i Laatste Berichten. buitenlandT Verspreide berichten. 8 FEUILLETON. GEEN UITWEG 1 Algemeen Overzicht. YerMta en aaiipkoiEü schepen. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Rechtszaken, Verkoopingen en Aanbestedingen^ In de vorige vergadering staakten de stemmen omtrent het al of niet intrekken van het besluit van 31 Maart jl. om over te gaan tot benoeming van een secretaris zonder aanbeveling van burg. en weth., welk verzoek toen namens den minister van binnenland sche zaken tot den raad was gericht. Teneinde vernietiging van het besluit te voorkomen, is met 4 stemmen besloten het in te trekken; 3 leden onthielden zich van stemming. De kapt. ter zee H. D. Guyot, is op zijn verzoek met 1 Juli, ter zake van langdurigen dienst en meer dan vyftigjarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder toekenning: van een jaarlijksch pensioen van 2100, en van een verhooging van dat pensioen van ƒ900; aan genoemden hoofd officier is tevens de vergunning verleend tot het blijven dragen der activiteits-uniform. Yerder zyn bevorderd tot kapt. t./z. de kapt.- luit. t./z. D. G. Brand tot kapt.-luit. t./z. de luit. t./z. 1® kl. J. Dalenen tot luit. ter zee le kl. de luit. ter zee 2» kl. A. L. van der Moolen. Aan den kapt.-luit. ter zee J. C. de Ruyter de Wildt, insp. van het loodswezen, de betonning, bebake- ning en verlichting in het 3" district, is toegekend de titulaire rang van kapt. ter zee. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: 81 r o o p e r ij M D.' 40 j. huisv. van J T. Biervliet tot 3 d. gev.; b e 1 e e d ig i n gR. V. 14 j, arbeider St. Jan steen, tot f 3 b. s. 3 d. h. mishandeling M. J. v. d. K. wed. F. R. te Clinge, tot 8 b. s. 8 d. h.J. R. 32 j. klom penmaker St. Jansteen, tot 7 d. gev. en P. H. 19 j, werkman Terneuzen, tot 2 maanden gev. smaad D. v D. 24j.,huisv.van J. R., Clinge en J. H. v. d. B. 20 j., huisv. van J. E., Kat- tendijke, elk tot 8 b. s. 8 d. h. beschadiging plantsoen J. H. K. 66 j., arbeider Domburg, tot 3 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. Overtreding jachtwet L. de W. 31 j., gepensioneerd militair Ylissingen, in hooger beroep. Het vonnis van den kantonrechter is bevestigd,. Vrijgesproken zijn: J. B. 61 j., werk man Vlissingen, beklaagd van mishandeling en P. M. 23 j., poelier Kemseke, beklaagd van dierenmishandeling. Uit het Goesche land wordt ons geschreven Niettegenstaande de kersen in den bloeitijd veel beloofden, blijkt thans, nu zij nauwkeurig worden opgenomen en getaxeerd voor de dezer dagen te houden verkoopingen, dat de opbrengst niet groot zyn zal. Maandag avond werd door den notaris Gallis Merens te Kapelle van die vrucht een publieke verkooping gehouden en de opbrengst van onderscheidene boomgaarden was slechts 356.50. Het muziekkorps van het 3e regiment infan terie te Bergen op Zoom zal deelnemen aan den wedstrijd van harmoniekorpsen te Mechelen in October. De Fransche kamer heeft ook art. 2 der mili taire wet, bepalend dat de diensttijd 20 maanden zal duren, algemeen en verplichtend is, even als alle artikelen tot en met 9 behalve art. 5, dat aan de commissie verzonden is, aangenomen. Aan het Journal des Débats seint men uit Weenen, dat Rusland op de Armenische grenzen een der beide corpsen, die zich in Bessarabië bevinden, concentreert. Het Italiaansch gouvernement heeft de Fransche regeering officieel kennis gegeven, dat Italië niet deel zal nemen aan de internationale tentoonstelling in 1889. Uit het Duitsch van J. v, BÖTTGER, TWEEDE HOOFDSTUK. „Gij voorkomt mijn wensch, mevrouw. Ik ben geheel tot uw dienst", sprak de advocaat. Daarop reikte zij haar zwager de hand en zei op veel zachteren toon, alsof er plotseling medelijden opkwam in haar steenen hart. „Everard, wilt gij mij niet vriendelijk vaar wel zeggen?" Hij had haar lange toespraak aangehoord met de armen steeds over elkaar geslagen en ook thans veranderde hij niet van houding, toen hij antwoordde „Gij hebt uw plicht