enz. van de Armour canning company te Chicago, U. S. A.zij valt reeds terstond bij het betreden van het gebouw door hare reusachtige afmetingen in het oog. Dennerlein en co te Berlijn deden een zeer interessante inzending, vooral van verduurzaamde vleesehspijzen, o. a. een klein kistje voor veld 12 bnssen a L. bouillon. Over bonillon sprekende kan ik meteen ver melden dat op het Marktplein Liebig's vleesch- extraot verkocht wordt. Het gebouwtje, waarin dit plaats vindt, stelt voorde beurs te Vlis- siugen iu de 17e eeuw. Denkt niet dat gij een sprekende gelijkenis met de hedendaagsche bears zult aantreffen want daargelaten dat boven op den gevel het Liebigsche fabrieksmerk prijkt, schijnt die beurs in den loop der tijden veel verande ringen te hebben ondergaan. Natuurlijk heeft ook dit huis een opschrift, luidende Neptunis peeckelnat wert door het wys beleijt Van vrov minerve hyer tot vleysnat toebereijt. Op het marktplein treft men nog meer vleesch en vleeschextract-winkels aan, doch daarover later. Belangwekkend zijn de inzendingen van werk tuigen ten dienste van slagers, terwijl Fried. Brand te Amsterdam exposeert op zijn eigen fabriek vervaardigde hakblokken, vele soorten gehakt- messen, gehakt-molens, worststopmachines enz. Hetzelfde laat u Johan Ludwig Geidt, ook te Amsterdam, zien. Donderdag morgen stelde het convent der doleerenden de vereischte voor het proponents examen vasten benoemde zes Deputati Synodi, die twee aan twee, bij toerbeurt, de te houden examina zullen bijwonen. Hiervoor werden aan gewezen, de HH. dr. Van den Bergh, dr. Van Goor, dr. B. van Schelven, ds. Van Lingen, dr. Geesink en ds. Ploos van Amstel. Met eenparige stemmen verklaarde het synodaal convent zich voor vrije studie, zoodat ieder, onverschillig waar bij opgeleid zij, zich aan dit examen kan onderwerpen. Alleen bleef de vrijheid voorbehouden, de jonge manoen, die geen academischen cnrsns hadden afgeloopen, ook te examineereo in de maatschappelijke vakken van algemeene ontwik keling. Verder werden nog vele andere punten, de organisatie van deze zaak, de catechismus, de catechisatiën enz. betreffende, en werd nog ge lezen een rapport over de verhouding van de kerk tot het onderwijs, strekkende om het beginsel der vrije school streng te handhaven, de kerk zich niet te laten mengen in wat niet op haar terrein lag en zelfs voor de toekomst de diaconie scholen te doen plaats maken voor vrije scholen en de onderstenning van behoeftige of onvermo gende ouders door een suppletiefonds.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 5