'N° 149. Dinsdag 28 Juni. bekendmakingen. nationale militie. nationale militie. Van Teertien op acnt pita. FEUILLETON. GEEN UITWEG I 130é Jaargang 1887. Middelburg 27 Juni. Dit blad verschijnt dagelyks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 8/m, franco 8.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent." Advertentien 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.80 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; „Ja, g\j. Want als wij beiden niet een klein zaakje samen te vereffenen hadden, dat l®0 uüeïBt teer, om niet te zeggen gevaarlijk; te Oproeping verlofganger na-inspectie. Oproeping van verlofgangers der lichting 1885. rjff>r«tff?!gnh?ffirTatra 1UIDDELRIIRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de "Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kririningen: Ftan dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. tan Nieuwenhtjijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger De Middelburgsche courant heeft, met ingang van 1 Juli, den abonnementsprijs tot 8 per jaar verlaagd. Trouw aan het beginselbevordering van politieke ontwikkeling, verbreiding van liberale inzichten op politiek gebied beeft zij ge meend, dat de tijdsomstandigheden aanzienlijke verlaging van den abonnementsprijs vorderen. Komt de grondwetsherziening tot stand, dan zal een opgewekt politiek leven daarvan het gevolg kunnen zijn de belangstelling in onze binnen- landsche staatkundige aangelegenbeden zal gewis toenemen, de kring van kiezers wordt belangrijk uitgebreid. Welnu, de Middelburgsche courant geve gelegenheid, zij het ook ten koste van groote offers, den kring harer lezers uit te breiden en brenge hare staatkundige denkbeelden dagelijks onder een zoo groot mogelijk publiek. Niet in alle deelen van deze provincie wordt de Middelburgsche courant tot dusver op zoo ruime schaal verspreid als ons rechtmatig en wenschelijk voorkomt. Er zijn nog eenige gemeenten, waar van onze courant slechts be trekkelijk weinige exemplaren worden aange troffen. Ook in die deelen, in die enkele gemeenten, waar meestal de booge prijs van het nemen van abonnement deed afzien, moeten voortaan vele exemplaren hun weg vinden, nu de prijs zeker wel geen beletsel meer kan zijn. In Zeeland uitgegeven, in Zeeland op zeer ruime schaal verspreid, tracht de Middel burgsche courant bovenal een Zeenwsch orgaan te zijn. Zij beijvert zich, al wat er in Zeeland op 't gebied van provincie, gemeenten en pol ders, van staat, van onderwijs, van landbouw en veeteelt, van handel en nijverheid, van scheepvaart en openbare werken, van kerk genootschappen in de verschillende onderdeden omgaat, zoo spoedig mogelijk ter kennis te brengen van de belangstellenden in de geheele provincie. Provinciaal orgaan als zij bovenal tracht te zijn, vult zij eensdeels de meer locale organen aan, en stelt zij anderdeels bijna al bare lezers vroeger dan alle andere bladen in kennis met het in de staten-generaal voorgevallene en met be langrijke mededeelingen in de Staatscourant die op Zeeland betrekking hebben. Moge belangstelling van een nog ruimeren kring van lezers het bewijs leveren dat te rechter tijd, het juiste middel is aangewend, opdat de thans gedane stap de courant te beter hare roeping vervullen, te zekerder haar doel bereiken doe Vit het Duitsch van J. v. BÖTTGER. VIJFDE HOOFDSTUK. „Ja, ik deed het voor Emil. Om zijnentwil heb ik gezondigd. Geld is macht 1 Emil moet en zal een macht in het land worden", zei mevrouw Ballantyne. „Zeker, zekerO die wonderbaarlijke liefde eener moederIk heb ook een zoon, mevrouw Ballantyne, niet zoo mooi, zoo rijk, zoo eerzuchtig, zoo knap als uw Emil. Inderdaad al het geld ter wereld, alle mogelijke hulpmid delen zouden mijn zoon nooit tot een macht in het land kunnen maken. Niettemin is hij mijn zoon. Ik heb voor mijn