Laatste Berichten. FEUILLETON. GEEN UITWEG! Verkoopingen en Aanbestedingen. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Middelburg. p „Ik begrijp volstrekt niet, Frederik, wat die ment Drome. Twaalf mannen daar aan het werk werden op de plaats zelf gedood en 35 gekwetst. In het wintercireus te Parijs zal Deroulède Vrijdag avond een conférence over de Patriotten- liga en het Leipziger proces houden. Op het verzoek der liga, dat de Fransche regeering tegen het vonnis van het gerechtshof te Leipzig zou protesteeren, heeft Jules Grévy een weigerend antwoord gegeven. Het bureau der Fransche kamer van afge vaardigden heeft twee beambten, o. a. den zwager van Mielvaque, ontslagen, omdat zjj aan de ont voering van Mercedes M. Campos medegeholpen hebben. De schaking van mdme Martinez Campos zal uitloopen op een proces. De advocaat van Mercedes Campos, Rubau Donadeu, een schrander man, die haar na de echtscheiding weder in het bezit heeft gebracht van haar kolossaal fortuin, heeft de zaak in handen genomen. Hp is van meening, dat de schaker geen ander doel heeft dan zich door middel van mdme Mercedes meester te maken van de zeven millioen francs, die zij bezit. Ook is hij overtuigd, dat mdms Mercedes geheel tegen haar wil in dezen toestand is gebracht. Zjj en haar schaker Mielvaque Lacour moeten Frankrjjk reeds verlaten hebben om naar Engeland te gaan, waar het huweljjk zal voltrokken worden. Rubau Donaden looft 10.000 frs uit aan dengene, die hem hun schuilplaats kan aanwijzen. In het gezin van den Servischen koning is het verre van couleur de rose. Eonin Milan moet zeer ljjdend zjjn, omdat men getracht zou hebben hem te vergiftigen. Koningin Nathalie zal waar schijnlijk vooreerst niet terugkeeren. Zjj weigert den kroonprins, wiens leiding de koning verder wil op zich nemen, af te staan. Uit Durban wordt gemeld dat het Kaap- parlement besloten heeft het Xesibeland in te Ijjven. Door de partij der jong-Czehen te Praag is een manifestatie gehouden tegen de oud-Czechen, wier politiek in een motie scherp afgekeurd werd 20.000 personen namen aan de manifestatie deel. - Lamoureux ontving van Cosima Wagner als herinnering aan zijn LoAeraynw-voorstellingen te Parijs een prachtig bewerkte partituur dezer opera benevenseenige manuscripten van Richard Wagner. Sarah Bernhardt heeft zich Zondag te New- York op de City of Richmond naar Europa inge scheept. Alvorens naar Frankrjjk te gaan, zal zjj een reeks voorstellingen in Engeland geven. Te Brussel zoowel als te Antwerpen is men diep verslagen over het ongeluk, dat de zuster van den Antwerpschen burgemeester, mevr. de wed. Legrelle,geb. De Wael, getroffen heeft. Zij kwam verleden week met haar beide dochters te Parijs aan en overnachtte aldaar in een hotel. De moeder meende dat de kamer, die aan haar dochters gegeven was, niet gelucht was en klaagde over stank, doch de jonge meisjes lachten haar uit en vielen, vermoeid van de reis, weldra in slaap. Den volgenden ochtend voelden zij zich echter zoo onwel, dat de moeder terstond met haar naar Antwerpen terugkeerde. Daar bleek het dat zjj besmettelijke keelziekte hadden en na enkele dagen overleden beiden. Men had hun te Parijs een kamer gegeven, waar veertien dagen geleden een patient aan diphtheritis overleden was en die niet behoorlijk ontsmet schjjnt geweest te zijn. De ongelukkige moeder is wanhopend. Gisteren werd te Goes door het Gasthuis- Bestuur ten behoeve van dat gesticht aanbesteed: Rundvleesch f 0,55, kallsvleesch f 0.68 per kilo aan E. Slooverbrood werd niet gegund en wordt herbesteed. Levering over het 3e kwartaal. Zoute visch 0.38 en stokvisch f 0.35 per kilo, aan J. Ossewaardekomijne kaas 0.50 per kilo C. Duvekotwitte kaas f 0.57 per kilo aan J. Ossewaardekoffie ƒ1.40 aan G. Dnvekotbasterd suiker 0.42 en witte suiker f 0,50 per kilo aan J. Ossewaarde; siroop 0.18 per kilo aan Job. van Asperen Vervenne; gort ƒ13 per 100 kilo aan Ph. Wessel; rijst f 12.50 per 100 kilo en Uit het Dnitsch van J. v. BOTTGER, TWEEDE HOOFDSTUK. „Gij weet