BUITENLAND. Verspreide Berichten. Landbouw. Het jubilé van koningin Victoria. te gaan, wanneer men niet gekomen was om het Evangelie te hooren, voldeed niemand. De godsdienstoefening werd begonnen met het zingen van ps. 25 vs. 2. Nadat een paar regels gezongen waren, hief verweg de meerderheid der vergaderden aan ps. 68 vs. 10, waarop de voor zanger een teeken gaf aan den organist, en deze zijn spel staakte. Hierdoor werd een einde gemaakt aan de schandelijke kattenmuziek, waarmede de doleerenden dachten den Heer te dienen. Nadat het vers van ps. 68 was uitgezongen, werd op nieuw ps. 25 vers 2 aangeheven, en ditmaal de orde niet gestoord. Toen de voorlezer daarop begon met het lezen der tien geboden, verlieten de ontevredenen, zoo niet allen dan toch zeker het grootste gedeelte, met tamelijk veel gedruisch de kerk. Zonder verdere stoornis werd daarna de godsdienstoefening voortgezet en ten einde gebracht. (N. R. Crt.) Een landbouwer uit Walcheren schrijft ons Er is wel eens gezegd dat de boeren tegen woordig wat heel veel visite rijden en dat men, den baas eener hotstede wenschende te spreken, vooral niet op Zaterdag moet komen, want tien tegen éen dat hij op bezoek is. En nu is 't wel waar, dat een boer 't meeste voordeel heeft, wanneer hij bij zijn zaak is, doch zoo'n visite aan kennissen of familie in een andere streek wonende, kan toch ook wel zijn nut hebben. Men ziet andere verschijnselen, men bespreekt en hoort de meening van vakgenooten en 'tzal al heel zelden voor komen dat men niet wat van elkaar heett geleerd, dat ook op 't eigen bedrijf kan worden toegepast. Vooral in deze maand loont zoo'n toertje buitengewoon; de vruchten vertoonen zich in hun volle kracht van ontwikkeling en reeds nu kan men eenige voorspelling maken, hoe de oogst zal zijn, althans afgaande op hetgeen de gewassen doen verwachten. Ik was dezer dagen in de gelegenheid om een klein maar rein ge deelte van Walcheren te doorkruisen en wel dat, gelegen tusschen Gapinge en Veere; en wanneer op geheel Walcheren da algemeene stand der vruchten zóo was als daar, dan zouden we voor zeker niet mogen klagen. Maar daarbij mag niet vergeten worden, dat er ook hard is gewerkt en alles is gedaan om moeder natuur te helpen. Wij zagen bijv. een blok klavers zóo mooi als maar zelden gevonden wordt, maar de eigenaar vertelde ons dat deze van 't voorjaar of liever in den na winter, half Februari, waren bezaaid met 300 K. superphosphaat per gemet en om de werking daarvan duidelijk te kunnen nagaan, was eene kleine oppervlakte ongemest gelaten en het verschil van ontwikkeling viel aanstonds in 't oog. Ziet men op andere plaatsen zooveel slechte klavers, dan is toch wel de vraag gerech tigd, waarom ook daar eene overbemesting niet is toegepast. Zijn de kosten een bezwaar? Me dankt dat een uitgaat van 9 k 10 gulden per gemet niet zoo onoverkomelijk is, en zeker is het dat men dat bedrag ruimschoots terug ontvangt door de veel grootere opbrengst. De tarwe vertoont reeds enkele bloempjes en ook van die vrucht zagen wij velden die aan alle eischen voldeden. Eene nieuwe Engelsche variëteit ontwikkelde zich met langen en stevigen stengel, terwijl ook 'taar voldoende afmetingen bezat. Het weinige koolzaad, dat in dien omtrek is, staat gezond, en al zal de opbrengst over 't algemeen niet hoog zijn, toch zullen enkele blokken nog wel een zeer redelijk beschot ople veren. De aangename geur der bloemen van de platteboonea woei ons overal tegen en op vele stengels waren de onderste bloemen reeds tot peultjes gezet. Ook dit gewas stond goed en beter dan de paardeboonen, die, evenals de witte dito's, eene mindere opbrengst beloven. Het vlas begint te bloeien. Het heeft echter te veel te lijden gehad van 't koude voorjaar en op vele velden is een ziekelijk verschijnsel waar te nemen, kenbaar aan de vele gele blaadjes aan 't onder einde van den stengel. De lengte van 't vlas laat ook veel te wenschen over, zoodat het zich wel laat aanzien dat zij er 't best aan toe zijn, die hun land stik-sta-vast hebben verhuurd, anders zouden velen met hun vlas blijven zitten. En toch wordt er veel al te spoedig toegegeven door de boeren en er zijn tal van voorbeelden, dat zij, die 't vlas zelf hebben geoogst en gedorscht, later een veel hoogeren prijs maakten dan die hun geboden werd op stam. De hooilanden laten zich tamelijk aanzien, ook al met uitzondering van enkele, die een hoog beschot beloven, doch die dan ook flink gemest zijn. Hier en daar zagen we de vetterij in vollen gang en moesten toegeven dat de Zeeuwsche runderen 't in grootte winnen van hunne Hollandscbe confraters, maar, wat betreft schoone vormen, echter het onderspit delven. Van eene verstandige kruising van beide veeslagen, zal men echter goede resultaten verkrijgen en daarvan zijn de bewijzen dan ook veelvuldig voorhanden. In de Maandag avond te Yerseke