Laatste Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Landbouw. Verspreide Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand, I Middel tegen de aardappelziekte. Eenigen tjjd geleden vestigde de Landbouw courant de aandacht op een dergelijk middel van Fasquelle, bestaande uit het volgende Provinciale staten van Zeeland. Door een zeer lagen prjjs valt het net uitge voerde boekske, thans zeker van actueel belang en velen zeer welkom, onder ieders bereik. In de hier gehouden vergadering der Waal- sche Reünie i3 de studentenbeurs na examen toe gekend aan den heer H. J. Couvee te Leiden, die met den a. s. cursus zijne studiën te Leiden hoopt aan te vangen. Vad De St. Ct bevat een besluit van den 21 Juni 1887, waarbij, met intrekking van het kon. besluit van 29 Juni 1878 St.bl no 88)wordt vastgesteld een leerplan voor de gymnasia en progymnasia. Bij den kerkeraad der Ned. Herv. kerk alhier is ingekomen een schrijven van den heer R. J. Hoogervorst, houdende kennisgeving dat hg door drukke bezigheden verhinderd is naar behooren zijne betrekking als diaken te vervullen, waarom hij die met uit0 Juli e. k. wenscht neder te leggen. Voorts ontving de kerkeraad een schrijven, onderteekend door de heeren J. J. Dockheer en J. P. de Wagemaker, die berichten dat zij einde deze maand hun ambt als diakenen bij dat kerk genootschap nederleggen. Dewijl er nu weldra 7 vacaturen in het eollege van diakenen bestaan, zoo hebben, op verzoek van den kerkeraad, de ouderlingen J. A. Tevel, K. J. H. Wasch en H. B. Wijtman, benevens de heeren H. Munters, W. P. van Pagé, C. Rijkse en J. Snoep, allen gezamenlijk o ud-diakenen, zich welwillend bereid verklaard om diakenen in bun werk behulpzaam te zijn, totdat die opengevallen plaatsen zullen zijn aangevuld. De benoemingen van 42 gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. kerk alhier, ter voor ziening in de periodieke aftreding en de bestaande vacaturen, zal plaats hebben Woensdag 27 Juli e. k., terwjjl stembiljetten daarvoor zullen worden afgegeven in de voorafgaande week op dag en uren, die nader aan stemgerechtigde leden zullen worden bekend gemaakt. Gisteren is te Serooskerke de herv. predikant, de heer Peter, voor de gemeente Opgetreden. De doleerende ontslagen ouderlingen hadden ofschoon daartoe niet gerechtigd, hunne vroegere plaatsen in de kerk ingenomen. Bedankt voor de toezegging van beroep naar de Herv. gem. te De Lier, door den heer Ph. Peter, predikant bij de Herv. gem. te Seroos kerke (W.) Door A. Janse en enkele andere doleerenden te Aagtekerke is bij den kerkeraad der Hervormde gemeente aldaar een adres ingediend, waarin verzocht wordt kerkeraad te beleggen en adres santen op die vergadering toe te laten, teneinde met de leden van den kerkeraad de reformatie der kerk te bespreken. Dit verzoek is voor notificatie aangenomen. j Door de rechtbank te Arnhem zijn twee boerin nen veroordeeld, de eerste tot 6 en de tweede tot 8 dagen gevangenisstraf, ter zake dat zij op den 2n Mei jl., bij gelegenheid van de weekmarkt te Nijmegen, in de boterwaag aldaar eene vetsoort, gekleurd als boter, te koop hadden gesteld en gepoogd hadden te verkoopen voor echte natuur boter, hoewel zij wisten dat het geen zuivere room- of natuurboter was. In 100 liter water worden 8 kilogr. kopervi triool opgelost. Bij deze oplossing voegt men eene soort kalkmelk, bereid door «15 kilogr. onge- bluschte kalk in 30 liter water. Met dit mengsel worden de bladeren der aardappelen, nadat deze bekakt zjjn, met behulp van een pulverisator besprenkeld. De