niet meer, wat gij doen moet," zeide Everard tot zjjn broer, zonder van den notaris eenige notitie te nemen. Wel, ik zou denken dat u niets anders overblijft, dan den advocaat uwer vrouw zijn afscheid te geven, opdat wij onze aangelegenheden verder zonder onbescheiden stoornis kunnen behandelen." „Gij wordt beleedigend, mijnheerzei de advocaat, onwillekeurig achteruitgaande. „Vindt gij dat? Nu des te beter, wanneer ik duidelijk gesproken heb", antwoordde de jonge man en wierp den advocaat zulke blikken toe, dat deze het geraden vond zijne papieren bijeen te garen en heen te gaan. Bij de kamerdeur bleef hij echter nog even staan en zei op hui- chelachtigen toon: „Wij zullen het voorgevallene vergeten, mijnheer Everardgij zijt van daag natuurlijk overspannen en daarom zal ik u uwe beleedigende uitdrukkingen niet nahouden. Daarenboven is mijn achting voor uw broeder en zijn vrouw zóo groot, dat ik het mij ten plicht reken om de jongensachtige uiting van uw toorn over het hoofd te zien. Ik heb de eer u te groeten, heeren 1" groene zeep 8.40 per 30 kilo aan C. Duvekot; bier-azijn 1.50 de 40 liter aan Joh. van Asperen Vervennezout 6.20 per 100 kilo aan Ph. Wessel. Levering over het 2e halfjaar. 35000 stuks korte turf ad 0.43£ per 100 en 200 ton lange turf ad 0.26 per ton aan E. Blaauw. Door het burgerlijk armbestuur werd aanbesteed: rundvleesch 0.56, kalfsvleesch f 0.68 per kilo aan E. Sloover; kropbrood ƒ0.10 en fijn brood f 0.12-L per kilo aan S. den Herder. Levering over het 36 kwartaal. Dinsdag had te Hoofdplaat de aanbesteding plaats van de onderhoudswerken der waterkeering van den calamiteusea Hoofdplaatpolder. Raming f 9438. Ingeschreven werd doorC. F. van Fraeijen- hove te Terneuzen, voor f 9079Iz. Colijn te Groede, voor f 8990J. Linzel te Breskens, voor 8888,88 P. Monjé te Breskens, voor f 8864 M. van den Hoek te Terneuzen, voor f 8787P. J. Visser te Hansweert, voor f 8745; C. de Wilde te Kattendijke, voor 8647 Witte jHage te Wissekerke, voor 8500Abr. van den Beek te Zaamslag, voor 8400D. Tholens te Terneuzen, voor ƒ8180G. D. Bolier te Sliedrecht voor /7986. Y„ 21 i 22 tai. Middelburg. BevallenJ. Damave, geb. Brink man, d. C. W. Lauret, geb. Breur, z. (levenl.) Overleden H. C. van Dixhoorn, vrouw van W. Langejan, 24 j. M. G. J. Matzinger, ongeh. d. 39 j. M. de Nooijer, vrouw van A. Schuit, 51 j. T. S. Boefje, d. 3 w. Van 11 tot 18 Juni. Goes. GehuwdM. Molhoek, jm. 22 j. met M. van Hese, jd. 21 j. H. van den Wijngaart, jm. 29 j. met A. C. Rijkse, jd. 26 j. BevallenA. Kooman, geb. Koebeeke, z, M. van Strien, geb. Mol, d. L. C. Mulder, geb. Goossen, d. 22 Jun des morgens te 8 uren. Verwacht: N. wind. Tliermometerstand te Middel burg. 22 Juni 's morgens 8 ur&n 61 gr. 's middags 12 unr 67 gr 's avonds 4 uren 62 gr. Bjj bet gehouden eind-examen voor het gym nasium te Middelburg zijn alle candidaten geslaagd, en wel voor de faculteit der godgeleerdheid Hendrik Snel en voor de faculteit der geneeskunde Jan de Vrieze en A. L. J. van Hoek. 'sCtravenliage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting heeft de heer Keuche- nius, bij het voortgezet debat over de Tjiomas- zaak, zijne gisteren aangevangen rede geëindigd. Hjj betoogde dat ot het besluit tot verbanning ongemotiveerd is öf, als er grieven bestonden, het bestuur verantwoordelijk was voor de onlusten en het neerschieten, omdat het anderhalf jaar het besluit vertraagde. Den raad van Indië serviel noemend, concludeerde hij dat alles veroorzaakt was door de handelingen van den heer Lautier, De heer Gleichman betoogde dat de heer Kiel- stra door zjjn redevoering, gisteren gehouden, hef gezag ondermijnde. Konstantinopel. De Fransche en Rus sische gezanten hebben aan de Forte eene nota overhandigd waarin in krasse bewoordingen wordt gewezen op het gevaar voor een oorlog indien de conventie over Egypte wordt geratifieerd- Officieele kringen beschouwen den toestand als onrustbarend. Sir Drummond Wolff bewilligt in een uitstel der ratificatie tot na den afloop van het Bariamfeest. Londen