Josia gedaan wat in mijn vermogen was, maar alles te vergeefs en is heb eindelijk ingezien dat Josia zoo'n domme ezel is dat wanneer ik hem niet uithuwelijk aan een meisje dat geld genoeg heeft om zich zelf en hem te onderhouden, hij mij tot in alle eeuwigheid tot last zal blijven. Maar daar mijn Josia heel lee- lijk is, ben ik er nog niet in geslaagd om een meisje voor hem te vinden. Dientengevolge heelt mijn zoon mij reeds vele slapelooze nachten ge kost. Nu verschijnt gij als mijn reddende engel 1" „Ik?" een Zeeuwsch orgaan te zijn, dat dagelijks in de geheele provincie het gemeenschapsgevoel onderhoudt tusschen de bewoners van de ver schillende deelen, waarin de natuur ous gewest heeft gesplitst. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op de missive van den militie commissaris in de provincie Zeeland, van den 24 Juni 1887, no. 126/4, roepen, ingevolge art. 143 der militiewet, op den verlofganger JOHANNES FRANCISCUS DE KAT, der lichting 1882 uit de gemeente Zaamslag, om op Zaterdag den 9 Juli a. s., des voormiddags te 11 uren, op de koopmansbeurs alhier te ver schijnen, voorzien van alle de door hem bij zijn vertrek van het corps medegenomen kleeding en equipementstukken, van zijn zakboekje en verlof pas, aangezien hij bij het op 20 Juni jl. gehouden onderzoek niet is verschenen. Burgemeester en wethouders voornoemd brengen verder ter zijner kennis, dat hij, bij niet verschij ning voor den militie-commissaris of indien hij verkeert in een der gevallen sub 2 en 3 van art. 141 der militiewet vermeld, onder de wapenen zal worden geroepen en van drie tot zes maanden onder de wapenen zal worden gehouden. Middelburg, den 25 Juni 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOKER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 30eB April 1887, A no 560/1, 3e afdeeling (provinciaal blad no 42), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1885, behoorende tot de vesting-telegrafisten van het corps genietroepen, om op den tijd od de plaats als in de aan hen uit tereiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voor werpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verloi medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Woensdag den 6en Juli a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aan melden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen, en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die om- hanteeren is, zou ik nooit den moed gehad heb ben om de hand van Therese voor mijn zoon te vragen. Maar zoo als de zaken nu staan eisch ik haar. Therese is een lief, inschikkelijk kind, dat gewoon is in uw wenschen bevelen te zien. Zij zal in den beginne wel wat verwonderd zijn, maar ik laat het aan u over om haar te over tuigen van de wenschelijkheid dezer verbintenis. Wat Josia aangaat, die is ook zacht en inschik kelijk en van kind af gewoon om anderen voor zich te laten denken en handelen. Ik ben de voogd van Josiagij zijt de voogdes van Therese- Niets is eenvoudiger, gemakkelijker en meer ge- wenscht. Niets, volstrekt niets! „En", voegde de advocaat er op bevelenden toon bij „het is bepaald noodzakelijk voor de voortzetting onzer vriend schappelijke betrekkingen." „Maar Therese kent het jonge mensch niet eens", bracht de zuster in het midden, daar zij de dringende noodzakelijkheid gevoelde om toch iets te zeggen. „Zij moeten aan elkaar voorgesteld worden." „Maar kan ik baar dwingen hem te beminnen?" „Hoor eens, mevrouw Ballantyne", zei hij bits. „Het komt niet in mij op om over liefde of wederliefde te twisten, Ik ben eenvoudig hier gekomen om mg met u te verstaan over den prijs van het geheim, dat ik alleen ken. Ik heb u mijne voorwaarden genoemd, weet gij iets be ters voor te stellen dan ben ik bereid u te ge- moet te komen. Zoo niet dan zullen mijnheer Cochrane en uw man in de