uitkomsten door dit middel Bordeleiser pap genoemd verkregen, moeten volkomen aan het doel beantwoord hebben. Thans schrgft dezelfde courant: Wjj hebben met zekeren schroom dit middel meegedeeld, maar na wat wij er, sedert in ver schillende, door bekwame mannen geredigeerde vakbladen over lazen hebben wij geen berouw omtrent onze kleine mededeeling. Daarin zjjn wjj op nieuw bevestigd na de lectuur van een desbetreffend artikeltje in het Landw Wochenblattfür Schleswig- Holatein, red. de algemeene secretaris Oekonomie- rath Boysen te Kiel, waarin zeer terecht naar wg meenen herinnerd wordt aan 't feit dat kopervitröol reeds lang met groot succes gebezigd is als middel tegen brand in de tarwe en dus van erkenden invloed is op parasiten. En in 't mengsel van Fasquelle komt nog een tweede bestanddeel voor, dat stellig mede storend op parasiten inwerken moet, nameljjk kalkmelk (bereid van ongebluschte kalk in water ver deeld.) In genoemd orgaan wordt er op gewezen dat 't fijn verspreiden van zulk een mengsel over de planten, zoodra zich de eerste sporen der ziekte vertoonen, zeker van invloed moet zjjn en den voortgang van die calamiteit zoo niet verhinderen dan toch zeker krachtig tegengaan. En als dan ook deze nieuwe methode niet, of niet gemakkeljjk, op groote aardappelakkers uit voerbaar is (en bij de huidige ontwikkeling van de werktuigen ter verspreiding van zulke mengsels onder den algemeenen naam van „pulverisators" bekend, is dat toch nog lang zoo zeker niet) is t haast buiten kjjf, dat zjj van uitnemenden dienst wezen moet op kleine, met aardappels bepote uitgestrektheden, althans zeker op zulke stukken, waarvan men poters wil oogsten en dus zoo zui ver mogelijke, zonder de kiemen van de oorzaak der aardappelziekte. Gisteren passeerden een vijftal stoombooten, nl. GoliathEnglandWashington, Telegraaf 3 en Sultan, allen met plezierreizigers uit België, Bath. De meeste waren bestemd voor Vlissingen, waar het gisteren druk was door het bezoek der vreemde gasten. Te Bath heeft men een huismusch gezien met witte vleugels. Zjj was echter voor de poes. Uit enkele gemeenten op Schouwen zjjn door eenige landbouwers en veehouders aan de regee ring adressen van adhaesie gezonden op het ver zoek van den [heer Oppenheimer te Rotterdam, tot verbod van in- en doorvoer van vee uit Duitscb- land. Recht voor allen zal na 1 Juli, in plaats van twee-, drie maal per week verschijnen. De redactie van het tjjdschrift Hygiene en Industrie heeft het onlangs te IJselstein op het water gevonden vocht, dat men voor petroleum hield, onderzocht en van dit onderzoek het vol gend rapport uitgebracht Op het water was een laag lichtgeel vocht aanwezig, hetwelk een soortelijk gewicht had bij 1° C. van 0.839. Het kookpunt lag tusschen262 en 268°. Bjj deze temperatuur ontvlamden eerst de dampen en brandden met een sterk roetge- vende vlam. Het is duidelijk, zegt de redactie, dat wg hier niet met petroleum te doen hebben, maar met een ander mengsel van koolwaterstoffen, zooals ook elders in Utrecht in den bodem meermalen werd gevonden. Recht huiselijk. In het nauwe ge deelte der Veemarkt te Breda komt van de eene zijde de schutterij in „dubbele rotten" met de muziek voorop de tram tegemoet. Een luitenant der schutterij roept tot algemeene hilariteit der burgerjj „mannen, gaat wat op zjjde voor de tram Volgens de Haarl. Ct. is namens drie der veroordeelden ter zake van het zoogenaamde palingoproer te Amsterdam (Van Iperen, Snak en Baars), door hunnen rechtsgeleerden raadsman een verzoek om gratie aan