De feestviering is gisteren afge- loopen zonder eenig incident, 's Avonds had een gala-diner plaats op Buckingham-palace. Daarna was er receptie. Geheel Engeland vierde het jubileum. man met onze zaken te doen heeft. Dit weet ik wel dat de heer Cochrane de zaakwaarnemer van vader was", zei Everard, zoodra de deur achter den heer Philips dicht viel. „Dat is ook zoo. Maar gij weet wel dat vader dat vreeselijke ongeluk, 'twelk hem het leven kostte, overkwam, toen hij naar de stad ging om met Cochrane te spreken. Moeder verzekert dat hij bij zijn vertrek van da plantage gezegd had ik ga naar de stad om alles met betrekking tot „den jongen" in orde te maken. Zij gelooft, en ik ben overtuigd dat zij gelijk heeft, dat haar ameeken hem verteederd had en hjj voornemens was om het codicil, dat de heer Philips zooeven voorgelezen heeft, nietig te verklaren. Gij weet dat hij het gemaakt had na dien lichtzinnigen streek, dien gij op school begaan hadt. Onge lukkig was ik niet in de stad, toen men hem hier heen bracht, maar Emilie was bij hem toen hij een rechtsgeleerde verlangde en de bode die uitgezon den werd ging bij vergissing naar den heer Philips, den advocaat mijner vrouw, in plaats van naar Cochrane. Het zou echter weinig onder scheid gemaakt hebben of deze gekomen ware want bij de komst van Philips was vader al sprakeloos en, zooals zij zeide, was het onmoge lijk om zijne teekens te verstaan. Ik ben over tuigd dat hij voornemens is geweest om het codicil te vernietigen en het oorspronkelijke testament weer van kracht te maken. Ik wilde dat gij het aantastet, Everard." i— „Randt gij mij dat aan, gij Ten nadeele Zitting van heden (Woensdag) namiddag te 2% uur. Voorzitter de heer jhr mr L. Schorer. Afwezig de heeren Hogerwaard en Tak, beiden met kennisgeving. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Daaronder behoort het verslag van de commissie belast met het afnemen van het eind-examen aan de burger avondschool. Nog doet de voorzitter mededeeling, dat van den heer J. A. Frederiks, ten behoeve der oud heidkundige verzameling, ten geschenke ontvangen is het gipsmodel van den gedenksteen in het nieuwe tentoonstellingsgebouw en dat den schen ker door bet college van burgemeester en wet houders daarvoor dank is betuigd. Verder dat de zaak van de vuilnis op de stadsmestvaalt is ten einde gebracht en die vuilnis op de door den raad gestelde voorwaarden verkocht en door den kooper aanvaard is. Daarna komt ter tafel een voorstel van burg. en weth., waarbij zij, na ingewonnen advies van den inspecteur en van curatoren van het gymnasium, den raad adviseeren het door den heer Th. Knottenbelt gevraagd ontslag als leeraar in de wiskuude aan het gymnasium, eervol te verleenon. ingaande 1 Sept. a. Alzoo wordt besloten. Eveneens worden burg. en weth. op hnn voor stel gemachtigd om, naar aanleiding van het bepaalde in 1 van art. 28 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, een ontwerp tot wijziging van den ligger op te maken, in dien zin dat, evenals voor andere wegen, ook voor den Thorenweg als onderhoudsplichtigen worden aan gewezen de aanpalende landgebruikers voor het gewoon en de gemeente voor het overige onderhoud. Op voorstel van burg. en weth. wordt nog af wijzend beschikt op het adres van de commissie uit de Ned. maatsch. ter bev. van Nijverheid om eene geldelijke bijdrage voor een proefstation tot onderzoek van bouwmaterialen. Zich in hoofdzaak vereenigen de met de meening van de kamer van koophandel deelen burg. en weth., naar aanleiding van bet adres van Faro en Dhont cs., mede dat zij geen termen hebben ge vonden om eene afwijking van de door den raad in 1885 genomen besluiten tot heffing en invorde ring van het recht in de gemeente voor alle binnenkomende schepen enz., die gebruik maken van de binnenhavens enz., voor te stellen. Evenmin achten zij het in het algemeen belang geraden om geen havenmeester meer aan te stellen. Wel zouden zij echter verandering wenschen gebracht te zien in het bedrag der jaarwedde, welke