gehouden raadsvergadering werd de ontbrekende ƒ46 voor den verbouw van 't post- en telegraafkantoor toegestaan, zoodat nu het werk aan den laagsten inschrijver zal worden gegund. Van den heer Joost Sandee Jz. was een bericht ingekomen, dat hjj zjjne benoeming tot lid van 't algem. armbest. aanneemt. Het bestek voor de vergrooting van school 1 met 2 lokalen werd voor de raadsleden ter visie gelegd. t Sinds 19 dezer woedt bjj Ter Apel een hevige veenbrand, die reeds meer dan een nur gaans voortgewoekerd is. De bewoners van de woningen in den omtrek honden zich gereed te vluchten zoodra er gevaar komt. Men heeft reeds al het mogelijke gedaan om het vnnr te dooven. Aan de deur der woning van den burge meester van Boertnond, werd door de familie betrekkingen hnlpeloos achtergelaten een aanvallig 8jarig knaapje. Het hield in zjjn hand een briefje, waarin het aan de goede zorgen van den burgemeester werd aanbevolen. Een te Groningen ter inspectie opgeroepen militair, nog wel een miiicien-korperaal, sloeg een sergeant, die met een zestal manschappen afgezonden wa3 om hem te arresteeren, daar hp een officier had beleedigd. De sergeant kwam in een goot terecht, terwjjl aan de manschappen door den woesteling de bajonetten werden ontrukt en over de straat geworpen. Door B. en W. van Assen is aan de heeren Thompson Co. te Hamburg en Londen vergun ning verleend tot oprichting van een machinale varkenslachterij te Assen, nadat de burgemeester en de stadsarchitect zich te Hamburg eerst op de hoogte hadden gesteld van de bjjzonderheden eener dergelijke inrichting. Prachtig weder begunstigde gisteren het jubilé van koningin Victoria. De plechtigheid in de Westminster Abdij heeft zonder eenige stoornis plaats gehad. Den geheelen nacht waren vele personen voor de Abdij ver. zameld, die met ongeduld het oogenblik verbeid den, dat de koninklijke stoet zou naderen. De deuren van het kerkgebouw werden geopend, toen Big Ben negen uur sloeg. Een toevloed van genoodigden vulde spoedig de plaatsen. Peers en leden van het lagerhuis, staatslieden en dichters, letterkundigen en tooneelkunstenaars, geestelijken en rechtsgeleerden, schoone vrouwen in schitterende toiletten waren in den grijzen tempel bijeen. Op alen bepaalden tijd kwam de eerste stoet met de minor Royalties aan. Weldra volgde de stoet der koningen en koninginnen. Om twaalf nur kondigden fanfares de komst van koningin Victoria aan. In bet gebouw begon men zich reeds over het lange wegblijven der koningin te verontrusten. Indrukwekkend was het schouwspel, toen zij, omringd van haar familie-leden en vorstelijke gasten, het gebouw doorschreed. Terwijl zij zich naar de estrade begaf speelde dr Bridge Handels marsch op het orgel. Bij den troonstoel aange komen slaat de Mistress of the Roles der konin gin den koninklijken mantel om. Wat moet Victoria op dit oogenblik gevoeld, gedacht heb ben Wanneer zij om zich zag, vielen haar blikken op de bloem van haar volk: wetgevers, staatslieden, dichters en kunstenaars, op de be- heersehers van groote en kleine naties, op de koninklijke prinsen en prinsessenZij bevond zich te midden der graven van vorsten en vor- stinen, van de edelste en meest beroemde mannen van Engeland daar rnsten Pitt, Livingstone, Kingsley, Newton, Darwin, Herschell en vele anderen grooten van naam. De aartsbisschop sprak den zegen uit; daarop volgde het Te Deum en ten slotte zongen drie honderd heerlijke stemmen plechtige liederen en psalmen. Na de drie gewone gebeden was de dienst afgeloopen, waarna de kinderen der ko ningin voorbij H. M. defileerden en haar de hand kusten, wat door de koningin met een kns op den wang werd beantwoord. Hierop verliet de koningin met de haren de Westminster Abdij. De stoet trok langs den zelfden weg, dien men gekomen was, naar het Bnckingham-paleis terug. Overal, zoowel op den heenweg als op den terugweg vielen H. M. luide bewijzen van geestdrift ten deel. Gisteren namiddag om zes nur heeft zij Londen verlaten en is naar Windsor vertrokken, waar onmiddellijk na aankomst haar standbeeld zal onthnld worden. De hitte was buitengewoon. In den loop van den dag vielen dertig a veertig meer of minder ernstige ongevallen voor. Een man kreeg een trap van een paard, drie personen hadden toe vallen, drie werden getroffen door een zonnesteek. De markies De Lorne, ex-gouverneur van Ca nada, is, door het schrikken van zijn paard, uit den zadel gevallen. Daar hij eenige oogenblikken bewusteloos bleef liggen, veroorzaakte dit veel ontsteltenis, doch gelnkkig kwam hij zeer spoedig bij, zoodat hij, ofschoon nog altoos zeer bleek, weder te paard kon gaan zitten en den stoet volgen. Alle hoofdgebouwen en zeer vele particuliere woningen waren des avonds prachtig electriseh of met gas verlicht. GEDHUK.Ï BU DB GEBROEDERS ASBJdUK», ïfi MXDDBSBUaa.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 6