N» 148. ISO' Jaargang: 1887. Maandag 27 Juni. nationale militie. Bekendmakingen- GEEN UITWEG Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 8/m, franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /l.SÖ iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL» Oproeping van verlofgangers der lichting 1885. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Rechtszaken, MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te VHssingen: P. G. de Vet Me jtdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: Fvan dee Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A; van Ndbttwenhduzen. Hoofdagenten voor het Buivenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Davbe Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den'30en April 1887, A no 560/1, 3e afdeeling (provinciaal blad no 42), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1885, behoorende tot de 7e compagnie van het 3e en de 3e compagnie van het 4e regiment vesting-artillerie, om cp den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van klee ding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Maandag den 4en Juli a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aan melden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen, en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die om standigheid, onder overlegging van een verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 24 Juni 1887. De burgemeester voornoemd, S C H O R E R. De heer R. van der Welle te Terneuzen, is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school, hoofd de beer J. A. G. de Waal, te Kampen. Tot onderwijzer te IJzendijke, is benoemd de heer H. de Hnlln te Znidzande. Met hem stonden op de voordracht de heeren J. M. Meerman te Tholen, I. J. Faro te Middelburg en J. L. Meerdijk te Yerseke. De heer Faro ver kreeg 5 en de .benoemde 6 stemmen. In het voorjaar van 1883 werden hier te lande voor de akte van onderwijzer of onder wijzeres geëxamineerd 1161 candidaten, van wie 720 slaagdenin het voorjaar van 18841298 candidaten, van wie 746 slaagdenin het voorjaar van 1885: 1432 candidaten, van wie 806 slaag den, en in het voorjaar van 18861423 candidaten, van wie 735 slaagden. Bedankt voor het beroep naar de herv. gem. FBVJIJ-iXjETOJSr. Uit het Dnitsch tan J. v. BÖTTGER. VIJFDE HOOFDSTUK. „Bij de voordeur'' aldus vervolgde de notaris „zond ik Felix zoo snel mogelijk om een dokter, nadat hij mij opgegeven had in welk vertrek men den stervende gebracht had. Ik ging de trap op. Het was echter niet mijn schuld, kind lief, dat dikke loopers mijne schreden onhoorbaar maakten, zoodat gij my niet hoordet aankomen, terwijl ik heel duidelijk het geluid van papier scheuren vernam, en dat gij my eerst gewaar werd, toen ik voor het bed stond, waarop de heer "Ballantyne naar allen uiterlijken schijn, reeds dood uitgestrekt lag; zoo spookachtig bleek was zijn gelaat, zoo onbewegelijk waren zijne gesloten oogleden. Gij stondt over hem heen gebogen met de handen tegen het hart gedrnkt en uw gelaat was zoo ontdaan, dat het uwe gevoelens als schoondochter alle eer aandeed." Een ongeduldige beweging van Emilie bewees hem, dat die pyi zyn doel niet gemist had. „Gij fluiBterdet mij met een bevende stem in, dat hij op sterven lag. Ik zag dit ook en drong er op aan dat gij n den aanblik van dien laatsten strijd zondt besparen, maar gij zeidet: hij mocht nog eens iets willen zeggen. Hij zal op deze wereld meer spieken verzekerde ik u, en toen ver te Koudum (Friesland) door den heer Pb. Peter, pred. te Serooskerke (W.). Den 15en Juli is Z. D. H. mgr P. Leyten voornemens in de dekenaten Aardenburg en Hulst het H. vormsel te komen toedienen. Uit Waarde schrjjft men ons: Door de koude weersgesteldheid gedurende de maand Mei waren de veldgewassen in deze Btreek over het algemeen