zonder aarzelen vol bracht, schoonzuster: Ik dank u voor het onder komen, dat gij mg verleend hebt. Ik vertrek zonder wrok jegens u. Ik hoop dat uw zoon volgens den wensch van uw hart zal opgroeien en zoo min mogelijk op zijn oom gelijken. Gij hebt volkomen gelijk met hem voor mijn verder- felijken omgang te bewaren. Met zulke beginselen als gij hem zult inprenten twijfel ik niet, of hij zal zóo volmaakt worden als iemand van vleesch en bloed en met menschelijke zwakheden behept, met mogelijkheid worden kan. Broer Frederik, doe uw plicht! Vergeef mij dat de verrassing mij belette te gissen, wat eigenlijk deze vreemde heer met mijne zaken te maken heeft", hierbij wees hij op den heer Philips. „Heeft hij misschien ^opdracht gekregen om een „opstraaGzettinga- De keizer van Brazilië scheept zich den 24en dezer maand naar Europa in om te Karlsbad of te Vichy een badkuur te volgen. De Algemeene raad der Arbeidersparty in België heeft besloten, dat het buitengewoon congres den 14e" en 15en Augustus te Bergen zal gehouden worden. Punten van behandeling zyn: Algemeene werkstaking en benoeming van den Algemeenen raad. Zondag avond is de trein uit Potsdam me^ een anderen, die voor het station Wannsee stil stond, in botsing gekomen. De locomotief van den eersten viel om en een waggon van den stil- staanden trein geraakte in brand. Er moeten drie dooden en 7 zwaar gekwetsten zijn, terwyl een groot aantal personen licht gewond werd. De passagiers, die in de brandende waggon zaten, worden vermist. Onder de verbranden bevindt zich een arts, Pollack genaamd. Ter gelegenheid van de verkiezingen in Hongarjje werd de Jodenwijk in de stad Duna- Szerdahely in brand gestoken. Tachtig Joodsche familiën redden hun l6ven maar hebben verder alles verloren. Gisteren is ten overstaan van den notaris A. M. Tak te Nieuw- en St. Joosland in het openbaar te koop aangebodeneen huis en erf te Nieuw en St. Joosland op het dorp aan den Langenweg, grootte 66 centiaren, verkocht voor 860. Maandagavond is te Vlissingen, ten overstaan van den notaris Th. van Uije Pieterse, in het openbaar te koop aangebodeneen huis en erve staande aan de Branderij straat wijk G n° 105. Gekocht door den heer P. L. de Munck voor f 2622. 's Gravenliage, Aan het ministerie van marine is heden aanbesteed het bouwen van een stoommisthoorn-gebouw aan de buitenhaven te Vlissingen. Minste inschrijver was de heer Bjjl, te Vlissingen voor 6928. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is het debat over de Tjiomas-zaak voort gezet. De heer Van Gennep verklaarde dat art. 48 van het reglement onvoldoend is toegepast, terwjjl de heer Van Delden de conclusie der meerderheid verdedigde. Volgens hem ware het gevaarlyk voor het gezag den leenman in het geljjk te stellen. Die conclusie der meerderheid strekt om „het haar medegedeelde besluit van den gouverneur- generaal van 21 Aug. 1886 no 1, waarbij aan de heeren jhr. A. L. de Sturler en E. P. C. Sol het verblijf in de afdeeling Buitenzorg werd ontzegd, aan te nemen voor kennisgeving." Na de heeren Van Gennep en Van Delden was de minister aan het woord, i Hierna en na eene uitvoerige rede van den heer Keuchenius is het debat verdaagd. Tegen morgen zyn tien kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld. Londen. Het jubilé-feest van koningin Victoria is onder groote geestdrift aangevangen. De koninklpke stoet was zeer schitterend. Zooals wij gisteren met een enkel woord mede deelden maakt de uitspraak van het Duitsche rijks- gerechshof in zake het proces wegens „hoogverraad" tegen de Elsasz-Lotharingers een hoogst pijnlijken indruk in Frankrij k. Onder beschul diging van voor- bereidings-handelingen tot hoogverraad" stonden acht Elsassers terecht. Hun voornaamste misdaad bestond volgens de acte van beschudiging in het lidmaatschap van de Patrioten liga. Door de statuten van dezen bond, door lange uittreksels uit de persorganen der Ligtie en uit toespraken protokol" op