aan dien ambtenaar tot nu toe is toegekend, aangezien zij eene vaste jaarwedde van ƒ800 voldoende achten. Zij stellen mitsdien voor om aan de adressanten Faro en Dhont c. s. te kennen te doen geven dat hun verzoek niet voor inwilliging vatbaar is en om hen te machtigen eene oproeping van sollicitanten naar bedoelde betrekking te doen. De beraadslaging over dit voorstel geopend zijnde, zegt de beer De Stoppeiaar dat, zoowel in de kamer van koophandel als in de hier be staande afdeeling van de sehippersvereeniging Schuttevaer de meeste leden van oordeel waren dat de aanstelling van een havenmeester èn in het belang der gemeente èn in dat van de schip perij is. Bij de kleine schipperij bestond echter een enkel bezwaar tegen de thans bestaande regeling, dat spreker met een enkel woord wil kenbaar maken. Er zijn verscheidene kleine binnenschippers, die, 's avonds laat op het kanaal komende, behoefte aan provisie hebben en die gaarne hier te Middelburg willen koopen. Het is hun echter niet veroorloofd aan te leggen zonder betaling van havengeld en havenmeesters- loon. Nu wordt clandestien de verordening over treden, doch in het belang der schipperij, misschien ook in het belang der gemeente, zou spreker het wel wenschelijk achten dat in de desbetreffende verordening eene wijziging werd gebracht,waarbij den schippers vergund werd, mits te Middelburg niet ladend of lossend en gedurende geen langer tijd dan 24 uur, aldaar aan te leggen zonder van uw zoon?" vroeg Everard ongeloovig. Frederik Ballantyne kreeg een kleur en zei „Ja, met het oog op mijn zoon ben ik niet vrij in mijne handelingen. Gij kent Emilie. Zij is wel een zeer goede vrouw, maar erg eerzuchtig. Indien ik dit codicil niet wilde erkennen, zou er geen rust of vrede meer in mijn huis zijn. Maar wanneer het u mocht gelukken om het onwettig tedoe n verklaren, dan zou niemand gelukkiger zijn dan ik. Emilie heeft buitendien genoeg." „Maar ik denk er niet aan om het testament aan te tasten Waarom ook Het zou slechts het leven mijner arme moeder vergallen. Boven dien behoeft gij u om mij niet te bekommeren S want iemand met twee sterke armen en een hoofd op zijn schouders kan wel aan den kost komen, en zoo niet, uu dan verdient hij niet beter dan honger te lijden. Ik hoop nu ook dat uw vrouw bijzonder lief voor onze moeder zal zijn. Wees dus gerust, broeder. Ik zal er mij wel door slaan. Groet Therese en zeg haar dat ik moeder bijzonder in haar zorg aanbeveel.". «Waarheen denkt gij te gaan, Everard vroeg Frederik, de hand zijns broeders vast houdende. „Vooreerst naar de Carondeletstraat en verder verder weet ik het niet. Maar ik moet eerst afscheid van moeder nemen. Wij beiden zullen, hoop ik, nooit geheel van elkaar ver vreemden niet waar, Frederik?" z\jt toch niet voornemens om dit huis te mijden?". verplichting tot betaling van rechten. De heer De Stoppelaar wenscht hiervan geen voorstel te maken, doch het denkbeeld alleen aan burg. en weth. in overweging te geven. Burg. en weth. doen de toezegging dit idee in gedachten te zullen houden, waarna hun voorstel zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt aangenomen. De heer mr W. A. van Hoek vraagt of de vergadering het wel noodig acht nog eeDe oproeping van sollicitanten te doen, aangezien, naar hij meent te weten, reeds een zeer groot aantal sollicitanten zich heeft aangemeld en burg. en weth. wel in Btaat zullen zijn uit die aan vragen eene voordracht vau bv. drie personen te docD. Wanneer de vergadering zijne meening deelt dat het niet wenschelijk is al te lang met eene benoeming te wachten, zou hij burg. eu weth. wel in overweging willen geven zonder nadere oproeping eene voordracht aan den raad te doen. De voorzitter deelt mede dat wel is waar onderscheidene personen zich hebben aangemeld doch dat hun is aangeraden te wachten met het indienen hunner sollicitatie tot de oproeping zou zijn gedaan. De heer Van Hoek trekt daarop zijn voorstel in. De heer De Stoppelaar wijst er nog op dat, of schoon de verordening daarvan