zeer achterlijk. De warmere dagen in Juni hebben dat echter ruimschoots vergoed, want in den laatsten tjjd is alles, ondanks de voortdurende droogte, welig opgeschoten. Tarwe, rogge, gerst en haver staan goed. Het vlas bloeit. Jammer maar, dat het gedu rende deze maand nog in het geheel niet heeft geregend, het vlas zou anders zeker beter staan wat vooral dezer dagen ten voordeele van som mige landbouwers geweest zou zjjn, want de koopera voor dit gewas zjjxi reeds gekomen.' Uien, erwten en aardappelen staan vrjj goed, wat boven verwachting ook het geval is met de vele sui kerbieten; een aantal landbouwers moesten ze tweemaal, sommigen zelfs driemaal overzaaien. Spoedig een malsehe regen en verder gunstig weer, dan kan men nog eenen goeden oogst ver wachten. Moord aan boord van de Cleopatra. Bij de behandeling voor het gerechtshof te Gent, van de zaak tegen Van WijDgaert, die onder Stavenisse zgn patroon, Debbaudt, aan boord van de Cleopatra, heeft doodgeschoten, werd door een zijner verdedigers nog eerst de bevoegd heid betwist van het hof om die zaak te berechten. Volgens hem moest zg behandeld worden voor eene Nederlandsche rechtbank, daar de misdaad op ons grondgebied heeft plaats had en Van W geen bekende woonplaats heeft. Het hof ver klaarde zich echter wel bevoegd. Blijkens de acte van beschuldiging was de 18- jarige Van W., vroeger reeds tweemalen wegens diefstal veroordeeld, terwijl ook zijn tegenwoordig beroep, zijn meester was smokkelaar, daarmee niet veel verschilde. Debbaudt had de gewoonte steeds al zijn geld aan boord van de Cleopatra te hebben, aangezien hij het bij zijn smokkelhandel meestal goed ge bruiken kon. Van Wijngaert verklaarde echter dat er geen geld aan boord was en dat Debbaudt met zijn uurwerk en zgne portefeuille in het water gevallen was, tengevolge van een slag van de giek. Toen W. te Roncq aangehouden werd, had hij nog fr. 250 in zijn bezit. Voor den rechter van instructie had hij o. a. verklaard, dat zijn patroon zich in de hut bevond» toen hg hem vermoordde, en dat hg zijn lgk over boord heeft geworpen. Later trachtte Van W. het te doen voorkomen dat hy dit niet gezegd heeft en liet gij hem. Ik beloofde bij den stervende te biyven tot dat Felix met den dokter kwam." „Dat alles herinner ik mg zeer goed," zei Emilie op doffen toon, „waarom haalt gij dit zoo uitvoerig op „Welnu, ik zal kort zijn. Nadat gij de kamer verlaten hadt-, boog ik my over den ster vende heen en riep tweemaal heel duidelijk zijn naam. Hij gaf geen teeken van leven. Ik hield hem een fleschje met vlugzout onder den neus. Dat wekte hem op, hij opende de oogen, haalde diep adem, staarde mij aan, maar niet zoo alsof hij niet ten volle bij kennis ware. Ik goot hem een paar droppels cognac in, die hij met de grootste moeite inslikte. Mgn doel was om zijn wegzinkend bewustzijn al ware he: slechts voor een oogenblik, op te honden. De kracht om te spreken was, zooals ik zag, voor altijd gebroken maar misschien konden wij elkaar door teekenen en gebaren verstaan. „„Gy verlangdet Cochrane te spreken!" zei ik langzaam. Zgne oogen zeiden ja. „„Verlangt gij iets te laten schrijven Zal ik voor u schrijven?"" Zijne oogen doolden onrustig door de kamer totdat zy op de portefeuille bleven rusten, die gij op de vensterbank hadt laten liggen, het was duidelijk dat hy uwe bewegingen nauwkeurig had gade geslagen. „„Heeft Emilie voor u geschreven vroeg ik weer langzaam en duidelijk, men hem niet goed verstaan of hg den rechter van instructie verkeerd begrepen had. Ter terechtzitting echter kwam hij hierop Geer terngverklaarde het wel gezegd maar daardoor onwaarheid gesproken te hebben. Hij had zich moeten verdedigea tegenover zijn patroon, die hem met een mes bedreigde. Hij had met hem twist gekregen, omdat hij zijn maandgeld had geeischt. Over Debbaut