te maken, met alle mogelijke haarkloverijen en juridische spitsvondigheden En zich tot de vrouw des huizes wendende voegde hij er bij„Schoonzuster, ik zeg u voor lang vaarwel „Wees zoo goed niet te vergeten, Everard" zei de dame op scherpen toon, „dat mijnheer Philips zoowel mijn vriend als mijn raadsman is. Daar hij toevallig hier in huis was, toen men uw stervenden vader hier bracht, vernam hij diens laatste wilsbeschikkingen, in plaats van uw familie-notaris, mijnheer Cochrane. Nogmaals, vaarwel 1" Toen de deur zich achter haar sloot, voelde Frederik Ballantyne een bijna onweerstaanbaar verlangen om den lastigen advocaat de deur uit te zetten, de papieren die op tafel lagen te ver- soheuren en Everard zijn broederlijke toestemming te geven om te gaan waarheen hij verkoos. Maar hij bedwong zich en deed zijn plicht, ofschoon met neergeslagen oogen en een ietwat bevende stem. „Everard, mijn jongen," begon hij „gaarne gaf ik alles wat ik bezit, wanneer ik mij aan deze geschiedenis kon onttrekken; maar de laatste wensch van uw vader, dien hij in zijn, door een rechtsgeleerde opgesteld testament neergelegd heeft, laat my helaas! geen andere keuze dan hem te gehoorzamen." „Dat spreekt immers van zelf, oude jongen", zei Everard met een vriendelijk lachje naar het verlegen gelaat van zijn broeder ziende, „Maar éen ding moet ik u verzoeken, Frederik, maak het kort, zonder al te veel praatjes. Ik heb van daag al genoeg moeten booren, en bovenal be der verschillende voorzitters van de ligaHenri Martin, Anatole de la Forge en Paul Déroulède werd het landsverraderlijk opzet van den bond bewezen, die ten doel heeftLa rêvision du traité de Francfort et la restitution de VAlsace et de la Lorraine a la France. Vier van de acht beschuldigden zijn vrijge sproken, de vier overige Köchlin, Blecb, Schiffmann en Trapp tot vestingstraf van 1 tot 2 jaar ver oordeeld. Door Köchlin was bij de verhooren beweerd, dat hy onbekend was met het doel der liga; blijkens de overwegingen van het vonnis heeft het gerechtshof deze verzekering niet voor waar aangenomen,maar te zijnen gunste verklaard, dat hy zich niet aan politieke bemoeiingen heeft schuldig gemaakt en dat hy Fransch onderdaan is. Een ander geval was het met Blechhij heeft volgens het vonnis, zoowel het doel der liga gekend als zeer ijverig zich met de politiek bemoeid. Aan den heer Bleche nl. verweet men vooral, dat hij een vriend van Gambetta is ge weest. De beschuldigde zelf gaf toe, dat hij meermalen met den grooten Franschen patriot gedineerd heeft en ook op diens begrafenis een rede heeft willen uitspreken, maar het gelaten heeft teneinde de Fransche regeering niet in moeilijkheden te brengen. Ook maakte men er hem een verwijt van, dat hy de hand zijner dochter aan een Duitsch officier had geweigerd. Hoe de Fransche bladen over dit geheele proces en ten slotte over het vonnis oordeelen, is licht te raden. Het zyn de revanche-bladen, die op de hen kenmerkende luidruchtige wijze aan hun verontwaardiging lucht geven, maar ook niet- Fransche patriotten moeten instemmen met het geen de altyd gematigde Temps over dit proces, door het blad een proces de tendance genoemd, schryft. Te vergeefs meent de Temps o. a. heeft de politiek zich gehuld in het kleed van wet en recht, het is de politiek alleen, die de ver volging voorschreef. Men heeft geheel Elsasz in vier zijner kinderen willen straffen wegens de wijze, waarop het in Februari 11. gekozen heeft. „De misdaad der Elsassers is, dat zij Duitsch- land niet liefhebben en hun vroeger vaderland betreuren." Echter trekt de Temps in twjjfel of dergeiyue vervolgingen de misdaad zal doen verminderen, het tegendeel is waar. „Het is een zonderling middel om zich te doen liefhebben en het verledene te doen vergeten dit systeem van gestrengheid en verdachtmaking, waaraan men 1.500.000 der beste, edelste en meest verlichte bewoners van Europa onderwerpt. Frank rijk behoeft zich er niet