den koning gezonden. De stafmuziek van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom is door den minister van oorlog aan gewezen, om Nederland te vertegenwoordigen op het internationaal concours van militaire muziek korpsen, dat 3 October e. k. te Mechelen zal plaats hebben. Het anti-revolutionnaire dagblad De Stan daard verkeert in een overgangstijdperk. De heer J. H. Kruyt treedt met 1 Juli als directeur af; en nu wenschen eenige leden der Kujjperiaansche partjj de rechten van eigendom en de uitgave van De Standaard die echter totnutoe nog geem dividend gaf over te dragen aan dr A. Kuijper, die afstand doet van alle winsten, en zoo noodig een nieuw kapitaal van 32.000 bijeen te brengen. De heeren A. W. Ameshoff, De Geer van Jut faas en kapitein Van Löben Seis zullen optreden als commissarissen van het nieuwe kapitaal. In de leesbibliotheek. Dame. „Al die nieuwe boeken vervelen mg. Heb je geen goed klassiek boek, dat ook inte ressant is?" Bediende. „Heeft u gelezen: de laatste dagen van Pompeji „Neen, waar stierf hjj aan „Ik geloof aan een uitbarsting". Den werklieden der stoomfabriek De Atlas to Amsterdam, 160 in getal, is Zaterdag aangezegd dat zjj Maandag niet behoeven terug te komen.. Wel is er werk, maar er ontbreekt bedrijfskapitaal en de pogingen om dit te krijgen zijn mislukt. Men zal nu deze week nogmaals beproeven om die middelen te bekomen teneinde de fabriek in werking te kunnen houden. Den arbeiders is Zaterdag nog drie dagen loon uitbetaald, dat zjj volgens een bestaanden regel, van de fabriek te vorderen hadden. Ook zal worden beslist omtrent de verdeeling van een ziekenfonds, onder beheer van de directie, groot 6984, waarin bjjgedragen werd door 64 personen. Onder de ontslagenen zgn er die reeds elders werk in het vooruitzicht hebben. Den 22en Juni is van Zr Ms instructiekorvet Nautilus een reddingsboei, waarop met zwarte letters de naam Nautilus vermeld staat, ter hoogte van den Hoek van Schillig, NW. oever der Jade, in zee verloren geraakt. Het ontmoeten en op- visschen van dat voorwerp behoeft geene aan leiding tot bezorgdheid te geven. De Delftsche Crt meldt dat het aangeboden accoord van 15 pet in zake den in kenneljjken staat van onvermogen verklaarden gewezen notaris Schagen van Leeuwen te Delft, door de crediteuren niet is aangenomen. Te Oostzaan heeft een veldwachter een 71- jarig man doodgeschoten, die zich schuldig maakte aan overtreding der visscherjjwet. Toen de veld wachter in de boot van den overtreder sprong om het vischtuig in beslag te nemen, werd hg door dezen dadeljjk aangegrepen en op den grond geworpen; daarop zette hjj zjjne knie op de borat van den veldwachter en greep hem met beide handen bjj de keel. In zjjnen angst haalde de veldwachter zgn revolver te voorschijn en schoot zijnen tegenstander dood. De justitie doet onderzoek. Op den Vrijdagavond te Parjjs gehouden bij eenkomst der patriotten-liga ging het binnen en buiten het gebouw levendig toe. Déroulède werd met luide bravo's begroet en zjjn woorden werden luide toegejuicht. Wie het waagde van een ander oordeel te zgn dan de sprekers en dit door woorden of bewegingen toonde, werd spoedig tot zwijgen gebracht of de zaal uitgezet. De kreet Vive Boulanger door Déroulède aangeheven vond een luid echo op straat, waar men afwisselend gedurende de bijeenkomst de Marseillaise of het lied zong: C'est Boulang', Boulang', Boulange; C'est Boulanger qu'il nous faut Oh! Oh! Oh 1 terwijl het portret van den ex-minister voor 5 centi mes te koop werd aangeboden. Na afloop der