lieten een paar getuigen a decharge zich zeer ongunstig nit. Hij moet in Antwerpen een hnis van ontucht hebben gehouden en werd beschouwd als iemand die tot alles in staat was. Onder de gehoorde getuigen vinden wg in de Stad Gent vermeld de namen van de heeren baron Van Styrum, rechter-commissaris te Zierik zee, die belast is geweest met het ond erzoeknaar de oorzaken van den dood vaD Debbaudt, en J. Aken, klerk bij den ontvanger der kanaalrechten te Terneuzen. Den dag vóór de openbare behandeling der zaak hadden de leden van het hof, de jury enz., in tegenwoordigheid van beklaagde, een bezoek gebracht aan boord van de Cleopatra, om een onderzoek in loco in te stellen. Zooals wg gisteren meldden is Van W. door de jury schuldig verklaard en veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Hij is echter dadelijk in hooger beroep gegaan. Gedurende de behan deling der zaak legde hg de grootste onverschil ligheid aan den dag. Zelfs zijne veroordeeling liet hem blijkbaar koud. Met hem stonden in dezelfde zaak nog terecht Emerencea en Julius Strobbe, beschuldigd van diefstal ten nadeele van Debbaudt, Emerencea zon enkele kleedingstukken hebben genomen in het huis van D. te Deinse en Julius kisten sigaren hebben ontvreemd. Beiden wisten dat Debbaudt dood was. Julius Strobbe moeet met Van Wijngaert gepoogd hebben de brandkast van D. te openen doch daarin niet geslaagd zgn. De jnry achtte beiden echter aan het hun ten laste gelegde onschuldig. Onder St Laurens heeft zich op enkele akkers het zgn. kwaad in de aardappels vertoond. De betrokken landbouwer heeft dadeljjk de aangetaste akkers gerooid. Te Kralingen is een kinderwagentje met twee kleinen erin te water geraakt. Hoewel met veel moeite dadelijk gered, is een kind toch aan de gevolgen overleden. Bij een Rotterdammer staat eene door hem twee jaar geleden van de Zwitsersche Alpen medegebrachte Edelweiss-plant, in pot gezet en buiten het raam geplaatst, thans in vollen bloei en draagt zeer groote en krachtige bloemen. De Edelweiss is, zooals men weet, in ons klimaat zeer moeilijk te kweeken, zelfs in den open grond, laat staan dan bjj potcultuur. In zijn oogen lag bevestiging maar geen bevre diging. „„Verlangt gij dat er iets opgesteld worde met betrekking tot Everard Zgne reeds brekende oogen flikkerden op en met bijna bovenmenschelgke inspanning trachtte hij zich op te richten, wees met zijn verbonden hand naar den haard en zonk dood in zijn kus sen terug. Ik had snel al het noodige om te schrijven bij elkaar gezocht. Nu was het onnoodig. Ik legde de portefeuille op het bed en ging naar den baard om te zien of zyn laatste beweging ook eenige beteekenis had. Voor den haard lag een strook pas afgescheurd papier, die blijkbaar er naast gevallen was, toen de andere stukken door de openingen van het ijzeren traliewerk geworpen waren, waarmede men een haardvuur pleegt te overdekken. Ik herinnerde mij het geluid van papier scheuren dat ik gehoord had, toen ik in de kamer kwam, en moet bekennen dat ik mij een oogenblik geheel overweldigd gevoelde. De gedachte aan misdaad in verband met u, Emilie was iets dat ik niet zoo dadelgk kon vatten.l Werktuigelijk nam ik do portefeuille op en terwij ik het blad papier dat ik er cp gelegd had, om de beschikkingen van uw schoonvader op te schrijven, verwijderde, ontdekte ik uw geheim. „Gg hadt de portefeuille van uw man gebruikt, hij bedient zich voor zijne brieven van gecarbo- niseerd copiëerpapier, dat alle schrift verdubbelt, zoodra er zich een geprepareerd blad onder be- Het Vrjjdag te Amsterdam, bij gelegenheid der studentenfeesten gehouden Bloemen-corso is goed afgeloopen. Er waren een 20tal meer of minder kostbaar met bloemen getooide rjjtuigep ons dunkt niet veel. De Arnh. Ct. verhaalt, en zjj staat voor de waarheid van het feit in, dat vier