over te beklagen, want niets is beter in staat om de herinnering er aan in deze provinciën levendig te houden. »Maar het is duideiyk, dat Duitschland hier een verkeerd werk doet, ten slotte ten koste van zich zelf. Niet alleen Duitschlands eer maar ook zijn belang vordert edelmoedigheid en goedertie- rendheid. Waar Duitschland schuldigen aanwijst en veroordeelt, ziet geheel Europa slechts slacht offers." Kan het Duitsche rijk nog na maanden niet verkroppen, dat de uitslag der verkiezingen in het rijksland zoo ongunstig voor den veroveraar uitvielen en zet het den Elsassers de wrange vruchten van hun afkeer voor het Duitsch bestuur voor gelukkiger kan zich de regeering in Hongarije prijzen. By de verkiezingen voor den rijksraad heeft haar partij luisterrijk gezegevierd over de oppositie. Van de 413 kiesdistricten is de uitslag in 300 bekend, waarvan 199 verkie zingen ten gunste der regeeringspartij uitvielen 31 zetels aan de uiterste linkerzijde, 7 aan buiten elke partij staande afgevaardigden, en 6 aan de anti-semieten komen. Er moeten nog 4 herstem mingen plaats hebben. Hetzelfde resultaat verwacht men van de 100 overige verkiezingen, zoodat men de geheele oppositie in den nieuwen rijksraad op ten hoogste 180 stemmen raamt, terwijl de regeeringspartij op 233 stemmen rekent. Voegt men hierby de 31 stemmen der Kroaten, zoo kan de regeering zich vleien over een meerderheid van 100 stemmen te beschikken. Sedert 18 jaar geer ik geen verklaringen tusschen ons in tegen woordigheid van dezen strengen man der wet." „Mijnheer Philips, mag ik verzoeken het codicil van het testament Van mijn vader voor te lezen zei de oudste broeder verlegen. En met een schelle, benepen stem begon de heer Philips te lezen „Wat ik nalaat is door hard werken en groote spaarzaamheid verworven. Ik wil niet dat het in ledigheid en verkwisting opgemaakt wor de. Volgen3 mijn testament deelen mijne beide zonen de nalatenschap, nadat het aandeel hunner moeder er uitgenomen is. Myn zoon Everard is een voortdurende bron van zorg voor my. Wan neer hij dus na zijn meerderjarigheid zijn los bandig leven mocht blijven voortzetten, hond ik het voor het beste om hem aan zijn lot over te laten, daar ik dat als het eenige middel beschouw om hem te redden en myn vermogen te bewaren. Daarom verklaar ik hierby als mijn vaste, onom- stootelijke wil dat, wanneer myn zoon Everard zich niet gebeterd heeft, wanneer dit testament van kracht wordt, en hij na de voorlezing er van zich niet plechtig wil verbinden, met woord en handslag, om zijn neiging tot drinken, spelen en andere ondengden te overwinnen, al mijne roe rende en onroerende bezittingen op mijn oudsten zoon moeten-o vergaan, aan wiens grootmoedigheid ik het overlaat om zijn broer Everard een be hoorlijk jaargeld uit te keeren. Ik draag de uitvoering van dit laatste bevel als een heiligen plicht aan myn oudsten zoon op." De heer Philips zweeg, leunde achterover in zijn stoel, nam zijn bril af, veegde de glazen met ziju zakdoek af en zette hem met een droog heeft het Hongaarsch parlement geen zoo groote regeerings meerderheid gekend. Een zwarte schaduw wordt op dit gunstig resultaat geworpen door de hevige onlusten, welke op sommige -plaatsen tijdens de stemming voor vielen. Behalve dat eenige kiezers gedood en anderen gewond werden, stak de woeste volks menigte, door een fanatiek anti-semiet aangespoord, de jodenwijk te Duna-Szerdahely in brand. Leidden hier de politieke hartstochten tot daden van laag,ruw geweld, fijner spel spelen ze inde omgeving van den sultan. Te vergeefs dringen de Engelsche gezanten: sir Drummond Wolff en sir W. White, op spoedige ratificeering van de EngelschTurksche conventie aan. Dat zij wakker ter zijde zouden worden gestaan door de vertegenwoordigers van Duitsch land, Oostenrijk en Italië, zooals uit Varna geseind wordt, is wellicht niet onvoorwaar delijk te gelooven. Frankrijk, gesteund door Rnsland, stelt op zyn beurt alles