vergadering gevoelden de patriot ten behoefte te manifesteeren. Drie groepen vormden zich, waarvan zich een naar het Elysée wilde begeven. Spoedig werden zjj door de politie uiteengedreven, die ruim een dozjjn levenmakers oppakte. Het waren voor een groot deel jongens van 14, 15 of 16 jaar. Koning Milan is te Weenen aangekomen; hjj is de gast van den keizer en houdt in de Hofburg verbljjf. De sultan heeft een commissie, met den groot-vizier Kiamil pacha als voorzitter belast een onderzoek naar de Boelgaarsche kwestie in te stellen en te overleggen welke houding de Porte ten opzichte van het antwoord der mogendheden op de laatste Turksche nota moet aannemen. Uit Londen schrjjft men, aan een der Fransche bladen, dat Engeland de geheele Egyptische con ventie zal intrekken, indien ze eenige dagen na het Bairamfeest niet is geratificeerd. De Engelsche regeering wil geen enkele wjjziging toestaan en zal zich evenmin door eenige belofte betrekkelijk den duur der bezetting laten binden. De conservatieven beginnen in te zien, dat op sir Drummonds Wolffs zending toe te passen is wie het onderste uit de kan wil hebben, valt het lid op den neus. In de London Gazette betuigt de koningin der bevolking haren dank voor de hartelijke ont vangst op haren tocht naar de Abdy van West- minster. Die ontvangst heeft H. M. diep getroffen en zal haar tot aanmoediging strekken bjj de vervulling harer dikwijls moeiljjke taak, gedurende hare overige levensdagen. Koningin Nathalie wordt binnen eenige dagen te Belgrado terug verwacht. De Zwitsersche nationale raad heeft de voor gestelde verhooging van het invoerrecht op slacht vee goedgekeurd. Het tegenwoordig recht van 5 fr. per stuk wordt op 25 fr. gebracht. Vrjj ernstige ongeregeldheden zgn voorge vallen te Canet in de provincie Barcelona, bjj gelegenheid van de verkiezingen voor den ge meenteraad. Er is met vuurwapenen geschoten en verschillende personen zjjn gewond. In deinboorlingen-wjjk te Constantino heerscht sedert een paar dagen groote opgewondenheid tengevolge van een twist tussehen een Arabier en een Moabiet die ten laatste veranderde in een algemeen gevecht. Verscheidene personen werden aan beide zjjden gewond. De straten zijn door de troepen bezet en vele koffiehuizen gesloten. De uitgever Sonzogno te Milaan noodigt de Italianen uit, nu de regeering niet deel wil nemen aan de Parjjsche tentoonstelling in 1889, wat voor Italië eigenlijk een plicht der dankbaarheid is, een comité te vormen, ten doel hebbende de Ita lianen, welke deel zullen nemen aan de expositie, te steunen. Sonzogno zelf heeft dadeljjk voor 50.000 frc. ingeschreven. Coquelin zal weer over een jaar of anderhalf deel gaan uitmaken van de Comédie franpaise, eerst dan, omdat hjj nog kunstreizen heeft te doen door Oostenrjjk, Rusland en Amerika, die in den aanstaanden herfst beginnen. Waarschjjnljjk keert ook Sarah Bernhardt bjj de Comédie franpaise terug. Bjj de behandeling van het wetsontwerp tot wjjziging van het reglement op de steenkolen mijnen heeft het Engelsche lagerhuis met 262 tegen 7 stemmen een amendement aangenomen) waarbjj de minimumleeftijd, waarop kinderen in de mjjnen mogen werken, op twaalf in plaats van op tien jaar bepaald wordt. Door het gasthuisbestuur te Goes werd heden herbesteed de levering van gewoon tarwe- of winkelbrood over het 3e kwartaal 1887. Inge schreven was door J. C. de Buck ad f 0.127, per kilo; L. Stamperius ad ƒ0.12 cent; D. Cap- pon ad 0.12 centJ. den Herder ad f O.llf E. van Loo ad f O.lljR. Scheele ad f 0,11£ en P. vau Melle ad 0.11 j