gelegenheid gesteld standigheid, onder overlegging van een verklaring van den geneesheer, tijdig bennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 27 Juni 1887. De burgemeester voornoemd, S G H O R E R. Bij het uiteengaan der Tweede kamer bleven onafgedaan de volgende ontwerpen a wijziging der gemeentewet en regeling van het auteursrecht op werken van beeldende kun sten deze ontwerpen waren echter in staat van wjjzen; b de telephoonwet, de overeenkomst met de Rijnspoorwegmaatschappij, de onteigeningswet voor de stoomtram Den Haa,gScheveningen, waaromtrent memoriën van ant woord reeds waren verschenen; c wijziging van art. 329 van het strafwetboek (botervervalsching), vaststelling van het slot van vier Indische rekeningen, nieuwe regeling van den zoutaceijns, verbetering der rivier De Berkel en aanvulling der Indische begrooting (goedkeuring der overeenkomsten tot hulpverleening aan on dernemers inde Vorstenlanden), waaromtrent voorloopige verslagen zp versche nen; d wijziging der geneeskundige wetten, verze kering der uitvoering van waterstaatswerken, wijziging der wet op het recht van vereeniging en vergadering, de nieuwe Zondagswet, de nieuwe wet op het notarisambt en de verlenging van het Bankoctrooi, die niet zp onderzocht of waaromtrent het voorl. verslag nog niet is verschenen; voorts eenige commissoriale verslagen en de arbeiders-enquête. Volgens eene mededeeling in De Gemeentestem heeft in zekere gemeente waarom de naam niet genoemd de burgemeester zich weer schuldig gemaakt aan ergerlijke knoeierijen met do kiezers lijsten. Deze werden den 9en Maart jl. vastgesteld en er konden dus tot en met 23 Maart reclames daartegen worden ingebracht. Bij het nauwkeurig nazien van deljjst, hoeveel zijner geestverwanten er op voorkwamen, scheen de burgemeester tot de overtuiging te komen, dat hjj in de minderheid was. Onmiddellijk werd nu door hem een persoon uitgezonden, om ten behoeve van eenige werklieden schipperspatenten te nemen, teneinde op die wjjze eenige vaBte kiezers op de lijst te hebben. Verschillende omstandigheden waren den uitgezonden agent ongunstig, zoodat hjj zich eerst op 25 Maart, dus 2 dagen na het verstrijken van den termijn van reclame, van zjjne taak kon kwijten. Bij zijne aankomst, op den 25en, werden dadeljjk de gemaakte kiezers op de ljjsten geschreven, deze door den burge- worden om de zaak met dat duplicaat in orde te brengen." Mevrouw Ballantyne stond langzaam op, zij scheen in dat uur eenige jaren verouderd te zijn. Al haar trots was gebroken. „"Verlaat mij thans, wat ik u bidden mag! Laat mij eenigen tijd om mij te bedenken," zei zij op afgematten toon. „Kom over een week terug. O Godmijn arme zuster mijne arme lieve Therese 1" ZESDE HOOFDSTUK. De bedenktijd, die mevrouw Ballantyne gegund was, liep ten einde en werd besloten met een daad, die duidelijk bewees dat Therese Gordon bestemd was om voor het misdrijf harer zuster te boeten. Den laatsten dag der week die hij als uitstel gegeven had, ontving mijnheer Philips tegelijk met een nitnoodigingskaart voor zich en zijn familie voor het verjaarfeest van Therese, het volgende briefje. „Waarde heer Philips! Den 14 Mei is de verjaardag mijner zuster, dien wij met allen luister hopen te vieren. Ik hoop dat gij ook op het feest zult verschijnen en zoo niet, dan toch mijnheer uw zoon. Van hem nemen wij geen afzegging aan. Emilie Ballantyne." „Zij is tam geworden", sprak de advocaat bij zichzelf, toen hij den brief weer in het couvert stak. „Josia's actiën staan goed, als hij niet zelf zijn spel vergooit". meester en een wethouder gesloten en dadeljjk voor de 2e maal aangeplakt. Hier was dus geen raadsbesluit genomen, om die te laat gemaakte kiezers op de lijst te brengen, en geen reclames konden daartegen meer ingebracht worden. Eenige personen, terecht verontwaardigd over