in het werk om den sultan van de onderteekening der Egypti sche conventie terug te honden. Maar de oppositie beperkt zich niet tot deze beide mogendheden: ook onder de geloovige muzelmannen, die in deze overeenkomst een schending van de reehten des sultans zien, openbaart zich een heftige tegenstand. In hetzelfde telegram uit Varna wordt gemeld, dat zich een invloedrijk sheik, die in algemeen aanzien staat, zich bij een der jongste godsdienstige plechtigheden op het paleis van Yildiz-Kiosk, vermeten heeft in het byzyn van den sultan tot tekst van zijn preek een zin snede uit den Koran te nemen, waarby het den grooten heer verboden is gebied der Moslemin aan ongeloovigen af te staan. Abdoel Hamid zou door deze zeer doorzichtige toespelingen ten diepste getroffen zyn, zoodat zyn goedkeuring der conventie weder meer dan te voren twyfel- achtig is, maar wie verzekertdat de sultan niet vandaag of morgen voor Engelschen invloed bezwykt Uit Parijs seint men heden, dat volgens een schryven uit Konstantinopel de val verwacht wordt van het tegenwoordige Turksche kabinet en de aanstaande optreding van Kharadin pacha. Ook wordt gemeld dat in de Turksche hoofdstad zekere ongerustheid heerscht over de bewegingen der Russische troepen op Armeensch grondgebied. Vlissingen, 21 Juni. Vertrokken het Eng. ss. City of Malagagez. S. Codd, naar Antwerpen, na lossing zijner lading steenkolen voor den dienst der mailbooten. Blykens ontvangen telegrammen heeft Zr M3 instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. C. Pabst, in den voormiddag van den 19en dezer Wilhelmshaven verlaten ter voortzetting van den oefeningstocht, en is Zr M3 schroefstoomschip lc klasse Zilveren Kruis, onder bevel van den kapitein ter zee D. J. Weys, in deu morgen van den 208n dezer van de reede van Texel vertrokken ter aanvaar ding van den oefeningstocht in de Noordzee. Noteering op 20 Juni. Koffie, Havre markt vaster. Juni fres 107. Sept. fres 109. Nov. fres 110. New-York pryshoudend 18^. Juli 17.20. Sept. 17.65. Londen kalm. Hamburg flauw gestemd. Antwerpen vaster. Rotterdam en Amsterdam noteeren goed ord. Java 54£ c. Suiker, geraffineerd. New-York lusteloos. - Londen vast 3 d. hooger. Parijs vast frs 98 a 99. Antwerpen gesouteneerd. Rotter dam stil. Amsterdam willig. Vlissingen, 21 Juni. Boter 0.90 a ƒ0.85 per kilogr. Eieren ƒ3.40 per 104 stuks. knikje weer op zijn neus, waarna hij met een potlood op tafel begon te trommelen, als wilde hy de aanwezigen er aan herinneren, dat voor een man als hij de tijd kostbaar is. „Vader is altijd hard jegens mij geweest", zei Everard eindelijk. „Dit testament verbaast mij niet zeer. Het Engelsche bloed verloochent zioh niet. Hij had altijd een voorliefde voor het recht van eerstgeboorte en het zal hem niet zoo heel ongewenscht geweest zyn, dat hy een voor wendsel had om n, Frederik, zijn geheele vermo gen te kunnen nalaten. Ik ben slechts de jon gere zoon en moet my in myn lot schikken." Hy zei dit zoo eenvoudig en gelaten dat de beide anderen hem verwonderd aanzagen, om zich te overtuigen of hij den toestand wel goed begreep, namelyk dat hij geen cent den zijnen kon noemen. Maar zijn gezicht verried niets. „Gij weet echter, Everard, dat er een middel bestaat waardoor de zaak geheel kan verande. ren", zei Frederik met nadruk. „En dat is?" „Wanneer gy u schriftelijk wilt verbinden om een ander leven te leiden. De heer Philips heeft op mijn verzoek zulk een stuk opgesteld. Onderteeken dat mijn jongen, al ware het slechts om mij uit dezen neteligen toestand te redden." Everard las het stuk met een minachtend ge laat door, scheurde het in reepen, die hy tot fidibussen vouwde en zei: „Gy weet, Frederik, dat ik nist geloof aan dergelijke schriftelijke verbintenissen tegen de aantijgingen des dnivels. Ik verdedig dronken schap en speelzucht evenmin als uw vrouw, maar wanneer een man geen krachten zedelijken moed

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2