cent. Bij loting is de levering aan Vau Melle toegewezen. Door burgemeester en wethouders van Krab- beudijke is heden aanbesteed het leggen eener beschoeiing aan de haven. Daarvoor werd inge schreven door de heeren J. P. Panny ad ƒ1480; G. Meertens ad ƒ1497; P. J. Staal ad/1562; P. J. Theunis ad ƒ1564; P. Dronkers ad ƒ1600; S. Blok ad f 1680D. Bolier Cz. ad ƒ2000 en C. de Groot ad f 2126. Vijf ongezegelde biljetten kwamen niet in aanmerking. Het werk is gegund aan J. P. Panny. Het in de aanstaande zomervergadering der staten in behandeling komend voorstel van het ge deputeerde college betrekkelijk het verleenen van subsidie ter voorziening ia de behoefte aan genees- en verloskundige hulp in dit gewest, luidt als volgt De toenemende klacht, dat vele gemeenten ten plattelande niet in staat zijn om behoorlgk in de behoefte aan genees- en verloskundige hulp te voorzien, gaf' aan de regeering aanleiding om op de staats begrooting voor 1887 een post uit te trekken voor „toelagen aan geneeskundigen en vroedvrouwen ter voorziening in de behoefte aan doouschoUw, vaccinatie en verloskundige hulp". Bij de beraadslagingen over dien pus, gaf de minister van binnenlanasche zaken zjjn vertrouwen te kennen, dat de provinciale besturen bereid zonden worden bevonden ook hunnerzijds tot dat doel subsidie te verleenen. De minister was vau oordeel, dat, waar de regeering de zaak van rijksbelang achtte, de provincie niet achter mocht blijven in de regeling eener aangelegenheid, waarin zeker in niet mindere mate het provinciaal belang betokken is. Daar wjj in deze zienswijze deelen en ook in dit gewest het gemis aan voldoende genees- en verloskundige hulp sinds geruimen tijd ondervon den werd, vonden wij in eene van het gemeente bestuur van Graauw ingekomen aanvraag om subsidie aanleiding om den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland zoowel omtrent deze aanvraag als omtrent de behoefte aan voorziening in andere gemeenten te raad plegen. Uit de daarover gevoerde briefwisseling blijkt, dat thans in de eerste plaats behoefte bestaat aan de vestiging van een geneeskundige te üoe- dekenskerke (tevens voor Baarland en 's Graven polder) en te Hontenisse; alsmede aan de benoe ming van eene vroedvrouw te Graauw en te Hoofdplaat. Reeds zijn door de gemeentebesturen aan rijk en provincie aanvragen om subsidie ingediend tot een bedrag, respectievelijk van/300, 200 ƒ300, ƒ150 en ƒ150. De minister van binnenl. zaken beeft zich bereid verklaard om tot het beoogde doel voor dit gewest eene som van ƒ1000 beschikbaar te stellen, mits door de provincie eene ten minste even groote bijdrage worde verleend. Met het oog op het groote belang der zaak en de gebleken bereidvaardigheid der gemeentebe sturen; om ook hunnerzijds niet geringe financieele offers te brengen, meenen wij aan uwe vergadering te moeten adviseeren tot inwilliging van de gevraagde snbsidiën. In de onderstelling, dat het uw wensch zijn zal aan het gemeentebestuur van Hontenisse niet meer dan 200 toe te staan, zou ter voldoening aan de gezamenlijke aanvragen voorshands slechts een bedrag van ƒ800 benoodigd zijn. Daar de minister van binnenlandsche zaken aan de voor Zeeland beschikbaar gestelde som van 1000, de voorwaarde verbonden heeft, dat door de provincie ten minste evenveel worde bijgedra gen, geven wij u in overweging op de begrooting een post van 1000, uit te trekken. Daardoor zal het tevens mogelijk zgn, om aan eene latere aanvraag om subsidie, welke door uwe vergadering voor inwilliging vatbaar moch geacht worden, zonder