niet spreekt, ook hij gaarne eene voordracht zou wensehen. Alsnu komt ter tafel een voorstel van burg. en weth. om den cursus tot opleiding van hoofd onderwijzers nog in stand te honden. In 1886 hebben de zuivere kosten ƒ387.10, dus f 27.10 meer dan in 1882 was geraamd, bedragen. Bij gelijk bezoek zullen zij in 1887 en naar te verwachten is ook in 1888 100 minder bedragen wegens de sedert 1886 veranderde wijze van berekening der 30 vergoeding, door het rijk ten behoeve van het lager onderwijs uit te keeren. In 1886 toch moesten van de kosten van het lager onderwijs, genoemd in hoofdstuk II afd. IHa der begrooting, nog de bijdragen van de bezoekers worden afgetrokken en werd slechts van het restant 30 uitgekeerd. Na 1886 echter behoort die aftrekking niet meer te geschieden. De heer mr. J. A. van Hoek geeft zijne be vreemding te kennen dat niet, als in vroeger jaren, der commissie van toezicht op dien cursus te dezer zake advies gevraagd is. Hij acht dit wenschelijk en geeft in overweging dit als nog te doen. Burg. en weth. vereeuigen zich hiermede, zoo dat deze zaak wordt aangehouden. Van de commissie van toezicht op het M. O. ontvingen burg. en weth. een schrijven waarin de commissie te kennen geeft het, evenals de directeur der burgeravondschool, wenschelijk te achten om met den aanvang van den nieuwen cnrsus niet slechts 2 klassen, maar alle 3 de klassen in paralel aideelingen te splitsen. Teneinde zulks mogelijk te maken geeft zij o. a. in overweging om het beneden-schoollokaal van het gebouw der teekenacademie door middel van een muur in tweeën te scheiden, eene kleine ver andering aan een daar aanwezig raam te doen maken en eenig meubilair aan te schaffen. De kosten daarvan zijn door den gemeente bouwmeester te zamen op 332 geraamd. Tegen bedoelde verbouwing bestaan bij de directie der teekenacademie geene bedenkingen. Verder zou de commissie nog als een gevolg der splitsing 1 lesuur 's weeks aan den leeraar Fischer zonder verhooging van jaarwedde en 3 lesuren 's weeks tegen betaling van 150'sjaars aan den leeraar A. Cense wenschen op te dragen, op voorwaarde evenwel dat laatstgenoemde leeraar de hem toe te kennen f 150 verhooging van jaarwedde slechts zoolang zal blijven genieten als de bedoelde splitsing stand houdt. Tegen een en ander bestaan bij burg. en weth. geene bedenkingen. Wel is dit echter het geval ten opzichte van de wijze, waarop de commissie den assistent leeraar C. W. Nuijs definitief zou wenschen benoemd te zien. Burg. en weth. stellen voor lo om hun tot bedoelde verbouwing en aan- „Wat moet ik hier nog doen Ik vrees dat ik een weinig driftig tegen uw vrouw ben geweest, maar de tegenwoordigheid van dien Philips bracht mij tot het uiterste. Bied Emilie daarover mijne verontschuldiging aan." „Ach! Emilie zal dat zoo ernstig niet op nemen; maar PhilipsDien hebt gij helaastct vijand gemaakt en als hij iets op het oog heeft, is hij zoo gewetenloos als de booze zelf. Na uw gedrag van heden zal hij u trachten te benadeelen waar hij kan." „Wat ter wereld zou hij tegen een armen stumper kunnen beginnen, die geen cent bezit Maar het is waar, het spreekwoord zegt dat men een nijdigen hond liever een been moet toegooien dan hem sarren; gij hebt gelijk." De waarheid van dit spreekwoord werd op dit oogenblik bevestigd in het kleine spreekkamertje, waar de heer Philips met den hoed in de hand voor de vrouw des huizes stond en zijn lange toespraak met de volgende woorden besloot: „Uw plan was uitstekend maar de uitvoe ring eenigszins onhandig. Nu, dat moet men aan uw onervarenheid en opgewondenheid toeschrijven; want ik neem aan dat dit uw eerste poging op dit gebied was. Intusschen moet men uit elk verzuim een leering trekken. Het uwe was wel is waar zeer gering, maar uit dit kleine verzuim zult gij leeren om u in het vervolg in acht te nemen voor het gebruik van copie en papieren, dat ongetwijfeld voor hen, die er zich goed en doelmatig van weten te bedienen, zeer gemakke»

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2