zooveel oneerlijkheid, dienden daarover klachten in bjj de betrokken gedep. staten en lokten een onder zoek uit, dat dadelijk ingesteld werd. Fluks fabriceerde het gemeentebestuur nu, zonder vergadering, een raadsbesluit, gedateerd 21 Maart, en liet dat door zijne geestverwanten in den raad teekenen en alles was in orde. Dus naar den vorm nam de meerderheid des raads den 21en Maart een besluit, om nog eenige kiezers, die eerst den 25en gemaakt waren, op de lijsten te plaatsen. En wat deden gedep. staten Zjj ver wezen, na een onderzoek van circa twee maanden, de adressanten naar den rechter. De redactie der Gemeentestem is echter van oordeel, dat belanghebbenden zich alsnog tot den koning dienen te wenden en vernietiging van de beslissingen kunnen vragen wegens strijd met de wet (art. 153 gemeentewet). Zij verwacht dat de regeering daaraan niet minder gevolg zal geven dan in 1865, toen zjj een raadsbesluit vernietigde waarbij 8 personen op de kiezerslijsten waren gebracht, zonder dat een verzoekschrift daartoe was ingediend. Bjj de rustende schutterjj in Zeeland is, op zjjn verzoek eervol ontslag verleend aan J. Dormaar als le luit. bij het Ist8 bat.; en zijn benoemd: toj le luit. bij het 28 bat. J. M. van den Bent Mz., thans 28 luit. en tot 2e luit. J. L. Smits, thans schutter. Met ingang van 1 Juli a, is eervol ontslag verleend atn E. L. van Mervennée, te Goes, aïst tijd. buitengew. districts-veearts en is hjj benoemd tot plaatsvery. van den districts-veearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen. In de tweede editie van ons vorig nommer reeds gemeld. Uit Vlissingen schrijft men ons Naar wjj vernemen wordt thans door de bekende firma Thomas Cook Son te Londen, uitvoering gegeven aan haar voornemen om, in verband met den dagdienst der maatschappij Zeeland, vaste pleizierreizen te organiseeren van Londen naar Vlissingen en vice versa. Er zonden goedkoope kaarten uitgegeven worden om des Zaterdags te vertrekken van Londen en 's Maandags of Dins dags terug te keeren. De kaarten geven recht op pension in het Grand-Hotel alhier. Het laat zich begrijpen dat het welslagen van dit plan voor alle belanghebbenden zeergewensoht is. Bij de firma J. F. van Druten te Sneek, is van de pers gekomen en alom verkrijgbaar gesteld: De ontworpen nieuwe Grondwet, zooals zij door da Tweede kamer is aangenomen. „Liever in een groot gezelschap dan op een andere manier", had mevrouw Ballantyne gedacht, toen zij er eindelijk toe besloot om haar zuster met den zoon van den advocaat in kennis te brengen. Maar de veertiende Mei naderde met reuzen® schreden en nog altijd had zij geen vast plan gemaakt om de romantische, meisjesachtige be schouwingen van Therese over liefde en achting, als onontbeerlijke voorwaarden tot een gelukkig huwelijk, te overwinnen. Ook verheelde zij zich niet dat Therèse, ondanks haar tot nog toe aan den dag gelegde toegevendheid en inschikkelijk heid, een groote mate van wilskracht en stand vastigheid bezat, die zij thans zeker niet zou verloochenen. Het was dus geen wonder dat mevrouw Ballaniyne, de auders zoo kalme, koele bedaarde vrouw onmogelijk haar gewone zelfbe- heersching kon bewaren, en ten prooi was aan een zenuwachtige prikkelbaarheid, die het heel© huishouden in verbazing bracht en haar man zoodanig verontrustte, dat hij haar aanried om een dokter te raadplegen. „Maar ik mankeer waarlijk niets", antwoordde zij korzelig. „Alleen zou het mij aangenaam zijn als Therèse vandaag niet uitging, ik ben in den laatsten tijd zooveel alleen geweest 1" „Zeker, ik zal bij u blijven", zei Therèse ietwat aarzelend, „wanneer Frederik dan zoo vriendelijk wil zijn om naar juffrouw Agnen te gaan en aan zijn moeder te zeggen dat zij niet op mij wachten moet, Ik had haar beloofd 7! iWordt v$rvolgd

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1