wijziging der begrooting tegemoet te komen. Wij hebben mitsdien de eer u voor stellen om lo. ter voorziening in de geneeskundige hulp te Hoedekenskerke (in vereeniging met Baarland en 's Gravenpolder) en te Hontenisse en in de ver loskundige hulp te Graauw en te Hoofdplaat, een jaarlijksch subsidie te verleenen: aan het gemeente bestuur van Hoedekenskerke van f 300, aan dat van Hontenisse van f 200, aan dat vau Graauw van 150, en aan dat van Hoofdplaat mede van f 150, mits zoodanig subsidie ook van wege het rijk worde verstrekt; 2o. aan het subsidie de voorwaarde te verbin den, dat uit de gemeentekas eene bijdrage gegeven worde minstens gelijkstaande met het thans door de gemeente daarvoor uitgetrokken bedrag; 3o. te bepalen, dat het subsidie voor elke ge meente zal ingaan met het tijdstip, waarop de te benoemen titularis in functie zal treden, en bij het bestaan eener vacature zal ophouden; 4o, op de begrooiing voor 1887 alsnog een post van 500, en op die voor 1ö88 een post van 1000 uit te trekken voor subsidiën aan gemeentebesturen ter voorziening in gebrek aan genees- en verloskundige hulp. Met betrekking tot het verleenen van een ren teloos voorschot voor wegsverbetering aan de gemeente Philippine stellen gedeputeerde staten voor in te willigen de aanvraag vau den gemeen teraad van Philippine om een renteloos voorschot tot een bedrag van ten hoogste f 30.200, ten be hoeve van bestrating met keien vau den weg van de kom dier gemeente bij de haven tot den grint weg langs het kanaal van Terneuzen; te bepalen dat de verstrekking van dat voor schot zal geschieden onder de voorwaarden, ver vat in het Proviuciaal blad no 117 van 1882, behoudens deze wijziging van de daar vermelde punten 1 en 2 dat de eerste jaarljksche terug gaaf plaats hebbe vóór 31 December van het burgerl.jk jaar, volgende op dat waarin het ren teloos voorschot is verstrekt, en verder onder voorwaarde dat de wegen, voor zoover zij dit niet reeds zijn, nu en in het vervolg ten dienste van het algemeen worden bestemd. Van 25 tot 27 Juni. Middelbukq. OndertrouwdL. Wouters, jm. 37 j. met H. A. W. Kuzee, jd. 35 j. A. van der Klooster, jm. 23 j. met J. Anthonisse, jd. 30 j. P. Hendribae, wed' 60 j. met M. Koole, wede 42j. J. Polderman, jm. 23 j. met F. D. Hujjbregtse, jd. 24 j. J. J. Fourdraine, jm. 30 j. met C. van Overveldt, jd. 26 j. BevallenP. J. van der Bel, geb. Van de Ree z. S. M. Dol, geb. Le Due, z. L. Jolmera, geb. Van de Woestjjne, d. A. C. van Hejjl, geb. Marjjs, d. (levenl.) Overleden: J. B. M. Verbergt, z. 10 j. F. Flipse, z. 23 m. C. J. de Voogd, d. 5 m. G. Marjjs, z. 7 m. Van 18 tot 25 Juni. Goes. GehuwdJ. P. van der Does, jm. 25 j. met G. Gingnagel, jd. 26 j. Bevallen. L. P. van Hove, geb. De Poorter, z. A. M. Battes, geb. Altman, z. J, C. Hootsmans, geb. De Brandt, z. OverledenJ. J. Mulder, vrouw van P. Steutel, 83 j. J. Ringelberg, d. 3 m. P. J. Mejjler, wed' van E. van Blitterswjjk, 78 j. Ziekikzee. BevallenJ. A. de Looze, geb. Kooman, d. J. P. Wisse, geb. Rombouts, z. C. Leeuwe, geb. Muste, d. M. L. Dikschei, geb. Kerscheling, z. M. A. C. Ideler, geb. Ermen, d. R. Nonhebei, geb. Honkoop, z. T. Verhulst, geb, Hausser, d. A. van der Werf, geb. Koopman, z. J. M. Appel, geb. Beneker, z. K. Krakeel, geb. Bakker, d. Overleden D. Wagener, man van L. Walkier, 86 j. J. M. Gloude, z. 17 m. ftravenhage. Benoemd tot hoofdveri ficateur voor den actieven dienst der directe belastingen te Amsterdam J, Hagen, verificateur eerste klasse te Rotterdam.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2