kippen en zes kuikens van den stationchef onopgemerkt plaats namen op een der remstangen van een trein naar Amsterdam, waar zjj behouden aankwamen. In de duisternis had men die eigenaardige reizigers niet gemerkt. Op de jaarlijksche vergadering der aartsbis schoppen en bisschoppen van Ierland is door dezen geprotesteerd tegen de nieuwe Iersche dwangwet en tegen elke Land BUI, welke geen belangrjjke verlaging der pacht vaststelt. In de plaats van Rouvier is Peytral van de uiterste linkerzijde tot voorzitter der begrootings- commissie uit de Fransche kamer benoemd. Gisteren had in de Fransche kamer een interpellatie plaats betreffende de opsluiting van baron Seillières. Nadat de minister van binnen- landsche zaken op de interpellatie geantwoord en het door den senaat aangenomen wetsontwerp betreffende krankzinnigen op het bureau der kamer neergelegd had, stelde de interpellant Gaillard zich met een eenvoudige orde van den dag tevreden, die aangenomen werd. Keizer Wilhelm heeft gisteren voor de eerste maal seder zijn herstel een kleinen toer in een open rjjtuig gemaakt in gezelschap van zgn dochter, de groothertogin van Baden. Generaal Gourko, gouverneur van Polen, moet als door een wonder aan een aanslag op zijn leven ontsnapt zjjn. Men heeft getracht den trein, waarin hjj zich bevond, te doen derailleeren. Het opzet werd ontdekt, maar toch zgn verschei dene reizigers gekwetst. Door den Belgischen senaat zijn met 42 tegen 9 stemmen de credieten toegestaan, door de regeering voor de versterkingen aan de Maas aangevraagd. Negen leden onthielden zich van stemming. Onder de jubilé-merkwaardigheden in Enge» land behoort ook een internationale wedstrjjd van jachten rond de Britsche eilanden, die door de sportlustige Britten natuurljjk met spanning wordt nagegaan. lederen dag heet het in de bladen: where are the Yachts Men verwacht dat de Genesta, welke reeds kaap Lizard passeerde, de zegepraal zal behalen. Bjj een spoorweg-ongeluk in Nieuw-Zuid- Wales werden zes personen gedood en veertig gewond. De onverzoenlijke Ieren te Pargs hadden Dinsdag een bjjeenkomst te Belleville, waar zjj hun verontwaardiging over koningin Victoria en het slechte beheer over Ierland uitspraken. Patrick Casey, het hoofd der Fenians te Parijs, verheerljjkte den moordenaar van Burkealle redevoeringen waren van gelijken aard. Boven den zetel van den president hing een zwarte vlag, waarop in witte letters Wraak. vindt. Uw sehnld was bewezenDe in het haardvuur geworpen snippers, waren verklaard. Gij hadt de aanwijzingen van uw schoonvader aan ons, die gg onder zijn dictée geschreven hadt vernietigd, maar het gecarboniseerde papier had ze ons bewaard." „Onsgilde de schuldige vrouw. „Ja ons," antwoordde de advocaat mee- doogenloos, „waren zy dan niet voor den heer Cochrane, mgn collega en dus ook voor mij bestemd „Ja; maar gg hebt toch niet goede hemel gij kunt toch niet „De dochter van mijn vriend Gordon verraden hebben Neen dat heb ik niet. Dat kon ik niet. Ik nam het dnplicaat mee, het is nog in mgn bezit. Na rype overweging voelde ik my niet geroepen om mgn collega mededeeling van de zaak te doen. Ik kon dat niet zonder den goeden naam eener vrouw aan te tasten, die algemeen geacht wordt en wier vader mijn vriend en weldoener is geweest. Ik ken Cochrane. Hij beroemt zich op zgn Brutusachtige rechtvaardig heid. Als bg de zaak in handen gekregen had, zou niets u hebben kunnen redden. Maar terwijl ik uw goeden naam beschermde, verloor ik de andere zyde van het vraagstuk niet uit het oog namelijk de aanspraken van den jongen man. En inderdaad, tot op den dag waarop hem het testament voorgelezen werd en Cochrane bepaald weigerde om in mijn plaats hier te komen, omdat hij zei dat bij onheil zou stichten als hjj ging

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1